Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default Βοήθεια για μια φίλη μου

    Θα ήθελα κάποιες γνώμες όσον αφορά το πρόγραμμα μιας φίλης μου.
    Το πρόβλημα είναι ότι λόγω κακής στάσης από την εφηβική της ηλικία οι ώμοι της γέρνουν λίγο προς τα εμπρός (καθίστε με την πλάτη ίσια και φέρτε τους ώμους σας μπροστά για να καταλάβετε τι εννοώ).Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει μετά από τόσα χρόνια, ίσως να έχει διαμορφωθεί και η σκελετική της δομή έτσι, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να διορθωθεί αρκετά δουλεύοντας σωστά και υπομονετικά(η κοπέλα είναι 30 χρονών, 1,68, 59 kg).
    Έχει γραφτεί σε κάποιο γυμναστήριο εδώ και τρεις μήνες περίπου αλλά το πρόγραμμα που της είχαν δώσει ήταν ένα απλό απαράδεκτο πρόγραμμα που δίνουν στα περισσότερα γυμναστήρια?Φανταστείτε ότι όχι μόνο δεν έδωσαν κάποια σημασία στο συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά από την πρώτη μέρα είχε π.χ. για στήθος τρι-σετ πιέσεις πάγκου με αλτήρες, ανοίγματα, πουλ-όβερ!!! Εκνευρίζομαι μόνο που το ξανασκέφτομαι τώρα?και βέβαια από τότε που ξεκίνησε δεν της το έχουν αλλάξει!
    Θέλω να της φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο νομίζω ότι πρέπει να δίνει έμφαση στην πλάτη, κυρίως στους πίσω δελτοειδείς και καθόλου στους μπροστινούς, οι οποίοι γυμνάζονται έτσι κι αλλιώς με τις ασκήσεις στήθους. Επίσης προβληματίζομαι και με τις ασκήσεις για τραπεζοειδείς. Σίγουρα είναι ένα μεγάλο κομμάτι της πλάτης, απλά έχω κάποιους ενδοιασμούς μήπως κάνουν το πρόβλημα ποιο εμφανές.
    Συμφωνείτε με αυτό? Κάποια άλλη πρόταση?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    238

    Default

    Γνωμη μου ειναι να παει σε εναν αθλητιατρο και να της πει ποιες ειναι οι καταλληλες ασκησεις για την περιπτωση της. Επισης υπαρχουν ειδικοι ναρθηκες (δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω) ελλαστικοι, οι οποιοι τραβουν τους ωμους προς τα πισω στη σωστη τους θεση.
    « , , , .
    , , .
    , , .
    ».

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kambia

    Γνωμη μου ειναι να παει σε εναν αθλητιατρο και να της πει ποιες ειναι οι καταλληλες ασκησεις για την περιπτωση της. Επισης υπαρχουν ειδικοι ναρθηκες (δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω) ελλαστικοι, οι οποιοι τραβουν τους ωμους προς τα πισω στη σωστη τους θεση.
    </blockquote id=quote>
    Ακριβώς αυτό!
    Μην εμπιστεύεται τον κάθε παπαρο γυμναστή, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    νομιζω οτι αυτο που εχει η φιλη σου λεγεται κυφωση.σε αυτην την ηλικια ο ναρθηκας δεν νομιζω να την βοηθησει.πιστευω πως θα την βοηθησει να κανει μονοζυγο με ανοιχτη λαβη προτιμοτερο σε μηχανημα που εχει κ κιλα για να την βοηθα να ανεβαινει μεχρι να συνιθ. την κινηση.ακομα κ να κρεμιεται απλα στο μονοζυγο θα την βοηθησει.παρ ολα αυτα ασ παρει κτην γνωμη καποιου αθλητιατρου.
    Κατερινα Μεγαλου.

  5. #5
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    επισης θα βοηθησουν κ οι ραχιαιοι

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές σας.
    Κατερίνα, απ'ότι ξέρω με την κύφωση,δημιουργείται μια κύρτωση ενός τμήματος της σπονδυλικής στήλης πράγμα που δε συμβαίνει στη συγκεκριμένη κοπέλα,τουλάχιστον εμφανώς.Συμφωνώ σε αυτό που λες για τον νάρθηκα ότι σε αυτή την ηλικία δεν κάνει πια τίποτα.Αυτά που είπες για το μονόζυγο δεν τα είχα σκεφτεί-ιδίως για αρχή το απλό κρέμασμα- και σίγουρα θα τα βάλω στο πρόγραμμά της όπως και τους ραχιαίους.
    Thanks!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-08-07
    Location
    larisa, Greece.
    Posts
    7

    Default

    Aυτο που περιγραφεις ειναι οντως κυφωση.Ειναι παρεκλλιση της σπονδυλικης στηλης και σχετιζεται αμεσα με την ανισοροπια της αναπτυξης των θωρακικων μυων οι οποιοι για καποιο λογο ειναι πιο ανεπτυγμενοι και βρισκονται σε συνεχη συσπαση καθως επισης και η παραγωγη μυικης τασης(δυναμης) ειναι ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με την οπισθια μοιρα των δελτοειδων και των τραπεζοειδων μυων.Επισης πρεπει να εχεις υπ΄οψη σου οτι αυτο το προβλημα σχετιζεται και με ανισορροπιες στο κατω μερος του σωματο και συγκεκριμενα ο τετρακεφαλος μηριαιος ειναι ανεπτυγμενος σε βαρος του μηριαιου δικεφαλου.Θα προτεινα να κοψεις τις ασκησεις για τους μυες που ειναι πιο ανεπτυγμενοι και να τις αντικαταστησεις με διατατικες και να επικεντρωσεις την προπονηση στους λιγοτερο ανεπτυγμενους μυες.
    Muscle mechanics maniac

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-08-07
    Location
    larisa, Greece.
    Posts
    7

    Default

    Aυτο που περιγραφεις ειναι οντως κυφωση.Ειναι παρεκλλιση της σπονδυλικης στηλης και σχετιζεται αμεσα με την ανισοροπια της αναπτυξης των θωρακικων μυων οι οποιοι για καποιο λογο ειναι πιο ανεπτυγμενοι και βρισκονται σε συνεχη συσπαση καθως επισης και η παραγωγη μυικης τασης(δυναμης) ειναι ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με την οπισθια μοιρα των δελτοειδων και των τραπεζοειδων μυων.Επισης πρεπει να εχεις υπ΄οψη σου οτι αυτο το προβλημα σχετιζεται και με ανισορροπιες στο κατω μερος του σωματο και συγκεκριμενα ο τετρακεφαλος μηριαιος ειναι ανεπτυγμενος σε βαρος του μηριαιου δικεφαλου.Θα προτεινα να κοψεις τις ασκησεις για τους μυες που ειναι πιο ανεπτυγμενοι και να τις αντικαταστησεις με διατατικες και να επικεντρωσεις την προπονηση στους λιγοτερο ανεπτυγμενους μυες.
    Muscle mechanics maniac


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •