Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 26 of 46 FirstFirst ... 1622232425262728293036 ... LastLast
Results 751 to 780 of 1380
  1. #751

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ναι προφανως

  2. #752
    New Member kostasdal's Avatar
    Join Date
    25-01-13
    Location
    Katerini
    Posts
    46

    Default

    το να είσαι νηστικός πριν από τις εξετάσεις είναι το ιδανικό..

  3. #753
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Καλημέρα απλά να αναφέρω ώστε να γνωρίζετε τι παίζει...Σχετικά με το πρόβλημα της αυξημένης igf-1 που μου είχαν βρει σε μικροβιολογικο εργαστήριο.Ψαχνωντας το μου πρότεινε ο ενδοκρινολογος να κάνω ένα κύκλο ζαχαρου για αυξητική στα ποτελέσματα της εξέτασης βρέθηκαν παρά πολύ καλά η τιμή της ήταν σχεδόν 100 μονάδες χαμηλότερη στα κανονικά όρια δηλ.
    Συμπέρασμα που μου είπε κ ο γιατρός να μην έχω και πολύ εμπιστοσύνη σε όλα τα μικροβιολογικα γιατί η μέθοδος που πραγματοποιητε σε κάποια είναι πιο αξιόπιστη απο τις άλλες.Επίσης μου πε ότι έχει δει παρά πολλά περιστατικά νέα παιδιά ΝΜΑ του λένε ότι έχουν δει χαμηλή τεστο στις εξετάσεις τους κ κανωντας σε κάποιο άλλο εργαστήριο να βγαίνει διπλάσια τιμή...
    ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ....
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  4. #754
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Μπραβο ρε Ψηλε αυτα ειναι καλα νεα , και σημαινει οτι θα ζησεις ....

    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #755
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Χαχαχα ναι την βγάλαμε και φέτος...
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  6. #756
    New Member
    Join Date
    21-03-13
    Posts
    6

    Default

    Καλησπέρα.Επερνα πρωτεινη μια φορα την μερα μετα την προπονηση για περιπου τρεισ εβδομαδες. πηγα και εκανα εξετασεις αιματος και ηταν ανεβασμενες οι παρακατω τιμες.
    AST(S-GOT):59 (Φ.Τ 5-46)
    ALT(S-GPT):55 (Φ.Τ 5-49)
    LDH: 324 (Φ.Τ 0-248)
    CPK: 1115 (Φ.Τ 30-190)
    ΝΑΤΡΙΟ ΟΡΟΥ: 155 (Φ.Τ 136-150)
    Υπαρχει περιπτωση να οφειλονται στην πρωτεινη( whey gold της on) η στο οτι δεν επινα πολυ νερο?
    μπορει να επινα περιπου ενα λιτρο η και λιγοτερο.
    μπορει η πρωτεινη να προκαλεσει ζημια στο συκωτι?
    εχω σταματησει να πινω απο οταν ειδα τα αποτελεσματα των εξετασεων. να την κοψω τελειως η να ξανα πιω?
    συγνωμη αν σας κουρασα.

  7. #757

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καμια σχεση η πρωτεινη και η ενυδατωση για αυτες τις τιμες. Το προβλημα σου ειναι η προπονηση, κανε off 4 μερες και πηγαινε μετρησου παλι στα ιδια μετα απο 12ωρη νηστεια. Οι τιμες θα ειναι ολες φυσιολογικες.

  8. #758
    New Member
    Join Date
    21-03-13
    Posts
    6

    Default

    παω σερι 5 μερες την εβδομαδα. λες να φταιει αυτο και να ειναι απο κουραση?

  9. #759
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Για τη CPK σίγουρα και πιθανολογώ ότι για τον ίδιο λόγο και η κρεατινίνη σου θα είναι ψηλά.

  10. #760

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by wolfrs View Post
    παω σερι 5 μερες την εβδομαδα. λες να φταιει αυτο και να ειναι απο κουραση?
    Ναι ειναι οι κλασσικες τιμες που ανεβαινουν, CPK, γαλακτικο οξυ, τρανσαμινασες κλπ. Κανε αυτο που σου ειπα και ολα θα ειναι νορμαλ

  11. #761
    New Member
    Join Date
    21-03-13
    Posts
    6

    Default

    η πρωτεινη κανει ζημια? να την κοψω? μου ειπαν οτι δεν μπορει να την φιλτραρει το συκωτι.

  12. #762
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by wolfrs View Post
    η πρωτεινη κανει ζημια? να την κοψω? μου ειπαν οτι δεν μπορει να την φιλτραρει το συκωτι.
    post #757
    Καμια σχεση η πρωτεινη και η ενυδατωση για αυτες τις τιμες.

  13. #763
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by wolfrs View Post
    η πρωτεινη κανει ζημια? να την κοψω? μου ειπαν οτι δεν μπορει να την φιλτραρει το συκωτι.
    Καλύτερα να την κοψεις, μετά την εμπλοκή στο συκωτι, πανε και κάθονται στις τριχες, γι'αυτό βαραίνουν και πέφτουν, εξου και τριχοπτωση..
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  14. #764
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Καλύτερα να την κοψεις, μετά την εμπλοκή στο συκωτι, πανε και κάθονται στις τριχες, γι'αυτό βαραίνουν και πέφτουν, εξου και τριχοπτωση..
    τι λες στο παιδι ?θα το πιστεψει ετσι οπως το εγραψες

  15. #765
    New Member
    Join Date
    21-03-13
    Posts
    6

    Default

    δεν το καταλαβα αυτο

  16. #766
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by wolfrs View Post
    δεν το καταλαβα αυτο
    τπτ δεν παθαινεις απο την πρωτεινη αγνοησε τα μηνυματα πιο πανω

  17. #767
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    τους τελευταιους 6 μηνες εχω πολυδιψια και πολυουρια.7-8 λιτρα νερο την μερα περιπου συνεχεια αφυδατωμενος τουαλετα συνεχεια κτλ.αιματολογικες εξετασεις εχω κανει και ειχα σαχαρο 88.εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?

  18. #768
    Junior Bodybuilder Spartan94's Avatar
    Join Date
    08-03-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    118

    Default Αυξημενη τρανσαμινανση sgpt

    Παιδια καλησπερα, προσφατα εκανα καποιες εξετασεις αιματος σε γενικες γραμμες ηταν καλες απλα ηταν αυξημενες οι τρανσαμινανσες sgpt (44 ενω το οριο ειναι 43) και αναρωτιεμαι μηπως φταινε τα συμπληρωματα πρωτεινης που περνω μισο χρονο συνεχομενα, ξερω οτι η ερωτηση ειναι λιγο χαζη αλλα δεν πινω και κανω γενικα υγιηνη ζωη και ετσι παραξενευτηκα...αν καποιος ειχε κατι παρομοιο να μου πει .

  19. #769

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εκανες τον κοπο να διαβασεις καθολου το τοπικ εδω; Πριν τις εξετασεις ποτε εκανες προπονηση τελευταια φορα και ποσες ωρες εκανες νηστεια;

  20. #770
    Karl's Avatar
    Join Date
    12-02-13
    Location
    Peristeri
    Posts
    181

    Default

    Παραθετω και γω τις εξετασεις μου μετα απο 4 μηνες διατροφης γραμμωσης..εκανα βλακεια και δεν εκανα ουτε μια μετα off (δεν το ηξερα)πηγα για προπονηση Κυριακη και Δευτερα εκανα τις εξετεσεις.οι τρανσαμινασεις και η ουρια στα ηψη...τις πηγα σε γιατρο και μου ειπε "κανε γυμναστικη χωρις φαρμακα" και με φοβησε για συκωτι και νεφρα,πρωτεινη-bcaa-πολυβιταμινη κει ω-3 περνω.θα κανω αυτο που μου προτεινε ο megageo (5 μερες οφ απο gym και τελευταια μερα 12η νηστεια) και θα ξανακανω γιατι οι δικοι μου με πριξανε..κρυψανε τα σέικερ κτλ..πριν δεν ξερω αν εκανα υπερβολη συγν πρωτεινη,επερνα 160-180 γρ πρωτεινη καθημερινα και ειμαι 80 κιλα 1.81 υψος με γυρω στο 13-14% bf,ποσο να κρατησω τα επίεδα της πρωτεινης ωστε να μην κανω καταχρηση;ImageUploadedByTapatalk1365358216.353554.jpgImageUploadedByTapatalk1365358229.721334.jpgImageUploadedByTapatalk1365358240.332223.jpg
    Last edited by Karl; 07-04-13 at 20:12.

  21. #771
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Είσαι εταιρόζυγος β-μεσογειακής ε;

  22. #772
    Karl's Avatar
    Join Date
    12-02-13
    Location
    Peristeri
    Posts
    181

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Είσαι εταιρόζυγος β-μεσογειακής ε;
    τι ειναι αυτο?μεσογειακη αναιμια?δεν μου εχει διαγνωσει κανεις οτι εχω αναιμια,ουτε στον στρατο που εκανα γενικες...
    Last edited by Karl; 07-04-13 at 20:22.

  23. #773
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Μην πανικοβάλλεσαι βρε
    Και εγώ έχω. Τυπική εικόνα είναι ο αυξημένος αριθμός ερυθρών και ο μικρός τους όγκος.
    Κάαααααποια στιγμή κάνε μια εξέταση που λέγεται ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και η οποία δείχνει σίγουρα αν έχεις ''στίγμα'' ή όχι.
    Καλό είναι βέβαια να ξέρεις όταν θα έρθει η στιγμή να κάνεις οικογένεια.

  24. #774
    Karl's Avatar
    Join Date
    12-02-13
    Location
    Peristeri
    Posts
    181

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Μην πανικοβάλλεσαι βρε
    Και εγώ έχω. Τυπική εικόνα είναι ο αυξημένος αριθμός ερυθρών και ο μικρός τους όγκος.
    Κάαααααποια στιγμή κάνε μια εξέταση που λέγεται ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και η οποία δείχνει σίγουρα αν έχεις ''στίγμα'' ή όχι.
    Καλό είναι βέβαια να ξέρεις όταν θα έρθει η στιγμή να κάνεις οικογένεια.
    ναι διαβασα στον φιλο γκουκλ οτι ειναι υγιή ατομα,πανικοβαλομαι γιατι με τρομαξε ο γιατρός που του πηγα τις εξετασεις...δεν μας αφηνουν να κανουμε γυμναστικη,εξ'αιτιας της διατροφης και της γυμναστικης εκοψα το καπνισμα και το λιγο αλκοολ που επινα.

  25. #775
    New Member
    Join Date
    08-08-12
    Posts
    42

    Default

    Νερό πινεις; εγώ εκανα τις προ άλλες χωρίς μέρα off και πέρνοντας συμπληρώματα και όλα ηταν μέσα στα όρια και κάνω διατροφή 1μιση χρονο με 250 γραμμάρια πρωτεϊνών τη μέρα .είμαι 27 1.85 κ 83 κιλά

  26. #776

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    @karl Η γνωμη μου δεν εχει καποια ουσιαστικη αξια καθως δεν ειμαι γιατρος, αλλα απο αυτες τις εξετασεις απο τα 2-3 πραγματα που ξερω τοσο τα νεφρα οσο και το συκωτι σου ειναι σε εξαιρετικη κατασταση. Οι σημαντικοι δεικτες για το συκωτι ειναι το γ-gt και η αλκαλικη φωσφαταση ενω για τα νεφρα η κρεατινινη και φυσικη εξεταση ουρων για πρωτεινη/αιμα. Αυτα σε σενα ειναι καθαρα ολα. Οι τρανσαμινασες ανεβαινουν ευκολα απο προπονηση γιατι ειναι ενζυμα που υπαρχουν και στους μυς ενω η ουρια ανεβαινει ευκολα απο μη καλη ενυδατωση και υπερ-πρωτεινωση την προηγουμενη μερα. Μην το ψαχνεις, για να ηρεμησουν και οι δικοι σου, 5 μερες off, τελευταια μερα πολυ νερο, λιγη πρωτεινη, νηστεια και ολες θα ειναι νορμαλ. Παρολα αυτα ο γιατρος με τις μλκιες του αντι να σου πει να κοιταξεις τον χαμηλο αιματοκριτη, οι τρανσαμινασες τον μαραναν.

  27. #777
    Karl's Avatar
    Join Date
    12-02-13
    Location
    Peristeri
    Posts
    181

    Default

    Καλημερα,σε ευχαριστω για την ψυχολογικη υποστιρηξη,ξεκιναω απο σημερα το off για να παω Δευτερα να τις κανω,για τον αιματοκριτη δεν μου πε τπτ,να ξεκινησω καμια βιταμινη c μηπως ανεβει;αν μεινω στα 100-120 γρ πρωτεινης ημερισιως για τα δεδομενα μου (80 κιλα 1.81 υψος 13-14% bf) ειναι καλα;γτ πριν τις εξετασεις αγγιζα γυρο στα 180-200 καθημερινα που δεν ξερω αν ηταν υπερβοη για τα δεδομενα μου.
    Last edited by Karl; 08-04-13 at 05:38.

  28. #778

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    2gr ανα κιλο δεν ειναι υπερβολικα ρε συ. Αρκετο νερο να πινεις και μια χαρα. Τις off μερες τωρα πραγματι χρειαζεσαι ακομα λιγοτερη. Για τον αιματοκριτη δεν νομιζω να σου κανει τιποτα η C, ισως πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω, γιατι σε ασκουμενους που τρωνε και συχνα κρεας δεν δικαιολογειται τοσο χαμηλα.

  29. #779
    Karl's Avatar
    Join Date
    12-02-13
    Location
    Peristeri
    Posts
    181

    Default

    πινω γυρω στα 3-4 λιτρα καθημερινα,θα το ψαξω λιγο για τον αιματοκριτη,αν και δεν νιωθω ζαλαδες. 2 gr ανα καθαρο βαρος; Ή 2 στα 80 κιλα που ειμαι δλδ 160;

  30. #780

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    160γρ για σενα ειναι μια ασφαλης ποσοτητα μακροχρονια αρκει να ενυδατωνεσαι οσο πρεπει.


 
Page 26 of 46 FirstFirst ... 1622232425262728293036 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •