Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default Μυικος σπασμος

    Κατ'αρχην θελω να επιτρεψω την μεταφορα του τοπικ αλλου αν κριθει απαρατητο.
    Εδω και 2 μερες εχω μυικο σπασμο στο πισω μερος του αριστερου μου ωμου.Καταλαβαινετε νομιζω οτι μιλαω για την συσπαση του μυος αναιτια και σε κατασταση ηρεμιας.Χθες,εκανα ωμους και περιμενα να εξαφανισθει το φαινομενο.
    Που νομιζετε οτι οφειλεται το γεγονος ,γενικα των μυικων σπασμων?Πως ξεπερνιεται?
    Δεν ειναι οτι ποναει ή κατι τετιοιο αλλα ειναι ενοχλητικο εκει που εισαι στο γραφειο σου ή αραχτος να νιωθεις των ωμο να εχει εναν 'ηλεκτρικο' σπασμο.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  2. #2

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    Κατ'αρχην θελω να επιτρεψω την μεταφορα του τοπικ αλλου αν κριθει απαρατητο.
    Εδω και 2 μερες εχω μυικο σπασμο στο πισω μερος του αριστερου μου ωμου.Καταλαβαινετε νομιζω οτι μιλαω για την συσπαση του μυος αναιτια και σε κατασταση ηρεμιας.Χθες,εκανα ωμους και περιμενα να εξαφανισθει το φαινομενο.
    Που νομιζετε οτι οφειλεται το γεγονος ,γενικα των μυικων σπασμων?Πως ξεπερνιεται?
    Δεν ειναι οτι ποναει ή κατι τετιοιο αλλα ειναι ενοχλητικο εκει που εισαι στο γραφειο σου ή αραχτος να νιωθεις των ωμο να εχει εναν 'ηλεκτρικο' σπασμο.
    </blockquote id=quote>

    Τίς περισσότερες φορές το θέμα δέν είναι με τον μυ , αλλα με το αντίστοιχο νευρικό του δίκτυο
    Εχουν περιγραφεί τέτοιοι ηλεκτρικοί σπασμοί και είναι συνήθεις
    Το πιο πιθανό , είναι αποτέλεσμα κούρασης νεύρων στήν περιοχή ή/και συνδυασμός με αποτομη ψύξη
    Πάντως αρκετές φορές ο μυϊκός αυτός σπασμός πάει και με τραυματισμό ή φλεγμονή , δηλαδή είναι μερικές φορές πρόδρομο σύμπτωμα , γι αυτο τσέκαρε τήν ξεκούρασή σου και θυμίσου να έκανες κάποια απότομη κίνηση ή ζορισμένη σε ασκήσεις πλάτης ή οπισθολαίμιες πιέσεις (που πήγαν να ξεφύγουν απο τήν ισοροπία τοξου κίνησης ) ή τροχαλίες

  3. #3
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Τωρα που το λες εμφανιστηκε την επομενη απο προπονηση πλατης!!!Το θεμα ειναι οτι δυσκολα λογω πειρας ξεφευγω απο το τοξο κινησης αλλα οσον αφορα το ζορισμα εχεις δικιο.Ηταν μια μερα με πολλα κιλα.
    Ελπιζω να αποδειχθεις λαθος οσον αφορα το προδρομο συμπτωμα τραυματισμου.[:-boggled]
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    τα είχα κι εγώ αυτά τα φαινόμενα κυρίως σε ώμο και καμια φορά σε πλάτη .Ειδικά όταν έπαιρνα εφεδρίνη πιο συχνά , τελευταία φορά το δεκέμβρη κάτι τέτοιο.

    Ειναί σπαστικό γιατί νιώθεις σαν μαριονέτα αλλά έχει την πλάκα του[:-shades]

    Θα περάσει μόνο του [:-thumbu]

  5. #5
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    Ειναί σπαστικό γιατί νιώθεις σαν μαριονέτα αλλά έχει την πλάκα του[:-shades]
    </blockquote id=quote>

    Φίλε Andriko μπορεί να έχει πλάκα αλλά είναι υπερβολικά σπαστικό και ώρες ώρες πονάει κατά την διάρκεια των σετ δεν ξέρω αν λέμε για τουσ ίδιους πόνους βέβαια μάλλον για τους ίδιους λέμε καθος και εμένα πέρασαν μόνοι τους!!!
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  6. #6
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    και εμένα με πιάνει αραιά και που αυτός ο σπασμός στο αριστερό χέρι αλλά μετά από μια μέρα φεύγει.πιστεύω δεν είναι τίποτα, ίσως λίγο σπαστικό όπως είπαν και οι άλλοι[:-sly]
    (A) // fight till death - fight back // (E)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •