Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-11-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default Kickboxing, άσκηση στο σπίτι και διατροφή. Γνώμες.

    Γεια χαρά σε όλους! Παρακολουθώ εδώ και αρκετό το forum και κυρίως σε θέματα διατροφής, ωστόσο μάλλον ήρθε η ώρα για το πρώτο post μου για να μου λυθούν κάποιες "εξειδικευμένες" απορίες.

    ΑΣΚΗΣΗ

    Ασκούμαι 4 φόρες την εβδομάδα σε ένα σύλλογο για Kickboxing. Το κάθε session πλεόν της τεχνικής του Kickboxing περιλαμβάνει και έντονη γυμναστική... τουτ'έστιν τουλάχιστον 60 κάμψεις(γροθιές, μεγάλο άνοιγμα)/κοιλιακούς/βαθιά καθίσματα/ραχιαίους/προβολές ποδιών(δεν είμαι σίγουρος αν το περιγράφω καλά.. είναι η άσκηση που εναλλάξ κάνεις ένα μεγαλό βήμα μπροστά με το 1 πόδι, μετά πίσω και πάλι το ιδιο με το άλλο), όλα σπασμένα σε 3 σέτ. Πέρα από αυτά φυσικά υπάρχουν οι κλασσικές ασκήσεις αεροβικής (περιφορές ώμων, εκτάσεις/ανατάσεις, τρέξιμο με γόνατα ψηλά και φτέρνες πίσω, λαγουδάκια, "ψαλιδάκια" και λοιπές ιστορίες..) καθώς και ανοίγματα/διατάσεις για τα πόδια. Φυσικά και κατά τη διάρκεια της τεχνικού κομματιού υπάρχει η ανάλογη γυμναστική.

    Πέραν της προπόνησης, στο σπίτι, έχω ένα σετάκι με αλτήρες (από αυτούς που ρυθμίζεις όσα κιλά θες) και ένα μονόζυγο. Με τους αλτήρες κάνω ασκήσεις για τους δικεφάλους (αυτή που κάθεσαι και κρατάς κόντρα με το πόδι στον αγκώνα και ανεβοκατεβάζεις τον αλτήρα καθώς και αυτή που είσαι όρθιος και εναλλάξ ανεβοκατεβάζεις το χέρια), για τους ώμους (αυτή που κρατάς τους αλτήρες όρθιους και ανεβοκατεβάζεις τα χέρια σαν να θές να πετάξεις :p) και για τους τρικεφάλους αυτή που ανεβοκατεβάζεις τον αλτήρα πίσω από το κεφάλι σου. Επιπλέον στο μονόζυγο κάνω έλξεις, στην κλασσική τους μορφή και για στήθος κάνω το Killer chest workout (Θα το βρείτε στο youtube έτσι ακριβώς όπως το έγραψα :P).

    Τα παραπάνω ολοκληρώνουν την σωματική μου άσκηση.

    ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ
    Έιμαι 1.92 ύψος και τα κιλά μου είναι κάπου στα 80 (δε ζυγίζομαι συχνά, δεν έχω ζυγαριά εδώ που σπουδάζω). Γενικά ο μεταβολισμός μου είναι σταθερός από την άποψη ότι ό,τι και όσο και να τρώω (junk, pizzes αναψυκτικά σοκολάτες) δεν βάζω/χάνω κιλά και το σώμα μου φάινεται σχετικά γραμμωμένο. Η διατροφή μου γενικά είναι προσεγμένη κυρίως μετά από μελέτη των σχετικών posts εδω μέσα και περιλαμβάνει πάνω κάτω κάθε μέρα ένα συνδυασμό των τροφών που συνιστάται και εσέις, που περιέχουν πρωτεινη και υδατάνθρακες. Επίσης πίνω άπειρο γάλα σίγουρα 1.5 λίτρο την ημέρα και αμύγδαλα με τις χούφτες... αλλά και τουλάχιστον μισό λίτρο coca-cola (ξέρω...σταυρώστε με, σταυρώστε με). Η πικρή αλήθεια επίσης είναι ότι δε τρώω καθόλου πρωινό.. δεν νοιώθω καθόλου μα καθόλου πεινασμένος όταν ξυπνάω, αλλά τρώω γεύμα αντίστοιχου του μεσημεριανού το βράδυ (που πεινάω σα διάολος). Λιπομέτρηση και τέτοια πράγματα του σατανά δεν έχω κάνει αλλά απόσο έχω καταλάβει έχω λίγο στην κοιλιακή μου χώρα (οι κοιλιακοί φαίνονται αμυδρός γραμμωμένοι πάντως).

    Πάνω κάτω νομίζω ότι σας είπα όλα όσα θα ήθελα να ξέρετε, για να με βοηθήσετε σχετικά με τα παρακάτω:

    1) Επιθυμώ να βάλω κιλά - μυική μάζα. Το σώμα μου ίσως λόγω ύψους φάινεται γυμνασμένο αλλά λίγο "άδειο". Επιπλέον μου χρειάζονται στο kickboxing. Αντιλαμβάνομαι πως σε αυτό συμβάλλει το θέμα της διατροφής
    αλλά τι έχετε να σχολιάσετε σχετικά με την άσκηση? Είναι αρκετή? Τι επιπλέον ασκήσεις μπορώ να κάνω στο σπίτι για να είναι πιο ολοκληρωμένη? Έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω και σε γυμναστήριο στο πακέτο του συλλόγου που κάνω kick-boxing, αλλά δε θέλω να χάνω και εκεί χρόνο καθότι φοιτώ σε απαιτητική σχολή και το πρόγραμμα μου είναι ότινανε. Ίσως αν πηγαίνω 1 φορά το σαββατοκύριακο, τι ασκήσεις θα πρέπει να κάνω ώστε να είναι συμπληρωματικές αυτών που κάνω στην προπόνηση και στο σπίτι?

    Δεν θέλω να γίνω υπερτούμπανος, απλώς θέλω το σώμα μου να φάινεται "γεμάτο" και γυμνασμένο. Στόχος μου δεν είναι το bodybuilding ως άθλημα, ούτε το Kickboxing ως πρωταθλητισμός. Στόχος μου είναι απλώς το σώμα μου να είναι δυνατό, γραμμωμένο και ευλίγιστο γιατί κάθομαι και πολλές ώρες σε μια καρέκλα μπροστά στο pc αλλά και γιατί κάποτε θα μεγαλώσουμε και εμείς, θα αποκτήσουμε ρουτίνες και καθημερινότητες και πρέπει τουλάχιστο να υπάρχει μια υγιείς βάση.

    2) Σχετικά με τη διατροφή τώρα. Μπανάνες, γιαούρτια, φέτες, γάλατα, τόνοι στην παρούσα φάση δε βλέπω να κάνουν δουλειά στην αύξηση των κιλών, περισσότερο νοιώθω οτι απλώς με συντηρούν. Σκέφτομαι να συμπληρώσω τη διατροφή μου με κάποιο σκεύασμα πρωτείνης. Πραγματικά θέλω να μου προτείνετε κάποιο και τη δοσολογία του. Αν είναι ενάντια στο policy να αναφέρετε μάρκες τουλάχιστον πείτε μου επακριβώς τι πρέπει να περιέχει (πόσα γραμμάρια, γλουταμίνες μαλτροδεξινοπυρηνικά οξέα, βουτάνια, προπάνια, χλωρίνες, αμινοξέα και όλα αυτά που γνωρίζετε εσείς πολύ καλά και εγώ δεν έχω ιδέα).

    Επίσης τι από όλα αυτά τα καλά της φύσης (και δε χρειάζονται να είσαι Βέφα για να ετοιμάσεις) μπορώ να τρώω έτσι στα γρήγορα όταν θέλω να τσιμπήσω κάτι, έτσι ώστε να συνεισφέρουν στο σκοπό μου.

    3) Αν σταδιακά προς τον Απρίλη εισάγω στη διατροφή μου τροφές για γράμμωση πιστεύετε πως με την άσκηση μου τέλος Ιούνη θα έχω γραμμώσει κάπως?

    Συγγνώμη αν κούρασα.... τα έγραψα όσο περιεκτικά μπορώ και αδημονώ για τις σοφές σας συστάσεις!

    Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φίλε καλώς ήρθες καταρχήν.

    Ρίξε μια ματιά σε διατροφές όγκου που υπάρχουν εδώ στο φόρουμ. Θα βρεις κάτι που να μπορείς να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου, δεν υπάρχει περίπτωση. Κι όσο για το υπερτούμπανος που λες, να μη φοβάσαι. Εδώ δε το καταφέρνουμε εμείς που προσπαθούμε τόσο καιρό. Αν ήταν τόσο εύκολο όλοι υπερτούμπανα θα είμασταν.

    Εαν κάνεις μια σωστή και γεμάτη διατροφή, ένα απλό συμπλήρωμα πρωτεΐνης μετά τις προπονήσεις σου σε φτάνει (η προτεινώμενη δόση). Μη ξεχνάς ότι τα συμπληρώματα κάνουν αυτό που λέει το όνομά τους: συμπληρώνουν μια ήδη καλή, αυστηρή και πειθαρχημένη διατροφή. Κοίταξε να μάθεις να τρως σωστά, για να έχεις αυτό που θες και να φτιάξεις ένα διατροφικό πλάνο πάνω απ' όλα.

    Επίσης θα σου πρότεινα να γραφτείς σε κάποιο γυμναστήριο έτσι ώστε να αρχίσεις εντατική προπόνηση βαρών, που θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

    Καλή επιτυχία
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φίλε καλώς ήρθες καταρχήν.

    Ρίξε μια ματιά σε διατροφές όγκου που υπάρχουν εδώ στο φόρουμ. Θα βρεις κάτι που να μπορείς να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου, δεν υπάρχει περίπτωση. Κι όσο για το υπερτούμπανος που λες, να μη φοβάσαι. Εδώ δε το καταφέρνουμε εμείς που προσπαθούμε τόσο καιρό. Αν ήταν τόσο εύκολο όλοι υπερτούμπανα θα είμασταν.

    Εαν κάνεις μια σωστή και γεμάτη διατροφή, ένα απλό συμπλήρωμα πρωτεΐνης μετά τις προπονήσεις σου σε φτάνει (η προτεινώμενη δόση). Μη ξεχνάς ότι τα συμπληρώματα κάνουν αυτό που λέει το όνομά τους: συμπληρώνουν μια ήδη καλή, αυστηρή και πειθαρχημένη διατροφή. Κοίταξε να μάθεις να τρως σωστά, για να έχεις αυτό που θες και να φτιάξεις ένα διατροφικό πλάνο πάνω απ' όλα.

    Επίσης θα σου πρότεινα να γραφτείς σε κάποιο γυμναστήριο έτσι ώστε να αρχίσεις εντατική προπόνηση βαρών, που θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

    Καλή επιτυχία
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •