Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default Αρθροσκόπηση γονάτου και βάρη...

    Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιο παιδί του forum, αλλά θα θέσω το θέμα μήπως και βγάλω κάποια άκρη. Ο σύζυγός μου έκανε αρθροσκόπηση στο γόνατο. Έκανε ολες τις σχετικές φυσιοθεραπείες κλπ και τώρα γράφτηκε σε γυμναστήριο. Του είπα εξ'αρχής να βγάλουμε ένα καλό πρόγραμμα γυμναστικής απο εδώ (σύμφωνα με τις οδηγίες των παιδιών και του Brawny - δοκιμασμένα πράγματα [:-sly] δηλαδή). Αλλά κολλάω στο αν θα πρέπει να κάνει αρσεις θανάτου και σκουώτ ή όχι ή να τις ξεκινήσει σιγά σιγά, γιατι ως γνωστόν είναι μακράν οι καλύτερες ασκήσεις ΒΒ, αλλά συνάμα μπορούν ανα γίνουν και επικίνδυνες. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα και πως συνέχισε να κάνει προπονήσεις? [:-indifferent]

  2. #2
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    αρθροσκοπηση αλλα τι?Χιαστο?μηνισκο?
    μιλαω εκ πειρας δυστηχως εχω κανει χιαστο.αν δυναμωσει τον 4κεφαλο και δεν εχει καμια διαφορα με το αλλο ποδι απο αποψη μυικοτητας να μην φοβαται τπτ.αν ειναι αρχη..να μην κανεις βαθια καθισματα να κανει ισομετρικες στην πολυ αρχη μετα πλειομετρικες με μικρη γωνια ισα ισα να γυμναζει την κεφαλη του τετρακεφαλου για να μην τριβετε η επιγονατιδα γιατι ως γνωστος οταν το ποδι ειναι 90μοιρες στην αρχη τραβαει ολη την φορτιση το γονατο,και οταν δυναμωσει απο τις πλειομετρικες ας κανει squat 120μοιρες..και οσο δυναμωνει ας κατεβαινει πιο κατω..πες του να μην βιαζεται και το ποδι θα γινει οπως ηταν κ καλυτερο αν το δουλεψει.επισης να δουλευει πλειομετρικες ενα-ενα ποδι και οχι και τα 2 μαζι για να μην κλεβει καθολου και να τα φερει στα 'ισια'
    ελπιζω να βοηθησα λιγακι αν και υπαρχει και παλαιοτερο τοπικ..νομιζω για τον ανδρα της καρδουλας(ο γνωστος καρδουλος)

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    Σε ευχαριστώ Nowitzki. Μηνίσκο έκανε. Δυστυχώς δεν βρήκα το σχετικό πόστ της Καρδούλας (θα ξανακοιτάξω όμως). Έκανε τρέξιμο (jogging) και τον πόναει σήμερα όλο το γόνατο [:-boggled], μήπως δεν πρέπει?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    καλυτερα να κανει ισομετρικες για αρχη.jogging λιγο πιο μετα και σε χορταρι για αρχη μονο!μην παει να κανει κανενα διαδρομο..

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Nowitzki

    καλυτερα να κανει ισομετρικες για αρχη.jogging λιγο πιο μετα και σε χορταρι για αρχη μονο!μην παει να κανει κανενα διαδρομο..
    </blockquote id=quote>

    Ωχ, διαδρομο έκανε! Βασικά πότε πρέπει να σταματήσει να κάνει ισομετρικές? Μου είπε ότι έκανε αρκετές στη φυσιοθεραπεία, αλλά οι μετρήσεις έδειξαν ότι το πόδι του είναι πιο κάτω - δεν έχει έρθει στα "ίσα" του. Πιστεύω, σύμφωνα με την άποψή σου, ότι πρέπει να κάνει κι άλλες μέχρι να δυναμώσουν καλά οι μύες. Εγώ βασικα του είπα καλύτερα να ρωτήσει τον φυσιοθεραπευτή τελικά...ε?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    μακρια απο διαδρομο ,τσιμεντα και βλακειες.αν θελει να κανει στο γυμναστηριο αεροβιο μονο σε ελλειπτικο(οχι στεππερ)και αυτο ας το αφησει για λιγακι πιο μετα.ας δουλεψει ισομετρικες πολυ αυστηρες και πλειομετρικες ενα ενα ποδι με λιγα κιλα(με πολυ λιγες μοιρες) και να τα παιζει πολυ αργα και οταν τεντωνει το ποδι να κραταει 2 δευτερολεπτα.
    πες του να μετραει με μεζουρα τον τετρακεφαλο και να προσπαθησει να τον φερει στα ισια του με τον αλλο..φυσικα μια καλη διατροφη θα βοηθησει!
    ο μηνισκος πεπη αν ηταν καλος ο γιατρος δεν ειναι τιποτα πλεον..απολυτως τιποτα.να το κανει τουμπανο το ποδι και δεν θα χει απολυτως τιποτα.
    εφοσον δουλεψε ηδη με φυσιοθεραπευτη πλεον δεν του χρειαζεται αλλο ας κανει αυτα που γραψαμε και θα ναι οκ.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    εγώ έχω 7 βίδες και 1 λάμα στο γόνατο επειδή είχα σπάσει έσω κόνδυλο στην άρθρωση καθώς και ρίξη μηνίσκου
    τρέξιμο δε μαρέσει, οι κραδασμοί αισθάνομαι ότι κουράζουν το πόδι πολύ και το μουδιάζουν
    όσον αφορά τις ασκήσεις, αν δεν τον ενοχλεί ας τις κάνει (άμα λέει οκ και ο γιατρός), αν τον ενοχλεί ΣΤΟΠ!
    Gym Motivation: www.facebook.com/hardcoregymmotivation

  8. #8
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    επισης πεπη μετα την ασκηση να βαζει 10λεπτα παγο πανω στο γονατο και απο πανω και απο κατω στο γονατο9στα μαλακα στοιχεια).οταν μαζεβει υγρο να το ξεκουραζει..και καλο ειναι να μην φτανει σε σημειο να μαζεψει υγρο οχι οτι θα παθει τιποτα..ειναι μεχρι να γινει ο τετρακεφαλος δυνατος.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Τελικά θα του φτιάξω ένα πρόγραμα και με τις βασικές ασκήσεις μέσα, κι ας τις ξεκινήσει σιγά σιγά (του επιμένω πολύ σε αυτές). Δε θέλω σε καμία περίπτωση να κάνει το πρόγραμμα του γυμναστηρίου γιατί θα κουραστεί γρήγορα και θα τα παρατήσει. Συνάμα ξεκινάμε και διατροφή για χάσιμο λίπους και βλέπουμε...

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πέπη επειδή αναφέρθηκες στο πρόβλημα που είχε ο άντρας μου πριν χρόνια μετά από ατύχημα στο γόνατό του, οι συμβουλές που του έδωσε ο γιατρός ήταν αυτές που αναφέρει και ο Νοwitzki.

  11. #11
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    Παιδια οταν μας ποναει ο μηνισκος ξεχναμε εντελως τον διαδρομο δηλαδη ουτε στο χαλαρο στυλ γρηγορου περπατηματος ? Λενε οι εκτασεις τετρακεφαλων ωφελουν παρα πολυ αλλα ισχυει το ιδιο για τις οπισθιες καμψεις δικεφαλων επιτρεπονται ? Οι πιεσεις ποδιων ?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    κανε ελλειπτικο αντι για διαδρομο που υπαρχουν σχεδον μηδενικοι κραδασμοι.εκτεσεις οπως ειπαμε πιο πανω..με μικρη γωνια

  13. #13
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    Φιλε μου εχω να κανω Β.Β τουλαχιστον 20 χρονια και 16 χρονια να μπω σε οργανωμενο γυμναστηριο αρα δυστυχως δεν ξερω τι ειναι "ελλειπτικος".Εκτος απο εκτασεις ποδιων αλλη ασκηση ? γαμπες καθιστος-ορθιος μπορω να κανω ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •