Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default DHEA. παίρνει κανείς; Τι αποτελέσματα έχει;

    Θα ήθελα να ήξερα τη γνώμη και κυρίως την προσωπική εμπειρία όσων μελών του φόρουμ παίρνουν ή έχουν πάρει DHEA.

    Παρακάτω παραθέτω δύο καλά αγγλικά άρθρα και ένα ελληνικό.
    http://altmedicine.about.com/od/dhea/a/dhea.htm
    http://www.lef.org/magazine/mag2002/...r_dhea_01.html

    και το ελληυνικό (από εδώ αντεγραμμένο http://www.skepdic.gr/Entries/Delta/dhea.htm):


    Διϋδροεπιανδροστερόνη (DHEA)

    Η διϋδροεπιανδροστερόνη (DHEA) είναι μια φυσική στεροειδής ορμόνη που παράγεται από τη χοληστερόλη στα επινεφρίδια. Η DHEA έχει παρόμοια χημική δομή με την τεστοστερόνη και τα οιστρογόνα και μετατρέπεται εύκολα σε αυτές τις ορμόνες. Η παραγωγή DHEA τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες μεγιστοποιείται κατά την πρώιμη ενήλικη ζωή και μειώνεται καθώς περνούν τα χρόνια. Συνεπώς πολλές ασθένειες που σχετίζονται με τη γήρανση, συσχετίζονται επίσης με χαμηλά επίπεδα παραγωγής DHEA. Οι οπαδοί της DHEA τη συνιστούν για πρόληψη από τις επιδράσεις της γήρανσης. Ωστόσο, δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη ότι τα χαμηλά επίπεδα DHEA αποτελούν σημαντικό αιτιολογικό παράγοντα στην ανάπτυξη ασθενειών που σχετίζονται με τη γήρανση. Ούτε υπάρχουν αποδείξεις ότι τα αυξημένα επίπεδα DHEA επιβραδύνουν, σταματούν ή αντιστρέφουν τη διαδικασία της γήρανσης.

    Για χρόνια η DHEA προωθήθηκε ως φάρμακο-θαύμα για την απώλεια βάρους, με βάση κάποιες μελέτες σε τρωκτικά που έδειξαν ότι η DHEA ήταν αποτελεσματική στον έλεγχο της παχυσαρκίας σε ποντίκια και αρουραίους. Άλλες μελέτες σε τρωκτικά κατέληξαν σε παρόμοια ελπιδοφόρα αποτελέσματα για την DHEA στην πρόληψη του καρκίνου, της αρτηριοσκλήρωσης και του διαβήτη. Αυτά τα αποτελέσματα δεν έχουν ακόμα επιβεβαιωθεί με μελέτες σε ανθρώπους. Παρά την έλλειψη επαρκών επιστημονικών αποδείξεων, τα συμπληρώματα διατροφής με DHEA προωθούνται με το επιχείρημα ότι έχουν θεραπευτικές ιδιότητες σε πολλές χρόνιες καταστάσεις όπως «καρδιαγγειακές ασθένειες, διαβήτη, υπερχοληστερολαιμία, παχυσαρκία, πολλαπλή σκλήρυνση, Parkinson , Alzheimer , διαταραχές του ανοσοποιητικού, κατάθλιψη και οστεοπόρωση». Η αλήθεια είναι ότι γνωρίζουμε πολύ λίγα για τη διϋδροεπιανδροστερόνη. Τα μακροχρόνια αποτελέσματα της λήψης συμπληρωμάτων DHEA μπορεί να είναι ευεργετικά, ουδέτερα ή βλαβερά, αλλά είναι μικρές οι πιθανότητες η DHEA να επηρεάσει όλους τους οργανισμούς με τον ίδιο τρόπο. Η αύξηση των επιπέδων DHEA μπορεί να προκαλέσει αύξηση της τεστοστερόνης, η οποία σε κάποιους άντρες μπορεί να προκαλέσει διόγκωση προστάτη και σε κάποιες γυναίκες τριχοφυΐα στο πρόσωπο. Η αύξηση των οιστρογόνων μπορεί να βοηθήσει στην πρόληψη της οστεοπόρωσης ή των καρδιακών προβλημάτων, αλλά μπορεί και να αυξήσει τον κίνδυνο καρκίνου του μαστού. Εν ολίγοις, η λήψη DHEA αποτελεί ρίσκο υψηλού κινδύνου όταν βασίζεται σε αβάσιμα στοιχεία.

    Η έρευνα της Δρ. Elizabeth Barrett - Connor , καθηγήτριας και προέδρου του τμήματος οικογενειακής και προληπτικής ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια, στο Σαν Ντιέγκο, αναφέρεται από τους προωθητές της DHEA ως απόδειξη για την αποτελεσματικότητά της στην αντιμετώπιση των καρδιαγγειακών προβλημάτων. Ωστόσο, η Δρ. Barrett - Conner λέει ότι «η DHEA είναι το γιατροσόφι της δεκαετίας του '90. Ανησυχώ πολύ που οι άνθρωποι χρησιμοποιούν ένα φάρμακο για το οποίο δεν γνωρίζουμε τίποτα. Δεν θα το συνιστούσα» ( Skerret 1996).

    Οι κύριοι υποστηρικτές της DHEA, που την παρουσιάζουν ως φάρμακο-θαύμα, είναι εκείνοι που την πουλάνε ή κερδίζουν πουλώντας βιβλία , ή οι εκπομπές που διαφημίζουν τις φυσικές θεραπείες.


    Περιμένω εμπειρίες και απόψεις!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    Μάλλον θα έπρεπε να κανεις το ποστ στην υποενότητα των ΑΑΣ.Δεν είναι συμπλήρωμα....
    Hellenic Skydivers

  3. #3
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    καθολου.....μακρυα
    o tempora o mores!

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    17-08-08
    Location
    .
    Posts
    392

    Default

    Επειδή k εγώ ήμουν μεταξύ αν θα το πάρω η όχι.. Θα σου πω κάποια πράγματα k μονος σου αποφασίζεις καταρχήν αν είσαι 20-25 αστο καλύτερα θα βάλεις ορμόνη παραπάνω στον οργανισμό σου k δη ξέρω κατά ποσο είναι ασφαλές αυτό.. Στην αμερική την χρησιμοποιούν ηλικιωμένοι επειδή έχουν έλλειψη k τους δίνη ευεξία καύλες ενέργεια κτλ.. Εγώ φοβήθηκα μη μου κλίση η επηρεάσει την ενδογενή τέστο μου k δη το πήρα... Είναι συμπλήρωμα για το οποιο εμπειρικά πάντα υπάρχουν γνώσης. Εγώ δη θα το διακινδύνευα.. K όσον αφορά το αν είναι συμπλήρωμα είναι νόμιμο κανονικότατα εκτος του καναδά k χωρίς ιατρική συνταγή άρα k εδώ δη νομίζω να χεις πρόβλημα που το κανεις post..

  5. #5
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Εμένα έπεσε στα χέρια μου ένα τέτοιο κουτάκι και μετά από σκέψη και ανάγνωση ΔΕΝ το πήρα.
    Οι βασικοί λόγοι οι εξής:
    1) Ενδείκνυται για μεγάλες ηλικίες (50+ )Όλες οι έρευνες που κοίταξα δεν δείχνουν καμία θετική επίδραση στην άυξηση της μυικής μάζας στις νεότερες ηλικίες.
    2)Μπορεί κάλλιστα να μετατραπεί σε οιστρογόνο :)
    3)Ανεβάζει την Dihydrotestosterone (DHT)η οποία προκαλεί αλωπεκία η αλλιώς απώλεια μαλλιών.
    YOU can('t)change genes...

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    η εν λογω ουσια υπαρχει,αν δεν κανω λαθος, και σε καποιες ποικιλιες πατατας.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε τι παρενεργειες εχει σε εργογονες δοσεις(αν υπαρχουν).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •