Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-12
    Posts
    2

    Question Ποια Πολεμική Τέχνη Να Διαλέξω;

    Καταρχην παιδια καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα καθως ειμαι νεος στο φορουμ και ειναι το πρωτο μου ποστ.
    Στο θέμα μας τωρα. Εχει 2 χρονια που εχω σταματησει το γυμναστηριο και απο φετος θελω να ξαναξεκινησω αλλα και να ξεκινησω και μια πολεμικη τεχνη. Ειμαι 19 χρονων 1.83 και 63 κιλα. Με παιρνει να ξεκινησω τωρα καποια τεχνη η μηπως εχω αργησει λιγακι? Και επειτα αν ξεκινησω καποια τεχνη ποια θα ηταν η καλυτερη για το σωματοτυπο μου? επειδη εχω διαβασει αρκετα για διαφορες τεχνες προτιμω περισσοτερο ninjutsu και jeet kune do απλα δεν ξερω τι απο αυτα εχει στην θεσσαλονικη.
    Ευχαριστω για το χρόνο σας!

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-10-12
    Posts
    4

    Default

    Κατ' αρχας ποτε δεν ειναι αργα για να ξεκινησεις μια π.τ. Τωρα οσων αφορα τις τεχνες που ανεφερες... Κατα την γνωμη μου σωστη σχολη ninjutsu δεν θα βρεις στην Ελλαδα οπως και για jeet kune do οι περισσοτεροι δασκαλοι που εχω δει ανακατεβουν πολεμικες τεχνες και το ονομαζουν jeet kune do, οι σχολες που διδασκουν σωστα το jeet kune do ειναι λιγες τουλαχιστων απ' οτι ξερω εγω. Τωρα το τι θα διαλεξεις εξαρταται απο το τι θελεις απο την π.τ και απο το ποσο χρονο και υπομονη εισαι διατεθημενος να διαθεσεις. Για παραδειγμα αν θελεις να μαθεις αυτοαμυνα γρηγορα οι πολεμικες τεχνες που θα σου πρωτεινα ειναι muay thai, escrima(αρκει να βρεις σχολη που διδασκει και το αοπλο κομματι), krav maga και wing chun(αν και απαιτει περισσοτερο χρονο και υπομονη απο τα προηγουμενα), αν τωρα θελεις να κατεβαινεις σε αγωνες και να αποκτησεις φυσικη κατασταση θα σου πρωτεινα mma, kickboxing, box, taekwondo και παγκρατιο αν τωρα πιστεβεις οτι μπορεις να αφιερωσεις χρονο και θελεις να ασχοληθεις αρκετα τοτε ξεχνα τα παραπανω και ασχωλησου με καποιο συστημα kung fu καθως κατα την αποψη μου και απο προσωπικη εμπειρια αν εχεις χρονο και υπομονη το kung fu ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις καθως σε βαζει σε μια πολυ ομορφη φιλοσοφια και κανενα συστημα kung fu δεν εχει κατι να ζηλεψει απο τις συγχρονες π.τ, τα συστηματα που θα σου πρωτεινα ειναι wing chun, eagle claw, hung gar και wushu. Αυτα βεβαια ειναι δικες μου αποψεις οποτε μην τα παρεις της μετρητης. Σρυ αν σε κουρασα με την πολυλογια μου :P και καλες προπωνησεις!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-12
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση bobos1994 και φυσικα και οχι δεν με κουρασες... Αυτο που θελω ειναι να ακουσω αποψειις για να ξεκινησω και εγω μια τεχνη αναλογως με αυτα που θα δω... Θα το εκτιμουσα πολυ αν εβλεπα και περισσοτερες αποψεις... Slack N Track δεν σε επιασα με αυτο που ποσταρες τι θες να πεις?

  5. #5
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    πο πο θελω να τους δω να παιζουν ρακετα στη θαλασσα!!!αντε γεια.....
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    πο πο θελω να τους δω να παιζουν ρακετα στη θαλασσα!!!αντε γεια.....
    Τρομερη φυσικη κατασταση,...αλλο πραγμα lary.

    Quote Originally Posted by asman18 View Post
    ... Slack N Track δεν σε επιασα με αυτο που ποσταρες τι θες να πεις?
    Θελω να πω ακριβως αυτο που καταλαβε ο lary.

    Οι πολεμικες τεχνες στην Ελλαδα, δισασκοντε "εμπορικα" και προχειρα τις περισσοτερες φορες.
    Υπαρχουν και καλες σχολες, με καλους "δασκαλους" αλλα δυστυχως ειναι λιγες περιπτωσεις?.και δυστυχως και αυτοι μετα απο ενα σημειο και επειτα αναγκαζοντε να πλευσουν παραλληλα με το ρευμα.

    Εαν ηθελα να κανω κατι για να εχω μια καλη φυσικη κατασταση, ταχυτητα, εκρηκτικοτητα θα επελεγα κατι διαφορετικο, θα επελεγα αυτο που δειχνει το βιντεακι.

    Εαν ηθελα να μαθω να ριχνω ξυλο, γιατι ας μην κρυβομαστε υπαρχουν και αυτοι αναμεσα μας, δεν θα κοιταγα τετοια αθληματα οπως αυτο του βιντεο.

    Βεβαια υπαρχει και η καραμελα "αυτοαμυνα"?"παω για να μαθω να μπορω να προστατευσω τον εαυτο μου εαν χρειαστει?" το οποιο επιχειρημα σηκωνει και αυτο μια ολοκληρη κουβεντα.

    Αυτα.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  7. #7
    New Member
    Join Date
    30-10-12
    Posts
    65

    Default

    Χάζεψα με το βιντεάκι. Από φυσική κατάσταση δεν παίζονται τα παλικάρια. Στο θέμα μας τώρα. Άποψη μου είναι να γραφτείς σε μια σχολή η οποία έχει σαν κύριο στόχο να βγάζει αθλητές και όχι να εκμεταλεύεται τους μαθητές. Για Θεσ/νίκη δεν έχω ιδέα αλλά όπου και να πας να ζητήσεις να παρακολουθήσεις μερικά μαθήματα δοκιμαστικά χωρίς να σε χρεώσουν βέβαια.

    Και κάτι τελευταίο: έχεις σκεφτεί να το ψάξεις για πάλη; Αν σε ενδιαφέρει να έχεις φυσική κατάσταση είναι ότι πρέπει και ανάλογα το είδος θα ρίχνεις και ξύλο που και που. Με την καλή έννοια έτσι, και αν σε ενδιαφέρει το αγωνιστικό κομμάτι. Αλλά να έχεις υπόψιν ότι χρειάζεται πολλή κουράγιο. Μιλάμε για μήνες-χρόνια. Αυτά τα λίγα ας θες ψάξε για σχολή ελληνορωμαϊκης πάλης, brazilian jiu jitsu, judo, πανκρατιο, sambo.

    Αυτά τα λίγα ελπίζω να βοήθησα

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-11-12
    Posts
    1

    Default

    Δεν είναι καθόλου αργά για να ξεκινήσεις. Εγώ ξεκίνησα ninjutsu στα 34!Αισθάνομαι τυχερός που γνώρισα την τέχνη και άτυχος που δεν την γνώρισα νωρίτερα. Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν πάρα πολλά dojo. Εύχομαι να ασχοληθείς με κάποια πολεμική τέχνη, η ηλικία σου είναι οτι πρέπει.

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-02-13
    Posts
    3

    Default

    Γεια σας ειμαι νεος εδω και θα ηθελα να ρωτησω κατι.Βασικα να πω οτι ειμαι 19 χρονων υψος 1.67 και 52 κιλα.Σχετικα εχω να γυμναστω 3-4 χρονια κ οταν λεω να γυμναστω η γυμναστικη μ ιταν το ποδοσφαιρο κ τωρα κ μια σακουλα με λιγα πραγματα μεσα να συκωσω για λιγο θα πιαστει το χερι μου για καμια μερα..λοιπον αυτο που θα ηθελα να ρωτισω ειναι τι πολεμικη τεχνη πιστευετε θα ιτν καλη για μενα?θα ηθελα μια τεχνη ωστε να μπορεσω να φτιαξω το σωμα μου αλλα να μν χασω κιλα γτ ειμαι ειδ αδυνατος..με αυτα που τρωω παιρνω τν μερα απο 1300-1600 θερμιδες τν ημερα και δεν παχαινω τωρα δεν ξερω τον λογο αν ειναι μεταβολισμος η επειδη γενικα απο παλια δεν ετρωγα σχεδον τπτ και ειμουν τρομερα αδυνατος,τωρα τα 2 τελευταια χρονια τρωω τοσο κ ισως ειναι λογικο γτ αργησα να ξεκινησω(ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΤΟ ΦΑΙ ΕΙΜΟΥΝ 45 ΚΙΛΑ 1,67 YΨΟΣ)..Με λιγα λογια θα ηθελα μια τεχνη ωστε να διατηρησω οποσδιποτε τα κιλα και αν ειναι δυνατον με τον καιρο να τα ανεβασω μεσο τς τεχνης..Αυτα..συγνωμη αν ιτν πολλα αλλα ηθελα να γραψω λεπτομεριες για να καταλαβετε τι χρειαζομαι..(ευχαριστω)

  10. #10
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ, καταρχήν μάλλον θα έπρεπε να κάνεις το ποστ σου στους νέους για να σε γνωρίσουμε και όχι εδώ αλλά δεν πειράζει.
    Καταρχήν καταναλώνεις λίγες θερμίδες και επίσης δεν μας γράφεις από που, δηλαδή 1300-1600 από φαγητό ή από σκ@τ@, junk food κ.τ.λ.
    Κιλά υπάρχουν δύο τρόποι για να βάλεις, ο ένας εύκολος και ο άλλος δύσκολος, πάντως σε καμία περίπτωση δεν βάζεις ποιοτικά κιλά με πολεμική τέχνη αυτή κάθε αυτή, αλλά μόνο αν κάνεις προπόνηση με αντιστάσεις και καλή διατροφή έτσι ώστε να χτίσεις μυική μάζα (αυτός είναι ο δύσκολος τρόπος)
    Ο εύκολος τρόπος είναι να κάθεσαι σε ένα καναπέ ή να κάνεις την πολεμική τέχνη που θες και να τρως 2000 θερμίδες παραπάνω από αυτές τις συντήρησης σου προερχόμενες από junk food, κορεσμένα και trans λιπαρά, εκεί να δεις κιλά. Δεν νομίζω να θες να βάλεις τέτοια κιλά όμως;
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  11. #11
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Εννοειτε οτι δεν υπαρχει χρονικο οριο για να αρχισεις..
    Απο προσωπικη πειρα θα σου προτεινα καρατε..εισαι καλα στα κιλα, ελαφρυς και λογικα θα γινεις και ευκινητος :)

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-02-13
    Posts
    3

    Default

    Τς 1000 θερμιδες και λιγο παραπανω θα τς παρω με κανονικο φαγητο τς υπολοιπες με junk food αλλα οχι παντα..τα κιλα θελω να τα παρω οπως ειπες σε μυικη μαζα αλλα εχω ενα κομπλεξ λιγο με τα κιλα,για παραδειγμα εκτος τν προπονηση που θα κανω στην σχολη θα ηθελα να κανω και στο σπιτι ασκησεις-γυμναστικη στον ελευθερο χρονο μου κ θα ηθελα αυτο να μν με κανει να χασω..δηλαδη σκεφτομαι οτι πες παιρνω με αυτα που τρωω 2000 θερμιδες αλλα με τν προπονηση κ αυτα χανω 400 και παω στς 1600 τν μερα κ ετσι σκεφτομαι οτι θα χασω αντι να παρω..με αυτα που λεω δν θελω να νομισετε οτι θελω να αρχισω πολεμικη τεχνη μονο κ μονο για να παχυνω δεν ειναι αυτο..απλος κοπλεξ με τα κιλα και αυτην τν περιοδο δν θελω να χασω..

  13. #13
    Pumping Iron Giannis_G's Avatar
    Join Date
    30-06-12
    Location
    Iraklio, Crete
    Posts
    298

    Default

    Το πιο πολύ δεν είναι πάντα πιο καλό δεν γίνεται να κάνεις καπάκια 2-3 προπονήσεις.

    Φτιάξε τη διατροφή σου είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για όποιο στόχο και αν θέσεις.

    Όπως σου είχα ξαναπεί η πολεμική τέχνη δεν θα σου προσφέρει παραπάνω μυικά κιλά, δεν γίνεται. Αυτό θα το κάνουν τα βάρη. Όσο για την προπόνηση στο σπίτι που λες μπορείς να πετύχεις μυική ανάπτυξη αλλά θα πρέπει να έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό και πρόγραμμα, όχι όποτε το θυμηθείς ή βρεις την όρεξη.

    Το πόσες θερμίδες θα πρέπει να παίρνεις υπολόγισε το πρώτα και μετά βγάζεις διατροφή κ.τ.λ.
    HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT FAILS TO WORK HARD

  14. #14
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-02-13
    Posts
    3

    Default

    Μαλιστα..Ποια θα ιτν η κλτρη διατροφη που θα μπορουσα να κανω και ποια πολεμικη τεχνη θα ιτν η καταλυλωτερη για να ξεκινισω συμφωνα με αυτα που σας εχω πει κατα τν γνωμη σας?

  15. #15
    New Member
    Join Date
    01-03-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    21

    Default

    καλα καλα δεν μπορω να διακρινω που ειναι το 'μπαλακι'...

  16. #16
    New Member
    Join Date
    01-03-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    21

    Default

    καταρχας δεν χρειαζετε να αγχονεσαι διαρκως για τα κιλα σου. οταν αποφασισεις να ξεκινισεις μια πολεμικη τεχνη θα θελεις και συ να τρωως. θα βλεπεις και τους αλλους που αθλουνται διπλα σου, θα ανταλλαξεις και εκει αποψεις. οπωσ προανεφεραν, το παν ειναι η σωστη διατροφη, με λιγα λογια, απ'οτι καταλαβα δεν θελεις να παρεις ογκο, εν ολιγοις λιγα λιπαρα οτι και να φας!

  17. #17

    Default

    εγω γενικα εχω δει ατομα που ασχοληθηκαν με πολεμικες τεχνες να πετυχαινουν μεγαλες αλλαγεσ στο σωμα του , οχι τοσο σε θεμα ογγου οσο σε θεμα γραμμωσης καθως το αεροβιο ειναι μεγαλο μερος της προπονησης

  18. #18
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-09-13
    Posts
    1

    Default

    Καταρχας παιδια καλησπερα..εμμμ ειμαι 14 χρονων υψος 1.78 και βαρος 70 κιλα (αν βοηθαει αυτο).Ασχολουμε καιρο με τη γυμναστηκη και γενικοτερα με τον αθλητησμο αλλα αποφασησα να κανω μια νεα αρχη με τις πολεμικες τεχνμες.Απλως ηθελα να ρωτισω αν ειναι αργα να ξεκινησω το Ninjutsu? Διαβασα πως για να επιτυχει καποιος πρεπει να ξεκινησει την προπονηση του ταυτοχρονα με τα πρωτα του βηματα δηλαδη απο μικρο παιδι..Πραγματικα αππογοητευτικα λιγο διοτι το ninjutsu ειναι πολυ σημαντικο, για μενα τουλαχιστον..τελος παντων θα εκτιμουσα πολυ μια συμβουλη απο καποιον εμπειρο και επισης αν γινετε ας μου προτινει μερικες σχολες Ninjutsu ή Kung Fu στη Θεσσαλονικη..εαν ειναι δυνατον.

  19. #19
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-11-13
    Posts
    3

    Default

    Καρατε!!Θελει ενα καλο υψος και οχι πολυ βαρος!!ειναι οτι πρεπει..αλλιως τσεκαρε για ταεκβοντο!!!σχολες παντου υπαρχουν αρχικα ψαξε στην γειτονια σου και ρωτα κανεναν γνωστο που καποτε εκανε πολεμικη τεχνη!!

  20. #20
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-11-13
    Posts
    1

    Default

    καλησπέρα παιδιά καλώς σας βρήκα, είμαι 19 χρονών και δεν έχω ασχοληθεί με πολεμικές τέχνες..
    είμαι 60 κιλά και έχω 175 ύψος και πηγαίνω κανα χρόνο γυμναστήριο, θέλω να αρχίσω μια πολεμική τέχνη (μου αρέσει η πυγμαχία)
    τι μου προτείνετε εσείς;

  21. #21
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-09-18
    Posts
    1

    Default

    καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω.
    θελω να ξεκινησω kung fu εχω διαβασει στο forum για διαφορα στυλ αλλα δεν εβγαλα ακρη
    απο αυτα που καταλαβα ειναι οτι το wing chun ειναι πολυ καλο και αποτελεσματικο αν βρεις την σωστη σχολη κλπ.
    θελω ομως να εχει και φυσικη κατασταση πιο εντονη οπως πχ shaolin kung fu ειναι αυτο που ψανχω καποια απο τις 2 η αν πιστευετε καποιο αλλο ειδος ευχαριστω οπως και να εχει..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποια Πολεμική Τέχνη να αρχίσω;
    By kostasnorth in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-12, 22:33
  2. Ποια πολεμική τέχνη να ξεκινήσω
    By simos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 07-06-09, 10:03
  3. Ποιά Πολεμική Τέχνη Να Διαλέξω?
    By Hamurabi in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-08, 19:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •