Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-08-06
    Location
    .
    Posts
    14

    Default "κλακ" "κλακ" σε αρθρωσεις...

    Εχω αρχισει παλυ προπονηση με προγραμα κανονικα, μετα απο αποχη απο τα βαρη για μισο χρονο περιπου, εκανα κολυμβητηριο...Και τωρα οι κλειδωσεις μου στους ωμους και στους καρπους κανουν "κλακ" "κλακ"!!![:-scared]Να ανησυχω ή θα περασει...?Μηπως κανω υπερπροπονιση...?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    18-08-07
    Location
    athens, xalandri, Greece.
    Posts
    314

    Default

    Πρωτα απ ολα πονας?Δε ξερουμε τη προπονηση κανεις,κ μετα απο αποχη δινεις χρονο στο σωμα σου να επανελθει,δεσε τους καρπους
    σου κ μη κανεις ασκησεις στους ωμους που σου δημιουργουν αυτο τον ηχο.Επεισης υπαρχει εξιδεικευμενο συμπληρωμα που λιπαινει τις
    αρθρωσεις εχει γλουκοσαμινη κ καποια αλλα λαδια,αν δε σου περασει μετα απο λιγο καλο θα ηταν να πας στο γιατρο.
    toula nomikou

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-08-06
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    Οχι δεν ποναω καθολου απλα κανει αυτον το θορυβο και μου σπαει τα νευρα...!!!Αφου ζεσταθω καλα μετα δεν πολυ κανει ετσι...αυτο το συμπληρωμα που λες οτι λιπαινει τις αρθρωσεις πως το λενε και απο που μπορω να το προμηθευτω μηπως θελει συνταγη γιατρου...?

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    κατι τετοιο φανταζομαι..
    http://www.usn.co.uk/pages/4366/index.htm

    πηγαινε σε κανενα μεγαλο online store και ψαξε για joint... κατι θα βγαλει..
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    18-08-07
    Location
    athens, xalandri, Greece.
    Posts
    314

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by proteinakias

    Οχι δεν ποναω καθολου απλα κανει αυτον το θορυβο και μου σπαει τα νευρα...!!!Αφου ζεσταθω καλα μετα δεν πολυ κανει ετσι...αυτο το συμπληρωμα που λες οτι λιπαινει τις αρθρωσεις πως το λενε και απο που μπορω να το προμηθευτω μηπως θελει συνταγη γιατρου...?
    </blockquote id=quote>
    Οχι δε θελει συνταγη ,εχει chondroitin, glucosamine ,quercetin,
    olive kernel,oil k ειναι ιδανικο για τις περιοχες που πιεζονται,
    αν το θελεις στειλε μου ενα μυνημα να σου δωσω τηλ γιατι φοβαμαι
    μη νομιζει καποιος οτι κανω καποια διαφημηση,ειναι συμπληρωμα
    κ το κανουν εισαγωγη απο Αμερικη.
    toula nomikou

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-08-06
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    Εψαξα λιγο στο internet περι αρθρωσεων και βρηκα κατι πολυ ενδιαφερον για τισ διατασεις, και νομιζω οτι αυτος ειναι και ο λογος που μου εχει παρουσιαστει αυτο το "προβλημα".Τωρα οταν χαναξεκινησα παλι γυμναστικη μετα απο αποχη απο προπονιση με βαρη για μισο χρονο σε συνδιασμο με το οτι αρχησα να κανω πολλες διατασεις για προθερμανση και για αποθεραπεια ετσι ειχε σαν αποτελεσμα να χαλαρωσουν πολυ οι αρθρωσεις μου... Οπως εξηγει και το παρακατω αρθρο που παραθετω... απο το http://www.fitnesslogic.gr/
    ΔΙΑΤΑΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ!
    Οι διατατικές ασκήσεις ("τεντώματα") δεν είναι ασκήσεις που έχουν μόνον θετικές επιδράσεις αλλά είναι κι ασκήσεις που κρύβουν κι αυξημένους κινδύνους.


    Επιπλέον οι διατάσεις δεν είναι ασκήσεις που συστήνονται σε όλους ανεξαιρέτως, αλλά υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που θα πρέπει να αποφεύγονται.


    Όλες οι νέες μελέτες συγκλίνουν στην άποψη ότι οι διατατικές ασκήσεις είναι και υπερεκτιμημένες ως προς τα τυχόν αποτελέσματά τους και, κυρίως, εκτελούνται με λάθος τρόπο ή /και από άτομα που δεν τις χρειάζονται και μπορούν, σε τελική ανάλυση, να τα βλάψουν.


    Προσωπικά είμαστε υπέρ των διατάσεων, με την προϋπόθεση όμως ότι εκτελούνται με το σωστό τρόπο, από άτομα που τις χρειάζονται και σε άτομα που δεν έχουν κάποια αντένδειξη ως προς την εκτέλεσή τους.


    Τα πιθανά αρνητικά αποτελέσματα των διατάσεων έχουν να κάνουν με την πιθανότητα αυξημένης χαλάρωσης της άρθρωσης, που συνεπάγεται αυξημένο κίνδυνο τραυματισμών κατά την προσπάθεια και μεγαλύτερη πιθανότητα εμφάνισης οστεοαρθρίτιδας.


    Στην πράξη :
    1. Αν κάποιος έχει χαλαρούς συνδέσμους τότε θα πρέπει να αποφεύγονται οι διατάσεις, τουλάχιστον για την περιοχή που υπάρχει η χαλαρότητα, και να υιοθετηθεί ένα πρόγραμμα αντιστάσεων για την αύξηση της δύναμης.
    2. Αν κάποιος έχει υπεραυξημένο, πέρα από το φυσιολογικό, εύρος κίνησης, τότε οι διατάσεις αντενδεικνύονται εντελώς - τουλάχιστον για τις αρθρώσεις αυτές που παρουσιάζεται το υπεραυξημένο εύρος κίνησης.
    3. Διατάσεις μπορούν να κάνουν μόνον τα άτομα που έχουν μειωμένο ή φυσιολογικό εύρος κίνησης και δεν παρουσιάζουν συγκεκριμένα ορθοπεδικά ή άλλα προβλήματα.

    Οποτε προς το παρoν κοβω τισ διατασεις!!!Και βλεπω αν θα μου περασει αμα δεν αλαξει κατι θα παω σε γιατρο...για συμπληρωμα δεν σκεφτομαι να παρω τωρα αμεσα αλλα σαν ιδεα μου ακουγεται καλη!THANK YOU

  7. #7
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    γλουκοσαμινη-χονδριτινη..αποψη μου και πολλων π γνωριζω προσωπικα και εχουν χρησιμοποιησει ειναι οτι δεν κανει τπτ,ισως Placebo.αν σε απασχολει και εχεις πονο κοιταξετο!εγω πληροφοριακα ειχα παρει της optimum

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    Της έδωσες 2-3 μήνες περιθώριο Nowitzki?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    δεν θυμαμαι ivi..θυμαμαι οτι ειχα παρει ολες τις ταμπλετες παντως.
    αυτο π ειπα ειναι απλα η αποψη μου..αν εχεις κατι ουσιαστικο π.χ τενοντιτιδα..πιστευω δεν καλυπτεται με κατι τετοιο

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    27-01-05
    Location
    Germany.
    Posts
    1,190

    Default

    Τα συμπληρώματα γλουκοζαμίνης-χονδροϊτίνης δεν θεραπευουν Νοβιτσκι.

    Απλά βελτιωνουν (το πόσο είναι και θέμα οργανισμού) την κατασταση των αρθρωσεων.

    εγώ παντως παρατηρησα καλυτερευση (τα χρησιμοποιώ 1 μηνα)
    It's not how much you lift, but the way you lift it


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •