Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-05-24
    Posts
    1

    Default Υπάρχει τελικά τρόπος να γραμμώσω όσο θα ήθελα;!!

    Χαιρετω το forum και ελπιζω να μπορεσετε να μου δωσετε καποιες συμβουλες.

    Ειμαι 43 ετων - 1.80 και 71-72 κιλά. Ειναι τωρα καποιοι μηνες που γυμναζομαι σπιτι με λαστικα και βαρη. Συνηθως σπαω το προγραμμα σε 2 μερη - Δηλαδη κανω την μια μερα Χερια - Ωμους και την αλλη Στηθος - Πλατη και μεσα σε ολα αυτα κανω και λιγο ποδια.

    Προσπαθω να μην παιρνω και πολλους υδατανθρακες καθημερινα. Ενδεικτικα τρωω συνηθως ενα μεσημεριανο με αρκετη πρωτεινη πχ κοτοπουλο με λιγο ρυζι και σαλατα και το βραδυ κατι παρομοιο η το αντικαθιστω με αυγα - μανιταρια κ λιγο σαλατα.

    Ενδιαμεσως 2 φρουτα - Συνηθως ενα μηλο και ενα πορτοκαλι καθως και ενα μικρο φλυτζανι βρωμης με ενα σκουπ καθαρης πρωτεινης σε πολυ λιγο γαλα καρυδας η αμυγδαλου...

    Αλλα....!! Τίποτα! Ναι οκ... εχω κανει στηθος χερια ωμους... αλλα πχ εχω φουσκωμενη κοιλια ( οχι μπακα :P ) σε μονιμη βαση - εννοω δεν ειναι επιπεδη απολυτα και εχω και τα λεγομενα love handles..!

    Τι να κανω; Να αλλαξω διατροφη; Ξεκινησα και προσφατρα fasting 16-8 αλλα παλι δε βλεπω να γινεται κατι 10 μερες μετα...

    Να παρω καποιο στατικο ποδηλατο για να κανω αεροβια;;

    Δωστε μου τα φωτα σας! Ευχαριστω

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,111

    Default

    Θα χρειαστεί να επιμείνεις για καιρό σε αυτόν τον τρόπο ζωής και μήνα με το μήνα να προοδεύεις. προσπάθησε να διαβάζεις θέματα στο φόρουμ και θα σου λυθούν πολλές από τις απορίες που έχεις τώρα. καλή συνέχεια στην προσπάθεια.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=33342

  3. #3
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    486

    Default

    Καλώς τον!

    Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι, ναι και όχι!
    Υπάρχει τρόπος να γραμμώσεις, δηλαδή να χάσεις λίπος, αλλά το να γραμμώσεις όσο θα ήθελες, ίσως να μην είναι εφικτό, με την έννοια ότι ενδεχομένως να επιθυμείς ποσοστό λίπους που επιτυγχάνεται (πολύ) δύσκολα.
    Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της απάντησής μου, ο μοναδικός τρόπος για να χάσει κάποιος λίπος, είναι να βρεθεί σε αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο (θερμιδικό έλλειμμα) για εύλογο χρονικό διάστημα.

    Ούτε ο περιορισμός των υδατανθράκων, ούτε η διαλειμματική νηστεία, ούτε η αερόβια άσκηση, θα σε βοηθήσουν, χωρίς το αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο. Και τα τρία αυτά είναι εργαλεία (το πρώτο υπό συνθήκες) για την επίτευξη του επιθυμητού θερμιδικού ελείμματος.
    Μπορεί κάποιος να χάσει λίπος (ή να βάλει λίπος), και με διατροφή χαμηλών και με διατροφή υψηλών υδατανθράκων.
    Μπορεί κάποιος να χάσει λίπος (ή να βάλει λίπος), και με διαλειμματική νηστεία και χωρίς.
    Μπορεί κάποιος να χάσει λίπος (ή να βάλει λίπος), είτε κάνει αερόβια άσκηση, είτε δεν κάνει.


    Ο απολύτως καθοριστικός παράγοντας είναι το αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο.



  4. #4
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    601

    Default

    Αν είσαι 1.80 και 71-72 κιλά κ δεν φαίνονται οι κοιλιακοί σου κ περισσεύουν κ love handles σημαίνει πως είσαι σε πολύ αρχάριο επίπεδο. Μάλλον βιάζεσαι πολυ. Δεν είναι κατοσταρι είναι μαραθώνιος.
    GreenBill


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πως Να Γραμμώσω Τους Κοιλιακούς Μου;
    By vesper in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-14, 21:10
  2. Πρόγραμμα Με Βάρη Για Να Γραμμώσω
    By chris80 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 16-04-13, 21:43
  3. Πως θα γραμμώσω τους κοιλιακούς μου;
    By teacher in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 76
    Last Post: 19-02-09, 18:49
  4. Replies: 5
    Last Post: 05-07-08, 16:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •