Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 31
  1. #1
    Bodybuilding Newbie Leonithas's Avatar
    Join Date
    14-01-10
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    52

    Default Γάμπες - Μεγαλώνουν Ή Τσάμπα Κόπος;

    Καλησπερα..προσωπικα εχω προβλημα με την μυικη αναπτυξη των γαμπων μου..παιζω μια φορα την βδομαδα γαμπες και οσο καιρο παω γυμναστηριο ειναι η μονη μυικη ομοδα που δεν εχω δει σχεδον διαφορα..ασ με βοηθησει καποιος με περισσοτερη πειρα..

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ολες οι μυικες ομαδες μεγαλωνουν με γυμναστικη..ακομα και αυτο που εχουμε εμεις οι αντρες μεσα απο το μποξερακι αν το γυμνασουμε..:D αφου δεν βλεπεις να αναπτυσονται γιατι δεν τις γυμναζεις 2 φορες την εβδομαδα?η μπορεις να αλλαξεις ειδος προπονησης(ασκησεων,επαναληψεων,διαλλειματων κτλ κτλ)..

  3. #3
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    ..αν μεγαλωνουν λεει;
    ..εχω ατομο στο gym που οι γαμπες του πετανε οπως τα τετρακεφαλα.Φυσικα,θα συμφωνησω με τον φιλο jimbliz...οχι μονο γυναζονται και μεγαλωνουν,αλλα αντεχουν και αγριο τραβηγμα...

  4. #4
    Bodybuilding Newbie Leonithas's Avatar
    Join Date
    14-01-10
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    52

    Default

    Απλα ο γυμναστης μου μου ειπε να μην τις γυμναζω 2 φορες την βδομαδα,επειδη ειναι απο τισ μυικες ομαδας που επιβαρυνονται καθημερινα αρκετα..

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    δεν λεω και στις 2 προπονησεις σου να τις ξετιναξεις..ετσι κ αλλιως δεν ειναι ιδιοι ολοι οι οργανισμοι.οι δικες σου γαμπες μπορει να θελουν το κατι παραπανω!

  6. #6
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Ρε παιδια απ οσο γνωριζω για τις γαμπες μας ειναι λιγα αυτα που μπορουμε να κανουμε.. Ειναι πιο πολυ γονιδιακο θεμα νομιζω! Καπως σαν τους πηχεις μας! Με λιγα λογια τα περιθωρια βελτιωσης δεν ειναι και πολλα...

  7. #7
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by Leonithas View Post
    Απλα ο γυμναστης μου μου ειπε να μην τις γυμναζω 2 φορες την βδομαδα,επειδη ειναι απο τισ μυικες ομαδας που επιβαρυνονται καθημερινα αρκετα..
    Και τοτε γιατι εφτιαξες αυτο το τοπικ?δεν εισαι ευχαρηστημενος με τα "αποτελεσματα" του προγραμματος του προπονητη σου αφου εχει δικιο πρεπει να μεγαλωνουν...

    .παιζω μια φορα την βδομαδα γαμπες
    Σταματα να παιζεις και προπονησε τις πολυ ποιο σκληρα.



    ΥΓ¨Οπου κανεις καθιστος κανε ανω τον 20 επαν οπου ορθιος οχι πανω απο 12 ετσι γυμναζετε ο σολευες και ο γαστροκνημιος.
    Last edited by nikos_123; 28-05-10 at 21:04.

  8. #8

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Καλησπερα και απο μένα. Μπορείς να πεις του γυμναστή σου ότι είναι ΑΣΧΕΤΟΣ το λιγότερο (imo)... Οι γάμπες αντέχουν πάρα μα πάρα πολύ φορτίο και καταπόνηση(όπως και κοιλιακοί-ραχιαίοι. Μα πάρα πολύ..
    Αν έχεις ορεξη ξεκινάς για τον πρώτο μήνα ενα πρόγραμμα (άσχετο με το τι θα γυμνάζεις καθημερινά) 3 φορές την εβδομάδα γάμπες 10 σετ των 20 επαναλήψεων με λίγα κιλά πάνω σου. Οι γάμπες θέλουν επαναλήψεις και συχνότητα. Ναι υπάρχει σίγουρα και το γονίδιο αλλά ο καθένας μας μπορεί να τις βελτιώσει ως ενα σημείο!

  9. #9

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by ikamak View Post
    Καλησπερα και απο μένα. Μπορείς να πεις του γυμναστή σου ότι είναι ΑΣΧΕΤΟΣ το λιγότερο (imo)... Οι γάμπες αντέχουν πάρα μα πάρα πολύ φορτίο και καταπόνηση(όπως και κοιλιακοί-ραχιαίοι. Μα πάρα πολύ..
    Αν έχεις ορεξη ξεκινάς για τον πρώτο μήνα ενα πρόγραμμα (άσχετο με το τι θα γυμνάζεις καθημερινά) 3 φορές την εβδομάδα γάμπες 10 σετ των 20 επαναλήψεων με λίγα κιλά πάνω σου. Οι γάμπες θέλουν επαναλήψεις και συχνότητα. Ναι υπάρχει σίγουρα και το γονίδιο αλλά ο καθένας μας μπορεί να τις βελτιώσει ως ενα σημείο!
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα.Εγώ παίζει να τις προπονούσα ακόμα και 4 φορές την εβδομάδα για 2-3 εβδομάδες πχ και μετα 2 φορές για μια εβδομάδα και πάει λέγοντας.Και αυτό πρόκειται να κάνω κιόλας

  10. #10

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Επιτρεψτε μου να διαφωνησω με τα λιγα κιλα και τις πολλες επαναληψεις.Πιστευω, πως επειδη καθημερινα κανουμε με το βαρος του σωματος μας χιλιαδες επαναληψεις στις γαμπες καλο θα ηταν για να ''σοκαριστουν'' να παιζει κανεις μετα απο καλο ζεσταμα 4-5 σετ χ 6-8 επαν.με οσα περισσοτερα κιλα μπορει.

  11. #11

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Quote Originally Posted by HERCULES123 View Post
    Επιτρεψτε μου να διαφωνησω με τα λιγα κιλα και τις πολλες επαναληψεις.Πιστευω, πως επειδη καθημερινα κανουμε με το βαρος του σωματος μας χιλιαδες επαναληψεις στις γαμπες καλο θα ηταν για να ''σοκαριστουν'' να παιζει κανεις μετα απο καλο ζεσταμα 4-5 σετ χ 6-8 επαν.με οσα περισσοτερα κιλα μπορει.
    Σεβαστή η γνώμη σου αλλά θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση άσχετη με το γυμναστήριο. Πόσους υπέρβαρους έχεις δει στην ζωή σου με μικρές γάμπες;

  12. #12

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Ikamak,να σου πω το σκεπτικο μου:ενας μεσος ανθρωπος 80κγ με την καθημερινη κινηση ας πουμε οτι εκτελει 2000 επαν. και ενας υπερβαρος π.χ 140 κγ εκτελει 500 (αφου ειναι υπερβαρος λογικα δεν κινειται το ιδιο)αρα αυτος που εχει τις μεγαλυτερες γαμπες θα ειναι ο δευτερος που με περισσοτερα κιλα κανει λιγοτερες επαναληψεις και ο τριτος της παρεας ενας αθλητης μαραθωνιου με σωμ.βαρος π.χ 60 κγ κανει καθημερινα 10000 επαν.-αυτος θα επρεπε να εχει τις τριπλασιες γαμπες απο τον υπερβαρο που δεν τις εχει ομως.

  13. #13

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Γιατί πας από τον 80κιλο στον Σχορτσιανιτη; Για να καταλάβεις το σκεπτικό μου, φαντάσου τον αθλητή μαραθωνιου να έτρεχε με 5 κιλά επιπλέον βάρος πάνω του.. Επισης, γιατί υποθέτεις ότι ενας υπέρβαρος (πρόσεξε, 10+ κιλά πάνω από από το ύψος σου θεωρείσαι ευπέρβαρος) κάνει τόσα λιγότερα βήματα στην καθημερινότητα του;
    Last edited by ikamak; 29-05-10 at 11:03.

  14. #14
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Εγώ από τα λίγα που ξέρω είναι ότι θεωρητικά μπορούμε να τις γυμναζουμε καθημερινά(όπως τους κοιλιακους)!όμως η ανάπτυξη των μυών γίνεται στην ξεκούραση(τουλάχιστον 48 ώρες κάθε μυϊκή ομάδα).ιδιαίτερα όταν θελουμε όγκο..κάνω λάθος;

  15. #15

    Default

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι κα ιο ikamak & ο HERCULES123 έχουν εν μέρει δίκιο. Έχω δει ανθρώπους οι γάμπες τους να ανταποκρινόνται και μέτρια κιλά πολλές επαναλήψεις, ενώ άλλες με πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις. Εγώ προσωπικά ανταποκρίνομαι και στα 2 αλλά λίγο καλύτερα στα πολλά κιλά. Giant αυτό που δεν καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος είναι ότι και η γάμπες είναι μυική ομάδα και πρέπει να την προπονούμε το ίδιο σκληρά και με το ίδιο πάθος όπως άλλες και θεωρώ μια σκληρή την εβδομάδα είναι αρκετή.
    MyProtein 5% Discount Code: MP194637

  16. #16
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Kimbo συμφωνώ με την ένταση στην προπόνηση αλλά εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να κάνω μια φορά την εβδομάδα την κάθε ομάδα...Μου φαίνεται πολύ λίγο μια την εβδομάδα...και σίγουρα το σώμα το δικό μου ανταποκρίνεται καλύτερα με 2 φορές...κάθε σώμα είναι διαφορετικό βέβαια...

  17. #17
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    εγω αρχισα να τις προπονω δυο φορες την εβδομαδα,χωρις να τις φτανω μεχρι αποτυχιας και μεγαλωνουν καργα.Δεν πιστευω οτι πρεπει αν μια μυικη ομαδα την προπονουμε δυο ή περισσοτερες φορες την εβδομαδα να τη ξεσκιζουμε...βλεπε ως παραδειγμα την HST.Ασε που χαλανε πολλους απ τους πορους τουςι σε περπατημα,ειδικα αν περπατας για πανω απο μια ωρα σερι οπως συνηθιζω εγω...
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-05-10
    Posts
    8

    Default

    εγω τις γυμναζω 2 φορες την εβδομαδα ασχετα με το προγραμμα τις ημερας, με 8 σετχ12-15 επαναληψεις σε καθε ασκηση κ κιλα ετσι ωστε να γινετε αυστηρα η ασκηση, χρησημοποιω 3 διαφορετικες ασκησεις τη φορα, κ την επομενη διαφορετικες για αλλο σημειο γυμνασης τις γαμπας,αμα οδηγησεις μετα δεν θα μπορεις ουτε φρενο να πατησεις ..
    θελουν ολα τα μερη τις γαμπας γυμναση για να φανουν σχετικα γρηγορα αποτελεσματα

  19. #19
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    giant εγω θα διαφωνισω με αυτο που ειπες οτι μπορουμε να γυμναζουμε γαμπες οπως και τους κοιλιακους καθε μερα.ομαδες μυων ειναι και αυτες οπως ολες θελουν ξερκουραση.για εμενα λαθος μεγαλο :P

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Kimbo συμφωνώ με την ένταση στην προπόνηση αλλά εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να κάνω μια φορά την εβδομάδα την κάθε ομάδα...Μου φαίνεται πολύ λίγο μια την εβδομάδα...και σίγουρα το σώμα το δικό μου ανταποκρίνεται καλύτερα με 2 φορές...κάθε σώμα είναι διαφορετικό βέβαια...
    Εγώ πάλι είμαι της φιλοσοφίας ότι κάθε προπόνηση πρέπει να έχει μεγάλη ένταση και αυτό για όλες τις μυικές ομάδες.
    Giant θα πω επίσης κάτι που κάποτε είπε ο Dorian, ότι για να σκοτώσεις ένα άνθρωπο δεν χρειάζονται πολλές σφαίρες αλλά μια καλή στο κεφάλι. Δεν θυμάμαι αν είναι αυτά τα ακριβή λόγια και ξέρω ότι το έλεγε για την ΗΙΤ και την επιλογή που έκανε προπονητικά, αλλά you get the point.....
    Και όπως είπε ο φίλος HERCULES123 ότι η γάμπες είναι μυική ομάδα που τραβιέται αν βάλεις πολλά κιλά και παρόλα αυτά έχω δει ανθρώπους που είτε μια προπόνηση κάνουν είτε δυο εβδομαδιαία γάμπες πάλι μικρές έχουν. Γενικά παρατηρώ και σε ξένα φόρουμς ότι αγωνιστικοί και μην, ο κόσμος δεν προποπονεί σκληρά φτύνοντας αίμα τις γάμπες, γιατί δε ξέρω αλλά σπάνια βλέπω κάποιον με γάμπες πάνω από το μέτριο.
    MyProtein 5% Discount Code: MP194637

  21. #21

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Συγγνώμη , αν μου επιτρέπετε να πώ κάτι πολύ απλο

    Οι γάμπες , είναι απο τίς μυϊκές ομάδες (γιατι είναι και πολλές άλλες ) που δουλεύουν καθημερινά για 12-15 ώρες συνέχεια , αλλα οπως είπα μαζί με αυτές δουλεύουν ΟΛΟΙ οι κοιλιακοί , ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΡΘΩΤΕΣ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ , ΟΙ ΓΛΟΥΤΟΙ , ΟΙ ΜΗΡΟΙ ...

    Αρα για τίς γάμπες ισχύει το πολύ απλό , ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ και για τίς άλλες ομάδες , ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΩΝ (σε λογικά πλαίσια ) ΑΜΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ και προκαλεί ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗ , οτι και να γίνει πρέπει οι γάμπες να ανταποκριθούν για να αντεπεξέλθουν

    Ετσι λοιπον και οι γαστροκνήμιοι , αλλα και οι δυο ενδιάμεσοι μύς που υπάρχουν μπορούν σχετικά εύκολα να ανταποκριθούν σε ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗ , αρκεί η υπερφόρτωση να είναι ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΗ , δηλαδή απο αυτά που έχω δει οταν πολλοί παίζουν γάμπες , βλέπω συνήθως ένα ορμώμενο πηδηματάκι που διαρκεί λιγότερο απο 1/3 του δυτερολέπτου στήν θετική κίνηση και στήν αρνητική δέν υπάρχει τέρμα στρεσσάρισμα , ουτε κράτημα ούτε τίποτα

    Η οποια εμπειρία μου για τίς γάμπες λέει οτι ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ οπως και άλλοι ΜΥΩΝΕΣ που δουλεύουν ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΑΓΩΝΙΣΤΕΣ (συνεπικουρούντες κινηση πρωταγωνιστων ) ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ( συνεπικουρούντες σταθεροτητα και ομαλή κινηση μέσω του ανταγωνισμού ) χρειάζονται στήν προπονησή τους ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ έτσι ώστε να μην είναι η λειτουργία τους ομοια με τήν πολύ βραχεία υποτυπώδη ακροστασία (τεταρτου , ούτε κάν μισού) του περπατήματος ή του ανεβάσματος σκαλοπατιών

    ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ η στοχευμένη και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ (δηλαδή έχουμε καταφέρει να συνδέσουμε μυαλό-μυώνα μέσω interactive αίσθησης )προπονηση ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΟΜΕΤΡΙΚΟ ΙΣΟΤΟΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ , ενώ η ενδιάμεση κίνηση πρέπει να είναι αργή χωρίς momentum (ορμή - κέρδος απο φόρα )
    Ετσι λοιπον η στοχευμένη συστολή στο πάνω μέρος με τήν δημιουργία ...αισθησης κράμπας (απο ένα σημείο και μετά ) καθώς και η πλήρης διαστολή σε σημείο που να θυμίζει στρέτσινγκ - ξεκόλλημα/τραβηγμα , είναι must για να αποδόση η προπονηση

    Καλές ασκήσεις , πέραν τών ακροστασιών ένα ένα ποδι (που βολεύει πολύ στήν ανάπτυξη του αισθήματος ) , είναι και η καθιστή με ποικιλία γωνιών στο πέλμα και φυσικά τα γαιδουράκια , τα οποιά ομως θέλουν πολύ εμπειρία και καλές γωνίες γιατι τοσο η θέση τής μέσης , οσο και η κλιση τών μηρών ΑΛΛΑΖΟΥΝ πολλά στήν μηχανική και ΚΛΕΒΟΥΝ ΕΡΓΟ , οποτε προτιμάτώνται οι δυο πρώτες ασκήσεις (στην αρχή τουλάχιστον )
    Σαφώς υπάρχουν και οι ακροστασίες με μπάρα ή με δυο αλτήρες σε ορθια θέση , αλλα και το φορτίο τής μπάρας στο σβέρκο (κανονικά θέλει πάνω στο μέσο τραπεζοειδή , αλλα πρέπει να υπάρχει κάποια μάζα εκεί για να γίνει έτσι ...) , και το φορτίο στούς ώμους και πηχεις . βραχιονιους κλπ χέρια μπορεί να προκαλεί λογω κάποιας αίσθησης δυσανεξίας , ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ

    ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΊΔΙ : Νομίζω οτι δέν παίζει ρολο ΠΟΣΕΣ προπονήσεις , αλλα ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ και μεταξύ μας , 1-2 προπονήσεις τήν εβδομάδα είναι υπέρ-αρκετές αν τα πράγματα είναι ....ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΜΕΝΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ

    Οπως πάντα για να κερδιθεί εμπειρία κινησης , αίσθησης , καλό θα είναι να δουλεύουνται με αρκετές επαναλήψεις , οποτε μέσω γαλακτώματος να υπάρχει η αίσθηση και αργότερα οταν θα υπάρχει αρκετή εμπειρία , μπορούν να δοκιμασθούν και πρωτοκολλα χαμηλοτέρων επαναλήψεων , αν και καλό θα είναι στα δυο προπαρασκευαστικά set να παίζονται πολλές επαναλήψεις για να ΞΥΠΝΑΕΙ η αίσθηση και το ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΚΟ !
    Last edited by MATZ; 30-05-10 at 09:06.

  22. #22
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Οι γαμπες μαζι με τους κοιλιακους ειναι οι μυικες ομαδες που ειναι λιγο πολυ γενετικα προκαθορισμενες χωρις να σημαινει οτι δεν μπορουν αν παρουν ογκο απλα θα χρειαστουν ενδεχομενος περισσοτερη εκγυμναση αν το σωμα δεν το "εχει", δεν ειναι τυχαιο που τα εμφυτευματα στις γαμπες παιζουν πολυ στον χωρο.
    Last edited by Red.Out; 29-05-10 at 19:19.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  23. #23
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Ενταξει Μανωλη εκπληκτικο ποστ με ολη μου την ειλικρινεια στο λεω..Τρομερη περιγραφη δεν αφηνει αμφιβολιες..
    Να πω και εγω οτι καπως ετσι οπως περιγραφει ο Μανωλης κανω γαμπες με αυτες τις ταχυτητες,το σφιξιμο σαν κραμπα στην κορυφωση και την αργη βασανιστικη καθοδο κτλ κτλ..
    Οσον αφορα τα κιλα σε μενα δουλευει(ελπιζω) το να βαζω απο τα κιλα που κανω μια επαναληψη τα 6/10 η και λιιιγο παραπανω και να κανω γυρω στις 15-16 επαναληψεις ακριβεις και αυστηρες οπως περιεγραψε ο Μανωλης..Νομιζω δηλαδη οτι στις γαμπες εχει αποτελεσμα το αρκετες επαναληψεις αρκετα κιλα,οχι το λιγες επαναληψεις πολλα κιλα ή το πολλες επαναληψεις λιγα κιλα...Η μεση οδος νομιζω ειναι η καλυτερη..Εμπειρικα το λεω βεβαια και μονο...
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  24. #24
    New Member el.stel's Avatar
    Join Date
    05-02-10
    Location
    Rethymno, Crete.
    Posts
    94

    Default

    Εγώ τον περισσότερο κόσμο που βλέπω να κάνει γάμπες σε όλα τα γυμναστήρια που έχω περάσει, τις κάνει με λάθος τεχνική. Κάνουν όλοι αυτό το 'ορμώμενο πηδηματάκι' που περιέγραψε ο φίλος παραπάνω.

    Επίσης καλό είναι αν κάποιος θέλει να τους δώσει έμφαση, να τις κάνει στην αρχή της προπόνησης του.

    Τώρα άσχετα από τα κιλά και τις επαναλήψεις επειδή πάντα τις γύμναζα σκληρά και μετα από μερικά χρόνια σταμάτησαν να ανταποκρίνονται καλά, ξεκίνησα τα γνωστά γιγαντο-σετ των 70 επαναλήψεων σε 2 -3 παραλλαγές που είχα διαβάσει κάπου, με φοβερά αποτελέσματα. Αν τα κάνει κάποιος και δεν έχει αποτελέσματα με όσο κακά γενετικά και να έχει, θα σκίσω τα ρούχα μου... όλα
    Last edited by el.stel; 29-05-10 at 21:36.

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-05-10
    Posts
    12

    Default

    γυμναζονται ευκολα θα ελεγα...1-2 φορες την βδομαδα αργες και σωστες επαναληψεις ειναι οκ κατα την γνωμη μου

  26. #26
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Γενικά αυτός που γεννετικά είναι αδικημένος στις γάμπες πρέπει να έχει υπομονή , καλή διατροφή και στο πρόγραμμα των ποδιών την αρχή της προταιρεότητας και να μη βιάζεται ...επίσης καλή σύνδεση εκείνη την ώρα μαυλού - μυώνος !
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  27. #27
    Junior Bodybuilder Polydamas's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Μία καλή τεχνική στην άσκηση που ανασηκώνεις είναι να στρέφεις την ώρα που σηκώνεις τα βάρη προς τα πάνω προς τα έξω ή προς τα μέσα για μεγαλύτερη πίεση.
    Αν καλόν έχη τις σώμα και ψυχήν κακήν,καλήν έχει ναυν και κυβερνήτην κακόν.
    Αθλιώτερον εστι μη υγιους σώματος υγιαν ψυχήν συνοικείν.

    Αν έχει κανείς όμορφο σώμα και ψυχή κακή, καλό έχει καράβι, μα κακό κυβερνήτη.
    Αθλιώτερο (όμως) είναι γερή ψυχή να μη συνοικεί σε γερό σώμα.
    Πλάτων

  28. #28
    Pumping Iron Reinheart's Avatar
    Join Date
    10-05-07
    Location
    Hania, Greece.
    Posts
    293

    Default

    Συμφωνώ απόλυτα με τον ΜΑΤΖ αλλά να ξέρεις οτι οι γάμπες είναι και καθαρά θέμα γονιδίων. Έχω ενα γνωστό ο οποίος μεγαλώνει πάρα πολύ εύκολα γενικά και είναι πάρα πολύ συμετρικό το σώμα του και αν γραμώσει κατεβαίνει ανετα σε αγώνες και παίρνει και πολύθ καλή θέση αλλά αυτό που τον εμποδίζει είναι οι γάμπες. Έχει δοκιμάσει οτι μπορείς και δεν μπορείς να φανταστείς, η διατροφή του είναι άψογη αλλά οι γάμπες του δεν μεγαλώνουν.
    Dive deep and breathe the gathering gloom that reflects the state of our tragic being...

  29. #29
    Unworthy Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-10
    Posts
    118

    Default

    ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ. ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ, ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΙ ΓΑΜΠΕΣ ΕΧΟΥΝ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΨΗΛΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΓΚΟ ΣΤΙΣ ΓΑΜΠΕΣ ΤΟΤΕ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΙΣΤΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 9-10 ΣΕΤ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ, ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΡΟΣ. ΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΟΓΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΩΣΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by LightDragon View Post
    ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ. ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ, ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΙ ΓΑΜΠΕΣ ΕΧΟΥΝ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΨΗΛΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΓΚΟ ΣΤΙΣ ΓΑΜΠΕΣ ΤΟΤΕ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΙΣΤΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 9-10 ΣΕΤ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ, ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΡΟΣ. ΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΟΓΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΩΣΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ
    Αν θες σε παρακαλώ μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι κουραστικα στο διάβασμα.

    Όσο για τις γυναίκες στις παραλίες, έχω δει και μερικές με κάτι γάμπες σαν μπουκάλια..μονοκόματες! Δεν έχει να κάνει με τα ψηλά παπούτσια. Είναι θέμα καλουπιού.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 07-12-08, 23:10
  2. Τζάμπα κόπος???...
    By mike90 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-08, 04:58
  3. Τσάμπα είναι
    By Jimis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 21-02-05, 01:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •