Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default Πήχεις και λαβή

    Ερευνες εχουν δειξει πολες φορες πως η δυναμη των χεριων παιζει πολυ σημαντικο ρολο κατα τη διαρκεια της προπονησης..

    Σιγουρα εχετε νιωσει καπιες φορες την αισθηση οτι τα κιλα ειναι πιο πολα απ οσα μπορειτε να κρατησετε και εχετε χρισημοποιησει στραπς..
    οποτε απευθειας μπαινει στη μεση ενας περιοριστικος παραγωντας
    ακομα και αν εχεις δυναμη να κανεις 10φορες τα 180 κιλα αρσεις το grip σου σε προδιδει..

    Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση λιπον? προσωπικα πιστευω οτι αν θελουμε να προπονουμαστε ολοκληρωμενα το grip stength δν πρεπει να μενει απ εξω
    μπορει να μην εχει να κανει τοσο με καλαισθησια περαν απο τους πηχεις αλλα εχει σιγουρα να κανει με λειτουργικοτητα..

    υπαρχουν ασκησεις που να επικεντρωνουν στο Grip?

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Προσωπικα χρησιμοποιω ιμαντες μονο σε 1-2 σετ για καθε ασκηση στην πλατη , τα πιο βαρια.
    Οι πηχεις μου δεν ειναι γενετικα προικισμενοι και αν δεν γυμναζονται χανουν πολυ σε μυικοτητα γι αυτο και κοιταω να τους γυμναζω καθε εβδομαδα με 4-5 σετ

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    18-07-05
    Location
    Αθήνα.
    Posts
    313

    Default

    Για δυνατή λαβή πέρα από τις ασκήσεις για πήχεις, είναι τα κλασσικά hand grips που θα τα βρεις σε διάφορους βαθμούς αντίστασης. Επίσης μπορείς να γυμνάσεις τη λαβή πιάνοντας δύο 5κιλους (παράδειγμα) δίσκους και κρατώντας τους ενωμένους με τα δάκτυλά σου όσο μπορείς περισσότερο. Κάνε 6-8 σετ έτσι σε κάθε χέρι εναλλάξ στο τέλος της μέρας που έχεις δικέφαλα.
    Stay heavy

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    ευχαριστω παιδια..το αλλο τοπικ ηταν αρκετα χρησημο αν και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα γιατι οπως ειπε καπιος οι πηχεις ειναι πολυ περιπλοκη κατασκευη και ειναι (για μενα τουλαχιστον) παρα πολυ χρησιμο να τους εξελισω διαρκως και λογω δουλειας. napalm το εχω δοκιμασει αυτο που λες μια φορα και τετιο καψιμο δεν εχω ξανανιωσει στους πηχεις..ενας γνωστος μου κανει το εξεις γαι πηχεις και λαβη..κρατα με τα δαχτυλα εναν 20κιλο δισκο τον πετα στον αερα και ενω αυτος στροβιλιζεται τον πιανει ακαριαια 1 μετρο πριν το εδαφος..μου ειχε πει οτι ετσι εκτος του οτι γυμναζει πολυ τους πηχεις αναπτυσει και την εκρικτικοτητα της λαβης του. Δεν ξερω αν ειναι και τοσο ορθο αυτο αλλα ειναι αρκετα δυσκολο..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •