Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-06-23
    Posts
    2

    Default Μερική ρήξη χιαστού και αθλήματα για ΤΕΦΑΑ

    Καλησπέρα! Έχω μια μερική ρήξη χιαστού στο πόδι,η οποία δεν με ενοχλεί στο τρέξιμο (νιώθω ότι πόδι μου σταθερό και σε ευθεία γραμμή και σε πλάγιες ασκήσεις).Έχω απλώς έναν πόνο αν το κουράσω.

    Όμως,εγώ σε ένα χρόνο θα δώσω για γυμναστική ακαδημία και με φοβίζουν λίγο τα αθλήματα.Πιστευετε θα μπορώ να ανταπεξέλθω χωρίς να σχισω ολοκληρωτικά τον χιαστό μου? (φυσικά θα κάνω φυσιοθεραπειες)

  2. #2
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    486

    Default

    Καλώς την!

    Δύσκολο να προβλέψει κάποιος την πορεία μιας μερικής ρήξης πρόσθιου χιαστού. Η απόφαση για συντηρητική ή χειρουργική αποκατάσταση, συχνά δεν είναι καθόλου εύκολη. Πρέπει να συνεκτιμηθούν και άλλα πράγματα, εκτός από τον βαθμό καθαυτής της βλάβης: η γενικότερη κλινική εικόνα και συμπτωματολογία, το αν υπάρχουν βλάβες σε παρακείμενους ιστούς (έσω μηνίσκο, έσω πλάγιο σύνδεσμο, αρθρικό χόνδρο), το επίπεδο δραστηριότητας του ασθενούς. Το ότι το γόνατό σου δεν έχει αστάθεια στο τρέξιμο, κατα'αρχάς είναι θετικό. Λάβε υπ'όψιν σου όμως ότι πρέπει να προετοιμαστείς και για το άλμα σε μήκος, που σημαίνει πολλά άλματα και πολλές προσγειώσεις. Κανείς δεν σου εγγυάται ότι είτε σωρρευτικά, είτε με μια κακή προσγείωση, ο ήδη τραυματισμένος σύνδεσμος, δεν θα υποστεί πλήρη ρήξη (οπότε το χειρουργείο είναι μονόδρομος).
    Εξαιρετικά σημαντικό, είναι να επιλέξεις γιατρό (ορθοπεδικό προφανώς) που έχει εμπειρία στο γόνατο, ώστε να σε συμβουλεύσει ανάλογα, και (αν επιλεγεί η συντηρητική προσέγγιση), φυσικοθεραπευτή με ανάλογη εμπειρία.

    Καλή αποκατάσταση και καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

    ΥΓ
    Προφανώς εννοείς πρόσθιο χιαστό (υπάρχει και οπίσθιος).
    Για περαιτέρω μελέτη (αν και θα το έχεις ήδη κάνει), ψάξε Anterior Cruciate ligament (ACL) partial tear-injury-non surgical treatment-surgical treatment-rehabilitation.
    Last edited by Quarter; 05-06-23 at 10:20.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-06-23
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Καλώς την!

    Δύσκολο να προβλέψει κάποιος την πορεία μιας μερικής ρήξης πρόσθιου χιαστού. Η απόφαση για συντηρητική ή χειρουργική αποκατάσταση, συχνά δεν είναι καθόλου εύκολη. Πρέπει να συνεκτιμηθούν και άλλα πράγματα, εκτός από τον βαθμό καθαυτής της βλάβης: η γενικότερη κλινική εικόνα και συμπτωματολογία, το αν υπάρχουν βλάβες σε παρακείμενους ιστούς (έσω μηνίσκο, έσω πλάγιο σύνδεσμο, αρθρικό χόνδρο), το επίπεδο δραστηριότητας του ασθενούς. Το ότι το γόνατό σου δεν έχει αστάθεια στο τρέξιμο, κατα'αρχάς είναι θετικό. Λάβε υπ'όψιν σου όμως ότι πρέπει να προετοιμαστείς και για το άλμα σε μήκος, που σημαίνει πολλά άλματα και πολλές προσγειώσεις. Κανείς δεν σου εγγυάται ότι είτε σωρρευτικά, είτε με μια κακή προσγείωση, ο ήδη τραυματισμένος σύνδεσμος, δεν θα υποστεί πλήρη ρήξη (οπότε το χειρουργείο είναι μονόδρομος).
    Εξαιρετικά σημαντικό, είναι να επιλέξεις γιατρό (ορθοπεδικό προφανώς) που έχει εμπειρία στο γόνατο, ώστε να σε συμβουλεύσει ανάλογα, και (αν επιλεγεί η συντηρητική προσέγγιση), φυσικοθεραπευτή με ανάλογη εμπειρία.

    Καλή αποκατάσταση και καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

    ΥΓ
    Προφανώς εννοείς πρόσθιο χιαστό (υπάρχει και οπίσθιος).
    Για περαιτέρω μελέτη (αν και θα το έχεις ήδη κάνει), ψάξε Anterior Cruciate ligament (ACL) partial tear-injury-non surgical treatment-surgical treatment-rehabilitation.
    Προφανώς σκεφτομαι την χειρουργική επέμβαση ώστε να είμαι και πιο σίγουρη για τα πόδια μου,χωρίς φόβο.Ωστοσο φοβάμαι μήπως χρειαστώ αρκετό χρόνο αποκατάστασης και δεν προλάβω την επόμενη χρονιά ώστε να δώσω τα αθλήματα στις πανελλήνιες.

  4. #4
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    486

    Default

    Αν κάνεις χειρουργείο, ναι μεν θα χρειαστείς αρκετό χρόνο αποκατάστασης, αλλά μετά δεν θα έχεις το άγχος πιθανής ρήξης, όπως το έχεις τώρα (και είναι αναπόφευκτο να το έχεις).
    Αν προχωρήσεις συντηρητικά, η ορθότητα της επιλογής θα κριθεί μόνο εκ του αποτελέσματος. Κανένας γιατρός δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι προχωρώντας συντηρητικά, θα αποφύγεις το χειρουργείο. Δεν είσαι άτομο μειωμένης αθλητικής δραστηριότητας, οπότε ο κίνδυνος ρήξης πάντα υπάρχει. Ουσιαστικά παίζεις (όπως και ο γιατρός που θα γνωμοδοτήσει) με τις πιθανότητες.
    Θα σου πω και κάτι ακόμη (ως μπαμπάς). Είσαι (υποθέτω) 17-18 χρονών κορίτσι. Ακόμη και έναν χρόνο πίσω να πας (λόγω χειρουργείου), δεν έγινε και τίποτα. Η ζωή είναι μπροστά σου.

    Σου τονίζω πάλι, την τεράστια σημασία που έχει η σωστή επιλογή γιατρού, είτε για την επιλογή ή μη χειρουργικής αποκατάστασης, αλλά και για καθαυτή την επέμβαση.
    Last edited by Quarter; 05-06-23 at 11:27.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by Katie View Post
    Καλησπέρα! Έχω μια μερική ρήξη χιαστού στο πόδι,η οποία δεν με ενοχλεί στο τρέξιμο (νιώθω ότι πόδι μου σταθερό και σε ευθεία γραμμή και σε πλάγιες ασκήσεις).Έχω απλώς έναν πόνο αν το κουράσω.

    Όμως,εγώ σε ένα χρόνο θα δώσω για γυμναστική ακαδημία και με φοβίζουν λίγο τα αθλήματα.Πιστευετε θα μπορώ να ανταπεξέλθω χωρίς να σχισω ολοκληρωτικά τον χιαστό μου? (φυσικά θα κάνω φυσιοθεραπειες)
    Υποθέτω ότι τελειώνεις Β λυκείου, χειρουργείο να κάνεις αν είναι σίγουρο ότι απαιτείται.. Αλλά αυτά που είπες είναι αρκετά ασαφή, τι έπαθες και πότε, τι εξετάσεις σου έκαναν για τη διάγνωση, τι θεραπεία ακολούθησε ;
    Είμαι πρώην παθών με ρήξη πλάγιου (ή τουλάχιστον έτσι είχαν διαγνώσει τότε) και αποκαταστάθηκε χωρίς χειρουργείο, έχουν περάσει 25 χρόνια τώρα..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μερική ρήξη υπερακάνθιου & οστικο οίδημα
    By ursus in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 29-05-23, 01:59
  2. Μερική ρήξη τένοντα ώμου-ασκήσεις!
    By mary3101 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-18, 12:49
  3. Ασκήσεις Για Ρήξη Χιαστού!!!
    By Cerebrus in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 02-08-09, 00:47
  4. Μερική ρήξη μακρού προσαγωγού (Groin Strain)
    By v@g in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 35
    Last Post: 08-01-08, 21:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •