Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-12-08
    Location
    Ιωάννινα, Greece.
    Posts
    19

    Default και τώρα τι κάνουμε....χωρίς γόνατο?

    Αρχές του χρόνου είχα ποστάρει διατροφή και προγραμμα γυμναστικής. Εν συνεχεια τροποποίησα τη διατροφή μου σύμφωνα με κάποιες συμβουλές από το φόρουμ και μπορώ να πω ότι ειχα αρκετά αποτελέσματα. ναι μεν έχασα γυρω στα 2-3 κιλά (οκ έκανα και κάποιες ατασταλείες το παραδέχομαι) αλλά με τη πρωτεϊνική κυρίως διατροφή αλλά και την άσκηση έβλεπα μέρα με τη μέρα το σώμα μου να δένει και να γραμμώνεται ελαφρά.

    το πρόβλημα μου τώρα είναι ότ μετά από ένα ατύχημα που είχα στο χιόνι...το γόνατο μου βγήκε off. Ο γιατρός διέγνωσε εξάρθρωση επιγονατίδας με ακούσια επανατοποθέτηση (ή κάτι τέτοιο) και κάκκωση γόνατος :) Αποτέλεσμα να πρέπει να μείνω τουλάχιστον 20 μέρες σε ακινησία συν κατι εξτρα εξετάσεις αργότερα....

    λογικό είναι να αλλάξη όλη μου η ζωή μέσα σε λίγες ώρες. τώρα θέλω πάλι σχεδιασμό νέας διατροφης την οποία θα ποστάρω σύντομα. Ότι αφορά την άσκηση ή την όποια μυϊκή δραστηριότητα.... προς το παρών περιορίζομαι σε λίγες ασκήσεις για τρικεφαλο και δικέφαλο (χέρια) ενώ οι πατερίτσες και η όλη διαδικασία κρατούν σε φόρμα τους κοιλιακούς μου και το "γερό" πόδι.

    θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικα με κάποιες διατροφικές συμβουλές και τι θα πρέπει α προσέξω δεδομένων των υπάρχοντων συνθηκών.

    ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλή συνέχεια στις προσπάθειες σας


    φιλικά προς όλους ΜΧ

    [:-drool]



    -------------------------------------------------------------

    Σφύριξε χαρούμενα μπορείς.......

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαταρχήν περαστικά σου και γρήγορα σιδερένια!
    Κάτσε να αναρρώσεις με το καλό και θα επανέθλεις γρήγορα. Πάνω απ'όλα η υγεία, κοίτα τις συμβουλές του γιατρού σου, μη βιαστείς να το ζορίσεις και όλα θα πανε καλά.
    Συνέχισε να κρατας καθαρή τη διατροφή σου, συχνά και μικρά γεύματα είναι το κλειδί.

  3. #3
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    γλουταμινη για ποιο γρηγορη αναρωση και κατεβαζεις ελαφρα τους υδατανθρακες

  4. #4

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Πρόσεξε ΜΗΝ το αφήσεις το πόδι σου πολύ καιρό απροπόνητο. Να είσαι σίγουρη ότι θα ατροφήσει ελαφρά-εως αρκετά, αλλά μόλις σου δώσουν το οκ ξεκίνα σιγά σιγά να χτίζεις.

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Κράτα γερά!θα περάσει!
    Πάνε κάποια χρόνια αλλά έχω δει περίπτωση φίλου να είναι στο γυμναστήριο κυριολεκτικά στα γόνατα λόγω καταγμάτων και στις 2 γάμπες.

    Συνέχισε να γυμνάζεσαι [:-thumbu]

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-12-08
    Location
    Ιωάννινα, Greece.
    Posts
    19

    Default

    ευχαριστω....και ειλικρινα δε περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση. :)

    το μονο σιγουρο ειναι ότι μόλις παρω το οκ θα χτισω καλα ....πανω στο ποδι ..οπως και το υπολοιπο σωμα μου :)

    απλα μεχρι τοτε κανω υπομονη :)

    και παλι ευχαριστω

  7. #7

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Υπομονή, καλή ανάρρωση και θα επιστρέψεις γερή και δυνατή για τη συνέχεια.

    Γέμισε τις μπαταρίες σου τώρα, και προσπάθησε να τρως "υγιεινά" που λέμε φροντίζοντας να διατηρήσεις το βάρος σου.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    καλή ανάρρωση και καλη επανοδο
    First we take Manhattan then we take Berlin

  9. #9
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    Χίλια περαστικά, το μόνο που χρειάζεσαι τώρα είναι ξεκούραση και απλώς να μειώσεις λίγο τον υδατάνθρακα στην διατροφή σου !!! Και πάλι περαστικά και σιδερένια !!!
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •