Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Exclamation Διπολικότητα - Τεστοστερόνη - Fitness

    Δυστηχώς πάσχω σε ενα μεγάλο βαθμό από διπολισμό (τρελή μανιοκατάθληψη και φοβερα mood swings)
    Η τεστοστερόνη μου στις εξετασεις ειναι στα τάρταρα,και ως ορμόνη που σίγουρα επηρεάζει και τη διαθεση και την ευεξια ενως άντρα ειναι άκρα σημαντική. προφανώς πάσχω απο χαμηλή λύμπιντο, μειωμένη μυικοτητα, κακό υπνο και στυστικες δεισλειτουργείες, θα ήταν θαυμα αν οι εξετασεις για τεστο ηταν καλες )


    Δυστηχώς όμως στη πραγματικότητα ελάχιστοι γιατροί γνωρίζουν οι εξετάζουν καινουργειες ερευνες η δεδομένα η παιρνουν στα σοβαρα τη τεστοερόνη του αντρα.


    Η ψυχιατρος μου ωμα μου απαντησε πως οι γυναικες που δεν εχουν τοση τεστο γιατι δεν παρουσιαζουν κατάθλιψη; καταλαβαινουμε το επίπεδο τον ψυχιαάτρων στην ελλάδα από αυτη την απάντηση. ηθελα να την φτυσω και να σηκωθω να φυγω.

    Από την αλλη γνωστός "γιατρός" που σπαμάρει συνέχει τα διαδύκτια για τον υπογοναδισμο εκτος οτι ειναι αγενής σε βλέπει καθαρα και σαν χρήματα. άρα και με αυτον άκρη δεν μπορείς να βγάλεις. (άσε που εχω πολλές απορίες για Ιατρική του ειδικότητα, έρευνες και πειραματα ολοι μπορουμε να κανουμε..)

    Ήρθα με 2-3ς ενδοκρινολογους σε επαφή αλλα οι περισσότεροι ειδικευονται στο διαβήτη και στον θυρωειδή κάτι που εγώ δεν εχω προβλημα.

    Ορμονοθεραπεια θα μου πειτε. αλλα που; πως;


    Εσεις τι θα κάναταε στη θεση μου;
    Προφανώς πρέπει καποιος ενδοκρινολόγος με ειδικότητα στον υπογοναδισμο να αρχίσουμε για αρχή.

    Σωματικα ειμαι αρκετά δυνατος και πολλές φορές να ειμαι σε λίπος στο 12-14% αν και τωρα εχω ξεφυγει στο 24% λόγω ακραίας κατάθλιψης. Κάνω προπόνηση 5-6 χρόνια 4-5 φορές την εβδομάδα που όσο και αν βοηθαει την ψυχολογια μου ουτε αυτό ειναι λύση για την διαθεση μου.

    Θέλω να τονίσω πως δεν ψάχνω να μπουστάρω τη τεστοστερόνη μου για γυμναστηριακά αποτελέσματα αλλά ξεκάθαρα για την ψυχικη μου υγεια. να "νιωσω ξανά αντρας" όπως θα λέγανε μερικοι λαικοί.

    αν ηταν να πάρω τέστο θα έπαιρνα χωρίς να τη ψάχνω ιατρίκα, τη βρισκεις παντου και ολοι ειναι μεγάλοι καλοθελητές (τουλαχιστον στο γυμναστηριο που πηγαινω AFC).

    αν έχει καποιος ανάλογη εμπειρία η τουλάχιστον εναν γιατρο να σε κοιταει σαν ανθρωπο και να ειναι ενημερωμενος παρακαλω πολυ ας τον παραθέσετε. εχω κουραστει άπειρα να ψαχνω και να παίρνω γενικες απαντήσεις σε βασικα ερωηματα οσο αναοφορά τις ορμόνες μου.


    δυστηχώς επεδή δεν βλέπω φως στο διάβα μαζευω τουλάχιστον πληροφορίες για τις εξετάσεις που πρέπει να προχωρήσω.
    για να δω που είμαι. αν θέλει καποιος να παραθεσει και αλλες εξετάσεις ας μου πει.

    καταλήξαμε να κανουμε εμεις τους ντεντεκτιβ για την υγεια μας....


    TSH
    Free T4 (Ελεύθερη T4)
    Anti TG
    Anti TPO
    Testo (Τεστοστερόνη)
    COR (Κορτιζόλη Ορού)
    LH (Ωχρινοτρόπος)
    FSH (Θυλακιοτρόπος)
    PRL (Προλακτίνη)
    Ε2 (Οιστραδιόλη)
    PRG (Προγεστερόνη)
    Testo (Τεστοστερόνη)
    COR (Κορτιζόλη Ορού) DHEA-S
    SHBG
    Φερριτίνη D
    Vitamin B12
    Φυλλικό οξύ
    Αλβουμίνη
    LH (Ωχρινοτρόπος)
    FSH (Θυλακιοτρόπος?Testo)
    COR (Κορτιζόλη Ορού)
    DHEA-S 1
    SHBG 2
    Αλβουμίνη
    Last edited by lostregr; 01-05-24 at 21:02.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    289

    Default

    Νομίζω πρέπει να διαχωρίσεις το ορμονικό σου θέμα από το ψυχολογικό σου θέμα.
    Το TRT δεν είναι καταρχάς θεραπεία για ψυχικές ασθένειες. Το TRT είναι μια ορμονική θεραπεία που δίδεται σε περίπτωση υπογοναδισμού. Δεν είναι βέβαιο εάν και πώς (αρνητικά ή θετικά) μπορεί να αλληλεπιδράσει μια ενδεχόμενη θεραπεία υποκατάστασης τεστοστερόνης με προβλήματα ψυχικής υγείας.
    Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να συνεχίσεις να συνεργάζεσαι με ψυχίατρο για να αντιμετωπίσεις το θέμα ψυχικής υγείας που σε απασχολεί.
    Αν υπάρχει πρόβλημα με την τεστοστερόνη αυτό είναι άλλο πράγμα. Εδώ χρειάζεται ο ενδοκρινολόγος που θα σε αξιολογήσει και θα σου δώσει τη θεραπεία που απαιτείται.
    Τι τιμές έχεις στις εξετάσεις; Ποια είναι η γνώμη των ενδοκρινολόγων με τους οποίους μίλησες;

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by hardgainer32 View Post
    Νομίζω πρέπει να διαχωρίσεις το ορμονικό σου θέμα από το ψυχολογικό σου θέμα.
    Το TRT δεν είναι καταρχάς θεραπεία για ψυχικές ασθένειες. Το TRT είναι μια ορμονική θεραπεία που δίδεται σε περίπτωση υπογοναδισμού. Δεν είναι βέβαιο εάν και πώς (αρνητικά ή θετικά) μπορεί να αλληλεπιδράσει μια ενδεχόμενη θεραπεία υποκατάστασης τεστοστερόνης με προβλήματα ψυχικής υγείας.
    Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να συνεχίσεις να συνεργάζεσαι με ψυχίατρο για να αντιμετωπίσεις το θέμα ψυχικής υγείας που σε απασχολεί.
    Αν υπάρχει πρόβλημα με την τεστοστερόνη αυτό είναι άλλο πράγμα. Εδώ χρειάζεται ο ενδοκρινολόγος που θα σε αξιολογήσει και θα σου δώσει τη θεραπεία που απαιτείται.
    Τι τιμές έχεις στις εξετάσεις; Ποια είναι η γνώμη των ενδοκρινολόγων με τους οποίους μίλησες;
    φιλε μου με ολο το θαρος δεν γινεται να διαχωριζεις το ορμονικο προφιλ ενως ανθρωπου με τη ψυχολογια του. συνδένται άμεσα, αν δεν μπορεις να το καταλαβεις ειναι λες και μιλαω με τοιχο φτιαγμένο το 1950.
    δηλαδή δεν εχεις δει bodybuilders που ειναι σε κύκλο και η ψυχολογία τους είναι οτινανε (επιθετικότητα,sex drive,αντοχη,διαθεση); όπως επίσης οταν βγαίνουν λες και έχει πεθάνει ανθρωπος. Εγω τουλάχιστον εχω δει πολύ κοσμο να παιρνάει αυτές τις καταστασεις.

    ορμόνες και χημεια ειναι το σώμμα μας, και όπως αυτές διαμορφώνουν τα σωμματα μας ετσι επηρεάζουν και τη ψυχολογια μας. δεν κατλααβαινω γιατι πας να το διααχωρησεις.

    όλες οι σύγxρωνες ερευνες δεν εικάζουν απλά. αλλα σύνδεουν τα επιπεδα των ορμονών με τη κατάθλιψη κλπ. και διαφορα mood developed syndromes.

    άρα δεν νομιζω πως χωράει διαχωρισμό του ψυχολογικου μου με το ορμονολογικού..
    με απλά λόγια, χαμηλα είπεδια τεστοστερονης σε καταθλτιπτικό ατόμο υποδεικνύουν και ηψηλα επίπεδα και αυτοκτονας, όπως και τουμπαλιν στις γυναικες υψηλάα επιπεδα τέστο ,υψηλη ταση αυτοκτονίας.

    δεν ξερω αν το field ειναι καινουργειο και δεν αναγνωρίζεται απο πολλυ κόσμο, αλλα ορμονικά ο διαχωρισμός καλης και κακης διαθεσης η και καμια φορά μανιο-καταθληψης πλέον ειναι ορατός δείκτης για το τι συμβαίνει με τις βασικές μας ορμόνες.

    τα 3,4/4 των ψυχιάτρων ειναι ακατάληλοι με αυτοσκοπό μια μόνιμη ομηρία φαρμάκων αλλα και από την αλλη οι περισσοτεροι ενδοκρινολόγοι δεν εχουν επαφη με το ψυχιατρικό κομάτι.

    σκεπτόμενος οτι κανενα απο τα 2 επαγγέλματα αυτάρεσκα δεν δέχεται τις ειπτωσεις και τις μεταστάσεις ορμονών στον οργανισμό, εγώ άξια απορώ κατα πόσο η προσέγγιση τους ειναι σωστή η στην καλυτερη ανελιπής για ενα τόσο σοβαρο θέμα.

    δυστηχώς ο Τουλιάτος απο οτι φενεται το εχει ψάξει αρκετά το θέμα, αλλα η ιατρική του αντι-επαγγελματικότηα τον κανουν ακατάληλο να του αφησεις μέχρι και το τελευταιο σεντσ. (και ακόμα εχω υποψίες κατα πόσο ειναι εγγεγραμένος σε ιατρικό συλλογο.)

    για να το τελείωνουμε και επειδή με ρωτησε η τέστο μετρήθηκε πολύ κάτω της επιθημητου φυσιολογικού ορίου.
    αλλιώς δεν θα ανοιγα και ένα τέτοιο θέμα. αν δεν ειχα τέτοιοθέμα

    η υπαρχουσα φαση βρίσκεται σε επικοινωνια με ενδοκρινολγους αλλά guess what. κανένας δεν παίρνει ποτέ πίσω τηλέφωνο.
    Last edited by lostregr; 02-05-24 at 09:29.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,115

    Default

    Παράλληλα και όσο μπορείς φυσικά, ασχλείσαι μέσα στην εβδομάδα με κάποια προπόνηση? κάνεις κάποια δραστηριότητα που σε ευχαριστεί έστω και λίγο ή δε μπορεί να συμβαίνει στην παρούσα φάση?

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    Παράλληλα και όσο μπορείς φυσικά, ασχλείσαι μέσα στην εβδομάδα με κάποια προπόνηση? κάνεις κάποια δραστηριότητα που σε ευχαριστεί έστω και λίγο ή δε μπορεί να συμβαίνει στην παρούσα φάση?

    θα πω 5-10 πράγματα.

    εργάζομαι με δικό μου time schedule και όσο με ευχαριστεί. δεν κανω τίποτα με το ζόρι. εχω αρκετά ενδιαφέρονται που ευτηχώς εχουν ν ακανου με τη δουλεια μου.

    προπονήσεις 4-5 φορές την εβδομάδα με 70% bodybuilding και κάποιο ποιο powerlift σε ασκήσεις οπως DLs,Squats.

    στο γυμναστήριο παιρνάω μια χαρά και το κλιμα ο ειναι ωραίο, παρείστικο με καλά παιδια και αρκετα ανταγωνιστικο σε μερικά σημεία. το διωρο δεν καταλαβαίνεις πως παιρνάει.

    απλώς όταν ο οργανισμός δεν θέλει, ακόμα και αυτές οι ασχολίες θα βγουνε με το ζόρι.
    όπως βλέπετε όσο και να προσπαθω να εχω ενα καλό προγραμμα διατροφής, προπόνησης και εργασίας αν τα επίπεδα ορμονών σου ειναι στο πάτο δεν βοηθάει καπου.
    σίγουρα ειναι καλυτερ απο το να μην κανεις κάτι, αλλά σίγουρα θα το περιέγραφα σαν ενα καθημερινό constant battle.


    πήρα το θάρος να γραψω εδώ γίατι σίγουρα υπαρχουν ανθρωποι που πάσχουν από κατάθλιψη και ηθελα να δω πόσο το εχουν ψάξει με τις ορμόνες τους και αν εχουν δει καποια διαφορά έχοντας κάνει ορμονοθεραπεία.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,115

    Default

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σε όλα τα επίπεδα, μακάρι να μη σε σταματήσει τίποτα.
    Οι μάχες δεν τελειώνουν ποτέ. Αν μπορείς και βάζεις και κάποιους μικρούς στόχους σε όλο αυτό, σε κάποια διαστήματα που νιώθεις καλά, θα σου αφήνει καλά σημάδια για τη συνέχεια.
    Φαίνεσαι άτομο με επιμονή. Ελπίζω να βρεις λύσεις για τα περισσότερα.

  7. #7
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,685

    Default

    Στη θέση σου θα έψαχνα για ειδικότητα ανδρολόγου. Σίγουρα αν ισχύει το θέμα του διπολισμού το θέμα περιπλέκεται. Η θεραπεία τεστοστερόνης παρότι κατά τις έρευνες φαίνεται να βοηθάει στην διαταραχές διάθεσης που οφείλονται στον υπογοναδισμό στη διπολική διαταραχή δεν έιναι σαφή τα αποτελέσματα και υπάρχουν και περιστατικά αρνητικών παρενεργειών.
    Αρα θέλει προσοχή. Εσύ φαίνεσαι πεπεισμένος ότι θα βοηθούσε στην περίπτωσή σου.
    Βρες κάποιον ανδρολόγο να το συζητήσεις.
    Rome wasn't built in a day


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •