Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 81
  1. #31
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Καλα παιδες οσοι λετε κοτοπουλο στεγνο με πρασινη σαλατα χαλαρωστε λιγο. Δεν ειναι ολοι αγωνιστικοι bodybuilder, το θεμα ειναι να διασκεδαζεις που και που στην ζωη σου. Το λεω αυτο να τα ακουω κι εγω γιατι τα εχω κανει κι εγω πολλες φορες και δεν εχει νοημα. Ετσι κι αλλιως ποσες φορες τρωτε εξω την βδομαδα, 1-2 το πολυ. Ε φατε και κατι παραπανω, ενα ωραιο κομματι κοκκινο κρεας, μια ωραια σαλατα με παρμεζανα και λιαστη ντοματα, δεν θα παθετε τιποτα.
    </blockquote id=quote>

    το να τρως καθαρα δεν ειναι μονο για αγωνιστικους.................

  2. #32

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Παίδες ας πω και εγώ μία γνώμη αν και ξέρω ότι οι πιο έμπειροι θα με κράξετε:D:D:D

    Πλέον πολύ σπάνια πηγαίνω να φάω εξώ γιατί: 1)Δεν γίνεται να μου ζυγίσουν τη μερίδα μου(LOLLLLLL:D:D:D
    2)Πρέπει να έχω cheat για να φάω έξω αλλιώς no way!Μέχρι και τα μακαρόνια σε όλα τα μαγαζιά τα φτιάχνουν με βούτυρα ρε γμτ ή λάδι(λογικό μιας και οι περισσότεροι που πάνω δεν νομίζω να κάνουν BBing:D:D:D

    Ξέρω ότι οι πιο έμπειροι θα με κράξουν αλλά προσωπικά αυτό κάνω(ΔΕΝ το συνιστώ σε κανέναν φυσικά,αυτά τα πράγματα είναι προσωπικές επιλογές ούτως ή άλλως)και δεν σκοπεύω να το αλλάξω γιατί είναι κάτι που σε κάνει να αισθάνεσαι λίιιγο διαφορετικός από τη μάζα(σε μένα παίζει θετικό ρόλο στη ψυχολογία μου)και γουστάρεις γιατί κυνηγάς ένα στόχο,κάνεις κάτι που για εσένα είναι ΑΞΙΟ,όχι θυσιών-καλύτερα επιλογών θα έλεγα....
    Αυτά,περιμένω εάν κάποιος έχει μία σκέψη να την γραψει παρακαλώ:D[:-chef][:-chef]


    EDIT:Θυμάμαι στις αρχές-αρχές της δίαιτας ακόμη και coca cola light φοβόμουν να πιω μήπως με αποσπάσει από την προσπάθεια....ε,δεν πήρε πολύ-λίγο κράξιμο και επανήλθα:D:D

  3. #33
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    51

    Default

    Βασικά και εγώ τρωω πολύ σπάνια έξω ,όχι μόνο για τις θερμήδες αλλά και γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ούτε τι λάδι βάζουν ούτε σε τι κατάσταση είναι το κρέας,με τόσα που βλέπουμε να γίνονται..Ασε και για το πόσο καθαρό είναι το κάθε μαγαζί, ταβέρνα..Πάντως άν τύχει θα φάω κοτόπουλο φιλέτο και χόρτα.

  4. #34
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-09
    Location
    .
    Posts
    49

    Default

    τωρα ειναι και καλοκαιρακι και σου παει η καρδια ανετα να το ριξεις εξω..
    απλα αντιμετοπιζω σοβαρο προβλημα γιατι αλκοολ δεν πινω ,ποτε, και αναψυκτικα ουτε για πλακα..
    και το χειροτερο...
    τα τελευταια χρονια δεν τρωω κρεας...μονο κοτοπουλο στον ατμο, που σχεδον κανεις δεν το κανει ετσι εξω..
    και κατανταω στο τελος να τρωω λιγοτερο απο τις κοπελες της παρεας..

    και οντως οπως ειπε καποιος μακρια απο τα ορεκτικα
    ....

  5. #35
    Pumping Iron Panos-5's Avatar
    Join Date
    22-01-09
    Location
    Athens
    Posts
    523

    Default

    προσωπικά στην ταβέρνα τρώω ό,τι θέλω για να μην έχω απωθημένο,
    ΑΛΛΑ οπωσδήποτε τις επόμενες 3 μέρες κανω αεροβική στο διαδρομο 45 λεπτά!:D

  6. #36
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-08
    Location
    .
    Posts
    102

    Default

    Παντα φιλετο κοτοπουλο και ζηταω να μην μου βαλουν πατατες στη μεριδα αλλα ρυζι (ξερετε... εκεινο το νεροβραστο που βαζουν για στολισμα :D )

    και ξεσπαω στις διαφορες σαλατες τις οποιες εχω παραγγειλει χωρις λαδι!

  7. #37
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tritsis

    να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου , για το συκώτι στα κάρβουνα ? είναι ένα πιάτο που μαρέσει και συχνά πυκνά το προτιμώ , αν όχι ψαρονέφρι ή κοτόπουλο.
    είναι κάποιος άλλος που τρώει ? δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα έτσι ? όχι ότι κάνω και την αυστηρότερη διατροφή αλλά για να ξέρω.

    ευχαριστώ :)
    </blockquote id=quote>

    Μου αρεσει και μένα πάρα πολύ το ψητό συκώτι...

    ΑΛΛΑ, επειδή εκεί διυλίζοναι τα πάντα, εκτός και άν προέρχεται από ζώο που ξέρεις οτι δεν παίρνει φάρμακα, τότε ίσως να υπάρχει θέμα ίσως να υπάρχει θέμα.

    Έχω και το πρόβλημα της χοληστερίνης...
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  8. #38
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Καποιο κρεας με σαλατα φαε, μια χαρα θα εισαι. Γενικως τα χειροτερα ειναι τα ορεκτικα, που ειναι με λιωμενα τυρια, τηγανιτα κλπ . Εσυ σαλατα απο τα πρωτα και το κυριο γευμα που ειναι καλο να ειναι καποιο φιλετο με γαρνιτουρα ψητα λαχανικα, μανιταρια κλπ

    ps: H διατροφη δεν ειναι το 50% ειναι πολυ παραπανω...
    </blockquote id=quote>

    Πες τα βρε megageo!
    Πας για ψάρι με παρέα, και μαζί με αυτό και τη σαλάτα παραγγέλνουν 100 ορεκτικά.
    Και αν δεν τρως από αυτά η μόνιμή ερώτηση είναι "κάνεις δίαιτα;".

    Και άν τους πεις, όχι δίαιτα, προσέχω τι τρώω, αρχίζουν τα σχόλια περί υπερβολών κλπ.

    Πάντως τα ορεκτικά είναι μεγάλη βλακεία και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ (πχ 1 πλοκάμι σε μίνι έκδοση 15 ευρώ, μελιτζανοσαλάτα 1 πιατάκι του καφέ 8 ευρώ κλπ κλπ)

    Α, και προσοχή στα συνοδευτικά. όταν λένε ψητά λαχανικά συνήθως σου πασάρουν σωταρισμένα λαχανικά. Στο ρύζι βάζουν και λιπαρά για να γίνει πιο ωραίο, τα λαχανικά ατμού πολλές φορές έχουν αι βούτηρο.
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  9. #39

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Καλα παιδες οσοι λετε κοτοπουλο στεγνο με πρασινη σαλατα χαλαρωστε λιγο. Δεν ειναι ολοι αγωνιστικοι bodybuilder, το θεμα ειναι να διασκεδαζεις που και που στην ζωη σου. Το λεω αυτο να τα ακουω κι εγω γιατι τα εχω κανει κι εγω πολλες φορες και δεν εχει νοημα. Ετσι κι αλλιως ποσες φορες τρωτε εξω την βδομαδα, 1-2 το πολυ. Ε φατε και κατι παραπανω, ενα ωραιο κομματι κοκκινο κρεας, μια ωραια σαλατα με παρμεζανα και λιαστη ντοματα, δεν θα παθετε τιποτα.
    </blockquote id=quote>

    το να τρως καθαρα δεν ειναι μονο για αγωνιστικους.................
    </blockquote id=quote>

    Καλα ρε παιδια οποιος θελει σαν ζει σαν καλογερος στο Αγιο Ορος ας το κανει. Επισης μην ξεχνατε να κοιμαστε στις 11 γιατι 11-1 ειναι η ωρα που η GH ειναι στο μεγιστο της. Επισης 8 ωρες υπνο το λιγοτερο οποτε μην ξενυχτατε και μην πηγαινετε σε σπιτια φιλων για φαγητο γιατι συνηθως παραγγελνουν απεξω και θα χαλασει η διαιτα σας. Δεν ειπα να γουρουνιαζετε στα ορεκτικα και στα επιδορπια αλλα μια ωραια σαλατα και ενα κυριως γευμα που δεν χρειαζεται να ειναι νοσοκομειου δεν θα επηρεασει την εμφανιση σας αλλα θα σας κανει να αισθανεστε μερος του συνολου και οχι εξωγηινος. Οπως ειπα...been there done that και δεν αξιζει

  10. #40
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo



    Καλα ρε παιδια οποιος θελει σαν ζει σαν καλογερος στο Αγιο Ορος ας το κανει. Επισης μην ξεχνατε να κοιμαστε στις 11 γιατι 11-1 ειναι η ωρα που η GH ειναι στο μεγιστο της. Επισης 8 ωρες υπνο το λιγοτερο οποτε μην ξενυχτατε και μην πηγαινετε σε σπιτια φιλων για φαγητο γιατι συνηθως παραγγελνουν απεξω και θα χαλασει η διαιτα σας. Δεν ειπα να γουρουνιαζετε στα ορεκτικα και στα επιδορπια αλλα μια ωραια σαλατα και ενα κυριως γευμα που δεν χρειαζεται να ειναι νοσοκομειου δεν θα επηρεασει την εμφανιση σας αλλα θα σας κανει να αισθανεστε μερος του συνολου και οχι εξωγηινος. Οπως ειπα...been there done that και δεν αξιζει
    </blockquote id=quote>

    Γι αυτό υπάρχει το ρητό "στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα". Όταν μεγαλώσετε λίγο παραπάνω, στην ηλικία εννοώ, θα καταλάβαιτε. Τα ίδια μου έλεγαν και εμένα και δεν τους άκουγα. Μπορεί να μου έμειναν κάποια ΒΒing κουσούρια αλλά στο φαγητό εδώ και χρόνια δεν κάνω "εκπτώσεις".

  11. #41
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Παίδες ας πω και εγώ μία γνώμη αν και ξέρω ότι οι πιο έμπειροι θα με κράξετε:D:D:D

    Πλέον πολύ σπάνια πηγαίνω να φάω εξώ γιατί: 1)Δεν γίνεται να μου ζυγίσουν τη μερίδα μου(LOLLLLLL:D:D:D
    2)Πρέπει να έχω cheat για να φάω έξω αλλιώς no way!Μέχρι και τα μακαρόνια σε όλα τα μαγαζιά τα φτιάχνουν με βούτυρα ρε γμτ ή λάδι(λογικό μιας και οι περισσότεροι που πάνω δεν νομίζω να κάνουν BBing:D:D:D

    Ξέρω ότι οι πιο έμπειροι θα με κράξουν αλλά προσωπικά αυτό κάνω(ΔΕΝ το συνιστώ σε κανέναν φυσικά,αυτά τα πράγματα είναι προσωπικές επιλογές ούτως ή άλλως)και δεν σκοπεύω να το αλλάξω γιατί είναι κάτι που σε κάνει να αισθάνεσαι λίιιγο διαφορετικός από τη μάζα(σε μένα παίζει θετικό ρόλο στη ψυχολογία μου)και γουστάρεις γιατί κυνηγάς ένα στόχο,κάνεις κάτι που για εσένα είναι ΑΞΙΟ,όχι θυσιών-καλύτερα επιλογών θα έλεγα....
    Αυτά,περιμένω εάν κάποιος έχει μία σκέψη να την γραψει παρακαλώ:D[:-chef][:-chef]


    EDIT:Θυμάμαι στις αρχές-αρχές της δίαιτας ακόμη και coca cola light φοβόμουν να πιω μήπως με αποσπάσει από την προσπάθεια....ε,δεν πήρε πολύ-λίγο κράξιμο και επανήλθα:D:D

    </blockquote id=quote>
    Μια από τα ίδια κι εγώ Παναγιώτη:D
    Ήμουν διακοπές για μια εβδομάδα Ρόδο(επέστρεψα χτες) και σχεδόν κάθε βράδυ βγαίναμε έξω για φαγητό.. Εγώ χαλαρά με ταπεράκι, κράτησα τη διατροφή μου, πήγα και προπόνηση σε γυμναστήριο..
    Δεν ένιωσα ότι στερήθηκα κάτι, ίσα ίσα το έκανα με την καρδιά μου αυτό.
    Ένα βράδυ λέω.. θα παω να δω το μενού μπας και δω κατι καλό να πάρω μιας και πήγαμε σε μαγαζί που είχε μόνο κοτόπουλα..
    Τι να πάρω ρε παιδιά..όλα τηγανιτά και όλα με της Παναγιάς τα μάτια πάνω.. Οπότε έβγαλα ταπεράκι και έφαγα τον ωραιότατο σολωμό μου με τη σαλατούλα μου:D
    Αυτό δε σημαίνει πως αν έτρωγα εκεί θα γινόταν κάτι, κάθε άλλο.
    Αλλά κάνω πάνω απ όλα αυτό που με κάνει να αισθάνομαι ωραία.

  12. #42
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Αυτό δε σημαίνει πως αν έτρωγα εκεί θα γινόταν κάτι, κάθε άλλο.
    Αλλά κάνω πάνω απ όλα αυτό που με κάνει να αισθάνομαι ωραία.
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]αυτό είναι το πιο σωστό!!
    Δεν έχει νόημα να σαβουριάσεις με κάτι που δεν σου κάνει κέφι.Μόνο τύψεις θα έχεις μετά που χάλασες την διατροφή σου.
    Megageo.επίσης,συμφωνώ με ότι λες φτάνει η παρέα/φαγητό να αξίζουν.Γιατί αν είμαι σε σπίτι φίλων και παραγγείλουν από χάλια πιτσαρία,σουβλάκια(δεν μου αρέσουν) ή πάνε κ πάρω fast food τότε θα μείνω με το ταπεράκι μου(το έχω κάνει χιλιάδες φορές).

  13. #43

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Καλα παιδες οσοι λετε κοτοπουλο στεγνο με πρασινη σαλατα χαλαρωστε λιγο. Δεν ειναι ολοι αγωνιστικοι bodybuilder, το θεμα ειναι να διασκεδαζεις που και που στην ζωη σου. Το λεω αυτο να τα ακουω κι εγω γιατι τα εχω κανει κι εγω πολλες φορες και δεν εχει νοημα. Ετσι κι αλλιως ποσες φορες τρωτε εξω την βδομαδα, 1-2 το πολυ. Ε φατε και κατι παραπανω, ενα ωραιο κομματι κοκκινο κρεας, μια ωραια σαλατα με παρμεζανα και λιαστη ντοματα, δεν θα παθετε τιποτα.
    </blockquote id=quote>

    το να τρως καθαρα δεν ειναι μονο για αγωνιστικους.................
    </blockquote id=quote>

    Καλα ρε παιδια οποιος θελει σαν ζει σαν καλογερος στο Αγιο Ορος ας το κανει. Επισης μην ξεχνατε να κοιμαστε στις 11 γιατι 11-1 ειναι η ωρα που η GH ειναι στο μεγιστο της. Επισης 8 ωρες υπνο το λιγοτερο οποτε μην ξενυχτατε και μην πηγαινετε σε σπιτια φιλων για φαγητο γιατι συνηθως παραγγελνουν απεξω και θα χαλασει η διαιτα σας. Δεν ειπα να γουρουνιαζετε στα ορεκτικα και στα επιδορπια αλλα μια ωραια σαλατα και ενα κυριως γευμα που δεν χρειαζεται να ειναι νοσοκομειου δεν θα επηρεασει την εμφανιση σας αλλα θα σας κανει να αισθανεστε μερος του συνολου και οχι εξωγηινος. Οπως ειπα...been there done that και δεν αξιζει
    </blockquote id=quote>



    :D:DΡε συ δεν το ήξερα αυτό για την αυξητική και κάθε μέρα κοιμάμαι πέρα της 1 το βράδυ:D:D:D:D:D

    Είναι πολύ ευχάριστο που ακούγεται τόσο η δική σου πολύ έμπειρη άποψη όσο και του ΔημήτρηΚ.,φίλε Γιώργο[:-thumbu][:-thumbu],όπως και
    RESPECT Ειρήνη-Σέργιε!

  14. #44
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    νομιζω οτι υπαρχουν 4 κατηγοριες αθλουμενων ανθρωπων σε αυτη την περιπτωση.
    Θα ηθελα να αποκλεισω τις 2 ακραιες την 1η κ την 4η.Η 1η ειναι οι αγωνιστικοι αθλητες που καλο ειναι καθονται σπιτι κ να μην πηγαινουν σε τετοια μερη εκτος αν εχουν πολυ σκληρο χαρακτηρα κ δεν τους πειραζει να βλεπουν,οπως επισης κ το ταπερ τους μαζι(Ας μην ξεχναμε οτι εδω υπαρχει ιδιαιτερο λογος γιατι διατροφη ολοι λιγο η πολυ κναουμε αλλα αν καποιος θελει να ξεχωρισει κ να κανει την διαφορα πρεπει να ειναι "κομπλεξικος" με το φαγητο του γιατι Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ).

    Η 4η κατηγορια ειναι αυτη που αποτελειται απο αθλουμενους οι οποιοι ειτε δεν εχουν την γνωση να φανε σωστα κ τρωνε οτιδηποτε,ειτε κανουν βαρη μονο γιατι τους αρεσουν τα βαρη κ δεν περιμενουν να φτιαξουν κατι ιδιαιτερο,οποτε τρωνε κανονικα οπως ολος ο κοσμος κ αποκλειουμε κ αυτη την κατηγορια.

    Μενουν οι 2 μεσαιες.Η 2η που αποτελειται απο αθλουμενους οι οποιοι δεν θελουν να στερηθουν την παρεα κ να κατσουν σπιτι τους,αλλα δεν θελουν να χαλασουν κ την προγραμματισμενη διατροφη τους,ειτε απο χομπυ ειτε επο οποιονδηποτε λογο κ μπορουν να φανε τα παρακατω: 1 μπριζολα μοσχαρισια κ κατα προτιμιση σπαλομπριζολα (μιαμ....)
    ή ψαρονεφρι,η χοιρινη μπριζολα αφου αφαιρεσουν το λιπος γυρω γυρω,κοτοπουλο στηθος ψητο,συκωτι(αν ειναι καταλληλο),κ αλλα κρεατα εκτος απο αρνι,λουκανικα κτλ...
    μπορουν να συνοδευσουν με διαφορες πρασινες σαλατες με 1-2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο.κ να εχουν κ μαζι τους,απο το σπιτι μια ψητη πατατα η 2 φετες ψωμι σικαλεως.δεν θα προτεινα να παραγγειλουν ρυζι σε καμια περιπτωση γιατι οι ταβερνες το κανουν τιγκα στο λαδι η στο βουτυρο κ επειδη φτιαχνουν μια κατσαρολα για να γαρνιρουν ολα τα πιατα δνε γινεται να φτιαξει ξεχωριστη μεριδα αλαδωτη οπως το ιδιο κ για τα μακαρονια.Οποιος ντρεπεται να κουβαλησει μαζι του μια πατατουλα σε αλουμινοχαρτο κ το θεωρει υπερβολη δεκτο κ αυτο,μπορει να την φαει απο το σπιτι (το λεω γι αυτους που δεν μπορουν να κανουν γευμα χωρις να εχουν συνθετο υδατανθρακα)

    3η κατηγορια ειναι εκεινοι οι αθλουμενοι οι οποιοι προσεχουν αλλα ειναι περισσοτερο ξενοιαστοι με πιο λαϊτ ιδεες κ θα δεχτουν να φανε κ κατι παραπανω ακομα κ αν δεν ειναι μερα ελευθερου γευματος.Αν αυτο ευχαριστει καποιον ειμαι μαζι του γιατι ειναι πολυ περισσοτερο βασικο να δημιουργεις στον οργανισμο σου εκκρισεις θετικων ορμονων με οποιοδηποτε τροπο μπορει να γινει αυτο.Δεν λεμε να πηγαινουμε κ καθε μερα σε ταβερνα αλλα κ η 3η κατηγορια μια χαρα ειναι ειδικα οσοι εχουν πολλα περιθωρια λογω αυξημενου μεταβολισμου.

    Γενικα το θεμα ειναι να κανουμε χωρις πολλες ντροπες(αρκει τηρουμε τις βασικες αρχες της κοινωνιας μας περι αξιοπρεπειας .νομιζω το οφειλουμε κ στον εαυτο μας αυτο κ στους γυρω μας ),αυτο που μας προκαλει ευχαριστηση κ μαλιστα χωρις μετα να μας δινει τυψεις.

  15. #45
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πολύ χρήσιμες συμβουλές[:-thumbu]
    Ευχαριστούμε Σταύρο

  16. #46
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Σοφα λογια...ομορφο ποστ...καλη δουλεια μαν[:-thumbu]



    [:-angel]

  17. #47
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ευχαριστω παιδια χαιρομαι πολυ που σας αρεσει!

  18. #48
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Παίδες ας πω και εγώ μία γνώμη αν και ξέρω ότι οι πιο έμπειροι θα με κράξετε:D:D:D

    Πλέον πολύ σπάνια πηγαίνω να φάω εξώ γιατί: 1)Δεν γίνεται να μου ζυγίσουν τη μερίδα μου(LOLLLLLL:D:D:D
    2)Πρέπει να έχω cheat για να φάω έξω αλλιώς no way!Μέχρι και τα μακαρόνια σε όλα τα μαγαζιά τα φτιάχνουν με βούτυρα ρε γμτ ή λάδι(λογικό μιας και οι περισσότεροι που πάνω δεν νομίζω να κάνουν BBing:D:D:D

    Ξέρω ότι οι πιο έμπειροι θα με κράξουν αλλά προσωπικά αυτό κάνω(ΔΕΝ το συνιστώ σε κανέναν φυσικά,αυτά τα πράγματα είναι προσωπικές επιλογές ούτως ή άλλως)και δεν σκοπεύω να το αλλάξω γιατί είναι κάτι που σε κάνει να αισθάνεσαι λίιιγο διαφορετικός από τη μάζα(σε μένα παίζει θετικό ρόλο στη ψυχολογία μου)και γουστάρεις γιατί κυνηγάς ένα στόχο,κάνεις κάτι που για εσένα είναι ΑΞΙΟ,όχι θυσιών-καλύτερα επιλογών θα έλεγα....
    Αυτά,περιμένω εάν κάποιος έχει μία σκέψη να την γραψει παρακαλώ:D[:-chef][:-chef]


    EDIT:Θυμάμαι στις αρχές-αρχές της δίαιτας ακόμη και coca cola light φοβόμουν να πιω μήπως με αποσπάσει από την προσπάθεια....ε,δεν πήρε πολύ-λίγο κράξιμο και επανήλθα:D:D

    </blockquote id=quote>
    Μια από τα ίδια κι εγώ Παναγιώτη:D
    Ήμουν διακοπές για μια εβδομάδα Ρόδο(επέστρεψα χτες) και σχεδόν κάθε βράδυ βγαίναμε έξω για φαγητό.. Εγώ χαλαρά με ταπεράκι, κράτησα τη διατροφή μου, πήγα και προπόνηση σε γυμναστήριο..
    Δεν ένιωσα ότι στερήθηκα κάτι, ίσα ίσα το έκανα με την καρδιά μου αυτό.
    Ένα βράδυ λέω.. θα παω να δω το μενού μπας και δω κατι καλό να πάρω μιας και πήγαμε σε μαγαζί που είχε μόνο κοτόπουλα..
    Τι να πάρω ρε παιδιά..όλα τηγανιτά και όλα με της Παναγιάς τα μάτια πάνω.. Οπότε έβγαλα ταπεράκι και έφαγα τον ωραιότατο σολωμό μου με τη σαλατούλα μου:D
    Αυτό δε σημαίνει πως αν έτρωγα εκεί θα γινόταν κάτι, κάθε άλλο.
    Αλλά κάνω πάνω απ όλα αυτό που με κάνει να αισθάνομαι ωραία.
    </blockquote id=quote>

    Μπράβο βρε καρδούλα. Γιατί αυτό που μετρά σε τελευταία ανάλυση είναι να αισθάνεται κάποιος ωραία.
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  19. #49
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-11-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Προσωπικά κρατάω 2 πράγματα απο αυτά που ειπώθηκαν...
    "Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα"
    και
    "Το σημαντικότερο είναι η έκκριση θετικών ορμονών..."

    Ο καθένας απο εκεί και πέρα κάνει αυτό που θεωρεί ότι τον εκφράζει..Ισορροπία πάνω απο όλα,γιατί μετά γίνεται ψύχωση...Και είναι υποκρισία να μην τρώμε ενα κοτόπουλο σχάρας με τη σαλάτα του και το κρασάκι του σε μία έξοδο μας,τη στιγμή που την επόμενη μπορεί να είναι η μέρα του cheat και να φάει κανείς ότι πιο βρώμικο υπάρχει σε ποσότητα σκασμού...
    Προσωπικά τον τελευταίο καιρό,αφού κατάλαβα ότι με έκανε δυστυχισμενο πολλές φορές αυτή η στέρηση(ανόητη κατα τη γνώμη μου) και πιο πολυ η βουλιμία μου όταν έτρωγα cheat, βρήκα ένα σταθερό πλάνο,χαλαρό,με συγκεκριμένες τροφές(no cheat....θες γλυκό=&gt;φρούτα,θες να φας κάτι έξω=&gt;υγειινός συνδιασμός,θες να πιεις εξώ με τους φίλους σου βρε αδερφέ θα πιεις κόκκινο κρασάκι με μέτρο πάντα)...Δεν μιλάω για πίτες,για γύρους για γλυκά...Μιλάω για ποιοτικό φαί το οποίο βέβαια σου καλύπτει όλες τις ανάγκες και τις εντός πλάνου αλλά και τις εκτός...Πλεον νιώθω πολύ πιο εντάξει με τον εαυτό μου,αφού η κατάσταση πριν είχε φτάσει να μου δημιουργεί τρομερό αγχος...Και πιστέψτε με 1000 φορές να είσαι χαρούμενος με αυτό που κάνεις(όχι να νομίζεις και να νιώθεις στέρηση..) παρά να σου τρώει τη ζωή...Εξάλλου σκοπός ειναι να βελτιώνουμε την ποιότητα της ζωής μας και όχι να την υποβαθμίζουμε...

    Την επόμενη φορά που θα κάνετε cheat με τις πίτσες,τους γύρους,τα παγωτά,τα μπισκότα και τις παραλαδωμένες απίστευτες τηγανίτες της κυρα ευγενίας σκεφτείτε αν τελικά είστε τόσο "Σπαρτιάτες" όσο νομίζετε...Μήπως κάποιο πράγμα έχει γίνει ψύχωση?Μήπως κάτι δεν πάει καλα και νιώθουμε δούλοι του ίδιου μας του εαυτού?Δώστε τις απαντήσεις στον εαυτό σας και αν όντως είστε ικανοποιημένοι τότε μπράβο σας.Στη δικιά μου περίπτωση η αυτοκριτική μου έδωσε άλλα συμπεράσματα...
    Ευχαριστηθείτε τη ζωή σας...Κατι λέγαν οι πρόγονοί μας για το σώμα και το πνεύμα...Οταν φροντίζουμε αρρωστημένα μόνο το ένα χάνεται η ισορροπία...Και όπως ο καθένας μας(υποθέτω) θέλει τον φίλο του,την κοπέλα του,τους ανθρώπους τελοσπάντων που συναναστρέφεται να χαρακτηρίζονται απο αρετές που μόνο με το σώμα δεν έχουν να κάνουν,έτσι και αυτοί περιμένουν απο εμάς κάτι ανάλογο...

    P.S. Εχει ο καιρός γυρίσματα...Και ενας εξακολουθούμενος καταναγκασμός μπορεί να υποβασμίσει σε μεγάλο βαθμό το μέλλον μας...

  20. #50

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Νομιζω ο φιλος zor μιλησε σωστα... ο καιρος εχει γυρισματα, οι προτεραιοτητες αλλαζουν στην ζωη, το θεμα ειναι μην μετανιωσουμε αργοτερα και πουμε το "οτι δεν εζησα ηταν ολη μου η ζωη".

  21. #51

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Δηλαδή το μπασμάτι με ψάρι δε δουλεύει πλέον; Ούτε τόνος πατάτα; Τελικά ο Θεός ΕΙΝΑΙ μεγάλος!! [:-angel]:D

  22. #52
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zor

    Προσωπικά κρατάω 2 πράγματα απο αυτά που ειπώθηκαν...
    "Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα"
    και
    "Το σημαντικότερο είναι η έκκριση θετικών ορμονών..."

    Ο καθένας απο εκεί και πέρα κάνει αυτό που θεωρεί ότι τον εκφράζει..Ισορροπία πάνω απο όλα,γιατί μετά γίνεται ψύχωση...Και είναι υποκρισία να μην τρώμε ενα κοτόπουλο σχάρας με τη σαλάτα του και το κρασάκι του σε μία έξοδο μας,τη στιγμή που την επόμενη μπορεί να είναι η μέρα του cheat και να φάει κανείς ότι πιο βρώμικο υπάρχει σε ποσότητα σκασμού...
    Προσωπικά τον τελευταίο καιρό,αφού κατάλαβα ότι με έκανε δυστυχισμενο πολλές φορές αυτή η στέρηση(ανόητη κατα τη γνώμη μου) και πιο πολυ η βουλιμία μου όταν έτρωγα cheat, βρήκα ένα σταθερό πλάνο,χαλαρό,με συγκεκριμένες τροφές(no cheat....θες γλυκό=&gt;φρούτα,θες να φας κάτι έξω=&gt;υγειινός συνδιασμός,θες να πιεις εξώ με τους φίλους σου βρε αδερφέ θα πιεις κόκκινο κρασάκι με μέτρο πάντα)...Δεν μιλάω για πίτες,για γύρους για γλυκά...Μιλάω για ποιοτικό φαί το οποίο βέβαια σου καλύπτει όλες τις ανάγκες και τις εντός πλάνου αλλά και τις εκτός...Πλεον νιώθω πολύ πιο εντάξει με τον εαυτό μου,αφού η κατάσταση πριν είχε φτάσει να μου δημιουργεί τρομερό αγχος...Και πιστέψτε με 1000 φορές να είσαι χαρούμενος με αυτό που κάνεις(όχι να νομίζεις και να νιώθεις στέρηση..) παρά να σου τρώει τη ζωή...Εξάλλου σκοπός ειναι να βελτιώνουμε την ποιότητα της ζωής μας και όχι να την υποβαθμίζουμε...

    Την επόμενη φορά που θα κάνετε cheat με τις πίτσες,τους γύρους,τα παγωτά,τα μπισκότα και τις παραλαδωμένες απίστευτες τηγανίτες της κυρα ευγενίας σκεφτείτε αν τελικά είστε τόσο "Σπαρτιάτες" όσο νομίζετε...Μήπως κάποιο πράγμα έχει γίνει ψύχωση?Μήπως κάτι δεν πάει καλα και νιώθουμε δούλοι του ίδιου μας του εαυτού?Δώστε τις απαντήσεις στον εαυτό σας και αν όντως είστε ικανοποιημένοι τότε μπράβο σας.Στη δικιά μου περίπτωση η αυτοκριτική μου έδωσε άλλα συμπεράσματα...
    Ευχαριστηθείτε τη ζωή σας...Κατι λέγαν οι πρόγονοί μας για το σώμα και το πνεύμα...Οταν φροντίζουμε αρρωστημένα μόνο το ένα χάνεται η ισορροπία...Και όπως ο καθένας μας(υποθέτω) θέλει τον φίλο του,την κοπέλα του,τους ανθρώπους τελοσπάντων που συναναστρέφεται να χαρακτηρίζονται απο αρετές που μόνο με το σώμα δεν έχουν να κάνουν,έτσι και αυτοί περιμένουν απο εμάς κάτι ανάλογο...

    P.S. Εχει ο καιρός γυρίσματα...Και ενας εξακολουθούμενος καταναγκασμός μπορεί να υποβασμίσει σε μεγάλο βαθμό το μέλλον μας...
    </blockquote id=quote>


    Αυτες οι ρομαντικες σοφιστειες (δεν θελω να γραψω τον χαρακτηρισμο που μου ερχεται στο μυαλο αυθορμητα,κραταω το ban για ποιο σοβαρο λογο)σχεδον με κανουν και δακρυζω....
    Τελικα ειναι πολυ δυσκολο για καποιους να καταλαβουν το αισθημα ευφοριας που μπορει να απορεει απο το γεγονος,του να ακολουθει καποιος ενα συγκεκριμενο lifestyle...

    Ps Φιλε zor....φιλικη συμβουλη....η πραγματικοτητα εκτος matrix ισως ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτο που φαντασιωνεσαι (και οχι φανταζεσαι).

    [:-angel]

  23. #53
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-11-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Ε λογικό είναι κάποιοι να απαντάνε έτσι όπως απαντάνε...Ούτε να σε είχα προσβάλλει..Τεσπα ίσως έτσι έχεις μάθει να κάνεις συζήτηση εσύ..Επίσης το matrix και οι φαντασιώσεις δεν μπορώ να καταλάβω τη σχέση έχουν...Ισως εσύ ξέρεις...
    Οσο για το lifestyle με το εβδομαδιαίο γύρο/σουβλάκι/κρέπα ευχαριστώ δε θα πάρω...Προτιμώ να τρώω πιο καθαρά...

  24. #54

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zor

    Ε λογικό είναι κάποιοι να απαντάνε έτσι όπως απαντάνε...Ούτε να σε είχα προσβάλλει..Τεσπα ίσως έτσι έχεις μάθει να κάνεις συζήτηση εσύ..Επίσης το matrix και οι φαντασιώσεις δεν μπορώ να καταλάβω τη σχέση έχουν...Ισως εσύ ξέρεις...
    Οσο για το lifestyle με το εβδομαδιαίο γύρο/σουβλάκι/κρέπα ευχαριστώ δε θα πάρω...Προτιμώ να τρώω πιο καθαρά...
    </blockquote id=quote>

    Eντάξει ίσως μερικοί θέλουν να περάσουν ότι το lifestyle του BBer είναι για λίγους αλλά το να είναι κάποιος hardcore δεν σημαίνει ούτε να παίρνει ΑΑΣ,ούτε ότι κάνει βαριά σκουότ-άρσεις-πάγκο ούτε τίποτα τέτοιο...για εμένα hardocore είναι να λες "όχι" εκεί που οι άλλοι λένε "ναι",να είσαι διαφορετικός και να δείχνεις διαφορετικός επειδή αυτό αισθάνεσαι και όχι επειδή αυτό "πρέπει" να κάνει ο Hardocore BBer.
    Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί να μην φάω το εβδομαδιαίο γύρο/σουβλάκι/κρέπα/πίτσα και να γουστάρω κιόλας και να νιώθω και όμορφα????Εντάξει εάν θέλει κάποιος να κάνει μία "καλή" εμφάνιση σε κάποια πισίνα/παραλία εντάξει δεν θα φάει αλλά κατά τα άλλα τί με νοιάζει τί θα πει ο άλλος από τη στιγμή που τον εαυτό μου τον βλέπω σαν αθλητή και μόνο?
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση εδώ ήταν το γεγονός ότι πολλά παιδιά βγήκαν αμέσως να πουν ότι πρέπει να ζούμε και να ευχαριστιόμαστε τη ζωή ούτως ώστε να μην μετανοιώσουμε αργότερα κτλ κτλ αλλά δεν νομίζω ότι ο BigSteve Σταύρος ή ο ΜΑΤΖ Μανώλης ή ο VR2 Γιάννης ή ο Φάνης72 ή και παιδιά που δεν έχουν υπάρξει αγωνιστικοί όπως ο Αndrikos ή ο Megageo Γιώργος,έχουν μετανιώσει για κάποιες επιλογές(και όχι θυσίες)του παρελθόντος...για αυτό μου φαίνεται περίεργο να λέμε "έλα μωρέ,φάε να πούμε εκεί πέρα δεν τρέχει και τίποτα" αφού πολλές φορές ξέρουμε ότι στις λεπτομέρειες κρίνεται η διαφορά(για αυτούς που τους νοιάζει φυσικά,για τους άλλου απλά δεν...)
    Μεγάλο ποστ i know για όποιον εδιαφέρεται φυσικά:D:D

    Επίσης πολύ hardcore θεωρώ την Ειρήνη μετά από το συμβάν με το σολώμο-τάπερ και την ταβέρνα που διάβασα...respect[:-pirate]

  25. #55

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παναγιωτη προσωπικα δεν ειναι οτι εχω μετανιωσει για κατι, αλλωστε παλι απο την αρχη να τα ζουσα παλι τα ιδια θα εκανα. Απλα σημερα 8-9 χρονια μετα, αξιολογω την τοτε συμπεριφορα μου και βλεπω οτι δεν ειχε νοημα ιδιαιτερο. Ναι μεν με ευχαριστουσε προσωπικα να κραταω αποσταση απο ολες τις "κακες" συνηθειες αλλα πλεον ξερεις πιο ειναι το θεμα, και να ηθελα δεν μπορω να τα ζησω. Εξηγουμαι...οταν ημουν φοιτητης ειχα απειρο χρονο για διασκεδασεις, καφριλες κλπ. Παρολα αυτα εγω επελεγα να ειμαι στρατιωτης, συγκεκριμμενο φαγητο, απεφευγα εντελως να τρωω εξω, 12 το πολυ στο κρεββατι, μεσημεριανο υπνο παντα κλπ. Αυτες οι επιλογες σχεδον παντα εχουν επιπτωσεις και στις προσωπικες σχεσεις με αλλους ανθρωπους που δεν μοιραζονται ή δεν καταννοουν τον ιδιο τροπο ζωης. Προσωπικα το εχω πληρωσει αυτο. Το θεμα ειναι οτι πλεον με την αλλαγη προτεραιοτητων, δουλειες, ισως πιο σοβαρες προσωπικες σχεσεις κλπ δεν μπορεις να ζησεις αυτα που ειχες "χασει" τοτε. Για να μην παρεξηγηθω επαναλαμβανω οτι δεν μετανιωνω για κατι, απλα ειναι σκεψεις που ερχονται στο μυαλο καποιου που εχει ζησει στους ρυθμους αυτους. Αλλωστε hardcore δεν ειναι στο gym, μεσα εκει ολοι μπορουν να κανουν μια σκληρη προπονηση, το hardcore ειναι εξω.

    Πλεον τα βλεπω αλλιως τα πραγματα. Βεβαια και δεν τρωω ΠΟΤΕ πιτσες, σουβλακια, βαφλες, κρεπες κλπ. Ουτε καν σαν cheat meals. Οταν θελω να κανω cheats τρωω ψωμι, προιοντα φουρνου γενικα και γενικα μεγαλες ποσοτητες απο σχετικα "καλα" φαγητα. Απλα δεν στερουμαι πλεον τιποτα, δηλαδη και το ξενυχτι μου θα κανω, και 2-3 γευματα μπορει να κανω σε μια μερα και να μην στεναχωρηθω και πριν τον υπνο αν θελω να φαω υδατανθρακα θα το κανω κοκ. Δηλαδη αν μου ελεγες πριν 10 χρονια οτι παω σε ταβερνα με ταπερ θα ελεγα, οκ εισαι πορωμενος και γουσταρω και ολα. Σημερα δεν το θεωρω πια λογικο...

  26. #56
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Παναγιωτη προσωπικα δεν ειναι οτι εχω μετανιωσει για κατι, αλλωστε παλι απο την αρχη να τα ζουσα παλι τα ιδια θα εκανα. Απλα σημερα 8-9 χρονια μετα, αξιολογω την τοτε συμπεριφορα μου και βλεπω οτι δεν ειχε νοημα ιδιαιτερο. Ναι μεν με ευχαριστουσε προσωπικα να κραταω αποσταση απο ολες τις "κακες" συνηθειες αλλα πλεον ξερεις πιο ειναι το θεμα, και να ηθελα δεν μπορω να τα ζησω. Εξηγουμαι...οταν ημουν φοιτητης ειχα απειρο χρονο για διασκεδασεις, καφριλες κλπ. Παρολα αυτα εγω επελεγα να ειμαι στρατιωτης, συγκεκριμμενο φαγητο, απεφευγα εντελως να τρωω εξω, 12 το πολυ στο κρεββατι, μεσημεριανο υπνο παντα κλπ. Αυτες οι επιλογες σχεδον παντα εχουν επιπτωσεις και στις προσωπικες σχεσεις με αλλους ανθρωπους που δεν μοιραζονται ή δεν καταννοουν τον ιδιο τροπο ζωης. Προσωπικα το εχω πληρωσει αυτο. Το θεμα ειναι οτι πλεον με την αλλαγη προτεραιοτητων, δουλειες, ισως πιο σοβαρες προσωπικες σχεσεις κλπ δεν μπορεις να ζησεις αυτα που ειχες "χασει" τοτε. Για να μην παρεξηγηθω επαναλαμβανω οτι δεν μετανιωνω για κατι, απλα ειναι σκεψεις που ερχονται στο μυαλο καποιου που εχει ζησει στους ρυθμους αυτους. Αλλωστε hardcore δεν ειναι στο gym, μεσα εκει ολοι μπορουν να κανουν μια σκληρη προπονηση, το hardcore ειναι εξω.

    Πλεον τα βλεπω αλλιως τα πραγματα. Βεβαια και δεν τρωω ΠΟΤΕ πιτσες, σουβλακια, βαφλες, κρεπες κλπ. Ουτε καν σαν cheat meals. Οταν θελω να κανω cheats τρωω ψωμι, προιοντα φουρνου γενικα και γενικα μεγαλες ποσοτητες απο σχετικα "καλα" φαγητα. Απλα δεν στερουμαι πλεον τιποτα, δηλαδη και το ξενυχτι μου θα κανω, και 2-3 γευματα μπορει να κανω σε μια μερα και να μην στεναχωρηθω και πριν τον υπνο αν θελω να φαω υδατανθρακα θα το κανω κοκ. Δηλαδη αν μου ελεγες πριν 10 χρονια οτι παω σε ταβερνα με ταπερ θα ελεγα, οκ εισαι πορωμενος και γουσταρω και ολα. Σημερα δεν το θεωρω πια λογικο...
    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu][:-thumbu]
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  27. #57
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_





    Επίσης πολύ hardcore θεωρώ την Ειρήνη μετά από το συμβάν με το σολώμο-τάπερ και την ταβέρνα που διάβασα...respect[:-pirate]
    </blockquote id=quote>
    :DΈχω κάνει και άλλα παρόμοια αλλά δεν τα βγάζω στη φόρα:D
    Ρε παιδιά τα πράγματα είναι απλά, γιατί τα κάνετε σύνθετα;
    Ούτε ψυχάκηδες είναι όσοι δεν τρώνε πιτόγυρα οταν πάνε σε ταβέρνα ούτε μαζόχες. Ας σεβαστούμε όλες τις "ομάδες" ανθρώπων.
    Ανάλογα τους στόχους του καθένα και τα γούστα κανει αυτό που πιστεύει καλύτερο.
    Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.
    Προσωπικά ναι, και ταπεράκι θα βγάλω στην ταβέρνα, και στη δουλειά μου και παντού αρκεί να φάω το γεύμα μου. Έχω βάλει ένα στόχο και έχω βάλει στο μυαλό μου πως θα τον πετυχω. Και αυτό με κάνει να νιώθω ωραία.
    Χαμπάρι δεν παίρνω αν ο δίπλα μου τρώει σουβλάκια ή πίτσες.
    Είμαι νοικοκυρά και πολλες φορές μαγειρεύω 2 διαφορετικά φαγητά. Ξέρετε τι είναι να κάνεις παστίτσιο και να μη γλύφεις ούτε το κουτάλι; Αλλά δεν χαμπαριάζω, ούτε με κανει να νιώθω άσχημα, ιδιαίτερα όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη και χαίρομαι με τα αποτελέσματα του κόπου και του ιδρώτα που έχω ρίξει.
    Νιώθω ελεύθερη να φάω οποιαδήποτε στιγμή ότι γουστάρει η ψυχή μου, απλώς ΕΠΙΛΕΓΩ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ να μην το φάω προκειμένου να φτάσω το στόχο μου. Όταν λαχταρήσει κάτι πολύ η ψυχή μου-και το στομάχι μου- θα το φάω, σε μικρή ποσότητα βέβαια, όπως επίσης κάνω και τα cheat meal μου όταν πρέπει για τον μεταβολισμό μου. Όλα με μέτρο και προγραμματισμό.
    Αυτά τα ολίγα:D

  28. #58

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Παναγιωτη προσωπικα δεν ειναι οτι εχω μετανιωσει για κατι, αλλωστε παλι απο την αρχη να τα ζουσα παλι τα ιδια θα εκανα. Απλα σημερα 8-9 χρονια μετα, αξιολογω την τοτε συμπεριφορα μου και βλεπω οτι δεν ειχε νοημα ιδιαιτερο. Ναι μεν με ευχαριστουσε προσωπικα να κραταω αποσταση απο ολες τις "κακες" συνηθειες αλλα πλεον ξερεις πιο ειναι το θεμα, και να ηθελα δεν μπορω να τα ζησω. Εξηγουμαι...οταν ημουν φοιτητης ειχα απειρο χρονο για διασκεδασεις, καφριλες κλπ. Παρολα αυτα εγω επελεγα να ειμαι στρατιωτης, συγκεκριμμενο φαγητο, απεφευγα εντελως να τρωω εξω, 12 το πολυ στο κρεββατι, μεσημεριανο υπνο παντα κλπ. Αυτες οι επιλογες σχεδον παντα εχουν επιπτωσεις και στις προσωπικες σχεσεις με αλλους ανθρωπους που δεν μοιραζονται ή δεν καταννοουν τον ιδιο τροπο ζωης. Προσωπικα το εχω πληρωσει αυτο. Το θεμα ειναι οτι πλεον με την αλλαγη προτεραιοτητων, δουλειες, ισως πιο σοβαρες προσωπικες σχεσεις κλπ δεν μπορεις να ζησεις αυτα που ειχες "χασει" τοτε. Για να μην παρεξηγηθω επαναλαμβανω οτι δεν μετανιωνω για κατι, απλα ειναι σκεψεις που ερχονται στο μυαλο καποιου που εχει ζησει στους ρυθμους αυτους. Αλλωστε hardcore δεν ειναι στο gym, μεσα εκει ολοι μπορουν να κανουν μια σκληρη προπονηση, το hardcore ειναι εξω.

    Πλεον τα βλεπω αλλιως τα πραγματα. Βεβαια και δεν τρωω ΠΟΤΕ πιτσες, σουβλακια, βαφλες, κρεπες κλπ. Ουτε καν σαν cheat meals. Οταν θελω να κανω cheats τρωω ψωμι, προιοντα φουρνου γενικα και γενικα μεγαλες ποσοτητες απο σχετικα "καλα" φαγητα. Απλα δεν στερουμαι πλεον τιποτα, δηλαδη και το ξενυχτι μου θα κανω, και 2-3 γευματα μπορει να κανω σε μια μερα και να μην στεναχωρηθω και πριν τον υπνο αν θελω να φαω υδατανθρακα θα το κανω κοκ. Δηλαδη αν μου ελεγες πριν 10 χρονια οτι παω σε ταβερνα με ταπερ θα ελεγα, οκ εισαι πορωμενος και γουσταρω και ολα. Σημερα δεν το θεωρω πια λογικο...
    </blockquote id=quote>


    Γιώργο εντάξει δε λέω ίσως να είχες χρόνο για καφρίλες,ξενύχτια κτλ κτλ αλλά ρε φίλε ξέρεις τι?Δεν πιστεύω ότι αυτό έχει ουσία γιατί είναι κάτι που το κάνουν όλοι...και είναι και εύκολο.Στο χώρο μας(και είναι κάτι που έχει γενικότερη ισχύ)η δυσκολία της προσπάθειας θα καθορίσει τα αποτελέσματά μας έτσι δεν λέμε?
    Το να ανήκεις όμως στο 5% του πληθυσμού που είχε βάλει ένα στόχο και τον κυνηγούσε(άσχετα εάν αυτός ο στόχος ήταν εντός των πλαισίων του γυμναστηρίου,δεν έχει σημασία αυτό)και είχε δεσμευτεί και δεν έκανε πίσω,wow ΑΥΤΟ φίλε δείχνει άλλα,πολύ πιο σπουδαία πράγματα...
    Σίγουρα έρχεται και η στιγμή που και θα ξενυχτίσεις και θα αργήσεις να φάς 2 ώρες(ε είπαμε όχι και να χάσουμε και εντελώς το γεύμα μας:D:D)και δεν τρέχει και τίποτα αλλά αυτό που έχει σημασία είναι το feedback που θα πάρει κανείς από τις επιλογές του,που θα καθορίσουν τα συναισθήματά του,που θα καθορίσουν εάν τελικώς αξίζει όλο αυτό...
    Τώρα για τις σχέσεις δεν θεωρώ κάποιον φίλο μου ο οποίος τουλάχιστον δεν θα σεβαστεί αυτό που κάνω και τις επιλογές μου,έτσι δεν πάει?
    Ίσως μετά από 10 χρόνια να λέω και εγώ τα ίδια,όμως ρε φίλε το αντεύχομαι ειλκρινά(ίσως να είναι και ότι ΔΕΝ έχω δει τα πράγματ που έχεις ΕΣΥ δει όντας στο χώρο τόσα χρόνια...οκ!!!)


    Τέλος να πω ότι σέβομαι απόλυτα την εμπειρία σου και το ότι επειδή έχουμε γνωρισθεί από κοντά είσαι όντως ένα παιδί με επίπεδο για αυτό το λόγο γίνεται αυτή η κουβέντα[:-thumbu]

  29. #59
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Excellence is not a singular act, but a habit...Aristotle


    [:-angel]

  30. #60

    Default

    σκεφτόμουν να ξεκινήσω κάποιο ανάλογο θέμα αλλά βρήκα αυτό έτοιμο οπότε το ανασύρω στην επιφάνεια
    υπάρχουν ήδη κάποιες ιδέες πιο πάνω, αλλά αν έχει να συμπληρώσει κάποιος και κάτι ακόμα (η όσοι ήδη γράψατε τότε παλιά στο θέμα αυτό αν σκεφτήκατε κάτι επιπλέον τα τελευταία 10 χρόνια...)


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •