Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 36
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-12-08
    Location
    thessalonikih, Greece.
    Posts
    6

    Default 45 Λεπτά Άσκησης Για Βάρη - Ισχύει?

    Ειναι αληθεια? Οτι και αν κανεις πανω απο 45 λεπτα παει αχρηστο?

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    όχι [:-propeller]

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-12-08
    Location
    thessalonikih, Greece.
    Posts
    6

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by TsT

    όχι [:-propeller]
    </blockquote id=quote>

    εμενα γιατι ολοι μου λενε απο τα γυμναστηρια μη κανεις πανω απο 45 λεπτα? :P

    και εμενα λιγο περιεργο μου φενεται βεβαια..

  4. #4
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    η δουλεια εξακολουθει να γθνεται και μετα τα 45 αλλα απο πολλα ατομα
    εχω ακουσει οτι καλο ειναι να τελειωνεις σε 45 λεπτα
    δεν πρεπει να κανεις μεγαλα διαλείμματα
    First we take Manhattan then we take Berlin

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Όπως λέει και ο master Poliquin: If you?re in the gym longer than one hour, you are making friends - not training.
    Προσπαθώ να το εφαρμόζω φτιάχνοντας το κατάλληλο πρόγραμμα κάθε φορά. Ε, τώρα στη 1 ώρα και 10 δε χάλασε ο κόσμος αλλά στις 2...

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-09-08
    Location
    chania, Greece.
    Posts
    69

    Default

    Καλο ειναι η προπονηση σου να βγαινει σε 45-55 λεπτα περιπου...απο κει και περα επερχεται η κουραση και στην ουσια δεν καταφερνεις κατι...αλλα παιζουν ρολο και τα διαλλειματα...αν ξεχνιεσαι η' δεν κρατας χρονο τοτε αποκλειεται να βγει η προπονηση σου τοσο γρηγορα...

  7. #7
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    και άμα ρε παιδια κάνεις προγραμμα θεωρίας υψηλής ποσότητας ή 5λεπτα διαλείμματα τι γίνεται? δεν προλαβαίνεις σε μία ώρα

  8. #8

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cccc

    Όπως λέει και ο master Poliquin: If you?re in the gym longer than one hour, you are making friends - not training.
    Προσπαθώ να το εφαρμόζω φτιάχνοντας το κατάλληλο πρόγραμμα κάθε φορά. Ε, τώρα στη 1 ώρα και 10 δε χάλασε ο κόσμος αλλά στις 2...
    </blockquote id=quote>

    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν έχεις δηλαδή 3-μερο διαχωρισμό στο πρόγραμμα σου, και πρέπει να παίξεις πχ πλάτη-τρικέφαλα με σχετικά μεγάλο όγκο σετ, πρέπει να το βγάλεις σε 45 λεπτά; Μην τρελαθούμε...

    Αυτές οι ΑΠΟΛΥΤΕΣ εκφράσεις από internet gurus με τρελαίνουν!! Φοβερό marketing!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cccc

    Όπως λέει και ο master Poliquin: If you?re in the gym longer than one hour, you are making friends - not training.
    Προσπαθώ να το εφαρμόζω φτιάχνοντας το κατάλληλο πρόγραμμα κάθε φορά. Ε, τώρα στη 1 ώρα και 10 δε χάλασε ο κόσμος αλλά στις 2...
    </blockquote id=quote>

    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν έχεις δηλαδή 3-μερο διαχωρισμό στο πρόγραμμα σου, και πρέπει να παίξεις πχ πλάτη-τρικέφαλα με σχετικά μεγάλο όγκο σετ, πρέπει να το βγάλεις σε 45 λεπτά; Μην τρελαθούμε...

    Αυτές οι ΑΠΟΛΥΤΕΣ εκφράσεις από internet gurus με τρελαίνουν!! Φοβερό marketing!!
    </blockquote id=quote>

    ρε συ ikamak μην τρελαινεσαι δεν ειπε κανενας για απολυτα 45 λεπτα
    ειπαμε περιπου 45-55 αντε μια ωρα ε ποσα σετ θα κανεις πια
    και 2 σημεια να εχεις?
    εμενα προσωπικα ο γυμναστης μου με 25 χρονια στο χωρο μου λεει τα διαλειματα(χρονικη διαρκεια) μεταξυ των σετ
    θα ειναι σαν να γυμναζεται και
    αλλος ενας μαζι σου,και μεταξυ των ασκησεων το πολυ 2 λεπτα
    First we take Manhattan then we take Berlin

  10. #10

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Φίλε μου Balotsa ποσος με ενδιαφέρει τι λέει ο γυμναστής σου, διότι εγώ σαν άτομο με 2 λεπτά ξεκούραση ανάμεσα στα σετ, βαριά προπόνηση δεν βγάζω.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν υπάρχει χρυσός κανόνας, ο καθένας μας είναι διαφορετικός και χρειάζεται αντίστοιχη (έξυπνη) αντιμετώπιση για να αποδώσει τα μέγιστα ως οργανισμός.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    το διαλειμμα ειναι για να παρεις μερικες ανασες και να ετοιμαστεις για το επομενο σετ,οχι ομως και να ξεχαστω οτι ειμαι εδω για να γυμναστω....προτιμω συνηθως το διαλειμμα να μην με ξεκουραζει αλλα να μου δινει ανασες,θελω να νιωθω την ενταση απο τα βαρη....οποτε συμφωνω πιο πολυ με τον Πετρο....
    ()

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    Γενικα ομως... μην υπερβαινετε την 1 ωρα στο gym γιατι εχουν και αλλοι σειρα. [:-bouncy]

  13. #13
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Καπου ειχα διαβασει μια ερυενα που ελεγε οτι περιπου στα 40-45 λεπτα εντονης προπονησης (ο αντρικος θα τη βρει σιγουρα) μειωνεται κατα πολυ η παραγωγη αυξητικης ή τεστοστερονης,δε θυμαμαι ακριβως.Αυτος ειναι ο λογος που πρπεει να διαρκουν τοσο οι προπονησεις.Το οφελος μετα ειναι πολυ μικρο....
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    17-01-07
    Location
    .
    Posts
    358

    Default

    Στα 42-45 λεπτα αυξανεται δραματικα η κορτιζολη στο αιμα, η οποια ειναι καταβολικη ορμόνη και τα οφελη απο κει και περα οντως ειναι πολυ μικρα.
    Leg pressing is acceptable if you have a vagina. Squat if you have a pair.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Αυτα ισχυουν και σε εναν αρχαριο??

    Παω γυρω στο 3μηνο-4μηνο και φυσικα οι γυμναστες λενε τα στανταρ κι αυτοι οι καημενοι, κανα 20 λεπτο διαδρομο η ποδηλατο στην αρχη, μετα οργανα κλπ και μετα κοιλιακοι-ραχιαιοι και αποθεραπεια....
    Εγω κανω ενα 5λεπτο ποδηλατο ετσι για το καλο και μετα αρχιζω.
    Αλλα αυτα ολα ισχυουν και σε εναν αρχαριο ή μονο για πραγματικα βαριες προπονησεις?

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak


    Αυτές οι ΑΠΟΛΥΤΕΣ εκφράσεις από internet gurus με τρελαίνουν!! Φοβερό marketing!!
    </blockquote id=quote>

    +1

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Φίλε μου Balotsa ποσος με ενδιαφέρει τι λέει ο γυμναστής σου, διότι εγώ σαν άτομο με 2 λεπτά ξεκούραση ανάμεσα στα σετ, βαριά προπόνηση δεν βγάζω.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν υπάρχει χρυσός κανόνας, ο καθένας μας είναι διαφορετικός και χρειάζεται αντίστοιχη (έξυπνη) αντιμετώπιση για να αποδώσει τα μέγιστα ως οργανισμός.
    </blockquote id=quote>

    +2 !!

    έλεος πια λες και όλοι οι οργανισμοί είναι ίδιοι, λες και η φύση μας έφτιαξε να έχει αποτέλεσμα η γυμναστική πάνω μας μέχρι τα 43.75 λεπτά.
    Αυτό που έχω να πω είναι ας ακούμε και λίγο το σώμα μας και ας λαμβάνουμε υπ' όψιν την μοναδικότητα. Καλές οι μελέτες αλλά περιγράφουν το AVERAGE.

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by information_leak

    Στα 42-45 λεπτα αυξανεται δραματικα η κορτιζολη στο αιμα, η οποια ειναι καταβολικη ορμόνη και τα οφελη απο κει και περα οντως ειναι πολυ μικρα.
    </blockquote id=quote>

    Says who?

    Και εγω καποτε πιστευα αυτους τους μυθους και σε ενα ποσοστο με κρατησαν πισω ... απλα μυθος ειναι αυτο το "45 λεπτα για βαρη"

    Πλεον οι προπονησεις μου λογω κιλων που σηκωνω και ογκου προπονησης ειναι 1,5 με 2 ωρες ... τα οφελη ερχονται μια χαρα

    Επισης θα συμφωνησω με οτι ειπε ο ikamak ... με καλυψε απολυτα οποτε δεν εχει νοημα να λεμε τα ιδια πραγματα

  18. #18

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Το "45 λεπτά βάρη" είναι κάτι σαν το "κάνε 6-10 επαναλήψεις για υπερτροφία", αποτελεί δηλαδή έναν έμμεσο (=πλάγιο) αλλά και άμεσο(=γρήγορο και απλό) τρόπο για να σου ορίσει με πρακτικό τρόπο την ένταση και όγκο της άσκησης. Αυτό σημαίνει ότι δεν αποτελεί σκληρό κανόνα βεβαίως.

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cccc

    Όπως λέει και ο master Poliquin: If you?re in the gym longer than one hour, you are making friends - not training.
    Προσπαθώ να το εφαρμόζω φτιάχνοντας το κατάλληλο πρόγραμμα κάθε φορά. Ε, τώρα στη 1 ώρα και 10 δε χάλασε ο κόσμος αλλά στις 2...
    </blockquote id=quote>

    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν έχεις δηλαδή 3-μερο διαχωρισμό στο πρόγραμμα σου, και πρέπει να παίξεις πχ πλάτη-τρικέφαλα με σχετικά μεγάλο όγκο σετ, πρέπει να το βγάλεις σε 45 λεπτά; Μην τρελαθούμε...

    Αυτές οι ΑΠΟΛΥΤΕΣ εκφράσεις από internet gurus με τρελαίνουν!! Φοβερό marketing!!
    </blockquote id=quote>

    Συμφωνώ μαζί σου για τους "αφορισμούς" των gurus γενικά!! Αλλά νομίζω αυτό που εννοούσε ο Poliquin είναι ό,τι έγραψε ο GRF πιο πάνω.
    "Το "45 λεπτά βάρη" είναι κάτι σαν το "κάνε 6-10 επαναλήψεις για υπερτροφία", αποτελεί δηλαδή έναν έμμεσο (=πλάγιο) αλλά και άμεσο(=γρήγορο και απλό) τρόπο για να σου ορίσει με πρακτικό τρόπο την ένταση και όγκο της άσκησης. Αυτό σημαίνει ότι δεν αποτελεί σκληρό κανόνα βεβαίως."


    Κι εγώ γι' αυτό έγραψα το μικρό σχόλιο από κάτω να αποφύγω την "απολυτότητα", αλλά δεν τα κατάφερα :D

    ΥΓ: 1 ώρα είπε όχι 45' :D[:-angel]:D

  20. #20
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Φίλε μου Balotsa ποσος με ενδιαφέρει τι λέει ο γυμναστής σου, διότι εγώ σαν άτομο με 2 λεπτά ξεκούραση ανάμεσα στα σετ, βαριά προπόνηση δεν βγάζω.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν υπάρχει χρυσός κανόνας, ο καθένας μας είναι διαφορετικός και χρειάζεται αντίστοιχη (έξυπνη) αντιμετώπιση για να αποδώσει τα μέγιστα ως οργανισμός.
    </blockquote id=quote>
    αν φιλε μου ikamak ποσος σε ενδιαφερει τι λεει ενας γυμναστης με 25 χρονια στο χωρο με σπουδες στο εξωτερικο
    ε τοτε εγω παυω να μιλαω τελος
    First we take Manhattan then we take Berlin

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-09-08
    Location
    piraious, Greece.
    Posts
    214

    Default

    Εμενα παιδια ο κολλητος μου οταν ημασταν 18,πηγαινε γυμναστηριο το μεσημερι μετα το σχολειο,επαιζε κανονικα το σημειο που ειχε για κανα 1,5ωρο,και πηγαινε και το απογευμα για καμια ωρα και επαιζε το σημειο της αλλης μερας...Ηταν 87 κιλα με 13% λιπος...και χωρις συμπληρωματα..ετρωγε παρα πολυ ομως...Πως το εξηγειται εσεις αυτο? Απλα πιστευω οτι αλλος οργανισμος χρειαζεται 45 λεπτα προπονηση και αλλος μπορει και 2 ωρες...ειδικα αν κανει 2 σημεια οπως ειμαι και ο ikamak....

  22. #22

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by information_leak

    Στα 42-45 λεπτα αυξανεται δραματικα η κορτιζολη στο αιμα, η οποια ειναι καταβολικη ορμόνη και τα οφελη απο κει και περα οντως ειναι πολυ μικρα.
    </blockquote id=quote>

    :D
    Στα 42-45 λεπτα?:DΕισαι σιγουρος??
    ρε παιδια πού τα βλεπετε αυτα τα πραγματα?

    Αυτα ειναι τελειως εξατομικευμενα και εξαρτωνται απο χιλια δυο πραγματα.Η κορτιζολη και το timing που χτυπαει κοκκινο εξαρταται απο ειδος προπονησης , διατροφη , αθλητικο επιπεδο , γονιδια και και και....


    Εμενα σχεδον μιση ωρα μου παιρνει το ζεσταμα, οποτε κατω απο μια ωρα και 20 λεπτα απλα δεν παιζει:D!Με καλυψε ο ΙΚΑΜΑΚ βασικα.:D

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    17-01-07
    Location
    .
    Posts
    358

    Default

    Το χα διαβασει ρε παιδια χρονια πριν sto bodybuilding.com , λέτε να το βγαλα απο το μυαλό μου; Παρθενογένεση σε αυτά δεν υπάρχει. Δυστυχως έψαξα αρκετή ώρα χτες να το βρω για να το παραθέσω αλλα τίποτα.
    Leg pressing is acceptable if you have a vagina. Squat if you have a pair.

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by information_leak

    Το χα διαβασει ρε παιδια χρονια πριν sto bodybuilding.com , λέτε να το βγαλα απο το μυαλό μου; Παρθενογένεση σε αυτά δεν υπάρχει. Δυστυχως έψαξα αρκετή ώρα χτες να το βρω για να το παραθέσω αλλα τίποτα.
    </blockquote id=quote>

    ΤΟ bodybuilding.com λεει επισης οτι εαν παρω creakic θα γινω σαν τον Jay Culter. Αυτο το πιστευεις?

    Μην ακους τιποτα το οποιο δεν εχει βασιστει πανω σε ερευνα ... ολα τα αλλα ειναι εμπειρικα και τις περισσοτερες φορες οι εταιρειες τα εκμεταλευονται προς οφελος τους και βγαζουν διαφορους μυθους ...

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis.

    Αυτα ισχυουν και σε εναν αρχαριο??

    Παω γυρω στο 3μηνο-4μηνο και φυσικα οι γυμναστες λενε τα στανταρ κι αυτοι οι καημενοι, κανα 20 λεπτο διαδρομο η ποδηλατο στην αρχη, μετα οργανα κλπ και μετα κοιλιακοι-ραχιαιοι και αποθεραπεια....
    Εγω κανω ενα 5λεπτο ποδηλατο ετσι για το καλο και μετα αρχιζω.
    Αλλα αυτα ολα ισχυουν και σε εναν αρχαριο ή μονο για πραγματικα βαριες προπονησεις?
    </blockquote id=quote>

    χεχ μέσα στον πανικό χάθηκε η ερώτησή σου, όπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται :D

    Πάντως για αρχή νομίζω πως θα πρέπει να δώσεις σημασία στη σωστή εκτέλεση ασκήσεων και όχι στο... χρονόμετρο. Από προσωπική εμπειρία καλύτερα να μην κάθεσαι με τις ώρες στο γυμναστήριο ως αρχάριος (χαζεύοντας κυρίως:-) γιατί ίσως σε κουράσει ψυχολογικά το γεγονός και να βαρεθείς σύντομα.

  26. #26
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    γνωμη μου και συμπερασμα μου ειναι οτι πανω απο μια ωρα ειναι υπερβολη.. εγω συνηθως παιζω δυο ομαδες και τελειωνω το πολυ σε μια ωριτσα, παραπανω νιωθω οτι δεν τραβαει! επισης προπονουμε με μεγαλη ενταση και δεν αφηνω παυση μεγαλυτερη απο ενα λεπτο αναμεσα στα σετς.. γενικοτερα οπως αγαπα ο καθενας...:D
    the best supplement is time..!!!

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-12-08
    Location
    thessalonikih, Greece.
    Posts
    6

    Default

    ενταξει βγαλαμε ακρη χαχαχααχα

    εγω παντως αντεχω μια χαρα και μετα τα 45 λεπτα

    αλλα παντα ερχεται και μου λεει ο γυμναστης ρε τζαμπα παιδευεσαι δε πιανει τπτ μετα τα 45 λεπτα
    τωρα τι ακριβως ισχυει... αντε να βγαλεις ακρη

  28. #28
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Daytime Dreamer

    Μην ακους τιποτα το οποιο δεν εχει βασιστει πανω σε ερευνα ...
    </blockquote id=quote>

    γιατι εχεις την εντυπωση οτι πρεπει να περνεις παντα τις μετρητοις οτι διαβαζεις στις ερευνες?? [:-bouncy]

  29. #29

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by BALOTSAS

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Φίλε μου Balotsa ποσος με ενδιαφέρει τι λέει ο γυμναστής σου, διότι εγώ σαν άτομο με 2 λεπτά ξεκούραση ανάμεσα στα σετ, βαριά προπόνηση δεν βγάζω.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν υπάρχει χρυσός κανόνας, ο καθένας μας είναι διαφορετικός και χρειάζεται αντίστοιχη (έξυπνη) αντιμετώπιση για να αποδώσει τα μέγιστα ως οργανισμός.
    </blockquote id=quote>
    αν φιλε μου ikamak ποσος σε ενδιαφερει τι λεει ενας γυμναστης με 25 χρονια στο χωρο με σπουδες στο εξωτερικο
    ε τοτε εγω παυω να μιλαω τελος
    </blockquote id=quote>

    Δηλαδή επειδή κάποιος λέει να μη ξεκουράζεσαι πάνω από 2 λεπτά, πρέπει να το ακολουθήσω; Αφού δε μπορώ!! Το έχω δοκιμάσει και ΔΕΝ αποδίδει στο σώμα μου όταν παίζω βαριά κιλά. Με το ζόρι ότι πει ο επιστήμονας; Αν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν φόρουμς, θα γράφανε 2-3 Βίβλους οι τοπ bodybuilders με τους χρυσούς κανόνες, θα τα μαθαίναμε παπαγαλία και θα ήμασταν κομπλέ.
    Επίσης βλέπω ότι μια ισοπεδωτική στάση .. Γιατί;

  30. #30
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Τι πρέπει να χορέψουμε και να πούμε για να γίνει summon ο ΜΑΤΖ ? :D

    Εγώ τα δύο πρώτα χρόνια έκανα προπόνηση και μου έβγαινε γύρω στα 1:30 ώρα. Τώρα κάνω και μου βγαίνει από 45 εώς 1:10 ανάλογα τη μυική ομάδα. Πραγματικά κ γω δεν πιστεύω στα χρονικά όρια της προπόνησης σε αυστηρό βαθμό φυσικά.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!



 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •