Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default Οριστε και μερικες δικες μου φωτογραφιες.. by spo!

    Μετα απο σχεδον 2 μηνες γυμναστηριο αποφασισα να ποσταρω μερικες φωτογραφιες μου ωστε να τις σχολιασετε και να μου δωσετε τις πολυτιμες συμβουλες σας!Ειμαι 19 χρονων, 73 κιλα και εχω υψος 1,83.Στοχος μου ειναι μεχρι τον Μαρτιο να εχω φθασει περιπου 82 κιλα.
    Attached Image:

    Attached Image:

    Attached Image:


    Attached Image:


  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    03-06-09
    Location
    Greece.
    Posts
    318

    Default

    Κομματια εισαι ρε μπαγασα!
    Διακρινω καλα σχηματα στο στηθος και σε ωμους.
    Θα ελεγα να δωσεις λιγο στα χερια σου για καλυτερη συμμετρια.
    Απο ποδια?
    Νομιζω εχεις πολυ καλα αποτελεσματα για 2 μηνες!
    Συνεχισε την προσπαθεια σου και καλη επιτυχια στον στοχο σου!

  3. #3

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Είσαι αρκετά καλός και το σώμα σου έχει αρχίσει να σχηματίζεται αν και υποπτεύομαι πως περίπου έτσι ήσουν όταν άρχισες...Το καλό είναι ότι είσαι πολύ στεγνός και έτσι ξεκινάς από μια πολύ καλή βάση.
    Δώσε βάση στη διατροφή σου γιατί είσαι ψιλο εκτόμορφος από ότι βλέπω και λογικά θα χρειαστείς αρκετό φαγητό για να βάλεις μάζες πάνω σου.
    Δώσε βάση και σε πολυαρθρικές ασκήσεις(σκουοτ,αρσεις θανατου,παγκο) και γενικά στα ελεύθερα βάρη και θα δεις αποτελέσματα πολύ πιο γρήγορα.
    Ότι θέλεις εδώ είμαστε[:-glasses]

  4. #4
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Αυτο που με εκνευριζει στο σωμα μου ειναι η ασυμμετρια που υπαρχει σε ολες σχεδον τις μυικες ομαδες!Νομιζω φαινεται και στις φωτο.Στα χερια ειναι αληθεια εχω δωσει εμφαση τελευταια.Απο ποδια...[:-party]..,τα γυμναζω μια φορα την εβδομαδα χαλαρα.Δεν θελω να τους δωσω ογκο γιατι φοραω slim παντελονια.Πριν ξεκινησω το σωμα μου ηταν "ισιο" χωρις σχηματα.Οι κοιλιακοι δεν υπηρχαν καν, μονο κοιλιτσα..Οσο για την διατροφη εχω προβλημα εκει. Τρωω περιπου 3-4 φορες την ημερα και οχι τοσο ποιοτικη τροφη..Καταναλωνω σχεδον 70g πρωτεινη καθημερινα μαζι με το συμπληρωμα.Απ τον Οκτωμβρη που θα μενω μονος μου πιστευω να βελτιωσω την διατροφη.Ευχαριστω παντως, ελπιζω να συνεχισω με τον ιδιο ζηλο..

  5. #5
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spontzas

    Αυτο που με εκνευριζει στο σωμα μου ειναι η ασυμμετρια που υπαρχει σε ολες σχεδον τις μυικες ομαδες!Νομιζω φαινεται και στις φωτο.Στα χερια ειναι αληθεια εχω δωσει εμφαση τελευταια.Απο ποδια...[:-party]..,τα γυμναζω μια φορα την εβδομαδα χαλαρα.Δεν θελω να τους δωσω ογκο γιατι φοραω slim παντελονια.Πριν ξεκινησω το σωμα μου ηταν "ισιο" χωρις σχηματα.Οι κοιλιακοι δεν υπηρχαν καν, μονο κοιλιτσα..Οσο για την διατροφη εχω προβλημα εκει. Τρωω περιπου 3-4 φορες την ημερα και οχι τοσο ποιοτικη τροφη..Καταναλωνω σχεδον 70g πρωτεινη καθημερινα μαζι με το συμπληρωμα.Απ τον Οκτωμβρη που θα μενω μονος μου πιστευω να βελτιωσω την διατροφη.Ευχαριστω παντως, ελπιζω να συνεχισω με τον ιδιο ζηλο..
    </blockquote id=quote>

    Να μην εκνευρίζεσαι με το σώμα σου γιατί για αυτά που του δίνεις σου έχει δώσει πολλά αυτούς τους 2 μήνες όπως βλέπω. Αν θα δώσεις όγκο στο άνω σώμα ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις και στα πόδια γιατί θα γίνεις σαν τα καρτούν με τα πρησμένα κορμιά και το μικρά ποδαράκια (λέμε τώρα). Βάλε σκοπό να φτιάξεις τις ασυμμετρίες που εσύ βλέπεις και όχι να δημιουργήσεις και άλλη.
    I want to train damn it!!!!

  6. #6

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Φίλε μου την ασυμμετρια που λες δεν τη βλέπω ή τουλάχιστον δε φαίνεται από τις φωτογραφίες.Τώρα το να μην κάνεις πόδια είναι δική σου επιλογή.Να ξέρεις όμως ότι σπαταλάς ένα πολύτιμο εργαλείο καθώς με τα squat πχ εκτοξεύεις τις ορμόνες σου πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη ασκηση και δινεις πολύ μεγαλύτερο ερέθισμα για να μεγαλώσει το σώμα σου από οποιαδήποτε άλλη ασκηση.
    Και μην ανησυχεις τα πόδια δε μεγαλώνουν τόσο γρήγορα όσο μπορεί να νομίζεις [:-bouncy]
    Και από οκτώμβρη τα καλύτερα

  7. #7

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Είσαι μια χαρά φίλτατε, και για την ηλικία σου μάλιστα πολύ καλός. Ασυμμετρίες ούτε εγώ βλέπω, και για τα κιλά σου και το επίπεδό σου δεν φαίνεται να υστερείς κάπου. Πιθανώς στα πόδια λίγο, παρόλο που δεν φαίνονται, αν συνδυάσει κανείς το βάρος σου με τη μυϊκότητα του άνω σώματος, υποψιάζομαι ότι ίσως τα πόδια σου υστερούν λίγο και ίσως να χρειάζονται να τα χτυπήσεις 2 φορές την εβδομάδα (διαχωρίζοντας κατάλληλα τις μυϊκές ομάδες που τα αποτελούν). Αλλά αυτό δεν είναι κακό διότι έχεις τα περιθώρια να τα φτιάξεις τώρα που θα κάνεις όγκο. +9 κιλά σε 6 μήνες είναι πολύ καλά για το βάρος και την ηλικία σου, και πιστεύω ότι θα τα πάρεις αρκετά καθαρά αν φροντίσεις να είναι σταθερός ο ρυθμός σου (~+1.5 κιλό/μήνα), και αν βάλεις το πλεόνασμα των θερμίδων γύρω από τις ώρες της προπόνησής σου.

  8. #8
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Αλλες δυο φωτογραφιες απο ποδια για να εχετε ολοκληρωμενη εικονα.Attached Image:

    Attached Image:



    Η συμβουλη του PetexHLS οσο αφορα τα squat αλλα και οι φωτογραφιες με εκαναν να ξανασκεφτω τον ογκο στα ποδια:DΑπο δω και περα θα δωσω μεγαλυτερη προσοχη σε αυτο το σημειο!!

    Υ.Γ. Σκοπευω να απαλαγω συντομα απ το πυκνο τριχωμα:D:D:D

  9. #9
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default

    GRF εχω υπολογισει οτι πρεπει να καταναλωνω περιπου 3320 θερμιδες με πλεονασμα 200.Παρολα αυτα η ημερησια καταναλωση αυτο τον καιρο με το ζορι φτανει τις 2800 θερμιδες.Εχω φτιαξει ηδη διατροφικο πλανο που σκοπευω να εφαρμοσω απ τον Οκτωμβρη.

  10. #10

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Πάνω είσαι καλός αλλά κάτω χάλι μαύρο!

    Μάθε squat στο SMITH και κάνε αυτή και leg curls .ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ για το πρώτο 3μηνο που θα παίζεις πόδια.

    Μια χαρά θα γίνει το πόδι σου μην ανυσηχείς αν τα κάνεις αυτά μία φορά την εβδομάδα έντονα.

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    03-06-09
    Location
    Greece.
    Posts
    318

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spontzas

    Αλλες δυο φωτογραφιες απο ποδια για να εχετε ολοκληρωμενη εικονα.Attached Image:

    Attached Image:



    Η συμβουλη του PetexHLS οσο αφορα τα squat αλλα και οι φωτογραφιες με εκαναν να ξανασκεφτω τον ογκο στα ποδια:DΑπο δω και περα θα δωσω μεγαλυτερη προσοχη σε αυτο το σημειο!!

    Υ.Γ. Σκοπευω να απαλαγω συντομα απ το πυκνο τριχωμα:D:D:D
    </blockquote id=quote>


    Σωστα τα σκεφτηκες στο τελευταιο σου ποστ.
    Οσο για τα τζην αν αναπτυχθουν λιγακι και τα ποδια σου
    Και ειναι το τζην και λιγακι κολλητο ακομη καλυτερα!

    :D:D:D

    Οσο για τις τριχες επειδη και εγω ειμαι λιγο πηθικακι:D ιδιαιτερα στα ποδια, μολις απαλλαγεις απο τις τριχες θα δειξουν καλυτερα τα σχηματα![:-shades]

    Καλη επιτυχια[:-pumpkin]

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Κερκυραίε φίλε,έχεις καλό άνω σώμα κ στεγνό.Ξεκίνα το καλό φαγητό κ θα δεις αποτελέσματα σύντομα,αν συνεχίσεις να γυμνάζεσαι σωστά.Το σώμα σου στις πρώτες φωτο φαινόταν να έχει δουλευτεί πάνω από 2 μήνες κ ήθελα να ρωτήσω αν έκανες κάποιο άλλο άθλημα πιο πριν,αλλά τώρα που postαρες πόδια βλέπω ότι ίσως να μην ισχύει αυτό.
    Όχι απλώς μην παραμελείς τα πόδια(όπως έκανα-κακώς-εγώ κ αρκετοί άλλοι στην ηλικία σου) αλλά να τα προτάσσεις στον πίνακα προτεραιοτήτων σου.Χρειάζεται να μάθεις καλά τις τεχνικές των πολυαρθρικών ασκήσεων κ να τις εντάξεις στο πρόγραμμά σου.
    Δυνατά σημεία:κοιλιά,τραπέζιοι,σχήμα στήθους,τρίχα(πλακίτσα :D )
    Καλές προπονήσεις!
    , ' ...

  13. #13
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Andriko να υποθεσω οτι οταν λες μαυρο χαλι εννοεις τις τριχες στα ποδια...?:D:D:DΘα κανω οπωςδηποτε τις ασκησεις που μου προτεινες!!

    Ασε φιλε rapa..Μεγαλος μπελας αυτες οι τριχες! Παντως στηθος και κοιλια δεν εχω δασος.Το avatar μου ειναι πριν τις ξυρισω για πρωτη φορα.

  14. #14
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Φιλε Λεωνιδα ολη την χρονια που περασε ημουν σε ακινησια λογω διαβασματος.Το μονο που καταφερα ηταν να μην παρω κιλα οχι επειδη το επεδιωξα.Καπου στις 20 Ιουνιου ξεκινησα γυμναστηριο και συνεχισα εντατικα.Δηλαδη 6 φορες την εβδομαδα για 3 ωρες την ημερα.Το στεγνωμα μπορει να οφειλεται στο οτι εκανα διαδρομο 25 λεπτα καθε μερα σε δυνατο τρεξιμο.Αργα ή γρηγορα ομως ο οργανισμος τα επαιξε και ενα πρωινο στα μεσα Ιουλιου λιποθυμησα καθως νιβομουν! Φανταστειτε οτι επανηλθα απ τον κροτο που εκανε το κεφαλι μου οταν χτυπησε στο εδαφος!!Ετσι σταματησα για μια εβδομαδα και ξεκινησα να τρωω οτι εβρισκα μπροστα μου.Επισης βρηκα ενα προγραμμα που ειχε προτεινει ο Bigsteve σε ενα παιδι και το εφαρμοσα.Μεσα σε 2 εβδομαδες πηρα 1.5 κιλο και πραγματικα φαινοταν η αλλαγη.

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Ναι,καταλαβαίνω.Το θετικό είναι ότι πέρασες σε κάποια σχολή,ελπίζω να είναι αυτή που ήθελες!
    Τέτοιες ακραίες λύσεις,όπως το καθημερινό 3ωρο για 6 μέρες κ από την άλλη το "τρώω ό,τι βρίσκω",κατανοείς ότι βλάπτουν κ δεν ωφελούν.Φέτος,θα έχεις το χρόνο ως πρωτοετής να τα αλλάξεις αυτά!Πρέπει να μάθεις κ να μαγειρεύεις πια,μια που θα είσαι εργένης!
    , ' ...

  16. #16
    Junior Bodybuilder spontzas's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    kerkyra, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Την Τριτη βγαινουν οι βασεις και κατα 90% περναω Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε Αθηνας.Ηταν ενεργειες που εδειχναν ανωριμοτητα αλλα τωρα νομιζω πως εχω σοβαρευτει:D!Πλεον θελω η γυμναστικη και η καλη διατροφη να γινουν τροπος ζωης.Μονο που μεχρι τα τελη Σεπτεμβρη θα διακοψω το γυμναστηριο και θα κανω ασκησεις στο σπιτι αλλα και κολυμπι.Ελπιζω μονο να κρατησω οτι εχω μεχρι τωρα..

  17. #17
    New Member
    Join Date
    07-04-09
    Location
    larissa.
    Posts
    99

    Default

    Και να μην τα κρατησεις θα τα βρεις μπροστα σου ξανα αυτα τα σχηματα.Το βασικο ειναι οτι περασες(με το καλο)οποτε συγχαρητηρια!Για τα υπολοιπα θα τα λεμε το χειμωνα[:-shake]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •