Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 40 of 40 FirstFirst ... 303637383940
Results 1,171 to 1,184 of 1184

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάθε ποτέ πρέπει να σταματάμε την κρεατινη και πόσο διάστημα δεν θα πρέπει να περνούμε κρεατινη πριν την ξανά αρχισουμε;

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Junior Bodybuilder

Quote Originally Posted by nikhtasgate777 View Post
    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάθε ποτέ πρέπει να σταματάμε την κρεατινη και πόσο διάστημα δεν θα πρέπει να περνούμε κρεατινη πριν την ξανά αρχισουμε;
    Αν θέλεις μπορείς να μην την σταματήσεις και καθόλου (αν ανησυχείς για θέματα υγείας), αν και καλό είναι να την κάνεις κυκλικά. Από τη στιγμή που θα σταματήσεις, χρειάζεται περίπου 1 μήνας να καθαρίσει ο οργανισμός σου, οπότε μπορείς μετά να ξαναρχίσεις (φόρτωμα κλπ).
    Από κει και πέρα είναι καθαρά δικό σου θέμα κάθε πότε και για πόσο θα την χρησιμοποιείς.

Ωραία οπότε μπορώ να παίζω ένα μήνα κρεατινη και ένα μήνα να διακόπτω. Από την στιγμή που ξανά ξεκινάω να κάνω φόρτωμα για καμία βδομάδα δηλαδη να περνώ 20γρ σε μερίδες των 5γρ μέσα στην μέρα ή κανονικά 5γρ την μέρα μετά την προπονηση;

Junior Bodybuilder paraskos.77's Avatar

20γρ την μέρα νομιζω είναι πααρα πολύ.!

Εννοώ για την βδομάδα φορτώσεις. Εχω δει τότε ότι περνούν 20 γρ. Την μέρα

Junior Bodybuilder

Quote Originally Posted by nikhtasgate777 View Post
    Ωραία οπότε μπορώ να παίζω ένα μήνα κρεατινη και ένα μήνα να διακόπτω. Από την στιγμή που ξανά ξεκινάω να κάνω φόρτωμα για καμία βδομάδα δηλαδη να περνώ 20γρ σε μερίδες των 5γρ μέσα στην μέρα ή κανονικά 5γρ την μέρα μετά την προπονηση;
    Όταν ξαναξεκινάς, κάνεις κανονικά φόρτωμα πάλι, αν πρόκειται για monohydrate 5 γρ σε 6-7 ημερήσιες δόσεις και μετά 2-3 γρ πριν και μετά την προπόνηση, για HCL η μισή ποσότητα. Αυτά για έναν ενήλικα άνδρα 90 κιλών περίπου.

5γρ τη μερα ειναι αρκετα για τον περισσοτερο κοσμο να δει αποτελεσματα. Απο κει και περα αν καποιος κανει φορτωμα ή οχι ειναι δικη του επιλογη.

"
    Do all the good you can, for all the people you can, in all the ways you can, as long as ever you can."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"Αισχρον δε και το δια την αμελειαν γηραναι, πριν ιδειν εαυτον ποιος αν καλλιστος και κρατιστος τω σωματι γενοιτο • ταυτα δε ουκ εστιν ιδειν αμελουντα • ου γαρ εθελει αυτοματα γιγνεσθαι." ~ Σωκράτης (Ξενοφών, Απομνημονεύματα).

New Member Kurt's Avatar

Καλησπέρα παιδιά, έχω μερικές απορίες σχετικά με την κρεατίνη και είπα να τις γράψω εδώ, για να μην ανοίξω άδικα και καινούργιο θέμα.
    Έχουμε και λέμε:
    H κρεατίνη (μονοϋδρική creapure) είναι καλή επιλογή για μια περίοδο όπου κινείσαι ισοθερμιδικά;
    Επίσης, έχω ακούσει πως επειδή γίνεται η γνωστή ενδομυική κατακράτηση υγρών, γίνεται και το πρόσωπό σου λίγο «πρησμένο», μ' άλλα λόγια αποκτάς μάγουλα.
    Συμβαίνει συχνά κάτι τέτοιο;
    Ευχαριστώ!
    I was in the winter of my life,
    And the girls I met along the road were my only summer...

Forum Team Kardoula's Avatar

Μάγουλα κάνεις από το λίπος, όχι από την κρεατίνη.
    Η κρεατίνη προκαλεί κατακράτηση ενδομυικά. Για να αποφύγεις ανεπιθύμητα πρηξίματα, μην κάνεις φόρτωμα όπως προτείνουν πολλές εταιρείες, ξεκίνα συντηρητικά με σταθερή μκρή δόση πχ 5-7γρ.
    Μπορεις να την χρησιμοποιείς και σε ισοθερμιδική διατροφή εννοείται.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    Great Things Never Came From Comfort Zones

New Member Kurt's Avatar

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, Καρδούλα!
    5γρ. κρεατίνης πιστεύεις πως είν' εντάξει για 77 κιλά;
    I was in the winter of my life,
    And the girls I met along the road were my only summer...

Forum Team Kardoula's Avatar

5-7gr προσωπική εκτίμηση είναι καλά. Ξεκίνα με 5 και αν δεις πως δεν αισθάνεσαι αύξηση δύναμης πήγαινε στα 7.
    Μεγάλη σημασία έχει η σωστή διαλυτότητα (υπάρχει και άρθρο στο φόρουμ) καθώς και να πίνεις αρκετό νερό!
    Great Things Never Came From Comfort Zones

New Bodybuilder

Καλησπέρα σας είμαι νέος στο φόρουμ.. Θα ήθελα να ρωτήσω είμαι σε περίοδο γραμωσhς και χρησιμοποιώ πρωτεΐνη γραμωσh,ς αμινοξέα, ωμέγα 3 και cla.. Η χρήση κρεατινης θα εκοβε την καύση λίπους και την γράμμωση ή θα βοηθούσε? Είμαι 1.80 και 80 κιλά...
    Last edited by Green88; 06-08-18 at 15:47.

Καλησπερα και καλως ορισες. Οχι φιλε μου η κρεατινη δεν μειωνει την απωλεια λιπους.

"
    Do all the good you can, for all the people you can, in all the ways you can, as long as ever you can."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"Αισχρον δε και το δια την αμελειαν γηραναι, πριν ιδειν εαυτον ποιος αν καλλιστος και κρατιστος τω σωματι γενοιτο • ταυτα δε ουκ εστιν ιδειν αμελουντα • ου γαρ εθελει αυτοματα γιγνεσθαι." ~ Σωκράτης (Ξενοφών, Απομνημονεύματα).

New Bodybuilder

Ευχαριστώ πολύ

Page 40 of 40 FirstFirst ... 303637383940

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)