Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Πως σας επηρέαζει στην κοινωνικη σας ζωη το χόμπυ μας?

Voters
265. You may not vote on this poll
  • Καθόλου

    44 16.60%
  • Καθόλου / Δεν κάνω σοβαρή προπόνηση διατροφή

    2 0.75%
  • Λίγο έως μέτρια

    66 24.91%
  • Αρκετά / Δεν με ενοχλεί

    71 26.79%
  • Αρκετά / Ψάχνω τρόπους να το αντιμετωπίσω

    47 17.74%
  • Αρκετά / Έχω βρει τρόπο να τα συνδυάζω "όλα"

    35 13.21%
Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast
Results 151 to 180 of 214
  1. #151
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Αντικοινωνική δε θα το ελεγα αλλα...ειναι φυσιολογικό που απο οταν γράφτηκα στο φορουμ (Χριστουγεννα) δεν εχω επιθυμία για βραδινή έξοδο-ποτο; Αυτους τους μήνες δεν εχω επιλεξει να βγω βραδυ παρα σε 2-3 ιδιαίτερες καταστάσεις. Μπορει να εχω ξενυχτήσει σε σπιτι δικο μου η φίλων αλλα τόση αδιαφορία για νυχτερινές βόλτες, πρώτη φορα! Φάση ειναι η οχι; Γιατι μπορει να παω με χαρα μια ημερήσια βολτα-καφε-δραστηριότητα-βουνο-φαραγγι αλλα το βραδυ οχι; Καλα, ποτε δεν ήμουν φανατική και υποψιάζομαι πως ισως εχουμε μια συγκεκριμένη ενέργεια ολοι μεςα μας και τη διοχετευουμε εκει που θελουμε περισσοτερο. Οποτε τωρα που αυτο το τρίμηνο πέφτει γυμναστηριακα και διατροφικα συνέπεια 100% δε μένει και πολλη ενέργεια για βολτα τη νύχτα. Οι φίλοι-ες μου,το αποδέχονται, ξερουν τι τρέλες κουβαλάω. Ομως...ειναι νορμαλ; Ετσι θα τσουλησει; Κουλό δεν ειναι;
    A head full of fears has no space for dreams.

  2. #152
    New Member Deepblueman's Avatar
    Join Date
    06-04-14
    Location
    Athens
    Posts
    50

    Default

    Επηρεάζει αρκετά την κοινωνική μου ζωή, αφού δεν συμβάδιζε στο παρελθον το bodybuilding για πολλά χρονια με την κοινωνική μου ζωή. Οπότε όταν ξεκίνησα (κ επειδή δεν είμαι κ πολύ ζαμανφού κ μου αρέσει να καταπιάνομαι)... ο κοινωνικός μου περίγυρος δοκιμάστηκε κ όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις άλλοι ήταν υπερ άλλοι ουδέτεροι κ άλλοι επικριτικοί. Κρατάς ότι σου διευκολύνει την καθημερινότητα κ συνεχίζεις... έτσι είναι κ αφήνεις πίσω όσους σε επικρίνανε. Οι αλλαγές τρομάζουν κ ενοχλούν λίγο γενικώς. Δεν θυσιάζεις όμως κατά την γνώμη μου τίποτα έτσι... αν οι άλλοι δεν θέλουν να είναι οκ με τις ώριμες κ από καρδιάς επιλογές σου,... γιατί εσύ να στεναχωριέσαι κ να λαμβάνεις με τύψεις την κριτική... δεν έκανες κανά έγκλημα, προχωράς με το κύκλο σου ακόμα πιο πυρινικό κ συμπτηγμένο κ είναι μόνο για καλό! Οπότε για να καταλήξω όταν κ αν επιφέρεις αλλαγές δέχεσαι ότι επηρεάζεις το κύκλο σου μεν αλλά με σκοπό να συνδιάζονται όλα μετά τις αλλαγές ομαλά!
    Life's not enough... I want more!

  3. #153
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Αντικοινωνική δε θα το ελεγα αλλα...ειναι φυσιολογικό που απο οταν γράφτηκα στο φορουμ (Χριστουγεννα) δεν εχω επιθυμία για βραδινή έξοδο-ποτο; Αυτους τους μήνες δεν εχω επιλεξει να βγω βραδυ παρα σε 2-3 ιδιαίτερες καταστάσεις. Μπορει να εχω ξενυχτήσει σε σπιτι δικο μου η φίλων αλλα τόση αδιαφορία για νυχτερινές βόλτες, πρώτη φορα! Φάση ειναι η οχι; Γιατι μπορει να παω με χαρα μια ημερήσια βολτα-καφε-δραστηριότητα-βουνο-φαραγγι αλλα το βραδυ οχι; Καλα, ποτε δεν ήμουν φανατική και υποψιάζομαι πως ισως εχουμε μια συγκεκριμένη ενέργεια ολοι μεςα μας και τη διοχετευουμε εκει που θελουμε περισσοτερο. Οποτε τωρα που αυτο το τρίμηνο πέφτει γυμναστηριακα και διατροφικα συνέπεια 100% δε μένει και πολλη ενέργεια για βολτα τη νύχτα. Οι φίλοι-ες μου,το αποδέχονται, ξερουν τι τρέλες κουβαλάω. Ομως...ειναι νορμαλ; Ετσι θα τσουλησει; Κουλό δεν ειναι;
    Αυτό που είπες για τις νυχτερινές εξόδους με έχει πιάσει και μένα πλάκα πλάκα. Είναι αυτό που λες, μέσα στη μέρα μπορώ να πάω για βόλτα, για καφέ κτλ και το βράδυ να θέλω απλά να κάνω το μπανάκι μου και να αράξω σπίτι. Βέβαια είναι και υποκειμενικό ζήτημα γιατί τις μέρες που έχω και γυμναστήριο και δουλειά, ιδιαίτερα όταν ξεκινάω απ το πρωί, δεν έχω κουράγιο για άλλα πράγματα, εκτός και αν με πιάσει καμιά υπερρένταση. Πιστεύω όμως ότι αν τύχει, θα θελήσω να βγω, ιδίως σε ειδικές περιστάσεις. Όλα μέσα στη ζωή είναι, περνάμε όλοι τις φάσεις μας, ψάχνουμε και βρίσκουμε κάποια στιγμή τις ισορροπίες μας, βάζουμε προτεραιότητες... δεν τελειώνει ποτέ αυτό.

  4. #154
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Αυτο που συμβαινει μ εμενα ειναι να μη μπορω να βγω καποιες φορες ειτε γιατι ειμαι κουρασμενη ειτε γιατι οι ωρες της προπονησης μπυ συμπιπτουν με την ωρα που θα μου πει ο χ για εξοδο.
    Ή επισης εχει τυχει να πω οτι δε μπορω να βγω βραδυ γιατι την αλλη μερα εχω νωρις προπονηση.

    Δε νιωθω να χω γινει "αντικοινωνικη".. Αλλωστε στο γυμναστηριο παντα θα μιλησω με καποιον ειτε αθλουμενο ειτε γυμναστη.

    Το θεμα ειναι τι προτεραιοτητες βαζεις. Εγω εχω ενα στοχο που θελω να φτασω... Και μπορει η χ προπονηση να μπυ δωσει μεγαλυτερη ευχαριστηση απο τη χ εξοδο! Ολα αυτα ειναι τελειως υποκειμενικα!!!

  5. #155
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Θα κανω λοιπον ενα μικρο update σε οσο ειχα γραψει μετα απο 2 χρονια συστηματικης προπονησης και διατροφης καθως πλεον αρχιζω και βλεπω πολλα πραγματα ξεκαθαρα.

    Υπαρχουν πολλες θυσιες σε κοινωνικα - προσωπικα ζητηματα. Αυτο που ειδα κυριως ειναι οτι οσο αναιβαινει ο πυχης τοσο πιο πολυ αποξενωνεσαι.. Οταν πρωταρχισα γενικα ειχε το χαβαλε του. Δεν ειχα συγκεκριμενους στοχους. Μου αρεσε που δυναμωνα, εβαζα καποια ομορφα κιλα, ολοι προσεχαν την αλλαγη στην αρχη.Οσο ομως πιο μεσα εμπενα στον χωρο αρχισα να βλεπω μια αλλη οψη. Πιο "γκριζα". Ο χωρος χαρακτηριζεται γενικα απο μια μοναχικοτητα. Μπορει να βρεις ατομα να προπονηστε παρεα αλλα αντε να κρατησει κανα μηνα.. Εισαι εσυ και το καθηκον. Δεν γινονται ολα μαζι, τουλαχιστον οχι σοβαρα. Οταν εχεις 4 μερες σχολη με αρκετες ωρες μαθημα και 5 προπονησεις την εβδομαδα ο χρονος δεν ειναι αρκετος. Ειδικα οταν σε κυνηγαει ενα ρολοι που μετραει αντιστροφα μεχρι το επομενο γευμα. Και ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Οι προσωπικες σχεσεις θελουν χρονο. Ενδιαφερον. Οταν εσυ εισαι χωμα μετα απο προπονηση απλα δεν μπορεις. Αν το ατομο δεν ειναι του χωρου απλα καλη τυχη ευχομαι. Και οι παρεες το ιδιο. Οταν πεις μια φορα οχι, δυο, τρεις, τεσσερις, γιατι μια ειχες προπονηση, μια επεφτε μια ωρα μετα το γευμα σου, αλλη μια σε επεραν οταν ησουν γυμναστηριο και δεν το ακουγες τοτε μετα δεν θα ξαναπαρουν. Τουλαχιστον οχι τοσο συχνα. Μενεις στην απ'εξω που λεμε. Επειδη εχεις εναν στοχο γινεσαι εσυ ο στοχος καθως ελαχιστοι καταλαβαινουν ποσο σοβαρος ειναι για εσενα αυτος ο τροπος ζωης. Οι περισσοτεροι εδω μεσα ξερουν οτι παραπανω απο τις μισες μερες στο γυμναστηριο δεν ειναι καλες. Υπαρχουν προβληματα που σε κυνηγανε, υποχρεωσεις αλλα εσυ εισαι εκει και θα κανεις αυτο που θελεις. Γενικα ειναι βιτσιο να σε ευχαριστει κατι τοσο δυσκολο και να σε κοιτανε παραξενα οταν χαμογελας φευγοντας ψιλοκουτσενοντας μετα απο προπονηση ποδιων ας πουμε.

    Οσο πιο πολλες οι απαιτησεις που εχεις απο τον εαυτο σου, οσο πιο μεγαλοι οι στοχοι σου, τοσο πιο πολυ μεγαλωνει το χασμα μεταξυ της ζωης που διαλεξες να κανεις και της ζωης που "χανεις". :)

  6. #156
    Pumping Iron Constantinos21's Avatar
    Join Date
    06-09-11
    Location
    Salonica
    Posts
    488

    Default

    Δεν θα έλεγα πως με κάνει αντικοινωνικο. Με κάνει να τα σκέφτομαι όλα γύρω από αυτό όμως. Χρονισμός γευμάτων, ξεκούραση για την προπόνηση, οικονομίες για συμπλήρωματα κλπ.. Και όταν κάτι δεν πάει καλά μέσα στην ημέρα η βγαίνω εκτός προγράμματος από τις προπονήσεις με στρεσάρει απίστευτα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά μέχρι στιγμής με ευχαριστεί που το έχω ως τρόπο ζωής. Εδώ έφυγα από τη δουλειά που ήμουν για να το '' κάνω πιο σωστά ''..

  7. #157
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri3 View Post
    Θα κανω λοιπον ενα μικρο update σε οσο ειχα γραψει μετα απο 2 χρονια συστηματικης προπονησης και διατροφης καθως πλεον αρχιζω και βλεπω πολλα πραγματα ξεκαθαρα.

    Υπαρχουν πολλες θυσιες σε κοινωνικα - προσωπικα ζητηματα. Αυτο που ειδα κυριως ειναι οτι οσο αναιβαινει ο πυχης τοσο πιο πολυ αποξενωνεσαι.. Οταν πρωταρχισα γενικα ειχε το χαβαλε του. Δεν ειχα συγκεκριμενους στοχους. Μου αρεσε που δυναμωνα, εβαζα καποια ομορφα κιλα, ολοι προσεχαν την αλλαγη στην αρχη.Οσο ομως πιο μεσα εμπενα στον χωρο αρχισα να βλεπω μια αλλη οψη. Πιο "γκριζα". Ο χωρος χαρακτηριζεται γενικα απο μια μοναχικοτητα. Μπορει να βρεις ατομα να προπονηστε παρεα αλλα αντε να κρατησει κανα μηνα.. Εισαι εσυ και το καθηκον. Δεν γινονται ολα μαζι, τουλαχιστον οχι σοβαρα. Οταν εχεις 4 μερες σχολη με αρκετες ωρες μαθημα και 5 προπονησεις την εβδομαδα ο χρονος δεν ειναι αρκετος. Ειδικα οταν σε κυνηγαει ενα ρολοι που μετραει αντιστροφα μεχρι το επομενο γευμα. Και ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Οι προσωπικες σχεσεις θελουν χρονο. Ενδιαφερον. Οταν εσυ εισαι χωμα μετα απο προπονηση απλα δεν μπορεις. Αν το ατομο δεν ειναι του χωρου απλα καλη τυχη ευχομαι. Και οι παρεες το ιδιο. Οταν πεις μια φορα οχι, δυο, τρεις, τεσσερις, γιατι μια ειχες προπονηση, μια επεφτε μια ωρα μετα το γευμα σου, αλλη μια σε επεραν οταν ησουν γυμναστηριο και δεν το ακουγες τοτε μετα δεν θα ξαναπαρουν. Τουλαχιστον οχι τοσο συχνα. Μενεις στην απ'εξω που λεμε. Επειδη εχεις εναν στοχο γινεσαι εσυ ο στοχος καθως ελαχιστοι καταλαβαινουν ποσο σοβαρος ειναι για εσενα αυτος ο τροπος ζωης. Οι περισσοτεροι εδω μεσα ξερουν οτι παραπανω απο τις μισες μερες στο γυμναστηριο δεν ειναι καλες. Υπαρχουν προβληματα που σε κυνηγανε, υποχρεωσεις αλλα εσυ εισαι εκει και θα κανεις αυτο που θελεις. Γενικα ειναι βιτσιο να σε ευχαριστει κατι τοσο δυσκολο και να σε κοιτανε παραξενα οταν χαμογελας φευγοντας ψιλοκουτσενοντας μετα απο προπονηση ποδιων ας πουμε.

    Οσο πιο πολλες οι απαιτησεις που εχεις απο τον εαυτο σου, οσο πιο μεγαλοι οι στοχοι σου, τοσο πιο πολυ μεγαλωνει το χασμα μεταξυ της ζωης που διαλεξες να κανεις και της ζωης που "χανεις". :)
    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Μέχρι και το τελευταίο κομα, την τελευταία τελεία. Σαν να βλέπω τον εαυτό μου σε κείμενο είναι. Δεν πάω πουθενά. Απ' τον καιρό που σταμάτησα τη δουλειά δεν βγαίνω απ' το σπίτι, δεν τρώω καμιά θερμίδα που δεν έχω υπολογίσει, δεν πάω για καφέ, πουθενά. Σπίτι, μόνος, γεύματα, γυμναστική, pc, αν βρω χρόνο. Άντε για ψώνια και λίγο βοήθεια στον πατέρα μου και πίσω σπίτι πάλι. Αφού όταν μου πει ότι θα πάμε κάπου δουλειά η πρώτη μου ερώτηση είναι πόση ώρα θα κάνουμε να επιστρέψουμε σπίτι (για να ξέρω αν θα πάρω γεύμα/γεύματα μαζί μου) και αυτός με ρωτάει αμέσως: "Tι ώρα πρέπει να φας?" Πιστεύω ότι αυτό το διάστημα είμαι ο ορισμός του αντικοινωνικού. Δεν με νοιάζει όμως αφού κάνω αυτό που μ' αρέσει και που έχω ως προτεραιότητα αυτή τη στιγμή.
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  8. #158
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Δεν με νοιάζει όμως αφού κάνω αυτό που μ' αρέσει και που έχω ως προτεραιότητα αυτή τη στιγμή.
    Αυτό είναι και το ζουμί του τόπικ.

    Αφού κάνουμε κάτι που μας αρέσει, μας γεμίζει, μας κάνει να αισθανόμαστε δημιουργικοί και το έχουμε προτεραιότητα στη ζωή μας (οχι πρώτη, αλλά από τις πρώτες τουλάχιστον) γιατί απαραίτητα να πρέπει να απολογούμαστε για αντικοινωνικότητα;
    Τι νόημα έχει να είμαστε κοινωνικοί και να μην είμαστε ευτυχισμένοι;
    Μην το πολυψειρίζετε.. κάντε αυτό που σας εκφράζει και σας αρέσει - so simple!

  9. #159
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Ψήφισα λίγο εως μέτρια κ αυτό γιατί ποτέ δεν ήμουν κ το πιο κοινωνικό άτομο στον πλανήτη,οπότε ο νέος τρόπος ζωής απλά μ αφήνει να μαι ο εαυτός μου.

    Δεν νιώθω κ πολύ άνετα να συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο,το χω σιχαθεί το τζέρτζελο κ λόγω δουλειάς τόσα χρόνια που αναγκαζόμουν να το κάνω αλλά κ επειδή είμαι κ λίγο ιδιόρρυθμη κ δεν μπορώ καθόλου να προσποιηθώ.Η μοναξιά μου πάει περισσότερο κ τη γουστάρω κιόλας,ειδικά όταν μπορώ να κάνω μόνη μου αυτό που μ αρέσει,κ η ενασχόληση με τα βάρη μ αρέσει πολύ.

    Οπότε κοινωνική η αντικοινωνική εγώ κάνω αυτό που θέλω κ το χαίρομαι,τώρα αν κάποιος δεν συμφωνεί μ αυτό,σημαίνει οτι απλά δεν θέλει να με βλέπει χαρούμενη οπότε κάτι δεν πάει καλά εδω,κ σίγουρα η ευθύνη δεν είναι δική μου..
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  10. #160
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    (Αν είναι δυνατόν, έκατσα και διάβασα πάλι όλο το θέμα από την αρχή!)
    Να κάνω και εγώ το update μου... Ασχολούμαι σχεδόν 1 χρόνο, πιο ζεστά ας πούμε ότι το πήρα όμως από τον περασμένο Μάρτιο που ξεκίνησα και το log μου. Πιστεύω πως το σύνολο της καθημερινότητάς μου με έχει βοηθήσει να το οργανώσω. Έχω βάλει τα γεύματα και το γυμναστήριο σε ώρες που να με βολεύουν και με τη δουλειά. Τέλειο δεν είναι τίποτα, ούτε οι χρονισμοί μου στα γεύματα ούτε οι ώρες που κάνω τις προπονήσεις. Όπως το βλέπω όμως εγώ, περισσότερη σημασία δίνω στο ότι το κάνω και κυρίως στο ότι το ψάχνω και το ΠΡΟΣΠΑΘΩ, παρά στο να το κάνω με τρελή ακρίβεια. Ζυγίζω κάθε μέρα τα φαγητά μου, τα περνάω και στο fitnesspal έστω και αν οι μέρες επαναλαμβάνονται συνήθως, το να μαγειρέψω είναι το πρώτο πράγμα που κάνω νωρίς το πρωί που ξυπνάω, ώστε να τα έχω όλα έτοιμα για μέσα στην ημέρα που ξέρω ότι δεν θα προλάβω. Ξυπνάω για να φάω ακόμα και όταν δεν υπάρχει αντικειμενικός λόγος να ξυπνήσω νωρίς. Όλα αυτά τα έχω συνηθίσει και μου αρέσουν, με κάνουν να νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Ξέρω πως μπορεί να μην κάνω την τρελή πρόοδο, ξέρω όμως επίσης ότι έρχεται αργά και σταθερά και δεν με πειράζει καθόλου. Στο γυμναστήριο (όπως είχε γράψει και η Ειρήνη σε προηγούμενη σελίδα) πάω όπως να 'ναι, με κάτι φόρμες που τις έχω χωρίς υπερβολή από το λύκειο, αφενός γιατί είμαι όλη μέρα με μωρά και δεν είμαι για ομορφιές, αφετέρου γιατί απλώς με νοιάζει να πάω στο γυμναστήριο και όχι να το παίξω γκόμενα. Στην τελική το αν είσαι ''ωραίος'' ή όχι, δεν σου το φτιάχνουν τα ρούχα, έξαλλα ή μη.

    Ξαναλέω, σημασία έχει ότι έχω υιοθετήσει έναν ωραίο τρόπο ζωής, μου έχει αλλάξει τον τρόπο σκέψης, την αυτοπεποίθηση, ακόμα και τον τρόπο που με βλέπουν οι άλλοι. Στο σπίτι μου όχι μόνο το έχουν αποδεχτεί/συνηθίσει πια, αλλά έχω σύμμαχο τη γιαγιά να μου φέρνει αβγά, γλυκοπατάτες, βρώμη, γιαούρτι κτλ όταν παίρνει είδηση ότι μου τελειώνουν. Και μάλιστα η ίδια μου λέει πόσο έχω αλλάξει, που το να ακούς τέτοια λόγια από άνθρωπο 82 χρονών που δεν είχε καμία επαφή ποτέ με τέτοια και που όλοι ξέρουμε τι αντιλήψεις κουβαλάει, αυτό κι αν είναι ευχάριστο!

    Το κομμάτι της κοινωνικότητας δεν έχει τόσο να κάνει με αυτό, για εμένα τουλάχιστον. Εκεί είναι ανάλογα με το τι φάση περνάω εγώ. Πριν λίγο καιρό πχ μου την είχε βαρέσει και ήθελα να είμαι έξω συνέχεια. Τώρα τελευταία με έχει πιάσει το ανάποδο. Ξέρω ότι είναι στο χέρι μου πάντα, ΕΓΩ είμαι αυτή που θα οργανώσω τον χρόνο μου έτσι ώστε να χωρέσω μέσα τον οποιονδήποτε. Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένη με αυτά που κάνω τώρα. Οι φίλες μου δεν είναι σχετικές με το αντικείμενο, πολλές φορές τους εξηγώ κάποια πράγματα, τι τρώω και γιατί, τι αλλαγές βλέπω κτλ αλλά δεν τα αναλύουμε πολύ. Δεν έχει νόημα να ανοίξω τέτοια συζήτηση με κανέναν, σημασία έχει αυτό που είχα ξαναγράψει, να είμαι εγώ καλά και αυτό επηρεάζει τη γενικότερη εικόνα και όντως το έχω προσέξει σε όλους τους τομείς. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν θα το καταλαβαίνουν, πάντα θα υπάρχουν πειράγματα ή ''κηρύγματα'' από τα γνωστά (''τι τα θες τα βάρη κορίτσι πράμα; κάνε μόνο αερόβια'', ''τι, θες να γίνεις σαν αυτές που είναι σαν άντρες;'' κτλ κτλ) αλλά εκεί είναι που αφήνουμε απλά το αποτέλεσμα να μιλάει για εμάς... Εκεί δόξα τω Θεώ δεν έχω παράπονο, έχουν βουλώσει αρκετά στόματα...

    Και τέλος θέλω να πω ότι χόμπι σαν αυτό (αλλά και γενικότερα) μπορούν να σε φέρουν κοντά με άτομα που ούτε φαντάζεσαι! Εγώ από εδώ, από το φόρουμ, έχω γνωρίσει φοβερά άτομα, το έχω πει και θα το λέω! Και στο γυμναστήριο έχω γνωρίσει πολλά άτομα που μπορεί να μην πιάνουμε τις φοβερές συζητήσεις, αλλά είναι με το χαμόγελο, με την καλή κουβέντα, σου φτιάχνουν τη διάθεση αμέσως! Πάντα καταλαβαίνεις ποιος πάει για να κάνει δουλειά και ποιος για χαβαλέ, οπότε αλληλοαναγνωρίζεστε και σου εμπνέουν μέχρι και σεβασμό αν μπορώ να το πω έτσι...

    Αυτά τα ολίγα από εμένα.

  11. #161
    Junior Bodybuilder GiannisJJ's Avatar
    Join Date
    10-06-10
    Location
    Xaniaaaa
    Posts
    146

    Default

    Μπορώ να πω ότι λίγο πολύ με έχει επηρεάσει και μένα.. Αλλά όλοι αυτοί που έχω επιλέξει να είναι γύρω μου καταλαβαίνουν.. Είμαι φύση μοναχικός τύπος και γενικά μου πάει αυτός ο τρόπος ζωής.. Μια το τόσο θα πιω και τις τσικουδιές μου εδώ στα Χανιά με καλή παρέα πάντα.. Θεωρώ ότι είναι με τους στόχους που έχεις θέσει.. Δεν θα τρελαθώ αν αργήσω να φάω το γεύμα μου ή τσιμπήσω κ λίγο από κάτι το απαγορευμένο. Αλλωστε στο μέτρημα οι θερμίδες πάντα μου βγαίνουν όπως θέλω οπότε δεν έχω θέμα. Με την κοπελιά μου αρχικά είχα θέμα επειδή δεν είχε σχέση καθόλου με το αντικείμενο.. Δεν μπορούσε να καταλάβει οτι η προπόνησ είναι προπόνηση..Δεν την αφήνεις για αύριο :P .. Σιγά σιγά άρχισε να με καταλαβαίνει κ πλέον έχει φτάσει να ασχολείται και αυτή ενεργά με προπόνηση με βάρη και φτιάχνει κ τη διατροφή της. Όλα είναι θέμα επιλογών! Οι επιλογές μας κάνουν αυτό που είμαστε άλλωστε..

  12. #162
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Νομιζα οτι ημουν ο μονος "μοναχικος" τυπος,αλλα τελικα ειμαστε πολλοι,στην αρχη που ξεκινησα δεν εβγαινα πολυ εξω,δηλαδη μια φορα το μηνα να βγαινα,ειχα φοβια μη χαλασω την προσπαθεια μου στο gym,μετα εστρωσα...μια φορα τη βδομαδα πλεον θα βγω,οχι για ξενυχτι βεβαια,αλλα ενταξει σημασια εχει οτι θα βγω
    Ποτε δεν ημουν πολυ της βολτας,να βγαινω καθε μερα κλπ.Δεν το βρισκω και λογικο,τι να κανω καθε μερα εξω...
    Και απο οταν αρχισα το αθλημα νιωθω ολοκληρωμενος.Οσοι ελεγαν "γιατι δινεις τοση σημασια στο χομπυ" πλεον αρκετοι απο αυτους εχουν αλλαξει γνωμη ή απλα δν υπαρχουν στον περιγυρο μου(απο το να σε πρηζουν να ξενυχτησεις,να μην μετρας το φαγητο,φαε οτι βρεις,αφου προπονεισαι θα τα καις,μην κανεις το ενα,μην κανεις το αλλο.... καλυτερα delete απο το να σου γ....νε την ψυχολογια).
    Και ακομα καποιοι δεν καταλαβαινουν αυτο που κανω,αλλα δεν με νοιαζει κιολας να καταλαβουμ...γιατι ειναι και καλα "ιδεολογοι",δεν με νοιαζει η εξωτερικη μου εμφανιση,ουτε η αυτοπεποιθηση μου,την κερδιζω με το να μειωνω τους αλλους κ την προσπαθεια τους...Πολυ λογικο
    Ακουνε ολοι οτι εισαι φοιτητης και σε ρωτανε "εχεις παει στο ταδε club?" τους λες οχι,κ σου λενε "τι φοιτητης εισαι τοτε?",το γεγονος οτι καποιοι ανθρωποι κοιμουνται τα βραδια το ξεχνανε,οοοοχι δεν υπαρχει ο υπνος στη φοιτητικη ζωη...Ολα ειναι αραγμα στην καφετερια και χαλαρααα...

  13. #163
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Σήμερα όλος τυχαίως βρήκα το θέμα που πραγματικά έλλειπε νομίζω από το forum..Όσα διάβασα από όλα τα παιδιά,συμφωνώ στα περισσότερα αλλά επειδή δεν μ'αρέσουν και πολύ τα μελό του τύπου: όλα είναι θέμα επιλογής και αντίληψης των πραγμάτων βάση της κοινωνικοπολιτικής προσέγγισης του εκάστοτε αθλούμενου και του νόμου της φύσης, έχω να πω πως ότι και να λέμε,γιατί νομίζω έχω περάσει όλα τα στάδια που αναφέρθηκαν,πλην των μεγαλυτέρων με οικογένειες και δουλειά μαζί,το ''χόμπυ'' μας είναι αντικοινωνικό από τη φύση του και ειδικότερα σε ένα κλίμα τόπου όπου δεν το υιοθετεί και τόσο καλά όσο στην γενέτειρα του την Αμερική! Δεν μπορείς να είσαι σωστός με τόσο χρόνο που χρειάζεται αλλά και με τις ώρες που απαιτείται σε όλα και ειδικά στις ανθρώπινες σχέσεις που προσωπικά μου στοιχίζουν περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα. Δεν με νοιάζει να ξενυχτίσω ή να τα ''σπάσω'' γιατί θα το κάνω όταν μου τη δώσει και το ευχαριστιέμαι χωρίς τύψεις.Με νοιάζει ότι οι φίλοι,σχέσεις και συγγενείς άθελα τους σε αποξενώνουν,εξ αιτίας σου φυσικά ύστερα από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα! Όταν θες να ''πετάς'' στο bb που δεν έχει και όρια,πρέπει να είσαι συνεχώς εκεί,κακά τα ψέματα. Παρ'όλα αυτά λοιπόν για να μην μακρηγορώ άλλο μιας και το θέμα είναι τεράστιο,αν αυτός ο τρόπος ζωής σε κάνει να νιώθεις περισσότερο καλά με τα αποτελέσματα στο τέλος,σαν δικαίωση από έναν αγώνα όταν κερδίζεις ύστερα από πολλές θυσίες,τότε αξίζει τον κόπο και ας σου στοιχίσει σε ότι θέλει. Δεν λέω ότι ο τρόπος ζωής μας είναι ο σωστός,αλλά είναι μια διαδικασία που σε έχει σε διαρκή βελτίωση και αυτό εμένα μου φτάνει. Όπως είπε και ο Arnold: for me life is always hungry!
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  14. #164
    Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar
    Join Date
    10-06-09
    Posts
    947

    Default

    Καλησπέρα σε όλους, πήρα την απόφαση να εκφράσω την άποψή μου (καθώς έχω περάσει κ γω στο παρελθόν τα ίδια) κ ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου.

    Ο λόγος λοιπόν που ο κοινωνικός περίγυρος μας βλέπει/αντιμετωπίζει με λάθος εικόνα είναι γιατί ΕΜΕΙΣ του δίνουμε αυτή τη λάθος εικόνα.

    Όσοι ασχολούμαστε με αυτό το ΑΘΛΗΜΑ σοβαρά κ δεν πάμε στο γυμν/ριο μόνο για ψυχαγωγία και πνευματική/σωματική υγεία έχουμε κάθε δικαίωμα να αυτοαποκαλούμαστε ΑΘΛΗΤΕΣ. Αυτό όσοι δεν έχετε την αυτοπεποίθηση να το πείτε στον εαυτό σας κ να το πιστέψετε θα έλεγα να ξεκινήσετε να το κάνετε από τώρα κιόλας.

    Αν δεν θεωρείτε εσείς τον εαυτό σας αθλητή, τότε μην περιμένετε κ απ' τους άλλους το ίδιο.

    Πως δλδ όλοι μας θεωρούμε τον στιβίστα, τον ενόργανο, τον αρσιβαρίστα, κ γνκ κάθε άλλο αθλητή που ακολουθεί ένα αυστηρό πλάνο διατροφής/ζωής/ρουτίνας κ εμείς είμαστε οι ηλίθιοι φουσκωτοί με το ταπεράκι στο χέρι;
    Αυτό είναι στο χέρι του καθενός μας να το περάσουμε σε όσους θέλουμε να το περάσουμε. Για τους υπόλοιπους... who gives a F?

    Εν κατακλείδι, αυτό που θέλω να μείνει είναι ότι ΟΛΑ (ή σχεδόν όλα) εξαρτώνται από τη δική μας στάση κ το πως νιώθουμε εμείς. Ούτε αντικοινωνικοί είμαστε, ούτε κολλημένοι φουσκωτοί κλπ, κλπ... Αγαπάμε ένα ΑΘΛΗΜΑ κ έχουμε επιλέξει συνειδητά κ υπεύθυνα τον τρόπο ζωής που αυτό απαιτεί.

  15. #165

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by djastral232 View Post
    Καλησπέρα σε όλους, πήρα την απόφαση να εκφράσω την άποψή μου (καθώς έχω περάσει κ γω στο παρελθόν τα ίδια) κ ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου.

    Ο λόγος λοιπόν που ο κοινωνικός περίγυρος μας βλέπει/αντιμετωπίζει με λάθος εικόνα είναι γιατί ΕΜΕΙΣ του δίνουμε αυτή τη λάθος εικόνα.

    Όσοι ασχολούμαστε με αυτό το ΑΘΛΗΜΑ σοβαρά κ δεν πάμε στο γυμν/ριο μόνο για ψυχαγωγία και πνευματική/σωματική υγεία έχουμε κάθε δικαίωμα να αυτοαποκαλούμαστε ΑΘΛΗΤΕΣ. Αυτό όσοι δεν έχετε την αυτοπεποίθηση να το πείτε στον εαυτό σας κ να το πιστέψετε θα έλεγα να ξεκινήσετε να το κάνετε από τώρα κιόλας.

    Αν δεν θεωρείτε εσείς τον εαυτό σας αθλητή, τότε μην περιμένετε κ απ' τους άλλους το ίδιο.

    Πως δλδ όλοι μας θεωρούμε τον στιβίστα, τον ενόργανο, τον αρσιβαρίστα, κ γνκ κάθε άλλο αθλητή που ακολουθεί ένα αυστηρό πλάνο διατροφής/ζωής/ρουτίνας κ εμείς είμαστε οι ηλίθιοι φουσκωτοί με το ταπεράκι στο χέρι;
    Αυτό είναι στο χέρι του καθενός μας να το περάσουμε σε όσους θέλουμε να το περάσουμε. Για τους υπόλοιπους... who gives a F?

    Εν κατακλείδι, αυτό που θέλω να μείνει είναι ότι ΟΛΑ (ή σχεδόν όλα) εξαρτώνται από τη δική μας στάση κ το πως νιώθουμε εμείς. Ούτε αντικοινωνικοί είμαστε, ούτε κολλημένοι φουσκωτοί κλπ, κλπ... Αγαπάμε ένα ΑΘΛΗΜΑ κ έχουμε επιλέξει συνειδητά κ υπεύθυνα τον τρόπο ζωής που αυτό απαιτεί.
    ετσι ακριβως , απλα να δικαιολογησω λιγο τον υπολοιπο ασχετο κοσμο που δεν ασχοληται με το ΑΘΛΗΜΑ και δεν το θεωρει ΑΘΛΗΜΑ ειναι για τους λογους οτι δεν ειναι ολυμπιακο αθλημα, στηριζετε κατα βασην ,κακα τα ψεματα, στην χημικη υποστηριξη άρα κατι παράνομο άρα κατι κακο, και γενικα στην Ελλαδα μας απο παλαιοτερα οι τυπο που ασχολιόντουσαν με αυτο δεν ηταν και τα καλυτερα παιδια . Ηρθε νομιζω ο καιρος λοιπον να αποδειξουμε στον κόσμο οτι όχι μονο αντικοινωνικο δεν ειναι ειναι αλλα απαιτει χρόνια αφοσίωσης ,μελέτης και γενικότερα καλλιέργειας και σωματικής αλλα κυρίως ψυχικης για ανταπεξελθει καποιος .

  16. #166
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    ετσι ακριβως , απλα να δικαιολογησω λιγο τον υπολοιπο ασχετο κοσμο που δεν ασχοληται με το ΑΘΛΗΜΑ και δεν το θεωρει ΑΘΛΗΜΑ ειναι για τους λογους οτι δεν ειναι ολυμπιακο αθλημα, στηριζετε κατα βασην ,κακα τα ψεματα, στην χημικη υποστηριξη άρα κατι παράνομο άρα κατι κακο, και γενικα στην Ελλαδα μας απο παλαιοτερα οι τυπο που ασχολιόντουσαν με αυτο δεν ηταν και τα καλυτερα παιδια . Ηρθε νομιζω ο καιρος λοιπον να αποδειξουμε στον κόσμο οτι όχι μονο αντικοινωνικο δεν ειναι ειναι αλλα απαιτει χρόνια αφοσίωσης ,μελέτης και γενικότερα καλλιέργειας και σωματικής αλλα κυρίως ψυχικης για ανταπεξελθει καποιος .
    δεν θεωρειται αθλημα επισης επειδη βασιζεται κατα βαση στην υποκειμενικη και οχι αντικειμενικη κριση, κατα τα αλλα συμφωνω
    “Failure is not an option. Everyone has to succeed.”- Arnold

  17. #167
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    24-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    *grabs popcorn*
    je ne regrette rien

  18. #168
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by A1200 View Post
    *grabs popcorn*
    Και γω :)

  19. #169

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σας νοιάζει τόσο πολύ το αν είναι άθλημα ή όχι το bb.

    Εστω οτι όχι μόνον το bb γίνεται αποδεκτό ως άθλημα αλλά μπαίνει και στους ολυμπιακούς αγώνες.

    Θα υπάρξει κάποια διαφορά στην ζωή σας? Όχι. Θα κάνετε μήπως διαφορετική προπόνηση? Όχι. Θα αλλάξετε διατροφή? Όχι. Αυτό αφορά μόνον αγωνιστικούς και ούτε καν όλους αλλά ένα μικρό ποσοστό αυτών που θα αποφασίσει να περάσει στο επίπεδο του παγκοσμίου ανταγωνισμού πλεον, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (φάρμακο με την μπουρούχα και πρόβλημα χρηματοδοτήσεως).

    Δηλαδή τι, θα πάρετε τον "τίτλο" του "αθλητη" και ξαφνικά όσοι ενδεχομένως σας αντιμετωπίζουν σαν "αντικοινωνικούς" θα αλλάξουν στάση? Αν αυτός είναι ο λόγος για όλη αυτήν την καουρα τότε καλύτερα να σκεφτειτε γιατί σας νοιάζει τόσο πολύ η γνώμη των άλλων, όχι για το αν το bb είναι άθλημα ή όχι (χέστηκε η φοράδα στ'αλωνι). Όσο θα βγάζετε τάπερ στην δουλειά, θα αρνείστε κέρασμα γιατί δεν κολλάει στα μακροζ, θα πίνετε μόνο σόδα γιατί το αλκοολ καταβολίζει (λέμε τώρα), τόσο θα υπάρχουν κάποιοι που θα έχουν πρόβλημα με αυτό. Ε και?

    Και εγώ όταν ακολουθούσα bb διατροφή (πολλά γεύματα, μόνο "καθαρές" τροφές κτλ) έκανα πολλά καφριλίκια, έβγαζα ταπερ και καθάριζα βραστα αυγά σε καφετέρια, με κοιτούσαν περίεργα, τις ρωτούσα αν θέλουν και αυτές κανα αυγουλάκι, με κοιτούσαν ακόμα πιο περίεργα, εγώ ετρωγα μια χαρά και δεν με ένοιαζε καθόλου. Έπεφτε δουλεμα, το ανταπέδιδα και όλα καλά. Ουτε δράμα περι αντικοινωνικότητος, ουτε προσπάθεια εξιλεωσεως μεσω της "αναβαθμίσεως" στο στατους του "αθλητου". Σε όποιον αρέσει.

  20. #170
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σας νοιάζει τόσο πολύ το αν είναι άθλημα ή όχι το bb.

    Εστω οτι όχι μόνον το bb γίνεται αποδεκτό ως άθλημα αλλά μπαίνει και στους ολυμπιακούς αγώνες.

    Θα υπάρξει κάποια διαφορά στην ζωή σας? Όχι. Θα κάνετε μήπως διαφορετική προπόνηση? Όχι. Θα αλλάξετε διατροφή? Όχι. Αυτό αφορά μόνον αγωνιστικούς και ούτε καν όλους αλλά ένα μικρό ποσοστό αυτών που θα αποφασίσει να περάσει στο επίπεδο του παγκοσμίου ανταγωνισμού πλεον, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (φάρμακο με την μπουρούχα και πρόβλημα χρηματοδοτήσεως).

    Δηλαδή τι, θα πάρετε τον "τίτλο" του "αθλητη" και ξαφνικά όσοι ενδεχομένως σας αντιμετωπίζουν σαν "αντικοινωνικούς" θα αλλάξουν στάση? Αν αυτός είναι ο λόγος για όλη αυτήν την καουρα τότε καλύτερα να σκεφτειτε γιατί σας νοιάζει τόσο πολύ η γνώμη των άλλων, όχι για το αν το bb είναι άθλημα ή όχι (χέστηκε η φοράδα στ'αλωνι). Όσο θα βγάζετε τάπερ στην δουλειά, θα αρνείστε κέρασμα γιατί δεν κολλάει στα μακροζ, θα πίνετε μόνο σόδα γιατί το αλκοολ καταβολίζει (λέμε τώρα), τόσο θα υπάρχουν κάποιοι που θα έχουν πρόβλημα με αυτό. Ε και?

    Και εγώ όταν ακολουθούσα bb διατροφή (πολλά γεύματα, μόνο "καθαρές" τροφές κτλ) έκανα πολλά καφριλίκια, έβγαζα ταπερ και καθάριζα βραστα αυγά σε καφετέρια, με κοιτούσαν περίεργα, τις ρωτούσα αν θέλουν και αυτές κανα αυγουλάκι, με κοιτούσαν ακόμα πιο περίεργα, εγώ ετρωγα μια χαρά και δεν με ένοιαζε καθόλου. Έπεφτε δουλεμα, το ανταπέδιδα και όλα καλά. Ουτε δράμα περι αντικοινωνικότητος, ουτε προσπάθεια εξιλεωσεως μεσω της "αναβαθμίσεως" στο στατους του "αθλητου". Σε όποιον αρέσει.
    +1 ρε φιλε
    σκηνικο τωρα να εχω παρει ταπερ στην παραλια και η ιδια μου η παρεα να γελαει και να κανουν λες και εκανα κατι αστειο,ακομα και ατομα δηλαδη νεα σε ηλικια ειναι αρνητικα προς το ολο θεμα του ββ.Για αυτο εαν πραγματικα το αγαπας αυτο που κανεις απλα τους γραφεις και μαθαινεις να ζεις με αυτο,μην σου πω μετα απο ενα σημειο το διασκεδαζω κιολας

  21. #171

    Default

    πάω συνήθως με όμορφη διάθεση στο γυμναστήριο
    οι περισσότερη είναι σνομπαρίες που έκαναν ένα A κορμί και σε κόβουν κάπως περίεργα
    Ολοι απο καπου ξεκινάμε παντος
    Ολοι οι "αθλητες" πρεπει να ειναι αδελφια

  22. #172
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Δεν μας κάνει το άθλημα αντικοινωνικούς ίσως μας κάνει μοναχικούς! Εγώ έμαθα με αυτό πως μπορώ να κάνω πολλά πράγματα μόνη μου!
    Όταν ξεκίνησα να ασχολούμε με το μπόντυμπίλντγκ άκουγα διάφορα σχόλια και ερωτήματα.Απαντούσα όμορφα και ωραία και ξεκινούσα να εξηγώ. Ευτυχώς με τα πρώτα αποτελέσματα σταμάτησαν οι βλακείες. Τωρα είμαστε στη φάση του : ρε δεν θα φάς έχει περάσει ώρα...Άννα θα σου πάρω τάπερ για τα γενέθλιά σου...και διάφορα κοροιδεύει ο ένας τον άλλον. Βέβαια μπορώ να πω είχα επί χρόνια φίλη που νόμιζα πως ειναι δηλ. και ξεκοψαμε! Και να σας πω ναι το άθλημα με βοήθησε να δώ πολλά! Πως?Είναι το μεγάλο θέλω μου! Είναι πλέον ο τρόπος ζωής μου, ναι δεν θα πιώ αλκοόλ, όταν πάω σε ταβέρνα η θα πετάξω τάπερ η θα διαλέξω κοτόπουλο με σαλάτα. Μου αρέσει διότι ειμαι εγώ, είναι κάτι που με εκφράζει!!! Η φίλη αυτή απλά δεν το δέχτηκε. Πήγε να με κάνει να αισθανθώ αντικοινωνική.Τελευταια ακουγα η Άννα ειναι ξενέρωτη και τι το παίζει και πιές κάνε μου παρέα, θα βγούμε έλα, μα είμαι κουρασμένη απάντηση: καλά καλά έλα από εδω και δε με νοιάζει,. Άρα δεν σε νοιάζει τι θέλω εγώ. Οι άλλοι δηλαδή γιατί δεν μιλάνε γιατί το δέχονται! Κανένας μα κανένας στη παρέα μου δεν ασχολείται με κάποιο άθλημα. Γνώρισα νέα άτομοα και μάλιστα με τη μια κοπέλα κάνουμε πολύ παρέα, με γνώρισε με ένα τάπερ στο χέρι. Ούτε σχόλιο ούτε τίποτα. Μάλιστα της κάνω και μαθήματα αλλά που να ξεκουνηθεί. Αρα το άθλημα εινια η αφορμή για πολλά! Ειναι ένας τρόπος ζωής που δεν είναι συμβατός με των υπολοίπων. Ούτε που με νοιάζει...ακόμα και στη δουλειά εξήγησα στο αφεντικό και δεν μου λέει τίποτα για τα τάπερ. Έχω βγεί και έξω από μαγαζί να φάω. Δεν νομίζω να χάλασα τη παρέα, εγώ ταλαιπωρήθηκα όχι αυτοί!
    Δείτε το σαν κομμάτι σας. Στη τελική ναι και κάποιο βράδι δεν θα βγούμε είτε από κούραση είτε γιατί έτσι δεν θέλουμε! Όπως εχώ σέβομαι τα δικά σου σεβάσου και τα δικά μου!
    Όποιος σέβεται τα θέλω σας και εσείς τα δικά του αξίζει να είνια μαζί σας και εσείς μαζί του!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  23. #173
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Νομιζω οτι αυτο το οποιο θα υπογραμμιζα απ ολα οσα διαβασα ειναι η ερωτηση που εκανε η καρδουλα:Τι νοημα εχει να εισαι κοινωνικος αν δεν εισαι ευτυχισμενος? Σιγουρα κι εμενα μ εχει επιρεασει και στο θεμα βραδινη εξοδο και σε αλλες εξοδους αλλα 1.δεν με ενοχλει,2.πλεον δεν νομιζω οτι μου αρεσει το ξενυχτι και το βραδι 3.Βλεπω την παρεα μου και τι κανουν και πως περνανε σ εναν καφε και 4.με οσα συμβαινουν δεν υπαρχει και τοσο ορεξη απ την πλευρα μου τουλαχιστον και 5.ειναι θεμα διαθεσης χρηματων:προτιμω να χω το κρεας και που και που το ψαρι μου στην διατροφη μου παρα ενα ποτο ενα βραδι σε μια μερα της βδομαδας και ειναι κατι που δεν το κανω με κανενα παραπανω και καμια στεναχωρια.ειναι κατι που προτιμω,μ αρεσει και θα το κανα με καθε ευκαιρια.Και να μου περισσευανε θα περνα περισσοτερο ψαρι η μοσχαρι π.χ. παρα εξοδο!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  24. #174
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Για να πω κι εγώ την γνώμη μου, καταρχήν αγαπώ το bodybuilding μέχρι θανάτου. Θα προπονούμαι μέχρι την τελευταία μέρα που θα ζω.


    Με βάση τις δικές μου εμπειρίες, το ίδιο το bodybuilding δεν είναι αντικοινωνικό άθλημα άπο μόνο του και δεν κάνει κανέναν άπο μας αντικοινωνικό. Κανένας μας δεν είναι αντικοινωνικός. Αντίκοινωνικοί είναι όμως όλοι αυτοί που βρίσκονται γύρω μας, άνθρωποι του κύκλου μας, φίλοι μας, κολητοί μας άλλα κι ακόμα περισσότεροι, που δεν έχουν καμία σχέση με το άθλημα και δεν χάνουν ευκαιρία να μας σχολιάζουν αρνητικά.


    Εχει μεγάλη σημασία η υπογραφή του Musclemar. Οτι δεν μπορεί να κάνει ο μέσος άνθρωπος, το κατακρίνει. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο για το bodybuildig. Το ζω αυτό εδώ και δυόμιση δεκαετίες. Ολοι έχουν να πουν κάτι, χωρίς καν να τους ρωτήσεις, έτσι απλά πετάγονται σα να μη πω τι.


    Εσύ, εγώ άλλα και όλοι μας, εφόσον ότι κάνουμε το κάνουμε εννοείται για τους εαυτούς μας και γιατί το αγαπάμε, τους αγνοούμε. Αγνοούμε την αρνητική τους συμπεριφορα και προσπαθούμε να είμαστε συγκεντρωμένοι στο στόχο μας. Ερχονται κάποιες στιγμές όμως που σ' ανάβουν τα λαμπάκια και σε βγάζουν έξω απ' τα ρούχα σου. Οσο και να τους αγνοήσεις, εφόσον δεν είμαστε άνθρωποι απαθής, κάποια στιγμή θα πεις ως εδώ και μη παρέκει.


    Οι πιο πολλοί απ' αυτούς είναι παντελώς άσχετοι με το άθλημα άλλα γεννήθηκαν στη χώρα του ξερολιστάν με ενσωματωμένες εκ γεννετής τις εγκυκλοπαίδιες Δομή, Παπυρος Λαρούς Μπριτάνικα, Ελευθερουδάκη κλπ


    Σήκωσαν στη ζωή τους 2 αλτήρες και μία μπάρα για λίγους μήνες και μετά σου λένε, επαναλαμβάνω χωρίς να τους ρωτήσεις, όχι άσπρο μαύρο, όχι ύψος άλλα βάθος κλπ κλπ.


    Πριν 2-3 χρόνια, όταν συγκατοικούσα με την αδερφή μου τότε, ενώ είχα φτιάξει ένα ρόφημα με πρωτεινούλα whey να πιω ο καημένος, μπήκε στο σπίτι η αδερφή μου μαζί μ' έναν φίλο της. Εκείνος, μόλις είδε την πρωτείνη έμεινε παγωτό: "Μ@@@λ@@@κ@@@...... πίνεις πρωτείνηηηηηηη" είπε και συνέχισε: "Μη κάνεις μ@λ@κίες κόψτην αμέσως γιατι θα πάθει τίποτα!" Εν τω μεταξύ, ο τύπος δεν έχει σηκώσει ποτέ του ούτε έναν αλτήρα. Η εκπληξη του ήταν τέτοια σα να είδε τον Αλι μπαμπα, τους 40 κλέφτες μαζί με τον θυσαυρό! Μου 'ρθε να τον χτυπήσω άλλα ευτυχώς κρατήθηκα.


    Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε τα τελευταία 2 χρόνια όπου έχασα 42 κιλά. Ο κουμπάρος μου και ταυτόχρονα ο (πρώην) καλύτερος μου φίλος (ο οποίος είναι χοντρός και αγύμναστος) μου 'κοψε την καλημέρα αφού τους πρώτους 6 μήνες της προσπάθειας μου με προέτρεψε να μην το κάνω 3 φορές και άλλες 3 φορές είπε "Εντάξει, καλός είσαι, μην χάνεις άλλα"


    Επίσης, σχεδόν όλοι οι άνθρωποι που ξέρω μου είπαν κάποια στιγμή "Μην χάνεις άλλα". Είχαν ξεκινήσει άπ' τα 105 κιλά ακόμα. Ωσπου αγανάκτισα "Θα χάσω όσα γουστάρω εγώ"


    Κανένας τους δεν είχε πει τίποτα όταν ήμουν χοντρός. Οπως για παράδειγμα "Ρε Νίκο, χάσε κάνα κιλό ρε συ. Ζορίζεις την καρδιά σου" Τότε γιατί δεν ενδιαφέρονταν;


    Ξαναλέω: Η υπογραφή του Musclemar έχει σημασία. Οταν οι άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν κάτι, συνήθως αντι να συγχαρούν αυτόν που μπορεί, τον κατακρίνουν και ψάχνουν να βρουν κάτι για να τον σχολιάσουν αρνητικά.


    Το bodybuilding δεν είναι αντικοινωνικο άθλημα.


    Οι bodybuilders δεν είναι αντικοινωνικοί άνθρωποι.


    Αντικοινωνικοί είναι όλοι οι υπόλοιποι που επέλεξαν να τρώνε σκουπίδια για να ζήσουν.


    Το να εξασκείς το μυοσκελετικό και το καρδιαγγειακό σου σύστημα είναι υγεία, τρόπος ζωής, επιμήκινση του προσδόκιμου ζωής.

  25. #175
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-11-14
    Posts
    192

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    δεν θεωρειται αθλημα επισης επειδη βασιζεται κατα βαση στην υποκειμενικη και οχι αντικειμενικη κριση, κατα τα αλλα συμφωνω
    +1 Πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι δεν είναι αθλημα ,είναι τέχνη .Το έχουν πειπολλοι σπουδαί "αθλητές" όπως Mike Ohearn ,και σε άρθρα του bodybuilding.com έχει αναφερθρει για πιο λόγο δεν είναι αθλημα αλλά είναι τέχνη.

  26. #176
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Δεν είναι άθλημα;
    http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=άθλημα&dq=

  27. #177
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-11-14
    Posts
    192

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Δεν είναι άθλημα;
    http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=άθλημα&dq=
    Ποιος είναι ο στοχος ? Και με ποια κριτήρια νικας σε αυτό το αθλημα ?

  28. #178
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by Ant1998 View Post
    Ποιος είναι ο στοχος ? Και με ποια κριτήρια νικας σε αυτό το αθλημα ?
    Ξέφεύγουμε άπο το τόπικ.

    Ο στόχος είναι η συνεχής βελτίωση μίας σωματικής διάπλασης.

    Στον ορισμό της λέξης άθλημα, δεν απαιτείται ο διαγωνισμός.

    Ανάλογα τον αγώνα, την κατηγορία κλπ συνήθως κερδίζει αυτός/ή που θα παρουσιάσει την καλύτερη συνολικά σωματική διάπλαση.

    Περισσότερες λεπτομέρειες θα σου πει σίγουρα κάποιος/α που έχει κατέβει σε αγώνες.

    Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είναι τέχνη.

    http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=τέχνΤέχνη

    http://el.thefreedictionary.com/τέχνη

    https://el.m.wikipedia.org/wiki/Τέχνη

  29. #179
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-11-14
    Posts
    192

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Ξέφεύγουμε άπο το τόπικ.

    Ο στόχος είναι η συνεχής βελτίωση μίας σωματικής διάπλασης.

    Στον ορισμό της λέξης άθλημα, δεν απαιτείται ο διαγωνισμός.

    Ανάλογα τον αγώνα, την κατηγορία κλπ συνήθως κερδίζει αυτός/ή που θα παρουσιάσει την καλύτερη συνολικά σωματική διάπλαση.

    Περισσότερες λεπτομέρειες θα σου πει σίγουρα κάποιος/α που έχει κατέβει σε αγώνες.

    Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είναι τέχνη.

    http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=τέχνΤέχνη

    http://el.thefreedictionary.com/τέχνη

    https://el.m.wikipedia.org/wiki/Τέχνη
    Για να μην παρεξηγηθουμε και εγω ειχα και περιπου εχω αυτη την αποψη ,αλλα ουσιαστικά ειναι κατι αναμεσα σε αθλημα και τεχνη.Καθαρα ομως δεν ειναι κατι απο τα δυο και αυτο ειναι που το κανει πιο ελκυστικο και πιο ωραίο για μένα.

  30. #180

    Default

    πιστευω αλλες φορες αρκετα αλλες φορες λιγο,οσο πιο αντικοινωνικος γινομαι τοσο πιο μεγαλους μυες βγαζω :D
    ειναι φορες που βγαινει η παρεα μου να πιει και γω πηγαινω με ενα παιδι γυμναστηριο και μας κραζουν συνεχεια


 
Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ξεκουραση...ποσο και ποσο συχνα;
    By tattoo in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 02-11-07, 06:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •