Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 36
  1. #1
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default Βοήθεια Για Καύση Λίπους - Γράμμωση

    γεια σασ αρχικα ξεκινησα με 90 κιλα και γυρω στα 18%λιποσ, πλεον με διατροφη και αεροβια και βαρη εφτασα στα 85 με 186 υψοσ με 15 % περιπου λιποσ, αυτο που θελω ειναι να κατεβασω κ αλλο τα ποσοστα λιπουσ χωρισ να χασω μιυκη μαζα, το προγραμμα διατροφησ που ακολουθουσα ηταν

    μεσημεριανο. στισ 2.00..κοτοπουλο φιλετο 250γρ +ρυζι καμια κουπα +σαλατα απο ωμα λαχανικα

    5.00 ενα γιαουρτακι με 2% λιπαρα

    κατα τισ 7 γυμναστηριο

    μετα το γυμναστηριο 5 αυγα ασπραδια και μια μπανανα


    βραδινο κατα τισ 11.00 3 κοτοπουλο σουβλακια + μια πιτα ψητη αλαδωτη + σαλατα απο ωμα λαχανικα..

    προ του υπνου 1 κεσεδακι γιαουρτι με 2% ή και καμια φορα γαλα κακαο με 0.9 λιπαρα γιατι χανω το πρωινο....


    παρακαλω πειτε μου πωσ ειναι ενταξει γιατι θα σκασω εχω αγχωθει πολυ συνεχεια αλλαζω και αγχωνομαι μηπωσ δεν το κανω καλα...επισησ μου εχουν πει σε αλλα φορουμ πωσ δεν μου ειναι αρκετα και πρεπει να αυξησω τισ πρωτεινεσ...

    αυτο που θελω τωρα ειναι να κατεβω κ αλλο σε λιποσ χωρισ να αδυνατισω μυικα, να σημειωσω πωσ κανω 2 φορεσ την βδομαδα αεροβια δλδ διαδρομο 35-40 λεπτα για καυση λιπουσ.. επισησ κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι πωσ επειδη το πρωινο το χανω πολλεσ φορεσ γιατι ξυπναω αργα και παω κατευθειαν στο μεσημεριανο ,, μου εχει πει διατροφολογοσ πω αν το χανω να το τρωω το βραδυ πριν κοιμηθω..και σχεδον ετσι το κανω.. σασ παρακαλω απαντηστε μου σε ολο το θεμα οσοι ειστε ειδικοι σε αυτο px personal trainer, γυμναστεσ bodybuilders, ωστε να σασ εμπιστευτω...
    Last edited by nikoslarisa; 10-03-11 at 15:33.

  2. #2
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Οπα οπα οπα, πήρες φόρα,
    καταρχην καλως μας ηρθες...

    Λοιπον καποια ''λαθη'' που βλεπω εγω
    1.το πρωινο ειναι το γευμα που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ.
    2.Το βραδυνο σου ειναι πολυ αργα.(εκτος και αν κοιμασαι κατα της 4-5 το πρωι )
    3.Θες σιγουρα περισσοτερες φορες αεροβια(μετα απο τα βαρη κατα προτιμηση).πχ 4 φορες την βδομαδα.

    επισης ποσο καιρο κανεις γυμναστηριο/διατροφη;


    (ασχετο,πολυ λαρισα παιζει τελικα στο φορουμ ή ειναι ιδέα μου )
    Last edited by zog89; 10-03-11 at 15:49.
    Obese To Fit

  3. #3
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Οπα οπα οπα, πήρες φόρα,
    καταρχην καλως μας ηρθες...

    Λοιπον καποια ''λαθη'' που βλεπω εγω
    1.το πρωινο ειναι το γευμα που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ.
    2.Το βραδυνο σου ειναι πολυ αργα.(εκτος και αν κοιμασαι κατα της 4-5 το πρωι )
    3.Θες σιγουρα περισσοτερες φορες αεροβια(μετα απο τα βαρη κατα προτιμηση).πχ 4 φορες την βδομαδα.

    επισης ποσο καιρο κανεις γυμναστηριο/διατροφη;


    (ασχετο,πολυ λαρισα παιζει τελικα στο φορουμ ή ειναι ιδέα μου )
    καλωσ σασ βρηκα παιδια!!το πρωινο ναι μου το χουν ξαναπει, αλλα σαν γευμα αν το κανω ειναι καλο ?? εννοω δεν ειναι ελλιπεσ?? γιατι μου το χουν πει κ αυτο.
    οσον αφορα το βραδινο το τρωω γυρω στισ 12 αλλα τυχαινει παντα σχεδον να κοιμαμαι μετα τισ 3 και 4 ,
    οσον αφορα την αεροβια να αυξησω σε 3 φορεσ με 4 φορεσ, απλα μετα δεν θα μου μενειι χρονοσ για βαρη,,γιατι θα τρωω σχεδον 2 και ωρεσ.. εχω συνδιασει να κανω αεροβια τισ μερεσ που δεν εχω βαρη, γαυτο.. η καμια φορα επιλεκτικεσ ασκησεισ πχ μονο ποδια κ αεροβια..
    με την διατροφη και την γυμναστικη μεγαλη ιστορια!!!!!! ξεκινησα γυρω στα 17 γ κανα 2 χρονια γυμναστηριο μετα τ παρατησα γιατι διαβαζα..ειχα φτασει 85 κ μετα αρχισα στοιβο για κανα χρ, κ ειχα φτασει στα 80 και ημουν ψηλογραμμωμενοσ.. μεχρι τοτε ποτε δεν εκανα διατροφη ετρωγα σαβουρεσ ,,απλα δεν παχενα σχδον ποτε!!! παντα σταθεροσ και ετρωγα μεχρι το περασμενο καλοκαιρι τι να σασ πω 4 ψωμακια γυρουσ κοτοπουλο καθημερινα σχεδον κ μια κρεπα το βραδυ για γλυκο.... κ κιλο δεν επαιρνα.. τμεχρι που προσ το τελοσ του καλοκαιριου αρχισα να ανεβαινσ μεχρι που τα παντελονια δεν μου εκαναν,, ε αυτο ηταν αρχισα να ανεβαινω αποτομα.. ωσ που εφτασα στα 90 κ λεω τι κανω??? και πηγα σε διατολογο κατα τν νοεμβριο φετοσ.. μου εβγαλε στη αρχη καποιο ποργραμμα για χασιμο λιπουσ και πριν απο κανα 2 μηνο προγραμμα για χασιμο αλλα και ταυτοχρονα για διατηρηση μυικησ μαζασ.. σημερα που ζυγηστηκα ημουν 85... σιγα σιγα πεφτω..αυτο που θελω ειναι να μην αδυνατισω κ πολυ γιατι πιστευω πωσ πανω κατω στα κιλα μου ειμαι, απλα θελω να χασω λιποσ κ να διατηρησω οτι εχω φτιαξει..αυτο με πορβληματιζει γιατι στο αλλο το φορουμ μου λεγαν ειναι λιγο το προγραμμα θεσ κ αλλη πρωτεινη και τετοια και δεν ξερω τι να πιστεψω, θελω ρε παιδια καπιοια ατομα ειδικα στο χωρο να με κατατοπισουν!! θα βαλω και φωτο αβαταρ να με δειτε,,στο περιπου...
    Last edited by nikoslarisa; 10-03-11 at 16:22.

  4. #4
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Κοιτα απωλεια λιπους χωρις να χασεις μυικη μαζα δεν υπαρχει, αν μπορω να κρινω απο το αβαταρ θα ελεγα οτι ειναι κανονικα τα κιλα σου και δεν χρειαζεσαι καμια απωλεια προς το παρον τουλαχιστον ετσι οπως την εχεις στο μυαλο σου,χρειαζεσαι να φτιαξεις τη διατροφη σου και να ανεβασεις τις ποσοτητες πρωτεινης ωστε να βαλεις μυες ,τωρα δεν ξερω τι στοχους εχεις ,σε βλεπω πολυ μπερδεμενο παντως...

  5. #5
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Κοιτα απωλεια λιπους χωρις να χασεις μυικη μαζα δεν υπαρχει, αν μπορω να κρινω απο το αβαταρ θα ελεγα οτι ειναι κανονικα τα κιλα σου και δεν χρειαζεσαι καμια απωλεια προς το παρον τουλαχιστον ετσι οπως την εχεις στο μυαλο σου,χρειαζεσαι να φτιαξεις τη διατροφη σου και να ανεβασεις τις ποσοτητες πρωτεινης ωστε να βαλεις μυες ,τωρα δεν ξερω τι στοχους εχεις ,σε βλεπω πολυ μπερδεμενο παντως...
    δλδ τι αλλαγεσ θα εκανεσ στο προγραμμα μου ωστε να χω μυκη αναπτυξη χωρισ να βαλω ιδιαιτερα λιποσ..

  6. #6
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Λοιπον εισαι 85 κιλα ,χρειαζεσαι 170 -180 γρ πρωτεινης την ημερα ,260 γραμμαρια υδατανθρακες και 85 γραμμαρια λιπαρα ,για να καταλαβεις περιπου τι σου λεω 180 γρ πρωτεινη ειναι περιπου 600 γρ κοτοπουλο ,260 γρ υδατανθρακες ειναι 300 γραμμαρια ρυζι και 85 γραμμαρια λιπαρα ειναι 85 γραμμαρια ελαιολαδο ...Οι πηγες που σου εδωσα ειναι ενδικτεικες , πρωτεινη μετρας μονο υψηλης βιολογικης αξιας απο γαλακτοκομικα ,κρεας,ψαρι,αυγα,πουλερικα οχι απο βρωμη ,ρυζι ,πατατες κλπ ,απο τα δευτερα μετρας μονο τον υδατανθρακα, εδω ειναι και ενας πινακας με διατροφικα στοιχεια τροφων θα σε βοηθησει αρκετα:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15211

    Επισης ριξε και μια ματια στου Σταυρου την Ενοτητα θα σε βοηθησει πολυ:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067

  7. #7
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    δλδ αν κανω το προγραμμα αυτο με τοσεσ πρωτεινεσ θα με βοηθησει να αναπτυχθω μυικα και ταυτοχρονα με αεροβια να καιω το λιποσ???, ωστε να φτιαξω ενα μυικο δυνατο κ με ελαχιστο λιποσ γτ δεν θελω να βαλω λιποσ γτ εκανα τοσο καιρο ωστε να χασω απο 91 σε 85...

  8. #8
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Να διωξεις λιπος με αυτες τις ποσοτητες αποκλειεται ,να κρατησεις το ιδιο ποσοστο και να ανεβαινεις μυικα ομως ναι ...

  9. #9
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    συμφωνα με αυτα που μου ειπεσ δλδ οτι χρειαζομαι 170 -180 γρ πρωτεινης την ημερα ,260 γραμμαρια υδατανθρακες και 85 γραμμαρια λιπαρα διαμορφωσα το προγραμμα ως εξησ..

    πρωινο 1 κουπα γαλα 250 ml με νιφαδεσ ολικησ αλεσεωσ

    μεσημεριανο. στισ 2.00..κοτοπουλο φιλετο 200γρ +150 γρ ρυζι +σαλατα απο ωμα λαχανικα+ ψωμι ολικησ αλεσεωσ κανα 2 φετεσ

    5.00 ενα γιαουρτακι 150- 200 γρ με 2% λιπαρα

    κατα τισ 7 γυμναστηριο

    μετα το γυμναστηριο 5 αυγα ασπραδια και μια μπανανα (τα οποια αυγα εχουν 80 γρ περιπου πρωτεινη)

    βραδινο κατα τισ 10.00 3 κοτοπουλο σουβλακια(περιπου 200 γρ) η κοτοπουλο φιλετο 200 γρ + + σαλατα απο ωμα λαχανικα..+ρυζι 150 γρ

    προ του υπνου 1 κεσεδακι γιαουρτι με 2%

    δεν νομιζω τωρα να εχω ελληψεισ σωστα?? εννοω οτι θα μου με βοηθησει να αναπτυχθω μυηκα χωρισ να βαλω λιποσ,,αλλα και με αεροβια με 3 φορεσ τν βδομαδα να καψω το λιποσ... κοιτα το και συ και πεσ μου!! σε παρακαλω..
    Last edited by nikoslarisa; 10-03-11 at 18:21.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Να διωξεις λιπος με αυτες τις ποσοτητες αποκλειεται ,να κρατησεις το ιδιο ποσοστο και να ανεβαινεις μυικα ομως ναι ...
    οκ απαντα λιγακι στο προγραμμα μου παραπανω που διαμορφωσα,, καλο σου φαινεται????

  11. #11
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Εγω θα ελεγα στο πρωινο να βαλεις 400 ml γαλα με 2 αυγα 80 γρ βρωμη και κανα φρουτο
    στο μεσσημεριανο το ρυζι καντο 100 γραμαρια τα αλλα καλα ειναι ,με το γιαουρτακι σαν τριτο γευμα βαλε και λιγο υδατανθρακα 50 γραμαρια βρωμη ας πουμε , το μεταπροπονητικο σου καλο ειναι , και βαλε 100 γρ ρυζι στο στο βραδινο και οχι 150 ,στο τελευταιο γευμα βαλε 7-8 αμυγδαλα για ωμεγα 3 λιπαρα , ειναι καλο το πλανο με τις διωρθοσουλες που σου ειπα ,επιπλεον βαλε και λιγο μοσχαρακι στο μεσσημεριανο καποιες μερες ή ψαρι για να αλλαζεις και τις πηγες λιγο...

    Υ.Γ. Το ρυζι εγω το μετραω ωμο αν οι ποσοτητες που ανφερεις ειναι για βρασμενο ειναι ενταξει ,μπορει και να θες λιγο ακομα...υπολογιζε οτι περιπου 2πλασιζεται στο μαγειρεμα εκτος και μιλαμε για μπασματι που 2.5 πλασιαζεται.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Εγω θα ελεγα στο πρωινο να βαλεις 400 ml γαλα με 2 αυγα 80 γρ βρωμη και κανα φρουτο
    στο μεσσημεριανο το ρυζι καντο 100 γραμαρια τα αλλα καλα ειναι ,με το γιαουρτακι σαν τριτο γευμα βαλε και λιγο υδατανθρακα 50 γραμαρια βρωμη ας πουμε , το μεταπροπονητικο σου καλο ειναι , και βαλε 100 γρ ρυζι στο στο βραδινο και οχι 150 ,στο τελευταιο γευμα βαλε 7-8 αμυγδαλα για ωμεγα 3 λιπαρα , ειναι καλο το πλανο με τις διωρθοσουλες που σου ειπα ,επιπλεον βαλε και λιγο μοσχαρακι στο μεσσημεριανο καποιες μερες ή ψαρι για να αλλαζεις και τις πηγες λιγο...

    Υ.Γ. Το ρυζι εγω το μετραω ωμο αν οι ποσοτητες που ανφερεις ειναι για βρασμενο ειναι ενταξει ,μπορει και να θες λιγο ακομα...υπολογιζε οτι περιπου 2πλασιζεται στο μαγειρεμα εκτος και μιλαμε για μπασματι που 2.5 πλασιαζεται.
    ξερεισ τι διαβασα ???πωσ Ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί να αφομοιώσει μέχρι 30-35 gr πρωτεΐνης κάθε 2,5 με 3 ώρες. Αυτό σημαίνει ότι η καλύτερη αξιοποίηση μπορεί να γίνει, όταν η ημερήσια πρόσληψη πρωτεϊνών μοιράζεται σε μικρά συχνά γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Ακόμη εάν η ποσότητα πρωτεΐνης σε ένα γεύμα είναι πολύ μεγάλη, η αναλογία πρωτεΐνης - θερμιδικής πρόσληψης αυξάνεται σημαντικά υπέρ των πρωτεϊνών, γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε μειωμένη απορρόφηση και αυξημένο καταβολισμό πρωτεϊνών. Σε περίπτωση παρατεταμένης λήψης μεγάλων ποσοτήτων πρωτεϊνών, υπάρχει κίνδυνος βλάβης στο συκώτι και στους νεφρούς.

    γ αυτο μηπωσ θα ηταν καλυτερα να μειωσω τισ πρωτεινεσ σε καθε γευμα το πολυ 35 γρ πρ καθε φορα... κ θελω να με βοηθησεισ σ αυτο...εννοω ετσι οπωσ το ειχα στην αρχη επαιρνα παραπανω απο 40 γρ πρωτεινησ ανα γευμα, ενω ετσι που μου το αλλαξεσ εσυ φαινεται καλυτερο...σ ευχαριστω παντωσ πολυ φιλε μου.. που με βοηθησεσ... σιγουρα δεν λαμβανω πολυ πρωτεινη καθε φορα ε? θα το βαλω και απο κατω το καινουργιο να μου πεισ αν ειναι οκ...
    Last edited by nikoslarisa; 10-03-11 at 19:06.

  13. #13
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ναι σαφως αν μπορεις να κανεις τοσο καλο χρονισμο ωστε να χωριζεται η πρωτεινη σου σε ισοποσα τμηματα των 30-35 ακομα καλυτερα ,αλλα μη ξεχνας οτι καποιες μερες μπορει να μη προλαβεις ολα τα γευματα αρα θα τη στριμωξεις λιγο στα υπολοιπα .

  14. #14
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ναι σαφως αν μπορεις να κανεις τοσο καλο χρονισμο ωστε να χωριζεται η πρωτεινη σου σε ισοποσα τμηματα των 30-35 ακομα καλυτερα ,αλλα μη ξεχνας οτι καποιες μερες μπορει να μη προλαβεις ολα τα γευματα αρα θα τη στριμωξεις λιγο στα υπολοιπα .
    ναι αυτο παρατηρησα κ γω, ομωσ δεν θα χω τπτ καμια παρενεργεια ??σωστα???να ειμαι ησυχοσ..
    Last edited by nikoslarisa; 10-03-11 at 19:32.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Εγω θα ελεγα στο πρωινο να βαλεις 400 ml γαλα με 2 αυγα 80 γρ βρωμη και κανα φρουτο
    στο μεσσημεριανο το ρυζι καντο 100 γραμαρια τα αλλα καλα ειναι ,με το γιαουρτακι σαν τριτο γευμα βαλε και λιγο υδατανθρακα 50 γραμαρια βρωμη ας πουμε , το μεταπροπονητικο σου καλο ειναι , και βαλε 100 γρ ρυζι στο στο βραδινο και οχι 150 ,στο τελευταιο γευμα βαλε 7-8 αμυγδαλα για ωμεγα 3 λιπαρα , ειναι καλο το πλανο με τις διωρθοσουλες που σου ειπα ,επιπλεον βαλε και λιγο μοσχαρακι στο μεσσημεριανο καποιες μερες ή ψαρι για να αλλαζεις και τις πηγες λιγο...

    Υ.Γ. Το ρυζι εγω το μετραω ωμο αν οι ποσοτητες που ανφερεις ειναι για βρασμενο ειναι ενταξει ,μπορει και να θες λιγο ακομα...υπολογιζε οτι περιπου 2πλασιζεται στο μαγειρεμα εκτος και μιλαμε για μπασματι που 2.5 πλασιαζεται.
    ελπιζω τωρα ναι ειναι καλο!???
    πρωινο- 400ml γαλα ( το γαλα σκετο χωρισ νιφαδεσ ολικησ???? αυτο διευκρινισε μου)με 2 αυγα + μπανανα+ βρωμη(αν κ δν εχω φαει ποτε βρωμη!)

    μεσημεριανο- 200γρ κοτοπουλο +100γρ ρυζι + σαλατα απο λαχανικα +ψωμι ολικησ αλεσεωσ

    απογευματινο-γιαουρτακι 200γτ + 50 γρ βρωμη

    γυμναστηριο

    μετα το γυμναστηριο - 5 αυγα ασπραδια κ μια μπανανα

    βραδινο- κοτοπουλο φιλετο 200γρ +100 γρ ρυζι

    πριν τον υπνο γιαουρτακι με αμυγδαλα..

    ελπιζω να μην χρειαζεται καμια διορθωση επιτελουσ!!!
    Last edited by nikoslarisa; 10-03-11 at 19:16.

  16. #16
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by nikoslarisa View Post
    ναι αυτο παρατηρησα κ γω, ομωσ δεν θα χω τπτ καμια παρενεργεια ??σωστα???να ειμαι ησυχοσ..
    Οχι ρε συ τι παρενεργεια να εχεις ,απλα οσο πιο πολλα γευματα τοσο καλυτερη αποροφηση και τοσο καλυτερη μεταβολικη δραση ,αλλα ενταξει δε χαθηκε ο κοσμος ,εγω ξερω και ατομα που κανουν 3 καλα γευματα και εχουν χρονια στο αθλημα και πολυ καλη μυικοτητα.

  17. #17
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by nikoslarisa View Post
    ελπιζω τωρα ναι ειναι καλο!???
    πρωινο- 400ml γαλα ( το γαλα σκετο χωρισ νιφαδεσ ολικησ???? αυτο διευκρινισε μου)με 2 αυγα + μπανανα+ βρωμη(αν κ δν εχω φαει ποτε βρωμη!)

    μεσημεριανο- 200γρ κοτοπουλο +100γρ ρυζι + σαλατα απο λαχανικα +ψωμι ολικησ αλεσεωσ

    απογευματινο-γιαουρτακι 200γτ + 50 γρ βρωμη

    γυμναστηριο

    μετα το γυμναστηριο - 5 αυγα ασπραδια κ μια μπανανα

    βραδινο- κοτοπουλο φιλετο 200γρ +100 γρ ρυζι

    πριν τον υπνο γιαουρτακι με αμυγδαλα..

    ελπιζω να μην χρειαζεται καμια διορθωση επιτελουσ!!!
    Μια χαρα ειναι!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Μια χαρα ειναι!
    α οκ φιλε μου veggeto σε ευχαριστω! πολυ εισαι ο μονοσ που εκατσε και ασχοληθηκε τοσο πολυ μαζι μου 1000 ευχαριστω,!!!!!!! να σ πω και κατι αλλο , μου ειχεσ πει πωσ χρειαζομαι γυρω στα 170 με 180 γρ πρωτ,. καθημερινα, το προγραμμα τα συμμπληρωνει αυτα τα 170?? γτ απο εγω υπολογισμουσ που εκανα μονο τα υψηλης βιολογικης αξιας ειναι συνολο 400 γρ δλδ να υποθεσω γυρω στα 120 γρ προτεινησ και τα αλλα 35 στα αυγα.. συνολο 155,, η αλλη η πρωτεινη ειναι στα αλλα φαγητα?εννοω εσυ που ξερεισ ακριβωσ ποσεσ πρωτεινεσ εχει καθε γευμα,,, εισαι σιγουροσ πωσ το προγραμμα μου εχει τα 170που χρειαζομαι ?? κ κατι αλλο το προγραμμα το ακουλουθω ειτε κανω γραμμωση ειτε μυηκη ενδυναμωση?? απλα σε περιοδο γραμμωσεισ βγαζω υδατανθρακεσ..? με 2 φορεσ την βδομαδα κανω αεροβια δλδ διαδρομο 40 λεπτα γυρω στα 4 εχει τυχει και 5 χλμ.. καλα ειναι ??κ τισ υπολοιπεσ βαρη...

  19. #19
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ναι μια χαρα ειναι οι ποσοτητες ,η αεροβια θα μπορουσε να ειναι και πιο λιγο απο 40 λεπτα γυρω στο μισαωρο ,αφου πλεον με αυτη τη διατροφη κυνηγας μυικα κιλα και η αεροβια ειναι καθαρα για τη καλη λειτουργεια του καρδιοαναπνευστικου. Βαρη να φανταστω οτι κανεις 3-4 φορες την εβδομαδα που ειναι και το λογικο.

  20. #20
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post



    (ασχετο,πολυ λαρισα παιζει τελικα στο φορουμ ή ειναι ιδέα μου )
    κανε κονε να σου στελνουν τσαμπα τυρι !!!
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  21. #21
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Λοιπον εισαι 85 κιλα ,χρειαζεσαι 170 -180 γρ πρωτεινης την ημερα ,260 γραμμαρια υδατανθρακες και 85 γραμμαρια λιπαρα ......
    Veg, οι παραπανω ποσοτητες (εκτος της πρωτεινης) πως προκυπτουν..??

    Θελω να πω, πως συνδεονται τα γρ υδατ κ λιπους που χρειαζομαστε με το σωματικο βαρος..?

    Πως αλλαζει η αναλογια σε φαση ογκου κ σε φαση γραμμωσης...?

    Σε ζαλισα.. :p
    thnx..

  22. #22
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    δλδ να μην αυξησω τισ αεροβιεσ σε 3 με 4?? που μου ειχαν πει ?το εκανα 45 λεπτα για να καψω κ λιγο λιποσ., αλλα τωρα θα το κανω 30 με 35 λεπτα, ναι βαρη καπου εκει..3,4 φορεσ....και αν θελω για να γραμμωσω απλα αυξανω τισ αεροβιεσ ?? η ελλατωνω και το φαγητο?? θα μου πεισ τισ αλλαγεσ για να ξερω να το κανω....επισησ το κοτοπουλο φιλετο το βραδυ με τι αλλο μπορω να το αλλξω ωστε να χω ποικιλια στ διατροφη πχ μακαρονια, μπιφτεκι, ψαρι. μπορεισ να μου πεισ ενδεικτικεσ ποσοτητεσ γ τα 3 αυτα αντιστοιχα ωστε να τρωω κ απο αυτα γιατι ειλικρινα εχω βαρεθει κ σιχαθει το κοτοπουλο!!!!!
    Last edited by nikoslarisa; 10-03-11 at 23:21.

  23. #23
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by juniorjack View Post
    Veg, οι παραπανω ποσοτητες (εκτος της πρωτεινης) πως προκυπτουν..??

    Θελω να πω, πως συνδεονται τα γρ υδατ κ λιπους που χρειαζομαστε με το σωματικο βαρος..?

    Πως αλλαζει η αναλογια σε φαση ογκου κ σε φαση γραμμωσης...?

    Σε ζαλισα.. :p
    thnx..
    Στη μυικη αναπτυξη η αναλογια ειναι 2 πρ ,3 υδ, 1 λιπ, στην γραμμωση εγω ας πουμε προτεινω το 1ο και το 3ο συντελεστη σταθερο και παιχνιδι με το δευτερο τους υδατανθρακες δλδ.

  24. #24
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by nikoslarisa View Post
    δλδ να μην αυξησω τισ αεροβιεσ σε 3 με 4?? που μου ειχαν πει ?το εκανα 45 λεπτα για να καψω κ λιγο λιποσ., αλλα τωρα θα το κανω 30 με 35 λεπτα, ναι βαρη καπου εκει..3,4 φορεσ....και αν θελω για να γραμμωσω απλα αυξανω τισ αεροβιεσ ?? η ελλατωνω και το φαγητο?? θα μου πεισ τισ αλλαγεσ για να ξερω να το κανω....επισησ το κοτοπουλο φιλετο το βραδυ με τι αλλο μπορω να το αλλξω ωστε να χω ποικιλια στ διατροφη πχ μακαρονια, μπιφτεκι, ψαρι. μπορεισ να μου πεισ ενδεικτικεσ ποσοτητεσ γ τα 3 αυτα αντιστοιχα ωστε να τρωω κ απο αυτα γιατι ειλικρινα εχω βαρεθει κ σιχαθει το κοτοπουλο!!!!!
    Σαφως και να βαλεις τις ποικιλιες που αναφερεις με τις αναλογες ποσοτητες,κοιτα αν λιωσεις στην αεροβια και γραμμωσεις δεν θα σου αρεσει το αποτελεσμα ,δεν εισαι ακομα στη φαση της γραμμωσης πρεπει να βαλεις κρεατα επανω σου για να δειξεις ωραιος στη γραμμωση ,μια σταθερη διατροφη οπως αυτη που προαναφεραμε θα σου φερει τα αποτελεσματα σε βαθος χρονου δεν θα γινεις χοντρος ή κατι τετοιο πιστεψεμε και πιο γραμμωμενος θα φανεις μονο και μονο απο τη μυικη αναπτυξη που θα εχεις ,η γραμμωση ειναι κατι παρεξηγημενο απο πολλα παιδια ,ειναι ενας ορισμος πιο πολυ για επαγγελματιες και μη που εχουν χρονια στο αθλημα και χρησιμοιποιουν και αλλα πραγματακια για αυτες τις διαιτες ,εχω δει πολλα παιδια να κανουν διαιτες με 1200 θερμιδες με 6 αεροβιες την εβδομαδα χωρις να εχουν ιδεα τι κανουν και να καταντανε παιδια της αιθιοπιας ,τελος παντων εγω τη γνωμη μου στην ειπα ,θεωρω οτι εισαι μια χαρα σε λιπος και πρεπει να βαλεις μυες ,τωρα αν θες να καταντησεις ενας αδυνατος ανθρωπος με φλατ κοιλια μπορεις να το κανεις αλλα για να μπηκες εδω δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που θες.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Στη μυικη αναπτυξη η αναλογια ειναι 2 πρ ,3 υδ, 1 λιπ, στην γραμμωση εγω ας πουμε προτεινω το 1ο και το 3ο συντελεστη σταθερο και παιχνιδι με το δευτερο τους υδατανθρακες δλδ.
    thnx veg!

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    11-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ναι μια χαρα ειναι οι ποσοτητες ,η αεροβια θα μπορουσε να ειναι και πιο λιγο απο 40 λεπτα γυρω στο μισαωρο ,αφου πλεον με αυτη τη διατροφη κυνηγας μυικα κιλα και η αεροβια ειναι καθαρα για τη καλη λειτουργεια του καρδιοαναπνευστικου. Βαρη να φανταστω οτι κανεις 3-4 φορες την εβδομαδα που ειναι και το λογικο.
    παιδια ειστε σιγουροι για τις ποσοτητες???
    ειμαι 1,74 73 κιλα και τρωμε σχεδον το ιδιο!(για να σας προλαβω 10% λιπος)

  27. #27
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by acop View Post
    παιδια ειστε σιγουροι για τις ποσοτητες???
    ειμαι 1,74 73 κιλα και τρωμε σχεδον το ιδιο!(για να σας προλαβω 10% λιπος)
    Μηπως εχεις παραπανω δραστηριοτητες ?

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    11-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    δουλεια γραφειου κανω!
    τα ιδια ποσοστα εχουμε σε πρωτεινη,υδατανθρακα και λιπος, απλα εγω κανω περισσοτερα γευματα,
    μου φανηκε περιεργο για αυτο ρωταω!!δεν ημουν hard gainer αλλα εφτιαξα μεταβολισμο μαλλον!!
    την διατροφη μου την εχει δωσει ο vr-2

  29. #29
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Μηπως οι ποσοτητες ειναι για βρασμενα ,γιατι σε αυτην ειναι για ωμα ,οπως συνιθιζω αλλωστε να κανω εγω.

  30. #30
    Bodybuilding Newbie nikoslarisa's Avatar
    Join Date
    10-03-11
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Σαφως και να βαλεις τις ποικιλιες που αναφερεις με τις αναλογες ποσοτητες,κοιτα αν λιωσεις στην αεροβια και γραμμωσεις δεν θα σου αρεσει το αποτελεσμα ,δεν εισαι ακομα στη φαση της γραμμωσης πρεπει να βαλεις κρεατα επανω σου για να δειξεις ωραιος στη γραμμωση ,μια σταθερη διατροφη οπως αυτη που προαναφεραμε θα σου φερει τα αποτελεσματα σε βαθος χρονου δεν θα γινεις χοντρος ή κατι τετοιο πιστεψεμε και πιο γραμμωμενος θα φανεις μονο και μονο απο τη μυικη αναπτυξη που θα εχεις ,η γραμμωση ειναι κατι παρεξηγημενο απο πολλα παιδια ,ειναι ενας ορισμος πιο πολυ για επαγγελματιες και μη που εχουν χρονια στο αθλημα και χρησιμοιποιουν και αλλα πραγματακια για αυτες τις διαιτες ,εχω δει πολλα παιδια να κανουν διαιτες με 1200 θερμιδες με 6 αεροβιες την εβδομαδα χωρις να εχουν ιδεα τι κανουν και να καταντανε παιδια της αιθιοπιας ,τελος παντων εγω τη γνωμη μου στην ειπα ,θεωρω οτι εισαι μια χαρα σε λιπος και πρεπει να βαλεις μυες ,τωρα αν θες να καταντησεις ενας αδυνατος ανθρωπος με φλατ κοιλια μπορεις να το κανεις αλλα για να μπηκες εδω δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που θες.
    καταλαβανω ναι το ξερω αυτο ,αν δεν εχεισ μυεσ τι να γραμμωσεισ αλλωστε..!!...και αυτο που λεσ το πιστευω, ενασ τροποσ για να γραμμωσεισ ειναι να βαλεισ περισσοτερουσ μυεσ... οταν εννοεισ σε βαθοσ χρονου ποσο καιρο πανω απο μισο χρονο???αυτο ειναι που θελω ,να ανεβω μυηκα και να μην φαινομαι χοντροσ οπωσ οταν ημουν 90 γτ ετγωγα ολα τα λιπαρα. κ σαβουρα.... για τα μακαρονια ομωσ και το ψαρι και το μπιφτεκι μπορεισ να μου δωσεισ ποσοτητεσ αντιστοιχεσ που χρειαζομαι ,οπωσ εκανεσ με το κοτοπουλο?? που μου ειπεσ οτι πχ 600 γρ κοτοπουλου εχουν 180 γρ πρωτεινησ..για να ξερω ποσο να τρωω και οταν θα αλλαζω τα φαγητα..

    να συμπληρωσω πωσ στο αβαταρ που εχω φωτο δεν ειμαι τωρα αλλα πριν κανα χρονο στα 82 τωρα ειμαι 85...
    Last edited by nikoslarisa; 11-03-11 at 05:09.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Άσκηση και Καύση Λίπους
    By veggeto in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-18, 17:38
  2. Πρόγραμμα Για Καύση Λίπους!
    By matinaki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 22
    Last Post: 14-10-12, 17:45
  3. Καλυτερη Καυση λιπους
    By perakis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 17
    Last Post: 11-06-10, 08:57
  4. Καύση Λίπους Τοπικά
    By magman in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 19-11-08, 01:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •