Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-11-11
    Posts
    5

    Exclamation Καλησπέρα σας! Μερικές απορίες!

    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!

    Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο, να μου πείτε αν μπορώ να ξεκινήσω και εγώ το bodybuilding. Το γιατί;

    Είμαι 21 ετών, 96 κιλά και έχω ύψος 1,83. Στα 15 μου χρόνια, ξεκίνησα να ασχολούμαι με το Kick Boxing εντελώς στην πλάκα και το συνέχισα εως τα 17 μου, μέχρι που ανακάλυψα οτι έχω καθ'υποτροπίν εξάρθρημα στο δεξί μου ώμο (μετά απο επίσκεψη σε τρείς ορθοπεδικούς). Έτσι το σταμάτησα και απο τότε δεν ασχολήθηκα με οτιδήποτε έχει να κάνει με άθληση.

    Πρόσφατα και αφού βρήκα την κοινότητα σας, σκέφτηκα πως ίσως να ήταν καλύτερα αν βελτίωνα την εμφάνιση μου και την υγεία μου. Έκανα μια λιπομέτρηση και το ποσοστό λίπους που έχω πάνω μου είναι στο 29%.

    Το εξάρθρημα αυτό που έχω, έχει καλυτερέψει απο τότε. Ξέρω πως κάθε άσκηση με βάρη ή με τρέξιμο επηρεάζει αρκετά τους ώμους. Θα έχω πρόβλημα με αυτό;

    Επίσης είμαι σε διαδικασία διακοπής του καπνίσματος (έχω να το πιάσω εδω και 9 μήνες) θα με επηρεάσει αυτό; Επειδή ξέρω ένα παιδί που ασχολείται με τον τομέα αυτο του bodybuilding και μου είπε πως το μόνο που τον επηρεάζει είναι οι αντοχές του και οτι πέρα απο αυτό δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

    Τέλος, είμαι ναυτικός και περνάω αρκετούς μήνες το χρόνο πάνω σε πλοίο, (τα περισσότερα έχουν πλήρες γυμναστήριο), μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για να κάνω μια αρχή; Διατροφή μπορώ να φτιάξω με τις πληροφορίες που έχετε ήδη βάλει αλλά δε γνωρίζω τι να διαλέξω. Για γράμμωση ή για μυικό όγκο;

    Συγνώμη για το κατεβατό που σας έγραψα, μα σκέφτηκα πως αν σας βοηθήσω καλύτερα θα μπορέσετε να με βοηθήσετε και εσείς!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

    Υ.Γ.: Ξέρω πως το καλύτερο θα ήταν να επισκεφτώ κάποιον προπονητή που να γνωρίζει, για να μου πει τι να κανω και πως και θα το κάνω, αλλά θα ήθελα και μια γνώμη απο εσάς που ασχολείστε θερμά με το αντικείμενο!

  2. #2
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    ΤΟ εξαρθημα που εχεις δεν εχω ιδεα τι ειναι και αν μπορει να σου προκαλεσει προβλημα. Καλητερα να ρωτησεις εναν γιατρο, οτι και αν σου πουν παιδια απο εδω μεσα.

    Περα απο αυτο εφοσων δεν εχεις πιασει τσιγαρο εδω και 9 μηνες μια χαρα θα εισαι. Ακομα και να το ξαναπιασεις πολυ καπνιζουν και κανουν bb.
    Το οτι εισαι ναυτικος νομιζω οτι θα σε βοηθισει σε αυτο το πραγμμα καθως θα εχεις την προσβαση στο γυμναστιριο του καραβιου, για τα οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια! Και φανταζομαι οτι πανω το πλοιο δεν θα εχεις πολλα να κανεις, οποτε θα σου γεμιζει ευχαριστα οσο ελεθερο χρονο εχεις!
    Θα εχεις ομως την δυνατοτιτα πανω στο πλοιο να κανεις την διατροφη που θες;
    Διατροφη γενικα η λογικη θα πρεπει να ειναι γραμμωσης μια και εχεις τοσο ποσοστο λιπους. Μην βασιστεις ομως σε δικα μου λεγομενα ουτε για διατροφη ουτε για προπονηση, και εγω στα πρωτα βηματα ειμαι.
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-11-11
    Posts
    5

    Default

    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Το εξάρθρημα είναι μία πάθηση σπάνια, (απ'ότι μου είπαν γιατροί του εξωτερικού 1 στο 1.000.000 το παθαίνει), η οποία προκαλεί τριβή στα κόκκαλα. Στο σημείο που είναι εκείνη η μεμβράνη δεν ξέρω πως λέγεται. Σε μένα αυτή η μεμβράνη είχε σχεδόν εξαφανιστεί με αποτέλεσμα να λένε πως πρέπει να κάνω εγχείρηση lazer στην Αγγλία. Μόνο εκεί έχουν τις γνώσεις και τα μηχανήματα για τη συγκεκριμένη επέμβαση και κόστιζε τότε γύρω στα 8.000 ευρώ... Μπορώ πάνω στο πλοίο να ζητήσω ειδική διατροφή για λόγους υγείας αυτό δε θα ήταν και τόσο μεγάλο κόλλημα, αλλά ετσι και αλλιώς πάνω στο πλοίο η διατροφή είναι πλούσια σε πρωτείνες βιταμίνες και άλλα. Δηλαδή με λίγα λόγια είναι υγιεινή.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Delavega View Post
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Το εξάρθρημα είναι μία πάθηση σπάνια, (απ'ότι μου είπαν γιατροί του εξωτερικού 1 στο 1.000.000 το παθαίνει), η οποία προκαλεί τριβή στα κόκκαλα. Στο σημείο που είναι εκείνη η μεμβράνη δεν ξέρω πως λέγεται. Σε μένα αυτή η μεμβράνη είχε σχεδόν εξαφανιστεί με αποτέλεσμα να λένε πως πρέπει να κάνω εγχείρηση lazer στην Αγγλία. Μόνο εκεί έχουν τις γνώσεις και τα μηχανήματα για τη συγκεκριμένη επέμβαση και κόστιζε τότε γύρω στα 8.000 ευρώ... Μπορώ πάνω στο πλοίο να ζητήσω ειδική διατροφή για λόγους υγείας αυτό δε θα ήταν και τόσο μεγάλο κόλλημα, αλλά ετσι και αλλιώς πάνω στο πλοίο η διατροφή είναι πλούσια σε πρωτείνες βιταμίνες και άλλα. Δηλαδή με λίγα λόγια είναι υγιεινή.
    Να σε ρωτησω τι βαθμο εχεις και σε τι πλοιο εργαζεσαι; (Ειδος φορτιου/tonnage)
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  5. #5
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Υγιεινη δεν αμφιβαλω πως ειναι, αλλα αν θυμαμε καλα απο οταν ειμουν στην ΑΕΝ αυτα που μας ελεγαν τα γευματα ειναι 3. Αν μελετισεις τις διατροφες ωσων ασχολουνται δεν φτανει αυτο, θες 5-6 γευματα την ημερα. Αν μπορεις φυσικα να βρεις εναν τοπο πολυ καλα! Ακομα και να μην μπορεις μπορεις σιγουρα να κανεις bb με μια διατροφη στα μετρα του πλοιου, εχοντας ομως διαφορετικους στοχους.
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-11-11
    Posts
    5

    Default

    Είμαι τρίτος μηχανικός σε γκαζάδικο 350άρι. Σε λίγο καιρο θα φύγω πάλι. Στόχος μου είναι κυρίως η εμφάνιση και η υγεία όπως είπα πιο πάνω. Δεν έχω σκοπό να γίνω τούμπανο που λένε όπως στη φωτογραφία του Slack 'N Track. :Ρ Σε αυτό έχεις δίκιο τα γεύματα είναι τρία. Εμένα προσωπικά αυτή τη στιγμή με ενδιαφέρει να μάθω αν το εξάρθρημα που έχω με εμποδίσει πάνω σε αυτό το αντικείμενο!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Delavega View Post
    Είμαι τρίτος μηχανικός σε γκαζάδικο 350άρι.
    Quote Originally Posted by Delavega View Post
    (τα περισσότερα έχουν πλήρες γυμναστήριο),
    Επειδη εχω ταξιδεψει κυριως με γκαζαδικα, με ολα σχεδον τα τονναζ αυτων και πολλων διαχειριστριων εταιρειων, δεν συναντησα στα 9 χρονια υπηρεσιας μου ΠΟΤΕ συνθηκες διατροφης οπως αυτες που περιεγραψες ποιο πανω, ουτε και ειχα την τυχη να συναντησω σε οποιδηποτε πλοιο "πληρες" γυμναστηριο.

    Δεν θεωρω το περιβαλλον αυτο, καταλληλο για να επιτυχει ενας ανθρωπος σοβαρα αποτελεσματα, μιας και τοσο ο τροπος μαγειρεματος, οσο και τα ιδια τα υλικα/τροφιμα απεχουν παρασαγγας απο το πως πρεπει να τρεφεται ενας ανθρωπος αθλητης και μαλλιστα ενας BBer, εκτος και αν απο μονος σου αγοραζεις διαφορα προιοντα και ετσι κανεις τις προμηθειες σου τις ατομικες και τα φτιαχνεις μονος σου, πραγμα παλι δυσκολο στα μεγαλα τονναζ μιας και η προσεγγιση σε λιμανι ειναισπανια, καθως επισης και τα ταξιδια τους ξεπερνανε τις 25 ημερες και λογο βαθμου, δεν θα ειναι ευκολο το να σου επιτραπουν τετοιες "ανεσεις".

    Στην ερωτηση σου λοιπον "αν το εξαρθρημα" σε εμποδισει στο BB...

    Πριν πας στην σχολη και επιλεξεις την ταξη των Μηχανικων, ρωτησες καποιον ορθοπεδικο για το εαν η ιδιομορφια αυτη μπορει να σταθει εμποδιο σε μια εργασια πολεες φορες ΒΑΡΙΑ ΧΕΙΡΟΝΑΚΤΙΚΗ;

    Οι ιατρικη γνομεταυση του ΓΕΝΝΕ/ΑΝΝΥΕ, οταν περασες για να διαπιστωθει η καταλληλοτητα σου ως αξιωματικος ποια ηταν; Αυτους τους ρωτησες; Τους ενημερωσες;

    Ως μηχανικος εκτελεις πολλες φορες βαρια χειρονακτικη εργασια (το τονιζω αυτο ξανα και ξανα οπως βλεπεις), αυτο δεν σε απασχολησε ποτε; Εαν δηλαδη το "εξαρθρημα" χειροτερεψει η επιδεινωσει εστω την κατασταση σου και την γενικοτερη αποδοση σου στο πλοιο, αυτο δεν σε απασχολησε; Σε απασχολει μονον ποσο θαεμποδισει την ενσχοληση σου με το BB?

    Ρωτα εναν ορθοπεδικο, εναν εξειδικευμενο στα ανω ακρα ακομη καλυτερα, και αυτος θα σε καθοδηγησει. Η καθοδηγηση που θα παρεις μεσα απο ενα forum ποια μπορει να ειναι; Περιμενεις γνωματευση πισω απο μια οθονη και εκαν πληκτρολογιο;

    Εντελως φιλικα.
    Καλες Θαλασσες, καλα ταξιδια, και παντα υγεια.
    Last edited by Slack `N Track; 09-12-11 at 09:52.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-11-11
    Posts
    5

    Default

    Κοίτα, με τη δουλειά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Η βαριά χειρονακτική δουλειά σε καινούριο πλοίο όπως ξέρεις εφόσον είσαι και εσύ ναυτικός δεν είναι κάτι που το συναντάς σε καθημερινή βάση. Τα βάρη όμως για ΒΒερ είναι κάτι που γίνεται καθημερινά.

    Απο γιατρούς έχω περάσει και όπως έγραψα αρχικά το πρόβλημα αυτό βελτιώθηκε.. Όσον αφορά τον ελεύθερο χρόνο μου πάνω στο πλοίο, ξέρω πως είναι περιορισμένος και γι'αυτό το λόγο έγραψα οτι δεν έχω σκοπό να γίνω τούμπανο. Δεν περιμένω καμία γνωμάτευση απλώς είχα μια απορία σχετική με αυτο το αντικείμενο και ρώτησα στο κατάλληλο μέρος πιστεύω.

    Τελος πάντων ευχαριστώ πολύ. :)

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Delavega View Post
    Κοίτα, με τη δουλειά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Η βαριά χειρονακτική δουλειά σε καινούριο πλοίο όπως ξέρεις εφόσον είσαι και εσύ ναυτικός δεν είναι κάτι που το συναντάς σε καθημερινή βάση. Τα βάρη όμως για ΒΒερ είναι κάτι που γίνεται καθημερινά.

    Απο γιατρούς έχω περάσει και όπως έγραψα αρχικά το πρόβλημα αυτό βελτιώθηκε.. Όσον αφορά τον ελεύθερο χρόνο μου πάνω στο πλοίο, ξέρω πως είναι περιορισμένος και γι'αυτό το λόγο έγραψα οτι δεν έχω σκοπό να γίνω τούμπανο. Δεν περιμένω καμία γνωμάτευση απλώς είχα μια απορία σχετική με αυτο το αντικείμενο και ρώτησα στο κατάλληλο μέρος πιστεύω.

    Τελος πάντων ευχαριστώ πολύ. :)
    Ημουν ναυτικος. Δεν ειμαι πλεον.

    Η προγραμματισμενη συντηρηση και οι βλαβες δεν αφορουν τα παλια μονον πλοια αλλα και τα νεα. Δεν ειναι λιγες οι φορες που κοπηκαν καδενες απο προωστηριες, η εσπασαν διωστηρες απο ηλεκτρομηχανες με μολις 200 ωρες λειτουργιας. Φυσικα τετοιες εμπειριες δεν περιμενω να εχει ενας νεος αξιωματικος στο χωρο.

    Επισης τα καινουργια πλοια καποια στιγμη παλιωνουν, ολη η εμπορικη ναυτιλια δεν αποτελειται απο καινουργια πλοια αλλα και απο αρκετα παλια.

    Αυτα προς διευθετηση του τι "ξερω" εγω σαν πρωην ναυτικος (Α! Μηχανικος & 2 χρονια Αρχιμηχανικος σε New Buildings site office).

    Τωρα για τον ελευθερο χρονο, δεν τειθεται θεμα, ουτε εθεσα καποιο θεμα σε αυτο. 45 λεπτα ολοι μπορουν να βρουν και να γυμναστουν.
    Εγω σχολιασα το θεμα διατροφικων συνθηκων επι των πλοιων, καθως και τα μεσα εκγυμνασης που υπαρχουν στα πλοια ακομα και σημερα, τα οποια εγω μετα απο την προσωπικη μου επαφη κρινω ως μη καταλληλα για να περιμενει κανεις σοβαρα αποτελεσματα.
    Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει κανεις να γυμναστει και να κρατιεται σε μια καλη (οσο το δυνατον) φυσικη κατασταση, η δεν μπορει να επιλεξει μεσα στην ολη σαβουρα τι δεν θα ηταν πολυ καλο να φαει.

    Για το θεμα του προβληματος σου, δεν ειμαι ο καταλληλος να σου δωσει την οποιαδηποτε απαντηση. Δεν ειμαι γιατρος.

    Φιλικα παντα.

    Edit: Υπηρξαν καποια πλοια ομως οπου οι τεχνικοι αξιωματικοι εφτιαχναν αρκετα πραγματα (παγκους, αλτηρες,) και το πληρωμα συγκεντρωνε καποια χρηματα απο κοινου και αγοραζαν καποιο εξτρα μηχανημα, διαδρομο, κωπηλατικη κλπ κλπ. Αλλα αυτα δεν αποτελουν κανονα αλλα δυστυχως ενα πολυ μικρο ποσοστο. Τελος σε εναν χωρο που προβλεπει η Ελληνικη σημαια ως γυμναστηριο, βαση της συμβασης περι "αναψυχης" του πληρωματος ως υποχρεωτικο μεσο αναψυχης αναφερει ΕΝΑ σετ επιτραπεζιας αντισφαιρισης (πιγκ-πογκ)...
    Last edited by Slack `N Track; 09-12-11 at 18:50.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  10. #10
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Τελος σε εναν χωρο που προβλεπει η Ελληνικη σημαια ως γυμναστηριο, βαση της συμβασης περι "αναψυχης" του πληρωματος ως υποχρεωτικο μεσο αναψυχης αναφερει ΕΝΑ σετ επιτραπεζιας αντισφαιρισης (πιγκ-πογκ)...
    Αυτο το ειχαμε απορια με τα παιδια στην σχολη...! Πως στο καλο μπορεις να παιζεις πιγκ-πογκ σε ενα πλοιο στην μεση του Ειρινικου;.... :P (βεβαια οι υπολιποι τωρα θα εχουν μαθει...:P)
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Wargod View Post
    Αυτο το ειχαμε απορια με τα παιδια στην σχολη...! Πως στο καλο μπορεις να παιζεις πιγκ-πογκ σε ενα πλοιο στην μεση του Ειρινικου;.... :P (βεβαια οι υπολιποι τωρα θα εχουν μαθει...:P)
    Εγω εχω καποιες αλλες αποριες.

    Μεχρι ποτε αυτη η ασθενεια του "πουλ μουρ" θα βαραει τον εγκεφαλο του Ελληνα;

    Και για να γινω ποιο συγκεκριμενος...

    Με αφορμη απο καποιες παρα πολυ δυσσαρεστες καταστασεις απο γονεις παιδιων/σπουδαστων που ειχα στα πλοια που εργαστηκα/υπηρετησα, λογω της παραπληροφορησης ορισμενων που αιθεροβατουν συστηματικα, η πασχουν απο την ασθενεια που προανεφερα και προσπαθουν να δειξουν οτι ειναι καποιοι σπουδαιοι, μου δινεται η ευκαιρεια να πω δυο λογια.

    Οταν λοιπον περιγραφουμε τις συνθηκες διαβιωσης και εργασιας σε ενα πλοιο, ΕΙΔΙΚΑ σε πλοιο εμπορικο και οχι Κρουαζιεροπλοιο, θα πρεπει αν ειμαστε ΠΟΛΥ προσεκτικοι.

    Δεν μπορουμε να λεμε ανακριβιες και σαχλαμαρες, γιατι διαβαζουν παιδια που παρασσυροντε απο την ωραιοποιηση/αλλιωση της πραγματικοτητας και μολις πατησουν το ποδι τους στο πραγματικο περιβαλλον, τοτε εχουμε πολυ δυσσαρεστες καταστασεις να αντιμετωπισουμε και τα παιδια και οι γονεις και οι επικεφαλης αξιωματικοι (Πλοιαρχος/Α Μηχανικος) οι οποιοι φερουν και την ολικη ευθηνη ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

    Οταν ενας νεος "πλαθει" στο μυαλο του βαση των οσων ακουει μια εικονα ιδανικη για ενα διαστημα 6-8 μηνων, αυτη η εικονα εχει γινει σχεδον πραγματικη στην συνηδειση του...την θεωρει δεδομενη.
    Οταν λοιπον αντι αυτης της εικονας που ειχε κατα νου, βλεπει ξαφνικα μπροστα του να εκτυλισσοντε σκηνες που ουτε καν ειχε βαλει στο μυαλουδακι του, τοτε το κοκομπλοκο που παθαινει ειναι τοσο μεγαλο που το παιδι θελει ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ πλεον.

    Εχουμε δει αυτοκτονιες, εχουμε δει ψυχολογικα κρασσαρισματα μη αναστρεψιμα, εχουμε βγαλει ατομα με ζουρλομανδια μεσα απο πλοια και αλλα πολλα...

    Δεν μπορουμε να λεμε οτι εχουμε ο καθε ενας το προσωπικο καμαρωτο που μας υπηρετει, ουτε οτι εχουμε το μενου και διαλλεγουμε τι θα φαμε, ουτε οτι η καμπινα μας ηταν σαν σουιτα ξενοδοχειου, ουτε οτι τα πλοια αυτα δεν κουνιοντε, ουτε οτι τα γυμναστηρια μας ειναι σαν αυτα της αλυσιδας Joe Weider, ουτε οτι μας μιλανε ολοι στον πλυθηντικο και μας απλωνουν κοκκινο χαλι για να πατησουμε !!!

    Τα πλοια πλεουν μεσα απο τυφωνες, συναντας ατομα χαμηλου ηθικου και πνευματικου επιπεδου, υπαρχει πολυ ξενυχτι, πολυ κουραση, μεγαλη ενταση, ανθυγιεινο κλιμα μιας και εισπνεις διαφορα αερια, βλεπεις μπροστα σου ξαφνικα εναν αξιωματικο που εχει να κοιμηθει 20 ωρες και ειναι λαδωμενος μεχρι και τον κολο καιτου λες μια μαλακια και αυτος σε αρχιζει στις Παναγιες γιατι ετσι του βγηκε....

    Ο μαγειρας μαγειρευει μια μαλακια και μιση και σου λεει φατην !!!
    Κατεβαινεις στα ψυγεια και βλεπεις τα μισα κρεατα να ειναι σαπια, και δεν μποεις αν τα πεταξεις γιατι εχεις αλλες 20 μερες ταξιδι και δεν μπορει ελικοπτερο να ναυλωθει για να σου φερει κρεατα εν πλω.

    Τα λαδια μαγειρεματος αφου τηγανιστουν 600 κιλα πατατες, πανε για μαγειρεμα σαλτσας και ξαφνικα λες ρε πουστη...κατεβασα μια παλετα Zantac και το στομαχι μου ακομα διαμαρτυρετε...

    Και αλλα πολλα που αν κατσω να γραφω δεν θα σταματησω ουτε σε δεκα σελλιδες

    ΕΛΕΟΣ...λοιπον ας μην αλλαζουμε την πραγματικοτητα γιατι δημιουργουμε εντυπωσεις και παρασσυρουμε ατομα χωρις να θελουμε.

    Μακαρι αν φτασουμε καποια στιγμη σε αυτα τα επιπεδα...αλλα δυστυχως ΔΕΝ υπαρχουν αυτες οι ανεσεις ουτε για πλακα...



    Συγνωμη για το Off αλλα καλο ειναι καπου καπου να παταμε στην γη...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  12. #12
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Συμφωνω απολυτα μαζι σου και σιγουρα ξερεις πολυ καλητερα απο εμενα αφου εχεις κανει καμποσα χρονια σε πλοιο. Εγω αλλωστε τα παρατησα πριν ανεβω σε πλοιο γιατι καταλαβα ακριβος αυτα που λες, και οτι αν ειχα ανεβει μαλλον θα ειμουν ενα απο τα παιδια που αυτοκτονουν η κατεβενουν με ζουρλομανδια.
    Καλο ειναι ακομα και εδω που ειναι ενα forum ασχετο με το ναυτικο επαγκελμα να τονιζονται καπια πραγματα, γιατι και γω πριν μπω στην σχολη οπου εβλεπα την λεξη ναυτικος διαβαζα οσα γραφοντουσαν και κατα κυριο λογο επευτα σε παραπληροφοριση.

    Πριν μπω στην σχολη ακουγα για μισθους που πλεων ξερω οτι δεν υφησταντε, για τις τελειες συνθικες στα πλοια με αφθονο υπεροχο φαγητο, τελεια γυμναστιρια, ακομα και internet onboard ελαχιστη εργασια, η οπια να περιλαμβανει μονο χαρτες και παρατηρηση τις γυρο θαλασσας, και αλλα πολλα... Ειχα φτασει σε σημειο να θεωρω τους συνομιλικους μου βλακες που δεν θελουν μια τετοια εργασια και οτι σε εμενα εχει αποκαληφθει καπιο τρελο μυστικο και πρεπει να το παρω και να τρεξω, η κατι τετοιο... Βεβαια μολις αρχισαν οι συζητησεις με τους καπετανιους-καθηγητες, τους αρχιπλοιαρχους διαφορων εταιριων που ερχοντουσαν για να βρουν παιδια για μπαρκο, και κυριος στις συζητησεις με παιδια που ειχανε ηδη μπαρκαρει μια η και δυο φορες κατερευσαν ολα αυτα. Νομιζα οτι καθε 2-3 βδομαδες θα πιανω λιμανι και θα εχω τον χρονο να κανω μια βολτα στην πολη, να πιω εναν καφε η μια μπυρα και να γυρισω ηρεμος στο καραβι για αλλες 2-3 βδομαδες.... Φανταζεστε την εκπληξη μου οταν το πρωτο παιδι με το οποιο μιλισα εκανε 5 μηνες σε γκαζαδικο το οποιο επιανε μονο τσαμαδουρες...!
    Ή σκουρία και η σαπίλα...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλες για την διατροφη bodybuilding και μερικες αποριες
    By Unlimited_22 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 58
    Last Post: 01-03-12, 12:31
  2. Μερικές απορίες
    By Zart in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 29
    Last Post: 26-07-11, 22:22
  3. Μερικες αποριες σχετικα με το τι πρεπει να κανω με το σωμα μου ..
    By Adreas92 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-11, 21:01
  4. Μερικές (διατροφικές) απορίες μου!
    By ZedCe6 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-10-04, 04:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •