Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 63
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    1

    Default Ερώτηση για Kickboxing

    Σας χαιρετω ολους σαν νεο μελος κιολας.
    Θελω να ενημερωθω για το kickboxing, αλλα συγκεκριμενα, ποια τα σταδια που περναει ενας αρχαριος .. υπαρχουν ζωνες οπως το καρατε π.χ?
    Πως γινετε ολο αυτο και σε ποσο καιρο εισαι ετοιμος για αγωνες? Απαντηστε μου σε ολα αυτα.. Ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    το κικ μπιξινγκ δεν ειναι κλασσικη πολεμικη τεχνη, αλλα μαχητικο αθλημα. Οποτε δεν θα βρεις ζωνες. Ξεκινας μαθαινοντας τα βασικα, δηλαδη τη σταση αμυνας (γκαρντ) και τις μετατοπισεις και στη συνεχεια τεχνικες επιθεσης, αμυνας, αντεπιθεσης, τακτικη κλπ.
    Αναλογα τι εχεις κανει μεχρι τωρα! Παραδειγματος χαρη, εαν ησουν αθλητης του ταε κβον ντο, του καρατε, του χαπκιντο, του τζητ κουν ντο κλπ θα μπορουσες αμεσως να κατεβεις σε αγωνες. Μολις εβγαζες δελτιο. Εαν ομως τοσο καιρο δεν εχεις ξαναγυμναστει θελει πολυ χρονο. Εαν παλι εισαι σε καλη φυσικη κατασταση, εξαρταται απο το ποσο γρηγορα θα μαθεις.... Στην τελευταια περιπτωση... Να μη θελεις 2 χρονια πολυ εντατικη προπονηση...; Για ερασιτεχνικο επιπεδο μιλαμε παντα...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-10-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    Βασικά η Πανελλήνια Ομοσπονδία Kickboxing έχει εξετάσεις για ζώνες. Η ύλη για την πρώτη ζώνη (κίτρινη) είναι μπάσιμο, ντιρέκτ και low kick. Υποθέτω θες κανα-δυο μήνες καλής προπόνησης για να την πάρεις (είναι εύκολη!)

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν ηξερα οτι εχει ζωνες! Μονο η ελληνικη ομοσπονδια το εχει αυτο;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-10-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    Δεν είμαι σίγουρος γιατί ό,τι διοργάνωση πήγα (αγώνες, ζώνες) ήταν της ομοσπονδίας. Α και συγνώμη έκανα λάθος πιο πάνω η ύλη για κίτρινη περιλαμβάνει επίσης μπροστινή κλωτσιά και μισή αλλαγή.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-10-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    Δεν είμαι σίγουρος γιατί ό,τι διοργάνωση πήγα (αγώνες, ζώνες) ήταν της ομοσπονδίας. Α και συγνώμη έκανα λάθος πιο πάνω η ύλη για κίτρινη περιλαμβάνει επίσης μπροστινή κλωτσιά και μισή αλλαγή.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-12-07
    Location
    .
    Posts
    10

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nickgreek

    Σας χαιρετω ολους σαν νεο μελος κιολας.
    Θελω να ενημερωθω για το kickboxing, αλλα συγκεκριμενα, ποια τα σταδια που περναει ενας αρχαριος .. υπαρχουν ζωνες οπως το καρατε π.χ?
    Πως γινετε ολο αυτο και σε ποσο καιρο εισαι ετοιμος για αγωνες? Απαντηστε μου σε ολα αυτα.. Ευχαριστω!

    </blockquote id=quote>

    Φίλε μου τα στάδια που θα περάσει ένας αρχάριος εξαρτόνται απο τον προπονητή του.Πρώτα απ'ολα χρειάζεται να φτιάξεις την φυσική σου κατάσταση,μετά την τεχνική σου,ύστερα ψήσιμο του σώματός σου,τις τεχνικές επίθεσης και άμυνας και τέλος τα σπάρινγκ δηλαδή τους αγώνες προετοιμασίας μέσα στο γυμναστήριο.Τώρα ο χρόνος είναι σχετικός...έχω δεί παιδιά που απο το τίποτα σε 6-7 μήνες παίξαν αγώνες και παιδιά που κάνουν 10 χρόνια και ακόμα δε μπορούν να μπούν στο νόημα.
    Πάντως θα σε συμβούλευα να το αρχίσεις και θα το λατρέψεις.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    18

    Default

    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέος στο forum. Είμαι 32 ετών και σκέφτομαι να κάνω kick box για γυμναστική αλλά και για να γνωρίζω κάποια πράγματα σε μια συμπλοκή μου στον δρόμο. Μπορώ στην ηλικία που είμαι να ξεκινήσω; Και αν ναι γνωρίζει κανείς κάποια καλή σχολή στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα Χαριλάου ή Κ.Τούμπα;

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    18

    Default

    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέος στο forum. Είμαι 32 ετών και σκέφτομαι να κάνω kick box για γυμναστική αλλά και για να γνωρίζω κάποια πράγματα σε μια συμπλοκή μου στον δρόμο. Μπορώ στην ηλικία που είμαι να ξεκινήσω; Και αν ναι γνωρίζει κανείς κάποια καλή σχολή στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα Χαριλάου ή Κ.Τούμπα;

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-12-07
    Location
    .
    Posts
    10

    Default

    Εδώ ξεκινάνε άτομα 50+ χρονών!
    Μιά χαρά είσαι πήγαινε...

  11. #11
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    Δεν υπαρχουν ζωνες φιλε μου,ολα ειναι θεμα marketing μιας και αντιγραφει τα λακτισματα απο το TKD για να τα παιρνει το καθε γυμναστηριο και η καθε ομοσπονδια.

    Τις ζωνες τις παιρνεις με κινησεις στον αερα κατι που με τιποτα δεν σημαινει αντοχη σε σακο ή γυρους σε ρινγκ και φυσικα επιβιωση σε τυχον καυγα,ειναι απλα για εφε σε καδρα στον τοιχο,να σκεφτεις οτι με τον καιρο εφευρεθηκε και το κολπο της "μισης" ζωνης για να παιρνουν περισσοτερα.

    Οι Ταϋλανδεζοι εχουν απλα 3 κλασεις: αρχαριος-προχωρημενος-αγωνιζομενος,ουτε ζωνες ουτε dan.

  12. #12

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Πραιτωριανος

    Δεν υπαρχουν ζωνες φιλε μου,ολα ειναι θεμα marketing μιας και αντιγραφει τα λακτισματα απο το TKD για να τα παιρνει το καθε γυμναστηριο και η καθε ομοσπονδια.

    Τις ζωνες τις παιρνεις με κινησεις στον αερα κατι που με τιποτα δεν σημαινει αντοχη σε σακο ή γυρους σε ρινγκ και φυσικα επιβιωση σε τυχον καυγα,ειναι απλα για εφε σε καδρα στον τοιχο,να σκεφτεις οτι με τον καιρο εφευρεθηκε και το κολπο της "μισης" ζωνης για να παιρνουν περισσοτερα.

    Οι Ταϋλανδεζοι εχουν απλα 3 κλασεις: αρχαριος-προχωρημενος-αγωνιζομενος,ουτε ζωνες ουτε dan.
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  13. #13
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    Εκαναν ενα κακεκτυπο απο τα kata κι αρχισαν το εμποριο,απο την δεκαετια του '70 που ξεκινησε το εν λογω μαχητικο σπορ μεχρι τις αρχες του '90 δεν ειχε τιποτα περαν απο καποιες υποδιαιρεσεις πχ semi-foul contact αλλα μετα που αρχισε το πανηγυρι με τις ομοσπονδιες βρηκαν τροπο να τα οικονομανε.

    Θυμαμαι τοτε μας ζηταγανε 4500-5000 δρχ για 1 μπλε ζωνη με κινησεις που ηδη ξεραμε απο περυσι κι οταν ειπαμε οτι ετσι οπως το πανε για να φτασουμε την μαυρη θελαμε ενα καρο λεφτα (ασε που επαναλαμβαναμε τα ιδια και τα ιδια) η απαντηση ηταν οτι ετσι ειναι ο κανονισμος της "νεας" ομοσπονδιας.

    Το κουφο ηταν οτι μετα απο λιγο καιρο η ISKA βαρεσε κανονι αρα οι ζωνες που ειχες δεν μετραγαν σε αλλη ομοσπονδια [:-boggled]

  14. #14
    Bodybuilding Newbie mitsakos13's Avatar
    Join Date
    26-07-10
    Location
    Dafni
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Πραιτωριανος View Post
    Εκαναν ενα κακεκτυπο απο τα kata κι αρχισαν το εμποριο,απο την δεκαετια του '70 που ξεκινησε το εν λογω μαχητικο σπορ μεχρι τις αρχες του '90 δεν ειχε τιποτα περαν απο καποιες υποδιαιρεσεις πχ semi-foul contact αλλα μετα που αρχισε το πανηγυρι με τις ομοσπονδιες βρηκαν τροπο να τα οικονομανε.

    Θυμαμαι τοτε μας ζηταγανε 4500-5000 δρχ για 1 μπλε ζωνη με κινησεις που ηδη ξεραμε απο περυσι κι οταν ειπαμε οτι ετσι οπως το πανε για να φτασουμε την μαυρη θελαμε ενα καρο λεφτα (ασε που επαναλαμβαναμε τα ιδια και τα ιδια) η απαντηση ηταν οτι ετσι ειναι ο κανονισμος της "νεας" ομοσπονδιας.

    Το κουφο ηταν οτι μετα απο λιγο καιρο η ISKA βαρεσε κανονι αρα οι ζωνες που ειχες δεν μετραγαν σε αλλη ομοσπονδια [:-boggled]
    το εννοεις ? αρα δεν χρειαζετε καν να δωσει καποιος!

  15. #15
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    φίλε θες ντε και καλά να πας kick boxing??

  16. #16
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    ολες σχεδον οι σχολες κικ εχουν ζωνες.
    αυτο απο την μια ειναι καλο για να ξεχωριζεται το επιπεδο του καθε αθλητη.
    απο την αλλη ομως μερικοι συλογοι οπως οι fighters πχ λογο του οτι δεν εχουν στην διαθεση τους αρκετη υλη να διδαξουν (παντρεμα πυγμαχιας με καρατε) σε υποχρεωνουν να δωσεις 3 ζωνες επι πληρωμης φυσικα και να θες μισο χρονο για να μαθεις κροσε χαχαχαχ
    αυτο φυσικα ειναι το αλλο ακρο και ευτυχως δεν το συναντας παντου αν και πολυ ακομα την πατανε λογο παραπληροφορησης!
    δεν σημαινει ομως οτι οι εξετασεις πρεπει να αποφευγονται.
    αναλογα την ομοσπονδια δινοντας την υλη των εξετασεων στο τελευταιο επιπεδο εχεις την δινατοτητα να παρεις διπλωμα αναγνωρισμενο με το οποιο μπορεις να διδαξεις και ολας σαν kru στο μουι ται η εκπαιδευτης κικ μποξινγκ πραγμα σημαντικο για οποιον θελει να ασχοληθει ποιο σοβαρα.

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    2

    Default

    Γεια σας παιδια! Έκανα kick boxing 3-4 μήνες περισι το χειμώνα σε ενα γυμναστηριο και αποφασισα να το συνεχισω και το φετινο χειμωνα. Εχω καποιες αποριες και αναροτιομουν αν θα μπορουσατε να μου πειτε τη γνωμη σας!

    1. Πιστευετε οτι to kickboxing ειναι χρισημο αν εμπλακει καποιος σε καποια διαμαχη, και αν ναι σε ποιο επιπεδο θα πρεπει να εχει φτασει καποιος?
    2. Μου ειπαν πως αν θελω μπορω να δοσω για την πρωτη ζωνη. Πιστευεται οτι ειναι ειναι κατι οφελιμο?
    3. Γνωριζει κανεις πανω κατω ποσο κοστιζουν οι εξετασεις για την πρωτη ζωνη (κιτρινη) ?
    4. Αν καποιος δεν εχει παρει καποια ζωνη μπορει να παρει ζωνη του επομενου επιπεδου αν εχει κανει την αναλογη εξασκηση?

    Α και σημειωτεων ο συλογος fighters ειναι στο συγκεκριμενο γυμναστηριο..

  18. #18
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    1) ναι αλλα εξαρταται και απο αλλους παραγοντες
    2) καλο ειναι να δινεις ζωνες για να ξεχωριζονται τα επιπεδα να βλεπεις την προοδο σου και να υπαρχει σεβασμος στους παλιοτερους.επισης διδασκεσαι και νεα υλη.
    3)αναλογα την σχολη.συνηθως κανα 50ευρω..
    4)οχι εκτος απο εξαιρεσεις

    σημειωτεων ωωωωχχχ :P

  19. #19
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    2

    Default

    ευχαριστω παρα πολλυ για την απαντηση!!!

    χαχαχαχα τωρα το ειδα σημειωτέΟν ηθελα να πω :P

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    6

    Default

    ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΙΣΩ KICK BOXING ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ ΜΟΝΟ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ???

  21. #21
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by mixalis View Post
    ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΙΣΩ KICK BOXING ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ ΜΟΝΟ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ???
    Καλύτερα ρώτα τον ίδιο γιατρό που σου έκανε την επέμβαση. Πάντως, αν το σκεφτείς λογικά, σε περίπτωση τραυματισμού μπορεί να έχει επιπτώσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    6

    Default

    ma mporei se proponisi na xei traumatismo? Exo rotisei ton giatro alla ti na sou pei o giatros sigoura enas traumatismos dinatos tha prokalouse provlima alla milame gia proponisi oxi gia na katebo se agones. Poia einai h gnomi sas?

  23. #23
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    σε προπονηση ειναι δυσκολο να χτυπησεις αλλα παντα μπορει να γινει καμια στραβη και να φας καμια ψιλη.υπαρχουν βεβαια και προστατευτικα που μπορεις να φορας..δεν νομιζω να εχεις προβλημα.εχω φιλο που εκανε εγχειρηση για διαφραγμα και κανει κανονικα bjj..

  24. #24
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Μια χαρα χτυπας σε προπονηση ειδικα αν το ζευγαρι σου ειναι αρχαριος και δεν εχει κοντρολ,το θεμα ειναι γιατι να υπαρχει προβλημα με μια εγχειρηση που εχεις κανει εδω και 2 χρονια,αυτοι που κανουν Κ1 και τα εχουν κατασπασει ολα και ξαναπαιζουν τι να πουν ,πιστευω οτι δεν θα επρεπε να ρωτας καν.

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    6

    Default

    nomizo to prostateutiko einai mono gia to kefali kai to prosopo den kaluptetai

  26. #26
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ρε παιδια τι να το κανει το προστατευτικο αυτο ειναι μονο για το ρινγκ ,κατι θα σωσει αλλα δεν τιθεται τετοιο θεμα ,γιατι να εχει προβλημα καποιος που εκανε εγχειρηση στο διαφραγμα εδω και δυο χρονια?

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    6

    Default

    Aderfe mikros eixa ena atuxima kai espasa ti muti mou kai xreiastike na kano plastiki mazi me to diafragma prin duo xronia. auto fovame ego mipos mporei na spasei

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    6

    Default

    den tha me enoiaze an ekana mono to diafragma egxeirisi auto einai to provlima. an kai opos ksanaleo den endiaferomai na asxolitho me agones para mono gia proponiseis

  29. #29
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-01-11
    Posts
    1

    Default

    ξερει κανεισ καμια καλη σχολη kick boxing στην καλλιθεα???

  30. #30
    Bodybuilding Newbie kindmetronome's Avatar
    Join Date
    24-11-10
    Posts
    22

    Lightbulb

    Σίγουρα σε προπόνηση αρχαρίων υπάρχουν μηδαμινές πιθανότητες τραυματισμού και αν συμβεί θα είναι από ατύχημα. Βέβαια, αν ο προπονητής είναι από τους σιχαμερούς τζαμπαμάγκες που ηδονίζεται με τον εξευτελισμό και την κατωτερότητα των υπολοίπων (ένας από τους λόγους που τελευταία στιγμή αποφάσισα να μην γραφτώ όταν ξεκίνησαν μαθήματα στο γυμναστήριο μου), τότε αλλάζει το πράγμα.

    Οι αντιεπαγγελματικές ανωριμότητες δεν αρμόζουν ούτε όταν κάποιος θέλει να προχωρήσει σε επαγγελματικό επίπεδο, πόσο μάλλον σε κάποιον καθαρά για προσωπική ευχαρίστηση. Και αυτό ακριβώς είναι που πρέπει να προσφερθεί σε αυτού του είδους τον καταναλωτή/αθλητή. Να δει ότι το αυτό το σκληρό άθλημα μπορεί να έχει και μια πιο προσιτή και λιγότερο σκληρή πλευρά, όπου μπορεί και αυτός να συμμετάσχει για να ικανοποιήσει τους διάφορους προσωπικούς στόχους του.

    Τώρα, όσον αφορά τον στόχο της αυτοάμυνας, ίσως να μπορεί να ικανοποιηθεί αποτελεσματικότερα με κάτι που παραδοσιακά στοχεύει εκεί, όπως μια πολεμική τέχνη (ή με μια συσκευή ηλεκτρικής εκκένωσης ή -και γιατί όχι κάποτε;- την αποκατάσταση της εννομής τάξης) και όχι με πολεμικό άθλημα.

    Τέλος, δυστυχώς, σε όλα τα πολεμικά αθλήματα και πολεμικές τέχνες, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να πέσεις σε κομπλεξικό προπόνητη, όπου το επίπεδο του παραλογισμού του θα μπορούσε να το ζηλέψει νεοέλληνας οδηγός, high-rakner των Ειδικών Δυνάμεων και τρόφιμος του Δαφνιού...
    Last edited by kindmetronome; 26-01-11 at 17:03.
    Then again, I suppose it does make sense... To change what it is you must accept it first...


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. kickboxing & bodybuilding
    By erestikosv in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 14
    Last Post: 19-10-07, 17:50
  2. kickboxing
    By kannivalos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 15-02-05, 22:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •