Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default Το υγιεινο παστιτσιο για bodybuilders!!!

    Υλικα:
    -500 γρ μακαρονια νο 3 για παστιτσιο
    -800 γρ-1κιλο κιμα γαλοπουλας η κοτοπουλου
    -2 φρεσκιες ντοματες και 1 κρεμμυδι στο τριφτη
    -2 κεσεδακια γαλα 1.5%
    -3-4 φλιτζανια νερο
    -2!ασπραδια 1 κροκο
    -4 φετες τρικαλινο λαιτ 10%λιπαρα
    -αλατι πιπερι μοσχοκαρυδο δαφνη
    -3 κουταλιες ελαιολαδο

    Εκτελεση:
    Βραζουμε τα μακαρονια για 10 λεπτα περιπου και τα στραγγιζουμε.Αλειφουμε το ταψι με λιγο λαδι και ριχνουμε λιγο αλευρι για να μην κολησουν τα μακαρονια.Στη συνεχεια ριχνουμε τα μακαρονια και τα αφηνουμε να κρυωσουν.
    Στην ιδια κατσαρολα βαζουμε το κιμα με νερο προσθετουμε αλατι πιπερι μοσχοκαρυδο προεραιτικα λιγο γαρυφαλλο και δαφνη και ριχνουμε τη τριμμενη ντοματα και το κρεμμυδι.Αν θελουμε προσθετουμε μια κουταλια πελτε ντοματας.Χαμηλωνουμε τη φωτια και αφηνουμε να βρασει για 10-12λεπτα.
    Πριν βαλουμε το κιμα χτυπαμε το ασπραδι απο ενα αυγο και το ριψνουμε πανω στα μακαρονια μαζι με τις 2 φετες τρικαλινου.Επειτα ριχνουμε το κιμα.
    Για τη μπεσαμελ ριχνουμε σε ενα μπολ το πασπαλισμενο αλευρι μαζι με το νερο και το γαλα και ανακατευουμε καλα.Στη συνεχεια ζεσταινουμε τη κατσαρολα και ριχνουμε μεσα το μιγμα προσθετοντας αλατοπιπερο και μοσχοκαρυδο.Ανακατευουμε συνεχομενα ωσπου να πηξει.Χτυπαμε το ασπραδι και το ριχνουμε μεσα.Βγαζουμε απο τη φωτια και ριχνουμε το κροκο.Ξαναβαζουμε στη φωτια και ανακατευουμε πολυ καλα.Επειτα ριχνουμε 3 κουταλιες ελαιολαδο και τις αλλες 2 φετες τρικαλινο.Ριχνουμε τη μπεσαμελ πανω στο κιμα.Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο πανω κατω για 40-45 λεπτα περιπου μεχρι να ροδισει!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ποια ακριβώς η διαφορά από το κλασικό παστίτσιο;!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Κοιτα δεν εχει σχεδον καθολου λαδι κιμα κοτοπουλο αντι χοιρινο η μοσχαρι καθολου βουτηρο η τρανσ λιπαρα.Επισης δε σοταρω τιποτα ολα με νερο.Εμενα μου φαινεται καλη επιλογη παντως τρωω 6-7 κομματια και δε νιωθω καθολου βαρια σα να μην εφαγα τιποτα

  4. #4
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    6-7 στην καθισια που λέμε;
    Σωραια ρε mina ...

    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    Obese To Fit

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ναι το χω αυτο τρωω μεγαλες ποσοτητες σε ολα δε χορταινω με τιποτα απο μικρη

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Ωραία συνταγή. Αν θέλεις να την πας στα άκρα βάλε πένες ολικής άλεσης (δεν έχω δει πουθενά μακαρόνια παστίτσιου ολικής να υπάρχουν)
    και για τυρί μπορείς να χρησιμοποιήσεις ζεμύθα 1% (αλμυρή αλλά πολύ ωραία μυζήθρα, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και να μη βάλεις καθόλου αλάτι στη συνταγή)

  7. #7
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Eλλαδα σε σουπερ δεν ειχα δει ποτε για παστιτσιο αλλα υπαρχουν γειτονιες με εργαστηρια ζυμαρικων οπου ευκολα βρισκεις γιατι δεν θελει κοπο στην προετοιμασια απ το εργαστηριο.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    648

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Ωραία συνταγή. Αν θέλεις να την πας στα άκρα βάλε πένες ολικής άλεσης (δεν έχω δει πουθενά μακαρόνια παστίτσιου ολικής να υπάρχουν)
    και για τυρί μπορείς να χρησιμοποιήσεις ζεμύθα 1% (αλμυρή αλλά πολύ ωραία μυζήθρα, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και να μη βάλεις καθόλου αλάτι στη συνταγή)
    Κάτι τέτοια κάνει και ή γυναίκα μου και αν σου κλείσουν τα μάτια νιώθεις ότι τρως χαρτί....:)

  9. #9
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Γενικά δεν είμαι μακαρονάς αλλά το παστίτσιο είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά.
    Καιρό τώρα θέλω να φτιάξω ένα "καθαρό" γιατί στο σπίτι το φτιάχνουν τίγκα στη λαδίλα και δεν το ακουμπάω.
    Αλλά για τα μακαρόνια ολικής να σου πω την αλήθεια εμένα μου φαίνονται πιο εύγευστα από τα απλά,
    πιο έντονη γεύση.

    Όσο για τη ζεμύθα, δοκίμασέ τη καμιά φορά. Μυζήθρα είναι απλά είναι μυζήθρα με λιγότερα λιπαρά
    (γενικά υπάρχουν μυζήθρες με όχι τρελά λιπαρές, δεν είναι κάτι περίεργο). Εύγευστη είναι, απλά αλμυρή
    (κάτι που δεν είναι και απαραίτητα κακό, εγώ έτσι κι αλλιώς δε βάζω πρόσθετο αλάτι στα φαγητά).

    Πάντως εμένα μου ξαναάνοιξε η όρεξη, θα το φτιάξω, το λέω καιρό και όλο το αναβάλω αλλά θα το φτιάξω
    σύντομα.

    Quote Originally Posted by dtsilogi View Post
    Κάτι τέτοια κάνει και ή γυναίκα μου και αν σου κλείσουν τα μάτια νιώθεις ότι τρως χαρτί....:)

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ναι για ολικης ειναι καλυτερα απλα σημερα μου ηρθε να το κανω ειχα σκοπο να φτιαξω παπουτσακια οποτε δεν ειχα προετοιμαστει.Αλλα ετσι κι αλλιως εχουν ελαχιστες διαφορες.Ζυμηθρα εχω ψαξει κι εγω αλλα δυστυχως δε τη βρηκα πουθενα.Την επομενη φορα θα χρησιμοποιησω κοφτο μακαρονακι ζωγραφος.Και με νουντλσ θα δοκιμασω μιας και με τα μακαρονια δεν εχω καλη σχεση 3 χρονια ειχα να φαω.Παντως παιδια ηταν παρα πολυ ελαφρυ εγω δε χορτασα.Θα προτινα να το φατε σα συνοδευτικο με κοτοπουλο η μοσχαρι δε χορταινεις με τιποτα αλλιως


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το Παστίτσιο Μας
    By dimi1991 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 14-01-14, 00:42
  2. Light Παστίτσιο
    By konstantina81 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 22-01-12, 15:46
  3. Ένα νόστιμο και υγιεινό μπισκοτάκι
    By marion dion in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 22-11-11, 20:50
  4. To υγιεινο παγωτο
    By dimitris.king in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 28-06-11, 20:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •