Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-11-08
    Location
    .
    Posts
    12

    Default Άρσεις θανάτου και ερωτήσεις

    χίλια συγγνώμη αν ανοίγω νέο τοπικ για θέμα που έχει συζητηθεί πολλές φορές, απλά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις που αφορούν εμένα προσωπικά.

    θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για τις άρσεις θανάτου. αρχικά να πω ότι την συγκεκριμένη άσκηση δεν την κάνω πολύ καιρό, 4ις φορές την έχω κάνει...
    απότι βλέπω από διάφορα βίντεο δεν πρέπει να κάνω την κλασσική άσκηση που είναι να λυγίζουνε και τα γόνατα και να φέρνεις την μπάρα μέχρι κάτω, αλλά κάνω την ρουμανική. δηλαδή ελαφρός λυγισμένα πόδια, ρίχνεις τον κώλο πίσω και κατεβάζεις την πλάτη η οποία παραμένει πάντα σε ευθεία στάση. νομίζω πως την άσκηση την εκτελώ σωστά και ότι δεν κάνω κάποιο λάθος.

    δεν κάνω την κλασσική άσκηση γιατί όταν την είχα δοκιμάσει παρατήρησα ότι βοηθάνε και τα πόδια αρκετά ενώ εγώ θέλω να γυμνάζεται μόνο η πλάτη.
    βέβαια με την άσκηση που κάνω εγώ πρέπει να γυμνάζονται και πάλι τα πόδια (δικέφαλοι) αλλά κατά την διάρκεια της άσκησης νιώθω ότι δεν βοηθάει η συγκεκριμένη μυϊκή ομάδα.

    θέλω να ρωτήσω
    1) έβαλα σήμερα 50 κιλά (σύνολο με μπάρα) και ένα τελευταίο σετ με 55. είναι πολλά αυτά τα κιλά για μένα? είμαι 73 κιλά και 1.75 ύψος. τα σετ που κάνω ακριβώς είναι 1 με 40kg, 2 με 50kg και σήμερα έκανα και ένα σετ με 55kg.
    2) δεν νιώθω ότι πονάω στην μέση, αλλά νιώθω λίγο πιασμένος στο σημείο αυτό. είναι λογικό αυτό?
    3) η ερώτηση μπορεί να σας φανεί λίγο άκυρη έως πολύ αλλά σαν αρχάριος ακόμα κάποια πράγματα δεν τα ξέρω, μου μπήκε λοιπόν η ιδέα ότι η συγκεκριμένη άσκηση καθώς και 1-2 ακόμα ενδεχόμενος να πιέζουνε ειδικά το κάτω μέρος της σπονδυλικής στήλης με αποτέλεσμα να "μαζεύει" το κάτω μέρος. είναι ορθό αυτό που λέω η μπαρούφα. και για να το εκφράσω με απλά λόγια, υπάρχει πιθανότητα να κοντύνεις? και μιλώ για 1-2cm αλλά στο ύψος μου δεν θέλω να τα χάσω, έστω και αυτά :D

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-08-07
    Location
    .
    Posts
    109

    Default

    1)μια χαρα κιλα για αρχαριο
    2)ναι
    3)οχι
    Arms of steel and nuclear power

    Metal strength and legends of valor

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-08-07
    Location
    .
    Posts
    109

    Default

    1)μια χαρα κιλα για αρχαριο
    2)ναι
    3)οχι
    Arms of steel and nuclear power

    Metal strength and legends of valor

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Είναι βασική άσκηση!Προσπάθησε να βρεις τη σωστή τεχνική κ μη σε απασχολούν τα κιλά τώρα που είναι αρχή.Αν χρειαστεί,ρώτα κάποιον εμπειρότερο στο γυμναστήριό σου ή κάποιο γυμναστή.Είναι σημαντικό να την εκτελείς σωστά διότι διαφορετικά κινδυνεύεις να τραυματιστείς ή απλά να μη γυμνάζεις σωστά τα σημεία που θα έπρεπε να γυμνάζονται.Στην πορεία δοκίμασε κ τις υπόλοιπες παραλλαγές της άσκησης-ίσως κάποιες να σου αρέσουν περισσότερο.Όσον αφορά το "πιάσιμο"που αναφέρεις,είναι θεμιτό να "πιάνεσαι" μετά την εκτέλεση μιας άσκησης κ μάλιστα όντας αρχάριος-αυτό σημαίνει ότι "δουλεύει"!Αυτό το "πιάσιμο",όμως,διαφέρει από έναν ύποπτο πόνο στη μέση ή στις αρθρώσεις...
    , ' ...

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Είναι βασική άσκηση!Προσπάθησε να βρεις τη σωστή τεχνική κ μη σε απασχολούν τα κιλά τώρα που είναι αρχή.Αν χρειαστεί,ρώτα κάποιον εμπειρότερο στο γυμναστήριό σου ή κάποιο γυμναστή.Είναι σημαντικό να την εκτελείς σωστά διότι διαφορετικά κινδυνεύεις να τραυματιστείς ή απλά να μη γυμνάζεις σωστά τα σημεία που θα έπρεπε να γυμνάζονται.Στην πορεία δοκίμασε κ τις υπόλοιπες παραλλαγές της άσκησης-ίσως κάποιες να σου αρέσουν περισσότερο.Όσον αφορά το "πιάσιμο"που αναφέρεις,είναι θεμιτό να "πιάνεσαι" μετά την εκτέλεση μιας άσκησης κ μάλιστα όντας αρχάριος-αυτό σημαίνει ότι "δουλεύει"!Αυτό το "πιάσιμο",όμως,διαφέρει από έναν ύποπτο πόνο στη μέση ή στις αρθρώσεις...
    , ' ...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •