Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default Χρήση Ισομετρικών Ασκήσεων - Isometrics

    Yπαρχει καποιος να δωσει πληροφοριες για τις ισομετρικες ασκησεις? Οχι στο τι ειναι κ πως εκτελουνται αλλα αν μπορουν να αντικαταστησουν τις κλασσικες πολυαρθρικες στην αναπτυξη δυναμης η να γινει καποιος συνδυασμος κ των 2

    ευχαριστω!

  2. #2
    Bodybuilding Newbie marcovermars's Avatar
    Join Date
    31-08-10
    Posts
    93

    Default

    Oχι τις κλασσικες πολυαρθικες δεν μπορεις να τις αντικαταστησεις με ισομετρικες.
    Αυτες απο μονες τους χρησιμευουν περρισοτερο σε προγραμματα αποθεραπειας.
    Το πιο θεμιτο θα ειναι στο προγραμμα σου μαζι με ομοκεντρες και εκκεντρες κινησεις να συμπεριλαβεις και ισσομετρικη συσπαση.
    π.χ στις εκτασεις τετρακεφαλου 1)ομμοκεντρα(οταν σηκωνεις τα κιλα)χρονος εκτελεσης 1-2 .2)ισσομετρικη συσπαση για 1 δευτερολεπτο(οταν δεν νικας και δεν σε νικανε τα κιλα)3-εκεντρα(αρνητικα) χρονος εκτελεσης 1-2.
    Δοκιμασε το.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    ο χρονος εκτελεσης "1-2" τι σημαινει ρε παιδες;
    Get big or die trying!

  4. #4
    Junior Bodybuilder rackpull's Avatar
    Join Date
    09-07-12
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    Yπαρχει καποιος να δωσει πληροφοριες για τις ισομετρικες ασκησεις? Οχι στο τι ειναι κ πως εκτελουνται αλλα αν μπορουν να αντικαταστησουν τις κλασσικες πολυαρθρικες στην αναπτυξη δυναμης η να γινει καποιος συνδυασμος κ των 2
    ευχαριστω!
    Οι ισομετρικες δεν μπορουν να αντικαταστησουν αλλες ασκησεις εκτος και αν τις κανεις απο πολλες διαφορετικες γωνιες για να πιασεις ολο το ευρος κινησης της πραγματικης ασκησης
    Οι ισομετρικες συνιστωνται για ασκησεις οπου λογω τραυματισμου η ευαισθητης περιοχης δεν ειναι σωστο να χρησημοποιησεις βαρη πχ για το λαιμο.
    To συστημα dynamic tension του Charles Atlas που βαζει μερη του σωματος να βαζουν δυναμη το ενα εναντια στο αλλο και που το αναφερω γιατι πολοι το αναφερουν λανθασμενα σαν ισομετρικο μπορει πραγματι να αντικαταστησει τισ ασκησεις με βαρη και μηχανες σε μεγαλο βαθμο.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Οι ισομετρικές ασκήσεις αυξάνουν ταχύτητα και δύναμη και σε μικρότερο βαθμό τον όγκο των μυών (δηλαδή υπερτροφία), άρα σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις πολυαρθικές. Μπορούν να συνδιαστούν με οποιοδήποτε άλλο τρόπο άσκησης και να ενσωματωθούν στο πρόγραμμα με τα βάρη. 5-10 λεπτά είναι αρκετά για να βελτιώσεις την στατική μυική δύναμη. Αυτού του τύπου οι ασκήσεις δεν έχουν επίσης να προσφέρουν πολλά στο κάψιμο λίπους, στην αντοχή, στην ελαστικότητα των μυών και στην ευλυγισία των αρθρώσεων.

  6. #6

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Με τις ισομετρικές μπορείς να ανπτύξεις δύναμη σε μια συγκεκριμένη γωνία,χρειάζονται λιγότερο χρόνο και ενέργεια για να κάνεις το workout,μπορείς να διατηρήσεις το speed strength,δεν βάζουν μάζα,μπορείς για περισσότερο χρόνο να βγάζεις maximal effort από ότι με το DE.Δλδ μία ισομετρική μπορεί να ισοδυναμεί με αρκετές DE.
    Οι ισομετρικές δεν κάνουν για εφήβους ή αρχάριους προφανώς.κουράζουν το νευρικό επίσης,εάν κάνεις μόνο αυτές μπορεί να συμβεί μία έλλειψη coordination,το να κρατάς την αναπνοή σου για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις στο cardiovascular.

  7. #7
    Junior Bodybuilder rackpull's Avatar
    Join Date
    09-07-12
    Posts
    160

    Default

    προσοχη post με πολυ κειμενο

    Πριν απο 20 και βαλε χρονια χρησιμοποιουσα για 3-4 χρονια ενα ισομετρικο - ισοτονικο οργανο το bullworker-x5 και καμμια αλλου ειδους ασκηση<br>
    Δεν επρεπε να το ειχα σταματησει ποτε αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια<br>
    Τα αποτελεσματα <br>Το σωμα μου εγινε πολυ σκληρο με γραμμωση παντου αλλα χωρις καμμια&nbsp; υπερτροφια .
    Οι μυς εγιναν πολυ πυκνοτεροι.<br>Στους περισσοτερους μυς εγινα σαφως δυνατοτερος.Μου εδωσε και αντοχη.<br>
    Χωρις να κανω pushups δοκιμασα μια φορα και μπορουσα να κανω 50 ανετα.<br>
    Σε ενα μυ ειδικα μου εδωσε φοβερη δυναμη .Στα 40 και εχω πολυ μικροτερη δυναμη στο συγκεκριμενο μυ.<br>
    Μιλαω για τους μυς του αντιχειρα και της παλαμης.<br>Μπορουσα να σφιξω το χερι ενηλικα ανδρα κα να τον κανω να ουρλιασει απο τον πονο.
    Μπορουσα να παρω ενα αγουρο μηλο και να το λιωσω σφιγγοντας με το ενα χερι.<br>
    Αυτη την τρελλη δυναμη την απεκτησα μονο στους αντιχειρες και στη παλαμη.Εφυγε οταν σταματησα το μηχανημα.<br>
    Η εξηγηση μου τωρα ειναι οτι αυτοι οι μυς εχουν πολυ περιορισμενο ευρος γωνιας και το bullworker εχει πολλες ασκησεις που τους γυμναζουν απο ολες τις γωνιες<br>Αρα ισοτονικες συν ισομετρικες και γυμναση του μυ απο πολλες γωνιες ισον τρελλη δυναμη. <br>
    Θελω να πω και τα αρνητικα <br>Ειναι δυσκολο να βγει χρημα απο ισοτονικη ισομετρικη για&nbsp; δεν χρειαζεται γυμναστηριο και τα οργανα ειναι φθηνα.<br>
    Ειναι κρισημο να κανεις τισ ασκησεις σωστα και να νοιωθεις την ενταση στουσ συγκεκριμενουσ μυς.<br>
    φυσικα ΔΕΝ κρατας την αναπνοη σου σε ισοτονικες ισομετρικες ασκησεις.<br>
    Ειναι δυσκολο να μαθεις να κανεισ σωστα τισ ασκησεις.Τα αποτελεσματα ερχονται αργα θελεις χρονια υπομονης για πολυ καλα αποτελεσματα <br>
    Ειναι κουραστικο να κανεις την ιδια ασκηση 8 φορες&nbsp; για να πετυχεις ολες τις γωνιες.
    Καλη δυναμη με ισοτονικη πετυχαινεις για περιπου +15 μοιρες -15 μοιρες απο την γωνια που εκτελεισ την ασκηση&nbsp; οποτε με 8 διαφορετικες γωνιες εχεις καλυψει&nbsp; χονδρικα και με σιγουρια ολο το rom range of motion.<br>
    Οι ισοτονικες κουραζουν το νευρικο συστημα αν δινεις το 100 % σε καθε ασκηση . Λυση μη δινεις το 100 % στις ασκησεις.Δεν χρειαζεται .<br>
    Οι ποζες των bodybuilders ειναι πολλεσ φορες&nbsp; ισοτονικη με 100 % προσπαθεια και κρατημα αναπνοης στο τελος της διαδρομης του μυ και ναι φυσικα αυτο δινει την τελεια γραμμωση αλλα σε κανει να λιποθυμας κιολας καμμια φορα .
    Εμεις που δεν αγονιζωμαστε για βραβειο ΔΕΝ κραταμε την αναπνοη μας και ΔΕΝ τεντωνουμε τους μυς στο 100 %<br>
    Το μεγαλυτερο μειονεκτημα των ισοτονικων ειναι οτι δεν&nbsp; σου δινει καμμια υπερτροφια.Δεν φαινεσαι δυνατοτερος.
    Αν βγαλεις το μπλουζακι θα φανει οτι εισαι γραμμωμενοσ αλλα δεν μπορεισ να το βγαλεις στην πολη.
    Οι δικεφαλοι μου δεν ειχαν μεγαλωσει ουτε στο ελαχιστο. Ο δικεφαλος που ειχα ηδη εγινε σκληρος σαν ατσαλι αλλα αυτο δεν φαινεται ευκολα.Με λιγα λογια το bodybuilding effect που τραβαει το αντιθετο φυλο δεν παρουσιαστηκε.<br>Αυτα .<br><br><br>
    Last edited by rackpull; 09-07-12 at 22:37. Reason: χαθηκαν τα κενα

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by rackpull View Post
    προσοχη post με πολυ κειμενο

    Πριν απο 20 και βαλε χρονια χρησιμοποιουσα για 3-4 χρονια ενα ισομετρικο - ισοτονικο οργανο το bullworker-x5 και καμμια αλλου ειδους ασκηση<br>
    Πω πω φίλε τι μου θύμησες τώρα.. το bullworker το χε ο πατέρας μου όταν ήμουν πολύ μικρή.. Το θυμάμαι σαν όνειρο και μου χει μείνει η εικόνα που το παιρνα και έπαιζα μαζί του

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    κ πως μπορεις να αλλαζεις τις γωνιες για να αντικαταστησεις τις πολυαρθρικες?
    πχ μεχρι ποσες γωνιες πρεπει να κανεις για πιασει ολη τη διαδρομη στην μυικη ινα?

  10. #10

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    κατ'αρχήν που χάθηκες ρε μλκ?Πώς πάνε οι προπονήσεις?+11

    Δεν μπορούν να τις αντικαταστήσουν πλήρως ρε συ,έκανε και σωστό πόστ από πάνω η Ειρήνη.Τώρα όσο αναφορά στην ερώτησή σου αυτή θα προσπαθήσω να το προσεγγίσω με ό,τι γνωρίζω για τις ισομετρικές γενικώς και λίγο "συνδυαστικά"...

    Οι ισομετρικές μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα εάν maximal effort είναι ο στόχος του αθλούμενου.Θα πρέπει να γίνονται στην αρχή της κίνησης(εκεί που ξεκινά το tension)και στο "τέλος" της(...ή αλλιώς εκεί που έχουμε την στιγμή της μέγιστης δύναμης)στην εκάστοτε κίνηση που μας ενδιαφέρει ανάλογα με το σπορ.
    Η τάση στους μυς δεν θα πρέπει να κρατάται πάνω από 6 δευτερόλεπτα και θα πρέπει να ακολουθείται από μία φάση άμεσης χαλάρωσης.Γενικώς εφαρμόζονται σε μυς οι οποίοι είναι main muscles στην κίνηση που μας ενδιαφέρει κάθε φορά(αλλά ίσως να έχουν και θέση στην προπόνηση μυών που αποτελούν lagging muscle groups)
    2-3 σετς με διάλειμα 6-8 λεπτά ενδιάμεσα κατά τη διάρκεια των οποίων πραγματοποιούνται dynamic/stretching/relaxing κινήσεις.Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λέγεται ότι πρέπει να χρησιμοποιείται βάρος κατά 20-30% μεγαλύτερο από το καλύτερο competitive μας lift.Αυτό προφανώς παρουσιάζει άλλες δυσκολίες,του τύπου:Εάν ας πούμε έχω competitive best τα 200 κιλά SQ τότε θα πρέπει να παίξω(μιλάμε πως αυτο εφαρμόζεται όπου δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός για την εκτέλεση της επανάληψης/σετ)στα....260....χμμμ....no thanks ;)

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πάνο, είσαι σίγουρος γι'αυτά ?

    Απ'ότι ξέρω, οι επαναλήψεις κυμαίνονται στις 4-10 ανά σετ, με 30 sec διάλειμμα ανάμεσα στις επαναλήψεις και 1-2 λεπτά ανάμεσα στα σετ, με βάρος 80-100% του 1RM.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Έλα Αντώναρε!!!!ναι ρε φίλε,είμαι σίγουρος.Οι "επαναλήψεις" ας πούμε είναι γύρω στις 6-8(tensions-contractions)σε κάθε σετ και το διάλειμα μεταξύ αυτών,όσο παράξενο και εάν ακουστεί,είναι αυθαίρετο...

    ρε εσύ είσαι εκεί στις φωτογραφίες με την Ειρήνη??Είσαι μοσχάρι φίλε ε?Γαμώ!

  13. #13
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    xa!!!!!!!!!!! ο γυδοβοσκος αποκαλυφτηκε...!!!!!!

    οταν μεγαλωσω θελω να γινω και γω ακριβως ετσι!!!!

    σορρυ για το οφφ παιδια αλλα θα εκανα εκρηξη αν δεν μιλαγα...ε Αντωνη?????????????
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  14. #14
    Junior Bodybuilder rackpull's Avatar
    Join Date
    09-07-12
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    κ πως μπορεις να αλλαζεις τις γωνιες για να αντικαταστησεις τις πολυαρθρικες?
    πχ μεχρι ποσες γωνιες πρεπει να κανεις για πιασει ολη τη διαδρομη στην μυικη ινα?
    Με 7-8 γωνιες πιανεις ολη τη διαδρομη.
    Εξομειωνεις την ασκηση στην αρχη της διαδρομης στο τελος της διαδρομης και σε μερικες γωνιεσ μεσα στη διαδρομη.
    Βασικα οι ισοτονικες ασκησεις δεν ειναι το δωρο του θεου . Ειναι επιπονες και πολυ βαρετες.
    Αλλα ειναι η μοναδικη εναλακτικη λυση για να δυναμωσεις πολυ αν πχ εισαι
    Γερος ή γρια.Εισαι σακατης.Εχεις ιατρικα προβληματα.(Δεν εχεισ καθολου ευλιγυσια για τα ποδια ειδικα) Δεν μπορεις να κανεις bodybuilding h powerlifting προφανως. Ειναι ασφαλες ομως και αποτελεσματικο να κανεις ισοτονικες και ισομετρικες
    Εισαι φτωχος σε επιπεδα τριτου κοσμου με bodybuilding h powerlifting ακομα και αν πληρωσεις τα μηχανηματα και τα γυμναστηρια θα βαλεισ μυς και θα πρεπει να πληρωνεις τα διπλα σε φαγητο (δεν μπορεισ γιατι εισαι φτωχος ) με την ισοτονικη οι μυσ που εχεις ηδη λειτουργουν πολυ πιο αποτελεσματικα δεν θελεις περισσοτερο φαγητο.
    Τελος η ισοτονικη ειναι αποτελεσματικη αν εισαι αθλητης και σε καμοια περιπτωση δεν θελεισ να βαλεις βαρος πχ για να μην αλλαξεισ κατηγορια .
    Αυτη που ασκουνται πολυ με ισοτονικη ειναι οι saolin μοναχοι. Γινονται τρελοι mma .Αλλα η ζωη που κανουν ειναι φρικη.
    Οταν ημουν μικρος ειχα bullworker . Και τωρα εχω . Αλλα τωρα που εχω περισσοτερα λεφτα και περισσοτερη γνωση εχω και power rack και πανγκο και ολυμπιακα βαρη αν με ποιανεις .

    edit προσθεση
    στις ισοτονικες που γνωριζω εγω χρησιμοποιουμε τιs ασφαλειες του smith η του power rack για να ακινητοποιησουμε την ολυμπιακη αδεια μπαρα και μετα τραβαμε τη μπαρα σαν να καναμε την ασκηση . Δεν γνωριζω να χρησιμοποιυμε βαρη .Το πολυ να χρησιμοποιησουμε ελαστικες ταινιες που να δενονται στην μπαρας και στιςασγαλειες για να πετυχουμε και λιγο κινηση . Αν ειμαστε φτωχοι κρατανε τις ακρες της αδειας μπαρας 2 φιλαρακια για να την ακινητοποιησουναι η ενα γερο φιλαρακι και την μπλοκαρουμε απο την αλλη μερια (και χρησιμοποιουμαι απλη μπαρα)
    τελος edit προσθεσης
    Last edited by rackpull; 11-07-12 at 22:50. Reason: προσθετω

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Έλα Αντώναρε!!!!ναι ρε φίλε,είμαι σίγουρος.Οι "επαναλήψεις" ας πούμε είναι γύρω στις 6-8(tensions-contractions)σε κάθε σετ και το διάλειμα μεταξύ αυτών,όσο παράξενο και εάν ακουστεί,είναι αυθαίρετο...

    ρε εσύ είσαι εκεί στις φωτογραφίες με την Ειρήνη??Είσαι μοσχάρι φίλε ε?Γαμώ!
    Χμμμ...Πράγματι το διάλειμμα, έχει πολλές διαφορές όσο το ψάχνεις....

    ΛΟΛ εγώ είμαι στη φώτο.

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    xa!!!!!!!!!!! ο γυδοβοσκος αποκαλυφτηκε...!!!!!!

    οταν μεγαλωσω θελω να γινω και γω ακριβως ετσι!!!!

    σορρυ για το οφφ παιδια αλλα θα εκανα εκρηξη αν δεν μιλαγα...ε Αντωνη?????????????
    Εσύ θα εκραγείς έτσι που φούσκωσες !!

    Χαχαχα να'στε καλά παιδιά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    κ πως μπορεις να αλλαζεις τις γωνιες για να αντικαταστησεις τις πολυαρθρικες?
    πχ μεχρι ποσες γωνιες πρεπει να κανεις για πιασει ολη τη διαδρομη στην μυικη ινα?
    Διάβαζα κάτι ρε greek lover και έπεσα πάνω σε αυτό...
    Για τις ισομετρικές που μας έχεις φάει το Θεό(ΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟ)εδώ και τόσο καιρό(ΛΟΛΟΛΟΛΟ),είναι πολύ specific ρε φίλε στη γωνία που θα τις χρησιμοποιήσεις για αυτό είπε και ο rackpull πως χρειάζονται πολλές γωνίες γιατί δυναμώνεις ligaments/tendons,πέρα από τα άλλα,μόνο σε αυτή τη συγκεκριμένη γωνία που τα χρησιμοποιείς.(δεν έχεις αλλαγή στο joint angle για αυτό συμβαίνει τοιουτοτρόπως λολ)
    Εντάξει απλά είξπα να το ποστάρω για παραπάνω info,DA FUCK?lol

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    βασικα μπαινω στρατο τον μαρτιο κ εψαχνα καμια εναλλακτικη για να μην γινω τελειως μπουχεσακος

    ειδικα αν με πανε σε κανα κωλονησο τι να κανω?αλλα μαλλον κανα τακ τζαμπ κ πλυομετρικα πουσαπς να κρατησω λιγο ερεθισμα

    μετα το τριμηνο θα βρω κανα βυσμα να ερθω αθηνα κ θα βγαινω 2 φορες σιγουρα την βδομαδα κ να μαζευω τα ασημαζευτα λολ

  18. #18
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    βασικα μπαινω στρατο τον μαρτιο κ εψαχνα καμια εναλλακτικη για να μην γινω τελειως μπουχεσακος

    ειδικα αν με πανε σε κανα κωλονησο τι να κανω?αλλα μαλλον κανα τακ τζαμπ κ πλυομετρικα πουσαπς να κρατησω λιγο ερεθισμα

    μετα το τριμηνο θα βρω κανα βυσμα να ερθω αθηνα κ θα βγαινω 2 φορες σιγουρα την βδομαδα κ να μαζευω τα ασημαζευτα λολ
    ....αν σε φερουν Κυπρου για ελα απο δω να κανουμε προπονησεις παρεα στις εξοδους σου...!!!!!

    αλλα γιαυτο που ειπες περι κωλονησο...θα κανουμε μονο squat...
    Last edited by Leo 11; 20-07-12 at 12:26.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    xaxa :)

    βασικα τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα να παω σε νησι γιατι η θητεια θα ειναι καλοκαιρι παρα να με στειλουν σε κανα εβρο αν κ θα πρσπαθησω να μπω κανα πολεμικο μουσειο να φυλαω τα συνορα μας απο τους πακιστανους κ τους μπακλαντεσιανους που θα βολταρουν απεξω ολη μερα χαχα λολ

  20. #20

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    ^^αυτό να κάνεις και όποιος έρχεται να τον στέλενεις subito πίσω./


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χρήση Κρεατίνης
    By geop in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 27
    Last Post: 11-10-12, 09:27
  2. Χρήση ΖΜΑ & αλκοόλ
    By juniorjack in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-10, 14:01
  3. Άσκοπη η χρήση ΑΑΣ (?)
    By kinetha in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 23
    Last Post: 07-10-08, 12:48
  4. Χρήση της πολυβιταμίνης.
    By left24 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 31-03-08, 07:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •