Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default Ψευδάργυρος και Τεστοστερόνη

    Ο ψευδάργυρος επηρεαζει τα επιπεδα τεστοστερονης και η ελλειψη ψευδαργυρου συσχετιζεται με χαμηλη τεστοστερόνη

    1: Nutrition. 1996 May;12(5):344-8.Links
    Zinc status and serum testosterone levels of healthy adults.Prasad AS, Mantzoros CS, Beck FW, Hess JW, Brewer GJ.
    Department of Internal Medicine, Wayne State University School of Medicine, Detroit, Michigan, USA.

    Zinc deficiency is prevalent throughout the world, including the USA. Severe and moderate deficiency of zinc is associated with hypogonadism in men. However, the effect of marginal zinc deficiency on serum testosterone concentration is not known. We studied the relationship between cellular zinc concentrations and serum testosterone cross-sectionally in 40 normal men, 20 to 80 y of age. In four normal young men (27.5 +/- 0.5 y), we measured serum testosterone before and during marginal zinc deficiency induced by restricting dietary zinc intake. We also measured serum testosterone in nine elderly men (64 +/- 9 y) who were marginally zinc deficient before and after 3 to 6 mo of supplementation with 459 mumol/ d oral zinc administered as zinc gluconate. Serum testosterone concentrations were significantly correlated with cellular zinc concentrations in the cross-sectional study (lymphocyte zinc versus serum testosterone, r = 0.43, p = 0.006; granulocyte zinc versus serum testosterone, r = 0.30, p = 0.03). Dietary zinc restriction in normal young men was associated with a significant decrease in serum testosterone concentrations after 20 weeks of zinc restriction (baseline versus post-zinc restriction mean +/- SD, 39.9 +/- 7.1 versus 10.6 +/- 3.6 nmol/L, respectively; p = 0.005). Zinc supplementation of marginally zinc-deficient normal elderly men for six months resulted in an increase in serum testosterone from 8.3 +/- 6.3 to 16.0 +/- 4.4 nmol/L (p = 0.02). We conclude that zinc may play an important role in modulating serum testosterone levels in normal men.
    First we take Manhattan then we take Berlin

  2. #2

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Θα ηθελα να συμπληρώσω κάτι που έχω ξαναγράψει , αλλα επειδη το θεωρώ πολύ σημαντικό ας το αναφέρω πάλι (ευκαιρίας δοθείσης) , εδώ σε αυτό το σημαντικό thread
    Πιστεύω οτι η καλύτερη ώρα λήψης του ΖΜΑ είναι αμέσως μετά τήν προπόνηση υπο τήν προυπόθεση οτι το μεταπροπονητικό γεύμα ακολουθεί σε 1 ώρα μετά τήν προπονηση , ενώ κατά τήν προπονηση το μονο που μπορεί να καταναλώσει κανείς είναι 100-200ml νερό το πολύ , ΚΑΙ το προπονητικό γεύμα έχει λάβει ΄χωρα τουλάχιστον 3 ώρες πρίν τήν προπονηση

    Θεωρώ οτι η μοναδική στιγμή που το στομάχι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟ και ΕΤΟΙΜΟ (μετά την ανάπαυλα τής 1 ώρας ) να δουλέψει έτσι ώστε να απορροφηθούν τα κολπα του ΖΜΑ (Ψευδάργυρος - Μαγνήσιο -Β6 ) είναι η πααπάνω

    Αλλωστε υπάρχει και το bonus τής πολύ καλής απορρόφησης του μαγνησίου γιατί ισως είναι η μοναδική στιγμή που το στομάχι και το έντερο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ που ώς γνωστον ανταγωνίζεται την απορρόφηση του μαγνησίου - ενώ απο τον ιδρώτα , είναι έτοιμοι οι υποδοχείς ....

    Το καλοκαίρι , είναι πολύ αποδοτικό το πρώτο νερό μετά τήν προπονηση να έχει ένα φακελάκι ALMORA (Ηλεκτρολύτες ) το οποίο ουδόλως επηρεάζει τήν απορρόφηση του ΖΜΑ

    Τα παραπάνω πιστεύω οτι δουλεύουν για την συντριπτική πλειοψηφία αθλουμένων και προσωπικά τα έχω δοκιμάσει για περίπου 1-1.5 χρόνια , σε μένα και σε δυο ακομα φίλους συναθλητές παρόμοιας ηλικίας

    Και για να ήμαστε εξηγημένοι , εφόσον η τεστοστερόνη ενός 25άρη (κεντρικη τιμή ηλικίας) είναι στο μέγιστο δυνατό (ανώτερο φυσιολογικό) , το ΖΜΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΗ ΑΥΞΗΣΕΙ , απλά πιθανά να τήν βοηθήσει να παραμένει κάπως !!! σταθερή ακόμα και σε παρατεταμένες σκληρές προπονήσεις (που ώς γνωστόν ρίχνουν τήν τεστοστερόνη) , ΟΜΩΣ οταν ο αθλούμενος βρίσκεται στα μέσα (η και χαμηλότερα) φυσιολογικά ορια τεστοστερόνης σύμφωνα με τήν ηλικία του , τότε λίγο οι πολυαρθρικές ασκήσεις , λίγο η σωστή κατανομή ξεκούρασης/αθλησης ,λιγο το ΖΜΑ , θα συντελέσουν ομου στήν πολύ πιθανή αυξηση της και φυσικά σε καλύτερη ανάρρωση και μυικά κέρδη

    Θυμηθείτε 2 σημαντικά πράγματα

    1) Ο ψευδάργυρος αποτελεί καταλυτική συνενζυμική ουσία για τίς λειτουργίες του ανοσοποιητικού συστήματος

    2) Το κάλιο είναι ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ στοιχείο που βοηθά και επηρεάζει τήν ρύθμιση τουλάχιστον 20-25 βασικών διαδικασιών με ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ στην ενδοκυτερική δράση τής αδεύσμευτης (απο τήν SHBG) τεστοστερόνης , δηλαδή αυτής που τελικά διεγείρει τούς ανδρογονικούς υποδοχείς

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Mανωλη κοσμεις αυτο το φορουμ.

    Οσον αφορα το καλιο , ειχα βρει μια ερευνα και την ειχα ποσταρει αλλα σε ασχετο τοπικ σχετικα με το καλιο και την τεστο.Την θυμασαι ή να την βρω?

    Προσωπικα το 6,8% σε λιπος το δα οταν ειχα μεγαλη ποσοτητα καλιου στη διατροφη μου απο γιαουρτια και μπανανες .

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Πιστεύω οτι η καλύτερη ώρα λήψης του ΖΜΑ είναι αμέσως μετά τήν προπόνηση υπο τήν προυπόθεση οτι το μεταπροπονητικό γεύμα ακολουθεί σε 1 ώρα μετά τήν προπονηση</blockquote id=quote> Για να το κάνουμε πιο λιανά:
    Δεξτρόζη (ή μάλτο, ή...) + αλάτι ιωδ + ΖΜΑ αμέσως μετά την προπόνηση, και 1 ώρα μετά στερεά τροφή?

    Επίσης, λίγα ΒCAAs μαζί με το ΖΜΑ θα εμπόδιζαν το Μg & Zn να απορροφηθούν?
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  5. #5

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Πιστεύω οτι η καλύτερη ώρα λήψης του ΖΜΑ είναι αμέσως μετά τήν προπόνηση υπο τήν προυπόθεση οτι το μεταπροπονητικό γεύμα ακολουθεί σε 1 ώρα μετά τήν προπονηση</blockquote id=quote> Για να το κάνουμε πιο λιανά:
    Δεξτρόζη (ή μάλτο, ή...) + αλάτι ιωδ + ΖΜΑ αμέσως μετά την προπόνηση, και 1 ώρα μετά στερεά τροφή?

    Επίσης, λίγα ΒCAAs μαζί με το ΖΜΑ θα εμπόδιζαν το Μg & Zn να απορροφηθούν?

    </blockquote id=quote>

    H αποψή μου είναι (οπως έχει ξαναγραφεί και ξανασυζητηθεί και απο τον GRF και Andrikos ) οτι πρίν περάσει μιά ώρα , το οποιοδήποτε γεύμα προκαλεί είτε βραχυπρόθεσμα είτε μακροπρόθεσμα πεπτικές διαταραχές
    Συνοψιζω λοιπόν , έχουμε και λέμε
    Αμέσως μετά τήν προπόνηση 150-250ml νερό με ALMORA (εφόσον είναι καλοκαίρι) και ZMA ---&gt; Κανείς δέν μίλησε για αλάτι και σκέτο μονο του ΜΟΝΟ προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει
    ΚΑΙ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ , οι δεξτρόζες/μαλτοδεξτρίνες/ws/ κλπ κλπ με τήν whey ή καλύτερα (για μένα ) μιά ώριμη μπανάνα , 35-50gr δεξτρόζη + 30-40gr WHEY

    Και μετά απο 2-3 ώρες (ανάλογα ποσο / πώς χωνεύει κανείς , έρχεται το στερεό γεύμα με τα γνωστά

    Πιθανά αν υπάρχει χρόνος και τρίτο γεύμα μετά απο 3 ώρες (εμένα δέν μου βγαίνει γιατί είναι ώρα ύπνου ...)

  6. #6
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Πιστεύω οτι η καλύτερη ώρα λήψης του ΖΜΑ είναι αμέσως μετά τήν προπόνηση υπο τήν προυπόθεση οτι το μεταπροπονητικό γεύμα ακολουθεί σε 1 ώρα μετά τήν προπονηση</blockquote id=quote> Για να το κάνουμε πιο λιανά:
    Δεξτρόζη (ή μάλτο, ή...) + αλάτι ιωδ + ΖΜΑ αμέσως μετά την προπόνηση, και 1 ώρα μετά στερεά τροφή?

    Επίσης, λίγα ΒCAAs μαζί με το ΖΜΑ θα εμπόδιζαν το Μg & Zn να απορροφηθούν?

    </blockquote id=quote>

    H αποψή μου είναι (οπως έχει ξαναγραφεί και ξανασυζητηθεί και απο τον GRF και Andrikos ) οτι πρίν περάσει μιά ώρα , το οποιοδήποτε γεύμα προκαλεί είτε βραχυπρόθεσμα είτε μακροπρόθεσμα πεπτικές διαταραχές
    Συνοψιζω λοιπόν , έχουμε και λέμε
    Αμέσως μετά τήν προπόνηση 150-250ml νερό με ALMORA (εφόσον είναι καλοκαίρι) και ZMA ---&gt; Κανείς δέν μίλησε για αλάτι και σκέτο μονο του ΜΟΝΟ προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει
    ΚΑΙ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ , οι δεξτρόζες/μαλτοδεξτρίνες/ws/ κλπ κλπ με τήν whey ή καλύτερα (για μένα ) μιά ώριμη μπανάνα , 35-50gr δεξτρόζη + 30-40gr WHEY

    Και μετά απο 2-3 ώρες (ανάλογα ποσο / πώς χωνεύει κανείς , έρχεται το στερεό γεύμα με τα γνωστά

    Πιθανά αν υπάρχει χρόνος και τρίτο γεύμα μετά απο 3 ώρες (εμένα δέν μου βγαίνει γιατί είναι ώρα ύπνου ...)
    </blockquote id=quote>

    Αυτό με το zma είχα δει σε κάποιο post σου ότι το είχες "πιστοποιήσει" με εξετάσεις τεστοστερόνης και είχες πει ότι θα ξανάκανες εξετάσεις για να σιγουρευτείς. Τις ξανάκανες; Επίσης αν δεχτούμε ότι ισχύει αυτό με την καλύτερη απορρόφηση τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, αν αμέσως μετά την προπόνηση πάρουμε μια δόση bcaa αυτό θα επηρεάσει την απορρόφηση του ψευδαργύρου;

    Προσωπικά θέλω να σε ευχαριστήσω για όλες αυτές τις σημαντικές παραμέτρους που μοιράζεσαι μαζί μας [:-thumbu].

  7. #7
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GeorgeS
    Αυτό με το zma είχα δει σε κάποιο post σου ότι το είχες "πιστοποιήσει" με εξετάσεις τεστοστερόνης και είχες πει ότι θα ξανάκανες εξετάσεις για να σιγουρευτείς. Τις ξανάκανες; Επίσης αν δεχτούμε ότι ισχύει αυτό με την καλύτερη απορρόφηση τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, αν αμέσως μετά την προπόνηση πάρουμε μια δόση bcaa αυτό θα επηρεάσει την απορρόφηση του ψευδαργύρου;

    Προσωπικά θέλω να σε ευχαριστήσω για όλες αυτές τις σημαντικές παραμέτρους που μοιράζεσαι μαζί μας [:-thumbu].
    </blockquote id=quote>

    Ναι οι εξετάσεις μέχρι τώρα μάλλον συνηγορούν σε αυτό το μοτίβο , αλλα δέν μπορώ να αποκλείσω και άλλες παραμέτρους (καλύτερη ψυχολογία - καλύτερη ανάρρωση - εξυπνότερη προπονηση ...)
    Πάντως μου κάνει και θα το διατηρήσω , αλλαωστε αυτά που είναι να απορροφηθούν , θα απορροφηθούν
    Δέν νομίζω οτι 5 gr BCAA μονα τους θα κάνουν τήν διαφορά , προτιμώ να πάρω το ZMA και σε μιά ώρα οπως είπα , είτε το κλασσικό μπανάνα/δεξτρόζη /WHEY , είτε μπανάνα / δεξτρόξη / κοκταίηλ whey/κρεατίνη/γλουταμίνη/BCAA , είτε σε 1 ώρα 20gr δεξτρόζη / 15gr ΕΑΑ και σε 1-1.5 ώρα τήν whey με τήν μπανάνα και μετά απο 2.5 ώρες πάλι φαγητό στερεό

    PS
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λογια
    </blockquote id=quote>
    MATZ καπου το εχεις ξαναπει αυτο αλλα δεν μπορω να το βρω.Πιστευεις οτι για μια ωρα μετα την προπονηση δεν πρεπει να τρωμε στερεο γευμα?Υπαρχει καταβολισμος μετα το περας της προπονησης?Και αν ναι τι κανουμε γι'αυτον?Υπαρχει μηπως σημαντικοτερος λογος που δινουμε βαση ωστε να παραβλεπουμε αυτον τον καταβολισμο?Πισταυεις οτι θα δω καλυτερα αποτελεσματα αν αλλαξω αυτο που κανω εγω?Και εξηγω...
    Μια μπανανα ΑΜΕΣΩΣ μετα την προπονηση και μολις γυρισω σπιτι σε 15-20 λεπτα στερεο γευμα που αποτελειται απο P+C στις σωστες ποσοτητες.
    Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου.Εισαι θυσαυρος εδω μεσα!
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  8. #8

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    MATZ καπου το εχεις ξαναπει αυτο αλλα δεν μπορω να το βρω.Πιστευεις οτι για μια ωρα μετα την προπονηση δεν πρεπει να τρωμε στερεο γευμα?Υπαρχει καταβολισμος μετα το περας της προπονησης?Και αν ναι τι κανουμε γι'αυτον?Υπαρχει μηπως σημαντικοτερος λογος που δινουμε βαση ωστε να παραβλεπουμε αυτον τον καταβολισμο?Πισταυεις οτι θα δω καλυτερα αποτελεσματα αν αλλαξω αυτο που κανω εγω?Και εξηγω...
    Μια μπανανα ΑΜΕΣΩΣ μετα την προπονηση και μολις γυρισω σπιτι σε 15-20 λεπτα στερεο γευμα που αποτελειται απο P+C στις σωστες ποσοτητες.
    Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου.Εισαι θυσαυρος εδω μεσα!

    </blockquote id=quote>

    Φίλε μου , αν διαβάσεις προσεκτικά τα παραπάνω μηνύματα , πιστεύω οτι έχω απαντήσει σαφέστατα
    Πρίν περάσει μιά ώρα απο τήν προπόνηση , ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ τίποτα απο φαγητό ή δεξτρόζη/μπανάνα/whey
    Το μονο που πέρνω στο καπάκι είναι το ZMA και το καλοκαίρι και 1 φακελάκι ηλεκτρολύτες
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λογια

  9. #9
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    εαν περνεις αργινινη μετα την προπονηση να το παρεις μαζι με το zma ή καλυτερα μαζι με κρεατινη+πρωτεινη μετα απο μια ωρα?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •