Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 63
  1. #31
    Bodybuilding Newbie kindmetronome's Avatar
    Join Date
    24-11-10
    Posts
    22

    Default

    Προς επιβεβαίωση των ισχυρισμών μου, ελπίζω να είδες τους σημερινούς "Πρωταγωνιστές" στο MEGA... Είχε έναν μπράβο που εξιστορούσε τα κατορθώματα του και πως το kick boxing και η πυγμαχία τον βοήθησαν στα επιτεύγματα του, να χτυπά δηλαδή ανυπεράσπιστους ανθρώπους -μάλιστα, όντας ιδιαίτερα ευέξαπτος, είχε επιτεθεί και σε άτομα που δεν είχαν σχέση με τα θύματα του-που και αυτό και αν είναι απαράδεκτο, δλδ να μην έχεις κάνει και τίποτα και να την πάθεις από αδέσποτο ευέξαπτο μπράβο...

    Ευτυχώς που τελικα τα παρατησε κ εγινε... στιχουργος!

    Κάτι τέτοια άτομα αμαυρώνουν πλήρως τις πολεμικές τέχνες και αθλήματα και κάνουν τον κόσμο ιδιαίτερα αρνητικό και επιφυλακτικό ως προς αυτά...
    Last edited by kindmetronome; 31-01-11 at 11:27.
    Then again, I suppose it does make sense... To change what it is you must accept it first...

  2. #32

    Default

    Quote Originally Posted by kindmetronome View Post
    Σίγουρα σε προπόνηση αρχαρίων υπάρχουν μηδαμινές πιθανότητες τραυματισμού και αν συμβεί θα είναι από ατύχημα. Βέβαια, αν ο προπονητής είναι από τους σιχαμερούς τζαμπαμάγκες που ηδονίζεται με τον εξευτελισμό και την κατωτερότητα των υπολοίπων (ένας από τους λόγους που τελευταία στιγμή αποφάσισα να μην γραφτώ όταν ξεκίνησαν μαθήματα στο γυμναστήριο μου), τότε αλλάζει το πράγμα.

    Οι αντιεπαγγελματικές ανωριμότητες δεν αρμόζουν ούτε όταν κάποιος θέλει να προχωρήσει σε επαγγελματικό επίπεδο, πόσο μάλλον σε κάποιον καθαρά για προσωπική ευχαρίστηση. Και αυτό ακριβώς είναι που πρέπει να προσφερθεί σε αυτού του είδους τον καταναλωτή/αθλητή. Να δει ότι το αυτό το σκληρό άθλημα μπορεί να έχει και μια πιο προσιτή και λιγότερο σκληρή πλευρά, όπου μπορεί και αυτός να συμμετάσχει για να ικανοποιήσει τους διάφορους προσωπικούς στόχους του.

    Τώρα, όσον αφορά τον στόχο της αυτοάμυνας, ίσως να μπορεί να ικανοποιηθεί αποτελεσματικότερα με κάτι που παραδοσιακά στοχεύει εκεί, όπως μια πολεμική τέχνη (ή με μια συσκευή ηλεκτρικής εκκένωσης ή -και γιατί όχι κάποτε;- την αποκατάσταση της εννομής τάξης) και όχι με πολεμικό άθλημα.

    Τέλος, δυστυχώς, σε όλα τα πολεμικά αθλήματα και πολεμικές τέχνες, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να πέσεις σε κομπλεξικό προπόνητη, όπου το επίπεδο του παραλογισμού του θα μπορούσε να το ζηλέψει νεοέλληνας οδηγός, high-rakner των Ειδικών Δυνάμεων και τρόφιμος του Δαφνιού...
    Το αν κάποιος είναι "παράλογος" δεν μπορείς να το κρίνεις τόσο απλά. Στην δική μου σχολή, όταν ήμουν ακόμα αρχάριος, σε μια προπόνηση είχα δεχθεί πολλά χτυπήματα στον αριστερό μηρό και όταν ζήτησα από τον συναθλητή μου να μην χτυπάει εκεί μου απήντησε "πρόβλημα σου, κάνε σωστά την άμυνα αν δεν θες να δέχεσαι χτυπήματα". Αργότερα έκανα ψησίματα με τον δάσκαλο και εννοείται πως χτυπούσε κανονικοτατα στο πονεμενο σημείο. Όταν έφυγα από την προπόνηση κούτσαινα κανονικότατα και είχα αποκτήσει μια μελανιά κόκκινη-μπλε-μωβ. Το ίδιο έγινε και στις άλλες προπονήσεις, σε μηρούς και καλάμια. Μελανιές, πόνος, πρόβλημα στο περπάτημα. Αποτέλεσμα: μετά από έναν μήνα τα πόδια μου είχαν γίνει σκληρήνει πάρα πολυ και πλεον ένιωθα τον πόνο πολύ λιγότερο.

    Αυτό για εσένα μπορεί να είναι παράλογο, όμως σε διαβεβαιώ, όποια σχολή σέβεται τον εαυτό της σε κάνει να ΠΟΝΑΣ. Αν δεν νιώθεις οτι θα σκάσουν τα πνευμόνια σου από την συνεχή πίεση και δεν πονας στα πλευρά, στα καλάμια, στους μηρούς και στους κοιλιακούς τότε πολύ απλά δεν κάνεις σωστή δουλειά ή ,τέλος πάντων, δεν παίρνεις το maximum δυνατό. Τα ίδια ισχύουν και για τον στρατό. Ο high-ranker των Ε.Δ. κάνει καψόνια και πιέζει μέχρι τελικής πτώσεως τους φαντάρους όχι επειδή, όπως νομίζεις, είναι "παράλογος" αλλά επειδή έτσι ΠΡΕΠΕΙ. Το οτι εσένα δεν σου αρέσει, δεν το καταλαβαίνεις ή δεν το αντέχεις δεν σημαίνει κάτι. Βεβαίως υπάρχουν και τσάμπα μάγκες, όπως λες, αλλά η "τσαμπα μαγκιά" τους δεν έχει σχέση με αυτά που αναφέρεις και στους χώρους που ανέφερες (πολεμικές τέχνες και Ε.Δ) είναι ελαχιστότατοι.

  3. #33
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Και ξέρω ότι η απάντησή μου, θα ξεκινήσει διπλωματικό επεισόδιο, αλλά θα τη δώσω?..

    Στην δική μου σχολή, όταν ήμουν ακόμα αρχάριος, σε μια προπόνηση είχα δεχθεί πολλά χτυπήματα στον αριστερό μηρό και όταν ζήτησα από τον συναθλητή μου να μην χτυπάει εκεί μου απήντησε "πρόβλημα σου, κάνε σωστά την άμυνα αν δεν θες να δέχεσαι χτυπήματα".
    Να με συγχωρείς πολύ, αλλά ο συναθλητής σου ήταν απαράδεκτος?. Όταν κάποιος είναι αρχάριος, δεν τον κοπανάς με όλη σου τη δύναμη?. Τον διορθώνεις και δοκιμάζεις επιθέσεις ξανά. Όταν φτάσει σ? ένα επίπεδο, εκεί συμφωνώ να παίζεις πιο ρεαλιστικά.
    Αλίμονο αν βγάζουμε τις ικανότητές μας σ? έναν συναθλητή μας που δε μπορεί ν? αμυνθεί! Αυτό, τι εικόνα δίνει για μας? Πόσο συμβατό είναι με τη φιλοσοφία των πολεμικών τεχνών? Αν σε βγάλω off από τις πρώτες προπονήσεις, γιατί να θελήσεις να συνεχίσεις μετά?

    Αργότερα έκανα ψησίματα με τον δάσκαλο και εννοείται πως χτυπούσε κανονικοτατα στο πονεμενο σημείο. Όταν έφυγα από την προπόνηση κούτσαινα κανονικότατα και είχα αποκτήσει μια μελανιά κόκκινη-μπλε-μωβ. Το ίδιο έγινε και στις άλλες προπονήσεις, σε μηρούς και καλάμια. Μελανιές, πόνος, πρόβλημα στο περπάτημα. Αποτέλεσμα: μετά από έναν μήνα τα πόδια μου είχαν γίνει σκληρήνει πάρα πολυ και πλεον ένιωθα τον πόνο πολύ λιγότερο.
    Προτείνω να μην κρίνεις εκ του αποτελέσματος. Αυτό, μου δίνει μια σαφή εικόνα και για τον ίδιο το δάσκαλο. Μη νομίζεις ότι σου έκανε καλό?. Κακό σου έκανε?. Μπορείς να γίνεις απαθής στον πόνο με άλλους τρόπους, όπου θα ελέγχεις εσύ τον πόνο και θα τον αυξάνεις σταδιακά, μέχρι να μπορεί να προσαρμοστεί ο οργανισμός σου.

    Αυτό για εσένα μπορεί να είναι παράλογο, όμως σε διαβεβαιώ, όποια σχολή σέβεται τον εαυτό της σε κάνει να ΠΟΝΑΣ. Αν δεν νιώθεις οτι θα σκάσουν τα πνευμόνια σου από την συνεχή πίεση και δεν πονας στα πλευρά, στα καλάμια, στους μηρούς και στους κοιλιακούς τότε πολύ απλά δεν κάνεις σωστή δουλειά ή ,τέλος πάντων, δεν παίρνεις το maximum δυνατό.
    Χωρίς να διαφωνώ πλήρως μαζί σου ?ότι αν θες να κάνεις δουλειά, πρέπει να πονέσεις (και δυστυχώς ισχύει παντού), το να σε σπάσω στο ξύλο στις πρώτες προπονήσεις, λέει ότι η σχολή & κατ? επέκτασιν ο δάσκαλος είναι τζάμπα μάγκας που μεταφέρει τη νοοτροπία «σκοτώνω και μετά ρωτάω». Αυξάνοντας τις ικανότητές σου και ανεβαίνοντας σε επίπεδα γνώσης και ικανοτήτων, θα δεις ότι αυξάνεται και η αντοχή σου στον πόνο.

    Τα ίδια ισχύουν και για τον στρατό. Ο high-ranker των Ε.Δ. κάνει καψόνια και πιέζει μέχρι τελικής πτώσεως τους φαντάρους όχι επειδή, όπως νομίζεις, είναι "παράλογος" αλλά επειδή έτσι ΠΡΕΠΕΙ. Το οτι εσένα δεν σου αρέσει, δεν το καταλαβαίνεις ή δεν το αντέχεις δεν σημαίνει κάτι.
    Συγκρίνεις παντελώς ανόμοια πράγματα. Στο στρατό και δη στις ειδικές δυνάμεις σε εκπαιδεύουν να σκοτώνεις. Στις πολεμικές τέχνες σε εκπαιδεύουν για να αμύνεσαι?.

  4. #34

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Αυτή είναι η περίπτωση που βγάζεις τα γάντια και αρχίζεις το street fighting, ή την κοπανάς και δεν ξαναπατάς στη σχολή.

  5. #35

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Αυτή είναι η περίπτωση που βγάζεις τα γάντια και αρχίζεις το street fighting, ή την κοπανάς και δεν ξαναπατάς στη σχολή.


  6. #36
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    δεν ειναι ολες οι πολεμικες τεχνες αμυντικες και δεν στοχευουν στο να αμυνεσαι μονο..ξερω παρα πολλες που ειναι μονο επιθετικες-θανατηφορες χωρις ιχνος αμυντικου χαρακτηρα..και καποιες που και "καλα" σε εκπαιδευον για να αμυνεσαι στην τελικη μπορεις ανετα να σκοτωσεις μ αυτες..δεν ειναι αλλωστε τυχαιο πως οι πολεμικες τεχνες οπως λεει και το ονομα τους δημιουργηθηκαν για συνθηκες πολεμου..την πιο "αμυντικη" τεχνη να παρεις ειτε προκειτα για grabbling ειτε για contact ο τελικος σκοπος της καθε κινησης ειναι ενα θανατηφορο χτυπημα/λαβη ή ενα αντιστοιχο που θα προξενησει πονο..

    πρεπει να διαλεξεις αμα την πολεμικη τεχνη την κανεις για αεροβιο(τοτε αλλαζει το θεμα..με μια ηπια προπονηση θα παρεις αυτο που θες) ή την κανεις για να μαθεις να χτυπας ή για πρωταθλητισμο..
    Last edited by jimbliz; 03-02-11 at 13:46.

  7. #37

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Crimson View Post
    Συγκρίνεις παντελώς ανόμοια πράγματα. Στο στρατό και δη στις ειδικές δυνάμεις σε εκπαιδεύουν να σκοτώνεις. Στις πολεμικές τέχνες σε εκπαιδεύουν για να αμύνεσαι?.
    αυτο ακριβως χωρις το ερωτηματικο.
    δυστηχως δεν ειναι μονο το μποντιμπιλντινγκ παρεξηγημενο αλλα κ το κικ μποξινγκ, επειδη υπαρχουν ολοι αυτοι οι "δασκαλοι" του συρμου κ του δρομου.
    τα νταιλικια στους δρομους, στα γυμναστηρια γυμναζεται σωμα κ πνευμα. κ οποιος δεν εχει παιδεια ας μενει εξω απο αυτα.

  8. #38

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    δεν ειναι ολες οι πολεμικες τεχνες αμυντικες και δεν στοχευουν στο να αμυνεσαι μονο..ξερω παρα πολλες που ειναι μονο επιθετικες-θανατηφορες χωρις ιχνος αμυντικου χαρακτηρα..και καποιες που και "καλα" σε εκπαιδευον για να αμυνεσαι στην τελικη μπορεις ανετα να σκοτωσεις μ αυτες..
    αυτος που εχει τη δυναμη κ τη γνωση να σε σκοτωσει ακομα κ ακαριαια δεν σκοτωνει ουτε μυγα φιλε.

  9. #39
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    αλλο τι κανει ο καθενας βαση την ιδεολογια του και τα πιστευω..οντως μπορει εγω για παραδειγμα να εχω τις γνωσεις και ικανοτητες να σκοτωσω..θα το κανω ομως?οχι...ενας αλλος??μπορει... οι πολεμικες τεχνες ειναι οπλο και εξαρταται απο τον καθενα πως θα τις χρησιμοποιησει..εχω περασει απο αρκετες τεχνες και προσφατα εκανα mma και πιστευω πως δεν υπαρχει αμυντικη τεχνη,τουλαχιστον ετσι οπως τις εχουν στο μυαλο τους οι περισσοτεροι..
    Last edited by jimbliz; 03-02-11 at 14:04.

  10. #40

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    μα ειναι η ιδια η ιδεολογια των πολεμικων τεχνων αυτη. δε θα δεις ποτε να αναλωνονται σε τσακωμους σε μπαρ κ σε μικροτητες ατομα με την ιδεολογια αυτη.
    γιατι πολυ απλα οταν θα χρειαστει να το κανουν θα ειναι κ τελειωτικο...
    Τωρα για τον τυπο που βγηκε στην τηλεοραση, τι να πει κανεις.

  11. #41
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    μα ειναι η ιδια η ιδεολογια των πολεμικων τεχνων αυτη. δε θα δεις ποτε να αναλωνονται σε τσακωμους σε μπαρ κ σε μικροτητες ατομα με την ιδεολογια αυτη.
    γιατι πολυ απλα οταν θα χρειαστει να το κανουν θα ειναι κ τελειωτικο...

    Τωρα για τον τυπο που βγηκε στην τηλεοραση, τι να πει κανεις.
    το ποτε μην το λες....

    εμενα η διαφωνια μου ηταν στο σημειο που ειπε η crimson οτι στις πολεμικες τεχνες σε μαθαινουν να αμυνεσαι...αμυνα χωρις επιθεση δεν υπαρχει..στις περισσοτερες πολεμικες τεχνες η αμυνα ειναι ενα βημα πριν την επιθεση..αν οι πολεμικες τεχνες ηταν αμυντικες τοτε την στιγμη που αλλος θα πηγαινε να σε βαρεσει,πιασει κτλ κτλ εσυ θα επρεπε να τον πιασεις,να τον σπρωξεις και να τον αφησεις..

    ομως,τι σου δειχνουν οι πολεμικες τεχνες?οταν ο αλλος παει να σε βαρεσει ή τον αποφευγεις και ανταποδιδες με ενα χτυπημα σε σημειο που προξενει βλαβη(στηθος,στοματικη κοιλοτητα,πλευρα κτλ) ή τον πιανεις και προχωρας σε λαβες εξαρθρωσης ωμου,γονατου κτλ..

    σ αυτο που θελω να καταληξω ειναι πως ο αρχικος στοχος των πολεμικων τεχνων ηταν να μπορεις να αντιμετωπισεις δυσκολες καταστασεις..σαφως και τωρα πια που ζουμε σε πολιτισμενες πολεις δεν μαθαινουμε πολεμικες τεχνες για να σκοτωνουμε και να παιρνουμε μερος σε τσαμπουκαδες γ αυτο αλλωστε ειναι παρεξηγημενες οι πολεμικες τεχνες..ο στοχος ομως των πολεμικων τεχνων οταν δημιουργηθηκαν ηταν πρωτα να μαθεις να χτυπας τον αλλο και μετα να γυμνασεις το σωμα σου..τωρα πια ομως οι περισσοτεροι τις πολεμικες τεχνες τις κανουν για το δευτερο..δεν διαφωνω μ αυτο απλως ηθελα να τονισω την φιλοσοφια των πολεμικων τεχνων!
    Last edited by jimbliz; 03-02-11 at 14:15.

  12. #42
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μα τι σημαίνει "πολεμική" τέχνη;! Η λέξη πόλεμος έρχεται από το ρήμα πελεμίζω που σημαίνει πάλλω το δόρυ (οι αρχαίοι Έλληνες πριν τη μάχη χτυπούσαν τα δόρυ τους πάνω στις ασπίδες, τα κουνούσαν ώστε να δημιουργήσουν φασαρία και σύγχηση στους αντιπάλους).

    Αν και υπάρχουν ερμηνευτικά θέματα για τη λέξη αυτή, εικάζουν ότι έρχεται από το Ινδοευρωπαϊκό *pela που σημαίνει ωθώ, σπρώχνω προσκρούω. Στα αγγλικά έμεινε pulse, η δόνηση, pello στα λατινικά, σπρώχνω, ωθώ.

    Άρα η ίδια η λέξη μας δείχνει πως όοοολες οι πολεμικές τέχνες ως αρχη τους είχαν τη προετοιμασία των πολεμιστών για τη μάχη. Σήμερα αυτό πρέπει να λαμβάνει μια εντελώς άλλη έννοια. Συμφωνώ έτσι με την Μαριάνα και θέλω απλά να συμπληρώσω πως στις Ειδικές Δυνάμεις τραβάς ότι τραβάς γιατί πρέπει να είσαι σκληραγωγημένος στη μάχη, όπου θα πρέπει να αψηφίσεις το πόνο για να πολεμίσεις, για να βοηθήσεις το συνάδελφό σου, αλλά το κυριότερο: να επιβιώσεις.

    Ας μη συγκρίνουμε λοιπόν ανόμια πράγματα. Εαν σήμερα, όπως έχει γίνει ο κόσμος, βρεθείς κάπου και προκληθείς, καλύτερα να επιτεθείς πρώτος και να τη κάνεις όσο πιο γρήγορα μπορείς...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #43
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    το ποτε μην το λες....

    εμενα η διαφωνια μου ηταν στο σημειο που ειπε η crimson οτι στις πολεμικες τεχνες σε μαθαινουν να αμυνεσαι...αμυνα χωρις επιθεση δεν υπαρχει..στις περισσοτερες πολεμικες τεχνες η αμυνα ειναι ενα βημα πριν την επιθεση..αν οι πολεμικες τεχνες ηταν αμυντικες τοτε την στιγμη που αλλος θα πηγαινε να σε βαρεσει,πιασει κτλ κτλ εσυ θα επρεπε να τον πιασεις,να τον σπρωξεις και να τον αφησεις..

    ομως,τι σου δειχνουν οι πολεμικες τεχνες?οταν ο αλλος παει να σε βαρεσει ή τον αποφευγεις και ανταποδιδες με ενα χτυπημα σε σημειο που προξενει βλαβη(στηθος,στοματικη κοιλοτητα,πλευρα κτλ) ή τον πιανεις και προχωρας σε λαβες εξαρθρωσης ωμου,γονατου κτλ..

    σ αυτο που θελω να καταληξω ειναι πως ο αρχικος στοχος των πολεμικων τεχνων ηταν να μπορεις να αντιμετωπισεις δυσκολες καταστασεις..σαφως και τωρα πια που ζουμε σε πολιτισμενες πολεις δεν μαθαινουμε πολεμικες τεχνες για να σκοτωνουμε και να παιρνουμε μερος σε τσαμπουκαδες γ αυτο αλλωστε ειναι παρεξηγημενες οι πολεμικες τεχνες..ο στοχος ομως των πολεμικων τεχνων οταν δημιουργηθηκαν ηταν πρωτα να μαθεις να χτυπας τον αλλο και μετα να γυμνασεις το σωμα σου..τωρα πια ομως οι περισσοτεροι τις πολεμικες τεχνες τις κανουν για το δευτερο..δεν διαφωνω μ αυτο απλως ηθελα να τονισω την φιλοσοφια των πολεμικων τεχνων!
    Δεχόμαστε ότι απλά διαφωνούμε!

    Μην κοιτάς πώς ξεκίνησαν οι πολεμικές τέχνες!

    Σαφώς και ξεκίνησαν με τον σκοπό που περιγράφεις παραπάνω. Φυσικά, άλλος ήταν ο σκοπός τότε και άλλο είδος προπόνησης γινόταν! Όταν τις χρησιμοποιούσαν σε μάχες, σαφώς και η εκπαίδευση που γινόταν ήταν πιο βάρβαρη, για να μπορούν οι πολεμιστές ν? ανταπεξέλθουν!

    Μετά την πάροδο τόσων ετών, η φιλοσοφία όλων των πολεμικών τεχνών & των μαχητικών σπορ έχει αλλάξει, ακολουθώντας τις ανάγκες της εποχής.

    Κανένας σωστός δάσκαλος δεν πρόκειται να σου πει «σπάσε τα μούτρα του άλλου πρώτος». Αν το κάνει, έχει σοβαρά προβλήματα, πρώτα-πρώτα σαν άνθρωπος και μετά σαν δάσκαλος.

    Ο δικός μου τουλάχιστον μου έλεγε και μου λέει τα εξής: «Αν δεν έχεις άλλη επιλογή, πάλεψε. Αν είναι να παλέψεις, φρόντισε να μην είσαι μπροστά στα χτυπήματα του άλλου. Αν δε μπορείς να τα αποφύγεις, αμύνσου και αν ο άλλος θέλει να σε σκοτώσει, χτύπα.»

    Νομίζω ότι τα παραπάνω, συμπυκνώνουν την ουσία των π/τ έτσι όπως είναι στις μέρες μας.

    Με αυτό το σκεπτικό θα πρέπει να διδάσκονται.

    Αλλιώς, γιατί να μάθεις πολεμική τέχνη? Τσίμπα ένα αεροβόλο με μεταλλικά βλήματα (που απ? όσο γνωρίζω, δε θέλει και άδεια οπλοφορίας) και βάρα στο ψαχνό.

  14. #44
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-03-11
    Posts
    4

    Default

    παιδιά το ξέρω ότι θα φανεί πολύ χαζή η ερώτηση, αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να μάθω!
    θέλω πάρα πολύ να ξεκινήσω kickboxing, απλά περιμένω να τελειώσω με τις πανελλήνιες..
    το θέμα είναι ότι μου λένε ότι το Kick κάνει πολύ "άσχημο" σώμα στις κοπέλες και καλύτερα να ξεκίναγα κάτι άλλο..
    η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν ισχύει..κάνω τόσα χρόνια μπάσκετ, αλλά μου έχει κολλήσει να ξεκινήσω παράλληλα και αυτό!
    εσείς τι λέτε;
    ευχαριστώ πολύ!

  15. #45
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Να τους πεις οτι μια κοπελα που κανει kick boxing εχει σιγουρα πολυ καλυτερο σωμα απο μια κοπελα που δε γυμναζεται και δειχτους και καμια φωτο σαν τη παρακατω...

    http://www.womenboxing.com/biog/disp...volker8003.jpg

    Υ.Γ Οσοι τα λενε αυτα ζηλευουν ,εμεις ειχαμε κοπελες στη σχολη που ειχαν απιστευτα σωματα παντως...Anyway its your choice!!

  16. #46
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    συμφωνω 100% με την crimson..
    οσο για το αν κανει καλο σωμα στις γυναικες αυτο ειναι αναμφησβιτητα αποδεδηγμενο.
    λειτουργει αψογα στο γυναικειο σωμα, γυμναζει, τονονει, σφιγκει, αδυνατιζει.
    θα τολμαγα να πω με την εμπειρια μου οτι στις γυναικες το αποτελεσμα ειναι πιο ιδανικο και απο τους αντρες ακομη μια και πολλοι αντρες θα θελανε καμια φορα λιγο περισσοτερο ογκο που ομως θα ειχε αρνητικα αποτελεσματα στην ταχυτητα ελαστικοτητα και συνεπως στην δυναμη του χτυπηματος.

  17. #47
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-03-11
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!αυτό ήλπιζα να "ακούσω'!:P:)

  18. #48
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    το αντιθετο ισχυει για την δυναμη του χτυπηματος.

  19. #49
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    οκ φιλε οτι νομιζεις.. :P

  20. #50
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by finalgates View Post
    το αντιθετο ισχυει για την δυναμη του χτυπηματος.
    Δυναμη= ταχυτητα * βαρος ,αν λοιπον ενας ανθρωπος ογκοδης [Α] λοιπον μπορει να βγαλει 100 κιλα απο το συνολικο του βαρος επι καποια ταχυτητα χ στο χτυπημα του τοτε η δυναμη του χτυπηματος F[A] ισουται F[A]=x*100,ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα ανθρωπο πιο αδυνατο [Β] που προπονειται με στοχο τη ταχυδυναμη που μπορει να βγαλει 50 κιλα απο το συνολικο του βαρος και 3Χ ταχυτητα σε ενα χτυπημα τοτε η δυναμη του χτυπηματος F[Β] ισουται F[Β]=3x*50=χ*150,αν συγκρινουμε τo F[Α] με το F[Β] παρατηρουμε οτι F[B]=1.5*F[A] .Οπως καταλαβαινεις λοιπον εξηγειται φυσικα πως μπορει να χτυπησει ενας αδυνατος πιο δυνατα απο εναν ογκοδη σε καποιες περιπτωσεις...
    Last edited by veggeto; 28-03-11 at 01:58.

  21. #51
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    επιστημονικη εξηγηση φιλε μου ωραιο!
    μπορουμε να το θεσουμε και αλλιως.. ενας τεραστιος ογκολιθος αμα ερχεται αργα προς το μερος σου το μονο που μπορει να κανει ειναι να σε σπρωχνει προς τα πισω.μια μικρη σφαιρα ομως με γρηγορη ταχυτητα μπορει να σε σκοτωσει ακαριαια...τοσο απλα!

  22. #52
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by muaythaispirit View Post
    επιστημονικη εξηγηση φιλε μου ωραιο!
    μπορουμε να το θεσουμε και αλλιως.. ενας τεραστιος ογκολιθος αμα ερχεται αργα προς το μερος σου το μονο που μπορει να κανει ειναι να σε σπρωχνει προς τα πισω.μια μικρη σφαιρα ομως με γρηγορη ταχυτητα μπορει να σε σκοτωσει ακαριαια...τοσο απλα!
    Πολυ σωστο!!!

  23. #53
    Pumping Iron malmsteen's Avatar
    Join Date
    20-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    387

    Default

    καμιά φορά όμως ο βράχος έρχεται με φόρα και σε τσαλαπατάει...
    yngwie or the highway
    http://www.youtube.com/watch?v=xfVlWNNumkc

  24. #54
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by malmsteen View Post
    καμιά φορά όμως ο βράχος έρχεται με φόρα και σε τσαλαπατάει...
    Μα γραφω σε καποιες περιπτωσεις ,ειδικα αν αυτος ο βραχος λεγεται crocop ...

  25. #55
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Δυναμη= ταχυτητα * βαρος ,αν λοιπον ενας ανθρωπος ογκοδης [Α] λοιπον μπορει να βγαλει 100 κιλα απο το συνολικο του βαρος επι καποια ταχυτητα χ στο χτυπημα του τοτε η δυναμη του χτυπηματος F[A] ισουται F[A]=x*100,ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα ανθρωπο πιο αδυνατο [Β] που προπονειται με στοχο τη ταχυδυναμη που μπορει να βγαλει 50 κιλα απο το συνολικο του βαρος και 3Χ ταχυτητα σε ενα χτυπημα τοτε η δυναμη του χτυπηματος F[Β] ισουται F[Β]=3x*50=χ*150,αν συγκρινουμε τo F[Α] με το F[Β] παρατηρουμε οτι F[B]=1.5*F[A] .Οπως καταλαβαινεις λοιπον εξηγειται φυσικα πως μπορει να χτυπησει ενας αδυνατος πιο δυνατα απο εναν ογκοδη σε καποιες περιπτωσεις...
    η διαφορα της ταχυτητας του ανθρωπου που ειναι 100 κιλα σε σχεση με το να ειταν 70 ειναι μικροτερη απο τα κιλα του.οποτε ποιο πολλα κιλα σημαινει ποιο δυνατο χτυπημα στα λογικα κιλα.αμα πας 300 νταξει εκει δεν μπορεις να συγχρονιστεις καν.μονο τα χερια κουνας.αλλα αμα πασ απο 70 80 στανταρ θα δυναμωσει το χτυπημα.ειναι γνωστο απλα.τωρα οτι μερικοι αδυνατοι χτυπανε δυνατοτερα απο μερικους ποιο πολλα κιλα εννοειται οτι υπαρχουν πολλοι ετσι.αλλα αμα περναν λιγα κιλα θα χτυπαγαν ακομα δυνατοτερα

  26. #56
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-05-11
    Posts
    2

    Default

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι 25χρονων, καινούριος στο forum και θα ήθελα να ξεκινήσω kick boxing. Ξέρετε κάποια σχολή στο Εύοσμο ή κοντά στον Εύοσμο για να μπορέσω να ξεκινήσω μαθήματα?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  27. #57
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-04-11
    Posts
    22

    Default

    Η συνολικη δυναμη του χτηπυματως ειναι θεμα ορμης απ' οσο ξερω και P(ορμη)=m(μαζα) επι u(ταχυτητα) αρα ενας τυπος με μεγαλη μαζα εχει σαφως το πλεωνεκτημα της μαζας ενω ενας τυπος με μικροτερη μαζα εχει το πλεονεκτημα της ταχυτητας το οποιο μπορει σαφως να ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το πλεονεκτημα της μαζας εκτως κι αν μηλαμε για πολυ μεγαλες διαφορες μαζας (με την ιδια λογικη αν χτυπηθεις απο μια σφερα θα παθεις πολυ μεγαλυτερη ζυμια απο ενα μπαστουνι του baseball πχ και ας ειναι το μπαστουνι 100 φορες μεγαλυτερο)

  28. #58
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-04-11
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by bobos View Post
    Η συνολικη δυναμη του χτηπυματως ειναι θεμα ορμης απ' οσο ξερω και P(ορμη)=m(μαζα) επι u(ταχυτητα) αρα ενας τυπος με μεγαλη μαζα εχει σαφως το πλεωνεκτημα της μαζας ενω ενας τυπος με μικροτερη μαζα εχει το πλεονεκτημα της ταχυτητας το οποιο μπορει σαφως να ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το πλεονεκτημα της μαζας εκτως κι αν μηλαμε για πολυ μεγαλες διαφορες μαζας (με την ιδια λογικη αν χτυπηθεις απο μια σφερα θα παθεις πολυ μεγαλυτερη ζυμια απο ενα μπαστουνι του baseball πχ και ας ειναι το μπαστουνι 100 φορες μεγαλυτερο)
    Σωστα ,αλλα οταν ενας ειναι π.χ 80 κιλα και κανοντας ενα προγραμμα με βαρη κερδισει καποια μυικα κιλα η δυναμη του ισως ειναι λιγοτερη απο αυτη που εχει ο αντιπαλος στην καινουρια κατηγορια.Δηλαδη αμα ο μαχητης κολλισει και κανει ενα β.β προγραμμα με 12αρια επαναληψεις κλπ θα κερδισει περισσοτερο σε ογκο και αντοχη στη δυναμη παρα σε δυναμη.

  29. #59
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-04-11
    Posts
    22

    Default

    Μπορει να εχεις δικιο αλλα εκτως απο μαζα και ταχυτητα υπαρχουν πολοι αλοι παραγοντες οποτε συγουρα τα πραγματα δεν ειναι παντα τα ιδια αλλα πιστευω οτι αν δυο ατομα με την ιδια εμπειρια και τεχνικη και ο ενας 30-40 κοιλα πιο βαρυς αν δοσουν το ιδιο χτηπυμα ο πιο ελαφρυς θα δοσει δυνατοτερο.Παρε πχ για παραδηγμα τους ταυλανδους επαγκελματιες του μουαι ται εχουν κατι χερακια 10 ποντους και ειναι το πολυ 50-60 κιλα αλλα δινουν τρομερα χτηπηματα λογο τεχνικης και ταχυτητας

  30. #60
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    εννοητε οτι ο πιο βαρυς χτυπαει δυνατοτερα αμα ειναι αθλητες ιδιου επιπεδου.
    αλλιως δεν θα ειχε και νοημα να υπηρχαν κατηγοριες βαρους (που σε σοβαρες ομοσπονδιες μετρανε μεχρι και τα γραμμαρια).

    εγω οταν ανεφερα το παραδειγμα της μαζας εννουσα οτι ο επιπλεον ΟΓΚΟΣ ενος αθλητη απο τους φουσκομενους μυς αποδυναμωνει τον χτυπημα σε σχεση με εναν στα ιδια κιλα που δεν ειναι πρησμενος.

    φυσικα για το χτυπημα παιζουν πολλα πραγματα ρολο οπως η σωστη τεχνικη και η σωστη προπονηση εξειδικευσης που καμια φορα ακομη και αθλητες πολυ λιγοτερων κιλων βαρανε δυνατοτερα απο μεγαλυτερες κατηγοριες.
    αμα ομως κανουν την ιδια προπονηση οι βαρυτεροι θα ειναι ακομη πιο δυνατοι αυτο ειναι αναποφευκτο.


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. kickboxing & bodybuilding
    By erestikosv in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 14
    Last Post: 19-10-07, 17:50
  2. kickboxing
    By kannivalos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 15-02-05, 22:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •