Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 16 of 46 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast
Results 451 to 480 of 1354
  1. #451
    Junior Bodybuilder Spiros1993's Avatar
    Join Date
    31-01-14
    Posts
    110

    Default

    Οχι την krealkalyn Μπορεις να την λαμβανεις χωρις αποχη ολο τον χρονο..

  2. #452
    New Member fazer's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    VOLOS
    Posts
    77

    Default

    και για την εθυλεστερικη ισχυει το ιδιο?χωρις παυση?
    την εχει δοκιμασει κανεις?μου την συστησανε για πριν την προπονηση (μιση ωρα πριν με γουει πρωτεινη)
    γνωμες σχετικα με την εθυλεστερικη?

  3. #453

    Join Date
    08-11-13
    Posts
    18

    Default

    Καλημέρες
    Γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο προιόν?
    creatine effervescent tabs από biotech? (το είδα στον prozis αλλά δε μπορώ να βάλω link στο post μου)

    Χρησιμοποιώ dymatize micronized μαζί με isopure και δεξτρόζη στο σέικερ αλλά νιώθω πως δε διαλύεται σωστά η κρεατίνη μιας και νιώθω κρυσταλλάκια στα δόντια μου ( πέραν από τον πολύ αφρό...λες και φτιάχνω φραπέ ένα πράγμα)
    Μήπως το παραπάνω προιόν λύνει το θέμα με την διαλυτότητα αν είναι ταυτόχρονα και αξιόπιστο-αποδοτικό?

    Ευχαριστώ
    Κωνσταντίνος

  4. #454
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Να την διαλυεις σε χλυαρο νερο.(νερο της βρυσης).Ετσι δυαλυεται καλυτερα.

  5. #455
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Quote Originally Posted by fazer View Post
    και για την εθυλεστερικη ισχυει το ιδιο?χωρις παυση?
    την εχει δοκιμασει κανεις?μου την συστησανε για πριν την προπονηση (μιση ωρα πριν με γουει πρωτεινη)
    γνωμες σχετικα με την εθυλεστερικη?
    Δεν ξέρω αν όλες οι ethel είναι ίδιες. Φαντάζομαι πως είναι. Εμένα μου άρεσε από θέμα δύναμης, νομίζω πολύ καλύτερη από απλή αλλά μακράν ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει. Υπερβολικά έντονη γεύση(ασχημη) δεν ξέρω πως να την περιγράψω καθώς δεν έχω ξαναδοκιμασει κάτι παρομοιο. Μιλάω για αυτή της myprotein.


    Όταν λέτε χλυαρο νερό, δηλαδη το ζεστενεται ή απευθείας από την βρύση γιατί μπερδεύτηκα.

  6. #456
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Απευθειας απο την βρυση.Με λιγα λογια να μην ειναι κρυο..

  7. #457
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Άρα όχι χλιαρό, απλά όχι κρύο. Θερμοκρασία δωματίου δλδ.
    Βασικά άκυρο. Δεν ξέρω. Έχω την εντύπωση ότι χλιαρό είναι λίγο παραπάνω απο το φυσιολογικό αλλά δεν ξέρω και σίγουρα
    Last edited by leftko; 30-04-14 at 11:34.

  8. #458
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Σε μια κουταλιά νερο πνιγεστε εσεις οι Νεολαίοι...

  9. #459
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Χαχα συμφωνώ. Απλά επειδή το διάβαζα συνέχεια για το χλιαρό μου είχε μείνει με την εξής απορία. Δλδ όσοι λένε χλιαρό, το ζεσταίνουν? Οκ τώρα τέλος το οφτοπικ

  10. #460
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    διαβαζα μερικα ποστ του cuban στο thread και λεει πως εαν δεν ακνεις φορτομα δεν χρειαζετε να ανεισ κυκλο παρα μονο οταν δεισ οτι δεν βοηθα.Δηλαδη μπορω να κανω ενα κυκλο απο τωρα μεχρι το καλοκαιρι και δεν θα εχω θεμα και να σταματησω μετα για ενα μηνα?

  11. #461
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι μπορείς να το κάνεις έτσι. Δε θα έχεις κανένα θέμα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #462
    Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar
    Join Date
    10-06-09
    Posts
    947

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Αντωνη λογικο αυτο που λες. Μαζι με πρωτεινη ή χυμο πορτοκαλι διαλυεται ομως ή απλα δεν τη βλεπουμε? Σε παγωμενο νερο σκετη μονοϋδρικη κρεατινη ποτε δε μου εχει διαλυθει ευκολα, ουτε καν με το φραπο-μπλεντερ. Θελει παντα ειτε ζεστο νερο ειτε να μπει μεσα σε αλλου ειδους υγρο/ροφημα. Η AllMax που εχω τωρα ειναι σαν πουδρα, παρα πολυ λεπτοκομμενη και διαλυεται πολυ καλυτερα απο τις προηγουμενες που ειχα παρει.
    Κ γω της ΑLLMAX χρησιμοποιώ. Όντως είναι σαν πούδρα όπως λες κ δεν μου έχει σβολιάσει ποτέ, αλλά είτε με κρύο είτε με χλιαρό/ζεστό νερό είτε ανακατεύοντας με κουταλάκι ή στο shaker δεν μου διαλύεται ποτέ 100%. Αφήνει κάποια υπολείμματα στο τέλος, όπως πχ το αναβράζον depon. Η γεύση είναι ελαφρώς πικρή σαν να πίνεις ασπιρίνη.
    Η λεβεντιά είναι μια πληγή
    που πάντα αίμα τρέχει
    Θε μου και πώς τηνε βαστά
    εκείνος που την έχει.

  13. #463

    Default

    Ρε παιδιά για τις μελέτες που έχουν βγεί για το χάσιμο μαλλιών ή μάλλον να το πω πιο σωστά, ότι αν έχει κάποιος την προδιάθεση τότε η κρεατίνη το επισπεύει έχετε ακούσει κάτι? Στις μελέτες άυξησε το DHT έως και 56%...

  14. #464
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Quote Originally Posted by djastral232 View Post
    Κ γω της ΑLLMAX χρησιμοποιώ. Όντως είναι σαν πούδρα όπως λες κ δεν μου έχει σβολιάσει ποτέ, αλλά είτε με κρύο είτε με χλιαρό/ζεστό νερό είτε ανακατεύοντας με κουταλάκι ή στο shaker δεν μου διαλύεται ποτέ 100%. Αφήνει κάποια υπολείμματα στο τέλος, όπως πχ το αναβράζον depon. Η γεύση είναι ελαφρώς πικρή σαν να πίνεις ασπιρίνη.
    Η κρεατίνη διαλύεται δύσκολα όσο καλή και να είναι. Ρίξε 1 κουταλάκι σε 500ml χλιαρό νερό μέσα σε σέικερ ή σε μπουκαλάκι και κούνα το. Μόλις κάτσει η σκόνη, ξανακουνάς και επαναλαμβάνεις μέχρι να διαλυθεί τελείως. Θέλει ώρα, αλλά αν δε διαλυθεί καλά, η κρεατίνη σου πάει χαμένη.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  15. #465
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by hitman View Post
    Ρε παιδιά για τις μελέτες που έχουν βγεί για το χάσιμο μαλλιών ή μάλλον να το πω πιο σωστά, ότι αν έχει κάποιος την προδιάθεση τότε η κρεατίνη το επισπεύει έχετε ακούσει κάτι? Στις μελέτες άυξησε το DHT έως και 56%...
    Καμία σχέση με την πραγματικότητα ! Ξέχασέ το. Η κρεατίνη είναι το πιο μελετημένο και ασφαλές συμπλήρωμα !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #466

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καμία σχέση με την πραγματικότητα ! Ξέχασέ το. Η κρεατίνη είναι το πιο μελετημένο και ασφαλές συμπλήρωμα !
    Δεν αντιλεγω ότι δεν είναι ασφαλές συμπλήρωμα. Αλλά το θέμα με το DHT και το χάσιμο μαλλιών, είναι άλλο θέμα. Δε σου λέω ότι σε καραφλιάζει. Αλλά μπορεί να φέρει πιο γρήγορα την πτώση. Δυστυχώς δε μπορώ και να παραθέσω το λινκ γιατί δε με αφήνει το φόρουμε επειδή έχω λίγα μηνύματα. Πάντως μελέτες έδειξαν ότι σε 7 μέρες χρήσης σε αθλητές κι όλας, τους ανέβασε το DHT 56%.

  17. #467
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Υποθέτω ότι εννοείς αυτή τη μελέτη.

    25 γρ κρεατίνης την ημέρα ?? Υπερβολή....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #468

    Default

    Ναι ρε cuban λεξικό είσαι. χαχα. Ωραίος !
    Δε λέω πάντως είναι υπερβολή. Αλλά γιαυτό και ανέβασε τόσο τις τιμές. Σε νορμάλ δόσεις όμως, και πάλι δε θα ανεβάζει τις τιμές απλά σε μικρότερα νούμερα? Και λίγο να ανεβάζει τις τιμές του DHT, σημαίνει πως μια παρέμβαση για την τριχόπτωση την έχει λογικά. Τι πιστεύεις?

  19. #469
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Μία μελέτη δεν αποδεικνύει τίποτα.
    Πάντως για να έχουμε πλήρη εικόνα, πρέπει να έχουμε πρόσβαση σε ολόκληρη την έρευνα και όχι μόνο την περίληψη. Αλλά ακόμα και η περίληψη έχει κάποια αδύναμα σημεία. Πχ. στην αρχή λέει "υποθέσαμε ότι ο λόγος της DHT προς την τεστοστερόνη θα άλλαζε με τη χρήση κρεατίνης". Από πού το υπέθεσαν αυτό; Υποθέτουν το συμπέρασμα μιας έρευνας πριν ακόμα αυτή αρχίσει;
    Επίσης, δεν αναφέρεται πουθενά ότι τους έπεσαν τα μαλλιά.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  20. #470

    Default

    DHT έχει άμεση επιρροή για την τριχόπτωση έτσι δεν είναι?

    Εδώ λένε ότι όποιος γυμνάζεται, αυξάνει την τεστοστερόνη του, που σημαίνει πως επιρεάζει και το DHT, άρα είναι πιο πιθανό να έχει κάποια τριχόπτωση. Προς Θεού δε λέω ότι όποιος πάει γυμναστήριο χάνει τα μαλλιά του, ενώ ελαφρά πτώση και ιδιαίτερα σε κάποιον που έχει μια προδιάθεση.

  21. #471
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    @ Hitman : Πιστεύω ότι με νορμάλ δόσεις, κρεατίνης, όπως αυτές που προτείνουμε εδώ στο φόρουμ, η αύξηση της DHT θα είναι ελάχιστη... Γι'αυτό λέμε γενικότερα όχι σε υπερβολές !!!

    @ Traianus : στο λινκ που έβαλα, στο δεξί μέρος της σελίδας έχει μια μικρογραφία σελίδας. Κάνε κλικ επάνω της και θα σου δώσει λινκ να κατεβάσεις το πλήρες PDF. Τις ίδιες παρατηρήσεις με σένα έκανα κι εγώ τώρα που τη διάβαζα....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #472
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    ΟΚ, κοίταξα την εισαγωγή. Η υπόθεση ότι η κρεατίνη αλλάζει το λόγο DHT/Τεστο είχε βάση. Αλλά γενικά η έρευνα δεν καταλήγει σε κάτι ανησυχητικό. Η αύξηση της DHT είναι 56% για 7 μέρες. Μετά η αύξηση μειώνεται στο 22%. Στίς 21 μέρες η έρευνα τελειώνει, οπότε δεν έχουμε δεδομένα, αλλά έχουμε την τάση μείωσης της DHT. +56% για 7 μέρες είναι πολύ λίγο για να προκαλέσει τριχόπτωση ούτως ή άλλως. Και επαναλαμβάνω ότι η ίδια η έρευνα δεν αναφέρεται ούτε σε τριχόπτωση ούτε σε προστάτη, οπότε δεν υπάρχει κάτι το ανησυχητικό. εξάλλου η κρεατίνη είναι τόσο μελετημένη και τόσο δοκιμασμένη, που αν προκαλούσε ανδρογενετικά συμπτώματα, θα το ξέραμε δεκαετίες τώρα.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  23. #473

    Default

    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    ΟΚ, κοίταξα την εισαγωγή. Η υπόθεση ότι η κρεατίνη αλλάζει το λόγο DHT/Τεστο είχε βάση. Αλλά γενικά η έρευνα δεν καταλήγει σε κάτι ανησυχητικό. Η αύξηση της DHT είναι 56% για 7 μέρες. Μετά η αύξηση μειώνεται στο 22%. Στίς 21 μέρες η έρευνα τελειώνει, οπότε δεν έχουμε δεδομένα, αλλά έχουμε την τάση μείωσης της DHT. +56% για 7 μέρες είναι πολύ λίγο για να προκαλέσει τριχόπτωση ούτως ή άλλως. Και επαναλαμβάνω ότι η ίδια η έρευνα δεν αναφέρεται ούτε σε τριχόπτωση ούτε σε προστάτη, οπότε δεν υπάρχει κάτι το ανησυχητικό. εξάλλου η κρεατίνη είναι τόσο μελετημένη και τόσο δοκιμασμένη, που αν προκαλούσε ανδρογενετικά συμπτώματα, θα το ξέραμε δεκαετίες τώρα.
    Δε νομίζω πως με χρήση ήπια και μια στο τόσο έχει κάποιος θέματα, εκτός και αν έχει ήδη προδιάθεση. Σε μακροχρόνια χρήση μπορεί να έχει μια αραίωση. Δυστυχώς επειδή δεν υπάρχει κάποια επίσημη μελέτη, όλα είναι εικασίες. Αλλά και οι εικασίες είναι σημαντικές καμιά φορά για να ξέρεις πριν καταπιείς κάτι.

  24. #474
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Αν εχεις προδιαθεση να σου πεσουν τα μαλια οτι και να παρεις και οτι να μην παρεις ,δεν την γλυτωνεις!!!Παρεμπιπτόντως μιας και μιλαμε για κρεατινη οταν την διακοψεις για καποιο χρονικο διαστημα και ξεκινησεις την χρηση καφεινης,θα αποβληθεί πιο γρηγορα απ το σωμα??

  25. #475
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by chris78 View Post
    Παρεμπιπτόντως μιας και μιλαμε για κρεατινη οταν την διακοψεις για καποιο χρονικο διαστημα και ξεκινησεις την χρηση καφεινης,θα αποβληθεί πιο γρηγορα απ το σωμα??
    Όχι....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  26. #476
    Banned New Member
    Join Date
    11-05-14
    Posts
    94

    Default

    μετα απο αναζήτηση δεν βρισκω άκρη..ενδιαφερομαι για ενα συμπληρωμα το οποιο περιέχει 1 γρ cre nitrate..δουλευει όπως η μονο;η εστιαζει πιο πολύ στην αντοχή;κάπου ειδα οτι και λογο της μικρης ποσοτητας η κατακρατηση σε νερα ενδομυικα ειναι μικρη..τι ισχύει;

  27. #477
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Απλά τα νιτρικά που περιέχει, προκαλούν μια φλεβικότητα και ένα επιπλέον pump. Αλλά αν δεν είσαι σε χαμηλό ποσοστό λίπους δε θα καταλάβεις πολλά....

    Η νιτρική κρεατίνη σε πολλούς προκαλεί λιγότερο bloat από τη μονοϋδρική. Πάντως η λειτουργία της είναι ίδια με όλες. Κρατάει νερά ΜΕΣΑ στους μύες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  28. #478
    New Member stathiskapl's Avatar
    Join Date
    26-11-09
    Location
    Glyfada, Greece.
    Posts
    13

    Default Απορία για καταναλωση κρεατινης

    Καλησπέρα σας,

    Σκέφτομαι να κάνω χρήση κρεατίνης απλά δεν είμαι σίγουρος για το αν θα ήταν καλύτερα να γίνει τώρα ή μετά το καλοκαίρι.Να ενημερώσω ότι είμαι 21 χρονών 1,82 ύψος και 80 κιλά. Γυμναστική κάνω γιατί είχα συσσωρευμένο λίπος και μετά από πολύ χρόνο(12 μήνες για την ακρίβεια) και επιμονή κατάφερα να πέσω στο 15% λίπους! Και εννοείται το σώμα μου έχει αλλάξει αρκετά και σκέφτομαι μήπως θα ήταν χρήσιμο να ξεκινήσω την χρήση κρεατίνης τώρα , ή να το αφήσω για μετά το καλοκαίρι μήπως πέσω κι άλλο λίγο στα ποσοστά λίπους! Ότι χρήσιμο σχόλιο γίνει θα εκτιμηθεί!

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  29. #479
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Εγω λεω το χειμωνα,τωρα δεν εχει νοημα να παρεις κρεατινη.Μπραβο για την προσπαθεια σου που εφτασες στο 15% λιπος!

  30. #480
    New Member stathiskapl's Avatar
    Join Date
    26-11-09
    Location
    Glyfada, Greece.
    Posts
    13

    Default

    ευχαριστώ κι εγώ αυτό είχα στο νου μου απλά ήθελα και μια επιβεβαίωση!


 
Page 16 of 46 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Ερωτησεις για κρεατινη
    By zdisi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 11-09-12, 19:09
  2. Κρεατίνη Συχνές απορίες
    By billakosperisteri in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 14-05-12, 14:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •