Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 91 to 95 of 95
  1. #91
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-05-07
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    Crimson εξαιρετικό το πρόγραμμα που πρότεινες,αν και θα το θεωρούσα ιδανικό αν συνδυάζεται με μια εβδομαδιαία προπόνηση με βάρη.(Ενδεχομένως 3-4 μέρες μετά).
    Ήδη το εχει κάνει 2 φόρες και είμαι στα 30m.
    Τρίτη κάνω βαρη και Παρασκευή τρέχω.
    www.tennistas.tk
    Tennis tips and predictions.

  2. #92
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-05-07
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    Crimson εξαιρετικό το πρόγραμμα που πρότεινες,αν και θα το θεωρούσα ιδανικό αν συνδυάζεται με μια εβδομαδιαία προπόνηση με βάρη.(Ενδεχομένως 3-4 μέρες μετά).
    Ήδη το εχει κάνει 2 φόρες και είμαι στα 30m.
    Τρίτη κάνω βαρη και Παρασκευή τρέχω.
    www.tennistas.tk
    Tennis tips and predictions.

  3. #93
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Βασικά, 1,000 συγνώμη που απαντάω τώρα, αλλά με τα ups-&-downs του server, δεν είδα το reply!

    (& του freeze κατά λάθος το είδα! :D)

    Στο θέμα μας:

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    μπορει αυτη η ασκηση να γινει σε γηπεδο ποδοσφαιρου; (καθως κοντα στο σπιτι μου μονο αυτο υπαρχει που να μου καλυπτει τα 100m) </blockquote id=quote>

    Ναι! No problem, αρκεί το έδαφος να είναι ευθεία και όχι κεκλιμένο (ανήφορος ή κατήφορος - έχει άλλα προγραμματάκια γι' αυτά, μόλις βρω λίγο χρόνο, θα αρθρογραφήσω! :D

    <blockquote id=quote>Quote:Η υπαρχει προβλημα με την ανωμαλια του εδαφους, λογω του οτι ειναι sprint; </blockquote id=quote>

    Όχι, δεν τίθεται κάποιο θέμα με την ανωμαλία του εδάφους (κι εγώ σε grass field κάνω, αν δεις στο log μου) με την προοπτική όμως ότι δεν έχεις πρόβλημα/πάθηση στα γόνατα. Εφόσον έχεις, μιλάμε για τρομακτική επιβάρυνση που δέχονται τα γόνατα από τους κραδασμούς, οπότε αρχής - εξαρχής: Α) δεν θα εφαρμόσεις αυτό το πρόγραμμα & Β) θα τρέξεις (αν σου επιτρέπεται) αυστηρά και μόνο σε ταρτάν! Αυτό το τονίζω, γιατί δε θέλω να γυρίσει κανείς και να πει: "Μπράβο κοπελιά με τις ιδέες σου! Οι επιγονατίδες μου βρίσκονται στα δωμάτια 405 & 406 του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου!" :D

    <blockquote id=quote>Quote:την ιδια μερα, αεροβια ασκηση (περιπου 7km τρεξιμο σε δασος,σειχ σου ή 1,5 ωρα tkd) θα γινει κανονικα η οχι; </blockquote id=quote>

    Αν κάνεις σπριντ το πρωί & μεσολαβήσουν τουλάχιστον 8 ώρες, τότε ναι, είναι εφικτό. Να υπενθυμίσω όμως ότι μετά τα σπριντ, θα πρέπει να έχεις συγκέντρωση υδατανθράκων, ώστε να καλύψεις τις θερμιδικές ανάγκες του οργανισμού σου.
    Η προσωπική μου γνώμη βέβαια, είναι ν' αποφεύγεται. Την ημέρα που κάνεις σπριντ, καλό θα ήταν να την έχεις κενή. Αφενός γιατί δεν είμαστε ελίτ στιβίστες, αφετέρου διότι οδηγούμαστε με μαθηματική ακρίβεια στην υπερπροπόνηση.

    <blockquote id=quote>Quote:Αν την ιδια μερα εχει γινει σκοινακι(10min) και εχουν γινει και μερικα σετ απο ημικαθισματα(με βαρη) με αλματα, συνισταται αυτη η ασκηση; </blockquote id=quote>

    Το σκοινάκι, όχι, δεν μας πειράζει. Είναι low/moderate intensity άσκηση & ειδικά για 10' όπως λες. Στα βάρη όμως είμαι κάθετη ότι δεν πρέπει να συνυπάρχουν στην ίδια μέρα. Συμφωνώ με τον δημιουργό του original προγράμματος, ότι το πρόγραμμα των σπριντ, έτσι όπως είναι δομημένο, αντικαθιστά μια μέρα προπόνησης ποδιών με βάρη. Το συνολικό load + την επιβάρυνση του ΚΝΣ είναι υπερ-αρκετά για να σε "καταστρέψουν" και όχι να σε βοηθήσουν. Ειδικά τα βάρη, όχι μόνο δε μπορούν να είναι την ίδια μέρα, αλλά θα πρέπει να μεσολαβήσουν & τουλάχιστον 2 μέρες πριν την επόμενη προπόνηση ποδιών με βάρη (για σωστή ανάρρωση).
    Τώρα, από εκεί και πέρα, στην κρίση σου![:-glasses]

  4. #94
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by freeze

    Crimson εξαιρετικό το πρόγραμμα που πρότεινες,αν και θα το θεωρούσα ιδανικό αν συνδυάζεται με μια εβδομαδιαία προπόνηση με βάρη.(Ενδεχομένως 3-4 μέρες μετά).
    Ήδη το εχει κάνει 2 φόρες και είμαι στα 30m.
    Τρίτη κάνω βαρη και Παρασκευή τρέχω.
    </blockquote id=quote>

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ που το "τρέχω", ήδη έχω δει διαφορά στα πόδια μου (αρχίζουν και (ξανα)παίρνουν σχήμα - ειδικά σε τετρακέφαλους & γλουτούς).

    Απλά να διευκρινήσω:

    <blockquote id=quote>Quote:το sprint program θα αντικαθιστά μια από τις κανονικές προπονήσεις ποδιών με βάρη. Έτσι, αν δουλεύετε πόδια μια φορά στις 5 μέρες, θα κάνετε σπριντς μια φορά στις 10 μέρες. Στις 20 μέρες (δηλαδή μετά από 2 προπονήσεις σπριντ), θα αυξάνετε την απόσταση κατά 5 μέτρα, έτσι ώστε στην 11η προπόνηση, να τρέχετε για 50m σε κάθε σετ!</blockquote id=quote>

    Το πρόγραμμα προϋποθέτει ότι ΉΔΗ ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα για βάρη & κάθε 2η φορά που είναι να κάνεις βάρη - πόδια, υποκαθιστάς την προπόνηση με σπριντ.

    Βρήκα κι άλλες πηγές για εβδομαδιαίο σπλιτ, πρωί + απόγευμα, με βάρη & sprint drills + plyometrics... Δε νομίζω ότι θα εξυπηρετήσει κανέναν να κάτσω να βγάλω ένα τέτοιο πρόγραμμα, και γιατί δεν προλαβαίνω να το δοκιμάσω για να το συστήσω, και γιατί όλοι εδώ έχουμε σαν κύρια προπόνηση τα βάρη & σαν συμπληρωματική το τρέξιμο/σπριντ/hit/αερόβια κτλ.

    Ελπίζω να σε κάλυψα! [:-shades]

  5. #95
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    0

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Σχόλια και απορίες από το άρθρο:

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=5242
    </blockquote id=quote>Μετα απο πολυ καιρο δοκιμασα κατι καλο...μπραβο σου
    ...εχω δει μεγαλη διαφορα σε συνδιασμο με βαρη...


 
Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •