Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    64

    Default % συμμετοχή διατροφής/ προπόνησης στο αποτέλεσμα

    Καλημέρα,
    ελπίζω να μην έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, κάνοντας search δεν βρήκα κάτι?
    Θα ήθελα να καταλάβω σε τι ποσοστό πιστεύετε ότι επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα στο Body Building ο κάθε παράγοντας; Δηλαδή πόσο % του τελικού αποτελέσματος οφείλεται στην προπόνηση, πόσο στην διατροφή και πόσο σε λοιπούς παράγοντες; Κατανοώ ότι αυτό είναι σχετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχει ένα σημείο αναφοράς.
    Π.χ. έχω ακούσει την άποψη ότι το 70% του αποτελέσματος οφείλεται στην διατροφή και το 30% στην προπόνηση αλλά μου φαίνεται υπερβολικό?
    ,

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ θα έδινα ένα 50% στη διατροφή, ένα 35% στη προπόνηση και ένα 15% στη ξεκούραση και γενικά στη ποιότητα ζωής.

    Και το δικαιολογώ: Η διατροφή είναι άκρως σημαντική, τόσο στον όγκο, πόσο μάλλον δε στη γράμμωση! Γι' αυτό δίνω τόσο ποσοστό.

    Η προπόνηση είναι ένας σπουδαίος παράγοντας όμως για μένα προσωπικά δε παίζουν π.χ. ρόλο τα κιλά γιατί έχω δει σώματα που κάνουν λίγα κιλά αλλά είναι εξαιρετικά. Εαν όμως δε προπονηθείς σκληρά και σωστά αποκλείεται να έχεις τα αποτελέσματα που θες. Μάλιστα η προπόνηση στη γράμμωση γίνεται εντονότερη μαζί με την αερόβια και μεγιστοποιεί τα αποτελέσματα της διατροφής.

    Τέλος η επαρκής ξεκούραση του σώματος, τόσο του μυικού συστήματος, όσο και του νευρικού μας βοηθά πάρα πολύ να πετύχουμε τους στόχους μας. Ειδικά αν αυτό συνδιαστεί με καλή ποιότητα ζωής, όπως όχι ξενύχτια, όχι κάπνισμα και γγενικότερα υγιεινός τρόπος ζωής.

    Υ.Γ. Πάτησα βιαστικά το post και τώρα το έκανα edit.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Δεν νομιζω να εχει σημασια ακριβως το ποσοστο,ουτε να μπορεις να το μετρησεις ακριβως.Υποθετω οτι ειναι 50/50.Αλλα δεν με νοιαζει κιολας..Ποιο το νοημα αλλωστε?Προπονησου και φαε οσο πιο καλα μπορεις
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    64

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by extremist

    Δεν νομιζω να εχει σημασια ακριβως το ποσοστο,ουτε να μπορεις να το μετρησεις ακριβως.Υποθετω οτι ειναι 50/50.Αλλα δεν με νοιαζει κιολας..Ποιο το νοημα αλλωστε?Προπονησου και φαε οσο πιο καλα μπορεις
    </blockquote id=quote>

    Σίγουρα δεν μπορείς να τοποθετήσεις τα πάντα σε νούμερα απλά για εμένα είναι μία ενδειξη της σηματικότητας του κάθε παράγοντα.
    Γιατί αν είναι 50/50 τότε σίγουρα δεν έχει σημασία....
    αν όμως η προπόνηση είναι π.χ. 35% όπως λέει ο mazda, τότε νομίζω έχει μεγάλη αξία γιατί φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι αρχάριοι (όπως εγώ) θα νομιζαν ότι η προπόνηση είναι πάνω απο 90%.

    δηλαδή βάσει του συλλογισμού του mazda πάνω απο το μισό της επιτυχίας δεν οφείλετε στο γυμναστήριο. Αυτό για εμένα είναι εντυπωσίακό..
    ,

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κοίτα... δες π.χ. τους powerlifter... τρώνε ότι θέλουν, έχουν εξωπραγματική δύναμη, αλλά τα σώματά τους δε λένε και πολλά. Οι περισσότεροι μάλιστα φαίνονται χοντρούληδες.

    Οι bodybuilder όμως που κάνουν διατροφή σωστή, αυστηρή, έξυπνη κι ας μην έχουν τέτοια μεγάλη δύναμη, έχουν ιδανικά σώματα.

    Απλά κάνουν έξυπνη προπόνηση και αυτό το 35% το αξιποιούν πλήρως!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-09-08
    Location
    chania, Greece.
    Posts
    69

    Default

    Και για μενα μεγαλυτερη σημασια παιζει η διατροφη...αυτη ειναι ουτως η' αλλως που επηρεαζει την προπονηση...δεν τρως καλα=δε προπονεισαι καλα...τωρα για την προπονηση,ισως να ισχυει το ρητο δε θελει κοπο,θελει τροπο τουλαχιστον για μας που δεν ειμαστε σε αγωνιστικα επιπεδα και δε ζηταμε τα απιστευτα κιλα και ογκο...

  7. #7

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Εγώ θα παραφράσω μια πρόταση που είπε κάποτε κάποιος σημαντικός άνθρωπος: η επιτυχία στο bodybuilding δεν είναι άθροισμα προπόνησης και διατροφής, αλλά το γινόμενο αυτών.

  8. #8
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Εγω θα το δω καθαρα υποθετικα το θεμα και πολλοι θα συμφωνησουν μαζι μου.
    Υποθεση 1η| Ατομο που δεν κανει αυτστηρη διατροφη αλλα στο γυμναστηριο κανει καλη δουλεια.Τελικα θα δει αποτελεσματα πανω του αλλα δεν θα φτασει το γενετικο του οριο ή τελος παντων δεν θα ξεπερασει καποιο σημειο λογω ελλιπους διατροφης.
    Υποθεση 2η| Ατομο που κανει πολυ καλη διατροφη αλλα δεν παταει στο γυμναστηριο.Τελικα δεν θα δει κανενα αποτελεσμα περαν του οτι θα ειναι αδυνατος και με καλη υγεια.
    Εμενα αυτες οι υποθεσεις με κανουν να συμπαιρενω πως αν δεν κανεις καλη δουλεια στο γυμναστηριο οσο και να προσεχεις τη διατροφη σου,αποτελεσματα δεν θα δεις.Δεν πρεπει να παραβλεπουμε τον παραγοντα της σωστης και εντατικης προπονησης.Απο κει και περα ο παραγοντας διατροφη εκτοξευει τα αποτελεσματα και μειωνει το χρονο επιτευξης αυτων.
    Φυσικα δεν παραβλεπω την ξεκουραση(γενικα τροπο ζωης) οπως ανεφερθει αλλα σιγουρα εχει μικροτερο βαθμο επηρεασμου απο τ' αλλα δυο.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Εγώ θα παραφράσω μια πρόταση που είπε κάποτε κάποιος σημαντικός άνθρωπος: η επιτυχία στο bodybuilding δεν είναι άθροισμα προπόνησης και διατροφής, αλλά το γινόμενο αυτών.
    </blockquote id=quote>

    +1

    Οσα πραγματικα μετρουν δεν ειναι απαραιτητο οτι μετριουνται με νουμερα

  10. #10
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    40% στην προπόνηση και 60% γυμναστική.Αν γυμνάζεσαι φουλ και τρως μετά ένα αρνάκι λιπαρότατο+γλυκά με ζωικά λίπη+τηγανιές κτλ δεν πρόκειται να δεις αποτέλεσμα(με γυμναστική μόνο).Με διατροφή κάνεις θαύματα,δείχνει η προπόνηση που κάνεις

  11. #11

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Εγώ θα παραφράσω μια πρόταση που είπε κάποτε κάποιος σημαντικός άνθρωπος: η επιτυχία στο bodybuilding δεν είναι άθροισμα προπόνησης και διατροφής, αλλά το γινόμενο αυτών.
    </blockquote id=quote>

    +1

    Οσα πραγματικα μετρουν δεν ειναι απαραιτητο οτι μετριουνται με νουμερα




    +11111111
    κ οσα μετριουντε δεν ειναι απαραιτητο οτι μετρουν![:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

    </blockquote id=quote>

  12. #12

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Εγώ θα παραφράσω μια πρόταση που είπε κάποτε κάποιος σημαντικός άνθρωπος: η επιτυχία στο bodybuilding δεν είναι άθροισμα προπόνησης και διατροφής, αλλά το γινόμενο αυτών.
    </blockquote id=quote>

    Ενοούσα ότι αν είναι μηδέν το ένα από τα δύο, τότε είναι (περίπου) μηδέν και το αποτέλεσμα.

  13. #13

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Απ τώρα το είδα , και φυσικά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τούς συνήθεις υποπτους

    Δυστυχώς φοβάμαι οτι , ειδικά για το ΒΒ , τα πράγματα ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ , πάνε ολα μαζί και το καθένα φέρει ένα τελικό ποσοστό ανάλογα με τον σωματότυπο και το DNA , δυστυχώς ....

    Επειδή έχει τεθεί πολλές φορές , σάν παράμετρος , το φυσικό ανωνατο οριο ανάπτυξης , πιστεύω πλέον ακράδαντα , οτι αυτό τελικά ΔΕΝ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ , και δέν μιλώ μονο για τα καθαρά κιλά μυϊκής μάζας , διότι πέραν αυτών , παράμετροι οπως σαρκόπλασμα , stamina , δέρμα , σπλαχνικό λίπος κλπ ΕΡΧΟΝΤΑΙ οχι μονο με τήν προπονηση /διατροφή , αλλά και με τήν ηλικία οπου πιστεύω οτι κοντά στα 35-40 ένας dedicated ΒΒ αγγίζει τήν τελική μυϊκή ωριμότητα

  14. #14
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    ?Bodybuilding is at least 80% nutrition?
    - Bodybuilding Guru Vince Gironda
    ??nutrition is 100%, training is 100%, recovery is 100%...?
    - 6 times Mr.Olympia Dorian Yates
    ?If you're not growing, it's probably your diet, not your training, that's
    holding you back?
    - Dr. John Berardi Ph.D.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    09-10-08
    Location
    ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Cyprus.
    Posts
    49

    Default

    και μια ρηση η οποια με βρισκει 100% συμφωνο...
    οι κοιλιακοι δε φτιαχνονται στο γυμναστηριο φτιαχνονται στη κουζινα...

    μαζι με τους κοιλιακους ειναι στο συνολο ολο το κορμι που αναδεικνυεται μεσω της διατροφης
    !!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Εγώ θα παραφράσω μια πρόταση που είπε κάποτε κάποιος σημαντικός άνθρωπος: η επιτυχία στο bodybuilding δεν είναι άθροισμα προπόνησης και διατροφής, αλλά το γινόμενο αυτών.
    </blockquote id=quote>

    +1

    Οσα πραγματικα μετρουν δεν ειναι απαραιτητο οτι μετριουνται με νουμερα


    </blockquote id=quote>

    +1000 και απο μενα .

  17. #17
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    Εγω θα το δω καθαρα υποθετικα το θεμα και πολλοι θα συμφωνησουν μαζι μου.
    Υποθεση 1η| Ατομο που δεν κανει αυτστηρη διατροφη αλλα στο γυμναστηριο κανει καλη δουλεια.Τελικα θα δει αποτελεσματα πανω του αλλα δεν θα φτασει το γενετικο του οριο ή τελος παντων δεν θα ξεπερασει καποιο σημειο λογω ελλιπους διατροφης.
    Υποθεση 2η| Ατομο που κανει πολυ καλη διατροφη αλλα δεν παταει στο γυμναστηριο.Τελικα δεν θα δει κανενα αποτελεσμα περαν του οτι θα ειναι αδυνατος και με καλη υγεια.
    Εμενα αυτες οι υποθεσεις με κανουν να συμπαιρενω πως αν δεν κανεις καλη δουλεια στο γυμναστηριο οσο και να προσεχεις τη διατροφη σου,αποτελεσματα δεν θα δεις.Δεν πρεπει να παραβλεπουμε τον παραγοντα της σωστης και εντατικης προπονησης.Απο κει και περα ο παραγοντας διατροφη εκτοξευει τα αποτελεσματα και μειωνει το χρονο επιτευξης αυτων.
    Φυσικα δεν παραβλεπω την ξεκουραση(γενικα τροπο ζωης) οπως ανεφερθει αλλα σιγουρα εχει μικροτερο βαθμο επηρεασμου απο τ' αλλα δυο.
    </blockquote id=quote>


    λαθος στο πρωτο παραδειγμα θα πρεπει ο ανθρωπος να μην τρωει και μονο να γυμναζεται αφου στο δευτερο μονο τρωει και δεν γυμναζεται

  18. #18
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Λαθος δεν ειναι γιατι εκ φυσεως δεν υπαρχει ανθρωπος που ζει χωρις να τρωει.Απλα η διατροφη του ειναι ενος κοινου ανθρωπου και οχι αθλητικη.
    Νομιζω γνωριζεις τη διαφορα,
    Αλλο να εισαι ολη μερα με κουκουρουκου,κρουασαν,ψωμια,σαλτσες ,γυρονια κλπ και αλλο να βραζεις κοτοπουλα για να τρως.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  19. #19
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Νομίζω ότι αν θα πρέπει να μιλήσουμε για ποσοστά συμμετοχής του κάθε ενός παράγοντα ξεχωριστά και μετά αν τους αθροίσουμε να έχουμε ενα συνολικό έργο τότε θα έπρεπε να μελετήσουμε ένα ιδανικό μοντέλο αναφοράς το οποίο θα συμπεριφέρεται 100% στις απαιτήσεις μας δηλ:

    ιδανικές αναλογίες μερών του σώματος, ιδανικό αριθμό μυκών ινών ,άριστη απόκριση στα νευρικά και μυικά ερεθίσματα ιδανική απορρόφηση θρεπτικών συστατικών ,άριστη ανάπλαση-ανάδομηση κατεστραμένων κυττάρων , άριστες οργανικές λειτουργίες συνολικά κλπ..

    Εφόσον κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό να υπάρξη οιαδήποτε έρευνα δεν θα ήταν αληθοφανής αφού κανείς μας δεν συμπεριφέρεται με ιδανικό τρόπο ...

    Νομίζω οτι στον καθέναν μας αυτά τα ποσοστά έχουν παράγει το αντίστοιχο αποτέλεσμα αλλά είναι αδύνατο να τα γνωρίζουμε με ακρίβεια...

    Συμπερασματικά προφανώς δεν υπάρχει κάποιος αντικειμενικώς κανόνας ποσοστών που αν τον ακολουθήσεις θα έχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρει ο GRF το γινόμενο όλων αυτών θα μπορούσαμε να πουμε οτι είναι "η εικόνα του κάθε ενός απο εμάς" ...
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  20. #20
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ELMAJIKO

    και μια ρηση η οποια με βρισκει 100% συμφωνο...
    οι κοιλιακοι δε φτιαχνονται στο γυμναστηριο φτιαχνονται στη κουζινα...

    μαζι με τους κοιλιακους ειναι στο συνολο ολο το κορμι που αναδεικνυεται μεσω της διατροφης


    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu]συμφωνω και επαυξανω........οσα αποτελεσματα μπορει να σου δωσει μια αρτια και αυστηρη διατροφη δε σου τη δινουν ουτε 1000 ωρες στο διαδρομο
    ()

  21. #21

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Εξαρτάται πάντα για τι επίπεδο μιλάμε.
    Από την πείρα μου στα γυμναστήρια, έχω παρατηρήσει ότι το 70-80% δε γυμνάζεται σωστά. Τι να σου κάνει η διατροφή όταν δεν υπάρχει το ανάλογο ερέθισμα;

  22. #22
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    αν η διατροφή σου είναι χάλια τσάμπα χτυπιέσαι στο gym,κ ένα εκατομμύριο κοιλιακούς να κάνεις την ημέρα δεν πρόκειται να τους δείς ούτε με κυάλια να βγαίνουν,φαντάσου το σωμα μας σαν ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο αν δεν του βάλεις καλό καύσιμο δεν θα έχει την απόδοση που περιμένεις, το ίδιο είναι κ το σώμα, κ επειδή τα έχω δεί κ στην πράξη τόσα χρόνια είναι 70% διατροφή

  23. #23
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    Λαθος δεν ειναι γιατι εκ φυσεως δεν υπαρχει ανθρωπος που ζει χωρις να τρωει.Απλα η διατροφη του ειναι ενος κοινου ανθρωπου και οχι αθλητικη.
    Νομιζω γνωριζεις τη διαφορα,
    Αλλο να εισαι ολη μερα με κουκουρουκου,κρουασαν,ψωμια,σαλτσες ,γυρονια κλπ και αλλο να βραζεις κοτοπουλα για να τρως.
    </blockquote id=quote>

    εδω ομως θελουμε να δουμε ποιο απο τα δυο (προπονηση/διατροφη) εχει το μεγαλυτερο μεριδιο στην αναπτυξη

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Δε θυμάμαι που το διάβασα...

    Το bb είναι σαν να φτιάχνεις ψωμί.

    Αφού μαζέψεις τα υλικά (αλεύρι, νερό, κτλ) θέλει να το ζυμώσεις για κανένα τέταρτο. Αλλά αυτό που θα πάρεις δεν είναι ψωμί...
    Στη συνέχεια όμως το βάζεις στο φούρνο και για 2-3 ώρες απλά περιμένεις κοιτάζοντας από το τζαμάκι και τότε το βλέπεις να φουσκώνει και να γίνεται επιτέλους ψωμί.

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-12-08
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Σύμφωνο με τα περισσότερα από τα παραπάνω ποστ αλλα μην ξεχνάτε και τον ύπνο!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •