Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 33
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Question Βοήθεια με διατροφή

    Καλησπέρα στην ομάδα!

    Για αρχή να ευχαριστήσω όλους εκ των προτέρων που θα διαβάσουν και θα ασχοληθούν με το ΠΟΣΤ γιατί είναι λίγο μεγάλο

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με τη διατροφή μου ή τις θερμίδες; Δεν ξέρω ακριβώς?

    Αρχικά να σας πω ότι είμαι 38 ετών, 1,78 και τώρα (μετά από ένα μήνα) 78 κιλά. (Ήμουν 82)
    Ποτέ μου δεν είχα θέμα με πολλά κιλά και πάντα έχανα εύκολα, δεν ήμουν ποτέ υπέρβαρος (δεν ξέρω αν σας βοηθάει).
    Αποφάσισα λοιπόν να κάτω κάτι καλό για το σώμα μου και ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα το φόρουμ εδώ και διάβασα αρκετά από τα άρθρα και τις συμβουλές και τις περισσότερες από αυτές τις ακολουθώ.
    Εδώ και ένα μήνα έχω ξεκινήσει διατροφή για να ρίξω το λίπος μου, γυμναστήριο πάω 3 μήνες τώρα 5 φορές την εβδομάδα. Τις 3 κάνω ενδυνάμωση και λίγα βάρη και τις άλλες 2 πιλάτες γιατί έχω θέμα με τη μέση μου και με έχει βοηθήσει παρά πολύ. 6/7 μέρες κάνω jogging 10 χιλιόμετρα.
    Τα αποτελέσματα ήταν σε 28 ημέρες (συμπεριλαμβανομένης της Κυριακής του Πάσχα που έφαγα κοντά στις 6000 θερμίδες) να χάσω 4 κιλά από τα οποία τα 3 ήταν λίπος και το 1 μυική μάζα.
    Η διατροφή μου περιλαμβάνει τα περισσότερα από αυτά που προτείνονται εδώ, δηλαδή άπαχο κρέας, κοτόπουλο, ρύζι κλπ κλπ. Είναι στις 2200 θερμίδες την ημέρα με 250γ υδατάνθρακες, 160γ πρωτεΐνης και 62γ λιπαρά.

    Τώρα το πρόβλημα μου είναι: μπορώ να μειώσω την απώλεια της μυϊκής μάζας καθώς χάνω λίπος ή και να αυξήσω την μάζα; Έχει να κάνει με τις θερμίδες; Χρειάζομαι περισσότερες; Ή θέλω περισσότερη πιο σκληρή ας πούμε προπόνηση;

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,679

    Default

    Καλωσόρισες στο φόρουμ.
    Πως έκανες μέτρηση;
    Θεωρητικά με μικρότερο έλλειμμα μειώνεται η πιθανότητα απώλειας άλιπης μάζας.
    Θα βοηθήσει να κάνεις περισσότερα βάρη και ίσως να περιορίσεις το καθημερινό ( 6/7) jogging.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Καλωσόρισες στο φόρουμ.
    Πως έκανες μέτρηση;
    Θεωρητικά με μικρότερο έλλειμμα μειώνεται η πιθανότητα απώλειας άλιπης μάζας.
    Θα βοηθήσει να κάνεις περισσότερα βάρη και ίσως να περιορίσεις το καθημερινό ( 6/7) jogging.
    Τη μέτρηση την κάνω κάθε μέρα βασικά με ζυγαριά που έχω στο σπίτι, αλλά τα 2 σημεία αναφοράς ήταν στη ζυγαριά του γυμναστηρίου που υποτίθεται είναι καλύτερη από τη δίκη μου, βέβαια δεν είχαν απόκλιση οι μετρήσεις οι δικές μου με τις δικές τους.

    Άρα αυτό που πρέπει να κάνω στην ουσία είναι και να τρώω περισσότερο και να γυμναστώ περισσότερο και να κόψω κάτι από το jogging?

  4. #4
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    601

    Default

    Το θεωρώ λίγο απίθανο να έχεις χάσει 1 κιλό μυϊκή μάζα στον 3ο μήνα που κάνεις γυμναστική. Λόγω της αρκετής αεροβικής ίσως έχεις φλαταρει. Δεν ξέρω ποιος είναι ο στόχος σου δηλαδή που έχεις σκοπό να φτάσεις αλλά είσαι ήδη αρκετά καλά σε κιλά για το ύψος σου ασχέτως αν δεν έχεις ίσως την εμφάνιση που θέλεις. Πιστεύω πως κάπου πρέπει να σταθεροποιηθείς για ένα διάστημα, να μειώσεις αεροβική, να ξεκουράσεις το σώμα λίγο κ να δουλέψεις ισοθερμιδικά για ένα διάστημα. Κ έπειτα θέτεις νέους στόχους.
    Last edited by GreenBill; 16-05-24 at 18:17.
    GreenBill

  5. #5
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,679

    Default

    Δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση τις ζυγαριές για ανάλυση σύστασης σώματος. Κάνε κάποια στιγμή καμιά dexa.
    Rome wasn't built in a day

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Το θεωρώ λίγο απίθανο να έχεις χάσει 1 κιλό μυϊκή μάζα στον 3ο μήνα που κάνεις γυμναστική. Λόγω της αρκετής αεροβικής ίσως έχεις φλαταρει. Δεν ξέρω ποιος είναι ο στόχος σου δηλαδή που έχεις σκοπό να φτάσεις αλλά είσαι ήδη αρκετά καλά σε κιλά για το ύψος σου ασχέτως αν δεν έχεις ίσως την εμφάνιση που θέλεις. Πιστεύω πως κάπου πρέπει να σταθεροποιηθείς για ένα διάστημα, να μειώσεις αεροβική, να ξεκουράσεις το σώμα λίγο κ να δουλέψεις ισοθερμικά για ένα διάστημα. Κ έπειτα θέτεις νέους στόχους.
    Ο στόχος μου είναι να πέσω σε λίπος να δω τους κοιλιακούς μου, και να αυξήσω την μυϊκή μου μάζα, τώρα είμαι στο 19-20% λίπος το οποίο δεν είναι και λίγο, η μυϊκή μου μάζα είναι σχετικά μικρή όπως καταλαβαίνεις.
    Ισοθερμικά δηλαδή τι εννοείς;

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση τις ζυγαριές για ανάλυση σύστασης σώματος. Κάνε κάποια στιγμή καμιά dexa.
    Ούτε και εγώ αλλά σίγουρα φαίνεται διαφορά στα ρούχα μου και στη μεζούρα που μετράω την περιφέρεια της κοιλιάς όποτε λίπος σίγουρα έχασα. Μήπως δηλαδή δεν έχω χάσει μυική μάζα; Ή τουλάχιστον δεν έχω χάσει 1 κιλό που λέει η ζυγαριά;

  8. #8
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    601

    Default

    Ισοθερμιδικα ήθελα να γράψω... Νομίζω πως δίνεις βάση στις μετρήσεις από συσκευές που δεν θα έπρεπε. Πχ λες έχασα 3 κιλά λίπος 1 μύες. Σε μια απότομη αλλαγή θερμίδων χάνεις στην αρχή πολλά υγρά κ λίγο λίπος. Δηλαδή στον 1 μήνα αυτό πιο πιθανό θεωρώ να έχεις χάσει 1 κιλό λίπος κ 3 κιλά νερά... Για να ανέβει η καθαρή μυϊκή μάζα θέλει αρκετά βάρη κ όχι λίγα. Επίσης αν δεν έχεις αρκετή μάζα κινδυνεύεις να φανούν οι κοιλιακοί κάποια στιγμή αλλά να είσαι σαν τον Στάθη Ψάλτη αδύνατος :)
    GreenBill

  9. #9
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Ισοθερμιδικα ήθελα να γράψω... Νομίζω πως δίνεις βάση στις μετρήσεις από συσκευές που δεν θα έπρεπε. Πχ λες έχασα 3 κιλά λίπος 1 μύες. Σε μια απότομη αλλαγή θερμίδων χάνεις στην αρχή πολλά υγρά κ λίγο λίπος. Δηλαδή στον 1 μήνα αυτό πιο πιθανό θεωρώ να έχεις χάσει 1 κιλό λίπος κ 3 κιλά νερά... Για να ανέβει η καθαρή μυϊκή μάζα θέλει αρκετά βάρη κ όχι λίγα. Επίσης αν δεν έχεις αρκετή μάζα κινδυνεύεις να φανούν οι κοιλιακοί κάποια στιγμή αλλά να είσαι σαν τον Στάθη Ψάλτη αδύνατος :)
    Πριν ξεκινήσω την διατροφή ήμουν μόνιμα αφυδατωμενος μπορεί να έπινα στην καλύτερη 1 λίτρο νερό την ημέρα, όποτε ίσως να μην ήταν και τόσα πολλά υγρά;
    Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό νούμερο για να είμαι ισοθερμιδικα, το βρίσκω κάπως ή απλά δοκιμάζω σιγά σιγά;
    Αυτό με τον Ψάλτη το φοβάμαι πολύ να σου πω την αλήθεια...

  10. #10
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    601

    Default

    Επειδή είσαι αρχάριος αθλητής στα βάρη μπορείς "σχετικά εύκολα" να χάνεις λίπος και ταυτόχρονα να βαζεις μύες (μέχρι τα 2 πρώτα χρόνια θεωρώ πως μπορείς να το εκμεταλλευτείς αυτό). Ισοθερμιδικά σημαίνει ουσιαστικά να μείνεις σταθερά στο βάρος σου και να δουλέψεις εκεί με στόχο: να χάνεις λίπος και ταυτόχρονα να βαζεις μύες. Μπορείς για αρχή να μειώσεις τις ημέρες αεροβικής και απο 6 να τις κάνεις 4 ή 3 με στόχο να σταματήσεις να χάνεις βάρος και να μείνεις σταθερός. Έπειτα πχ μετά απο 1 μήνα βλέπεις τη ζυγαριά και τον καθρέπτη και βλέπεις και τις θερμίδες αν θέλουν αλλαγή προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Δεν είναι σοφό για εμένα να γίνονται οι αλλαγές ταυτόχρονα. Επίσης καλό (για μένα) είναι να μην είναι μπονόπλευρη η αεροβική, μπορεί να είναι ποδήλατο, στεπ κτλ. Μπορείς σε βάθος χρόνου να έχεις ώς στόχο να κάνεις δίαιτα μέχρι να φύγουν τα περιττά (δεν ξέρω τι έχεις: κοιλιά, ψωμάκια) με στόχο να έχει μία επίπεδη (στεγνή) κοιλιά αλλα η εμμονή να δεις κομμάτια τους κοιλιακους μπορεί να σε κάνει να δείχνεις χειρότερος ειδικά με τα ρουχα και στο πρόσωπο πολύ αδύνατος. Δηλαδή να χάσεις πολυ βάρος και να είσαι σαν οδοντογλυφίδα στο τέλος.
    Last edited by GreenBill; 16-05-24 at 17:56.
    GreenBill

  11. #11
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Δεν είναι σοφό για εμένα να γίνονται οι αλλαγές ταυτόχρονα.
    Σε ποιες αλλαγές αναφέρεσαι δεν κατάλαβα.

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Επειδή είσαι αρχάριος αθλητής στα βάρη μπορείς "σχετικά εύκολα" να χάνεις λίπος και ταυτόχρονα να βαζεις μύες (μέχρι τα 2 πρώτα χρόνια θεωρώ πως μπορείς να το εκμεταλλευτείς αυτό).
    Αυτο δεν το ήξερα, αλλά αυτό ακριβώς θέλω στην ουσία, να κερδίσω μύες και να χάσω λίπος ταυτόχρονα χωρίς να πέσω στα κιλά και να γίνω οδοντογλυφίδα όπως είπες

  12. #12
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    601

    Default

    Δηλαδή να αφαιρέσεις αερόβια και ταυτόχρονα να προσθέσεις θερμίδες.
    Ή το αντίθετο να προσθέσεις αερόβια και ταυτόχρονα να αφαιρέσεις θερμίδες απο το φαγητό σου.
    GreenBill

  13. #13
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Δηλαδή να αφαιρέσεις αερόβια και ταυτόχρονα να προσθέσεις θερμίδες.
    Ή το αντίθετο να προσθέσεις αερόβια και ταυτόχρονα να αφαιρέσεις θερμίδες απο το φαγητό σου.
    Αν βάλω +400 θερμίδες έτσι όπως είμαι πιστεύεις θα πάει καλύτερα; Και να το δοκιμάσω για ένα μήνα; Συνεχίζοντας το αερόβιο μου;
    και όσο αφορά την πρωτεΐνη, αφού θα βάλω 400 θερμίδες να βάλω κ άλλη πρωτεΐνη ή τα 160 την ημέρα δεδομένου του βάρους μου είναι αρκετά;

    edit: έτσι όπως είμαι πάντως δεν αισθάνομαι κούραση ούτε στην προπόνηση ούτε στο jogging
    Last edited by pwnz0r; 16-05-24 at 20:14.

  14. #14
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    486

    Default

    Τρέξιμο 6 μέρες/εβδομάδα, από 10 km, είναι υπερβολή, για κάποιον ο οποίος θέλει να βάλει μυική μάζα.
    Υπάρχουν αθλητές (ερασιτέχνες προφανώς) που κατεβαίνουν Μαραθώνιο με τέτοιο χιλιομετρικό όγκο (προφανώς σε άλλους ρυθμούς, όχι jogging).
    Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλεις μυική μάζα με τόση αερόβια. Η πολλή αερόβια είναι, ας πούμε αντένδειξη, για όποιον έχει στόχο την μυική υπερτροφία.

    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    ...γυμναστήριο πάω 3 μήνες τώρα 5 φορές την εβδομάδα. Τις 3 κάνω ενδυνάμωση και λίγα βάρη και τις άλλες 2 πιλάτες...
    Βάσει της παραπάνω διατύπωσης, θα έλεγα με αρκετή σιγουριά, ότι η προπόνησή σου απέχει πολύ (ποιοτικά και ποσοτικά) από την ιδανική, όσον αφορά την μυική υπερτροφία. Ουσιαστικά κάνεις 3 προπονήσεις, το pilates κάνει άλλα πράγματα. Το θέμα είναι τι κάνεις στις 3 αυτές προπονήσεις; Τι εννοείς "κάνω ενδυνάμωση και λίγα βάρη"; Η ενδυνάμωση γίνεται με βάρη. Αν κάνεις λίγα βάρη, τι άλλο κάνεις στις 3 αυτές προπονήσεις;

    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    ...δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό νούμερο για να είμαι ισοθερμιδικα, το βρίσκω κάπως ή απλά δοκιμάζω σιγά σιγά;
    Υπολογισμός Συνολικής Ημερήσιας Θερμιδικής Δαπάνης (TDEE)
    Η εξίσωση σου δίνει ένα νούμερο, το οποίο μπορεί να διαφέρει ελαφρώς (προς τα πάνω ή κάτω) από το πραγματικό, αλλά μπορεί να αποτελέσει ένα σημείο αναφοράς.
    Το θέμα όμως είναι, κατά πόσον θέλεις ή μπορείς να ξεκινήσεις να ζυγίζεις τροφές και να υπολογίζεις μακροθρεπτικά στοιχεία (πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες).

  15. #15
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    601

    Default

    Τα 10 km σε πόση ώρα τα κάνεις;
    GreenBill

  16. #16
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    486

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Τα 10 km σε πόση ώρα τα κάνεις;
    Θα κάνω εγώ μια υπόθεση, 5:45-6:00/km.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Τρέξιμο 6 μέρες/εβδομάδα, από 10 km, είναι υπερβολή, για κάποιον ο οποίος θέλει να βάλει μυική μάζα.
    Υπάρχουν αθλητές (ερασιτέχνες προφανώς) που κατεβαίνουν Μαραθώνιο με τέτοιο χιλιομετρικό όγκο (προφανώς σε άλλους ρυθμούς, όχι jogging).
    Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλεις μυική μάζα με τόση αερόβια. Η πολλή αερόβια είναι, ας πούμε αντένδειξη, για όποιον έχει στόχο την μυική υπερτροφία.
    Αυτό το έβαλα στο μυαλό μου όπως ανέφερε και ο προηγούμενος φίλος. Θα το μειώσω.



    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Βάσει της παραπάνω διατύπωσης, θα έλεγα με αρκετή σιγουριά, ότι η προπόνησή σου απέχει πολύ (ποιοτικά και ποσοτικά) από την ιδανική, όσον αφορά την μυική υπερτροφία. Ουσιαστικά κάνεις 3 προπονήσεις, το pilates κάνει άλλα πράγματα. Το θέμα είναι τι κάνεις στις 3 αυτές προπονήσεις; Τι εννοείς "κάνω ενδυνάμωση και λίγα βάρη"; Η ενδυνάμωση γίνεται με βάρη. Αν κάνεις λίγα βάρη, τι άλλο κάνεις στις 3 αυτές προπονήσεις;
    Κάνω ασκήσεις χρησιμοποιώντας το σωματικό βάρος μου, το έγραψα σαν ενδυνάμωση (νομίζω ότι είναι) απλά δεν είναι τα κλασικά βάρη.



    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Η εξίσωση σου δίνει ένα νούμερο, το οποίο μπορεί να διαφέρει ελαφρώς (προς τα πάνω ή κάτω) από το πραγματικό, αλλά μπορεί να αποτελέσει ένα σημείο αναφοράς.
    Αυτό το ξέρω και το έχω υπολογίσει ήδη απλά δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές νούμερο λόγω ότι καίω πολύ από το αερόβιο για αυτό ρώτησα.


    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Το θέμα όμως είναι, κατά πόσον θέλεις ή μπορείς να ξεκινήσεις να ζυγίζεις τροφές και να υπολογίζεις μακροθρεπτικά στοιχεία (πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες).
    Αυτό ακριβώς κάνω εδώ και ένα μήνα πόθεν ξεκίνησα τη διατροφή, με την παραμικρή λεπτομέρεια

  18. #18
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Τα 10 km σε πόση ώρα τα κάνεις;
    75 λεπτά

  19. #19
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Θα κάνω εγώ μια υπόθεση, 5:45-6:00/km.
    7:30/κμ

  20. #20
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    601

    Default

    Ναι ρε φίλε είναι πολύ! Όπως κ να το πάρεις. Είτε σαν χιλιόμετρα είτε σαν χρόνο. Κ δεν ξέρω κατά πόσο επιβαρύνει κ τη μέση σου. Quarter έπεσες έξω :) Στα νιάτα μου έκανα ρουτίνα τα 5 κμ. 2 λεπτά τα 400m. Τον θεωρουρα γρήγορο ρυθμο. Εντάξει για έναν μαραθωνοδρόμο είναι ξοκινκ :)
    Last edited by GreenBill; 16-05-24 at 21:44.
    GreenBill

  21. #21
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Ναι ρε φίλε είναι πολύ! Όπως κ να το πάρεις. Είτε σαν χιλιόμετρα είτε σαν χρόνο. Κ δεν ξέρω κατά πόσο επιβαρύνει κ τη μέση σου. Quarter έπεσες έξω :) Στα νιάτα μου έκανα ρουτίνα τα 5 κμ/ 2'' τα 400m. Τον θεωρουρα γρήγορο ρυθμο. Εντάξει για έναν μαραθωνοδρόμο είναι ξοκινκ :)
    Ωραία, άρα κόβουμε καμπόσο αερόβιο, τώρα όσο αφορά το TDEE με βάση τη γυμναστική που κάνω είναι ασφαλές να πούμε ότι ο συντελεστής μου είναι 1,55 ή 1,725, γιατί το BMR το ξέρω με την εξίσωση Harris Benedict

  22. #22
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    486

    Default

    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    7:30/κμ
    Έπεσα πολύ έξω...
    Ουσιαστικά είσαι στο μεταίχμιο βάδισης/τρεξίματος. Και πάλι όμως, σχεδόν καθημερινό κοπάνημα επί 75 λεπτά, έχει υψηλού βαθμού ασυμβατότητα με προπόνηση μυικής υπερτροφίας, όταν ο στόχος είναι η μυική υπερτροφία! Πρέπει να ιεραρχήσεις προτεραιότητες.

    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    Αυτό το ξέρω και το έχω υπολογίσει ήδη απλά δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές νούμερο λόγω ότι καίω πολύ από το αερόβιο για αυτό ρώτησα.
    Στα στοιχεία που σου ζητάνε οι εξισώσεις, είναι μέσα και το επίπεδο σωματικής δραστηριότητας, οπότε συνυπολογίζεται η σχετική θερμιδική δαπάνη.
    Έβαλα τα στοιχεία σου στην εξίσωση και οι θερμίδες συντήρησης είναι σχεδόν 3000 (με συντελεστή δραστηριότητας Very active 6-7 days/week).


    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    Κάνω ασκήσεις χρησιμοποιώντας το σωματικό βάρος μου, το έγραψα σαν ενδυνάμωση (νομίζω ότι είναι) απλά δεν είναι τα κλασικά βάρη.
    Μα αφού είσαι στο γυμναστήριο, άρα έχεις πρόσβαση σε μηχανήματα και ελεύθερα βάρη, ποιός ο λόγος να κάνεις ασκήσεις με το σωματικό βάρος;
    Ακολουθείς καλλισθενική προσέγγιση; Αυτό που κάνεις, δεν είναι ουσιαστικά προπόνηση μυικής υπερτροφίας.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Έπεσα πολύ έξω...
    Ουσιαστικά είσαι στο μεταίχμιο βάδισης/τρεξίματος. Και πάλι όμως, σχεδόν καθημερινό κοπάνημα επί 75 λεπτά, έχει υψηλού βαθμού ασυμβατότητα με προπόνηση μυικής υπερτροφίας, όταν ο στόχος είναι η μυική υπερτροφία! Πρέπει να ιεραρχήσεις προτεραιότητες.
    Ε ναι για αυτό είπα jogging


    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Στα στοιχεία που σου ζητάνε οι εξισώσεις, είναι μέσα και το επίπεδο σωματικής δραστηριότητας, οπότε συνυπολογίζεται η σχετική θερμιδική δαπάνη.
    Έβαλα τα στοιχεία σου στην εξίσωση και οι θερμίδες συντήρησης είναι σχεδόν 3000 (με συντελεστή δραστηριότητας Very active 6-7 days/week).
    Αυτή ήταν η απορία μου αν έπρεπε να το βάλω στο Moderately active ή very active.
    Αν πέσω στο αερόβιο πάλι στο very active πρέπει να το αφήσω για να υπολογισω σωστά;;



    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Μα αφού είσαι στο γυμναστήριο, άρα έχεις πρόσβαση σε μηχανήματα και ελεύθερα βάρη, ποιός ο λόγος να κάνεις ασκήσεις με το σωματικό βάρος;
    Ακολουθείς καλλισθενική προσέγγιση; Αυτό που κάνεις, δεν είναι ουσιαστικά προπόνηση μυικής υπερτροφίας.
    Αρχάριος είμαι δοκιμάζω διάφορα
    Άρα πρέπει να πάω πιο πολύ στα βάρη λοιπόν.

  24. #24
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    486

    Default

    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    Αυτή ήταν η απορία μου αν έπρεπε να το βάλω στο Moderately active ή very active.
    Αν πέσω στο αερόβιο πάλι στο very active πρέπει να το αφήσω για να υπολογισω σωστά;;
    Αν μειώσεις την αερόβια, πιο πολύ ταιριάζει το Moderately active. Τώρα μάλον είσαι κάπου ανάμεσα. Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτές οι ενδείξεις, μόνο ως σημεία αναφοράς πρέπει να εκληφθούν. Η δοκιμή, για ικανό χρονικό διάστημα, επιβάλλεται.

    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    Άρα πρέπει να πάω πιο πολύ στα βάρη λοιπόν.
    Ναι, με τα βάρη (είτε μηχανήματα, είτε ελεύθερα), είναι πιο εύκολο να γυμνάζεσαι με την κατάλληλη αντίσταση για κάθε μυική ομάδα. Οι ασκήσεις με το σωματικό βάρος, αποτελούν είτε λύση ανάγκης, όταν δεν υπάρχει πρόσβαση σε γυμναστηριακό εξοπλισμό, είτε συνειδητή επιλογή (πχ καλλισθενικές ασκήσεις) αλλά με κάποιους συνακόλουθους περιορισμούς.

  25. #25
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Αν μειώσεις την αερόβια, πιο πολύ ταιριάζει το Moderately active. Τώρα μάλον είσαι κάπου ανάμεσα. Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτές οι ενδείξεις, μόνο ως σημεία αναφοράς πρέπει να εκληφθούν. Η δοκιμή, για ικανό χρονικό διάστημα, επιβάλλεται.


    Ναι, με τα βάρη (είτε μηχανήματα, είτε ελεύθερα), είναι πιο εύκολο να γυμνάζεσαι με την κατάλληλη αντίσταση για κάθε μυική ομάδα. Οι ασκήσεις με το σωματικό βάρος, αποτελούν είτε λύση ανάγκης, όταν δεν υπάρχει πρόσβαση σε γυμναστηριακό εξοπλισμό, είτε συνειδητή επιλογή (πχ καλλισθενικές ασκήσεις) αλλά με κάποιους συνακόλουθους περιορισμούς.
    Τέλεια!!! και μια τελευταία ερώτηση, τώρα που θα ανεβάσω θερμίδες να ανεβάσω και πρωτεΐνη ή τα 160γ την ημέρα είναι καλά;

  26. #26
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    486

    Default

    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    Τέλεια!!! και μια τελευταία ερώτηση, τώρα που θα ανεβάσω θερμίδες να ανεβάσω και πρωτεΐνη ή τα 160γ την ημέρα είναι καλά;
    Με 2gr/kg σωματικού βάρους, είσαι ΟΚ.

  27. #27
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστώ πάρα πολύ!

  28. #28

    Default

    Να συμπληρώσω, 2γρ ανα κιλό σωματικού βάρους, υψηλής ποιότητας πρωτεϊνης (αυγά, κρέας, ψάρι, γαλακτοκομικά, whey).
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  29. #29
    New Member
    Join Date
    06-04-24
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Να συμπληρώσω, 2γρ ανα κιλό σωματικού βάρους, υψηλής ποιότητας πρωτεϊνης (αυγά, κρέας, ψάρι, γαλακτοκομικά, whey).
    Αυγά το έχουμε, κρέας τρώω μόνο άπαχο κιμά μοσχάρι και φιλέτο κοτόπουλο στήθος, από γαλακτοκομικά γάλα και γιαούρτι ελαφρύ, ψάρια τρώω πιο σπάνια. Και από συμπλήρωμα έχω whey για μέσα στην ημέρα και casein πριν κοιμηθώ

  30. #30

    Default

    Quote Originally Posted by pwnz0r View Post
    Αυγά το έχουμε, κρέας τρώω μόνο άπαχο κιμά μοσχάρι και φιλέτο κοτόπουλο στήθος, από γαλακτοκομικά γάλα και γιαούρτι ελαφρύ, ψάρια τρώω πιο σπάνια. Και από συμπλήρωμα έχω whey για μέσα στην ημέρα και casein πριν κοιμηθώ
    Έχεις πολύ καλές πηγές πρωτεϊνης! Μπορείς να βάζεις και cottage με χαμηλά λιπαρά αν σου αρέσει και βαριέσαι το καθημερινό γιαούρτι.

    Πρόσθεσε και ένα ψάρι που σου αρέσει 2-3 φορές την εβδομάδα αν μπορείς.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. βοηθεια με διατροφη!!
    By chantzo21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 26-05-18, 19:12
  2. Βοήθεια για διατροφή
    By Xristoforidis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 21-05-18, 08:20
  3. Βοήθεια Με Διατροφή
    By valia in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 01-01-16, 20:54
  4. Βοήθεια Για Τη Διατροφή Μου
    By tsoumi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-13, 14:53
  5. Βοήθεια με τη διατροφή μου.
    By PAnoss in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 11-08-08, 01:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •