Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1

    Default Νεος και απορίες

    Χαιρετώ το forum!

    Είμαι 38 ετών και πάντα ήθελα να αποκτήσω λίγο όγκο στο άνω μέρος, καθώς στα πόδια είμαι οκ λόγω πολύχρονου στίβου.
    Διάβασα αρκετά στο forum και εκτός αυτού, αλλα έχω 2-3 απορίες:

    1. Ακολουθώντας το Πλήρες Πρόγραμμα Για Άυξηση Μυικής Μάζας πρόγραμμα που υπάρχει στον οδηγό και δεδομένου μάλιστα οτι γυμνάζομαι μόνο στο σπίτι με αλτήρες -οπότε δεν έχω την ίδια γκάμα ασκήσεων-,
    δεν είμαι σίγουρος; αν αρκεί μια φορά την εβδομάδα ανά ομάδα μυών. πχ δικέφαλους μπορώ να κάνω 2 ασκήσεις με αλτήρες και να κάνω πχ 4 σετ των 8 επαναλήψεων. αρκεί αυτό για δικέφαλους;

    2. Όσο αφορά την διατροφή, θεωρώ οτι τρώω σχετικά καλά (βρώμη, κρέας, γιαούρτι κ.α.) Υπάρχει λόγος να τρώω πρωτεΐνη αμέσως μετά την προπόνηση ή παίζει ρόλο μόνο η διατροφή κατά την ανάρρωση;



    Θα παρακαλούσα ακόμα και μόνο μία έγκυρη απάντηση παρά δέκα αμφιλεγόμενες.

    Ευχαριστώ
    Κώστας
    Last edited by Madrivermadonus; 14-04-19 at 09:52.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Καλησπέρα Κώστα.

    Στο λέω πολύ έγκυρα ότι δύσκολα θα δεις αύξηση μυϊκής μάζας από δύο αλτηράκια χωρίς άλλον εξοπλισμό. Μην επικεντρώνεσαι μόνο στους δικέφαλους. Οι ασκήσεις του άνω μέρος του σώματος (στήθος, πλάτη, ώμοι) συμβάλλουν στην αύξηση του μεγέθους και των χεριών όπου συμπληρώνοντας με ασκήσεις για τα χέρια τα πράγματα γίνονται ακόμα καλύτερα.

    Επομένως ή θα αγοράσεις κι άλλον εξοπλισμό (μπάρα, όπου είναι η πιο κατάλληλη για αύξηση μυϊκής μάζας επειδή είναι πιο εύκολο να φορτώνεις προοδευτικά κιλά σε σχέση με αλτήρες) ή θα γραφτείς σε γυμναστήριο.

    Σχετικά με την πρωτεϊνη υπάρχει λόγος να τρως μετά την προπόνηση. Δεν είναι ανάγκη να "σκοτωθείς" να φας με το που τελειώσεις την προπόνηση. Βοηθάει στην πρωτεϊνοσύνθεση μετά από μία σκληρή προπόνηση. Αν η προπόνηση δεν είναι σκληρή δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος. Δηλαδή αν κάνεις μόνο βαράκια για δικέφαλους δεν χρειάζεται...

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση.



    Καταρχας για πιο αναλυτικά αναφέρομαι στο πρόγραμμα στο tab -->προπόνηση το οποίο περιλαμβανει αναλητικό πρόγραμμα εβδομάδας.
    Δεν επικεντρώνομαι στους δικεφάλους. Θα πραγματοποιώ όλες τις ασκήσεις ή σχεδόν όλες. Ωστόσο επειδή δεν μπορώ να βάλω μπάρα το σπίτι σκέφτομαι να αντικαταστήσω τις ασκήσεις με μπάρα κάπως με τα αλτηράκια.
    Να σημειώσω οτι τα αλτηράκια είναι με μεταβλητο βάρος- βιδωτά.
    πχ πιέσεις πάγκου για στηθος να σηκώνω τα αλτηράκια σαν να ήταν μπάρα. Φυσικά τα αλτηράκια συνοδεύονται απο βάρη. αυτη τη στιγμή έχω 2,5 κιλά και 1,5 κιλό και μπορώ να πάρω και μικρότερα.
    Μονόζυγο προσπαθώ να βρω μέρος να το βάλω.


    Κατα τα άλλα πιστεύω οτι σε ένα 70-80% μπορώ να το βγάλω.
    Θεωρείς οτι και πάλι δεν είναι αρκετό;
    Last edited by Madrivermadonus; 14-04-19 at 17:06.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Εγώ πιστεύω πως με 2 αλτήρες και 1 πάγκο, μπορείς να κάνεις ένα πλήρες πρόγραμμα προπόνησης για όλο το σώμα.
    Εκτός αυτού, θεωρώ πως οι αλτήρες έχουν πλεονέκτημα έναντι της μπάρας όταν πρόκειται για το Physique του σώματός(λόγω αυξημένου range of motion, ίσης κατανομής βάρους κλπ).

    Οι ασκήσεις που μπορείς να κάνεις με αλτήρες είναι πάρα πολλές: bench press, ohp, row, bicep curls, tricep extentions, flies, upright rows, shrugs etc(για πάνω μέρος), και squat, rdl, deadlift ets(για κάτω μέρος). Και αρκετές ακόμα βέβαια.

    Στη θέση σου, θα επένδυα σε έναν απλό πάγκο(δεν χρειάζεσαι κάτι ακριβό), και σε περισσότερους δίσκους για τους αλτήρες. Αν κάνεις ένα progressive overload, στο εύρος επαναλήψεων 8-12 και μια σωστή διατροφή με αρκετές θερμίδες και πρωτείνη, μπορείς να φτιάξεις ένα αξιοπρεπέστατο και δυνατό σώμα, μόνο με τα 2 ταπεινά αλτηράκια!!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Εγώ πιστεύω πως με 2 αλτήρες και 1 πάγκο, μπορείς να κάνεις ένα πλήρες πρόγραμμα προπόνησης για όλο το σώμα.
    Εκτός αυτού, θεωρώ πως οι αλτήρες έχουν πλεονέκτημα έναντι της μπάρας όταν πρόκειται για το Physique του σώματός(λόγω αυξημένου range of motion, ίσης κατανομής βάρους κλπ).

    Οι ασκήσεις που μπορείς να κάνεις με αλτήρες είναι πάρα πολλές: bench press, ohp, row, bicep curls, tricep extentions, flies, upright rows, shrugs etc(για πάνω μέρος), και squat, rdl, deadlift ets(για κάτω μέρος). Και αρκετές ακόμα βέβαια.

    Στη θέση σου, θα επένδυα σε έναν απλό πάγκο(δεν χρειάζεσαι κάτι ακριβό), και σε περισσότερους δίσκους για τους αλτήρες. Αν κάνεις ένα progressive overload, στο εύρος επαναλήψεων 8-12 και μια σωστή διατροφή με αρκετές θερμίδες και πρωτείνη, μπορείς να φτιάξεις ένα αξιοπρεπέστατο και δυνατό σώμα, μόνο με τα 2 ταπεινά αλτηράκια!!

    ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.
    εγω τώρα παίζω με 2 x 2,5 και 2 x 1,5 +τον αλτήρα (2,5 ) σύνολο 10,5 κιλά και ανάλογα την άσκηση αυξομειώνω.
    σχετικά με το 1ο ερώτημά μου θεωρείς οτι αρκεί 1 φορά την εβδομάδα ανα ομάδα;

  6. #6
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    1 φορά την εβδομάδα είναι αρκετή, αρκεί να γίνει με επαρκές volume και intensity.
    Κάνε ας πούμε ένα βασικό 3ήμερο push-pull-legs. Eνά παράδειγμα θα ήταν το εξής:

    Push day:
    Bench press 5x10
    Overhead press 5x10
    Tricep extentions 5x10
    Flies: 5x10

    Pull day:
    Row: 5x10
    Upright row: 5x10
    Bicep curls: 5x10
    Shrugs: 5x10

    Legs day:
    Squats: 5x10
    Rdl: 5x10
    Deadlift: 5x10

    Φυσικά το βασικό είναι κάθε εβδομάδα να ανεβάζεις τα κιλά! Αν κάνεις κάθε προπόνηση με τα ίδια κιλά, δεν θα δεις πρόοδο.
    Πάρε ένα τετράδιο και ξεκίνα να σημειώνεις τα κιλά και τις επαναλήψεις που κάνεις σε κάθε άσκηση, σε κάθε προπόνηση. Και από εβδομάδα σε εβδομάδα να ανεβάζεις.
    Για αρχή, πήγαινε και πάρε 4 δίσκους των 5 κιλών, ώστε μαζί με αυτά που ήδη έχεις να μπορείς να κάνεις overload, και όλα θα έρθουν.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Madrivermadonus View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση.



    Καταρχας για πιο αναλυτικά αναφέρομαι στο πρόγραμμα στο tab -->προπόνηση το οποίο περιλαμβανει αναλητικό πρόγραμμα εβδομάδας.
    Δεν επικεντρώνομαι στους δικεφάλους. Θα πραγματοποιώ όλες τις ασκήσεις ή σχεδόν όλες. Ωστόσο επειδή δεν μπορώ να βάλω μπάρα το σπίτι σκέφτομαι να αντικαταστήσω τις ασκήσεις με μπάρα κάπως με τα αλτηράκια.
    Να σημειώσω οτι τα αλτηράκια είναι με μεταβλητο βάρος- βιδωτά.
    πχ πιέσεις πάγκου για στηθος να σηκώνω τα αλτηράκια σαν να ήταν μπάρα. Φυσικά τα αλτηράκια συνοδεύονται απο βάρη. αυτη τη στιγμή έχω 2,5 κιλά και 1,5 κιλό και μπορώ να πάρω και μικρότερα.
    Μονόζυγο προσπαθώ να βρω μέρος να το βάλω.


    Κατα τα άλλα πιστεύω οτι σε ένα 70-80% μπορώ να το βγάλω.
    Θεωρείς οτι και πάλι δεν είναι αρκετό;
    To μονόζυγο είναι must και καλό είναι να το τοποθετήσεις κάπου για να βγάζεις ποιοτικές προπονήσεις για τον άνω κορμό. Αν βρεις και κάτι σε δίζυγο (π.χ. δύο καρέκλες) είναι τέλεια. Αυτές οι δύο ασκήσεις (μονόζυγο/δίζυγο) βοηθάνε πάρα πολύ στην ανάπτυξη της μυϊκής μάζας. Οπότε τα συνδυάζεις με τους αλτήρες και το βλέπεις στην πράξη πως θα προοδεύεις με τον καιρό...

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Φυσικά το βασικό είναι κάθε εβδομάδα να ανεβάζεις τα κιλά! Αν κάνεις κάθε προπόνηση με τα ίδια κιλά, δεν θα δεις πρόοδο.
    Πάρε ένα τετράδιο και ξεκίνα να σημειώνεις τα κιλά και τις επαναλήψεις που κάνεις σε κάθε άσκηση, σε κάθε προπόνηση. Και από εβδομάδα σε εβδομάδα να ανεβάζεις.
    Για αρχή, πήγαινε και πάρε 4 δίσκους των 5 κιλών, ώστε μαζί με αυτά που ήδη έχεις να μπορείς να κάνεις overload, και όλα θα έρθουν.
    τοσο συντομα να ανεβάζω; κάθε εβδομάδα;
    οκ ευχαριστώ και ελπίζω να μην καώ. :)
    ίδωμεν λοιπόν...

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Εγώ πιστεύω πως με 2 αλτήρες και 1 πάγκο, μπορείς να κάνεις ένα πλήρες πρόγραμμα προπόνησης για όλο το σώμα.
    Εκτός αυτού, θεωρώ πως οι αλτήρες έχουν πλεονέκτημα έναντι της μπάρας όταν πρόκειται για το Physique του σώματός(λόγω αυξημένου range of motion, ίσης κατανομής βάρους κλπ).

    Οι ασκήσεις που μπορείς να κάνεις με αλτήρες είναι πάρα πολλές: bench press, ohp, row, bicep curls, tricep extentions, flies, upright rows, shrugs etc(για πάνω μέρος), και squat, rdl, deadlift ets(για κάτω μέρος). Και αρκετές ακόμα βέβαια.

    Στη θέση σου, θα επένδυα σε έναν απλό πάγκο(δεν χρειάζεσαι κάτι ακριβό), και σε περισσότερους δίσκους για τους αλτήρες. Αν κάνεις ένα progressive overload, στο εύρος επαναλήψεων 8-12 και μια σωστή διατροφή με αρκετές θερμίδες και πρωτείνη, μπορείς να φτιάξεις ένα αξιοπρεπέστατο και δυνατό σώμα, μόνο με τα 2 ταπεινά αλτηράκια!!

    Σαφώς και κάνεις πλήρες πρόγραμμα με αλτήρες.

    Όμως, η μπάρα επιτρέπει να σηκωθεί μεγαλύτερο βάρος ευνοώντας την αύξηση της δύναμης και της μυϊκής μάζας. Οι αλτήρες, σαφώς και επιτρέπουν μεγαλύτερο εύρος κίνησης, βοηθώντας σε καλύτερη διάταση και σύσπαση των μυών όμως δεν επιτρέπουν να σηκωθεί μεγάλο βάρος σε σχέση με τη μπάρα.

    Για παράδειγμα δεν νοείται σκουότ με αλτήρες. Τα πόδια θέλουν σεβαστά κιλά για να αναπτυχθούν (αν και δεν ενδιαφέρουν τον Κώστα). Πόσα κιλά μπορούν να κρατήσουν οι λαβές των χεριών; Θα έχουν κουραστεί πρώτα οι λαβές και θα τα παρατήσουν και οι τετρακέφαλοι δεν θα έχουν δουλέψει σχεδόν καθόλου.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Σαφώς και κάνεις πλήρες πρόγραμμα με αλτήρες.

    Όμως, η μπάρα επιτρέπει να σηκωθεί μεγαλύτερο βάρος ευνοώντας την αύξηση της δύναμης και της μυϊκής μάζας. Οι αλτήρες, σαφώς και επιτρέπουν μεγαλύτερο εύρος κίνησης, βοηθώντας σε καλύτερη διάταση και σύσπαση των μυών όμως δεν επιτρέπουν να σηκωθεί μεγάλο βάρος σε σχέση με τη μπάρα.

    Για παράδειγμα δεν νοείται σκουότ με αλτήρες. Τα πόδια θέλουν σεβαστά κιλά για να αναπτυχθούν (αν και δεν ενδιαφέρουν τον Κώστα).
    Δεν ενδιαφέρουν τον Κώστα, αλλά αν κάποιος θέλει μπορει να κανει προβολές ή bulgarian split squat, step ups, rdl, db leg curl , single leg calf raise με αλτηρες κτλ τα οποία θα δώσουν υπερτροφία με πολύ λίγα κιλά.

    Οταν δουλεύεις ενα - ένα ποδι, κάνεις αξιοπρεπέστατη υπερτροφία εκμεταλλευομενος το βαρος του σωματος και με λιγότερα από τα μισά κιλά που θα έβαζες squat.
    Last edited by Konstantina91; 14-04-19 at 18:15.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Για παράδειγμα δεν νοείται σκουότ με αλτήρες. Τα πόδια θέλουν σεβαστά κιλά για να αναπτυχθούν (αν και δεν ενδιαφέρουν τον Κώστα). Πόσα κιλά μπορούν να κρατήσουν οι λαβές των χεριών; Θα έχουν κουραστεί πρώτα οι λαβές και θα τα παρατήσουν και οι τετρακέφαλοι δεν θα έχουν δουλέψει σχεδόν καθόλου.
    απλως να ξαναπω οτι δεν θέλω βάρη για πόδια. Λόγω πολύχρονου στίβου που έκανα στα πόδια έχω επαρκή όγκο.
    θα επικεντρωθώ στο άνω μέρος.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Δεν ενδιαφέρουν τον Κώστα, αλλά αν κάποιος θέλει μπορει να κανει προβολές ή bulgarian split squat, step ups, rdl, db leg curl , single leg calf raise με αλτηρες κτλ τα οποία θα δώσουν υπερτροφία με πολύ λίγα κιλά.

    Οταν δουλεύεις ενα - ένα ποδι, κάνεις αξιοπρεπέστατη υπερτροφία εκμεταλλευομενος το βαρος του σωματος και με λιγότερα από τα μισά κιλά που θα έβαζες squat.
    Κωνσταντίνα οι τετρακέφαλοι είναι τόσο ισχυροί μύες (οι ισχυρότεροι ολόκληρου του σώματος) που δεν "νιώθουν" εύκολα. Σκέψου μας κουβαλάνε όλη μέρα, κάνουμε τόσες κινήσεις, ανεβοκατεβαίνουμε σκάλες επομένως θέλουν πολύ ισχυρό ερέθισμα. Όχι, οι προβολές δεν είναι κατάλληλες για σεβαστή μυϊκή ανάπτυξη αλλά βοηθούν στον διαχωρισμό μεταξύ των κεφαλών γι' αυτό και πάντα θα είναι συνοδευτική άσκηση και όχι βασική.

    Εδώ άλλοι παλεύουν σκουότ με μπάρα και σεβαστά κιλά και δυσκολεύονται να δουν αποτελέσματα, με προβολές με αλτήρες θα δουν;

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Madrivermadonus View Post
    απλως να ξαναπω οτι δεν θέλω βάρη για πόδια. Λόγω πολύχρονου στίβου που έκανα στα πόδια έχω επαρκή όγκο.
    θα επικεντρωθώ στο άνω μέρος.
    Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να κάνεις και για πόδια. Στίβο έκανες στην εφηβεία...δεν καταλαβαίνω πως το εννοείς ότι έχουν όγκο, αλλά σαν μυς θα πρέπει να γυμναστούν κι αυτοί με βάρη όπως κάνεις για τον κορμό για να υπάρχει μία συμμετρία από άποψη γυμνασμένων μυών.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Κωνσταντίνα οι τετρακέφαλοι είναι τόσο ισχυροί μύες (οι ισχυρότεροι ολόκληρου του σώματος) που δεν "νιώθουν" εύκολα. Σκέψου μας κουβαλάνε όλη μέρα, κάνουμε τόσες κινήσεις, ανεβοκατεβαίνουμε σκάλες επομένως θέλουν πολύ ισχυρό ερέθισμα. Όχι, οι προβολές δεν είναι κατάλληλες για σεβαστή μυϊκή ανάπτυξη αλλά βοηθούν στον διαχωρισμό μεταξύ των κεφαλών γι' αυτό και πάντα θα είναι συνοδευτική άσκηση και όχι βασική.

    Εδώ άλλοι παλεύουν σκουότ με μπάρα και σεβαστά κιλά και δυσκολεύονται να δουν αποτελέσματα, με προβολές με αλτήρες θα δουν;
    Αντρας που κανει 100kg sq δεν θα βγάλει 40kg bulgarian split squat. Το μόνο που δεν μεγαλώνεις με προβολή είναι ο εγωισμός. Αλλά καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θελει!
    Δεν συνεχίζω off topic , το παιδι δεν το ενδιαφερουν τα πόδια έτσι κ αλλιως

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να κάνεις και για πόδια. Στίβο έκανες στην εφηβεία...δεν καταλαβαίνω πως το εννοείς ότι έχουν όγκο, αλλά σαν μυς θα πρέπει να γυμναστούν κι αυτοί με βάρη όπως κάνεις για τον κορμό για να υπάρχει μία συμμετρία από άποψη γυμνασμένων μυών.
    στιβο έκανα μέχρι την εφηβεία ή μάλλον μέχρι τα 18 περίπου. μεγάλες αποστάσεις κυρίως οπότε έχουν αρκετό όγκο ώστε να μην υπάρχει μελλοντικά στο σώμα δυσαναλογία που τώρα υπάρχει συγκριτικά με το άνω μέρος...

  16. #16
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Αντρας που κανει 100kg sq δεν θα βγάλει 40kg bulgarian split squat. Το μόνο που δεν μεγαλώνεις με προβολή είναι ο εγωισμός. Αλλά καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θελει!
    Δεν συνεχίζω off topic , το παιδι δεν το ενδιαφερουν τα πόδια έτσι κ αλλιως
    Ακριβώς!!
    Kάνω 160kg squat, και αν πάω να κάνω 50-60kg bulgarian split squat, γελάει ο κόσμος!!

    Edit: Όπως το δείχνει εδώ, είναι ΤΡΟΜΕΡΟ για όγκο στα πόδια!
    https://www.youtube.com/watch?v=2C-uNgKwPLE
    Last edited by Vass17; 14-04-19 at 18:40.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Αντρας που κανει 100kg sq δεν θα βγάλει 40kg bulgarian split squat. Το μόνο που δεν μεγαλώνεις με προβολή είναι ο εγωισμός. Αλλά καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θελει!
    Δεν συνεχίζω off topic , το παιδι δεν το ενδιαφερουν τα πόδια έτσι κ αλλιως
    Το εξήγησα παραπάνω...αν κρατάς 40 κιλά σε κάθε παλάμη πρώτα θα κουραστούν οι παλάμες ή οι τετρακέφαλοι; Φυσικά οι παλάμες! Άρα πιο πολύ γυμνάζονται οι πήχεις παρά οι τετρακέφαλοι.

    Ο φίλος Κώστας ζήτησε μυϊκή μάζα. Για αρχή σίγουρα κάτι θα καταφέρει έστω και με τους αλτήρες, όμως στην πορεία με αυτόν τον εξοπλισμό δεν νομίζω ότι θα έχει την ανάλογη πρόοδο. Έτσι θα απογοητευτεί και θα πεί "δεν το χω, τα παρατάω". Γι' αυτό πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στις συμβουλές που δίνουμε και δεν είναι μαζόχες ή εγωιστές όσοι κάνουν βασικές ασκήσεις με μπάρα και σεβαστά κιλά...απλά είναι μονόδρομος.

    Φίλε Κώστα σου ζητώ συγνώμη που "παραβίασα" την αρχική σου παράκληση.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Θα συμφωνήσω με τον Berlyn.

    Φίλε Κώστα, το να κάνεις μερικές ασκήσεις ενδυνάμωσης στα πόδια μόνο ωφέλη θα σου δώσουν. Δεν πρόκειται να βάλεις όγκο.. αυτό είναι το μόνο σίγουρο, ούτε να χαλάσει η συμμετρία σου.
    Για αρχή μπορείς να κάνεις αξιοπρεπέστατη προπόνηση με αλτήρες, από κει και πέρα αναλόγως πόσο ψηλά βάζεις τον πήχη θα πρέπει στην πορεία να εμπλουτίσεις τον εξοπλισμό σου.
    Επίσης η διατροφή παίζει καθοριστικό ρόλο στο στόχο σου. Θα πρέπει να ξέρεις τι τρως, ποσο τρως.



    Θα παρακαλούσα ακόμα και μόνο μία έγκυρη απάντηση παρά δέκα αμφιλεγόμενες.
    Από τη στιγμή που βρίσκεσαι σε φόρουμ, άρα ένας χώρος ανταλλαγών απόψεων, ο καθένας εκθέτει την άποψή του. Από κει και πέρα φιλτράρεις και αποφασίζεις τι είναι βέλτιστο.
    Το κάθε μέλος το βλέπει από τη δική του οπτική.
    Last edited by Kardoula; 14-04-19 at 18:59.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Madrivermadonus View Post
    στιβο έκανα μέχρι την εφηβεία ή μάλλον μέχρι τα 18 περίπου. μεγάλες αποστάσεις κυρίως οπότε έχουν αρκετό όγκο ώστε να μην υπάρχει μελλοντικά στο σώμα δυσαναλογία που τώρα υπάρχει συγκριτικά με το άνω μέρος...
    ...θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.
    Το οτι εκανες παλια στιβο και ειναι γυμνασμενα τα ποδια σου αυτο δεν αποτελει παρακαταθηκη για το μελλον,μετα απο ενα δυο χρονια το πολυ τα ποδια σου θα ατροφησουν αρκετα....τιποτα δεν διαρκει για παντα αν δεν το συντηρεις και το δουλευεις.
    Το σωμα λειτουργει ως συνολο,αν απομονωνεις σημεια αυτο οδηγει σε ανισορροπιες,δυσμορφιες και στο τελος τραυματισμους

  20. #20

    Default

    σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

  21. #21
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Το εξήγησα παραπάνω...αν κρατάς 40 κιλά σε κάθε παλάμη πρώτα θα κουραστούν οι παλάμες ή οι τετρακέφαλοι; Φυσικά οι παλάμες! Άρα πιο πολύ γυμνάζονται οι πήχεις παρά οι τετρακέφαλοι.
    τα bulgarian split squat γυμνάζουν πιο πολύ πήχεις παρά τετρακεφάλους.... Μάλιστα. Μου φαίνεται αρκετά περίεργο να μου λες πως ένας άντρας δεν θα μπορεί να κρατήσει τα 40άρια, όταν εγώ κρατάω τα 30 χωρίς κόπο. Ισως να έχει πολύ τρυφερές παλάμες.

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    δεν είναι μαζόχες ή εγωιστές όσοι κάνουν βασικές ασκήσεις με μπάρα και σεβαστά κιλά...απλά είναι μονόδρομος.
    .
    Θα είναι αποκάλυψη δηλαδή αν σου πω ότι με 1 πρεσσα και 2-3 μηχανήματα φτάνεις τα πόδια σε αγωνιστικό επίπεδο χωρίς να κάνεις ούτε μισό ελεύθερο σκουατ? Καλό χρυσό το σκουατ, αλλά όχι και μονόδρομος για υπερτροφία....για παουερλιφτιγκ ναι.

    Το πρόβλημα όσων κάνουν "σεβαστά" κιλά όπως λες και δεν μεγαλώνουν τα τετρακέφαλά τους, είναι ότι κοιτάνε τις άλλες ασκήσεις ως συμπληρωματικές και ότι ειναι "για διαχωρισμό". Τι θα γινότανε άραγε αν αξιοποιούσαν πάνω από 1 άσκηση σε κάθε προπόνηση?

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post

    Ο φίλος Κώστας ζήτησε μυϊκή μάζα. Γι' αυτό πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στις συμβουλές που δίνουμε.
    Εξαρτάται πως έχεις στο μυαλό σου τη μυική μάζα. Για εμένα, αξιοπρεπής μυική μάζα για κάποιον αρχάριο είναι να περάσει τον μέσο όρο σε σωματικό επίπεδο. Κάτι το οποίο πιστευω πως ειναι επιτεύξιμο με αλτήρες και διατροφή.
    Last edited by Konstantina91; 14-04-19 at 21:24.

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Παιδιά θα παρακαλέσω να μείνουμε on topic γιατί έχει ξεφύγει.

  23. #23

    Default

    Μπορεις καλλιστα να κανεις το προγραμμα που αναφερεις με αλτηρες, αλλα τα διομιση κιλα ανα χερι (απ'οτι καταλαβα) θα ειναι σα να μη σηκωνεις τιποτα μετα απο λιγο καιρο, μπορει και ηδη.

    Θεωρητικα, αν θες να χρησιμοποιεις μονο αυτα τα κιλα, θα μπορουσες να συνδυασεις ασκησεις και να μειωσεις την ταχυτητα εκτελεσης επαναληψεων, δυο τεχνικες που αυξανουν το βαθμο δυσκολιας ασκησεων και αυξανουν την ενταση.

    Αλλα και παλι, μετα απο καποιες μερες το σωμα θα το συνηθισει και αυτο.

    Εν τελη, για να εχεις συνεχομενη προοδο, θα πρεπει να αυξανεις προοδευτικα και τα κιλα που σηκωνεις, πραγμα που σημαινει οτι θα πρεπει να επενδυσεις σε καταλληλο εξοπλισμο.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  24. #24
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post


    Θα είναι αποκάλυψη δηλαδή αν σου πω ότι με 1 πρεσσα και 2-3 μηχανήματα φτάνεις τα πόδια σε αγωνιστικό επίπεδο χωρίς να κάνεις ούτε μισό ελεύθερο σκουατ? Καλό χρυσό το σκουατ, αλλά όχι και μονόδρομος για υπερτροφία....για παουερλιφτιγκ ναι.

    Το πρόβλημα όσων κάνουν "σεβαστά" κιλά όπως λες και δεν μεγαλώνουν τα τετρακέφαλά τους, είναι ότι κοιτάνε τις άλλες ασκήσεις ως συμπληρωματικές και ότι ειναι "για διαχωρισμό". Τι θα γινότανε άραγε αν αξιοποιούσαν πάνω από 1 άσκηση σε κάθε προπόνηση?
    Να προτείνουμε στον άνθρωπο να πάρει μηχανήματα και πρέσα στο σπίτι του όταν δεν διατίθεται να πάρει μία απλή μπάρα με ορθοστάτες να κάνει τη δουλειά του σοβαρά; Ως προς αυτήν την άποψη μίλαγα. Κι εγώ σπίτι μου γυμνάζομαι και είναι μονόδρομος το σκουότ με μπάρα και συμπληρωματικές οι υπόλοιπες.

    Κωνσταντίνα δεν μιλάμε γενικά αλλά ειδικά για το θέμα του topic starter. Στην προσπάθειά σου να απαντήσεις ξεφεύγεις λίγο...άκομψα.

    Ειρήνη δεν θα συνεχίσω άλλο το off topic.
    Last edited by Berlyn; 14-04-19 at 22:06.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέος & Έφηβος Με Απορίες
    By anko in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 28-07-14, 08:28
  2. Νέος και απορίες!!! :)
    By germanos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 26-12-12, 12:59
  3. Νέος 16χρ. & Απορίες
    By Football in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-11, 21:50
  4. Νεος με αποριες!!
    By kocharo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-09, 04:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •