Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 17 of 46 FirstFirst ... 713141516171819202127 ... LastLast
Results 481 to 510 of 1380
  1. #481
    New Member
    Join Date
    09-10-08
    Location
    ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    αναμενόμενο, φυσιολογικό

    εγώ έχω high score γύρω 10000 λολ
    ΖΕΙΣ ΑΚΟΜΗ?

    χα,χα,χα
    !!!

  2. #482

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Πολυ ειναι 3800 εισαι περιπου 20 φορες το πανω οριο. Ενταξει απο προπονησεις εχω δει να ανεβαινει αλλα τοσο πολυ το εχω δει σε αλλες περιπτωσεις που δεν θελω να αναφερθω. Βεβαια αφου ο γιατρος σου ειπε οκ, εμεις περισσευουμε.

  3. #483
    New Member
    Join Date
    09-10-08
    Location
    ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    καμια χρηση ΑΑΣ στα 15χρονια που ασχολουμαι με βαρη.

    Εδω και εναμιση χρονο τρωω σχεδον καθημερινα κοτοπουλο,πρωτεινη εχω να πιω 6μηνες.

    παιρνω μια πολυβιταμινη καθε πρωι εδω και 2μιση μηνες και NOXLPODE πριν τη προπονηση.

    πως το βλεπεις αυτο MEGAGEO
    !!!

  4. #484

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Τι σχεση εχουν αυτα που μου λες με αυτη την τιμη; Τα ΑΑΣ δεν ανεβαζουν την CPK και το ποτο δεν την επηρεαζει. Κοιτα δεν θελω να κανω διαγνωση και ειδικα απο το δικτυο γιατι πρωτον δεν εχω τις απαραιτητες συνολικες γνωσεις και δευτερον θα ηταν πολυ επιπολαιο. Εχω δει και αλλες τιμες μεγαλες, αλλα ηταν απο διαφορετικα αιτια. Η CPK γενικα αποτελει ενδειξη της καταστασης των μυικων κυτταρων. Αλλα οταν λεμε μυικα κυτταρα , αυτα τα εχεις παντου...και στην καρδια για παραδειγμα. Τωρα η δικη μου γνωση φτανει μεχρι το οτι απο ασκηση η CPK μπορει να ανεβει μεχρι 6-7 φορες το πανω οριο, δηλαδη μια τιμη το πολυ μεχρι 2.000 για extreme περιπτωσεις ειδικα αν υπαρχουν και μυικοι τραυματισμοι. Τωρα αν η τιμη αυτη που εχεις πραγματι οφειλεται μονο στην ασκηση, μηπως εισαι πολυ καταπονημενος και ηρθε ωρα για καμια βδομαδα off; Εγω περυσι ημουνα στα ορια υπερκοπωσης και ειχα μετρησει CPK 600. Προσωπικα αν ειχα τοσο μεγαλη τιμη, θα επαιρνα μια βδομαδα off απο ασκηση και θα εκανα την εξεταση παλι. Η λογικη λεει οτι θα εχει πεσει δραματικα πολυ. Αν αυτο εχει προκληθει απο την ασκηση, τοτε η αποχη μονο καλο θα σου κανει γιατι εισαι πολυ καταπονημενος.

  5. #485
    New Member
    Join Date
    09-10-08
    Location
    ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τη τοποθετηση σου.

    Να ξερεις οτι εκτιμω την αποψη σου γι'αυτο και σε ρωτω.
    Τα παραπανω τα παρεθεσα για να εχεις μια πιο σφαιρικη αποψη του ζητηματος και με καμια δοση ειρωνειας αν ετσι εμφανιστηκε δια μεσω του γραπτου λογου.

    Οντως μπορει να ναι υπερκοπωση μαζι με ενα κρυωμα που αρπαξα τις τελεταιες μερες.
    Οπως και να εχει θα κανω διακοπη καμια εβδομαδα και θα ξανακανω εξετασεις να δουμε τι γινεται.

    παντως στο πλαισιο των εξετασεων εκανα καρδιογραφημα,υπερηχογραφημα,ακτινα θωρακος,μετρησα πιεση,γενικες αιματος και βιοχημικες.
    Ολες ηταν πολυ καλες εκτος ορισμενων βιοχημικων οπως η CPK και κανα δυο ακομη που θα τις αναφερω μολις τις εχω στα χερια μου.
    !!!

  6. #486
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Το καρδιογράφημα βγήκε; Αν ναι πως είναι; Εχει να κάνει και με την ηλικία, όχι ότι έχει κάτι η ηλικία σου, αλλά οι ορμόνες πέφτουν και η μυική ανάρρωση δεν είναι ίδια (συγκριτικά με αυτούς που βλέπουμε συνήθως να ασχολούνται με βάρη εννοώ). Σίγουρα είναι πολύ ανεβασμένη και μερικές μέρες off θα βοηθούσαν. Αν το καρδιογράφημα είναι εντάξει δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι.

  7. #487
    New Member
    Join Date
    09-10-08
    Location
    ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Το καρδιογραφημα και το υπερηχογραφημα της καρδιας ειναι παρα πολυ καλα.
    Ο καρδιολογος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τη καρδια σου και εισαι εντελως υγιης.
    !!!

  8. #488
    Pumping Iron crowley's Avatar
    Join Date
    03-07-08
    Location
    .
    Posts
    487

    Default

    Τι μπορει να επηρεασει (μειωσει) τα επιπεδα του καλιου στο αιμα?

    Η μεγαλη προσληψη καφεινης μπορει να εχει τετοια επιπδραση?

  9. #489

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ναι μπορει θεωρητικα με την εννοια της απωλειας υγρων απο το σωμα. Καταρχην ο πιο συχνος λογος ειναι διαιτα χαμηλη σε καλιο και ο δευτερος λογος ειναι η απωλεια υγρων απο το σωμα ειτε λογω διουρητικων, διαρροιων , υπερβολικης εφιδρωσης κλπ. Εγω θα ξεκινουσα παντως απο το να δω την διαιτα μου. Η καφεινη ειναι λιγο τραβηγμενο να στο κανει αυτο γιατι εχει διουρητικη δραση μεν αλλα πολυ ελαφρια, συνηθως το χαμηλο καλιο προκαλειται απο ισχυρα διουρητικα (φαρμακα).

  10. #490
    Pumping Iron crowley's Avatar
    Join Date
    03-07-08
    Location
    .
    Posts
    487

    Default

    Εκανα προσφατα εξεταση αιματος κ εκτος απο cpk που ηταν 600 κ λιγο οι τρανσαμινασες ανεβασμενες αλλα οχι εξω απο τα ορια, (ειχα κανει ομως πολυ δυνατη προπονηση γυρω στις 12 ωρες πριν μου παρουν αιμα), ηταν χαμηλα το καλιο. Συγκεκριμενα ηταν πανω στο κατωτατο οριο. Αν περνω διουρητικα με ρωτησε κ ο γιατρος, αλλα ουτε περνω ουτε εχω παρει. Ομως πινω αρκετους καφεδες κ επειδη η καφεινη εχει διουρητικη δραση γι αυτο ρωτησα.
    Παντως δε νομιζω να οφειλεται στη διατροφη γιατι ειναι φυσιολογικη κ ισορροπημενη. Βασικα τρωω πολυ κ απ ολα..

  11. #491

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Σε ανθρωπο που γυμναζεται με σωστη διατροφη το χαμηλο καλιο δεν δικαιολογειται. Προσωπικα προτεινω επανεξεταση μετα απο λιγο διαστημα, το καλιο ειναι σημαντικο.

  12. #492
    New Member
    Join Date
    09-10-08
    Location
    ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Τι σχεση εχουν αυτα που μου λες με αυτη την τιμη; Τα ΑΑΣ δεν ανεβαζουν την CPK και το ποτο δεν την επηρεαζει. Κοιτα δεν θελω να κανω διαγνωση και ειδικα απο το δικτυο γιατι πρωτον δεν εχω τις απαραιτητες συνολικες γνωσεις και δευτερον θα ηταν πολυ επιπολαιο. Εχω δει και αλλες τιμες μεγαλες, αλλα ηταν απο διαφορετικα αιτια. Η CPK γενικα αποτελει ενδειξη της καταστασης των μυικων κυτταρων. Αλλα οταν λεμε μυικα κυτταρα , αυτα τα εχεις παντου...και στην καρδια για παραδειγμα. Τωρα η δικη μου γνωση φτανει μεχρι το οτι απο ασκηση η CPK μπορει να ανεβει μεχρι 6-7 φορες το πανω οριο, δηλαδη μια τιμη το πολυ μεχρι 2.000 για extreme περιπτωσεις ειδικα αν υπαρχουν και μυικοι τραυματισμοι. Τωρα αν η τιμη αυτη που εχεις πραγματι οφειλεται μονο στην ασκηση, μηπως εισαι πολυ καταπονημενος και ηρθε ωρα για καμια βδομαδα off; Εγω περυσι ημουνα στα ορια υπερκοπωσης και ειχα μετρησει CPK 600. Προσωπικα αν ειχα τοσο μεγαλη τιμη, θα επαιρνα μια βδομαδα off απο ασκηση και θα εκανα την εξεταση παλι. Η λογικη λεει οτι θα εχει πεσει δραματικα πολυ. Αν αυτο εχει προκληθει απο την ασκηση, τοτε η αποχη μονο καλο θα σου κανει γιατι εισαι πολυ καταπονημενος.

    Αυτες ειναι οι εξετασεις μου προ 4 ημερων. Να σημειωθει οτι επειδη εγιναν απρογραμματιστα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΝΗΣΤΕΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ αλλα καταναλωθηκαν 2 μπαρες δημητριακων με σοκολατα μιση ωρα πριν.

    Εκτοτε κανω αποχη μεχρι τεταρτη 1/12/10 πρωι(τελευταια προπονηση,πόδια,μια μερα πριν τις εξετασεις 25/11/2010)οπου θα κανω νεες βιοχημικες εξετασεις.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by ELMAJIKO; 29-11-10 at 08:23.
    !!!

  13. #493

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ευτυχως που ειπες αυτο για τις μπαρες δημητριακων γιατι αν ειχες με νηστεια 126 ζαχαρο τοτε ο διαβητης ηταν εξω απο την πορτα σου. Τωρα δεν μπορω να πω οτι ειναι και ιδιαιτερα καλες οι εξετασεις και αυτο που με προβληματιζει ειναι η κρεατινινη κυριως. Βεβαια αυτο που μπορει να ειναι μια τεχνητη αυξηση λογω της κρεατινης που παιρνεις. Θα προτεινα στις επαναληπτικες να βαλεις για το συκωτι αλκαλικη φωσφαταση και γ-gt. Να ρωτησω κατι αλλο, ποιος ο λογος που σου κανανε LDH και CK-MB; Αυτες συνηθως γινονται σε περιπτωσεις που υπαρχει υποψια καρδιακης βλαβης. Τελοσπαντων η LDH δειχνει καταστροφη ιστου, πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ξεκουραστεις, ολες οι τιμες δειχνουν καταπονηση και δεν θα σε βγαλει πουθενα αυτο και δεν θα μπορεσεις να παρεις και αποτελεσματα εξετασεων που να ειναι αξιολογησιμα κιολας. Θελεις 1-2 βδομαδες off, χωρις να κανεις τιποτα και επανεξεταση για να δεις τελοσπαντων αν η κουραση ειναι το μονο προβλημα σου.

  14. #494
    New Member
    Join Date
    09-10-08
    Location
    ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    υπαρχει καμια εξηγηση στις ψηλες τιμες των ενζυμων το γεγονος οτι ημουνα αρρωστος(με ιωση)και φαγωμενος κατα τη διαρκεια των αιματολογικων εξετασεων?

    το μονο συμπληρωμα που παιρνω ειναι το no xplode και μια πολυβιταμινη το πρωι.
    Last edited by ELMAJIKO; 29-11-10 at 11:19.
    !!!

  15. #495

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Κοιτα σιγουρα τωρα με ιωση και με φαγητο, εξετασεις σωστες δεν θα παρεις. Τα αποτελεσματα δεν μπορουν να αξιολογηθουν οπως πρεπει. Στην επαναληψη φροντισε να τηρησεις τα βασικα για να μπορεσεις να καταλαβεις τι γινεται.

  16. #496
    New Member
    Join Date
    09-10-08
    Location
    ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by ELMAJIKO View Post
    Αυτες ειναι οι εξετασεις μου προ 4 ημερων. Να σημειωθει οτι επειδη εγιναν απρογραμματιστα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΝΗΣΤΕΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ αλλα καταναλωθηκαν 2 μπαρες δημητριακων με σοκολατα μιση ωρα πριν.

    Εκτοτε κανω αποχη μεχρι τεταρτη 1/12/10 πρωι(τελευταια προπονηση,πόδια,μια μερα πριν τις εξετασεις 25/11/2010)οπου θα κανω νεες βιοχημικες εξετασεις.

    Αφου εκανα 5 ημερες αποχη απο το γυμναστηριο πηγα και ξαναεκανα βιοχημικες εξετασεις και τα αποτελεσματα ηταν παραπανω απο ενθαρρυντικα.

    Ο χημικος που συνεκρινε τα 2 αποτελεσματα μου λεει οτι η εκ των πρωτερων πρωινη διατροφη των πρωτων εξετασεων ηταν αυτη που ορισε τα λανθασμενα πρωτα αποτελεσματα(2 μπαρες δημητριακων και ενα PONSTAN χαπι).

    Αυτα ειναι οι νεες τιμες που πηρα:
    Attached Images Attached Images
    !!!

  17. #497

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Πολυ καλες ειναι, αναμενομενο.

  18. #498
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    εκανα εξετασεις και μου βρηκαν αναιμια .εντωμεταξυ εχω και τα περισσοτερα συμπλτωματα αναιμιας δηλαδη κουραση,κακη συγκεντρωση κακη αεροβια αντοχη.
    θα γραψω οσα ειναι εκτως των κανονικων τιμων.
    αιμοσφαιρινη 12.0 κανονικα 14-18
    αιματοκριτης 37.9 κανονικα 40-52
    μεσος ογκος ερυθρων 65.6 κανονικα 77-98
    μεση περιεκτικ. Hb 20.8 κανονικα 26-32
    μεση συγκεντρωση Hb 31.7 κανονικα 32-36
    κατανομη μεγεθ. ερυθ. 15.6 κανονικα 11.5-14.5
    καλιο 5.4 κανονικα 3.8-5
    τωρα η αναιμια αυτη θελει σιδηρο η β9 η β12?ενοειται θα παω στον γιατρο την δευτερα να τις δει και να μου πει τι ακριβως να κανω.απλα ειμαι ανυπομονος και εχω αγχωθει.

  19. #499

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Λογικα θα σου δωσει σιδηρο κατευθειαν. Ισως και σου προτεινει και καποια συνδυασμο Β. Επισης θα σου προτεινει και διατροφη συγκεκριμμενη που προτεινω να ακολουθησεις. Α επισης ειναι καλο να του αναφερεις και τι συμπληρωματα παιρνεις και απο δω και περα και οτι και αν θες να παρεις να συμβουλευεσαι τον γιατρο σου.

  20. #500
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    λοιπον ο γιατρος μου ειπε να παιρνω filicine.δλδ β9 φυλλικο οξυ.το θεμα ειναι οτι 3/11/2007 που ηταν οι πρωτες εξετασεις που βρηκαν αναιμια ειχα φυλλικο οξυ στο αιμα μου 4.4.αιμοσφαιρινη 12.1 αιματοκριτη 39.9 μεσος ογκος ερυθρων 66.1 μεση περιεκτικ Hb 20 μεση συγκεντρωση 30.3 κατανομη μεγεθ ερυθ 15.6.
    οποτε μου εδωσαν filicine.στις επομενες εξετασεις 21/2/2009 το φυλλικο οξυ απο 4.4 πηγε 19.9. τα υπολοιπα με την ιδια σειρα 12.3 39.3 65.9 20.6 31.3 15.με λιγα λογια καμια διαφορα.οποτε τι να το κανω παλι το ιδιο πραγμα?

  21. #501
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    παντως τα συμπτωματα απο αναιμια ειναι εντονα

  22. #502
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ο γιατρος σου σου ειπε να συνεχισεις να το παιρνεις ομως??

  23. #503
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    το εχω σταματησει κανα χρονο.γιατι δεν ειχε νοημα να το παιρνω εφοσον δεν ειχα δει αλλαγες στις τιμες που υπηρχε το προβλημα.τωρα μου ειπε να το ξαναρχισω.

  24. #504
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    τεσπα πηρα σιδηρο απο μονος μου και θα δω αμα δω καμια βελτιωση

  25. #505
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    πηρα και neurobion μπασ και βοηθησει και αυτη

  26. #506
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    τωρα με το σιδηρο οταν παω τουαλετα βγαζω μαυρα.ειναι κακο σημαδη η επρεπε να το περιμενω?

  27. #507
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    παρε μια συμβουλη γιατρου γιατι οτι και να σου πει καποιος εδω χωρις να γνωριζει πληρες ιστορικο κτλ δεν...

  28. #508
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    οντως εχεις δικιο αλλα πηγα
    Last edited by finalgates; 22-12-10 at 20:44.

  29. #509

    Default

    καλησπερα κι απο μενα !!!!

    εχω χαμηλές τιμές λευκών αιμοσφαιριών 3.5000 ενω σε ολα τα αλλα ειμαι καλή !!!!αιμοτοκριντη39 και σιδηρο 140 .....
    επισης εκανα και τ3-τ4 φυσιολογικές αλλα πολύ χαμιλή tsh kai ta Θ αντισώματα.

  30. #510

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Φανταζομαι πηρες την γνωμη του γιατρου σου πρωτα ετσι; Αν εχεις ορεξη γραψε ολα τα αποτελεσματα αναλυτικα εδω και θα πουμε μια αποψη. Επισης ειχες καποιο λογο που εκανες εξετασεις; Αδυναμια ή ξερω γω κατι αλλο;


 
Page 17 of 46 FirstFirst ... 713141516171819202127 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •