Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11

Thread: Κυφωση

  1. #1
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default Κυφωση

    Καλησπερα σας!
    Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι...
    σε ενα μηνα γινομαι 18,παω γυμναστηριο εδω και 2 μηνες...Εχω κυφωση και φοραω ειδικό κηδεμονα
    υπαρχουν καπιες ασκησεις που μπορει να με χειροτερεψουν; μπορώ να σηκώνω όρθιος βάρη; Ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by Byron93 View Post
    Καλησπερα σας!
    Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι...
    σε ενα μηνα γινομαι 18,παω γυμναστηριο εδω και 2 μηνες...Εχω κυφωση και φοραω ειδικό κηδεμονα
    υπαρχουν καπιες ασκησεις που μπορει να με χειροτερεψουν; μπορώ να σηκώνω όρθιος βάρη; Ευχαριστω!
    φιλε μου δεν θελω να σε απογοητεψω αλλα σε αυτη την ηληκια μην περιμενεις πολλες βελτιωσεις στο προβλημα, προσωπικα και εγω στα 18 εβαλα ναρθηκα για το ιδιο προβλημα αλλα εσυ ισως να εχεις περιθωριο να το βελτιωσεις, εγω ημουν 1.94 απο τοτε οποτε μαλλον ειχαν κλεισει τα κοκκαλα μου και δν με επαιρνε αλλο, βεβαια ειχε κατσει και το ειχα φορεσει μερικους μηνες σερι αλλα μετα οταν καλοκαιριασε δν την παλευα αλλο, ισως να φοραγα καποιο αλλο εγω παλαιοτερης τεχνολογιας και δν γινοταν τοση ζεστη

    το καλο ειναι οτι βοηθαει στη σταση του σωματος ετσι ωστε να μην καμπουριαζεις και δεν θα φαινετε ιδιαιτερα, οσο για τις ασκησεις, το καλυτερο θα ηταν να ρωταγες το γιατρο αλλα δν νομιζω να πειραζει σε κατι..

  3. #3
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    τον κηδεμονα τον φοραω απο 16χρ.Ο γιατρος μου ειχε πει πως τα Χριστούγεννα θα το βγαλω αν εχω βελτιώσει...ειπες πως ειχες κυφωση κι εσυ; αν επιτρεπετε ποσες μοιρες; εγω ειχα 38 και πηγαν 34...

  4. #4
    New Member
    Join Date
    11-12-11
    Posts
    15

    Default

    καλησπερα παιδια...εχω ακριβως το ιδιο προβλημα(1.95-22 χρονων)..(απλα το ειχα αφησει και δεν πηγα σε γιατρο).Εχω αρχισει εντατικα προγραμμα ογκου εδω και 3 μηνες και καθε φορα μετα την προπονηση εξαφανιζετε το προβλημα αλλα μετα απο καμια ωρα παλι το ιδιο!!!Τι λετε??θα αντιμετωπιστει???

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δώσε έμφαση σε ασκήσεις όπως έλξεις τροχαλίας, μονόζυγο και χαμηλή κωπηλατική. Σίγουρα θα δεις ανακούφιση στη σπονδυλική σου στήλη και μια μικρή βελτίωση. Βεβαια παίζει ρόλο και ο βαθμός κύφωσης που έχει ο καθένας, αλλά το σίγουρο είναι πως με αυτές τις ασκήσεις θα κάνει καλό.
    Ρώτα το γυμναστή σου αν έχει μια ειδική κατασκευή με καπελάκι με υμάντες οι οποίοι δένουν στην χαμηλή κωπηλατική και στην ουσία τραβάς με το κεφάλι σου. Βοηθάει απίστευτα.
    Last edited by Kardoula; 11-12-11 at 16:54.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by baggos View Post
    καλησπερα παιδια...εχω ακριβως το ιδιο προβλημα(1.95-22 χρονων)..(απλα το ειχα αφησει και δεν πηγα σε γιατρο).Εχω αρχισει εντατικα προγραμμα ογκου εδω και 3 μηνες και καθε φορα μετα την προπονηση εξαφανιζετε το προβλημα αλλα μετα απο καμια ωρα παλι το ιδιο!!!Τι λετε??θα αντιμετωπιστει???
    δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα.η κυφωση δεν ειναι κατι σαν καμπουρα?πεφτουν οι ωμοι σου προς τα μπροστα δλδ.κατι τετοιο δν εχεις? τεσπα εγω το ειχα παθει μια περιοδο που εδινα πολυ εμφαση στο στηθος μου.οι μυες του στηθους τραβηξαν λοιπον τους ωμους μπροστα και δημιουργηθηκε κατι σαν κυφωση.αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δωσεις εμφαση σε ασκησεις πλατης και κυριως ασκησεις για το πανω μερος της πλατης και την πισω πλευρα του ωμου.μια ασκηση που κατ εμε θα σε βοηθησει πολυ ειναι το αναποδο butterfly στο μηχανημα.

  7. #7

    Default κυφοση

    παλια ειχα κυφοση δν θυμαμε ποσες μοιρες ειχα φορεση κηδεμονα αλλα δν τιν παλεψα και δεν το εβαλα πολυ (περιπου 4 μηνες)τωρα στα 22 εφαγκα σκαλομα και θελω να ισωσω αμα παω γυμναστηριο θα διορθωσο την εικονα μου???

  8. #8
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by gilera180 View Post
    παλια ειχα κυφοση δν θυμαμε ποσες μοιρες ειχα φορεση κηδεμονα αλλα δν τιν παλεψα και δεν το εβαλα πολυ (περιπου 4 μηνες)τωρα στα 22 εφαγκα σκαλομα και θελω να ισωσω αμα παω γυμναστηριο θα διορθωσο την εικονα μου???
    κανε μονοζυγο,κωπηλατικες,και ειδικοτερα ασκησεις για πανω πλατη και πισω ωμο.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    κανε μονοζυγο,κωπηλατικες,και ειδικοτερα ασκησεις για πανω πλατη και πισω ωμο.
    μηπως θα επρεπαι πριν ξεκινησω να παω προτα σε εναν ορθοπαιδικο να με δει???

  10. #10
    New Member giannop's Avatar
    Join Date
    07-08-13
    Location
    AΘΗΝΑ
    Posts
    69

    Default

    Quote Originally Posted by gilera180 View Post
    μηπως θα επρεπαι πριν ξεκινησω να παω προτα σε εναν ορθοπαιδικο να με δει???
    Εννοείτε
    Γιατί το λίγο-λίγο και το λίγο-λίγο γίνεται πολύ και στιγμή με την στιμγή σπαταλάμε μια ζωή!

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by giannop View Post
    Εννοείτε
    επειδη το ελληνικο κρατος εινε για τον πουτσο και πρεπει να περιμενης 100χρονια...αν δεν παω,υπαρχει παριπτοση αν παω γυμανστηριο να δημιουργησω προβλημα στην πλατη μου??


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Άρσεις θανάτου για κύφωση?
    By niknik in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 14-09-13, 16:21
  2. Κυφωση-Λορδωση η τιποτα;
    By ThunderK in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 17-07-10, 23:06
  3. Καμπουρα-Κυφωση
    By mitsos777 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 03-06-08, 06:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •