Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default Όγκο ή γράμμωση??

    Εχω αρχισει το γυμναστηριο εδω και μια εβδομαδα και εχω αρχισει να περνω τα πανω μου..
    Εχω ομως ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω..
    Ειμαι 93 κιλα στη ζυγαρια του γυμναστηριου 1.82 με λιπος πανω απο 17%
    Να μπω σε ογκο η σε γραμωση? σκευτομουν να κανω ογκο μεχρι τον απριλιο ετσ για να παρει το σωμα μου τα πανω του και μετα να αρχισω να κοβω αλλα ειναι πολλα τα κιλα ρε γαμωτο και μετα 8α εχω και παραπανω λιπος απο την περιοδο ογκου..

    Σπαω το κεφαλι μου..αν μπορει καπιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εαν είσαι τόσα κιλά κι εκεί στο λίπος ξεκίνα απο τώρα για να προλάβεις να βγεις το καλοκαίρι ωραίος και γραμμωμένος.

    Σιγά σιγά να ξεκινήσεις, να κρατήσεις όγκο και να γραμμώσεις σωστά. Ξεκίνα απο την επόμενη Δευτέρα κιόλας.

    Καλή επιτυχία πάντως ότι κι αν αποφασίσεις!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Λες να μπω σε γραμμωση κατευθειαν δηλ? Και εγω μαλον προς τα εκει σκευτομαι να παω..

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι γιατί δε θα προλάβεις αμα είσαι στο 17%... για να δείξεις ένα καλό επίπεδο θα πρέπει να πέσεις στο 11-10% και να κρατήσεις και λίγο μάζα πάνω σου...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Bill89

    Εχω αρχισει το γυμνατηριο εδω και μια εβδομαδα και εχω αρχισει να πενω τα πανω μου..
    Εχω ομως ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω..
    ειμαι 93 κιλα στη ζυγαρια του γυμναστηριου 1.82 με λιπος πανω απο 17%
    Να μπω σε ογκο η σε γραμωση? σκευτομουν να κανω ογκο μεχρι τον απριλιο ετσ για να παρει το σωμα μου τα πανω του και μετα να αρχισω να κοβω αλλα ειναι πολλα τα κιλα ρε γαμωτο και μετα 8α εχω και παραπανω λιπος απο την περιοδο ογκου..

    Σπαω το κεφαλι μου..αν μπορει καπιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ
    </blockquote id=quote>

    Να γυμναστείς σοβαρά τρώγοντας όσο πιο πολύ μπορείς καθαρά.

  6. #6
    Junior Bodybuilder pezonauths's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    155

    Default

    Εαν κανεις ογκο θα βαλεις πολλα κιλα και θα δυσκολευτεις να τα χασεις...οποτε γραμμοση!!
    don't give up!

  7. #7
    Junior Bodybuilder pezonauths's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    155

    Default

    Εαν κανεις ογκο θα βαλεις πολλα κιλα και θα δυσκολευτεις να τα χασεις...οποτε γραμμοση!!
    don't give up!

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-09-08
    Location
    piraious, Greece.
    Posts
    214

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Bill89

    Εχω αρχισει το γυμνατηριο εδω και μια εβδομαδα και εχω αρχισει να πενω τα πανω μου..
    Εχω ομως ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω..
    ειμαι 93 κιλα στη ζυγαρια του γυμναστηριου 1.82 με λιπος πανω απο 17%
    Να μπω σε ογκο η σε γραμωση? σκευτομουν να κανω ογκο μεχρι τον απριλιο ετσ για να παρει το σωμα μου τα πανω του και μετα να αρχισω να κοβω αλλα ειναι πολλα τα κιλα ρε γαμωτο και μετα 8α εχω και παραπανω λιπος απο την περιοδο ογκου..

    Σπαω το κεφαλι μου..αν μπορει καπιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ
    </blockquote id=quote>

    Να γυμναστείς σοβαρά τρώγοντας όσο πιο πολύ μπορείς καθαρά.
    </blockquote id=quote>


    +1000[:-thumbu]

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-09-08
    Location
    piraious, Greece.
    Posts
    214

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Bill89

    Εχω αρχισει το γυμνατηριο εδω και μια εβδομαδα και εχω αρχισει να πενω τα πανω μου..
    Εχω ομως ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω..
    ειμαι 93 κιλα στη ζυγαρια του γυμναστηριου 1.82 με λιπος πανω απο 17%
    Να μπω σε ογκο η σε γραμωση? σκευτομουν να κανω ογκο μεχρι τον απριλιο ετσ για να παρει το σωμα μου τα πανω του και μετα να αρχισω να κοβω αλλα ειναι πολλα τα κιλα ρε γαμωτο και μετα 8α εχω και παραπανω λιπος απο την περιοδο ογκου..

    Σπαω το κεφαλι μου..αν μπορει καπιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ
    </blockquote id=quote>

    Να γυμναστείς σοβαρά τρώγοντας όσο πιο πολύ μπορείς καθαρά.
    </blockquote id=quote>


    +1000[:-thumbu]

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    105

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου. Θα μπορούσες να παραμείνεις στις θερμίδες συντήρησης σου, καθαρίζοντας σιγα σιγα τις τροφές σου (και μετά να μπείς γράμμωση, αν το επιθυμείς). Με αυτόν τον τρόπο θα αρχίσουν να φεύγουν τα περισσότερα νερά που κρατάει το σώμα σου και έτσι θα μπορέσεις να έχεις μια πιο πλήρη άποψη, πάνω στο τι και πώς ακριβώς θα πρέπει να δουλέψεις.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    105

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου. Θα μπορούσες να παραμείνεις στις θερμίδες συντήρησης σου, καθαρίζοντας σιγα σιγα τις τροφές σου (και μετά να μπείς γράμμωση, αν το επιθυμείς). Με αυτόν τον τρόπο θα αρχίσουν να φεύγουν τα περισσότερα νερά που κρατάει το σώμα σου και έτσι θα μπορέσεις να έχεις μια πιο πλήρη άποψη, πάνω στο τι και πώς ακριβώς θα πρέπει να δουλέψεις.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Η γυμναστικη 8α ειναι σοβαρη δεν το συζητω..οπως και η διατροφη και η ξεκουραση μου. Ειμαι ψυχολογικα ετιμος για τα παντα και δεν σκοπευω να τα παρατησω απλα το ερωτημα μου αφορα τον πρωτο στοχο μου..να 8εσω σαν στοχο τα 110 πχ κιλα ή τα 75 ας πουμε? χωρις στοχους δεν πας που8ενα. ποσα κιλα λιπος μπορω να χασω κα8αρα και τι μπορω να κανω για να ελαχιστοποιησω τις μυικες απολειες μετα απο 20 εβδομαδες γραμμωση?

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Η γυμναστικη 8α ειναι σοβαρη δεν το συζητω..οπως και η διατροφη και η ξεκουραση μου. Ειμαι ψυχολογικα ετιμος για τα παντα και δεν σκοπευω να τα παρατησω απλα το ερωτημα μου αφορα τον πρωτο στοχο μου..να 8εσω σαν στοχο τα 110 πχ κιλα ή τα 75 ας πουμε? χωρις στοχους δεν πας που8ενα. ποσα κιλα λιπος μπορω να χασω κα8αρα και τι μπορω να κανω για να ελαχιστοποιησω τις μυικες απολειες μετα απο 20 εβδομαδες γραμμωση?

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    GS οι θερμιδες συντιρισης μου προκυπτουν απο το BMR? Αν κανω λαθος πως βρισκω ποσες ειναι οι θερμιδες συντιρισης μου? Αυτη τη στιγμη με απασχολει περισσοτερο να στεγνωσω οσο περισσοτερο μπορω ωστε να δω που χανω και που πρεπει να δουλεψω καλητερα..και να χτισω μια βαση για να μπορεσω στην επομενη σεζον να βαλω μονο ογκο χωρις να γινω 110 κιλα με 30% λιπος

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    GS οι θερμιδες συντιρισης μου προκυπτουν απο το BMR? Αν κανω λαθος πως βρισκω ποσες ειναι οι θερμιδες συντιρισης μου? Αυτη τη στιγμη με απασχολει περισσοτερο να στεγνωσω οσο περισσοτερο μπορω ωστε να δω που χανω και που πρεπει να δουλεψω καλητερα..και να χτισω μια βαση για να μπορεσω στην επομενη σεζον να βαλω μονο ογκο χωρις να γινω 110 κιλα με 30% λιπος

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    105

    Default

    Για το BMR μπορείς να διαβάσεις το τόπικ από τον φίλο GRF. Πιό αναλυτικό δεν γίνεται.

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548

    Δίαβασε, ενημερώσου, σχεδίασε, εκτέλεσε και πραγματοποίησε.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    105

    Default

    Για το BMR μπορείς να διαβάσεις το τόπικ από τον φίλο GRF. Πιό αναλυτικό δεν γίνεται.

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548

    Δίαβασε, ενημερώσου, σχεδίασε, εκτέλεσε και πραγματοποίησε.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Thanx Φιλε..
    Ασχετο..Αν θελεις φυσικα να μου πεις.. στη φωτο ποσα κιλα εισαι και τι BF?

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    105

    Default

    Τίποτα φίλε μου. Να'σαι καλά. Τελευταία μέρα που ζυγίστηκα η ζυγαρια με έδειξε στα 73 κιλα. Επίσης έμαθα ότι αδειάζω εύκολα αλλά γεμίζω αργά (μιλάω για απογλυκογόνωση και υπερπλήρωση υδατάνθρακα). Το στέγνωμα που έκανα δεν ήταν σωστό. Ήθελε λιγότερο νερό. Επίσης
    έκανα το λάθος και ήπια λίγο νερό μετά το πρωινό και μου κράτησε νερά. Λιπομέτρηση δεν έκανα άρα δεν μπορώ να σου πώ για ποσοστό λίπους. Βασικά έκανα πολλά λάθη. Παρόλα αυτά δεν απογοητεύτηκα γιατί έμαθα. Ευελπιστώ φέτος να μου βγεί καλύτερο. Πιστεύω ότι αν είχε γίνει κανονικό στέγνωμα (με την λήψη νερού που πρέπει να πιεί κάποιος κανονικά χρησιμοποιώντας αυτήν την τεχνική) μπορεί και να είχα φτασει στα 71 κιλά.

  20. #20

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Να γυμναστείς σοβαρά τρώγοντας όσο πιο πολύ μπορείς καθαρά.
    </blockquote id=quote>

    +1

    ουτε ογκο ουτε γραμμωση .Διατροφη και γυμνναστικη.

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-01-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Φιλε GS δεν γνωριζω πια ακριβως μεθοδο ακολουθησες και τι λαθη εκανες αλλα αν καταφερω να πετυχω το στεγνωμα σου θα εχω πιασει τον πρωτο στοχο μου..μακαρι να τα καταφερω
    Αληθεια τι μεθοδο σκολουθησες?

    Γενικα συμφωνω με τιν ιδεα της σωστης και κα8αρης διατροφης σε συνδιασμο με καλη γυμναστικη αλλα υπο καπιες προιποθεσεις..
    Εννοωντας οτι απο τη στιγμη που εχω καπια κιλα παραπανω τα οπια ουτε 8α με βοι8ισουν στην προπονηση μου ουτε και μου προσφερουν κατι για πιο λογο να μην ακολουθησω μια σωστη μεθοδο για να τα αποβαλω? Δεν ξερω αν στεκει η λογικη μου και ισως κανω λαθος απλα 8α ενιωθα πολυ πιο ανετα αν μπορουσα να δω κα8αρα που εχω πλεονεκτηματα και που μειονεκτιματα ωστε να δουλεψω πιο ποιοτικα..
    επισης αλλος ενας λογος ποθ σκευτομαι τη γραμμωση ειναι οτι νομιζω πως εχω μια ελαφρια γυναικομαστεια για την οπια δεν ειμαι σιγουρος αλλα ουτε και ο ενδοκρινολογος μου αφου μονο λιγο ανεβασμενη προλακτινη μου βρηκε..οποτε αν στεγνωσω και συνεχιζει να υπαρχει το προβλημα 8α προβω σε μετρα αντιμετωπισης.
    Και παλι δεν ξερω αν ο τροπος σκεψης μου ειναι σωστος γ αυτο και ρωταω..

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    105

    Default

    Η μέθοδος που ακολούθησα είναι αυτή που ανέφερε παραπάνω ο Ikamak και ο Andrikos. Όταν έφτασα σε κάποιο σημείο, άρχισα να κόβω θερμίδες σταδιακά. Την τελευταία εβδομάδα ακολούθησα μία τεχνική που έχει παραθέσει λεπτομερέστατα ο BigSteve.

    Η μέθοδος για τα περιττά κιλά που αναφέρεις είναι αυτό που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω. Υπομονή και επιμονή για να τα καταφέρεις. Για το πρόβλημα που μου αναφέρεις, δυστηχώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθότι δεν είμαι ιατρός. Το μόνο που γνωρίζω από την μικρή εμπειρία μου, είναι ότι με αυτόν τον τρόπο δεν φεύγει το πρόβλημα σου. Άποωη μου είναι να αναζητήσεις ιατρική βοήθεια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •