Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 54
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default Ποσότητα κιλών που σηκώνουμε

    Χρόνια πολλά καταρχήν σ'όλους.Ήθελα να ανοίξω ένα θέμα το οποίο βλέπω ρωτιέται κατά περιόδους από εδώ μέσα και να πω την προσωπική μου άποψη.Η συχνή ερώτηση που γίνεται είναι πόσα κιλά σηκώνεις στην τάδε άσκηση κι από εκεί βγαίνουν κάποια συμπεράσματα για το αν τα πηγαίνεις καλά η όχι.Για μένα από την σχετικά μικρή μου πείρα στο γυμναστήριο (15 μήνες)αυτό είναι πολύ υποκειμενικό διότι θεωρώ πιο σημαντικό το μέγεθος της προόδου που έχει κάνει ο καθένας από την στιγμή που ξεκίνησε από το μέγεθος των κιλών που σηκώνει ο καθένας.

    Δηλαδή εγώ έχω φέρει 2 φίλους μου στο γυμναστήριο κι οι 2 ξεκίνησαν απο αρχάριοι,αλλά ξεκίνησαν από διαφορετικά κιλά στις ίδιες ακριβώς ασκήσεις,λόγω διαφοράς μυικής δύναμης,ο ένας πχ οπισθολαίμιες τροχαλία είχε ξεκινήσει με ανώτερο 45 κιλά κι ο άλλος με 25 κιλά και οι 2 ζορίζονταν αρκετά για να βγάλουνε αυτά τα κιλά,μέτα από κάποιον καιρό φτάσανε στο ίδιο χρονικό διάστημα και οι 2 τα 55 κιλά,μικρή επιτυχία για αυτόν πού είχε ξεκινήσει από τα 45 αλλά μεγάλη επιτυχία γι αυτόν που είχε ξεκινήσει από τα 25.

    Με όλα αυτά θέλω να πω πως για μένα το σωστό είναι να μην ασχολείται κάποιος τόσο πολύ με το τι κιλά σηκώνει σε σύγκριση με άλλους αλλά το τι πρόοδο έχει και να υπάρχει συνεχής πρόοδος και τα κιλά θα ανεβαίνουν αργά και σταθερά.

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Ωραιο θεμα[:-thumbu]

    τα κιλα και η δυναμη ειναι σιγουρα ενας δεικτης αναπτυξης.Παρ ολα αυτα δεν σημαινει οτι αν ανεβαζουμε κιλα στις πιεσεις παγκου πχ εχουμε καλυτερο στηθος.Μπορει να εχουν μεγαλωσει οι τρικεφαλοι μας ή/και οι ωμοι μας.Το εχω δει πανω μου αυτο αρκετες φορες.

    οι διαφορες στην αναπτυξη φαινονται καλυτερα στον καθρεφτη ΙΜΟ

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Ναι ισχύει αυτό που λες,αν και σίγουρα έστω και το μεγάλωμα των τρικέφαλων η των ώμων είναι κι αυτό μια βελτίωση.Επίσης για το θέμα της ανάπτυξης στο γυμναστήριο,υπάρχει μια άποψη από τον έξω κόσμο που δεν ασχολείται,α πας γυμναστήριο είναι στάνταρ ότι σε 2-3 μήνες θα γίνεις τούμπανο,γι αυτό πάνε και πλακώνονται κάθε άνοιξη στα γυμναστήρια για να βγούνε το καλοκαίρι κομπλέ αλλά φυσικά αυτό δεν μπορεί να γίνει με τίποτα σε τόσο μικρο χρονικό διάστημα.Πιστεύω ότι το πιο σημαντικό πράγμα από όλα στο θέμα του γυμναστήριου είναι η υπομονή κι η επιμονή.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Ωραιο θεμα[:-thumbu]

    τα κιλα και η δυναμη ειναι σιγουρα ενας δεικτης αναπτυξης.Παρ ολα αυτα δεν σημαινει οτι αν ανεβαζουμε κιλα στις πιεσεις παγκου πχ εχουμε καλυτερο στηθος.Μπορει να εχουν μεγαλωσει οι τρικεφαλοι μας ή/και οι ωμοι μας.Το εχω δει πανω μου αυτο αρκετες φορες.

    οι διαφορες στην αναπτυξη φαινονται καλυτερα στον καθρεφτη ΙΜΟ
    </blockquote id=quote>
    +1 ετσι ο καθρεπτης ειναι ο καλυτερος κριτης
    First we take Manhattan then we take Berlin

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Ωραιο θεμα[:-thumbu]

    τα κιλα και η δυναμη ειναι σιγουρα ενας δεικτης αναπτυξης.Παρ ολα αυτα δεν σημαινει οτι αν ανεβαζουμε κιλα στις πιεσεις παγκου πχ εχουμε καλυτερο στηθος.Μπορει να εχουν μεγαλωσει οι τρικεφαλοι μας ή/και οι ωμοι μας.Το εχω δει πανω μου αυτο αρκετες φορες.

    οι διαφορες στην αναπτυξη φαινονται καλυτερα στον καθρεφτη ΙΜΟ


    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu] yeap.....ετσι ειναι
    ειναι απλα ενα καλο αοριστο μετρο συγκρισης,αλλα πολυ αοριστο,μιας και εχω φιλαρακια που κανουν 80 κιλα παγκο και εχουν κλασεις καλυτερο κορμι απο αλλους που σηκωνουν 120 κιλα.
    ειναι μονο ενα καλο σημειο αναφορας για γενικη συγκριση.
    ενα ειναι το σιγουρο,αν καποιος εχει καλογυμνασμενο κορμι δεν προκειται να νοιαστει κανενας ιδιαιτερα ειτε σηκωνει 50 ειτε 100 κιλα,κρινομαστε εκ του αποτελεσματος.....
    ()

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by egw28

    Ναι ισχύει αυτό που λες,αν και σίγουρα έστω και το μεγάλωμα των τρικέφαλων η των ώμων είναι κι αυτό μια βελτίωση
    </blockquote id=quote>

    Δεν ξερω.Αν θελουμε μαζα στο στηθος και το κανουμε να φαινεται ακομα πιο μικρο σε σχεση με τα υπολοιπα μερη στου σωματος δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ειναι βελτιωση.

  7. #7
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Είναι επιμέρους βελτίωση, όχι overall body image βελτίωση :D
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by egw28

    Ναι ισχύει αυτό που λες,αν και σίγουρα έστω και το μεγάλωμα των τρικέφαλων η των ώμων είναι κι αυτό μια βελτίωση
    </blockquote id=quote>

    Δεν ξερω.Αν θελουμε μαζα στο στηθος και το κανουμε να φαινεται ακομα πιο μικρο σε σχεση με τα υπολοιπα μερη στου σωματος δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ειναι βελτιωση.


    </blockquote id=quote>

    Εαν μιλαμε καθαρα για Bodybuilding (εμφανιση δηλαδη) χιλιες φορες αλτηρες. Αλλιως για επιδοσεις και δυναμη = παγκος

  9. #9
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Ωραιο θεμα[:-thumbu]

    τα κιλα και η δυναμη ειναι σιγουρα ενας δεικτης αναπτυξης.Παρ ολα αυτα δεν σημαινει οτι αν ανεβαζουμε κιλα στις πιεσεις παγκου πχ εχουμε καλυτερο στηθος.Μπορει να εχουν μεγαλωσει οι τρικεφαλοι μας ή/και οι ωμοι μας.Το εχω δει πανω μου αυτο αρκετες φορες.

    οι διαφορες στην αναπτυξη φαινονται καλυτερα στον καθρεφτη ΙΜΟ


    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu] yeap.....ετσι ειναι
    ειναι απλα ενα καλο αοριστο μετρο συγκρισης,αλλα πολυ αοριστο,μιας και εχω φιλαρακια που κανουν 80 κιλα παγκο και εχουν κλασεις καλυτερο κορμι απο αλλους που σηκωνουν 120 κιλα.
    ειναι μονο ενα καλο σημειο αναφορας για γενικη συγκριση.
    ενα ειναι το σιγουρο,αν καποιος εχει καλογυμνασμενο κορμι δεν προκειται να νοιαστει κανενας ιδιαιτερα ειτε σηκωνει 50 ειτε 100 κιλα,κρινομαστε εκ του αποτελεσματος.....
    </blockquote id=quote>


    ομως ειμαστε bblders και παμε στο γυμναστηριο με σκοπο και στοχο να σηκωουμε οσο πιο πολλα μπορουμε.......δν νομιζω οτι καποιος ο οποιος πιεζει 120-150 κιλα στον παγκο 8α εχει κακο στηθος..........ουτε νομιζω οτι καποιος που ανεβοκατεβαινει με 200 κιλα στην πλατη του θα εχει μικροσκοπικα ποδια.............δν ξερω για σας αλλα εγω καθε φορα που παω στο γυμναστηριο εχω ως στοχο να αναιβασω τα κιλα που προπονηθηκα απο την τελαιταια φορα..........ειτε προκειτε για μισο κιλο ειτε για 5 ειτε για 10!!!!!!! Ετσι μονο νιωθω οτι γυμναστηκα εντονοτερα απο την προηγουμενη φορα..............ενα παλιο bodyμπουελντεραδικο:D ρητο λεει........η βαλε κιλα η σαλτα αραξε σπιτι σου!:D

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Ωραιο θεμα[:-thumbu]

    τα κιλα και η δυναμη ειναι σιγουρα ενας δεικτης αναπτυξης.Παρ ολα αυτα δεν σημαινει οτι αν ανεβαζουμε κιλα στις πιεσεις παγκου πχ εχουμε καλυτερο στηθος.Μπορει να εχουν μεγαλωσει οι τρικεφαλοι μας ή/και οι ωμοι μας.Το εχω δει πανω μου αυτο αρκετες φορες.

    οι διαφορες στην αναπτυξη φαινονται καλυτερα στον καθρεφτη ΙΜΟ


    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu] yeap.....ετσι ειναι
    ειναι απλα ενα καλο αοριστο μετρο συγκρισης,αλλα πολυ αοριστο,μιας και εχω φιλαρακια που κανουν 80 κιλα παγκο και εχουν κλασεις καλυτερο κορμι απο αλλους που σηκωνουν 120 κιλα.
    ειναι μονο ενα καλο σημειο αναφορας για γενικη συγκριση.
    ενα ειναι το σιγουρο,αν καποιος εχει καλογυμνασμενο κορμι δεν προκειται να νοιαστει κανενας ιδιαιτερα ειτε σηκωνει 50 ειτε 100 κιλα,κρινομαστε εκ του αποτελεσματος.....
    </blockquote id=quote>


    ομως ειμαστε bblders και παμε στο γυμναστηριο με σκοπο και στοχο να σηκωουμε οσο πιο πολλα μπορουμε.......δν νομιζω οτι καποιος ο οποιος πιεζει 120-150 κιλα στον παγκο 8α εχει κακο στηθος..........ουτε νομιζω οτι καποιος που ανεβοκατεβαινει με 200 κιλα στην πλατη του θα εχει μικροσκοπικα ποδια.............δν ξερω για σας αλλα εγω καθε φορα που παω στο γυμναστηριο εχω ως στοχο να αναιβασω τα κιλα που προπονηθηκα απο την τελαιταια φορα..........ειτε προκειτε για μισο κιλο ειτε για 5 ειτε για 10!!!!!!! Ετσι μονο νιωθω οτι γυμναστηκα εντονοτερα απο την προηγουμενη φορα..............ενα παλιο bodyμπουελντεραδικο:D ρητο λεει........η βαλε κιλα η σαλτα αραξε σπιτι σου!:D


    </blockquote id=quote>

    ναι σιγουρα στοχευουμε σε περισσοτερα κιλα καθε φορα αλλα αυτο ειναι το λαθος που κανουν πολλοι..στοχευουν απλα στο να ανεβουν σε κιλα,ενω δεν ειναι αυτοσκοπος.στην αυξηση του ογκου δε μετρανε μονο τα κιλα αλλα και συνισταμενες της προπονησης οπως η ενταση,χρονος ξεκουρασης,χρονος ανα σετ,ισομετρικες και αλλα.
    ετσι καταληγουν με τραυματισμους διαφοροι συντομα γιατι απλα θελουν να ανεβασουν τα κιλα,και το κανουν ανεξελεγκτα.
    bodybuilding δεν ειναι,πιστευω,η συνεχης και ασυμμετρη αυξηση μυικης μαζας αλλα η δημιουργια ενος καλοσχηματισμενου και καλαισθητου(αρκετα υποκειμενικο αυτο) σωματος το οποιο θα "ανεβαινει" σε μεγεθος με τον καιρο.
    δε διαφωνω,και εγω οταν πηγαινω γυμναστηριο θελω να νοιωθω οτι σηκωνω σοβαρα κιλα (για μενα) και οτι δεν κοροιδευω τον εαυτο μου αλλα εχω δει πολυ καλυτερο αποτελεσμα για παραδειγμα οταν κανω στον παγκο 8αρες επαναληψεις με 90 κιλα,πολυ αργα και μισες επαναληψεις(δλδ χωρις να κλειδωνω τους αγκωνες επανω και διχως να κατεβαζω πολυ χαμηλα τη μπαρα) παρα οταν κανω με 120 κιλα 8αρες επαναληψεις και καπως πιο γρηγορα. στην πρωτη περιπτωση αισθανομαι οτι σκιζονται οι σαρκες στο στηθος μου....
    ()

  11. #11
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    τι να το κανω αν καποιος κανει 130 κιλα παγκο και κανει μισες επαναληψεις η κλεβει?
    η ουσια ειναι να μαθεις κανεις σωστη εκτελεση και υστερα να ανεβασεις κιλα
    οχι σαν μερικα ατομα που κανουν 130 κιλα παγκο ετσι για να το λενε,κι αμα τους δεις απο τεχνικη μηδεν
    η ουσια ειναι η ποιοτητα,η οποια ερχεται με το χρονο,αλλα και παλι υπαρχουν ατομα που βοδια ξεκινησαν και βοδια παρεμειναν μυαλο μηδεν μονο να σηκωσουν κιλα ξερουν ετσι για να ειναι ταχα οι πιο δυνατοι μεσα στο gym
    ααααααα μα πια,σορρυ για τον τονο,αλλα εχω ενα ατομο μεσα στο γυμναστηριο που κανει 6 χρονια και δεν ξερει να εκτελεσει σωστα ουτε μα ΟΥΤΕ μια ασκηση,μονο κιλα ξερει να σηκωνει για εφφε,αμαν πια
    θελει και λιγο μυαλο ρε γ@μοτι
    First we take Manhattan then we take Berlin

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by BALOTSAS

    τι να το κανω αν καποιος κανει 130 κιλα παγκο και κανει μισες επαναληψεις η κλεβει?
    η ουσια ειναι να μαθεις κανεις σωστη εκτελεση και υστερα να ανεβασεις κιλα
    οχι σαν μερικα ατομα που κανουν 130 κιλα παγκο ετσι για να το λενε,κι αμα τους δεις απο τεχνικη μηδεν
    η ουσια ειναι η ποιοτητα,η οποια ερχεται με το χρονο,αλλα και παλι υπαρχουν ατομα που βοδια ξεκινησαν και βοδια παρεμειναν μυαλο μηδεν μονο να σηκωσουν κιλα ξερουν ετσι για να ειναι ταχα οι πιο δυνατοι μεσα στο gym
    ααααααα μα πια,σορρυ για τον τονο,αλλα εχω ενα ατομο μεσα στο γυμναστηριο που κανει 6 χρονια και δεν ξερει να εκτελεσει σωστα ουτε μα ΟΥΤΕ μια ασκηση,μονο κιλα ξερει να σηκωνει για εφφε,αμαν πια
    θελει και λιγο μυαλο ρε γ@μοτι

    </blockquote id=quote>

    σωστος, απλα να συμπληρωσω οτι αφου μαθουμε την τεχνικη δεν πρεπει να μεινουμε 2-3 χρονια στα ιδια κιλα ... καιρος να αυξησουμε. Προσωπικα κανω σετ των 3-5 reps με 130 κιλα στον παγκο με αψογη τεχνικη, τα κιλα τα παιρνω μονος μου, χερια πανω ΔΕΝ ακουμπανε απο κανεναν και απλα εχω καποιον απο πισω να προσεχει μπας και δεν ειμαι σε καλη μερα πχ

  13. #13
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    αααα....πας γυμναστήριο? κ πόσα κιλά δηλαδή σηκώνεις? μόνο τόσα? αν έκανα εγώ τα χρόνια που κάνεις θα έπαιζα τα τριπλάσια.ερωτήσεις από άσχετους που δεν εχουν ιδέα από bodybuilding,βαρέθηκα τόσα χρόνια να ακούω την ίδια κασέτα. όσο περνά ο καιρός θα δείς ότι θα δυναμώνεις κ εφόσον ανεβαίνεις σε δύναμη θα μεγαλωνει κ το σώμα σου,δεν σημαίνει όυι όποιος είναι ο πιό δυνατός έχει κ το καλύτερο σώμα,δεν κάνουμε άρση βαρών,χτισιμο σώματος κάνουμε ο καθένας με την δύναμη που διαθέτει, τ ο α π ο τ έ λ ε σ μ α μ ε τ ρ ά

  14. #14

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Eαν επαιρνα αυτα που παιρνεις, εαν ετρωγα αυτα που τρως, αν ερχομουνα οσες φορες ερχεσαι, αν εκανα τοσα χρονια οσα κανεις....κλπ

    Ελευθερη μεταφραση: Σε μισω τοσο πολυ που εισαι ετσι πως εισαι και εγω ειμαι κουραμπιες. Μακαρι να μπορουσα να κανω οτι κανεις αλλα ειμαι too busy να πινω σφηνακια, να καπνιζω και να τρωω πιτσες.

  15. #15

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fanis72
    τ ο α π ο τ έ λ ε σ μ α μ ε τ ρ ά
    </blockquote id=quote>

    Οι τρεις πιο σωστές λέξεις σε αυτό εδώ το τόπικ [:-thumbu]

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-08
    Location
    .
    Posts
    13

    Default

    Πεδια δε μετρανε μονο τα κηλα μετραι και η εμπειρια τα κιλα δεν ειναι φυστικια . τελεια τεχνικη δεν υπαρχι ο καθενας εχει το δικο του σωμα δικους του μοχλους και προσπαθι να κανει οτι καλυτερο μπορει με τα κιλα που εχι

  17. #17

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Παιδιά , ΟΛΟΙ ΜΑΣ περνάμε το σταδιο τής σύγκρισης στα κιλά που σηκώνει ο καθένας μας , αλλα πρός επίρρωσιν του απολυτως σωστού " το αποτέλεσμα μετράει" θα ήθελα να τονίσω κάτι που έχω δεί να γίνεται πολλές φορές
    Ε λοιπόν , ΜΟΛΙΣ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΩΝ ΚΙΛΩΝ , συμβαίνουν τα εξής δυο πραγματάκια

    1) Αρχίζουν και γίνονται σωστές και αποτελεσματικές οι προπονήσεις (εργοφυσιολογικά και κινησιολογικά)

    2) Ερχονται και τα κιλά , με αργούς ρυθμούς (απο το πουθενά ...)

    Πάντως υπάρχουν βυζιά και δικέφαλα ΑΠΕΙΡΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ "ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ" με τα μισά κιλά απο οτι νομίζετε , αυτό είναι σιγουρότατο

  18. #18

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Πάντως υπάρχουν βυζιά και δικέφαλα ΑΠΕΙΡΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ "ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ" με τα μισά κιλά απο οτι νομίζετε , αυτό είναι σιγουρότατο
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  19. #19
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Το αποτελεσμα μετραει εφοσον δεν εισαι στο φαρμακα. Βλεπω εναν τυπο καθημερινα σχεδον στο γυμναστηριο, ο οποιος κανει με τους 20κιλους αλτηρες επικλινη, στο παγκο μαξ 80κιλα και να ουρλιαζει, σκουωτ δεν τον εχω δει να κανει ποτε!! Μονο τα μηχανηματα χρησιμοποιει για ποδια, ασχετα αν τα ποδια του ειναι παρα πολυ καλα. Κλασσικο παραδειγμα φαρμακωμενου bb που παιζει με αστεια κιλα. Αυτος τωρα μπορει να ειναι παραδειγμα? Προσωπικα οσους ξερω να παιζουν με κιλα εχουν πολυ καλα σωματα, απο εκει και περα ειναι λιγο γεννετικο το θεμα και ποσο εχουν ''οριμασει'' οι μυς. 2 ανθρωποι που κανουν τα ιδια κιλα στις βασικες δεν σημαινει πως θα εχουν και τον ιδιο ογκο. Αυτος με τα καλυτερα γονιδια θα εχει καλυτερο σωμα. Δεν υπαρχει περιπτωση να κανει καποιος 140κιλα παγκο και 180κιλα σκουωτ και να μην εχει σωματαρα. Για μενα ισχυει αυτο... I Strive to Improve Strength, Muscle is Just the By-Product

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-02-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    μπορει να κανουν κ 200 κιλα αλλα τι να το κανεις αμα εχουν 30% λιπος???ξεκολατε με τα κιλα.

  21. #21

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Το αποτελεσμα μετραει εφοσον δεν εισαι στο φαρμακα. </blockquote id=quote>

    Εγω διαφωνω εδω, οποιος νομιζει οτι το φαρμακο μπορει να αντικαταστησει μια φτωχη διατροφη και προπονηση κανει λαθος. Αν εισαι σαν λουκουμας και παρεις φαρμακο το πολυ πολυ να γινεις πιο μεγαλος λουκουμας. Το φαρμακο παντα συμπληρωνει μια ηδη καλη κατασταση και απλα την κανει καλυτερη. Εγω δεν ξερω κανεναν που να παιρνει φαρμακο ενω πινει και τρωει πιτσες και τουρτες και να εχει σωματαρα.

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Το αποτελεσμα μετραει εφοσον δεν εισαι στο φαρμακα. </blockquote id=quote>

    Εγω διαφωνω εδω, οποιος νομιζει οτι το φαρμακο μπορει να αντικαταστησει μια φτωχη διατροφη και προπονηση κανει λαθος. Αν εισαι σαν λουκουμας και παρεις φαρμακο το πολυ πολυ να γινεις πιο μεγαλος λουκουμας. Το φαρμακο παντα συμπληρωνει μια ηδη καλη κατασταση και απλα την κανει καλυτερη. Εγω δεν ξερω κανεναν που να παιρνει φαρμακο ενω πινει και τρωει πιτσες και τουρτες και να εχει σωματαρα.
    </blockquote id=quote>

    Εχεις κανει καθολου research και ξερεις? Αυτη το φοβερο "τα φαρμακα δεν κανουν τιποτα εαν δεν κανεις καλη διατροφη και προπο" μονο εδω μεσα το εχω ακουσει. Διαβαστε καμια ερευνα να δειτε ποσο λαθος ειναι αυτο που υποστηριζετε

    Παρε 3-4 φαρμακα σε νορμαλ ποσοτητες, τρωγε οσο θες και οτι θες, σηκωνε τα κιλα οπως θες και ελα μετα να μου πεις οτι το φαρμακο δεν κανει τιποτα. Ξερω τυπο (πολυ γνωστο γιαυτο δεν λεω ονοματα) που παιρνει 4γρ την εβδομαδα τεστο και σηκωνει 120 κιλα στον παγκο και τα χερια του τρεμουν. Ειναι ομως κυριολεκτικα 2πλασιος απο μενα (καλα για το ποσο κομμενος αστο καλυτερα) ενω εγω κανω 4αρες και 5αρες με 130κιλα πλεον ...

    Ξερω επισης λουκουμαδες που μεταμοργωθηκαν με το φαρμακο, εκτομορφους που γινανε ζωα και ενα αλλα σωρο.

    ΤΟ χουμε λιωσει αυτο το θεμα πια με τα φαρμακα ...LOL!

  23. #23

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Eνταξει απλα διαφωνω δεν ειναι τιποτα προσωπικο. Παντως εχω κι εγω λιγη εμπειρια αλλα οκ ειναι καλο να ακουγονται ολες οι γνωμες

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    Ναι ρε, δεν σε κραζω. Απλα λεω το συμπερασμα στο οποιο εχω καταληξει

    Εμπειρια προσωπικη απο φαρμακα δεν εχω, σαν τριτος μονο οτι εχω δει απο πολλους φιλους που εχουν κανει θεραπεια και οτι research εχω κανει σε διαφορες μελετες και τους κλασσικους κυκλους που κανουν ολοι

    Και για να επανερθουμε στο θεμα να πω οτι ΕΑΝ τα κιλα σηκωνονται με σωστη τεχνικη και ειναι πολλα (θελει χρονια αυτο και να εχεις το "μικροβιο" που λεμε) τοτε θα αναπτυχθεις δεν πα να εισαι μυγα

    BTW, φωτο απο την εποχη που ημουν μυγα (εκανα ηδη εκει 1.5-2 χρονια βαρη αλλα ουτε προγραμμα σωστο ειχα και απο διατροφη αστο καλυτερα (δεν ετρωγα))

    Attached Image:



    Attached Image:



    and the pic to rule them all ....χαχαχα!

    Attached Image:


  25. #25

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Daytime Dreamer


    Ξερω επισης λουκουμαδες που μεταμοργωθηκαν με το φαρμακο, εκτομορφους που γινανε ζωα και ενα αλλα σωρο.

    </blockquote id=quote>

    Δε μας λες όταν σταμάτησαν το φάρμακο πως γίνανε όμως;

  26. #26

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Daytime Dreamer


    Ξερω επισης λουκουμαδες που μεταμοργωθηκαν με το φαρμακο, εκτομορφους που γινανε ζωα και ενα αλλα σωρο.

    </blockquote id=quote>

    Δε μας λες όταν σταμάτησαν το φάρμακο πως γίνανε όμως;

  27. #27

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Το αποτελεσμα μετραει εφοσον δεν εισαι στο φαρμακα. Βλεπω εναν τυπο καθημερινα σχεδον στο γυμναστηριο, ο οποιος κανει με τους 20κιλους αλτηρες επικλινη, στο παγκο μαξ 80κιλα και να ουρλιαζει, σκουωτ δεν τον εχω δει να κανει ποτε!! Μονο τα μηχανηματα χρησιμοποιει για ποδια, ασχετα αν τα ποδια του ειναι παρα πολυ καλα. Κλασσικο παραδειγμα φαρμακωμενου bb που παιζει με αστεια κιλα. Αυτος τωρα μπορει να ειναι παραδειγμα? Προσωπικα οσους ξερω να παιζουν με κιλα εχουν πολυ καλα σωματα, απο εκει και περα ειναι λιγο γεννετικο το θεμα και ποσο εχουν ''οριμασει'' οι μυς. 2 ανθρωποι που κανουν τα ιδια κιλα στις βασικες δεν σημαινει πως θα εχουν και τον ιδιο ογκο. Αυτος με τα καλυτερα γονιδια θα εχει καλυτερο σωμα. Δεν υπαρχει περιπτωση να κανει καποιος 140κιλα παγκο και 180κιλα σκουωτ και να μην εχει σωματαρα. Για μενα ισχυει αυτο... I Strive to Improve Strength, Muscle is Just the By-Product
    </blockquote id=quote>

    Τον τυπο που περιγράφεις , δέν το ξέρω , εκείνο που μπορώ να σου πώ μετα βεβαιότητος είναι οτι (οσο κι αν σου φανεί παράξενο) οσο μαθαίνεις να προπονήσαι απο ένα σημείο και μετα τα κιλά σε κάποια στιγμή ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ , και ο λογος είναι οτι μαθαίνεις σιγά σιγά να κατευθύνεις το ΕΡΕΘΙΣΜΑ και ΤΟ ΕΡΓΟ σε συγκεκριμμένη περιοχή κι έτσι κιλά που σήκωνες με τήν βοήθεια 3-4 ομάδων και 2-3 σταθεροποιητών , τώρα μπορείς να τα χειρίζεσαι (πρός ώφελος ΕΡΓΟΥ -ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΟΣ) ΜΕ 1 ΙΣΩς 2 ομάδες και με πολύ λιγότερη χρήση σταθεροποιητικών ομάδων

    Σχετικά με τή χρήση φαρμακου , για οποιον γνωρίζει , το φαρμακο είναι κι αυτό ένα απο τα εργαλεία , δέν μιλώ φυσικά για τήν πιτσιρικαρία που με το που θα πιάσει μπάρα θέλει και το κατι τις για να ...ανέβει , μιλώ για τήν ορθολογιστική χρήση (με ολα οσα χρειάζονται ) σε βάθος χρόνου , έχοντας οραμα/στοχους/σκοπους και αφιερωμένη ζωή

    Η ορθολογιστική χρήση ΑΑΣ και γενικά εργογόνων δέν είναι ΠΑΝΆΚΕΙΑ , είναι απλά ο χειριστής τής υπερ-προπονησης ή για μεγαλύτερη ακρίβεια ο χειριστής τής υπο-ανάρρωσης

  28. #28

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Το αποτελεσμα μετραει εφοσον δεν εισαι στο φαρμακα. Βλεπω εναν τυπο καθημερινα σχεδον στο γυμναστηριο, ο οποιος κανει με τους 20κιλους αλτηρες επικλινη, στο παγκο μαξ 80κιλα και να ουρλιαζει, σκουωτ δεν τον εχω δει να κανει ποτε!! Μονο τα μηχανηματα χρησιμοποιει για ποδια, ασχετα αν τα ποδια του ειναι παρα πολυ καλα. Κλασσικο παραδειγμα φαρμακωμενου bb που παιζει με αστεια κιλα. Αυτος τωρα μπορει να ειναι παραδειγμα? Προσωπικα οσους ξερω να παιζουν με κιλα εχουν πολυ καλα σωματα, απο εκει και περα ειναι λιγο γεννετικο το θεμα και ποσο εχουν ''οριμασει'' οι μυς. 2 ανθρωποι που κανουν τα ιδια κιλα στις βασικες δεν σημαινει πως θα εχουν και τον ιδιο ογκο. Αυτος με τα καλυτερα γονιδια θα εχει καλυτερο σωμα. Δεν υπαρχει περιπτωση να κανει καποιος 140κιλα παγκο και 180κιλα σκουωτ και να μην εχει σωματαρα. Για μενα ισχυει αυτο... I Strive to Improve Strength, Muscle is Just the By-Product
    </blockquote id=quote>

    Τον τυπο που περιγράφεις , δέν το ξέρω , εκείνο που μπορώ να σου πώ μετα βεβαιότητος είναι οτι (οσο κι αν σου φανεί παράξενο) οσο μαθαίνεις να προπονήσαι απο ένα σημείο και μετα τα κιλά σε κάποια στιγμή ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ , και ο λογος είναι οτι μαθαίνεις σιγά σιγά να κατευθύνεις το ΕΡΕΘΙΣΜΑ και ΤΟ ΕΡΓΟ σε συγκεκριμμένη περιοχή κι έτσι κιλά που σήκωνες με τήν βοήθεια 3-4 ομάδων και 2-3 σταθεροποιητών , τώρα μπορείς να τα χειρίζεσαι (πρός ώφελος ΕΡΓΟΥ -ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΟΣ) ΜΕ 1 ΙΣΩς 2 ομάδες και με πολύ λιγότερη χρήση σταθεροποιητικών ομάδων

    Σχετικά με τή χρήση φαρμακου , για οποιον γνωρίζει , το φαρμακο είναι κι αυτό ένα απο τα εργαλεία , δέν μιλώ φυσικά για τήν πιτσιρικαρία που με το που θα πιάσει μπάρα θέλει και το κατι τις για να ...ανέβει , μιλώ για τήν ορθολογιστική χρήση (με ολα οσα χρειάζονται ) σε βάθος χρόνου , έχοντας οραμα/στοχους/σκοπους και αφιερωμένη ζωή

    Η ορθολογιστική χρήση ΑΑΣ και γενικά εργογόνων δέν είναι ΠΑΝΆΚΕΙΑ , είναι απλά ο χειριστής τής υπερ-προπονησης ή για μεγαλύτερη ακρίβεια ο χειριστής τής υπο-ανάρρωσης

  29. #29
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Το αποτελεσμα μετραει εφοσον δεν εισαι στο φαρμακα. Βλεπω εναν τυπο καθημερινα σχεδον στο γυμναστηριο, ο οποιος κανει με τους 20κιλους αλτηρες επικλινη, στο παγκο μαξ 80κιλα και να ουρλιαζει, σκουωτ δεν τον εχω δει να κανει ποτε!! Μονο τα μηχανηματα χρησιμοποιει για ποδια, ασχετα αν τα ποδια του ειναι παρα πολυ καλα. Κλασσικο παραδειγμα φαρμακωμενου bb που παιζει με αστεια κιλα. Αυτος τωρα μπορει να ειναι παραδειγμα? Προσωπικα οσους ξερω να παιζουν με κιλα εχουν πολυ καλα σωματα, απο εκει και περα ειναι λιγο γεννετικο το θεμα και ποσο εχουν ''οριμασει'' οι μυς. 2 ανθρωποι που κανουν τα ιδια κιλα στις βασικες δεν σημαινει πως θα εχουν και τον ιδιο ογκο. Αυτος με τα καλυτερα γονιδια θα εχει καλυτερο σωμα. Δεν υπαρχει περιπτωση να κανει καποιος 140κιλα παγκο και 180κιλα σκουωτ και να μην εχει σωματαρα. Για μενα ισχυει αυτο... I Strive to Improve Strength, Muscle is Just the By-Product
    </blockquote id=quote>
    Πολλα κιλα δεν εισουτε με ενα καλυτερο σωμα αλλιως οι power lifters και οι αρσηβαρηστες θα ηταν καλυτεροι απο τους bodybuilders σωματικα με αυτη την λογικη.
    Οταν δουλευεις για αυξηση δυναμη περνεις λιγη μαζα για αυτο και τα περισσοτερα αθληματα(παλεστες,αρση βαρων,wl,μποξερς κτλ) αυξανουν την δυναμη και παραμενουν στα ιδια κιλα ωστε να ειναι καλοι στην κατηγορια τους.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Το αποτελεσμα μετραει εφοσον δεν εισαι στο φαρμακα. Βλεπω εναν τυπο καθημερινα σχεδον στο γυμναστηριο, ο οποιος κανει με τους 20κιλους αλτηρες επικλινη, στο παγκο μαξ 80κιλα και να ουρλιαζει, σκουωτ δεν τον εχω δει να κανει ποτε!! Μονο τα μηχανηματα χρησιμοποιει για ποδια, ασχετα αν τα ποδια του ειναι παρα πολυ καλα. Κλασσικο παραδειγμα φαρμακωμενου bb που παιζει με αστεια κιλα. Αυτος τωρα μπορει να ειναι παραδειγμα? Προσωπικα οσους ξερω να παιζουν με κιλα εχουν πολυ καλα σωματα, απο εκει και περα ειναι λιγο γεννετικο το θεμα και ποσο εχουν ''οριμασει'' οι μυς. 2 ανθρωποι που κανουν τα ιδια κιλα στις βασικες δεν σημαινει πως θα εχουν και τον ιδιο ογκο. Αυτος με τα καλυτερα γονιδια θα εχει καλυτερο σωμα. Δεν υπαρχει περιπτωση να κανει καποιος 140κιλα παγκο και 180κιλα σκουωτ και να μην εχει σωματαρα. Για μενα ισχυει αυτο... I Strive to Improve Strength, Muscle is Just the By-Product
    </blockquote id=quote>
    Πολλα κιλα δεν εισουτε με ενα καλυτερο σωμα αλλιως οι power lifters και οι αρσηβαρηστες θα ηταν καλυτεροι απο τους bodybuilders σωματικα με αυτη την λογικη.
    Οταν δουλευεις για αυξηση δυναμη περνεις λιγη μαζα για αυτο και τα περισσοτερα αθληματα(παλεστες,αρση βαρων,wl,μποξερς κτλ) αυξανουν την δυναμη και παραμενουν στα ιδια κιλα ωστε να ειναι καλοι στην κατηγορια τους.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •