Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default Γονιδιακός Έλεγχος...???

    ΕΡΩΤΗΣΗ: με πηραν σημερα τηλ στην δουλεια απο μια εταιρεια κ μου ειπαν οτι κανουν γονιδιακο ελενγχο στο dna μεσω σαλιου κ σου βρισκουν τι ταση εχει ο οργανισμος σου να εκδηλωσεικαποια ασθενεια κ ποια.

    Μου ειπαν οτι πρωτα κανουμε ενα ραντεβου κ με ενημερωνουν κ μετα η εξεταση κοστιζει γυρω στα 170 ευρω.Γινεται μεχρι την ηλικια των 65 ετων κ ειναι πολυ χρησιμη ειδικα αν υπαρχει καποια κληρονομικη ασθενεια στην οικογενεια.Εχει κανεις ιδεα περι τινους προκειται;

    Αξιζει τον κοπο να την κανει καποιος;
    δεν ξερω αν παιζει ρολο στον αθλητισμο αλλα εστω κ για θεμα υγειας;
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    το ειχα δει και εγω στην TV... νομιζω εκαναν τετοιο τεστ στον Παπαδακη στο καλημερα Ελλαδα :D

    δεν γνωριζω κατι παραπανω.

  3. #3

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    ΕΡΩΤΗΣΗ: με πηραν σημερα τηλ στην δουλεια απο μια εταιρεια κ μου ειπαν οτι κανουν γονιδιακο ελενγχο στο dna μεσω σαλιου κ σου βρισκουν τι ταση εχει ο οργανισμος σου να εκδηλωσεικαποια ασθενεια κ ποια.

    Μου ειπαν οτι πρωτα κανουμε ενα ραντεβου κ με ενημερωνουν κ μετα η εξεταση κοστιζει γυρω στα 170 ευρω.Γινεται μεχρι την ηλικια των 65 ετων κ ειναι πολυ χρησιμη ειδικα αν υπαρχει καποια κληρονομικη ασθενεια στην οικογενεια.Εχει κανεις ιδεα περι τινους προκειται;

    Αξιζει τον κοπο να την κανει καποιος;
    δεν ξερω αν παιζει ρολο στον αθλητισμο αλλα εστω κ για θεμα υγειας;
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ

    </blockquote id=quote>

    Αν το ξεκινήσανε κι αυτό στην Ελλά\δα είμαστε σε καλό δρόμο
    Σταύρο , αν δέν υπάρχει πρόβλημα ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να μάθω περισσότερα και θα παρακαλούσα, αν υπάρχει πρόβλημα αναφοράς δημόσιας, να μου στείλεις ένα PM με τήν εταιρεία αυτή
    Ευχαριστώ

  4. #4
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    OK Μανωλη στο ντοσιε με τις σημειωσεις που εχω στην δουλεια μου ,εχω σημειωσει το τηλ τους.
    οταν παω αυριο θα προσπαθησω να το θυμηθω κ να στο στειλω με πμ.
    Μιλα αν θες πρωτα κ με τον Αντρικο γιατι ειναι κ αυτος σε αναζητηση γυρω απο αυτο το θεμα κ ισως εχει να σου πει κ εκεινος καποια πραγματα.
    ευχαριστω!

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

  6. #6
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Σε ενα ιατρικό φόρουμ που ειχα παρακολουθησει υπηρχε ενα περίπτερο με την 1η εταιρια στην ελλαδα η οποια κανει γονιδιακό ελεγχο.Μαλιστα ειχα παρει ειδικό φυλλάδιο(το εχω σπιτι καπου) για "γονιδιακό ελεγχο αθλητων".Με λιγα λόγια μεσω μιας εξετασης(περνοντας σαλιο απο το ουλο) εβρισκε εαν γενετικά εισαι γενημενος αθλητης(αυξημενες μυικες ινες,αυξητικη κτλπ.)Το εψαξα γιατι ακουγεται πολυ ωραιο αλλα διαπιστωσα οτι περαν του υψηλου κόστους (200-300 ευρω) λογω του οτι δεν εχουν αναλυθει/αποκωδικοποιηθει ολα τα κομματια του ανθρωπινου γονιδιοματος δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια ενδειξη. Ετσι το αφησα να παει στο καλό...(μεχρι να πεσουν οι τιμες:D) Α! Η εν λογω εταιρια εδρέυει στο μαρουσι(στροφη μελλισίων διπλα απο shell για τους γνωστες)
    YOU can('t)change genes...

  7. #7

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Το ίδιο ισχυρίζονταν πριν λίγα χρόνια με τη λεγόμενη "ιριδοσκόπηση". Προσωπικά είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός σε τέτοια πράγματα. Όντως αυτό που περιγράφουν κατά πάσα πιθανότητα θα συμβεί στο μέλλον, αλλά νομίζω ότι ακόμα είναι νωρίς - μακάρι να κάνω λάθος. DNA sequencing κάνουν πολύ λίγες εταιρίες στο εξωτερικό (διότι τα μηχανήματα είναι ακριβά), είναι κάτι που διαρκεί κάποιο καιρό μέχρι να ολοκληρωθεί (ανάλογα το πόσο μεγάλο τμήμα του DNA θα εξετάσουν) και κοστίζει πολύ περισσότερο από 170 ευρώ. Και τέλος, τα αποτελέσματα είναι ιδιαίτερα αμφιλεγόμενα διότι ακόμα - όπως και ειπώθηκε προηγουμένως - ακόμα είναι σε βρεφικό στάδιο η αναγνώριση και ταυτοποίηση τμημάτων του DNA με τμήματα που αποδεδειγμένα δημιουργούν προδιάθεση για ασθένειες.

    Το ότι το site που παρέθεσε ο whiz αναφέρει και την ιριδοσκόπηση μέσα, με κάνει να είμαι διπλά επιφυλακτικός...

  8. #8

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Το ίδιο ισχυρίζονταν πριν λίγα χρόνια με τη λεγόμενη "ιριδοσκόπηση". Προσωπικά είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός σε τέτοια πράγματα. Όντως αυτό που περιγράφουν κατά πάσα πιθανότητα θα συμβεί στο μέλλον, αλλά νομίζω ότι ακόμα είναι νωρίς - μακάρι να κάνω λάθος. DNA sequencing κάνουν πολύ λίγες εταιρίες στο εξωτερικό (διότι τα μηχανήματα είναι ακριβά), είναι κάτι που διαρκεί κάποιο καιρό μέχρι να ολοκληρωθεί (ανάλογα το πόσο μεγάλο τμήμα του DNA θα εξετάσουν) και κοστίζει πολύ περισσότερο από 170 ευρώ. Και τέλος, τα αποτελέσματα είναι ιδιαίτερα αμφιλεγόμενα διότι ακόμα - όπως και ειπώθηκε προηγουμένως - ακόμα είναι σε βρεφικό στάδιο η αναγνώριση και ταυτοποίηση τμημάτων του DNA με τμήματα που αποδεδειγμένα δημιουργούν προδιάθεση για ασθένειες.

    Το ότι το site που παρέθεσε ο whiz αναφέρει και την ιριδοσκόπηση μέσα, με κάνει να είμαι διπλά επιφυλακτικός...
    </blockquote id=quote>

    Ιωάννη , συμφωνώ απολυτα , τι να λέμε τώρα ?
    Απλά έλεγα να τούς πάρω ένα τηλέφωνο και να τούς πώ οτι δέν με ενδιαφέρει η πιθανή προβλεψη σε κληρονομικότητα , και μήπως μπορούν αντ΄ αυτού να βρούν το νουμερο τής αλυσίδας κυτοσίνης-αδενίνης-γουανίνης στούς AR (που λέγαμε σε εκείνο το thread με τον πολυμορφισμό τών ανδρογονικών υποδοχέων )
    Και ένα άλλο να τσεκάρουν το οποιο θέμα με τήν SHBG και πώς θα εξελιχθεί με τήν ηλικία ...
    Αυτά τα δυό απο μονα τους είναι , δυνατά όπλα !!!
    Αλλα πολύ φοβάμαι οτι , θα είναι ανθρακες ο θησαυρός

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Μανώλη, ναι αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν θα μπορούσαν να το βρουν...παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος αν καν καταλάβουν τι θα τους πεις όταν θα τους πάρεις τηλέφωνο :D

  10. #10

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Μανώλη, ναι αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν θα μπορούσαν να το βρουν...παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος αν καν καταλάβουν τι θα τους πεις όταν θα τους πάρεις τηλέφωνο :D
    </blockquote id=quote>

    Να σου πω ρε συ Γιάννη , ακούγεται μέν εγωϊστικό , αλλα το ιδιο πράγμα , χθές το βράδυ , είπε και η γυναίκα μου (σάμπως θα ξέρουν τι είναι αυτά ...)
    Αλλα ρε συ σκέφτομαι , οτι , δέν μπορεί , κάτι θα έχουν ακούσει για τήν αλυσίδα αλληλουχίας υποδοχέων εν γένει ...τι στο καλό ? η δουλειά τους είναι
    Οταν έρθω σε επαφή θα σάς ενημερώσω για την συζήτηση

  11. #11
    Bodybuilding Newbie kika's Avatar
    Join Date
    02-05-06
    Location
    Nicosia, Cyprus
    Posts
    98

    Default

    Είναι λίγο παλιό το άρθρο απο ότι είδα τώρα...αλλά συμπτωματικά χτές παρακολούθησα ένα documentary και είχε ακριβώς το θέμα αυτό...είναι γερμανικού καναλιού... μάλιστα στον επαγγελματικό αθλητισμό και ιδιαίτερα για συμβόλαια εκατομμυρίων βλέπε ποδόσφαιρο... πρίν την υπογραφή συμβολαίου είναι απαραίτητο να γίνονται γονιδιακά τεστ για να φανεί μήπως η "επένδυση τους" θα πάει στράφι σε περίπτωση τραυματισμού... είδα ακόμα ότι πέρνουν δείγμα απο τον τετρακέφαλο (1 παρα μα παρα πολύ μικρο δείμα απο το μυ, που δεν επηρεάζει τον αθλητη καθόλου) και αναλύωντας το καταλήγουν σε συμπεράσματα αν κάποιος είναι επιρρεπής σε τραυματισμούς ή αναρρώνει γρήγορα... δεν ξέρω σε ποιό βαθμό εφαρμόζονται... σαν πρώην αθλήτρια εμένα με στεναχωρεί αυτό... φανταστείτε τι γίνεται στο ποδόσφαιρο...τι επιλογή γίνεται απο ελίτ... και πόσοι αθλητές παθιασμένοι μένουν στην απέξω λόγω μή άριστων γονιδίων.... όλα όμως είναι business...
    Everything is better when done by the heavy way!!!!! Keep Going!!!

  12. #12
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kika View Post
    Είναι λίγο παλιό το άρθρο απο ότι είδα τώρα...αλλά συμπτωματικά χτές παρακολούθησα ένα documentary και είχε ακριβώς το θέμα αυτό...είναι γερμανικού καναλιού... μάλιστα στον επαγγελματικό αθλητισμό και ιδιαίτερα για συμβόλαια εκατομμυρίων βλέπε ποδόσφαιρο... πρίν την υπογραφή συμβολαίου είναι απαραίτητο να γίνονται γονιδιακά τεστ για να φανεί μήπως η "επένδυση τους" θα πάει στράφι σε περίπτωση τραυματισμού... είδα ακόμα ότι πέρνουν δείγμα απο τον τετρακέφαλο (1 παρα μα παρα πολύ μικρο δείμα απο το μυ, που δεν επηρεάζει τον αθλητη καθόλου) και αναλύωντας το καταλήγουν σε συμπεράσματα αν κάποιος είναι επιρρεπής σε τραυματισμούς ή αναρρώνει γρήγορα... δεν ξέρω σε ποιό βαθμό εφαρμόζονται... σαν πρώην αθλήτρια εμένα με στεναχωρεί αυτό... φανταστείτε τι γίνεται στο ποδόσφαιρο...τι επιλογή γίνεται απο ελίτ... και πόσοι αθλητές παθιασμένοι μένουν στην απέξω λόγω μή άριστων γονιδίων.... όλα όμως είναι business...
    Ενταξει ο καθενας εχει δυνατοτητες συμφωνα με τα γονιδια του αλλα πιστευω οτι πρεπει και να το αγαπας το κεθετι για να πας μπροστα αλλωστε πολλοι εχουν αποδειξει οτι ο κανονας δεν ευσταθει παντα ,εγω πιστευω καλυτερα σε ενα αθλητη που χρησιμοποιει το μυαλο του και εχει μετρια γονιδια σε αυτο που κανει παρα σε καποιον που βασιζεται μονο σε αυτα.Ειναι οπως η εξυπνη μετρια γυναικα και η θεα κατι :DDD

  13. #13
    Bodybuilding Newbie kika's Avatar
    Join Date
    02-05-06
    Location
    Nicosia, Cyprus
    Posts
    98

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ενταξει ο καθενας εχει δυνατοτητες συμφωνα με τα γονιδια του αλλα πιστευω οτι πρεπει και να το αγαπας το κεθετι για να πας μπροστα αλλωστε πολλοι εχουν αποδειξει οτι ο κανονας δεν ευσταθει παντα ,εγω πιστευω καλυτερα σε ενα αθλητη που χρησιμοποιει το μυαλο του και εχει μετρια γονιδια σε αυτο που κανει παρα σε καποιον που βασιζεται μονο σε αυτα.Ειναι οπως η εξυπνη μετρια γυναικα και η θεα κατι :DDD
    Χεχεχεχε δεν διαφωνώ όπως κατάλαβες... μου άρεσε η παρομοίωση χεχεχχεχεχε σωστόςςςςςςςςςςς... αλλά όπως κατάλαβες ένας "λεφτάς" (γιατι για εκείνο έλεγα και ποιό πάνω...τα συμβόλαια δηλαδή) μόνο τη θεά θα γυρνούσε να κοιτάξει..σε καμμία περίπτωση τη μέτρια έξυπνη κοπελίτσα!!!
    Everything is better when done by the heavy way!!!!! Keep Going!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •