Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    64

    Default Leg extension χωρίς μηχάνημα.

    Καλησπέρα,
    Γυμνάζομαι σπίτι, και ενώ έχω όλον τον απαραίτητο εξοπλισμό δεν έχω Leg Extension, και για αυτό τον λόγο γυμνάζω τα πόδια κυρίως με squat, προβολές κ.λπ. Για Leg extension χρησιμοποιώ την εξής πρακτική: Δένω με μία δερμάτινη ζώνη έναν αλτήρα στο πόδι μου (σταθερά και συμμετρικά) κάθομαι στον πάγκο και εκτελώ την κίνηση που θα εκτελούσα και στο μηχάνημα.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι έχει το ίδιο αποτέλεσμα (με το μηχάνημα) αυτή η ?πατέντα?, η αν πιστεύετε ότι μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.
    Ευχαριστώ,
    ,

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καταρχήν μπράβο για την εφευρετικότητά σου.
    Κατά δεύτερον, έχω μια απορία..τον αλτήρα τον δένεις μόνο σε ένα πόδι ή από έναν αλτήρα και στα δύο;
    Επίσης μια άλλη εκδοχή είναι να στερεώνεις έναν αλτήρα χαμηλά στα πόδια σου και να εκτελείς την άσκηση.
    Από τη στιγμή που σε πιάνει η άσκηση τότε είσαι οκ, αλλά πάντα θέλει προσοχή μην μας πέσει κανας αλτήρας στο πόδι και διάφορα άλλα ευτράπελα..Πάνω απ'όλα ασφάλεια.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    64

    Default

    Kardoula ευχαριστώ για το κοπλιμέντο!
    Δένω πρώτα στο ένα πόδι τον αλτήρα και αφού τελειώσω τα set, τότε περνάω στο άλλο πόδι. Το κάνω αυτό για να έχω καλύτερο έλεγχο.
    ,

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ωραίος!Το θέμα είναι να νιώθεις πως δουλεύει ο μυς αλλά πάνω απ'όλα όπως είπα και πριν, με ασφάλεια!
    Έχω κι εγώ σπιτικό γυμναστήριο και από πατέντες άλλο τίποτα:D

  5. #5
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Αμα ζορίζεσαι δουλευει!!!Ουσιαστικά ειναι η ίδια κίνηση με leg extension σε μηχανημα.Το θέμα ειναι οτι:
    1)τα καλά μηχανήματα εχουν καθισμα με μια μικρη κλίση για καλύτερη στηριξη της μέσης- πλάτης καθως και μαξιλαρακι που ακουμπαει ο δικέφαλος μεχρι το γονατο. Πραγμα που σημαινει οτι απομονονει καλυτερα τον τετρακεφαλο και προσφερει ισως καποια προστασια στους τενοντες πισω απο το γόνατο.
    2) ποσα κιλα θα βαλεις στο ποδι σου?10-20-30? καποια στιγμη δεν θα μπορεις να προσθεσει αλλα θα ειναι αβολο.

    Για εμε κανε προβολες και σκουωτ με οσα κιλα μπορεις και εισαι μια χαρα.
    YOU can('t)change genes...

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    χαχα ωραια πατεντα...εγω ειμαι της εποψεις οτι αν εχεις αρκετα κιλα και εξοπλησμο με βαρη δεν χρηαζεσαι τετοιου ειδους ασκησεις.Δηλαδη εννοω οτι αν μπορεις να κανεις squat,front squat,deads,προβολες,hacksquat,deads με ισια ποδια και αλλες τετοιες βασικες ασκησεις οι εκτασεις ισως ειναι περιτες.

    Καλη συνεχεια παντως[:-apple]

  7. #7

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Ωραία πατέντα φίλε (αν και παλιά [:-sly]).
    ΔΕΝ είναι η ίδια άσκηση με τα leg extension σε μηχάνημα. Με αυτό που κάνεις εσύ (το να δένεις βάρος κοντά στον αστράγαλο), η δύναμη που δέχεσαι είναι η βαρύτητα, το διάνυσμα δηλαδή είναι από την αρχή μέχρι το τέλος της κίνησης συνέχεια παράλληλο με πχ τον άνω κορμό σου. Στο μηχάνημα του extension η φορά της αντίστασης ξεκινάει από κάθετη με τον κορμό σου και καταλήγει παράλληλη στα μισά της κίνησης (πάνω πάνω). Δε ξέρω αν με κατάλαβες :D:D.
    Πάντως πιστεύω ότι δουλεύει [:-bouncy]

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    σωστός ο ikamak :-) (ο τετρακέφαλος όμως δε "δουλέυει" έτσι κι αλλιώς;)

    προσωπικά διαφωνώ με τα leg extensions γενικότερα, ηρέμησαν τα γόνατά μου με το που το άφησα, κάνω πια μόνο για ζέσταμα πριν το squat. Καλές και οι προβολές που κάνεις.

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    +1 στον ikamak!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    64

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Ωραία πατέντα φίλε (αν και παλιά [:-sly]).
    ΔΕΝ είναι η ίδια άσκηση με τα leg extension σε μηχάνημα. Με αυτό που κάνεις εσύ (το να δένεις βάρος κοντά στον αστράγαλο), η δύναμη που δέχεσαι είναι η βαρύτητα, το διάνυσμα δηλαδή είναι από την αρχή μέχρι το τέλος της κίνησης συνέχεια παράλληλο με πχ τον άνω κορμό σου. Στο μηχάνημα του extension η φορά της αντίστασης ξεκινάει από κάθετη με τον κορμό σου και καταλήγει παράλληλη στα μισά της κίνησης (πάνω πάνω). Δε ξέρω αν με κατάλαβες :D:D.
    Πάντως πιστεύω ότι δουλεύει [:-bouncy]
    </blockquote id=quote>

    Βεβαίως και καταλαβα, αυτός ακριβώς ήταν και ο προβληματισμός μου απο την αρχή, για αυτό και έγραψα αυτό το post. Πάντως ο τετρακέφαλος μου δείχνει να δουλεύει...

    Τελικά όμως από ότι λένε οι περισσότεροι τα extensions μάλλον δεν είναι απαραίτητα αν κάνεις όλους τους τύπους squat + προβολές, άρσεις, καλημέρες κ.λπ.
    Άρα μάλλον άδικα παιδεύομαι?
    ,

  11. #11

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by minorguitarist

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Ωραία πατέντα φίλε (αν και παλιά [:-sly]).
    ΔΕΝ είναι η ίδια άσκηση με τα leg extension σε μηχάνημα. Με αυτό που κάνεις εσύ (το να δένεις βάρος κοντά στον αστράγαλο), η δύναμη που δέχεσαι είναι η βαρύτητα, το διάνυσμα δηλαδή είναι από την αρχή μέχρι το τέλος της κίνησης συνέχεια παράλληλο με πχ τον άνω κορμό σου. Στο μηχάνημα του extension η φορά της αντίστασης ξεκινάει από κάθετη με τον κορμό σου και καταλήγει παράλληλη στα μισά της κίνησης (πάνω πάνω). Δε ξέρω αν με κατάλαβες :D:D.
    Πάντως πιστεύω ότι δουλεύει [:-bouncy]
    </blockquote id=quote>

    Βεβαίως και καταλαβα, αυτός ακριβώς ήταν και ο προβληματισμός μου απο την αρχή, για αυτό και έγραψα αυτό το post. Πάντως ο τετρακέφαλος μου δείχνει να δουλεύει...

    Τελικά όμως από ότι λένε οι περισσότεροι τα extensions μάλλον δεν είναι απαραίτητα αν κάνεις όλους τους τύπους squat + προβολές, άρσεις, καλημέρες κ.λπ.
    Άρα μάλλον άδικα παιδεύομαι?

    </blockquote id=quote>

    Ενταξει δεν ειναι οτι με αυτη την ασκηση θα βαλεις μαζα,θα σου δημιουργησει ομως ωραια σταγονα κ ενα πιο ωραιο σχημα στα τετρακεφαλα σου.Καπου ειχα διαβασει εαν θυμαμαι κ καλα,οτι για τα γονατα η κινηση του extension ειναι αφυσικη...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    το χρησιμοποιουν ολοι οι φυσιοθεραπευτες..δεν βρισκω εφευρετικοτητα!:P
    ακομη και για ισομετρικες..με ειδικα βαρακια απο αμμο που εχουν δεστρες για να δενουν πανω στον αστραγαλο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •