Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default Πρωινός στομαχόπονος

    Το πρόβλημα μου τον τελευταίο καιρό είναι στομαχόπονος το πρωί με το που ξυπνάω. Έχω και μια αίσθηση πικρίλας. Ο πόνος δεν είναι οξύς αλλά με αποθαρρύνει απ' το να φάω όπως θέλω το πρωί. Αφού φάω σχεδόν με το ζόρι ο πόνος σταδιακά μετριάζεται και όταν έρθει η ώρα να φάω δεκατιανό είμαι μια χαρά. Σήμερα όμως δεν άντεξα και 30 λεπτά αφότου ήπια την πρωτείνη μου έκανα εμετό. Αυτό που με παραξενεύει είναι πως ο εμετός δεν με έκαψε σχεδόν καθόλου. Έβγαλα ακριβώς ότι είχα πιεί(whey με γάλα)και καθόλου γαστρικά οξέα.

    Να σημειώσω επίσης πως το φαινόμενο αυτό είχε επαναληφθεί τον περασμένο Ιούλιο που δεν χρησιμοποιούσα κανένα συμπλήρωμα και είχα σταματήσει το γυμναστήριο. Μετά από 1 μήνα περίπου σταμάτησε από μόνο του. Είχα κάνει και τότε εμετό 2 φορές ακριβώς όπως και τώρα.

    Την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού με γαστρεντερολόγο. Είχε ποτέ κανείς κάτι παρόμοιο; Καμιά συμβουλή ίσως;

    Συγνώμη για το κατεβατό αλλά ήθελα να είμαι αναλυτικός.:D
    Never back down!

  2. #2

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    ##Μην διαβασετε το ποστ εαν τρωτε συγχρονως:D:D###


    Φιλε μου ειχα κ εγω την ιδια εμπειρια πριν ενα χρονο περιπου!Αφου λοιπον ξυπναγα κ πηγαινα να φαω βραστα αυγα...ειχα αρχισει να εχω πονο στην κοιλια κ κραταγα με το ζορι τον εμετο!!(συγνωμη το αηδιαστικο του ζητηματος αλλ δεν μπορουσα να το εκφρασω διαφορετικα!)Φυσικα μια ημερα δεν αντεξα ουτε κ εγω κ τα εβγαλα ολα τα ασπραδια ακριβως οπως τα εφαγα μονο που ηταν σε κομματακια:D:D:D
    Βεβαια κ εδω ειναι το παραδοξο της ιστοριας...την επομενη ημερα δεν ειχα ουτε πονους ουτε τιποτα κ εφαγα κ τα ασπραδια κανονικα!

  3. #3

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    ##Μην διαβασετε το ποστ εαν τρωτε συγχρονως:D:D###


    Φιλε μου ειχα κ εγω την ιδια εμπειρια πριν ενα χρονο περιπου!Αφου λοιπον ξυπναγα κ πηγαινα να φαω βραστα αυγα...ειχα αρχισει να εχω πονο στην κοιλια κ κραταγα με το ζορι τον εμετο!!(συγνωμη το αηδιαστικο του ζητηματος αλλ δεν μπορουσα να το εκφρασω διαφορετικα!)Φυσικα μια ημερα δεν αντεξα ουτε κ εγω κ τα εβγαλα ολα τα ασπραδια ακριβως οπως τα εφαγα μονο που ηταν σε κομματακια:D:D:D
    Βεβαια κ εδω ειναι το παραδοξο της ιστοριας...την επομενη ημερα δεν ειχα ουτε πονους ουτε τιποτα κ εφαγα κ τα ασπραδια κανονικα!

  4. #4
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Ωραία... Έτρωγα πρωινό και το διάβαζα...
    Περαστικά κ περιμένουμε νέα απο το γιατρό!!!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  5. #5
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Ωραία... Έτρωγα πρωινό και το διάβαζα...
    Περαστικά κ περιμένουμε νέα απο το γιατρό!!!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  6. #6

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Αυτό που περιγράφετε παιδιά , θυμίζει τα συμπτώματα 3 καταστάσεων χονδρικά

    1) Κάποιας μορφής παλινδρόμηση , μάλλον απο στρές
    Εκείνο που είναι παράξενο ειναι η πικρίλα , που εφόσον είναιμονιμή κατάσταση ΚΑΘΕ πρωϊ , μάλλον αποτελεί ένδειξη θέματος με τήν χολή


    2) Αυτή τήν μονο-ημερη ιωση που έχει τσακίσει πολύ κοσμο απο τίς αρχές Γενάρη και μετά (έτσι συμβαίνει και ο έμετος είναι μονο ένας , πιθανά ακολουθεί και μιά μαλακή κένωση και τέλος τήν άλλη μερα ολα καλά )

    Το προφανές είναι οτι πρέπει να υπάρχουν πληροφορίες για το τελευταίο και προτελευταίο γεύμα , τόσο σάν ειδος , οσο και σάν χρονος(ποτε και μετά απο ποση ώρα ) καθώς και ποση ώρα μετά απο το τελευταίο γεύμα , ξαπλώνουμε να κοιμηθούμε


    ΠΑΝΤΩΣ , οπως είναι προφανές τηλε-διάγνωση και απο υποθέσεις ΧΩΡΙΣ να είμαστε βεβαίως - βεβαίως Γιατοί , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ και ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ
    Εφόσον έχετε συμπτώματα , ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΓΙΑΤΡΟ !!!!

  7. #7

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Αυτό που περιγράφετε παιδιά , θυμίζει τα συμπτώματα 3 καταστάσεων χονδρικά

    1) Κάποιας μορφής παλινδρόμηση , μάλλον απο στρές
    Εκείνο που είναι παράξενο ειναι η πικρίλα , που εφόσον είναιμονιμή κατάσταση ΚΑΘΕ πρωϊ , μάλλον αποτελεί ένδειξη θέματος με τήν χολή


    2) Αυτή τήν μονο-ημερη ιωση που έχει τσακίσει πολύ κοσμο απο τίς αρχές Γενάρη και μετά (έτσι συμβαίνει και ο έμετος είναι μονο ένας , πιθανά ακολουθεί και μιά μαλακή κένωση και τέλος τήν άλλη μερα ολα καλά )

    Το προφανές είναι οτι πρέπει να υπάρχουν πληροφορίες για το τελευταίο και προτελευταίο γεύμα , τόσο σάν ειδος , οσο και σάν χρονος(ποτε και μετά απο ποση ώρα ) καθώς και ποση ώρα μετά απο το τελευταίο γεύμα , ξαπλώνουμε να κοιμηθούμε


    ΠΑΝΤΩΣ , οπως είναι προφανές τηλε-διάγνωση και απο υποθέσεις ΧΩΡΙΣ να είμαστε βεβαίως - βεβαίως Γιατοί , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ και ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ
    Εφόσον έχετε συμπτώματα , ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΓΙΑΤΡΟ !!!!

  8. #8
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον και συγνώμη για την άκομψη περιγραφή στο αρχικό μου post.

    Ο λόγος που εκανα αυτό το post ήταν καθαρά συμβουλευτικός. Δεν σας ζητάω διάγνωση φυσικά, γι αυτό και το πρώτο που έκανα είναι να κλείσω και ραντεβού με γιατρό. Απλά πιστεύω πως αυτό θα μπορούσε να είναι ένα θέμα συζήτησης ακόμα και με γνωστούς,φίλους ή και αγνώστους γι' αυτό το ανέφερα εδώ. Στην ουσία σας ζητάω διατροφικές συμβουλές για να αντιμετωπίσω προσωρινά τα συμπτώματα μέχρι την παρασκευή. Λέω να σταματήσω τα συμπληρώματα και τις προπονήσεις για την επόμενη βδομάδα τουλάχιστον και να σταματήσω το γάλα καθώς απ' ότι ξέρω μπορεί να επιδεινώσει την κατάσταση.

    Το προηγούμενο βράδυ είχα φάει στις 22:30 2 ολόκληρα αυγά βραστά και ρύζι μπασμάτι. Στις 01:00 περίπου έφαγα 250γρ. γιαούρτι 2% με 2 κουταλιές του γλύκου μέλι και 1 κουταλιά της σούπας βρώμη. Μόλις τελείωσα πήρα 5 κάψουλες Maxepa(Ω3 είναι) και σε κανα 10 λεπτο έπεσα στο κρεβάτι. Ξύπνησα σήμερα το πρωί στις 10:30 ήπια μισό σκούπ πρωτείνη ΟΝ με 250ml γάλα πλήρες και μετά από 30 λεπτά έγινε το συμβάν.
    (Αυτήν την παράγραφο λέω να την εκτυπώσω και να τη δώσω όπως είναι στο γαστρεντερολόγο.:D Καλά έκανα και τα έγραψα μην τα ξεχάσω μέχρι την παρασκευή.:D)

    Τα λέμε σύντομα με τη διάγνωση του γιατρού ελπίζω![:-bouncy]
    Never back down!

  9. #9
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον και συγνώμη για την άκομψη περιγραφή στο αρχικό μου post.

    Ο λόγος που εκανα αυτό το post ήταν καθαρά συμβουλευτικός. Δεν σας ζητάω διάγνωση φυσικά, γι αυτό και το πρώτο που έκανα είναι να κλείσω και ραντεβού με γιατρό. Απλά πιστεύω πως αυτό θα μπορούσε να είναι ένα θέμα συζήτησης ακόμα και με γνωστούς,φίλους ή και αγνώστους γι' αυτό το ανέφερα εδώ. Στην ουσία σας ζητάω διατροφικές συμβουλές για να αντιμετωπίσω προσωρινά τα συμπτώματα μέχρι την παρασκευή. Λέω να σταματήσω τα συμπληρώματα και τις προπονήσεις για την επόμενη βδομάδα τουλάχιστον και να σταματήσω το γάλα καθώς απ' ότι ξέρω μπορεί να επιδεινώσει την κατάσταση.

    Το προηγούμενο βράδυ είχα φάει στις 22:30 2 ολόκληρα αυγά βραστά και ρύζι μπασμάτι. Στις 01:00 περίπου έφαγα 250γρ. γιαούρτι 2% με 2 κουταλιές του γλύκου μέλι και 1 κουταλιά της σούπας βρώμη. Μόλις τελείωσα πήρα 5 κάψουλες Maxepa(Ω3 είναι) και σε κανα 10 λεπτο έπεσα στο κρεβάτι. Ξύπνησα σήμερα το πρωί στις 10:30 ήπια μισό σκούπ πρωτείνη ΟΝ με 250ml γάλα πλήρες και μετά από 30 λεπτά έγινε το συμβάν.
    (Αυτήν την παράγραφο λέω να την εκτυπώσω και να τη δώσω όπως είναι στο γαστρεντερολόγο.:D Καλά έκανα και τα έγραψα μην τα ξεχάσω μέχρι την παρασκευή.:D)

    Τα λέμε σύντομα με τη διάγνωση του γιατρού ελπίζω![:-bouncy]
    Never back down!

  10. #10
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    Αν βρεις χρονο διαβασε περι ομαδας αιματος και συνδιασμο τροφων (μην τα υιοθετησεις πληρως απλα ενημερωσου) ισως βρεις καποια λυση στα διαφορα εντερικα/στομαχικα προβληματα.

    Μετραει και το στρες ιδιως αν εισαι ατομο που τα κρατα μεσα του ή παιρνεις πολλα τοις μετρητοις,τα στομαχικα οξεα ειναι πιο ισχυρα.

  11. #11

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Φίλε mlrs, ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ το τόπικ: http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=3482

  12. #12
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    GRF και Πραιτωριανέ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Τελικά πήγα χτες βράδυ σε γαστρεντερολόγο εκτάκτως γιατί η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο καθώς άρχισα να εμφανίζω φουσκόματα και ανορεξία καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας και όχι μόνο το πρωί. Πέμπτη βράδυ κανόνισα γαστροσκόπηση.

    Ελπίζω να βρούμε τι φταίει.
    Never back down!

  13. #13

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παντως υπαρχει ενα βακτηριδιο του στομαχου που θεωρειται υποπτο για προκληση ελκους και κατεπεκταση καρκινωματων, το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου. Τα συμπτωματα που περιγραφεις ταιριαζουν θα ελεγα. Αυτο το βακτηριδιο μπορει να εντοπιστει ειτε με βιοψια , ειτε με ειδικη εξεταση αιματος, ειτε με εκπνοη με καποια ουσια κλπ. Θα προτεινα να το κοιταξεις κι αυτο, αν ειναι αυτο το βακτηριδιο με μια επιθετικη αντιβιοτικη αγωγη θα εισαι μια χαρα.

    Καποια στιγμη ειχα τα συμπτωματα που εχεις, με ξυνιλες, φουσκωματα , ανορεξια κλπ. Τελικα ηταν καποιος ιος του στομαχου, ειχα κανει και γαστροσκοπηση και δεν ειχε δειξει κατι. Μου ειχαν δοσει Losec και μετα απο 10 μερες ημουν μια χαρα.

  14. #14
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    Περαστικα να ειναι.

  15. #15
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Λοιπόν μόλις γύρισα απ' τη γαστροσκόπηση και τα συμπεράσματα μέχρι στιγμής είναι:

    Αιμορραγική γαστρίτις θόλου
    Ερυθρότης βλενογόνου σώματος
    Λεμφοζιδιακή γαστρίτις άντρου
    Ήπια ερυθρότης δεύτερης μοίρας

    Έχουν παρθεί ακόμη δείγματα για βιοψία και CLO test(για ελικοβακτηρίδιο του Πυλωρού)

    Ο γιατρός μου έδωσε να πέρνω Nexium 40mg 2 φορές τη μέρα προς το παρόν μέχρι να βρούμε τι ακριβώς προκαλεί τα προβλήματα.

    Το στομαχι μου δείχνει σημάδια βελτίωσης ήδη εδώ και 2 μέρες και σιγά σιγά με βλέπω να ξαναπαίρνω σύντομα το κιλό που έχασα αυτή τη βδομάδα.

    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τα περαστικά!
    Never back down!

  16. #16
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    ωχ ! φιλε καλα σου βρηκε ενα κατεβατο αλλο οχι το γιατι ? απο προπονηση/διατροφη τι σου ειπε να κανεις ?

  17. #17
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    To CLO test για ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού βγήκε θετικό. Περιμένουμε τώρα και τη βιοψία να το επιβεβαιώσει ή να δείξει και κάτι άλλο αν υπάρχει. Δεν θυμάμαι όμως πότε μου είχαν πει οτι θα βγεί η βιοψία γιατί ήμουν ακόμη λίγο ζαλισμένος από την αναισθησία. Για διατροφή/προπόνηση δεν μου είπε κάτι αλλά λογικά μόλις βρούμε όλα τα αίτια και μου δώσει φάρμακα θα μιλήσουμε και για αυτά. Μια βδομάδα τώρα που ταλαιπωρήθηκα αρκετά έχασα 2.5 κιλά και δεν πήγα καθόλου προπόνηση. Από βδομάδα λέω να ξαναρχίσω αν μου το επιτρέψει ο γιατρός.

    Δευτέρα έχω ξανά ραντεβού, θα ενημερώσω για νεότερα.
    Never back down!

  18. #18

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Το φανταστηκα... αποτι μου ειχαν πει, για το ελικοβακτηριδιο ακολουθειται μια ισχυρη αντιβιοτικη αγωγη απο το στομα για καποιες μερες και ουσιαστικα "ξεριζωνει" τον ιο. Απλα επρεπε ισως να εχεις παει πιο νωρις για να μην σου εχει δημιουργησει ολα αυτα τα προβληματα. Ο περιγυρος αμα του λες οτι ποναω η δεν νιωθω καλα πανε να το ριξουν στο αγχος, που ενταξει πολλες φορες ευθυνεται για ψυχοσωματικες διαταραχες αλλα οχι παντα. Καλη αναρρωση ευχομαι

  19. #19
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Λοιπόν παιδιά απ' ότι φαίνεται η μικρή μου περιπέτεια φτάνει στο τέλος. megageo είχεις δίκιο για τα αντιβιοτικά. Amoxil 1gr και Claripen 500mg μαζί με το Nexium των 40mg όλα από 2 φορές είναι η αγωγή μου για 10 μέρες. Αν δεν κάνω λάθος είναι οι ανώτερες "επίσημες" δόσεις.
    Η βιοψία θα βγεί σε 20 μέρες περίπου γιατί θα γίνει μέσω ΙΚΑ αλλά μου είπε να μην περιμένω και πολλά πράγματα. Δύσκολο να υπάρχει κάτι άλλο δηλαδή.

    Διατροφή μου είπε να τρώω ότι θέλω και γυμναστήριο μου είπε αν θέλω τόσο πολύ να πάω. Λέω για καλό και για κακό να κάτσω πάντως. Κυρίως γιατί δεν θα νιώθω καλά ψυχολογικά ωστε να βγάλω καλές προπονήσεις. Σιγά 10 μέρες είναι θα περάσουν.[:-bouncy]
    Never back down!

  20. #20

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Φίλε mlrs είσαι "τυχερός" που είναι ελικοβακτηρίδιο, διότι όπως είπε και ο megageo μπορεί να "εκριζωθεί" με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή και μετά ησυχάζεις. Τυχερός εννοώ διότι υπάρχει λύση και μάλιστα αποτελεσματική. Η ερυθρότητα προέρχεται λογικά από το ελικοβακτηρίδιο και θα απαλλαγείς από αυτή σε λίγες μέρες. Όσον αφορά τη λέξη "γαστρίτιδα", είναι από εκείνες τις λέξεις που δεν σημαίνουν τίποτα και που χρησιμοποιούν οι γιατροί όταν θέλουν απλά να περιγράψουν το σύμπτωμα και όχι την αιτία (π.χ. "δερματίτιδα" όταν κάτι έχει το δέρμα, κτλ κτλ :D). Λογικά θα περάσει και αυτό, και σίγουρα το nexium θα βοηθήσει αποτελεσματικά σε αυτό. Από ότι κατάλαβα, το Nexium θα το παίρνεις για 10 μέρες μόνο;

  21. #21
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Το διατύπωσα λάθος πριν.[:-angel] Το Nexium θα το πέρνω για 1 μήνα. Τα αντιβιοτικά για 10 μέρες. GRF δίκιο έχεις, στάθηκα τυχερός μέσα στην ατυχία μου που λένε.:D
    Never back down!

  22. #22

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ωραιος, καλη αναρρωση και καλη επιστροφη στο gym ευχομαι και αλλη φορα πιο νωρις στον γιατρο :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •