Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 31
  1. #1
    New Bodybuilder Pit_Bull's Avatar
    Join Date
    22-01-12
    Posts
    3

    Default Η διατροφή μου για μυικό όγκο

    Καλησπέρα σε όλους..

    1ο γεύμα:
    100 γρ. quaker,200 ml γάλα 1.5%,1 scoop protein(8 πηγών),1 μπανάνα,2 μπισκότα digestive
    Όλα αυτά στο blender. + 1 πολυβιταμίνη

    2o γέυμα:
    Υδατάνθρακας: 250 gr. μακαρόνια/250 gr ρύζι/400 gr.βραστή πατάτα/250 gr.γλυκοπατάτα/100 gr.μαύρο ψωμί/300 gr. φασόλια μαυρομάτικα/300 gr. στραγγισμένες φακές
    Πρωτείνη: 130 gr. στήθος κοτόπουλο/125 gr. μοσχαρίσιο μπιφτέκι/8 ασπράδια αυγού/1 κονσέρβα τόνο σε νερό/1 κονσέρβα σολομό/1 μοσχαρίσια μπριζόλα(άπαχη)
    Συνοδεύται με σαλάτα εποχής με 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο ή 1 softgel flaxseed oil


    3o γεύμα:

    Εναλλαγή του 2ου
    Συνοδεύται με σαλάτα εποχής με 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο ή 1 softgel flaxseed oil
    ___________
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    ___________

    Μεταπροπονητικό: 1,5 scoop whey + 70 gr. δεξτρόζη

    4ο γέυμα:
    Εναλλαγή του 2ου
    Συνοδεύται με σαλάτα εποχής με 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο ή 1 softgel flaxseed oil

    5ο γέυμα:
    400 gr. γιαούρτι 2% + 20 αμύγδαλα/φουντούκια/καρύδια

    Προσπαθώ να αποφέυγω τη μονότονη διατροφή γι'αυτο και όπως είδατε χρησιμοποιώ αρκετές ενναλαγές καθημερινά.Οι ποσότητες είναι standar έτσι ώστε η πηγή πρωτείνης να αποδίδει 30-35 Gr. πρωτείνη και η πηγή υδατάνθρακα να αποδίδει τουλάχιστον 60-65 gr. υδατάνθρακα ανα γεύμα.(οι ποσότητες έιναι υπολογισμένες μέσα απο γνωστό βιβλίο-θερμιδομετρητή)

    RMR: 2322
    BMR: 3000
    Bάρος: 81 kg
    Ύψος: 1,83 m
    Ηλικία: 21
    Fat: 11.1 %

    Περιμένω γνώμες και κριτικές όποιες και αν είναι αυτές..Ευχαριστώ!

    Last edited by Pit_Bull; 22-01-12 at 19:28.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Ωραία η διατροφή !!

    Μόνο τα ψωμιά προσπάθησε να περιορίσεις όσο μπορείς. Η δεξτρόζη νομίζω ότι είναι πάρα πολλή. Πάνω από 30-35 γρ δε νομίζω ότι σου χρειάζονται. Αν και θα προτιμούσα 1 μπανάνα.

    Τέλος, ελπίζω η διατροφή να σε καλύπτει από μάκρος.

    Πρωτεΐνες 210
    Υδατάνθρακες 500
    Λιπαρά 70
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    09-01-12
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    85

    Default

    Βασικά συμφωνώ με το πλάνο σου,αν και προσωπικά θα έκανα 150-160γρ το κοτόπουλο 170-180γρ το μοσχάρι και 200γρ το ψάρι, όσο και αν σου φαίνεται παράξενο το στήθος κοτόπουλο έχει την περισότερη πρωτεϊνη περίπου 28γρ στα 100γρ, 21 το μοσχάρι και λίγο λιγότερο τα περισσότερα ψάρια.Αν υπολογίσεις ότι τα περισσότερα κρέατα που τρώμε συνήθως είναι μαζικής παραγωγής και όχι ελευθερας βοσκής τότε χάνουν και λίγο σε απόδοση πρωτεϊνης (συφωνά με μελέτες).Επίσης οι φακές περιέχουν 28γρ πρωτεϊνης και 57γρ υδατ ανα 100γρ (κάτι παρόμοιο και τα φασόλια) αλλά λείπουν κάποια βασικά αμινοξέα τα οποία μπορείς να συμπληρώσεις με τυρί η επιπλέον αμινοξέα αν και αυτά είναι ψιλά γράμματα πιστεύω.Δεν νομίζω οτι η απλή πατάτα έχει τόσο λιγότερο υδατ ώστε να χρειάζεται 400γρ.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    09-01-12
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    85

    Default

    [QUOTE=cuban;979324]



    Τέλος, ελπίζω η διατροφή να σε καλύπτει από μάκρος.

    Πρωτεΐνες 210
    Υδατάνθρακες 500
    Λιπαρά 70[/QUOTEΠολύ συμαντικό!

  5. #5
    New Bodybuilder Pit_Bull's Avatar
    Join Date
    22-01-12
    Posts
    3

    Default

    Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τις πληροφορίες..

    Cuban ο λόγος που βάζω 70 γρ. δεξτρόζη είναι ότι απο ψάξιμο που έχω κάνει στο ίντερνετ αλλά και σε διάφορα περιοδικά είναι ότι ο υδατάνθρακας που πρέπει να μπαίνει μετά τη προπόνηση σε φάση όγκου κυμαίνεται 0,6-0,9 ανά κιλό άπαχης μάζας..(εγώ αντε να βάζω 5-6 γρ παραπάνω). Όσο για τα ψωμιά τα αποφεύγω όσο μπορώ..

    Φίλε yzf μου αναφέρεις ότι τα 100 γρ κοτόπουλο περιέχουν 28 γρ πρωτείνη και μου προτείνεις να το ανεβάσω σε 150 γρ,δλδ.---> 42 γρ.πρωτείνη(με βάση τις δικές σου μετρήσεις).Λίγο υπερβολή για μένα αφου προσπαθώ να μην υπερβαίνω τα 35 γρ πρωτεινη ανα γεύμα..Πέρα από αυτό θέλω να μου πεις που έχεις βρει ότι οι φακές έχουν 28 γρ πρωτείνη και 57 γρ υδατάνθρακα ανα 100 γρ. Σε ρωτάω μη τυχόν και αυτό το βιβλίο-θερμιδομετρητη που συμβουλεύομαι δεν είναι και τόσο αξιόπιστο και ίσως να πρέπει να αλλάξω..
    Και όσο για τη πατάτα(βρασμένη) τα 400 γρ που έχω υπολογίσει αποδίδουν 266 θερμίδες. 7 γρ πρωτείνη, 58 γρ υδατάνθρακα και 0,4 γρ λίπος..Γιαυτο και βάζω και τόσο!

    Φιλικά!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    09-01-12
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    85

    Default

    [QUOTE=Pit_Bull;979374]Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τις πληροφορίες..

    Cuban ο λόγος που βάζω 70 γρ. δεξτρόζη είναι ότι απο ψάξιμο που έχω κάνει στο ίντερνετ αλλά και σε διάφορα περιοδικά είναι ότι ο υδατάνθρακας που πρέπει να μπαίνει μετά τη προπόνηση σε φάση όγκου κυμαίνεται 0,6-0,9 ανά κιλό άπαχης μάζας..(εγώ αντε να βάζω 5-6 γρ παραπάνω). Όσο για τα ψωμιά τα αποφεύγω όσο μπορώ..

    Φίλε yzf μου αναφέρεις ότι τα 100 γρ κοτόπουλο περιέχουν 28 γρ πρωτείνη και μου προτείνεις να το ανεβάσω σε 150 γρ,δλδ.---> 42 γρ.πρωτείνη(με βάση τις δικές σου μετρήσεις).Λίγο υπερβολή για μένα αφου προσπαθώ να μην υπερβαίνω τα 35 γρ πρωτεινη ανα γεύμα..Πέρα από αυτό θέλω να μου πεις που έχεις βρει ότι οι φακές έχουν 28 γρ πρωτείνη και 57 γρ υδατάνθρακα ανα 100 γρ. Σε ρωτάω μη τυχόν και αυτό το βιβλίο-θερμιδομετρητη που συμβουλεύομαι δεν είναι και τόσο αξιόπιστο και ίσως να πρέπει να αλλάξω..
    Και όσο για τη πατάτα(βρασμένη) τα 400 γρ που έχω υπολογίσει αποδίδουν 266 θερμίδες. 7 γρ πρωτείνη, 58 γρ υδατάνθρακα και 0,4 γρ λίπος..Γιαυτο και βάζω και τόσο!

    Φιλικά![/QUOTE Φίλε μου έχεις δίκιο για τα 42γρ όμως σου γράφω οτί τα περισσότερα κρέατα που τρώμε συνήθως είναι μαζικής παραγωγής και όχι ελευθερας βοσκής τότε χάνουν και λίγο σε απόδοση πρωτεϊνης (συφωνά με μελέτες) και αυτό μερικές φορές μπορεί να φτάνει στο 70% απο αυτό που υπολογίζουμε,για το λογο αυτό σου λέω 150γρ κοτ για να είσαι σίγουρος οτι είσαι καλυμένος (7γρ πάνω δεν θα κάνουν ζημία).Όταν θέλω να βρώ τα macros μιας τροφής κάνω την ερώτηση στο GOOGLE ελληνικά και αγγλικά και έτσι το διασταυρώνω από πολλές πηγές και δεν βασίζομαι μόνο σε μια.Αυτα για τις φακές και την πατάτα η οποια θα σου δώσει 20γρ υδατ στα 100γρ σύμφωνα με αυτά που βρίσκω στο GOOGLE.Τα λέμε φίλε μου!

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Pit_Bull View Post
    Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τις πληροφορίες..

    Cuban ο λόγος που βάζω 70 γρ. δεξτρόζη είναι ότι απο ψάξιμο που έχω κάνει στο ίντερνετ αλλά και σε διάφορα περιοδικά είναι ότι ο υδατάνθρακας που πρέπει να μπαίνει μετά τη προπόνηση σε φάση όγκου κυμαίνεται 0,6-0,9 ανά κιλό άπαχης μάζας..(εγώ αντε να βάζω 5-6 γρ παραπάνω). Όσο για τα ψωμιά τα αποφεύγω όσο μπορώ..

    Φίλε yzf μου αναφέρεις ότι τα 100 γρ κοτόπουλο περιέχουν 28 γρ πρωτείνη και μου προτείνεις να το ανεβάσω σε 150 γρ,δλδ.---> 42 γρ.πρωτείνη(με βάση τις δικές σου μετρήσεις).Λίγο υπερβολή για μένα αφου προσπαθώ να μην υπερβαίνω τα 35 γρ πρωτεινη ανα γεύμα..Πέρα από αυτό θέλω να μου πεις που έχεις βρει ότι οι φακές έχουν 28 γρ πρωτείνη και 57 γρ υδατάνθρακα ανα 100 γρ. Σε ρωτάω μη τυχόν και αυτό το βιβλίο-θερμιδομετρητη που συμβουλεύομαι δεν είναι και τόσο αξιόπιστο και ίσως να πρέπει να αλλάξω..
    Και όσο για τη πατάτα(βρασμένη) τα 400 γρ που έχω υπολογίσει αποδίδουν 266 θερμίδες. 7 γρ πρωτείνη, 58 γρ υδατάνθρακα και 0,4 γρ λίπος..Γιαυτο και βάζω και τόσο!

    Φιλικά!
    Καλησπέρα.

    Τις αναλογίες που λες τις ξέρω φίλε μου. Απλά είναι μεγάλη ποσότητα απλών σακχάρων. Καλύτερα να πάρεις την ίδια ποσότητα υδατανθράκων, από ποιοτικούς υδατάνθρακες. Βέβαια, η τελική επιλογή είναι δική σου.

    Για macros τροφών κοίταξε σε αυτά τα 2 λινκ. Χρησιμποίησε ένα από τα 2 για όλες τις τροφές, ώστες να μη μπερδεύεσαι...

    http://www.calorieking.com/

    http://nutritiondata.self.com/

    Για την πατάτα είσαι σωστός.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Bodybuilding Newbie opt1mus's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    6

    Default

    Φίλε Pit_Bull μου φαίνεται πολύ καλή διατροφή και θα συμφωνούσα με τον cuban να αποφεύγεις το ψωμί γιατί είναι υδατάνθρακας γρηγορης αφομείωσης πράγμα που χρειάζεσαι μόνο στο μεταπροπονητικό κυρίως. αυτό σημαίνει ότι θα σου αποδώσει λίπος σε σχέση με τους άλλους που γράφεις οι οποίοι είναι αργης αφομείωσης και δεν θα σου προκαλέσουν κάτι τετοιο. Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω γιαυτό που λές ότι οι πρωτείνες είναι υπολογισμένες να λαμβάνεις 30-35 gr.. στις ποσότητες πχ 130 gr. στήθος κοτόπουλο/125 gr. μοσχαρίσιο μπιφτέκι εννοείς μαγειρεμένα?? γιατί το χω απορία και εγω στη διατροφή μου πόσα γραμμαρια απο κρέας (μαγειρεμένο) να καταναλώνω στα γεύματα μου...

  9. #9
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post

    Μόνο τα ψωμιά προσπάθησε να περιορίσεις όσο μπορείς.
    το ψωμι απο την στιγμη που ειναι ολικης αλεσης γιατι να το περιορίσει;

  10. #10
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Και ολικης να ναι το ψωμι παλι σε παχαινει απο οσο ξερω!Για αυτο καλο ειναι να καταναλωνετε σε μικρες ποσοτητες!Να μην τρωει μια φρατζολα στην καθησια του !
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ο τρόπος παρασκευής του ψωμιού είναι ένας. Το υλικό είναι κοινό. Απλά τα μαύρα άλευρα έχουν υποστεί λιγότερη επεξεργασία και έχουν παραπάνω φυτικές ίνες.

    Άρα είναι, είναι ΛΙΓΟ καλύτερη επιλογή από το λευκό ψωμί.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    υπάρχει ψωμι ολικης με περιπου 80% αλευρι ολικής και 20% σκληρο μαζι με το προζυμι (τα ψωμια συνηθως στα πρατηρια ειναι 50% ολικης 50% σκληρο) συν αλατι και νερο

    η επεξεργασια ποια ειναι; που το σιταρι μαζι με το φυτρο γινεται αλευρι; ή που εχει 20% σκληρο αλευρι;

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πάμε άλλη μια φορά....

    Έχεις κοινό υλικό (= άλευρα) και κοινό τρόπο παρασκευής (=ψήσιμο στο φούρνο). Το αποτέλεσμα, είναι να έχεις υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη.

    Αν δεν το καταλάβεις και τώρα, δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Multi grain bread Low 48
    Whole grain Low 50



    White bread High 71
    White rolls High 73
    Baguette High 95



    White bread 64-87 - averages 70 and 73
    Whole wheat bread made with whole wheat flour - 52-87 average 71
    Wheat bread made with 50% cracked wheat kernels 58
    Wheat bread made with 75% cracked wheat kernels 48


    εγω δεν βλέπω να ειναι λιγο αλλα πολυ καλυτερη επιλογη απο το ασπρο,οπως εγραψα και παραπάνω παιζει τεραστιο ρόλο η περιεκτικότητα αλευριου ολικης που υπάρχει στο ψωμι

    πηγη: http://lowcarbdiets.about.com/od/wha...cindlist_2.htm

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Δανάη View Post
    Multi grain bread Low 48
    Whole grain Low 50
    Αυτά βρίκονται στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.

    Τέτοια αρτοσκευάσματα, γίνονται μόνο με πλήρη απουσία λευκών άλευρων στη σύστασή τους, και μόνο εφόσον χρησιμοποιηθεί πραγματικό προζύμι. Όχι μαγιά που χρησιμοποιείται αντ'αυτού....

    Υ.Γ. το site που παρέθεσες, γενικά δεν είναι πολύ αξιόπιστο.... Πρόσεχε τι διαβάζεις εκεί μέσα και προσπάθησε να το διπλοτσεκάρεις από καλύτερες πηγές.

    Έχω διαβάσει πολλέςασυναρτησίες εκεί μέσα για πολλά διαφορετικά θέματα....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    δεν διαβαζω το συγκεκριμένο site,απλα δεν μπορεσα να βρω το αρθρο που ειχα διαβασει παλαιοτερα και επεσα πάνω σε αυτο που τα έγραφε σχεδον τα ιδια

    ακομη μερικες αναξιοπιστες πηγες που δινουν στο μαυρο και πολυσπορο ψωμι γυρω στο 50

    http://www.secretsofhealthyeating.co...emic-load.html
    http://www.gilisting.com/glycemic-in...ain-bread.html

    παμε για αλλη μια φορα

    αν το ψωμι εχει φτιαχτει απο απο τουχαλιστον 80% αλευρι ολικης ο g.i. μπορει να ειναι γυρω στο 50
    τα περισσοτερα ψωμια φτιαχνονται με 50-50 γι'αυτο και ο gi οπως ειναι λογικο ειναι λιγο πιο κάτω απο αυτον του ασπρου


    μπορω να σου βρω πολλες πηγες οπου δινουν στο μαυρο ψωμι gi πάνω απο 70 αλλα καμια δεν αναφερει το ποσοστο αλευρων,
    παρεθεσε μου εσυ μια αξιοπιστη πηγη για μαυρο ψωμι, η οποια να ανεφερει το ποσοστο αλευριου ολικης που περιεχει μαζι με τον g.i.

  17. #17
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Από τη στιγμή που το μείγμα άλευρων περιέχει λευκό αλεύρι μέσα, τότε το G.I. εκτοξεύεται.

    Π.χ. 80 % κριθινο + 20 λευκό -> 67-70 G.I.

    Πηγή : Am.J.Clin.Nutr. (διεθνείς κατάλογοι γλυκαιμικού δείκτη)

    Το G.I. 50 που λες εσύ, μπορεί να επιτευχθεί μόνο αν δεν υπάρχει καθόλου λευκό αλεύρι, πράγμα που δε γίνεται σε κανένα αρτοπαρασκεύασμα. Γι'αυτό έχει νόημα μόνο σε θεωρητική συζήτηση. Μάλιστα, τα περισσότερα αρτοπαρασκευάσματα περιέχουν συνήθως 40-60 % λευκό αλεύρι.

    Τέλος, ένας άλλος τρόπος να μειώσεις το G.I. που λες, είναι το αληθινό προζύμι, και όχι η μαγιά που χρησιμοποιείται συνήθως. Αυτά τα 2 δεν έχουν καμία σχέση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ρε παιδιά, επειδή ζαλίστηκα με όλα αυτά.. επί της ουσίας ποια ακριβώς η διαφορά;!!! Γιατί βλέπω πως τελικά έχουμε χάσει το δάσος. Αν μια φέτα ψωμί έχει γλυκαιμικό δείκτη 49 αντί για 50;

  19. #19
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ρε παιδιά, επειδή ζαλίστηκα με όλα αυτά.. επί της ουσίας ποια ακριβώς η διαφορά;!!! Γιατί βλέπω πως τελικά έχουμε χάσει το δάσος. Αν μια φέτα ψωμί έχει γλυκαιμικό δείκτη 49 αντί για 50;
    Eλα ντε.....Να διαφωνουσαν τουλαχιστον για κατι ποιο ουσιωδες ,τοσα αναπαντητα ερωτηματα υπαρχουν ,πχ το σημειο G μυθος η οχι
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  20. #20
    Bodybuilding Newbie opt1mus's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ρε παιδιά, επειδή ζαλίστηκα με όλα αυτά.. επί της ουσίας ποια ακριβώς η διαφορά;!!! Γιατί βλέπω πως τελικά έχουμε χάσει το δάσος. Αν μια φέτα ψωμί έχει γλυκαιμικό δείκτη 49 αντί για 50;
    η διαφορά είναι ότι το ψωμί καλύτερα να αποφεύγετε γιατί είναι γρήγορης αφομίωσης και προκαλεί ψωμάκια :p βέβαια είδα σε ένα περιοδικό ότι κάνει για μεταπροπονητικός υδατανθρακας το ολικής αλεσης. μου φάνηκε κουφό αλλά είχε δίκιο τελικά..

  21. #21
    Bodybuilding Newbie opt1mus's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    6

    Default

    αν κάποιος ξέρει αυτο που ρώτησα ότι δλδ πόσα gr μαγειρεμένου κοτοπουλου/χοιρινου/μοσχαρι/ψαρι δίνουν 30-35 gr πρωτεινες...

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by opt1mus View Post
    η διαφορά είναι ότι το ψωμί καλύτερα να αποφεύγετε γιατί είναι γρήγορης αφομίωσης και προκαλεί ψωμάκια :p βέβαια είδα σε ένα περιοδικό ότι κάνει για μεταπροπονητικός υδατανθρακας το ολικής αλεσης. μου φάνηκε κουφό αλλά είχε δίκιο τελικά..
    Εγώ λέω να φάμε ψωμάκι όσο το χουμε (αστειεύομαι)

    Για ότι τρόφιμο θες μπορείς να δεις σε αυτό το σάιτ

    http://www.calorieking.com/

  23. #23
    Bodybuilding Newbie opt1mus's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγώ λέω να φάμε ψωμάκι όσο το χουμε (αστειεύομαι)

    Για ότι τρόφιμο θες μπορείς να δεις σε αυτό το σάιτ
    έχεις ένα δίκιο.. ευχαριστώ πολύ!

  24. #24
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Από τη στιγμή που το μείγμα άλευρων περιέχει λευκό αλεύρι μέσα, τότε το G.I. εκτοξεύεται.

    Π.χ. 80 % κριθινο + 20 λευκό -> 67-70 G.I.

    Πηγή : Am.J.Clin.Nutr. (διεθνείς κατάλογοι γλυκαιμικού δείκτη)

    Το G.I. 50 που λες εσύ, μπορεί να επιτευχθεί μόνο αν δεν υπάρχει καθόλου λευκό αλεύρι, πράγμα που δε γίνεται σε κανένα αρτοπαρασκεύασμα. Γι'αυτό έχει νόημα μόνο σε θεωρητική συζήτηση. Μάλιστα, τα περισσότερα αρτοπαρασκευάσματα περιέχουν συνήθως 40-60 % λευκό αλεύρι.

    Τέλος, ένας άλλος τρόπος να μειώσεις το G.I. που λες, είναι το αληθινό προζύμι, και όχι η μαγιά που χρησιμοποιείται συνήθως. Αυτά τα 2 δεν έχουν καμία σχέση.


    αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα....το κριθινο αλευρι τι σχεση εχει με το ολικης;;;; κριμα δεν πιστευα οτι εισαι τετοιο ατομο,για μενα τελειωνει η συζητηση εδω

    Καρδουλα "μαλώνουμε" γιατι εγω ανεφερα οτι υπάρχει μαυρο ψωμι με προζυμι και 80% αλευρι ολικης το οποιο εχει χαμηλο g.i. (γυρω στο 50) ενω cuban λεει οτι δεν υπάρχει τετοιο ψωμι αλλα ακομη και να υπήρχε θα ειχε πολυ υψηλοτερο g.i.,υπάρχουν φουρνοι που βγαζουν τετοια ψωμια ρωτήστε


    αν καποιος εχει διαβητικο στην οικογένεια και υπάρχει μετρητης ζαχάρου μπορει να κάνει το εξης πειραμα, φάτε το πρωι μαυρο ψωμι με αδειο στομαχι και μετα απο περιπου μια ώρα μετρηστε το ζαχαρο σας,επαναλάβετε με ασπρο

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Δανάη View Post
    αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα....το κριθινο αλευρι τι σχεση εχει με το ολικης;;;; κριμα δεν πιστευα οτι εισαι τετοιο ατομο,για μενα τελειωνει η συζητηση εδω
    Κάτσε ρε Δανάη θα μας τρελάνεις...
    Υποτίθεται πως γίνεται μια κουβέντα (που ειλικρινά απορώ αν κανείς που διαβάζει μπορεί να βγάλει άκρη..) Που κολλάει αυτό το σχόλιο που πέταξες;!

  26. #26
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Καρδουλα μου,μιλάμε για αλευρι σιτου ολικης και του ζητάω να βρει μια αξιοπιστη πηγη η οποια να αναφερει τα ποσοστα αλευρων και τον gi... γιατι οι δικες μου πηγες που παρεθεσα παραπάνω ειναι αναξιοπιστες και αυτος μου παραθετει ψωμι με κριθινο αλευρι!!!! ειναι να μην τρελαινομαι;;; εκτος αν νομιζει οτι το σιταρι και το κριθαρι ειναι το ιδιο πράγμα

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ρε συ Δανάη χαλάρωσε κοπέλα μου, μη τσιτώνεσαι για τέτοια πράγματα Θα τρελαθείς τώρα για τα αλεύρια και τα ψωμιά;
    Την άποψή του παρέθεσε ο άνθρωπος. Συζήτηση γίνεται. Αν δε συμφωνείς δεν υπάρχει θέμα, αλλά είναι άδικο να μιλάς έτσι ειδικά για τον Αντώνη που δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα..

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Και για να ελαφρύνουμε το κλίμα, τσακώστε από ένα κουλουράκι ο καθένας, κριθαρένιο/σταρένιο, ότι γουστάρετε, χαχα

    koulouri.jpg

  29. #29
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Και για να ελαφρύνουμε το κλίμα, τσακώστε από ένα κουλουράκι ο καθένας, κριθαρένιο/σταρένιο, ότι γουστάρετε, χαχα

    koulouri.jpg
    Εεεεεεε...! Τα κουλουρια μου , τι θα φαω εγω αυριο αυτα ειναι δικα μου
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Εεεεεεε...! Τα κουλουρια μου , τι θα φαω εγω αυριο αυτα ειναι δικα μου

    Σουτ βρε, θα σου πάρω άλλα εσένα, πιο φρέσκα.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφη-πρόγραμμα γυμναστικής για μυικό όγκο
    By zisgeo in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-11, 10:06
  2. Η Διατροφή μου για μυικό όγκο
    By Billy D in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-11, 22:36
  3. Η Διατροφή Μου Για Μυικό Όγκο!
    By k0stas90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 33
    Last Post: 28-09-10, 23:42
  4. Διατροφή Βοdybuilding Για Μυικό Όγκο & Απορίες!
    By nighthawk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 24-09-10, 12:21
  5. Απορίες για διατροφή, μυικό όγκο και κοιλιά..
    By john_nis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-09, 15:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •