Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-04-20
    Posts
    1

    Unhappy Απώλεια Λίπους

    Καλησπέρα,
    Λογω της καταστασης με την καραντινα αποφασισα να ασχοληθω λιγο περισσοτερο και να διορθωσω το σωμα μου. Ειμαι ημιεπαγγελματιας ποδοσφαιριστης 19 χρονων. Ειμαι 1,76 σε υψος και οταν ξεκινησα την διαδικασια ημουν 84 κιλα που ειναι αρκετα οπως αρκετο ηταν και το ποσοστο λιπους που ειχα πανω μου. Αποφασισα να ψαχτω λιγο οποτε εμαθα για Μακρος και πως να τα μετραω αλλα και το τι πρεπει να τρωω για να δω αποτελεσματα σε συνδιασμο με γυμναστικη.
    Καταλαβα οτι το αεροβιο δεν αρκει απο μονο του οποτε κανω αρκετες ασκησεις με αντιστασεις στο σπιτι και προσπαθω να δουλευω ολες τις μυικες ομαδες. Μεχρι εδω ολα οκευ καθως ετρεχα 4-5 χλμ την ημερα και μαζι με την γυμναστικη πραγματι περα απο το οτι επεσα στα 80 κιλα ειδα και το σωσιβιο να μαζευει. Μπαινω στην 16η μερα σερι που γυμναζομαι ομως(δεν εχω κατσει ουτε μια ουτε εχω κανει ''cheat day'' μεχρι τωρα) και εδω και 5-6 μερες περα απο το οτι δεν λεει να γραψει κατω απο 80 η ζυγαρια δεν μπορω να πω οτι βλεπω και επιπλεον βελιτωση πανω μου. Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να φτασω τις 2000 θερμιδες που πρεπει καθως δεν πειναω τοσο και φοβαμαι μην δεν δουλευει σωστα ο μεταβολισμος μου. Αλλο λογο δεν μπορω να σκεφτω που δεν πεφτω και αλλο εκτος αν τα κιλα μενουν ιδια λογο της ενδυναμωσης που και για αυτο αμφιβαλλω καθως στον καθρεφτη το σωμα μου δεν μου φαινεται διαφορετικο. Εγω ουσιαστικα θελω να στεγνωσω και να δυναμωσουν οι μυς μου για το ποδοσφαιρο. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει με το να μου εξηγησει γιατι εχω ''κολλησει'' ετσι θα τον ευχαριστουσα πολυ.

  2. #2
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    - Καλημέρα φίλε μου ...
    -Ναι κάποιες φορές τα κιλά κολλάνε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σταμάτησες να χάνεις λίπος .
    - Μπορεί να πέρνεις μυϊκή μάζα σιγά σιγά και για αυτό να μην χάνεις με τους ίδιους ρυθμούς , αλλά σίγουρα χάνεις πόντους χ η μεζούρα τί λέει και τα ρούχα σου..
    - Γενικότερα πάντως αν είσαι κάτω απο 2000 θερμίδες είσαι πολύ χαμηλά , το λες και μόνος σου δηλαδή χωρίς να ξέρω τι πρόγραμμα διατροφής κάνεις θα σου πρότεινα να ανεβάσεις θερμίδες και να πέρνεις ενα καλό και πλούσιο πρωινό .
    - ώστε να ξεκινάει να δουλεύει ο μεταβολισμός σου απο το πρωί που ξεκινάς τη μέρα σου και να τρως κάτι κάθε 2 με3 ώρες μην ξεχνάς ότι όσο ταΐζεις το σώμα σου τόσο θα καίει , πολύ νερό (1 λίτρο ανα 30 κιλά σωματικού βάρους ) και σιγά σιγά θα βρεις τους ρυθμούς σου για να πετύχεις τος στόχο σου . Υπομονή και επιμονή θέλει.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Providential View Post
    - Καλημέρα φίλε μου ...
    -Ναι κάποιες φορές τα κιλά κολλάνε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σταμάτησες να χάνεις λίπος .
    - Μπορεί να πέρνεις μυϊκή μάζα σιγά σιγά και για αυτό να μην χάνεις με τους ίδιους ρυθμούς , αλλά σίγουρα χάνεις πόντους χ η μεζούρα τί λέει και τα ρούχα σου..
    - Γενικότερα πάντως αν είσαι κάτω απο 2000 θερμίδες είσαι πολύ χαμηλά , το λες και μόνος σου δηλαδή χωρίς να ξέρω τι πρόγραμμα διατροφής κάνεις θα σου πρότεινα να ανεβάσεις θερμίδες και να πέρνεις ενα καλό και πλούσιο πρωινό .
    - ώστε να ξεκινάει να δουλεύει ο μεταβολισμός σου απο το πρωί που ξεκινάς τη μέρα σου και να τρως κάτι κάθε 2 με3 ώρες μην ξεχνάς ότι όσο ταΐζεις το σώμα σου τόσο θα καίει , πολύ νερό (1 λίτρο ανα 30 κιλά σωματικού βάρους ) και σιγά σιγά θα βρεις τους ρυθμούς σου για να πετύχεις τος στόχο σου . Υπομονή και επιμονή θέλει.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Για τη μεζούρα έχεις δίκιο.

    Αλλά επειδή έχω σπουδάσει φυσικός και κάτι δεν κατάλαβα. Του λες να ανεβάσει τις θερμίδες του και να τρώει πλούσιο πρωινό και θα χάσει κιλά? Δηλαδή ανεβάζοντας τις θερμίδες του θα χάσει κιλά? Έχει κάτι μαγικό το πλούσιο πρωινό που θα του αυξήσει τις καύσεις και θα του μεγαλώσει το θερμιδικό έλλειμμα?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by yannakis7 View Post
    Καλησπέρα,
    Εγω ουσιαστικα θελω να στεγνωσω και να δυναμωσουν οι μυς μου για το ποδοσφαιρο.
    Τί πρόγραμμα με βάρη κάνεις? Το να δυναμώσουν οι μυς σου έχει άμεση σχέση και με αυτό.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σε 16 μέρες , τίποτα δεν κολλάει φίλε μου. Απλώς βιάζεσαι.
    Εν μέσω καραντίνας και μειωμένης δραστηριότητας (όση αερόβια και γυμναστική να κάνεις σπίτι) το σώμα θέλει τον χρόνο του.

    Να στεγνώσεις από λίπος δεν το θεωρώ στη φάση που ζούμε καλή ιδέα. Το να χάνεις σταδιακά λίπος ναι. Αλλά εκ των πραγμάτων η δραστηριότητα που έχουμε όλοι
    είναι μικρότερη αφού είμαστε όλη μέρα σπίτι.

    Γράψε μας αναλυτικά τι γυμναστική κάνεις και τι διατροφή.

  6. #6
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Για τη μεζούρα έχεις δίκιο.

    Αλλά επειδή έχω σπουδάσει φυσικός και κάτι δεν κατάλαβα. Του λες να ανεβάσει τις θερμίδες του και να τρώει πλούσιο πρωινό και θα χάσει κιλά? Δηλαδή ανεβάζοντας τις θερμίδες του θα χάσει κιλά? Έχει κάτι μαγικό το πλούσιο πρωινό που θα του αυξήσει τις καύσεις και θα του μεγαλώσει το θερμιδικό έλλειμμα?
    -Καλημέρα φίλε..
    Ναι αυτό του είπα , και ο λόγος είναι ότι καταναλώνει λιγότερες απο 2000 θερμίδες , προφανώς και δεν είμαι διατροφολόγος αλλά πέρασα και εγώ απο το στάδιο του παιδιού αυτού με εξαντλητικές διατροφές , να τρώω 1 γεύμα ημερήσιος και όλη μέρα καφέδες και δουλειά κτλ και όταν έφτασα στο σημείο να πάω σε διατροφολόγο και μου εξήγησε 5 πράγματα κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν . κατεβαίνει νούμερα η ζυγαριά δέν σημαίνει διορθώνω το σώμα μου ..
    Αλλάζω σύσταση ποσότητας λίπους με μύες με το απλά χάνω κιλά είναι 2 διαφορετικά πράγματα .
    Και ο Γιαννάκης αυτό προσπαθεί να φτιάξει τ8 σώμα του όχι απλά να χάσει κιλά αυτό κατάλαβα εγώ
    αν κάνω λάθος οκ πάω πάσο
    -Απο εκεί και πέρα όσο αφορά το οτι του είπα να κάνει συχνά γεύματα με πλούσιο πρωινό για δουλεύει ο μεταβολισμός του σε αυτό ας μάς απαντήσει ένας διατροφολόγος γιατί εμένα αυτό μου έμαθαν και μάλιστα δούλεψε άψογα σε εμένα εχω φτάσει να καταναλώνω 2800 θερμίδες καθημερινά και ακόμα χάνω αν και δέν ήθελα να πέσω κάτω απο 80κιλά , αυτή τη στιγμή είμαι 79 κιλά (ελπίζω να σταματήσει ) παλιός θα αυξήσω κι αλλο

  7. #7
    Junior Bodybuilder Arisss1994's Avatar
    Join Date
    10-03-20
    Posts
    158

    Default

    Το να λες ότι κόλλησες σε 16 μέρες το θεωρώ λίγο δύσκολο έως αδύνατον.Θα πρέπει να δώσεις χρόνο στο σώμα σου να φανεί η διαφορά.Αν ασφαλώς συνεχιστεί να μην χάνεις κιλά σαφώς θα πρέπει κάτι να αλλάξεις αλλά για αρχή δώσε χρόνο.επιπλεον μην ξεχνάς ότι η περίοδος που ζούμε μας κάνει να μένουμε σε μεγάλο βαθμό σπίτι,δεν κινούμαστε όπως παλιά και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αλλάζουν και οι διατροφικές ανάγκες.Ακομα το ότι μετράς θερμίδες και μάκρος είναι καλό αλλά σε μια σωστή διατροφή παίζουν πολλά περισσότερα ρόλο όπως οι πηγές.Γενικα θα πρέπει να γίνεις ποιο συγκεκριμένος.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Providential View Post
    -Καλημέρα φίλε..
    Ναι αυτό του είπα , και ο λόγος είναι ότι καταναλώνει λιγότερες απο 2000 θερμίδες , προφανώς και δεν είμαι διατροφολόγος αλλά πέρασα και εγώ απο το στάδιο του παιδιού αυτού με εξαντλητικές διατροφές , να τρώω 1 γεύμα ημερήσιος και όλη μέρα καφέδες και δουλειά κτλ και όταν έφτασα στο σημείο να πάω σε διατροφολόγο και μου εξήγησε 5 πράγματα κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν . κατεβαίνει νούμερα η ζυγαριά δέν σημαίνει διορθώνω το σώμα μου ..
    Αλλάζω σύσταση ποσότητας λίπους με μύες με το απλά χάνω κιλά είναι 2 διαφορετικά πράγματα .
    Και ο Γιαννάκης αυτό προσπαθεί να φτιάξει τ8 σώμα του όχι απλά να χάσει κιλά αυτό κατάλαβα εγώ
    αν κάνω λάθος οκ πάω πάσο
    -Απο εκεί και πέρα όσο αφορά το οτι του είπα να κάνει συχνά γεύματα με πλούσιο πρωινό για δουλεύει ο μεταβολισμός του σε αυτό ας μάς απαντήσει ένας διατροφολόγος γιατί εμένα αυτό μου έμαθαν και μάλιστα δούλεψε άψογα σε εμένα εχω φτάσει να καταναλώνω 2800 θερμίδες καθημερινά και ακόμα χάνω αν και δέν ήθελα να πέσω κάτω απο 80κιλά , αυτή τη στιγμή είμαι 79 κιλά (ελπίζω να σταματήσει ) παλιός θα αυξήσω κι αλλο
    Το ανθρώπινο σώμα είναι πανέξυπνο. Αυτό που θέλει θα το πάρει. Είτε φας πλούσιο πρωινό είτε όχι δεν έχει διαφορά, οι συνολικές ημερήσιες θερμίδες παίζουν ρόλο. Οι συνολικές καύσεις και η συνολική πρόσληψη θερμίδων μετράει. Ακόμα και στα μικρο και μακροθρεπτικά συστατικά το σώμα έχει τη δυνατότητα να αλλάξει το ρυθμό που τα απορροφά για να μην στερηθεί.

    Πρόσεξε. Δεν είμαι υπέρ του να μην τρώει κάποιος πρωινό, εγώ το πρωί λυσσάω της πείνας, πάντα τρώω πρωινό.
    Αλλά δεν βελτιώνει το μεταβολισμό αυτό. Και όταν ήμουν χοντρός έτρωγα το πρωί.

    Το παιδί είναι σε καλή ηλικία και αν κοιτάξει τη διατροφή του σωστά και τη γυμναστική του, θα τα καταφέρει να φτιάξει το σώμα του καλύτερο για το ποδόσφαιρο. Αν ο σκοπός του είναι να βελτιωθεί στο ποδόσφαιρο πρέπει να κάνει αντίστοιχες ασκήσεις με βάρη (που υπάρχουν νομίζω σε άλλα threads κάπου στο site).

    Όντως το διάστημα που λέει 16 μέρες δεν θεωρείται ότι κόλλησε.
    Αλλά από την εμπειρία μου πρέπει να τσεκάρει με ακρίβεια τι τρώει. Αν η δραστηριότητα του είναι τόσο μεγάλη με προπονήσεις κλπ έπρεπε να χάνει. Πολλές φορές απλά λάθη σε ζυγίσεις κλπ δημιουργούν το πρόβλημα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια Λίπους
    By ntomouzoglou@gmail.c in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 11-02-19, 06:19
  2. Απώλεια λίπους στην κοιλιά - απώλεια μυικής μάζας
    By aris_serres in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-17, 18:36
  3. Απώλεια Λίπους Χωρίς Απώλεια Μυϊκής Μάζας
    By morales in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-12-15, 00:42
  4. Απώλεια Λίπους
    By test_mice in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 03-09-14, 17:48
  5. Απώλεια λίπους
    By arkoudemporas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-12, 21:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •