Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 14 of 38 FirstFirst ... 410111213141516171824 ... LastLast
Results 391 to 420 of 1114
  1. #391
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    Καλή μέρα Cuban κανονικά ειμουν 55 κιλα αλλα η ζυγαρια πριν κανένα μήνα με έδειξε 2 κιλα περισσότερα τα ρούχα μου όμως μου πέφτουν φαινομαι πιο αδύνατη αλλα η ζυγαρια δεν λέει να πέσει μειωσα 500 θερμιδες και χτες μειωσα 700 αλλα η ζυγαρια κόλλησε δεν λέει να κατέβει πως γίνεται αυτο 1000 θερμιδες εφαγα χτες τώρα είμαι 57 κιλα ύψος 1,62

  2. #392
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Βρε συ, με 1000 θερμίδες υποσιτίζεσαι !!! Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κολλήσεις στα ίδια κιλά, γιατί το σώμα σου θα προσπαθεί να κρατήσει το βάρος του εξαιτίας των λίγων θερμίδων. Μην το κάνεις αυτό.... Κρίμα είναι....

    Βγάλε τις θερμίδες συντήρησης, και μείωσέ τες κατά 200-300. Όχι παραπάνω.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #393
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    Είμαι 27 ετών 57 κιλα 1,62 ύψος

  4. #394
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Χρησιμοποίησε αυτά τα μάκρος και βγάλε μια διατροφή.

    Θερμίδες 1900

    Πρωτεΐνες 120
    Υδατάνθρακες 220
    Λιπαρά 60
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #395
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    Σε ευχαριστώ παρα πολυ με αυτές τις θερμιδες χανω;

  6. #396
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι βρε. Αυτές οι θερμίδες είναι για να χάνεις κιλά.

    Να'σαι καλά.

    Καλή επιτυχία. :)
    Last edited by cuban; 08-04-12 at 11:28.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #397
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    Εγω κάποιο λάθος πρέπει να έκανα γιατη μου έβγαιναν 1200 θερμιδες και λοιμοκτονισα και δεν κατάφερα τίποτα εσύ πως το βρηκες;

  8. #398
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μήπως έβαλες το ύψος σου σε μέτρα και όχι σε εκατοστά ??

    Εγώ απλά έβαλα τα νούμερα στο κομπιουτεράκι !! (μούμπλε μούμπλε)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #399
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    Ίσως αυτο :) να σαι καλά

  10. #400
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    Μια απορία έχω οι υδατάνθρακες δεν είναι πολλοί και λίγες οι πρωτεινες;

  11. #401
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Όχι βρε συ. Καλά είναι.

    Αργότερα και ανάλογα με τα αποτελέσματα, μπορείς να ανεβάσεις λίγο την πρωτεΐνη, και να μειώσεις τους υδατάνθρακες, κρατώντας σταθερές τις θερμίδες.

    Πάντως δε σου χρειάζεται καμία αλλαγή τώρα. Ξεκίνα με αυτά, και θα δεις αποτελέσματα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #402
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    Σε ευχαριστώ πολυ

  13. #403
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Πιθανον να εχoυν ξαναμπει αλλα τα ποσταρω καθως ειναι πολυ χρησιμα και ευχρηστα.

    Υπολογισμος ημερησιων θερμιδων
    Εχει και δυνατοτηα επιλογης τυπου απο τους 3 διαθεσιμους καθως και αποτελεσματα για απωλεια λιπους/ενισχυμενη απωλεια λιπους.
    Επισης υπαρχει και η επιλογη zig-zag schedule που σας βγαζει αυτοματα τις θερμιδες ανα μερα.

    Υπολογσμος Macros
    Βαζετε τις θερμιδες και ειτε επιλεγεται τα Macro που θελετε και σας στο σπαει σε θερμιδες/gr συνολικα και ανα γευμα η επιλεγεται καποιο προεπιλεγμενα πλανα που παραγουν τα αντιστοιχα macros.
    Eπισης υπαρχει και η επιλογη για τον αριθμο γευματων.

    Weight gain calculator
    Υπολογιζει τις θερμιδες ωστε να πληρουν τις προυποθεσεις αυξησης μυικης μαζας αλλα δεν θα το ελεγα και πολυ ευστοχο καθως στηριζεται σε πολυ generic προγραμμα.

    Θερμιδες τροφων
    Τα εχει σε oz oποτε δεν ειναι και το ποιο ευχρηστο αλλα εχει πολλες τροφες.

    Τελος στο δεξι μερος τις σελιδας εχει και αλλα calculators που πιθανον να φανουν χρησιμα.
    Last edited by Red.Out; 09-04-12 at 14:30.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  14. #404
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Πολύ χρήσιμα τα Link, και ευχαριστούμε!!
    Μία ερώτηση..με τις παραπάνω μεθόδους υπολογισμού, φαίνεται να έχω γύρω στις 3000 θερμίδες συντήρησης (1,89, 91 κιλα, 8 & bf περίπου). Με ισοθερμιδική (40-40-20), μου βγαίνουν περίπου 300 γρ. πρωτείνης! Αφενός μου φαίνονται πολλά και αφετέρου πώς θα τα χωρέσω μέσα στη μέρα σε 6/7 γεύματα?! έχω σχετικό post με τη διατροφή μου..υπολογίζω τώρα να πέρνω περίπου στα 190-210 γρ το πολύ..Ευχαριστώ.

  15. #405
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η πρωτεΐνη σου δε χρειάζεται να ξεπεράσει τα 270-275 γρ. Αν είσαι και τόσο χαμηλά σε λίπος, προσπάθησε να προσσεγγίσεις αυτά τα γρ ή τουλάχιστον τα 225-230 γρ. Έτσι θα προφυλάξεις όσο μπορείς την υπάρχουσα μυική σου μάζα.

    Μπορείς να έχεις από 40-45 γρ πρωτεΐνης σε κάθε γεύμα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #406
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Η πρωτεΐνη σου δε χρειάζεται να ξεπεράσει τα 270-275 γρ. Αν είσαι και τόσο χαμηλά σε λίπος, προσπάθησε να προσσεγγίσεις αυτά τα γρ ή τουλάχιστον τα 225-230 γρ. Έτσι θα προφυλάξεις όσο μπορείς την υπάρχουσα μυική σου μάζα.

    Μπορείς να έχεις από 40-45 γρ πρωτεΐνης σε κάθε γεύμα.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πάντα κατατοπιστικός! Θα προσπαθήσω να ανεβάσω την πρωτείνη σε κάθε γεύμα..μέχρι πρότεινως ήμουν στα 30-35 γρ ανα γεύμα, λόγο του και καλά κανόνα απορρόφησης από τον οργανισμό 30 περίπου γρ. τη φορά! Ευχαριστώ και πάλι.

  17. #407
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-04-12
    Posts
    5

    Default

    Γεια σας ειμαι 22 ετων 82 κιλα και 1,79 υψος και υπολογισα πως χρειαζομαι 2500 θερμιδες για -2 κιλα καθε μηνα.Με αναλογια 50/30/20 εβγαλα πως χρειαζομαι 205γρ πρωτεινης (820 θερμιδες),235γρ υδατανθρακων (942 θερμιδες) και 82γρ λιπαρων (738 θερμιδες).Μαλλον εχω κανει κατι λαθος ομως γιατι κανονικα δεν θα επρεπε τα γραμμαρια πρωτεινης και οι θερμιδες της να ειναι περισσοτερα απο αυτα των υδατανθρακων???

  18. #408
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλημέρα.

    Άψογος !! Κανένα λάθος. Μπράβο
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  19. #409
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-04-12
    Posts
    5

    Default

    Thanks!!Δηλαδη δεν χρειαζεται να ισχυει η αναλογια 50/30/20?2,5γρ πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους δεν ειναι πολλα?Sorry που γινομαι λιγο κουραστικος αλλα το εχω απορια..
    Last edited by Pippo; 22-04-12 at 04:01.

  20. #410
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Οι αναλογίες, ισχύουν σε γενικές γραμμές. Ανάλογα με τα στατς του καθενός, μπορεί να υπάρχουν μικρότερες ή μεγαλύτερες αποκλίσεις.

    Τα 2,5 γρ πρωτεΐνης ανά κιλό βάρους, δεν είναι πολλά για γράμμωση. Επειδή έχεις έλλειψη θερμίδων, χρειάζεται η παραπάνω πρωτεΐνη για προστασία της υπάρχουσας μυικής μάζας.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #411
    New Member deron's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Posts
    17

    Default

    Ειμαι 1,74 , 65 κιλα, 22 χρονων και θελω να βαλω κιλα. Το BMR μου βγαινει 1677. Πηγαινω γυμναστηριο 3 φορες τη βδομαδα κ κανω βαρη, οποτε για να βρω τις θερμιδες συντηρησης πολλαπλασιαζω 1677 x 1,55 =2600. Αν θελω να βαζω 2 κιλα το μηνα πρεπει να προσθεσω 500 θερμιδες τη μερα, δηλαδη 3100 θερμιδες τη μερα. Εκανα καποιο λαθος στον υπολογισμο ? γτ μου φαινονται υπερβολικες οι θερμιδες.

  22. #412
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Όχι, είσαι σωστός.

    Αν θέλεις, ξεκίνα με 2850 θερμίδες, για ένα κιλό το μήνα, και ανάλογα με τον καθρέφτη σου, ανεβάζεις τις θερμίδες σου αργότερα.

    Επίσης, μπορείς να τρως 3100 θερμίδες τις μέρες μετά από κάθε προπόνησή σου, και τις υπόλοιπες, να τρως λιγότερες θερμίδες. Π.χ. 2600 ή 2800.

    Πάντως ανέβαζε σταδιακά θερμίδες σε σχέση με αυτές που καταναλώνεις τώρα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #413
    New Member deron's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Όχι, είσαι σωστός.

    Αν θέλεις, ξεκίνα με 2850 θερμίδες, για ένα κιλό το μήνα, και ανάλογα με τον καθρέφτη σου, ανεβάζεις τις θερμίδες σου αργότερα.

    Επίσης, μπορείς να τρως 3100 θερμίδες τις μέρες μετά από κάθε προπόνησή σου, και τις υπόλοιπες, να τρως λιγότερες θερμίδες. Π.χ. 2600 ή 2800.

    Πάντως ανέβαζε σταδιακά θερμίδες σε σχέση με αυτές που καταναλώνεις τώρα.
    ευχαριστω πολυ!

  24. #414
    Bodybuilding Newbie stingray's Avatar
    Join Date
    02-05-12
    Posts
    9

    Default

    Ακολουθεί καταιγισμός αποριών.

    Τις τροφές που μαγειρεύουμε και δεν αναγράφουν θρεπτική αξία (πχ κρέας) τις ζυγίζουμε αφού τις μαγειρέψουμε και όσες αναγράφουν (πχ ρύζι, μακαρόνια κλπ) τις ζυγίζουμε πριν, σωστά; Ή και το κρέας πριν το μαγείρεμα;

    Αν το στομάχι μας δεν μπορεί να αντέξει την ποσότητα αυτή που χρειάζεται, με τι ρυθμό είναι καλό να την αυξάνουμε; πχ 5γρ/εβδομάδα ή λιγότερο; Μπορούμε να αυξήσουμε τα γεύματα και να τρώμε ανά 2 ώρες (πχ 7-8) ή καλό είναι να είμαστε σταθεροί στα γεύματα που στοχεύουμε δηλαδή 5 την ημέρα και απλά να αυξάνουμε σταδιακά την ποσότητα;

    Τα 200γρ πρωτεΐνης αναφέρονται στην ζωική ή γενικά; Αν δηλαδή οι τροφές που αποτελούν τους υδατάνθρακες μας (ρύζι/μακαρόνια κτλ) έχουν αθροιστικά 50-60 γρ πρωτεΐνης τα συνυπολογίζουμε ή τα αγνοούμε;
    Last edited by stingray; 05-05-12 at 15:58.

  25. #415
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έλα Δημήτρη.

    Τα κρεατικά τα ζυγίζεις βρασμένα, τους υδατάνθρακες (ρύζι, μακαρόνια) ωμούς.

    Αν δε μπορείς να φας τόσο πολύ (απόλυτα λογικό), μπορείς να αυξάνεις τις θερμίδες σου κατά 150-200 κάθε βδομάδα. Φρόντισε να τις μοιράζεις σε όλα τα γεύματα.

    Τη φυτική πρωτεΐνη φυσικά την προσμετράς, γιατί περιέχει θερμίδες. Τα 200 γρ αναφέρονται στη συνολική πρωτεΐνη της ημέρας.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  26. #416
    Bodybuilding Newbie stingray's Avatar
    Join Date
    02-05-12
    Posts
    9

    Default

    Ευχαριστώ cuban, έτσι το πάω μέχρι στιγμής.
    Είμαι στις 2600 θερμίδες και σκέφτομαι να μείνω εκεί για λίγο καιρό μιας και είμαι και καλά και από ενέργεια καθώς βγάζω άνετα τις προπονήσεις, αλλά έχω αρχίσει και πρίζομαι λίγο σε σχέση με πριν.

    Κάτι που παρατήρησα σε μένα και ίσως βοηθήσει κάποιους στο ζύγισμα είναι πως το ρύζι τριπλασιάζει το βάρος του μετά από το βράσιμο και τα ζυμαρικά το διπλασιάζουν. Αυτό με την προϋπόθεση πως έχει μαλακώσει και το κέντρο από το βράσιμο. Οπότε βράζω τα 500γρ ρύζι και στις μερίδες ζυγίζω 3x από αυτό που λέει ο πίνακας και τα macros (ή 2x στα ζυμαρικά).

    Επίσης κάτι στο οποίο δεν είχα δώσει ποτέ σημασία μέχρι σήμερα, είναι πως σε όλες στις συσκευασίες τροφίμων αναγράφονται οι πρωτεΐνες, υδατάνθρακες και λίποι όλων των τροφίμων, οπότε στους πίνακες που φτιάχνει ο καθένας δεν χρειάζεται να κοιτάζει τις λίστες αλλά την συσκευασία, οπότε να έχει και μεγαλύτερη ακρίβεια στους υπολογισμούς του. Επίσης βοηθά και στο να επιλέγουμε τροφές που να μας βολεύουν στα macros, πχ για πρωινό μαζί με τη βρώμη και το γάλα τρώω και ένα παξιμάδι, οπότε επειδή θέλω τους υδατάνθρακες οι οποίοι είναι πιο δύσκολο να τους μαζέψω μέσα στην ημέρα, έψαξα όλα τα παξιμάδια στο ράφι και βρήκα αυτά με τους περισσότερους υδατάνθρακες στο ίδιο βάρος, οπότε επιλέγω αυτά κ.ο.κ. Λογικά όλ' αυτά θα πει κανείς, απλά ίσως διευκολύνουν κάποιους στην αρχή...

  27. #417
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Quote Originally Posted by stingray View Post
    ...Επίσης βοηθά και στο να επιλέγουμε τροφές που να μας βολεύουν στα macros, πχ για πρωινό μαζί με τη βρώμη και το γάλα τρώω και ένα παξιμάδι, οπότε επειδή θέλω τους υδατάνθρακες οι οποίοι είναι πιο δύσκολο να τους μαζέψω μέσα στην ημέρα, έψαξα όλα τα παξιμάδια στο ράφι και βρήκα αυτά με τους περισσότερους υδατάνθρακες στο ίδιο βάρος, οπότε επιλέγω αυτά κ.ο.κ. Λογικά όλ' αυτά θα πει κανείς, απλά ίσως διευκολύνουν κάποιους στην αρχή...
    Μόνο πρόσεξε αν θελεις και πόσα απο τα γραμμάρια υδατανθρακα του κάθε προϊόντος είναι ζάχαρη. Στα περισσότερα αναγράφει και το ποσό της ζάχαρης, όπως και σε κάποια ακόμα και την ποσότητα ινών, κάτω απο τον υδατανθρακα.
    Τη διευκρίνιση αυτη την κάνω γιατι στην προσπάθεια σου να μαζέψεις όσες θερμιδες υ/α χρειάζεσαι είναι πολυ εύκολο να παρασυρθεις και να φορτώσεις άχρηστη ζάχαρη!
    Last edited by yanniz440; 10-05-12 at 16:38.
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  28. #418
    Bodybuilding Newbie stingray's Avatar
    Join Date
    02-05-12
    Posts
    9

    Default

    Ναι σωστά.
    Απ' ότι παρατήρησα βέβαια, όποιος καταλήγει σε τέτοια διατροφή, το είδος των τροφίμων από τα οποία πρέπει να επιλέξει, τον οδηγούν αυτόματα σε τρόφιμα που δεν έχουν ζάχαρη, πολλές θερμίδες κλπ.

  29. #419
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Μπα μην επαναπαβεσαι σ'αυτο . Εννοειται οτι δε μιλαμε για γλυκα, παγωτα κτλ αλλα γενικοτερα τις περισσοτερες φορες η αυξημενη ποσοτητα υδατανθρακα σε ενα προιον/τροφιμο υποδηλωνει αυξημενη περιεκτικοτητα σε ζαχαρη!
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  30. #420
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-05-12
    Posts
    8

    Default

    Λοιπον φιλαρακι συγχαρητηρια για το αρθρο σου καταρχας. Απλα με προβληματιζει κατι.
    Υπολογισα τον ΒΜΡ μου και βγαινει 2033. Το πολλαπλασιασα με 1.55 γιατι παω 5 φορεσ γυμναστηριο/εβδομαδα και βγαινει 3152. (ειμαι 1.92 και 83 κιλα για να ξερεις)
    Στην συνεχεια λες για αυξηση σωματικου βαρους και προτεινεις 2 κιλα/μηνα δηλαδη +500 θερμιδες την μερα. Επομενως παμε στισ 3652.
    Ομως 2 κιλα τον μηνα ειναι παρα πολλα ρε φιλαρακο και απο οτι ξερω ο μεσος ανθρωπος που γυμναζεται στο gym φτιαχνει περιπου 7 κιλα μιες τον χρονο. Με δυο κιλα τον μηνα ομωσ μιλαμε για 24 κιλα τον χρονο δηλαδη 7 κιλα μιες και 17 λυπος? :O Επομένως κάτι δεν έχω καταλαβει καλα. Μήπως δεν έπρεπε να προσθεσω το 500? Εγώ μυικα κιλα θελω να βαλω , για εξηγα λιγακι γιατι τοχασα ;)
    Να'σαι καλα και μπραβο σου για το αρθρο και παλι.


 
Page 14 of 38 FirstFirst ... 410111213141516171824 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. προγραμμα υπολογισμου θρεπτικων συστατικων?
    By thanasis17 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-12, 13:23
  2. Χυμοί και διατήρηση θρεπτικών συστατικών
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-11, 15:48
  3. Υπολογισμος Θερμιδων ημερισιως (help)
    By dimitris.king in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 23-05-11, 23:45
  4. Replies: 1
    Last Post: 11-09-10, 17:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •