Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 13 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 181 to 210 of 377
  1. #181
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Ας δούμε τι θα σου πει ο φ/θ.

  2. #182
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Τα ίδια περίπου μου είπε , υπάρχει θλάση δηλαδή έχουν γίνει μέσα μικρά γρομπαλακια δεν είναι κάτι όμως απλά θέλει υπομονή κ να μην το φορτίσω .. μου έκανε τεκαρ κ ρευματα, θα πάω πάλι αύριο ..

  3. #183
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα, έκανα κ χθες φυσιοθεραπεία κ είμαι λίγο καλύτερα, θα κάνω όλη την εβδομάδα .. πήγα το πρωί έκανα στο αργό έξω στο δρόμο 5,3Κ 44 λεπτά συνεχόμενο δεν είχα πόνο μόνο αυτή την ενόχληση σαν πιάσιμο .. κ ο φυσιοθεραπευτής μου είπε μόνο σφαίρα αν θέλω εξτρα όχι κάτι άλλο απ τα αγωνίσματα .. έχω αγχωθεί απίστευτα τόσο που δεν κοιμάμαι κ καλά .. ευελπιστώ να μην χάσω τόσο άμεσα ότι έχω χτίσει τόσο καιρό ..

  4. #184
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    44 λεπτά συνεχόμενα είναι πολύ καλό ως χρόνος αλλά το πρόβλημα είναι ο αργός ρυθμός. Είναι βέβαια και ο τραυματισμός που δεν βοηθάει. Οι προσαρμογές δεν χάνονται άμεσα.

  5. #185
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Μακάρι μου δίνετε κουράγιο ? μπορούσα να πάω πιο γρήγορα γιατί καταλάβαινα κ εγώ ότι πάω πολύ αργά αφού τραγουδούσα , αλλά τις στιγμές που προσπάθησα με τραβούσε περισσότερο και δεν ήθελα να το ζορίσω μην πάω πάλι πίσω ..τουλάχιστον αφού δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο να κάνω αυτό ?

  6. #186
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Εφ'όσον υπάρχει θέμα τραυματισμού, προφανώς θα κάνεις ό,τι μπορείς.

  7. #187
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα πήγα και σήμερα 5Κ 40:32 , χθες προσπάθησα δεν μπορούσα με τράβαγε κ σταμάτησα , σήμερα βγήκε άνετα αλλά συνεχίζονται οι ενοχλησεις . την τρίτη θα πάω αθήνα στον γιατρό μου να με δει γιατί αρχίζω κ ανησυχώ .

  8. #188
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Ναι, καλύτερα να σε δει ο γιατρός σου.

  9. #189
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα , Σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών κ η επιγονατίδα μου απ το χειρουργημένο είναι πολύ επιβαρυμένη βασικά μ είπε θέλει ξεκούραση να μην κάνω απολύτως τίποτα αν θέλω να μ μιλήσει ιατρικώς μέχρι να επανέλθω πλήρως , απ την άλλη με δεδομένο ότι σ ένα μήνα μπορεί να έχω εξετάσεις ας συνεχίσω στο ελάχιστο όσο μου επιτρέπει η κατάσταση μου με παυσίπονα κ φυσικοθεραπείες κ τάμα να μπορω να βγάζω προπονήσεις για ένα μήνα ακόμα ? απογοήτευση !!!!!

  10. #190
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Κακή εξέλιξη. Το φοβόμουν το "κοιλιακών-προσαγωγών", όταν είχες περιγράψει κάποιες από τις ενοχλήσεις σου. Όλο αυτό το διάστημα, ακροβατούσες σε τεντωμένο σκοινί.

    Σκέψου καλά πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις.
    Ακόμη και το ελάχιστο που λες, μπορεί να σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά, ενώ μπορεί να μην είναι και αρκετό, προπονητικά.
    Την υγεία σου πρέπει να βάλεις πάνω απ'όλα.

  11. #191
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα , Θα εξαντλήσω όλα τα νομικά μέσα και θα παρω αναβολή . Δεν θα τ αφήσω έτσι ..
    μου το είπε κ ο γιατρός αυτό ότι με το οστικό οίδημα δύσκολα θα τα καταφέρω στον επόμενο μήνα να βγάλω προπόνηση κ δεν θα έχει κ νόημα γιατί θα πιάσω τα όρια ? αν τελικά καταφέρω την αναβολή απ την εμπειρία σας πόσος χρόνος θα ήταν ιδανικός για την αποχή απ τις δραστηριότητες ;

  12. #192
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Η αναβολή είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο. Όσο πιο μεγάλη χρονικά, τόσο το καλύτερο. Δεν μιλάμε για αναβολή εβδομάδων, προφανώς. Το θέμα είναι να προλάβεις να αποκατασταθείς και να έχεις ικανό χρονικό διάστημα για προπόνηση. Μιλάω για την προπόνηση στο 1000άρι, διότι εκεί είναι το πρόβλημα, απ'ότι έχω καταλάβει. Στα υπόλοιπα αγωνίσματα, μάλλον είσαι κοντά στα όρια, αλλά στο 1000άρι απέχεις πολύ.

    Για την αποχή που με ρωτάς, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου. Το οστικό οίδημα πάντως, θέλει υπομονή.

    Πού ακριβώς έχεις οστικό οίδημα;
    Last edited by Quarter; 17-10-23 at 14:36.

  13. #193
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Στα υπόλοιπα αγωνίσματα τα έχω τα όρια σωστά μόνο το 100 αρι κ το 1000αρι είχε απομείνει .. Στο ηβικό οστό έχω οστικό οίδημα αν το λέω καλά .

  14. #194
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα , τελικά ακολούθησα τις οδηγίες του γιατρού παίρνω ένα σχήμα θεραπείας κορτιζόνης που θα βοηθήσει κ το γόνατο μου (το χειρουργημένο ) αλλά για 2 εβδομάδες (2 η διανυω τώρα ) δεν κάνω καμία αθλητικη δραστηριότητα . Στα καλά νέα ο δικηγόρος μου είπε να μην αγχώνομαι ότι κάθε μέρα που περνάει κ δεν έχω ενημέρωση είμαι 20 μέρες μπροστά .. άρα δύσκολο να γίνει μέσα Νοέμβρη το πιθανότερο είναι όντως να πάω με τα παιδιά των πανελληνίων . Να κάνω την προσπάθεια μου κ αν έρθει νωρίτερα η κλήση θα μιλήσουμε τότε ? τάδε εφη ? κλείνουμε κ τα ξενοδοχεία στις 31 όποτε κ από δουλειά θα είμαι ξεκούραστη . Ευελπιστώ να μπορώ να ξεκινήσω σιγά σιγά την επόμενη βδομάδα κ να μην έχω πάει πολύ πίσω ?. Δεν θα σας αφήσω σε ησυχία να ξέρετε (με την καλή την εννοια το λέω χαχαχα )

  15. #195
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Το καλύτερο δυνατό σενάριο θα είναι να δώσεις με τα παιδιά των πανελληνίων!

    Λίγο πίσω (για το 1000άρι) έχεις μείνει, αλλά θα έχεις αρκετό χρόνο να υπερκαλύψεις το χαμένο έδαφος.
    Πρόσεξε το βάρος σου, τώρα που έχεις μειωμένη αθλητική δραστηριότητα.
    Όταν είσαι έτοιμη ν'αρχίσεις δρομικές προπονήσεις, θα οργανωθούμε.

  16. #196
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Ναι για το βάρος λόγω κ της κορτιζόνης δεν τρώω αλάτι κ ζάχαρη προσέχω όσο μπορώ ευελπιστώ να μην παρω ?
    Τέλεια , Σας ευχαριστω πολύ !

  17. #197
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Δεν είναι μόνο το αλάτι και η ζάχαρη, που πρέπει να προσέχεις. Γενικά να είσαι προσεκτική με τις ποσότητες, ειδικά στις θερμιδογόνες τροφές.

  18. #198
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα πως είστε ; ξεκίνησα σιγά σιγά σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού την προηγούμενη εβδομάδα αργό τρέξιμο ελεύθερο έκανα 3 φορές κ μια χθες 4χλμ 30 λεπτά όποτε εφόσον δεν έχω ενοχλήσεις είμαι έτοιμη να μπω σε λίγο πιο δυνατά κομμάτια ελεγχόμενα είπε 3 φορές την εβδομάδα ? όποτε όταν έχετε χρόνο μου λέτε , επίσης το κακό είναι ότι βγήκαν επιτροπές όποτε μέχρι τέλος του χρόνου υπάρχει πιθανότητα να με καλέσουν ? ο δικηγόρος μου είπε ότι θα ζητήσουμε αναβολή αλλά πιθανόν να μην μου την δώσουν αλλά αν κοπώ κ ενώ έχω χαρτιά ότι είμαι τραυματισμένη θα μπορώ να κάνω δικαστήριο .. όποτε ένα αγχος μου έχει φύγει ?

  19. #199
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Καλώς την!

    Συνέχισε με easy run 30-35 min, μέχρι τέλος της εβδομάδας.
    Αν είναι συνεχόμενο τρέξιμο, δηλαδή χωρίς ενδιάμεσο περπάτημα, ακόμη καλύτερα.
    Σου θυμίζω ότι στο easy run πρέπει η ένταση να είναι μικρή, δηλαδή να μπορούμε να μιλάμε χωρίς να μένουμε από ανάσα, αλλιώς δεν είναι easy run!
    Στην φάση αυτή θέλουμε χαμηλή ένταση τρεξίματος.

  20. #200
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Ωραία ευχαριστω πολύ

  21. #201
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα πως σας βρίσκω ; εγώ έκανα την περασμένη εβδομάδα κ αυτή έως σήμερα το πρωί τα τρεξίματα 5k 40 λεπτά περίπου , είχα κάποιες ενοχλήσεις κ είπα να μην το ζορίσω με περαιτέρω κ έτσι συνέχισα κ αυτή την εβδομάδα χωρίς ταχύτητες κ επιπλέον έβαλα σφαίρα μήκος όπου τα πήγα απίστευτα καλά . Το υψοσ το είχα ήδη .. επιπλέον έχασα κ βάρος ευτυχώς είμαι 72 κιλά κ συνεχίζω να προσπαθώ να χάσω κ άλλο .. βασικά νιώθω καλά αν εξαιρέσουμε ότι οι ενοχλήσεις στον προσαγωγό παραμένουν αλλά ως πιάσιμο όχι πόνος .. συνεχίζω κ φυσιοθεραπειες εννοείται για συντήρηση .. Τι λέτε ; να ξεκινήσω σιγά σιγά δοκιμαστικά με ταχύτητα ;

  22. #202
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Καλώς την!

    Αφού ήδη κάνεις μήκος, όπου αναπτύσσεις ταχύτητα πριν το τελευταίο πάτημα, οπότε οι προσαγωγοί ζορίζονται σε κάποιο βαθμό, θα μπορούσες να δοκιμάσεις προοδευτικά ταχύτητες. Βλέποντας και κάνοντας, δηλαδή.

    Το ίδιο ισχύει και για την προπόνηση του 1000αριού, προοδευτικά. Δοκίμασε να τρέχεις τα 5 km σε κάπως γρηγορότερο ρυθμό, και βλέπεις πώς θα αντιδράσει το πόδι.
    Εναλλακτικά, μπορείς στα 5άρια να παρεμβάλλεις μονόλεπτα γρηγορότερου τρεξίματος. Δηλαδή, σε κάθε km (από το 2ο και μετά), να παρεμβάλλεις ένα λεπτό με πιο γρήγορο ρυθμό.

  23. #203
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    α ωραία θα το δοκιμάσω από αύριο και θα δω πως θα πάω . ευχαριστω πολύ καλό βράδυ

  24. #204
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα , έκανα 5αρι παρασκευή κ σήμερα με ρυθμό 8 κ τα έκανα το τελευταίο λεπτό του κάθε χλμ με ρυθμό 5,10 ? πήγε καλά κ την παρασκευή κ σήμερα ? πως λέτε να συνεχίσω ;

  25. #205
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς, αύριο ή μεθαύριο κάνε το εξής.
    Τρέξε 1-2 γύρους για προθέρμανση, όχι παραπάνω, και μετά από 1-2 λεπτά ξεκίνα να τρέχεις με ρυθμό 6:45-7:00/km, μέχρι να μην μπορείς να διατηρήσεις αυτό τον ρυθμό.
    Να δούμε τι απόσταση θα έχεις καλύψει με αυτό τον ρυθμό.

  26. #206
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα , ωραία θα δοκιμάσω σήμερα ή αύριο κ θα σας πω .

  27. #207
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα , έβρεχε πολύ τρίτη κ χθες κ δεν κατάφερα να πάω να κάνω προπόνηση ..Πήγα σήμερα έκανα την προπο θέρμανση ξεκίνησα να τρέχω με 6:40 ώσπου μ έπιασε καταιγίδα αλλά είπα να το τελειώσω έστω το χιλιάρι να δω που βρίσκομαι το έκανα 5:27 , βέβαια ενώ την πρώτη. στροφή ήταν χαλαρά μετά που έτρεξα παρά πολύ λόγω βροχής δεν είχα ανάσα ? θεωρώ οτι ακόμη δεν το έχω βρει με τις ανασεσ μου στα σπριντ ?τώρα έχει χαρά θεου έξω .. να ξανά πάω τ απόγευμα η να τ αφήσω μήπως αύριο είναι καλύτερα ;

  28. #208
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Καλύτερα αύριο.

  29. #209
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλή μέρα τα κατάφερα σήμερα γιατί έχουμε κ κακοκαιρία .. 5:01 33:52 λεπτά ? δεν το πιστεύω οτι μπορουσα !!!! σας ευχαριστω παρά πολυυυυυυυ

  30. #210
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    533

    Default

    Εννοείς 5 km σε 33:52;
    Αν ναι, αυτό είναι ρυθμός 6:46/km.
    Μπράβο!


 
Page 7 of 13 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βελτίωση Στο Χιλιάρι
    By Annaaa in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 23
    Last Post: 06-09-22, 13:22
  2. Συμβουλές Για Βελτίωση!
    By Ppanagiota in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 31-10-17, 16:51
  3. Βελτίωση Μεταβολισμού
    By Painless in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-13, 18:02
  4. Ανεβασμα επιδοσεων στα ζετε
    By eidolara in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 7
    Last Post: 20-04-13, 01:24
  5. Βελτίωση Της Αλτικότητας
    By Nowitzki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-11, 07:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •