Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default Αρχάρια για απώλεια βάρους κ πρόγραμμα γυμναστικης

    Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με διατροφή απώλειας λίπους κ γυμναστική.Ειμαι 31χρ γυναίκα κ εντελώς αγυμναστη στα 1.68μ και 100kg.κατα καιρούς ενημερωνομουν ως επισκέπτρια από το φόρουμ εφαρμόζοντας το τελευταίο δίμηνο μαγείρεμα στον ατμό(οι 40 μέρες ήταν νηστείας για τα Χριστούγεννα),κυκλική γυμναστικη και περπάτημα χάνοντας κάποια κιλά απο τα οποία ξαναπηρα καποια στις γιορτές.???? Θα ήθελα βοήθεια σας παρακαλώ γιατί παιδευομαι από παιδί με τα κιλά κ φέτος είναι η πρώτη φορά που νιώθω ότι έχω πάρει ζεστά το θέμα με γυμναστική κ διατροφή.ευχαριστω πολύ!

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Καλημέρα και καλή χρονιά. Γενικά πρέπει να δείξεις υπομονή και να χάσεις τα κιλά σου σταδιακά.
    Στο θέμα της γυμναστικής. Κατ' αρχήν αφού είσαι αγύμναστη και αρκετά κιλά πάνω από το κανονικό πρέπει να ξεκινήσεις σταδιακά για να προστατέψεις το σώμα σου. Μακριά από γυμναστική υψηλής έντασης όπως crossfit, ΗΙΙΤ. Γράψου σε ένα γυμναστήριο, θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις μια ρουτίνα πάνω στην γυμναστική αλλά μην αρκεστείς σ' αυτό, το ζήτημα δεν είναι μόνο η γυμναστική αλλά να εντάξεις την κίνηση στην καθημερινότητα σου. Μέχρι να χάσεις μερικά κιλά θα σου συνιστούσα: Καθημερινό και συνεχόμενο περπάτημα σε σχετικά γρήγορο ρυθμό καθώς και κατάργηση του ανσασέρ. Στο γυμναστήριο ποδήλατο όσον αφορά την αερόβια και ζήτα να σου βγάλουν κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής με βάρη,
    Εκεί θεωρώ ότι 2 είναι τα κλειδιά, να επιμείνεις να μάθεις την σωστή τεχνική και να βάζεις την σωστή ένταση. Όχι υπερβολικά μεγάλα διαλείμματα μεταξύ των σετ, όχι κιλά που δεν σε "ζορίζουν".

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!αν υπάρχει κ κάποια συμβουλή ή σχετικό ενδεικτικό πρόγραμμα διατροφής για απώλεια λίπους κ αύξηση μυϊκής μάζας θα το εκτιμούσα πολύ!

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Διάβασε εδώ πρώτα: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953 για να βρεις πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνεις και σε τι αναλογίες.
    Μετά βρες κάποια εφαρμογή που να σου λέει τι περιέχει κάθε τροφή http://www.calorieking.com/ και κάνε μόνη σου κάποιο πρόγραμμα βάσει το τι σου αρέσει και μπορείς να φτιάχνεις.
    Ανέβασε το εδώ και θα σε βοηθήσουν όλοι με συμβουλές για να το διορθώσεις.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Τέλεια!!! ???? Ευχαριστώ!!έχω χαθεί από τα πολλά άρθρα!να σαι καλά...

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!
    Στη γυναικεία ενότητα θα βρεις οδηγούς προπόνησης. Δες και το αρθρο που σου εγραψε ο conan και σιγα σιγα θα μπεις στο νοημα.
    Οτι βοηθεια θες εδω ειμαστε.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Καλώς σας βρηκα!απ ότι διαβάζω θα πρέπει για τα κιλά.μου να καταναλώνω ημερησίως 200γρ πρωτεινης και υδατανθρακων η κάνω λάθος?επίσης πως θα πρέπει να τα μοιραζω?βλέπω ότι για απώλεια λίπους ακολουθείτε πρόγραμμα γράμμωσης και 6 γεύματα μικρά.οι θερμίδες που μου αντιστοιχούν είναι 1790 όπως υπολόγισα από το παραπάνω λινκ.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Χωρισε τη μεσα σου σε 5-6 γευματα. Πρωινο , μεσημεριανο, βραδινο και 2 ενδιαμεσα σνακ (δεκατιανο κ απογευματινο).
    Σε καθε ενα θα εχεις μια πηγη πρωτεινης, υδατανθρακα (εκτος του βραδινου) και καλων λιπαρων (κυριως στα γευματα που δεν εχουν υδατανθρακα, αλλα μπορεις και στα αλλα).
    Κρατα τα πραγματα απλα. Αφιερωσε λιγο χρονο να δεις και διατροφες αλλων μελων.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Agelaki View Post
    Καλώς σας βρηκα!απ ότι διαβάζω θα πρέπει για τα κιλά.μου να καταναλώνω ημερησίως 200γρ πρωτεινης και υδατανθρακων η κάνω λάθος?επίσης πως θα πρέπει να τα μοιραζω?βλέπω ότι για απώλεια λίπους ακολουθείτε πρόγραμμα γράμμωσης και 6 γεύματα μικρά.οι θερμίδες που μου αντιστοιχούν είναι 1790 όπως υπολόγισα από το παραπάνω λινκ.
    Τα 200 γρ πρωτεΐνης για έναν άνθρωπο γενικότερα είναι πολλά.
    Ποσό μάλλον για μια αγύμναστη γυναίκα που δεν έχει πολλούς μύες και δε τη χρειάζεται.
    Γενικά από αυτά τα 100 κιλά φαντάζομαι ότι αρκετά είναι λίπος.
    Εγώ στη θέση σου θα κατανάλωνα λιγότερη πρωτεΐνη το πολύ 150 και θα μοίραζα τις θερμίδες μου στα υπόλοιπα μακροθρεπτικά συστατικά.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  10. #10
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Daglari ευχαριστώ για τη συμβουλή!αν αφαιρέσω τις επιπλέον θερμίδες τελείως και δεν τις μοιράσω στα υπόλοιπα φαντάζομαι δεν πειράζει??

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Agelaki View Post
    Daglari ευχαριστώ για τη συμβουλή!αν αφαιρέσω τις επιπλέον θερμίδες τελείως και δεν τις μοιράσω στα υπόλοιπα φαντάζομαι δεν πειράζει??
    Σε μένα οι 1790 θερμίδες φαίνονται αρκετα πολλές όποτε και το να έκοβες άλλες 200 και να τρωγες 1590 δε θα μου φαινότανε κακό...αυτό βέβαια θα το κρίνεις καλύτερα Εσυ από το αποτέλεσμα που θα χεις αν χάνεις κιλά δηλαδή,με το αν πείνας πολύ,με το αν αισθάνεσαι υπερβολική εξάντληση κτλπα...γενικά αυτό που θες είναι μια σταδιακή απώλεια βάρους με τον πιο ανώδυνο τρόπο, χωρίς δηλαδή ιδιαίτερη πείνα και ποιοτικές και ευχάριστες προπονήσεις!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  12. #12
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Μειώνω λοιπόν τις θερμίδες και τις πρωτεϊνες και αποφεύγω τους υδατάνθρακες στο βραδινό γεύμα?έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ μέσα κ ήδη έχω μπερδευτεί προσπαθώντας να βγάλω ένα εβδομαδιαίο προγραμμα...

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default Αρχάρια για απώλεια βάρους κ πρόγραμμα γυμναστικης

    Quote Originally Posted by Agelaki View Post
    Μειώνω λοιπόν τις θερμίδες και τις πρωτεϊνες και αποφεύγω τους υδατάνθρακες στο βραδινό γεύμα?έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ μέσα κ ήδη έχω μπερδευτεί προσπαθώντας να βγάλω ένα εβδομαδιαίο προγραμμα...
    Δεν είναι απαραίτητο να μην έχεις υδατάνθρακες στο βραδινό σου γεύμα..εξαρτάται από πόσους έχεις φάει κατά την διάρκεια της υπόλοιπης μέρας.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  14. #14
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Καλησπέρα!έφτιαξα ένα προγραμμα διατροφής να μου πείτε αν είναι σωστό ή αν έχετε να προτείνετε κάτι.

    Πρωινό: 1/2 φλυτζάνι βρασμένα σπόρια(φαγοπυρο δικκοκο σιτάρι κινόα κεχρί αμαρανθο), 1 αυγό και 1 μήλο

    Δεκατιανο: γιαούρτι 2% με κανέλα

    Μεσημεριανό: 150γρ κοτόπουλο με 1 πατάτα κ χόρτα στον ατμό με 1κγ λαδι

    Απογευματινό: φρούτο με 5 αμύγδαλα

    Βραδινο: το ίδιο με το μεσημεριανό σε μικρότερη ποσότητα με 1κγ λαδι


    Όπου κοτόπουλο ή ψάρι ή κρέας ή συκωτι

    Όπου πατάτα ή ρύζι ή μακαρόνια ή όσπρια ή λαδερο. Και θα προσπαθήσω για 3 μπουκαλια νερό. Γυμναστική καθημερινά κυρίως διάδρομο στα 7 km στο 6 ταχύτητα και προγράμματα αίθουσας.

    Θερμίδες δε μέτρησα αλλά δε πιστευω να έχω ξεφύγει από τις 1500...όσοι έχετε χρονο δώστε μου τα φώτα σας...ευχαριστώ!!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γιατί τοσες λίγες;!! Μέχρι τώρα, πριν κανεις αυτη την διατροφή τι ετρωγες;
    Επειδή ο καθένας μπορεί να λέει το μακρύ του και το κοντό του και να σε μπερδεύει θα σου πω 2 πράγματα να τα εφαρμόσεις :

    1) Γράψε μας τι ετρωγες ΜΕΧΡΙ τώρα και πως έβαλες αυτά τα κιλά
    2) Μην κανεις το ΛΑΘΟΣ να πεσεις σε χαμηλες θερμιδες. Αν κολλησεις τοτε τι θα κανεις μετα;;!!
    3) Κράτα τους υδατάνθρακες στα πρώτα 4 γεύματα της ημέρας (εκτος αν κανεις γυμναστικη απογευμα οποτε φροντιζεις να εχεις υδατανθρακα γυρω απο αυτην δηλ στα γευματα πριν και μετα) και μετά μπορεις να τρως μια πηγη πρωτεινης με καλά λιπαρά (πχ ελαιολαδο, ξηρους καρπους κλπ)
    4) Ξεκίνα ΑΜΕΣΑ να μετρας θερμιδες!
    5) Τα γευματα σου θα έχουν ποικιλια μεν αλλα απευφευγε οτι εχει να κανει με αλευρι (μακαρονια, κουλουρια κλπ). Μεινε σε πηγες υδατανθρακα οπως βρωμη, πατατα, ρυζι, κινοα, όσπρια) και να τα συνοδευεις με λαχανικα της επιλογης σου.
    6) Κρατα απλα τα γευματα σου ωστε να μπορεις να υπολογιζεις ποσοτητες και θερμιδες και να κανεις οσο προχωρας αλλαγες.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Καλημέρα kardoula!από παιδί ήμουν πάντα υπέρβαρη κ με τα χρόνια απλά έγινε τρόπος ζωής το φαγητό με μηδενική άσκηση.αρκετες απόπειρες για δίαιτα με απώλεια 17 κιλών περίπου κάθε φορά αλλά τα ξαναεπαιρνα γρήγορα γιατί ουσιαστικά δεν αλλαζα κάτι στη ζωή μου.δε με ενοχλεί η εικόνα μου όσο το γεγονός ότι περνώντας τα χρόνια ανεβαίνω κ σε κιλά.σαφως κ νιώθω καλύτερα όταν αδυνατίζω σαν οργανισμός.γενικα κάνω καλή διατροφή από την άποψη οτι δεν μαγειρεύω τηγανητα κρέμες κτλ.κ το λάδι πάντα μια κουταλιά ανά άτομο υπολογίζω.ομως μπορώ να ξεφύγω τραγικά αν φάω έξω η έχω τυρί αλλαντικά κτλ στο σπίτι για αυτό κ πια δεν τα ψωνίζω.με ένα μαθηματικό τύπο που βρήκα εδώ υπολόγισα ότι οι θερμίδες μου για απωλεια είναι γύρω στις 1790 αν θυμάμαι καλά..θα πάρω ένα θερμιδομετρητη.γυμναστικη κυρίως μεσημέρι ή απόγευμα.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default Αρχάρια για απώλεια βάρους κ πρόγραμμα γυμναστικης

    Quote Originally Posted by Agelaki View Post
    Καλησπέρα!έφτιαξα ένα προγραμμα διατροφής να μου πείτε αν είναι σωστό ή αν έχετε να προτείνετε κάτι.

    Πρωινό: 1/2 φλυτζάνι βρασμένα σπόρια(φαγοπυρο δικκοκο σιτάρι κινόα κεχρί αμαρανθο), 1 αυγό και 1 μήλο

    Δεκατιανο: γιαούρτι 2% με κανέλα

    Μεσημεριανό: 150γρ κοτόπουλο με 1 πατάτα κ χόρτα στον ατμό με 1κγ λαδι

    Απογευματινό: φρούτο με 5 αμύγδαλα

    Βραδινο: το ίδιο με το μεσημεριανό σε μικρότερη ποσότητα με 1κγ λαδι


    Όπου κοτόπουλο ή ψάρι ή κρέας ή συκωτι

    Όπου πατάτα ή ρύζι ή μακαρόνια ή όσπρια ή λαδερο. Και θα προσπαθήσω για 3 μπουκαλια νερό. Γυμναστική καθημερινά κυρίως διάδρομο στα 7 km στο 6 ταχύτητα και προγράμματα αίθουσας.

    Θερμίδες δε μέτρησα αλλά δε πιστευω να έχω ξεφύγει από τις 1500...όσοι έχετε χρονο δώστε μου τα φώτα σας...ευχαριστώ!!
    Εμένα μου αρέσει η διατροφή σου και οι θερμίδες μια χαρά μου φαίνονται..όσο για τη προπόνηση σου, στο διάδρομο θα πρότεινα τέρμα ανηφόρα με μικρότερη ταχύτητα(πολύ γρήγορο περπάτημα) ετςι θα γυμνάζεται και ο κορμός σου περισσότερο και θα επιβαρύνεις λιγότερο τα γόνατα σου, που ήδη επιβαρύνονται από τα πολλά κιλά σου ,καλό θα ήταν επιςης να προσθέσεις και τα βάρη στο προγραμμα θα σε βοηθήσουν πολύ στο να πετύχεις το στόχο, που είναι η απώλεια κιλών και το σώμα σου θα δείχνει πολύ καλύτερο!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Daglari; 07-01-18 at 16:41.
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  18. #18
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Ευχαριστώ!αν κ με τέρμα ανηφόρα με βλέπω τεζα πάνω στο διάδρομο...όσο για τα βάρη μου είναι πολύ δύσκολο στο πάνω μερος.με τα πόδια καταφέρνω καλύτερα...θα ζητήσω από τον γυμναστή να μου βγάλει πρόγραμμα.να ρωτήσω κ κάτι άλλο...οι πρωτεϊνες που χρειάζονται είναι 2 γρ ανά κιλό έτσι?εγώ τις έχω μειώσει γιατί θεωρώ ότι είναι ήδη αρκετές.δε ξέρω αν τις μετράω κ σωστά βασικά.θα ήθελα κ μια βοήθεια σε αυτό..

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Agelaki View Post
    Ευχαριστώ!αν κ με τέρμα ανηφόρα με βλέπω τεζα πάνω στο διάδρομο...όσο για τα βάρη μου είναι πολύ δύσκολο στο πάνω μερος.με τα πόδια καταφέρνω καλύτερα...θα ζητήσω από τον γυμναστή να μου βγάλει πρόγραμμα.να ρωτήσω κ κάτι άλλο...οι πρωτεϊνες που χρειάζονται είναι 2 γρ ανά κιλό έτσι?εγώ τις έχω μειώσει γιατί θεωρώ ότι είναι ήδη αρκετές.δε ξέρω αν τις μετράω κ σωστά βασικά.θα ήθελα κ μια βοήθεια σε αυτό..
    Βάλε ανηφόρα όσο μπορείς και χαμηλωσε ταχύτητα...την επόμενη μέρα θα νοιωθεις πιασμένη και την πλάτη σου και τους κοιλιακούς σου πέρα απ τα πόδια.
    Οι πρωτεΐνες σου νομίζω μια χαρά είναι..με τα 2 γρ άνα κιλό για σενα που σαι 100 θα τανε 200 γρ νομίζω υπερβολή...τα 2 γρ είναι πιο πολύ για άτομα που έχουν χαμηλό ποσοστό λίπους και τα περισσότερα κιλά είναι άλιπα και το υπολογίζουμε έτσι στο περίπου!
    Πιάσε το γυμναστή του και ζητά του να σου βγάλει προγραμμα και να σε επιτηρεί στην αρχή
    Θα σε βοηθήσουν παρά πολύ τα βάρη!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  20. #20
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Ευχαριστώ!για ότι νεότερο θα ξαναγράψω...δε θα γλυτωσετε τόσο εύκολα από μένα...καλό απόγευμα! ????

  21. #21
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default Αρχάρια για απώλεια βάρους κ πρόγραμμα γυμναστικης

    Quote Originally Posted by Agelaki View Post
    Ευχαριστώ!για ότι νεότερο θα ξαναγράψω...δε θα γλυτωσετε τόσο εύκολα από μένα...καλό απόγευμα! ????
    Καλό απόγευμα και καλή αρχή
    Ότι θες εδώ είμαστε!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Agelaki View Post
    Καλημέρα kardoula!από παιδί ήμουν πάντα υπέρβαρη κ με τα χρόνια απλά έγινε τρόπος ζωής το φαγητό με μηδενική άσκηση.αρκετες απόπειρες για δίαιτα με απώλεια 17 κιλών περίπου κάθε φορά αλλά τα ξαναεπαιρνα γρήγορα γιατί ουσιαστικά δεν αλλαζα κάτι στη ζωή μου.δε με ενοχλεί η εικόνα μου όσο το γεγονός ότι περνώντας τα χρόνια ανεβαίνω κ σε κιλά.σαφως κ νιώθω καλύτερα όταν αδυνατίζω σαν οργανισμός.γενικα κάνω καλή διατροφή από την άποψη οτι δεν μαγειρεύω τηγανητα κρέμες κτλ.κ το λάδι πάντα μια κουταλιά ανά άτομο υπολογίζω.ομως μπορώ να ξεφύγω τραγικά αν φάω έξω η έχω τυρί αλλαντικά κτλ στο σπίτι για αυτό κ πια δεν τα ψωνίζω.με ένα μαθηματικό τύπο που βρήκα εδώ υπολόγισα ότι οι θερμίδες μου για απωλεια είναι γύρω στις 1790 αν θυμάμαι καλά..θα πάρω ένα θερμιδομετρητη.γυμναστικη κυρίως μεσημέρι ή απόγευμα.


    Aρχικά το πλάνο που παρέθεσες χρειάζεται αρκετές διορθώσεις. Το βασικότερο ειναι σε κάθε γεύμα να έχεις μια πηγή πρωτείνης.
    Χονδρικά, 20-25γρ πρωτεινης ανα γεύμα είναι ένας μπούσουλας εύκολος για να κάνεις τους υπολογισμούς σου.
    Κατανάλωνε τους περισσοτερους υδατάνθρακες τότε που θες ενέργεια. Το βράδυ δεν χρειάζεσαι, άρα εκεί μπορείς να έχεις καλά λιπαρά (καθώς και σε κάποιο γεύμα μακριά από προπόνηση και εκτός του πρωινού σου όπου εκεί μπορείς να έχεις και υδατ. και λιγο λίπος).

    Κάνε τη γυμναστική σου, εστίασε στα βάρη, διάδρομο μην κάνεις υπερβολές με φουλ ανηφόρα, ακόμα δεν έχεις την φυσική κατάσταση να ανταποκριθείς.

    Αυτά στα λέω γιατί ειναι το αντικείμενο της δουλειάς μου, άρα έχω την εμπειρία να σου πω δυο πράγματα που ξέρω πως θα δουλέψουν.

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  23. #23
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Καρδούλα μετράμε μόνο ζωικές πρωτεϊνες η μετράω κ από φαγοπυρο κτλ? Υδατάνθρακες πόσους χρειάζομαι?το πρόγραμμα διατροφής ήταν σωστό γενικά?κ στις πόσες θερμίδες να ξεκινήσω?δε θέλω να πάω σε διαιτολόγο πάλι..συγγνώμη αν γίνομαι φορτική αλλα πραγματικά χριεαζομαι αυτή την αλλαγή κ το έχω πάρει απόφαση.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Θα σου γράψω ενδεικτικά τι αλλαγές θα έκανα (χωρις να εχω υπολογίσει θερμιδες) στο πλάνο που έκανες. (διαιτολόγο μην πας, θα σε βάζει να τρως κουλούρι Θεσσαλονίκης για πρωινό... )

    Πρωινό: 50γρ βρώμη ή κινόα ή φαγόπυρο , 3 ασπράδια 1 ολόκληρο αβγό

    Δεκατιανο: γιαούρτι 2%, 150γρ μήλο ή μπανάνα

    Μεσημεριανό: 100γρ κοτόπουλο , 150γρ πατάτα ή 40-45γρ ωμη ζυγιση ρύζι, σαλάτα με 1κγ λάδι


    Απογευματινό: 100γρ κότατζ 150γρ μήλο

    Βραδινο: 100γρ κοτόπουλο, σαλάτα , 12 αμύγδαλα ή 1κγ λαδι


    Όπου κοτόπουλο ή ψάρι ή κρέας ή συκωτι

    Όσπρια λαδερά μπορείς να βάλεις 200-250γρ 2-3 φορες τη βδομάδα στο μεσημεριανό
    * Ισως να προσθετα και ενα εξτρα σνακ, αλλα και παλι οπως σου ειπα το πλανο αυτο ειναι ενα παραδειγμα.

    Νερό 2-3 λίτρα

    Γυμναστική με βάρη 3-4 φορές τη βδομάδα
    Αερόβια 4-5 φορές την εβδομάδα.



    Μετράμε πρωτεινη μόνο από κρεατικα/γαλακτοκομικά/αβγα
    Υδατάνθρακες θα κινούμουν από 120-150γρ χονδρικά.



    Last edited by Kardoula; 07-01-18 at 17:49.

  25. #25
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Kardoula έχω κατέβει στα 97.5 άφησα το πρόγραμμα όπως μου το έγραψες κ βγαίνουν 1500 θερμίδες.μετα από πόσα κιλά πρέπει να κατεβάσω θερμίδες πρωτεϊνη κ υδατάνθρακες?ποια εναλλακτική έχω για το πρωινό?η βρώμη κ τα ασπράδια δεν με πειραζουν απλά φοβάμαι να τρώω 7 αυγά τη βδομάδα..δεν έχω χοληστερίνη αλλά μου φαίνονται πολλα.
    Last edited by Agelaki; 11-01-18 at 12:44.

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γιατι σου φαινονται πολλα;! 7 αβγα την εβδομάδα;!! Εδω εγω τρωω 7 τη μερα τα τελευταια 15 χρονια (2 κροκους καθημερινα).Η χοληστερίνη δεν επηρρεάζεται απο τα αβγά, αυτό πλέον είναι μύθος.
    Οσο δουλευει η διατροφη αυτη δεν χρειαζεται να μειωσεις θερμιδες. Ουτε μπορω να ξερω με σιγουρα ποτε πρεπει να το κανεις. Το πρωινο δεν σου αρεσει; Ακομα δεν την ξεκινησες βρε και θες εναλλακτικη;

  27. #27
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Κ βέβαια μου αρέσει..απλά σκεφτόμουν μήπως είναι πολλά...το πρωινό το τρώω στις 7 και το δεκατιανο στις 9κ μεσημεριανό κατά της 13.30...πειραζει που το δεκατιανο είναι τόσο κοντά με το προηγούμενο?γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα για πιο μετά.

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ουτε καν να σε προβληματιζει το θεμα των αβγών! Ίσα ίσα που ειναι από τις καλύτερες τροφές. 2 ώρες αποσταση το σνακ απο το πρωινό ειναι οκ ΕΚΤΟΣ αν εσυ νιωθεις πως το τρως με το ζορι και νιωθεις πολυ χορτάτη.

  29. #29
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    14

    Default

    Όχι καλά μου έρχεται δε νιώθω φουσκωμένη..καρδούλα σ ευχαριστώ πολύ!!!καλό μεσημέρι!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χάσιμο βάρους και προγράμμα γυμναστικής
    By Zanis7373 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-16, 00:44
  2. Πρόγραμμα γυμναστικής και λοιπές απορίες απο μια αρχάρια:)
    By Lulla in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 27-05-12, 20:17
  3. Πρόγραμμα γυμναστικής για αύξηση μυικού βάρους.
    By Underdogg in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 18
    Last Post: 06-11-11, 10:08
  4. προγραμμα γυμναστικης για απωλεια λιπους
    By Koncha in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 08-10-08, 03:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •