Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-06-13
    Posts
    64

    Default Μεταπροπονητικοί Υδατάνθρακες

    Φιλοι μου εκτος απο τους απλους υδαταθρακες ενδικνειται οι συνθετοι για μετα προπονητικοι διατροφη σε συνδυασμο με τους απλους επισης το απαχο γαλα σοκολατουχο γαλα μπορει να σταθει σε μια μεταπροπονητικη διατροφη και ως υδατανθρακα και ως πρωτεϊνη ?

  2. #2
    Pumping Iron Dimitris stfs's Avatar
    Join Date
    05-03-13
    Location
    αμφισσα :D
    Posts
    298

    Default

    βαλε μια μπανανα και λιγη βρωμη μαζι με την πρωτεινη σου και καλυτερα να μην βαζεις σοκολατουχα και λοιπα ειναι ολο ζαχαρη ;)

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by dimi1991 View Post
    Φιλοι μου εκτος απο τους απλους υδαταθρακες ενδικνειται οι συνθετοι για μετα προπονητικοι διατροφη σε συνδυασμο με τους απλους επισης το απαχο γαλα σοκολατουχο γαλα μπορει να σταθει σε μια μεταπροπονητικη διατροφη και ως υδατανθρακα και ως πρωτεϊνη ?
    Μετά την προπόνηση, αν καταναλώνεις σκέτη πρωτεΐνη ή ασπράδια είσαι καλυμμένη. Δε χρειάζεται απαραίτητα απλός υδατάνθρακας. Και φυσικά, δε χρειάζεται βρώμη που καθυστερεί την πέψη της πρωτεΐνης εκείνη τη στιγμή.

    Μετά από 30-40 λεπτά από αυτά, φρόντισε να τρως πλήρες στέρεο γεύμα με πηγή πρωτεΐνης και υδατάνθρακα. Π.χ. κρεατικό-πουλερικό-ψάρι με ρύζι-πατάτα-ζυμαρικό-πλιγούρι κλπ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    13-06-13
    Posts
    64

    Default

    Καλυμμενος θα ειμαι ! Καταλαβα ! Το γαλα γενικα ομως ειναι καλο σα μεταπροπονητικη τροφη ετσι?
    και κατι αλλο εχω μαθημα 6-9 και θα φαω στις 5 30 6 παρα κιμα μοσχαρισιο και πατατες και μετα το βραδυ θα παω για γυμναστηριο ( ειναι η μονη ωρα που μοορουσα ) ! Αν φαω μια μπαγκεντα πολυσπορη με ψωμι μια ωρα πριν το γυμναστηριο στο διαλειμμα ξεφευγω λιγο απο τις θερμιδες μου αλλα απο την αλλη θα εχω 3 ωρες να φαω πριν τη προπονηση ! Τι μου συνισταται να φαω ή να παω με το κιμα και τις πατατες που θα εχω φαει απο τις 6 ?

    Last edited by dimi1991; 29-10-13 at 16:38.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    οχι διοτι εχει λιπος εκτος και ειναι 0% :)

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by dimi1991 View Post
    Καλυμμενος θα ειμαι ! Καταλαβα ! Το γαλα γενικα ομως ειναι καλο σα μεταπροπονητικη τροφη ετσι?
    και κατι αλλο εχω μαθημα 6-9 και θα φαω στις 5 30 6 παρα κιμα μοσχαρισιο και πατατες και μετα το βραδυ θα παω για γυμναστηριο ( ειναι η μονη ωρα που μοορουσα ) ! Αν φαω μια μπαγκεντα πολυσπορη με ψωμι μια ωρα πριν το γυμναστηριο στο διαλειμμα ξεφευγω λιγο απο τις θερμιδες μου αλλα απο την αλλη θα εχω 3 ωρες να φαω πριν τη προπονηση ! Τι μου συνισταται να φαω ή να παω με το κιμα και τις πατατες που θα εχω φαει απο τις 6 ?

    Ωπ ! Μπέρδεψα τα φύλα ! ΛΟΛ Σόρυ !

    Αν φας στις 5:30 το γεύμα σου, είσαι καλυμμένος για να κάνεις προπόνηση μετά το μάθημα. ? Θα έχεις χωνέψει το γεύμα, θα έχουν μπει τα θρεπτικά συστατικά στο αίμα σου και θα μπεις για προπόνηση έτοιμος !

    Το γάλα, και γενικά τα γαλακτοκομικά μετά την προπόνηση, καλό είναι να είναι με 0% λιπαρά. Το κακάο απέφυγέ το. Έχει όλα τα σαβουρο-γάλατα μέσα....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Junior Bodybuilder Teofit's Avatar
    Join Date
    17-09-12
    Posts
    191

    Default

    Και εγω έχω απορία με το γάλα. Αν πιώ 500 ml γάλα 2% μεταπροπονητικά και μετά από 40 λεπτά περίπου φάω στέρεο γεύμα είμαι καλλυμένος;

  8. #8
    Pumping Iron Painless's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Default

    Το γάλα λόγω του ότι έχει 2% λιπαρά θα σου καθυστερήσει την πέψη και την απορρόφηση των πρωτεινών του ενώ μετά την προπόνηση χρειαζόμαστε όσο το δυνατόν γρηγορότερη απορρόφηση γίνεται
    DON'T QUIT.
    YOU'RE ALREADY IN PAIN.
    YOU'RE ALREADY HURT.
    GET A REWARD FROM IT.

  9. #9
    New Member Nico's Avatar
    Join Date
    08-09-13
    Posts
    91

    Default

    οι ξηροι καρποι δεν ειναι θεωρητικα ενα καλο γευμα μετα την προπονηση? καρυδια αμυγδαλα?

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Nico View Post
    οι ξηροι καρποι δεν ειναι θεωρητικα ενα καλο γευμα μετα την προπονηση? καρυδια αμυγδαλα?
    Όχι, το ιδανικό μεταπροπονητικό γεύμα είναι όπως έγραψαν τα παιδιά από πάνω μια πηγή πρωτεΐνης που να απορροφάται γρήγορα όπως είναι τα ασπράδια αυγών ή εναλλακτικά κάποια σκόνη όπως η whey μαζί με μια μπανάνα. Αποφεύγουμε το λίπος διότι καθυστερεί την πέψη και συνεπώς την απορρόφηση.
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. υδατανθρακες??που??
    By Aristos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 30-11-08, 21:19
  2. Υδατάνθρακες
    By ICNEZ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-08, 19:49
  3. υδατανθρακεσ
    By mass2 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-06, 02:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •