Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default Τι Διαφορά Έχει Το Πίτουρο Βρώμης Με Τη Βρώμη Κουάκερ;

    Σήμερα ήρθε στο σπίτι μου μια φίλη μου η οποία έχει χάσει 24 κιλά και συνεχίζει
    Κάνει την δίαιτα Dukan.
    Συζητήσαμε διάφορα θέματα όπως για γυμναστική την διατροφή μας κλπ.
    Μου είπε πως τρώει κάθε μέρα Πίτουρο Βρώμης! Και εγώ της είπα πως τρώω Βρώμη (κουάκερ)
    Και μου είπε πως δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλο... και πως την Βρώμη (κουάκερ) την απαγορεύει η δίαιτα Dukan.
    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

    Και επηδεί δεν έχω φάει ποτέ μου Πίτουρο Βρώμης, θα ήθελα την γνώμης σας.και εαν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι διαφορά έχουν!
    Η Βρώμη μου αρέσει αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι έχει πολλές θερμίδες.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Το πίτουρο είναι στην ουσία ο εξωτερικός φλοιός του καρπού της βρώμης.
    Σαν συστατικά είναι πολύ παρόμοιο με τη βρώμη, απλά πιο ινώδης τροφή.
    Κατάλληλη για ανθρώπους με προβλήματα χοληστερίνης (το ίδιο και η βρώμη απλά το πίτουρο δεσμεύει περισσότερα λιπαρά στο έντερο αλλά δεσμεύει και μέταλλα και άλλα συστατικά που δεν είναι και ότι καλύτερο, δε θέλει πολύ μεγάλη ποσότητα)

    Η διαφορά των θερμίδων δεν είναι τόσο μεγάλη.
    Οι σαχλαμάρες της Dukan δεν το τρώνε γι'αυτό άλλωστε (γιατί η "λογική" της δίαιτάς τους δεν είναι θερμιδική)

    245 θερμίδες/100 γρ. το πίτουρο
    390 βρώμη/100 γρ. η βρώμη

    Εγώ βάζω κι από τα δύο (συν 3-4 άλλου τύπου νιφάδες πχ φαγόπυρου, σίκαλης, δίκοκκου σταριού).

    Αλλά ρε φίλε, ένα google search κάνε, θα μπορούσες να τα διαβάσεις σε ένα σωρό site αυτά.

    Και άσε τις Dukan, μέγιστη σαχλαμάρα. Βλέπω ότι παρασύρεσαι εύκολα, μια μιλάς για HIIT, μια για Dukan.
    Κοίτα δούλεψε, κάψε περισσότερο από όσο παίρνεις και τρώγε ισορροπημένα.
    Και τελευταία φορά, όχι, η Diet Whey δεν γεύμα. Φάε ισορροπημένα μεν, υποθερμιδικά δε και ασκήσου.
    Και θα συνεχίσεις να χάνεις.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Secret of Steel εσένα περίμενα αλήθεια!!!
    Έχω διαβάσει από εχθές στην Google ένα σωρό άρθρα κλπ για το πίτουρο βρώμης, αλλά άλο η Google και άλλο η εμπειρία, από έναν άνθρωπο εδώ μέσα.
    Και εγώ τώρα μπορώ να μπω σε μια Σελίδα και να αντιγράψω και να γράφω οροσειρές!

    Το θέμα είναι πως μέσα από την Προσωπική εμπειρία μας, τι αποτελέσματα έχουμε δει, αυτό με ενδιαφέρει.
    Για την Ποσότητα 15 γραμμάρια λέει στο πρωινό.

    Άρα έχει πιο λίγες θερμίδες.
    Την Dukan από ότι κατάλαβα μια δίαιτα Detox είναι που απογορεύονται τα πάντα και στηρίζετε στην Πρωτείνη από ποιοτικά Κρέατα άλιπα & Ασπράδια αυγού & Γαλακτοκομικά 0-5% χαμηλών λιπαρών.

    Πίτουρο Βρώμης,Φαγόπυρο κλπ δεν έχω φάει ποτέ στην ζωή μου! (το πίτουρο θα πάω να το πάρω να το δοκιμάσω)

    Καθόλου δεν παρασύρομαι,ούτε την Dukan θα κάνω! Απλά ήρθε εχθές μια φίλη μου στο σπίτι και συζητήσαμε σχετικά με διατροφές γυμναστική κλπ
    Και μου είπε πως κάνει την συγκεκριμένη.
    Δεν είπα πως θα την κάνω και εγώ. Απλά μου έκανε εντύπωση το Πίτουρο Βρώμηςκάτι το οποίο σκέφτομαι σοβαρά να το καθιερώσω στην διατροφή μου.
    Είμαι σταθερότατος στις απόψεις μου, μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα.

    Και φυσικά θα μιλάω για Hiit, επίσης εδώ και λίγες ημέρες έχω ξεκινήσει να τρέχω στον διάδρομο ταχύτητα 8 30 λεπτά.
    Σιγά τα αβγά θα μου πεις... και η κουτσή Μαρία το κάνει....
    Εγώ όμως πριν δεν μπορούσα...να ήξερες φίλε μου τι υπομονή έχω κάνει τόσο καιρό (και ακόμα κάνω μην νομίζεις) τώρα που έχω ξεκινήσει να τρέχω που έχω σκοπό να αυξάνω τις επιδόσεις μου συνέχεια (μέρα με την μέρα - εβδομάδα εβδομάδα) Τώρα αρχίζουν τα γλέντια.

  4. #4
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    ειτε πιτουρο ειτε βρωμη you will see no difference..!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Δεν θα το έγραφα είναι η οροσειρά Copy Paste που έλεγα, αυτό το κείμενο μου έκανε εντύπωση:

    Οι ίνες που περιέχονται στο πίτουρο βρόμης έχουν δύο σημαντικές ιδιότητες. Πρώτον, είναι πολύ απορροφητικές και επομένως γεμίζουν το στομάχι και προκαλούν γρήγορα αίσθημα κορεσμού. Δεύτερον, είναι εξαιρετικά κολλώδεις. Έτσι, όταν φτάνουν στο λεπτό έντερο, «παγιδεύουν» τις υπόλοιπες τροφές που περιβάλλουν το πίτουρο βρόμης, εμποδίζοντας το πέρασμά τους στο αίμα. Ουσιαστικά, δηλαδή, οδηγούν σε απώλεια θερμίδων στο έντερο που φτάνει το 30% των θερμίδων που προσλαμβάνουμε. Επιπλέον, το πίτουρο βρόμης είναι και γευστικό

    Για εσένα το έγραψα Lary που λες ότι δεν έχει καμία διαφορά. Πάντως όσο αφορά στις Θερμίδες έχει σίγουρα, και στην τιμή έχει.
    Πιστεύω πως μια δοκιμή από περιέργια και μόνο θα είναι καλύτερη λύση μιας και δεν μιλάμε για κανένα ποσό σοβαρό.

  6. #6
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post

    Πάντως όσο αφορά στις Θερμίδες έχει σίγουρα, και στην τιμή έχει.
    .
    ναι εχει 40 θερμιδες....
    θελω να πω ειτε φας απο το ο ενα ειτε απο το αλλο..δεν τρεχει καστανο!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επισης και το πιτουρο σταριου το οποιο ειναι σαν αχυρο και οπως το τρωμε ετσι φευγει..
    Ο καθε πικραμενος προσπαθει να βρει τροφες που δεν του δινουν θερμιδες αλλα του γεμιζουν το στομαχι.
    Η διαιτα ντουκαν ειναι οτι βλακώδες εχουν βγαλει.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επισης και το πιτουρο σταριου το οποιο ειναι σαν αχυρο και οπως το τρωμε ετσι φευγει..
    Ο καθε πικραμενος προσπαθει να βρει τροφες που δεν του δινουν θερμιδες αλλα του γεμιζουν το στομαχι.
    Η διαιτα ντουκαν ειναι οτι βλακώδες εχουν βγαλει.
    Όντως, μέγιστη σαχλαμάρα η Dukan.
    Αλλά το πίτουρο βρώμης είναι νόστιμο και βάζοντας και τα υπόλοιπα δημητριακά & ξηροκάρπια και το γάλα
    (μαζί με την πρωτεΐνη εννοείται )
    "γεμίζει" τα υγρά στο μπωλ. Και επειδή εγώ όλο αυτό το βάζω από το προηγούμενο βράδυ στο ψυγείο,
    πήζει, ρουφάει και τα υγρά το πίτουρο και γίνεται όλο σαν πάστα. Εκεί είναι που μπαίνει το πρωί το συμπληρωματικό
    γάλα αμυγδάλου (ή το Milko free που βάζω τελευταία μουαχαχαχα) και γίνεται Κ-Ο-Λ-Α-Σ-Η !!!!

    Απλά όλο το σύνολο αυτό δεν είναι για διατροφή απώλειας βάρους (κάτι που το έχω ξεφορτωθεί εδώ και μήνες, δόξα τω Θεώ)
    Πείτε του Dukan, 15 γραμμάρια δεν έτρωγα ούτε όταν έχανα τα κιλά αβέρτα πέρυσι. Να τα φάει αυτός τα 15 γραμμάρια και μετά να
    πάει να κάνει 1 ώρα αερόβια και το μεσημέρι βάρη και αν τα καταφέρει να με ...... χαιρετήσει. Άκου 15 γραμμάρια, ούτε οι δεκοχτούρες δεν τρώνε μόνο 15 γραμμάρια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εσείς Πως Τρώτε Τη Βρώμη Κουάκερ (Quaker Oats)?
    By PEPI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 599
    Last Post: 21-10-21, 17:52
  2. Βρώμη - Κουάκερ Σε Στύλ Κρέμα - Πουτίγκα
    By neos_cy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 12-07-11, 22:54
  3. Βρώμη Κουάκερ
    By acop in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 26
    Last Post: 11-11-10, 15:48
  4. κέικ με κουακερ βρώμης
    By jimakos73 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 03-12-08, 00:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •