Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Default Κριτική σε πρόγραμμα διατροφής

    Πήγα σήμερα στη συνεργατιδα διατροφολογο του γυμναστηριου , ζητώντας ενα πρόγραμμα διατροφής για γράμμωση, και μου εδωσε το παρακάτω:

    Πρωινό: γιαουρτι 2%, 15 αμυγδαλα, 1 κουταλια μελι, κανελα
    ή 2 φετες ολικης του τοστ, 1 φετα απαχο κιτρινο τυρι, 1 φετα γαλοπουλα, 1 αυγό

    Δεκατιανο: 1 ξυνομηλο, 15 αμυγδαλα/5 καρυδια και κανελα
    ή 1 ρυζογκοφρετα και 1 κουταλια φυστικοβουτο/ταχινι
    ή 1 μπανανα και 5 καρυδια

    Μεσημεριανό: κοτοπουλο ή μοσχάρι φιλετο ή ψάρι (200,230,260 γρμ εκαστο αντιστοιχα) με σαλατα και 1 κουταλια ελαιολαδο

    Απογευματινο: ιδιο με δεκατιανο

    Βραδινό: ίδιο με μεσημεριανό με ελαφρώς μικρότερες ποσότητες (190,220, 250 γρμ), σαλατα και 1 κουταλια ελαιολαδο.

    Πώς σας φαίνεται; Είμαι 1,68 και 60 κιλά.
    Εμένα μου φάνηκε λίγο τραγικό που έχει "απαγορευτικό" στα υπολοιπα φρούτα και εβαλε μονο μηλο και μπανανα.
    Μιληστε και σεις σαν ειδικοι.
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλησπέρα Θεοφανία και καλώς ήρθες!!!

    Δεν είμαστε εμείς οι ειδικοί, μάλλον εκείνη θα έπρεπε να είναι, αλλά όπως φαίνεται δεν τα γράφει καλά.

    Η "γράμμωση" κααρχήν είναι ένας λάθος όρος που χρησιμοποιείς για να περιγράψεις τον στόχο σου. Η "απώλεια λίπους" ίσως ταίριαζε καλύτερα.

    Στο διατροφικό πρόγραμμα τώρα:

    1. Είμαι οπαδός του σταθερού υδατάνθρακα σε όλα τα γεύματα κι όχι το να έχει ένα γεύμα και το άλλο όχι.
    2. Προτιμώ τα φρούτα μόνο σο πρωινό και μετά το γυμναστήριο.
    3. Προτιμώ καλύτερες τροφές και πηγές υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη, ώστε να παίρνεις σταθερή ενέργεια και να μπορείς να τρως πολλές θερμίδες, αλλά όλες από καθαρές πηγές.
    4. Με αυτήν την διατροφή θα ψιλοπεινάσεις, αλλά δεν χάνεις τίποτα να την κάνεις για λίγο, να δεις πώς θα σου βγει.

    Η διατροφολόγος έχει ένα πλεονέκτημα βέβαια, ότι σε είδε κιόλας και σου έφτιαξε τέτοιο πλάνο (αν στο έφτιαξε και δεν έχει ένα να το δίνει σε όλους).

    Καλύτερα να διαβάσεις το forum, ειδικά στην ενότητα της διατροφής, να φτιάξεις ένα δικό σου πλάνο και πάνω σε αυτό να κάνουμε διορθώσεις.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εγώ θα σου έλεγα να το συζητήσεις μαζί της και να της πεις τους προβληματισμούς σου. Αν ασχοληθεί μαζι σου και σου δώσει ικανοποιητικές απαντήσεις τότε ακολούθησε τη φιλοσοφία της. Κάθε ένας έχει δικό του τρόπο, δική του μέθοδο. Όταν μπαίνουν πολλοί καπετάνιοι σ ενα καράβι ποτέ δεν πιάνει λιμάνι..
    Μιλησέ της και μετα πες μας τι σου είπε.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγώ θα σου έλεγα να το συζητήσεις μαζί της και να της πεις τους προβληματισμούς σου. Αν ασχοληθεί μαζι σου και σου δώσει ικανοποιητικές απαντήσεις τότε ακολούθησε τη φιλοσοφία της. Κάθε ένας έχει δικό του τρόπο, δική του μέθοδο. Όταν μπαίνουν πολλοί καπετάνιοι σ ενα καράβι ποτέ δεν πιάνει λιμάνι..
    Μιλησέ της και μετα πες μας τι σου είπε.
    Με το που ειδα μονο μηλο μπανανα και πρασινη σαλατα, της παραπονεθηκα εννοειται. Υπαρχουν τοσα φρουτα και λαχανικα ανα εποχη που ειναι κριμα να επαναλαμβανω τα ιδια και τα ιδια καθε μερα, εκτος απο ανθυγιεινο το βρισκω και βαρετο.
    Εκεινη αρχισε να μου αναλυει θεωριες περι σακχαρων και υδατρανθρακων κλπ και απ όσα ειπε δε συγκρατησα σχεδον τιποτα. Κυριως ομως αναφερθηκε στον ρολο των πρωτεινων που βοηθα στην αναπτυξη των μυων και στην προσληψη οσο το δυνατον λιγοτερο κακων λιπαρών για να μειωσω το ποσοστο λιπους μου. το οποιο ειναι 22% φετος (-3% σε σχεση με περυσι τετοια περιοδο χωρις καποια διατροφη, μονο λογω προπονησης)
    τελος μου ειπε να ξεκινησω τη διατροφη αυτη για 3-4 εβδομαδες και να ξαναπαω. Θα προσθεσει κι αλλες εναλλακτικές στο πρωινό στη συνεχεια, ανεφερε ομελετα, φαγοπυρο, φρυγανιες ολικης κλπ. αλλα τα αλλα δύο κύρια γεύματα για αρχη είπε θα μείνουν ίδια.
    Δεν ξέρω, μου εδωσε την εντυπωση ότι δίνει σ ολους το ίδιο. Πριν φυγω μου ειπε να την εμπιστευτω και οτι το προγραμμα πετυχαινει.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Καλησπέρα Θεοφανία και καλώς ήρθες!

    Προσωπική μου άποψη να εμπιστεύεσαι τέτοιου είδους ανθρώπους που είναι "δοκισμένοι" δλδ έχεις δει τη δουλειά τους σε άλλους που έχουν προοδέψει.
    Αν δε σου γέμισε το μάτι ή αν δε σου άρεσε το Χ,Ψ, τότε άλλαξέ την.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Καλησπέρα Θεοφανία και καλώς ήρθες!

    Προσωπική μου άποψη να εμπιστεύεσαι τέτοιου είδους ανθρώπους που είναι "δοκισμένοι" δλδ έχεις δει τη δουλειά τους σε άλλους που έχουν προοδέψει.
    Αν δε σου γέμισε το μάτι ή αν δε σου άρεσε το Χ,Ψ, τότε άλλαξέ την.
    Εχεις δικιο Δημητρα (και χρόνια πολλά για την ονομαστικη σου!), ομως αυτο απλώς το ισχυριστηκε εκεινη. Δεν ξερω προσωπικα αλλα ατομα απο το γυμναστηριο ή αλλους πελατες της που να δοκιμασαν καποια διατροφη της και να πετυχαν το στοχο τους. Στην αναμονη ήταν δύο κυρίες που περίμεναν, αλλα με αρκετά περιττά κιλά, αλλη εντελως περιπτωση δλδ, και απ οσο καταλαβα ηταν ευχαριστημενες.
    Σκέφτομαι για να μην κλάψω τα χρηματα που πληρωσα, να τη δοκιμασω για λιγο καιρο κι αναλογως να την κρατήσω/παρατησω κ αυτη κ τη διατροφη της.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Ευχαριστώ! Κοίτα εφόσον το έχεις πληρώσει το πρόγραμμα παρακολούθησε το αλλά παράλληλα κράτα τα μάτια σου ανοιχτά. γενικά ψάξου και διάβασε πολύ, για να μάθεις να τρέφεσαι σωστά και επαρκώς. Εδώ το forum έχει πολλά άρθρα που θα σε κατατοπίσουν και οι πιο έμπειροι θα σε καθοδηγήσουν σε τυχόν απορίες σου. αν νιώθεις έτοιμη να μοιραστείς με το υπόλοιπο φορουμ ένα ημερολόγιο με τη γυμναστηριακή σου δραστηριότητα, τους στόχους κτλ., ώστε να κάνεις μια αρχή, να οργανωθείς και να ακούσεις απόψεις,γνώμες και συμβουλές από πιο έμπειρα άτομα. Καλή αρχή με υπομονή και δύναμη εύχομαι.

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Ευχαριστώ! Κοίτα εφόσον το έχεις πληρώσει το πρόγραμμα παρακολούθησε το αλλά παράλληλα κράτα τα μάτια σου ανοιχτά. γενικά ψάξου και διάβασε πολύ, για να μάθεις να τρέφεσαι σωστά και επαρκώς. Εδώ το forum έχει πολλά άρθρα που θα σε κατατοπίσουν και οι πιο έμπειροι θα σε καθοδηγήσουν σε τυχόν απορίες σου. αν νιώθεις έτοιμη να μοιραστείς με το υπόλοιπο φορουμ ένα ημερολόγιο με τη γυμναστηριακή σου δραστηριότητα, τους στόχους κτλ., ώστε να κάνεις μια αρχή, να οργανωθείς και να ακούσεις απόψεις,γνώμες και συμβουλές από πιο έμπειρα άτομα. Καλή αρχή με υπομονή και δύναμη εύχομαι.
    Σ ευχαριστώ πολύ! Αυτο θα κάνω, διαβαζω τα θέματα διατροφής στην ομάδα. Μερα με τη μέρα θα εμπλουτίσω τις γνώσεις μου κ κάποια στιγμη ελπιζω να βγάλω πλάνο διατροφής μόνη μου, οπως βλέπω κανουν πολλά μέλη του φόρουμ και οι λοιποι σχολιάζετε.
    Οσον αφορα την γυμναστικη δεν κάνω κάτι εξεζητημενο. 2-5 φορες τη βδομαδα, αναλογα με τη δουλειά, κανω στο γυμναστηριο ομαδικό πρόγραμμα με βάρη, στο οποιο καθε φορα γυμνάζουμε ολες τις μυικες ομαδες. Το καλό είναι ότι κάθε τρίμηνο αλλάζουν οι ασκήσεις κ αποφευγεται η ρουτινα. Θελω να γραμμώσω λίγο ή οπως σωστά με διορθωσε παραπάνω κάποιος να μειωσω το λίπος μου. Μεχρι προτινος ήμουν κοκκαλα και λίπος, τελευταια έχω βελτιωθεί αρκετα, αλλα έχω δρόμο μπροστά!

  9. #9

    Default

    Update: Εχασα περιπου 2 κιλα απο 29 Οκτωβρη που ξεκινησα την παραπανω διατροφη αλλα πείνα. Για να πω την αληθεια δεν την τηρησα ακριβως, τεταρτες ή/και παρασκευές για μεσημεριανό και βραδινό έτρωγα κάποιο λαδερό ή όσπριο αλλα με μετρημένο λάδι. Επισης εβαλα και ποικιλια μονη μου στα φρουτα, βλ. ρόδια, μανταρίνια, πορτοκαλακια... Και τέλος τρώω και ενα-δυο σοκολατακια τις δυσκολες μερες. Τις αλλαξα τα φωτα της διατροφης εν ολιγοις αλλα απεδωσε. (Ότι πεινάω αρκετουτσικα σας το πα; )

    Λύστε μου μια απορία. Αν τρώμε κανα γλυκακι μεσα στη μερα ειναι μεγάλο έγκλημα; ή απλό πταισματάκι; Μου λείπει πολυ η ζαχαρη (ειμαι μαλλον εθισμενη), περιμενω να χασω αλλα 3 κιλα και τις γιορτες βλεπω να κανω παρτυ μελομακαρονου!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Οτι και να έτρωγες, από τη στιγμή που είναι λιγότερες θερμίδες από αυτές που έτρωγες μέχρι τώρα, θα έχανες.
    Τώρα, όσο για το αν είναι έγκλημα να φας ένα γλυκάκι, όχι έγκλημα δεν είναι. Αλλά λίγο από δω λίγο απο κει, μην περιμένεις το σώμα σου να χάσει λιπος.
    Μέχρι τώρα χάνεις γιατί ειναι αρχή. Μετά όμως θα νιώσεις πολύ πιο έντονη πείνα και θα θες να φας ολόκληρο τον Παυλίδη.
    Μιλησε με την διαιτολογο και πες της αυτα που λες και σε μας για να στο διορθώσει.

  11. #11
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    ... Αλλά λίγο από δω λίγο απο κει, μην περιμένεις το σώμα σου να χάσει λιπος ... Μετά όμως θα νιώσεις πολύ πιο έντονη πείνα και θα θες να φας ολόκληρο τον Παυλίδη ...
    Όπως ακριβώς τα έγραψε η Ειρήνη!!!

    +1000!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #12
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Τι ώρες γυμνάζεσαι;

    Βγάζεις την προπόνηση:

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Εγώ νομίζω ότι μια διατροφή που αισθάνεσαι πεινασμένος συνεχώς είναι καταδικασμένη να αποτύχει με την έννοια ότι δεν θα την ακολουθήσεις για πολύ καιρό.
    Από την άλλη δεν βλέπω να έχεις και σοβαρό πρόβλημα βάρους, είσαι 58 κιλά και έχεις ύψος 1,68. Γιατί δεν ακολουθείς μια ισοθερμιδική δίαιτα θα σε βοηθήσει να έχεις περισσότερη ενέργεια στο γυμναστήριο, να αντικαταστήσεις και 2 ομαδικά προγράμματα με ένα πρόγραμμα με βάρη στο γυμναστήριο και να δεις. Γιατί με υποθερμιδική δίαιτα είναι δύσκολο να δεις και μεγάλη βελτίωση στους μυς σου.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Τι ώρες γυμνάζεσαι;

    Βγάζεις την προπόνηση:
    προσπαθω να γυμναζομαι 1-2 ωρες αφου φαω το μεσημεριανο κ πριν το απογευματινο, γιατι αλλιως μετα την προπονηση θα φαω ενα γουρουνοπουλο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κριτική και Διορθώσεις Στο Πρόγραμμα Μου
    By skoulikios13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 22
    Last Post: 16-07-15, 09:51
  2. Κριτική Διατροφής Για Απώλεια 5 Κιλών
    By mixalisa in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-14, 00:17
  3. προγραμμα προπονησης-κριτικη
    By SPANAKOPITA in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-13, 14:05
  4. Κριτική Για Το Πρόγραμμα Μου;
    By metalwarrior in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 21-12-09, 22:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •