Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 18 of 23 FirstFirst ... 8141516171819202122 ... LastLast
Results 511 to 540 of 683
  1. #511
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    96

    Default

    Από ότι φαίνεται μετα την ενημέρωση από ΕΟΦ για την υπουργική απόφαση που επιτρεπει εκτελωνισμό με μια υπευθυνη δηλωση (υπο προυποθέσεις) στο τελωνείο δεχονται την υπεύθυνη δηλωση ακόμα και σε περιπτώσεις που δε θα έπρεπε, για λόγους φόρτου εργασίας ή για άλλους λόγους

  2. #512

    Default

    Ποια υπουργική απόφαση; Υπάρχει κάποιο λινκ;

  3. #513

    Default

    Quote Originally Posted by pelopas View Post
    Από ότι φαίνεται μετα την ενημέρωση από ΕΟΦ για την υπουργική απόφαση που επιτρεπει εκτελωνισμό με μια υπευθυνη δηλωση (υπο προυποθέσεις) στο τελωνείο δεχονται την υπεύθυνη δηλωση ακόμα και σε περιπτώσεις που δε θα έπρεπε, για λόγους φόρτου εργασίας ή για άλλους λόγους
    Αν κατάλαβα καλά..Δλδ με υπεύθυνη δήλωση απλά ελευθέρωσαν πακέτο άνω των 3 τεμαχίων;


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  4. #514

    Default

    Ναι,2 δικά μου δέματα άνω των 3 τεμαχίων έκαστα απελευθερώθηκαν μόνο με μια Υ.Δ. που την έστειλα άμεσα και μέσω e-mail (χωρίς το γνήσιο της υπογραφής).
    Το ένα δέμα είχε 9 πράγματα (4 συμπληρώματα και 5 καλλυντικά) και το άλλο 6 συμπληρώματα. Τώρα δε ξέρω αν έρθουν όλα όσα είχε μέσα το κάθε δέμα ή αν επέλεξαν από 3 συμπληρώματα σε κάθε δέμα και τα υπόλοιπα στα αζήτητα.. Η αλήθεια ήταν ότι δεν κινητοποιήθηκα αμέσως ως προς την έγκριση που απαιτούνταν από τον ΕΟΦ,λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων.
    Last edited by giannis mtrs; 07-10-17 at 17:31.

  5. #515

    Default

    Quote Originally Posted by giannis mtrs View Post
    Ναι,2 δικά μου δέματα άνω των 3 τεμαχίων έκαστα απελευθερώθηκαν μόνο με μια Υ.Δ. που την έστειλα άμεσα και μέσω e-mail (χωρίς το γνήσιο της υπογραφής).
    Το ένα δέμα είχε 9 πράγματα (4 συμπληρώματα και 5 καλλυντικά) και το άλλο 6 συμπληρώματα. Τώρα δε ξέρω αν έρθουν όλα όσα είχε μέσα το κάθε δέμα ή αν επέλεξαν από 3 συμπληρώματα σε κάθε δέμα και τα υπόλοιπα στα αζήτητα.. Η αλήθεια ήταν ότι δεν κινητοποιήθηκα αμέσως ως προς την έγκριση που απαιτούνταν από τον ΕΟΦ,λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων.
    Ενημέρωσε μας όταν σπυ έρθουν τα δέματα αν ήταν όλα τα τεμάχια μέσα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  6. #516
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    Λοιπον εμενα το δεμα μου ειναι απο τις 15/9 προς εκτελωνισμό, το παράξενο ομως ειναι οτι στις 2/10 ηρθε η υπεύθυνη δήλωση και την εστηλα καπάκι την ιδια μέρα με εμαιλ. Δεν χρειάζεται να θελουν γνήσιο υπογραφής. Τωρα τι κανω; να ξαναστηλω να τους υπενθυμίσω την υπεύθυνη δήλωση; η να περιμένω γιατι ξέρω οτι αργούν μεχρι να την δουν. Μεχρι να γίνει ο εκτελωνισμός

  7. #517
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    96

    Default

    Quote Originally Posted by dio32 View Post
    Λοιπον εμενα το δεμα μου ειναι απο τις 15/9 προς εκτελωνισμό, το παράξενο ομως ειναι οτι στις 2/10 ηρθε η υπεύθυνη δήλωση και την εστηλα καπάκι την ιδια μέρα με εμαιλ. Δεν χρειάζεται να θελουν γνήσιο υπογραφής. Τωρα τι κανω; να ξαναστηλω να τους υπενθυμίσω την υπεύθυνη δήλωση; η να περιμένω γιατι ξέρω οτι αργούν μεχρι να την δουν. Μεχρι να γίνει ο εκτελωνισμός
    Θα σου πρότεινα να τους πάρεις τηλ και να τους ρωτήσεις τι γίνεται. Επίσης μπορείς να στείλεις ξανά το mail με την υ/δ

  8. #518

    Default

    Σε 5-6 μερες ξαναστείλε μια υπενθύμιση.

  9. #519

    Default

    Παρέλαβα τα πάντα όλα σήμερα. Ήρθαν υπερπλήρη. 3 δέματα παρέλαβα,πλήρωσα συνολικά 94 ευρώ. Τα 2 δέματα είχαν πάνω από 3 πράγματα μέσα (το ένα είχε 9 και το άλλο 6). Για κανένα δεν έκανα καμία κίνηση για έγκριση από ΕΟΦ,κι όμως αποδέσμευσαν τα δέματα μου από το τελωνείο μόνο με μια Υ.Δ. μέσω e-mail και χωρίς γνήσιο της υπογραφής. Καλοσύνη τους. (κοίτα που πλήρωσα τόσα χρήματα και τους ευγνωμονώ κιόλας!!).
    Τώρα περιμένω ένα τελευταίο δέμα που παρήγγειλα πειραματικά στα 19 ευρώ περίπου,για να δω αν ισχύει η ατέλεια κάτω των 22 ευρώ και χωρίς κίνδυνο υπερτιμολόγησης. Έχει μπει Ελλάδα από 29 Σεπτέμβρη και όπως είναι λογικό έχω αρχίσει να ανησυχώ λίγο. Δεν πρόκειται όμως να δεχτώ να πληρώσω το παραμικρό σε αυτό,έχω κρατήσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που αποδεικνύουν το ποσό που δαπάνησα για το δέμα αυτό.
    Last edited by giannis mtrs; 10-10-17 at 20:08.

  10. #520

    Default Αν Κολλήσουν Στο Τελωνείο...Τι Χρειάζεστε..?

    Καλησπέρα παρέλαβε κανεις από iherb με συνολική παραγγελια κάτω από 22 ευρώ να δούνε αν πλήρωσε τελωνείο ή όχι;Διαβασα πως από το vitacost το δέμα δείχνει πως έρχεται από Γερμανία και δεν πέρνει τελεωνειο,λέω να το δοκιμάσω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  11. #521

    Default

    Quote Originally Posted by PngtsKrls View Post
    Καλησπέρα παρέλαβε κανεις από iherb με συνολική παραγγελια κάτω από 22 ευρώ να δούνε αν πλήρωσε τελωνείο ή όχι;Διαβασα πως από το vitacost το δέμα δείχνει πως έρχεται από Γερμανία και δεν πέρνει τελεωνειο,λέω να το δοκιμάσω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Μακάρι. Αν το δοκιμάσεις κράτα μας ενήμερους

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  12. #522

    Default

    Τωρα θα παω να παραλαβω απο iherb κατω των 22 ευρω. Δεν εχει ερθει χαρτι που να λεει τελωνειο. Οποτε δε θα πληρωσω κατι. Στην χειροτερη τα 3 ?.

  13. #523

    Default Αν Κολλήσουν Στο Τελωνείο...Τι Χρειάζεστε..?

    Quote Originally Posted by giannis mtrs View Post
    Τωρα θα παω να παραλαβω απο iherb κατω των 22 ευρω. Δεν εχει ερθει χαρτι που να λεει τελωνειο. Οποτε δε θα πληρωσω κατι. Στην χειροτερη τα 3 ?.
    Ποσά τεμεχια έχει μέσα;


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  14. #524

    Default

    2 τεμαχια που αρχικη ειχαν 32ευρω,αλλα με rewards + loyalty πηγαν στα 19κτ ευρω. Ακομα δεν πηγα. Αν κατσει στραβη που δε νμζ θα το αναφερω. Απο vitacost οποιος το τολμησει θα ημουν ευγνωμων γιατι το εχω σταμπαρει κι εγω.

  15. #525

    Default

    Quote Originally Posted by giannis mtrs View Post
    2 τεμαχια που αρχικη ειχαν 32ευρω,αλλα με rewards + loyalty πηγαν στα 19κτ ευρω. Ακομα δεν πηγα. Αν κατσει στραβη που δε νμζ θα το αναφερω. Απο vitacost οποιος το τολμησει θα ημουν ευγνωμων γιατι το εχω σταμπαρει κι εγω.
    Και εγώ έχω loyalty 5-6 ευρώ.Το rewards από τι ήταν;Έτοιμος είμαι να κάνω από vitacost.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  16. #526

    Default

    Τς rewards απο τον εαυτο μου. Εχω δυο λογαριασμους στο iherb. Ψωνιζω στον εναν με referal code του 2ου. Και ετσι κερδιζω διπλα. Μεταξυ μας αυτα,ε; χαχαχα.. Αντε φιλε βαλε απο vitacost. Αγωνιω! Μαλλον εγω θα βαλω απο luckyvitamins μελλοντικα(γτ συνεχως εχει -20% σε ολη την ιστοσελιδα).. Οχι αμεσα ομως γτ ειμαι πληρης για την ωρα.
    Last edited by giannis mtrs; 12-10-17 at 12:49.

  17. #527

    Default

    Ακυρο!! Αυτο που παρελαβα απο Ελτα ηταν απο myvitamins. Του iherb ακομα!! :-/

  18. #528

    Default

    Quote Originally Posted by giannis mtrs View Post
    Τς rewards απο τον εαυτο μου. Εχω δυο λογαριασμους στο iherb. Ψωνιζω στον εναν με referal code του 2ου. Και ετσι κερδιζω διπλα. Μεταξυ μας αυτα,ε; χαχαχα.. Αντε φιλε βαλε απο vitacost. Αγωνιω! Μαλλον εγω θα βαλω απο luckyvitamins μελλοντικα(γτ συνεχως εχει -20% σε ολη την ιστοσελιδα).. Οχι αμεσα ομως γτ ειμαι πληρης για την ωρα.
    Μπορείς να μου πεις το rewards πως δουλευει;


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  19. #529
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Όταν βλέπετε Γερμανία μην μπερδεύεστε.
    Κάποια Αμερικάνικα site στέλνουν σε Ευρωπαϊκές χώρες ΜΕΣΩ Γερμανίας.
    Δηλαδή στην Αμερική μπορεί να το παίρνει courier service και να φτάνουν Γερμανία όλες οι Ευρωπαϊκές παραγγελίες και μετά να διακινούνται από Ευρωπαίο courier (συνήθως DHL).
    Αυτό δε σημαίνει ότι δεν περνάνε τελωνείο όμως.
    Να προσέχετε μη σας έρθει μπουγιουρντί από εκεί που δεν το περιμένετε.

  20. #530
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    καλα ειναι για το πεο μου εβγαλε το τρακινγκ παρολου που εχω στηλει δυο φορες υπευθημηνση την υπευθιηνη δγλωση μου εβγαλε οτι απαιτητε υπευθηνη δηλωση,τι σκατα δεν κοιτανε καθολου τα εμαιλ?τους περνω δυο ημερες τηλεφωνο το κατεβαζουν δεν μπορω να πιασω με τιποτα

  21. #531
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    04-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Ηρθε και η δευτερη παραγγελια απο I-herb(25/8).
    27/9 ειχα στειλει μονο την αιτηση στο ΓΕΤΑ, χωρις εγκριση απο ΕΟΦ.
    Περιεχομενο πακετου 4 κουτια προβιοτικων και 1 πολυβιταμινη.
    Επιπλεον χρεωση 30 ευρω (15 εκτελωνισμος+ 15 ΦΠΑ)

    I-Herb τελος για μενα! Αντιο, μοναδικη μου αγαπη..(ξερω οτι στο μελλον θα σε ξεχασω γιατι καποια άλλη αγαπη θα βρεθει στο διάβα μου..)
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  22. #532

    Default

    Quote Originally Posted by PngtsKrls View Post
    Μπορείς να μου πεις το rewards πως δουλευει;


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Κάθε λογαριασμός έχει ένα referal code,όπου αν κάποιος άλλος διαφορετικός λογαριασμός κάνει παραγγελία χρησιμοποιώντας τον στο τέλος εκεί που βάζεις τους εκπτωσιακούς κωδικούς,αυτός ο άλλος θα κερδίσει 5% έκπτωση,ενώ ο πρώτος λογαριασμός στον οποίο ανήκει το referal code κερδίζει 5% επί της συνολικής παραγγελίας του άλλου σε επιστροφή χρημάτων. Εγώ λοιπόν έχω 2 λογαριασμούς (είμαι ο πρώτος και ο άλλος),οπότε εναλλάσω τους referal codes μεταξύ των 2 λογαριασμών και κερδίζω 5% έκπτωση στον έναν λογαριασμό και 5% επιστροφή επί του συνόλου στον 2ο και το αντίστροφο. Μπες να διαβάσεις στο site τους αν δε κατάλαβες.

    Επίσης να πω ότι ανησυχώ για το δέμα που κοστίζει κάτω από 22 ευρώ. Τι κάνουν 2 βδομάδες; Αισχροί και απαράδεκτοι!!
    Last edited by giannis mtrs; 13-10-17 at 15:03.

  23. #533

    Default

    Quote Originally Posted by giannis mtrs View Post
    Κάθε λογαριασμός έχει ένα referal code,όπου αν κάποιος άλλος διαφορετικός λογαριασμός κάνει παραγγελία χρησιμοποιώντας τον στο τέλος εκεί που βάζεις τους εκπτωσιακούς κωδικούς,αυτός ο άλλος θα κερδίσει 5% έκπτωση,ενώ ο πρώτος λογαριασμός στον οποίο ανήκει το referal code κερδίζει 5% επί της συνολικής παραγγελίας του άλλου σε επιστροφή χρημάτων. Εγώ λοιπόν έχω 2 λογαριασμούς (είμαι ο πρώτος και ο άλλος),οπότε εναλλάσω τους referal codes μεταξύ των 2 λογαριασμών και κερδίζω 5% έκπτωση στον έναν λογαριασμό και 5% επιστροφή επί του συνόλου στον 2ο και το αντίστροφο. Μπες να διαβάσεις στο site τους αν δε κατάλαβες.

    Επίσης να πω ότι ανησυχώ για το δέμα που κοστίζει κάτω από 22 ευρώ. Τι κάνουν 2 βδομάδες; Αισχροί και απαράδεκτοι!!
    Και κανεις αφορά κια με τον έναν λογαριασμό μια με τον άλλον;


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  24. #534

    Default

    Ναι,αγοράζω εναλλάξ από κάθε λογαριασμό από τους 2.

  25. #535
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    Εγω αμα δω οτι δεν κινηθεί το δεμα απο Δευτέρα θα ξαναστηλω για τριτη φορα εμαιλ, ελεος πλέον με αυτούς εκεί στο αεροδρόμιο τηλ δεν σηκώνουν εμαιλ δεν κοιτάνε, δεν το κλείνουν εκεί το μαγαζί να τελειώνουμε

  26. #536
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    Παιδια εχεις κανεις πρόχειρο το τηλ του τελωνειο στο αεροδρόμιο γιατι ειμαι δουλειά και δεν το έχω μαζι μου.εντιτ το βρηκα
    Last edited by dio32; 16-10-17 at 13:09.

  27. #537
    New Member Volidyr's Avatar
    Join Date
    28-04-17
    Location
    Αγρίνιο
    Posts
    18

    Default

    Παιδιά, εχω παραλάβει εγώ απο το βότανο παραγγελίες κάτω των 22 ευρώ και μια στα 28 ευρώ. Δεν μου τα κράτησαν ούτε ζητήθηκαν εξτρα έγγραφα και τέλη. Αλλά για σιγουριά, ας πάμε για λίγο καιρό οπως λέει ο νόμος και να ψωνίζουμε πράγματα αξίας 22 ευρώ και κάτω. Οσον αφορά το παιδί που έγραψε για τα δέματα χωρίς έγκριση απο ΕΟΦ, τα οποία του στείλανε. Και με μένα αυτο συνέβη. Τουσ είχα πάρει 15 τηλέφωνα να το στείλουν πίσω γιατί δεν είχα χρόνο να μπλέξω με ΕΟΦ. 20 μέρες μετά, οχι μόνο δεν τα στείλανε πίσω, αλλά μου ήρθε και μειλ οτι αν τα θέλω να μου τα στείλουν χωρις ΕΟΦ κλπ. Μάλλον δεν τους συμφέρει να χάσουν τέλη εκτελωνισμού και φπα..

  28. #538
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Εκανα μικρη παραγγελια απο iherb 2 πραγματα στα 15 ευρω. Ηρθε Ελλαδα μεσα σε 5 ημερες. Μπορω καπως να μαθω που ακριβως βρισκεται τωρα ή θα πρεπει να περιμενω για ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ; Το tracking number δεν ενημερωνεται περαιτερω.

    2017-10-11 14:52

    ATHENS AMU, GR, ARRIVAL AT DESTINATION COUNTRY ? TRACKING UPDATES MAY END HERE, DELIVERY SHORTLY
    2017-10-09 16:20

    Melrose Park, IL, US, PROCESSING COMPLETED AT ORIGIN
    2017-10-06 09:44

    Melrose Park, IL, US, PROCESSED
    2017-10-06 06:35

    Melrose Park, IL, US, ARRIVAL AT DHL ECOMMERCE DISTRIBUTION CENTER
    2017-10-05 13:27

    UNITED STATES, EN ROUTE TO DHL ECOMMERCE DISTRIBUTION CENTER
    2017-10-05 13:22

    UNITED STATES, ELECTRONIC NOTIFICATION RECEIVED: YOUR ORDER HAS BEEN PROCESSED AND TRACKING WILL BE UPDATED SOON

  29. #539

    Default

    Εμένα από 28 Σεπτεμβρίου και επιστολή δεν ήρθε!
    Σήμερα έκανα refund με έσκασαν.

  30. #540
    New Member
    Join Date
    27-08-17
    Posts
    96

    Default

    Quote Originally Posted by lazaross View Post
    Εκανα μικρη παραγγελια απο iherb 2 πραγματα στα 15 ευρω. Ηρθε Ελλαδα μεσα σε 5 ημερες. Μπορω καπως να μαθω που ακριβως βρισκεται τωρα ή θα πρεπει να περιμενω για ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ; Το tracking number δεν ενημερωνεται περαιτερω.
    Δε μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι τελωνείο. Θα λάβεις ειδοποίηση απο ΕΛΤΑ να στείλεις την υ/δ.


 
Page 18 of 23 FirstFirst ... 8141516171819202122 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •