Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 54
  1. #1
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default Συμπλήρωμα Μελατονίνης Για Καλύτερο Ύπνο

    Το δοκίμασα και έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Αν για παράδειγμα για διάφορους λόγους έχω συνηθίσει να κοιμάμαι στις 3 το βράδυ, μπορώ να πέσω για καλό ποιοτικό ύπνο στις 1 με ένα χαπάκι μελατονίνης 1mg που θα πάρω στις 12!

    Πάρα πολύ καλή σελίδα για λεπτομέρειες του προιόντος είναι από βικιπέδια αλλά είναι στα αγγλικά.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Melatonin

    Εκεί λέει ότι δεν έχουν αναφερθεί παρενέργειες ή και εθισμός, ακόμα και σε παρατεταμένη χρήση. Εγώ βέβαια για να χω το κεφάλι μου ήσυχο τη χρησιμοποιώ μία δυο φορές τη βδομάδα που έχω την τάση να ξεφεύγω με την ώρα του ύπνου.

    Ερωτήσεις: Τι γνώμη έχετε για το συμπλήρωμα και πώς προτείνετε να λαμβάνεται; Με ΖΜΑ; Με Γλουταμίνη; Τι συνδιασμούς έχετε δοκιμάσει; Είχε ποτέ κανείς πρόβλημα από τη χρήση; Πάντως η μελατονίνη λαμβάνεται μία ώρα πριν την επιθυμητή ώρα ύπνου.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Έπαιρνα κι εγώ μελατονίνη για να κοιμάμαι στην ώρα μου,όταν άρχισα να τα παίζω απο τη δίαιτα, αλλά συνηδειτοποίησα οτι ο οργανισμός τη συνηθίζει πολύ εύκολα και μέσα σε καμιά 10αριά μέρες δεν είχε την ίδια επίδραση. Θα έλεγα οτι δεν με πιάνει καθόλου πια. Χρησιμοποιούσα τη μελατονίνη της Optimum και η ποσότητα που περιείχε ένα χάπι, ήταν ήδη μεγάλη σύμφωνα με τις τιμές που έδινε η Wikipedia - κι εγώ το είχα ψάξει πρίν χρησιμοποιήσω- οπότε δεν παίζει και το να αυξήσω τη δόση για καλυτερο αποτέλεσμα. Απλά προσπαθώ να πηγαίνω στο κρεβατάκι μου τη σωστή ώρα είτε νυστάζω είτε όχι :D.
    Πάντως δεν τίθεται θέμα εθισμού.

  3. #3

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ωραιο post φιλε κι εγω το σκεφτομουν να αγορασω γιατι καθε μερα πρεπει να ξυπναω συγκεκριμμενη ωρα (οπως και οι περισσοτεροι) οποτε αν δεν κοιμηθω 6+ ωρες με παει χαλια η επομενη μερα αφου ειμαι στο γραφειο 10+ ωρες.

    Απ'οτι ξερω η μελατονινη εχει και καποιες αντενδειξεις, ετσι; Δεν ξερω αν αλληλεπιδρα με αλλες ουσιες.
    Επισης για την δοσολογια διαβασα οτι 3mg ειναι η δοση που "πιανει" τους περισσοτερους, τωρα εσενα αφου δουλεψε με 1mg, ακομα καλυτερα αλλα φοβαμαι οτι θα συνηθισει γρηγορα ο οργανισμος μου και θα θες παραπανω (αν το χρησιμοποιεις συχνα).

    Επισης και το GABA λενε οτι βοηθαει στον υπνο αλλα μαλλον το GABA βοηθαει στο να εχεις εναν ποιοτικο υπνο και οχι να κοιμηθεις την ωρα που θες. Ειχα δοκιμασει μερικα δειγματα απο ενα προιον που λεγεται SOMNIDREN GH και νομιζω με βοηθουσε λιγο στην αποκατασταση.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-10-05
    Location
    Greece.
    Posts
    54

    Default

    Η μελατονίνη με έχει βοηθήσει ειδικά όταν για διάφορους λόγους δεν με πιάνει ύπνος. Μετά από 40 λεπτά περίπου νιώθεις τα βλέφαρα πιο βαριά και το πρωί ξυπνάς ξεκούραστος. Νιώθω ότι κοιμάμαι πιο βαθιά.

    Παρατήρησα κι εγώ ότι με τον καιρό ίσως να πέφτει λίγο η απόδοση αλλά και πάλι δουλεύει. Δεν παρατήρησα διαφορά αν την έπαιρνα με φαγητό ή με άδειο στομάχι. Συνδυάζεται καλά με GABA επίσης.

    Δοκίμασα σε πιο μεγάλη ποσότητα (π.χ. 3-4mg) και παρατήρησα ότι κοιμόμουν λίγες ώρες (περίπου 5) και ξυπνούσα πάλι σχετικά ξεκούραστος. Δεν θεωρώ όμως ότι είναι καλό αυτό και δεν βοηθάει.

    Υπάρχει και μελατονίνη της Optimum που είναι πιο φθηνή.

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Με πεισατε θελω να παρω :D Εχει κανεις link απο EU store? Χαζομαρα μου προχτες εκανα μια παραγγελια απο bodybuilding.com , επρεπε να βαλω και μια μελατονινη, αλλα τωρα ειναι αργα εχουν γινει dispatched

  6. #6

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Deadlift και badboy1, έχετε δοκιμάσει μαγνήσιο (π.χ. από το ZMA) για ύπνο, και αν ναι ποιό πιστεύετε ότι κάνει καλύτερη δουλειά για ύπνο το ZMA ή η μελατονίνη;

  7. #7
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default

    Έρευνα λέει ότι 1mg μπορεί να κάνει εξίσου καλή δουλειά με περισσότερα mg, γι αυτό σας προτείνω όσοι πάρετε να αρχίσετε από 1 mg δόση και σταδιακά αυξάνετε ως τα 3 αν δείτε ότι δε σας βοηθά.

    Έχω δοκιμάσει ZMA και ένιωσα ότι με βοήθησε στον ύπνο. Νομίζω όμως ότι η βοήθεια από τη μελατονίνη ήταν λίγο πιο μεγάλη.

    Έχω την εντύπωση ότι ΖΜΑ βοηθάει στο βάθος και την ποιότητα του ύπνου κυρίως, ενώ η μελατονίνη σε κοιμήζει την ώρα που θες, σου αλλάζει το πρόγραμμα, σου μεταφέρει το βιολογικό ρολόι. Και βαθαίνει και τον ύπνο απ' ότι διαπίστωσα.

  8. #8
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Εγω εχοντας δοκιμασει και τα τρία(GABA,ZMA, μελατονίνη)έχω να πω τα εξης:

    GABA:Καλός + ξεκούραστος υπνος. Ακόμα και με 5 ώρες.Μετά απο συνεχή χρηση 2 μηνων ειχα διαταραχές του τυπου "ξυπναω μετα απο 4 ωρες βραδυνό υπνο και δεν νυσταζω ΚΑΘΟΛΟΥ (ανοιγω τα ματια και αυτο ηταν!ουτε καφες ουτε νερο ουτε τεντωμα!!!) αλλα μετα απο 6-7 ωρες ξανανυστάζω"

    ZMA:Αχ...ωραια ονειρα!!!Πολλά ονειρα καλος υπνος.μεχρι εκει.

    Μelatonine: Εχει το ατου οτι σε χαλαρώνει και σε νυστάζει την ωρα που θες.μια ωρα πριν και ζζζζουπ στο κρεβατακι. Καλος και ξεκουραστος υπνος.Δεν το χρησιμοποιω συχνα(1 φορα την εβδομαδα περιπου) για να με ποιανει ΠΑΝΤΑ οταν πρεπει να κοιμηθω και δεν μπορω. Όσο για το θεμα του εθισμου μιας και αναφερθηκε εχω διαβασει οτι πανω απο 3μηνη χρηση μειωνει την ενδογενη εκκριση.αυτα.

    *πιστέυω οτι καλύτερο-απο θεμα υπνου-ειναι η μελατονίνη.Θα ελεγα και GABA αλλα εκει που μειωνεκτει ειναι στη δυσπνοια+"ζαλαδα" που σου προκαλεί προσωρινά μετα τις πρωτες ληψεις.
    YOU can('t)change genes...

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Σίγουρα παίζει ρόλο και η δόση του καθενός συμπληρώματος. Ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες σας.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    Έχοντας δοκιμάσει συμπλήρωμα μελατονίνης, μπορώ να πω ότι κάνει δουλειά, αλλά πρέπει να λαμβάνεται κάθε 5-6 μέρες, και καλύτερα μαζί με το βραδυνό.

    Το μειονέκτημα του όμως είναι ότι κοστίζει "σχετικά" ακριβά, σε σχέση πάντα με συμπλήρωμα Μαγνησίου, το οποίο κάνει μια χαρά δουλειά, και βρίσκεται σε όλα τα φαρμακεία.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  11. #11

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Βασικα φιλε μου το κοστος ειναι μαλλον της πλακας. 2 δολλαρια οι 100 ταμπλετες.... http://www.bodybuilding.com/store/opt/melatonin.html :D και ενταξει η optimum ειναι καλη εταιρεια. Τωρα βεβαια δεν ξερω αν υπαρχουν ποιοτητες. Ξερει κανεις τι ειναι η μελατονινη; Δηλαδη ειναι καποιο βοτανο σαν την βαλεριανα ή καμια σχεση;

  12. #12

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Η μελατονίνη δεν είναι βότανο, είναι ορμόνη που παράγει ο οργανισμός μας!

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-12-08
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    10

    Default

    με καλυψατε υπεροχα με ολα αυτα που γραφετε ,αλλα πιστευω οτι το μυστικο για να κοιμασαι ακομα κ αν κανεις διαιτα ειναι να ξυπνας νωρις το πρωι,να μην συμπληρωνεις υπνο το μεσημερι κ το βραδυ ολα θα ερθουν φυσικα κ στην ωρα τους.Σιγουρα με την διαιτα ολα διαφοροποιουνται,αλλα υπαρχει κ το χαμομηλι που εμενα με χαλαρωνει πολυ.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    30

    Default

    Εγω παντως ουσιαστικη διαφορα ακομα και με 6mg δεν εχω δει. Αυτα της οπτιμουμ ειχα.
    Βαλεριανα της Lanes δεν λειτουργησε ποτε. Καφεδες και λοιπα διεγερτικα δεν επαιρνα/εχω παρει.

  15. #15
    Pumping Iron Panos-5's Avatar
    Join Date
    22-01-09
    Location
    Athens
    Posts
    523

    Default

    Δοκίμασα τις δύο τελευταίες νύχτες μαγνήσιο σε δισκία αλλά δεν με "έπιασε".
    Μάλλον μου δημιούργησε μια αίσθηση τεμπελιάς και αποχαύνωσης, αλλά όχι ύπνο. Σε καθένα δρα διαφορετικά!

    θα δοκιμάσω και μελατονίνη. Μόνο που διαβασα οτι πρέπει να προτιμάται η συνθετική μελατονίνη
    και όχι η φυσική γιατί η τελευταία προέρχεται από εγκεφάλους ζώων και μπορεί να εμπεριέχει κίνδυνο από ιούς:
    http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2033

    Το άρθρο λέει ότι πρέπει να ρωτάμε το φαρμακοποιό για την προελευσή της.[:-bulb]

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-04-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    98

    Default

    H μελατονινη ειναι το πιο ισχυρο αντιοξειδωτικο!

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    ολοι γνωριζουμε την σημασια του καλου υπνου και ιδιαιτερα για οσους προπονουνται, η μελατονινη ειναι μια ορμονη που περα απο τα οποια οφελη ως βοηθημα για τον υπνο εχει και αλλες ιδιοτητες οι οποιες ορισμενες εχουν αναφερθει παραπανω... επισεις υπαρχουν και καποιες ερευνες που την κατηγορουν οτι μπορει να παρεμβει στο αναπαραγωγικο συστημα.

    Στην Ελλαδα κυκλοφορει εδω και ενα περιπου χρονο το Circadin και μπορουμε να το προμηθευτουμε απο τα φαρμακεια με αρκετα υψηλο μπορω να πω κοστος!!! 20Ε.

    http://www.circadin.gr

  18. #18
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    31-07-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Πηρα αυτη
    Attached Image:

    μ@λακια δεν κανει τιποτα..
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  19. #19
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by extremist

    Πηρα αυτη
    Attached Image:

    μ@λακια δεν κανει τιποτα..</blockquote id=quote>Έχοντας χρησιμοποιήσει κι εγώ μελατονίνη (άλλης μάρκας), σου προτείνω να παίρνεις 2 κάψουλες μαζί με το βραδυνό.
    Εμένα μόνον έτσι με "έπιανε".

    ΥΓ: Και όπως ανέφερα παραπάνω, δεν είναι για καθημερινή χρήση.
    Κάθε 3-4 μέρες να παίρνεις, γιατί αλλιώς συνηθίζει ο οργανισμός (το 'χω παρατηρήσει).
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by extremist

    μ@λακια δεν κανει τιποτα..</blockquote id=quote>

    ισως το συγκεκριμενο προιον που πειρες δεν κανει τιποτα?
    γενικα απο την μελατονινη μην περιμενεις και θαυματα αναφερεται αυτο και σε καποιες μελετες.. ομως σε σχεση με τις περισοτερες συνηθησμενες λυσεις αποδιδει καλυτερα!

  21. #21
    New Member
    Join Date
    31-01-08
    Location
    Lamia, lamia, Greece.
    Posts
    32

    Default

    Να συμπληρωσω επισης περα απο τη χρηση ηρεμιστικων και των συμπληρωματων για μια πιθανη πιο ευκολη αντιμετωπιση υπνου καθως ο οργανισμος ευκολα συνηθιζει τις ουσιες,ειναι και ενας συνδιασμος καποιων βοτανων με ηρεμιστικες ιδιοτητες οπως βαλεριανα και η πιο δυνατη,χαμομηλι,τιλιο,ματζουρανα,μελισσοχορτο,δεντρολιβανο κ.α οπου εκτος απο τις ηρεμιστικες ιδιοτητες τους στο κεντρικο νευρικο-μυικο συστημα εχουνε και πληθωρα αλλων οπως αντιοξειδωση κυτταρων-αντικαταβολη,καλυτερη κυκλοφορια αιματος,αντισηπτικη-καθαρισμος οργανων οπως συκωτι και νεφρα απο επικινδυνες τοξινες!

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    Και μιας και το έφερε η κουβέντα για συμπληρώματα που προωθούν τον καλό ύπνο, να αναφέρω το καλύτερο (κατ'εμέ) συμπλήρωμα για νανάκια:

    - Ταμπλέτες σκόρδου KWAI (πωλούνται στα φαρμακεία).

    2-3 ταμπλέτες μαζί με το βραδυνό και θα πέσετε ξεροί.
    Έχω δοκιμάσει και άλλες μάρκες (Lanes, PowerHealth) αλλά μόνο τα KWAI είναι αποτελεσματικά.

    ΥΓ: Βαλεριάνα, ΖΜΑ, χαμομήλι, μελατονίνη, δεν πιάνουν μία μπροστά στο σκόρδο.
    Trust me. Τα έχω δοκιμάσει όλα.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    30

    Default

    To σκορδο ριχνει την πιεση. Δεν νομιζω οτι το θελουμε αυτο ομως.(?)

  24. #24
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default

    Υπνωτικές ιδιότητες το σκόρδο;

    Δεν έχω ακούσει πουθενά για τέτοιες ιδιότητες του σκόρδου. Και γιατί να λειτουργεί μόνο η μάρκα που λες;

    Και αν δουλεύει η μάρκα που λες, φαντάσου πόσο θα δουλεύει η κατανάλωση πραγματικού σκόρδου μαζί με το φαγητό...

    Νομίζω ότι μάλλον είναι ψυχολογικό το θέμα. Δηλαδή εντύπωσή σου.

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    30

    Default

    κατι προχειρο που βρηκα http://www.chinadaily.com.cn/cndy/20...nt_6894798.htm

  26. #26
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Υπαρχει στα φαρμακεια; Πως το ζηταω και ποσο κανει;;

  27. #27
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    συμπληρωμα μελατονινης πουλαει στα φαρμακεια?
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  28. #28
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Δοκιμασα μαγνισιο και κανει δουλεια.1 καψουλα περιπου 15 λεπτα πριν ξαπλωσω.κοιμαμαι πιο ευκολα και πιο βαρια.μη φανταστειτε οτι πεφτω σε χειμερια ναρκη,αλλα εστω μια μικρη διαφορα υπαρχει.
    20 καψουλες των 10mg στην τιμη των 6.50ευρω απο το φαρμακειο.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  29. #29
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default

    http://www.netrition.com/now_melatonin_page.html
    από εκεί το πήρα εγώ (αυτό με το 1 mg). Δεν ξέρω για τα φαρμακεία εδώ.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Να προσθεσω και την δικη μου εμπειρια...οσον αφορα την χρηση μελατονινης...καμια διαφορα.Αν και ειχα διαβασει διθυραμβους...δεν με βοηθησε στο ελαχιστο.....[:-thumbd][:-thumbd]


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •