οπως το λεει και ο τιτλος θα σας παραθεσω μια μοναδικη μαρινατα
η οποια ειχε βγει απο εναν φιλο μου μεγασεφ σε συνεργασια με εμενα
υστερα απο πολλες δοκιμες και πολλα κοματια κοτοπουλο
η συγκεκριμενη προοριζονταν για εστιατοριο αλλα κρατησε μεχρι να φυγει ο φιλος μου απο εκει που δουλευε κιολας,μετα αφου τους ειχε δειξει κιολας πως να την κανουν,την εκαναν σκ@ατ@

οπως θυμαμαι την δοσολογια τοτε,βεβαια για το σπιτικο θα χρησιμοποιησετε τα μισα η το 1/4 απο τις δοσολογιες μου
λοιπον το σχημα εχεις ως εξης :
σε μπλεντερ βαζουμε 2 κουπες ηλιελαιο η σπορελαιο η ελαιολαδο
4 κουταλιες σουπας μουσταρδα,5 σκελιδες σκορδο,1 κουταλια σουπας βασιλικο,1 κουταλια σουπας δυοσμο,2 κουταλιες σουπας ριγανη,μεχρι εδω καλως,τωρα προσοχη στα παρακατω υλικα γιατι αν κανετε αλλαγες θα εχουμε αποτυχια,1 κουταλακι κοφτο του γλυκου τριμενο μοσχοκαρυδο,μισο κουταλακι κοφτο του γλυκου κανελα,και 4 κυβους ζωμο κοτας
τα χτυπαμε ολα καλα μεχρι να γινει μια ουσια σχεδον πηχτη
μετα παιρνουμε το κοτοπουλακι μας σε μεριδουλες η μπουκιτσες το βαζουμε σε μια λεκανη και μετα υπολογιζουμε εξαρταται βεββαια απο τις μεριδες ποση μαρινατα θα χρησιμοποιησουμε,δεν ειναι αναγκη να ειναι σαν σουπα το κοτοπουλο μεσα στην μαρινατα
μετα λοιπον ψηνουμε σε σχαρα η πλατο η τηγανι αντικολλητικο
και οπως σας ξαναειπα πλεον αυτη η συνταγη ειναι μοναδικη και δεν υπαρχει πουθενα πια μονο στο μυαλο δυο ανθρωπων οποιοι αυτοσχεδιασαν καποτε
μιλαμε οτι γινετε το κοτοπουλο high class
καλα κοτομαριναρισμενα γλεντια
αμα ξεγελαστο μπορει να φαω και δυο ολοκληρα στηθη φιλετο με αυτη τη μαρινατα χαχαχαχαχα:D